OCAK - MART 2009 <> HABER ARŞİVİ


Gençlik Merkezi MAGEM Binası’nın Modernizasyonu Devam Ediyor (25.03.2009)
 

Gazimağusa’da ağırlıklı olarak gençlerin sportif, sanatsal, kültürel ve sosyal yönden gelişimi için eğitici çalışmalarda bulunmak ve gençlere yeteneklerini ön plana çıkaracak olanaklar sunmak amacıyla faaliyet sürdüren Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM)’in binasını büyük ve kapsamlı bir gençlik merkezine dönüştürecek modernizasyon çalışmaları devam ediyor. Mevcut binanın 3 katı büyütüleceği ve çağdaş bir yapılanmanın ortaya çıkacağı Magem Geliştirme projesinin Kasım 2009 tarihinde tamamlanması öngörülüyor.

Gazimağusa Belediyesi bünyesinde oluşturulan, yönetim biçimi ile ülkemizde ilk ve tek örnek olma özelliğine sahip Mağusa Gençlik Merkezi MAGEM, gençlere daha kapsamlı bir şekilde hizmet verebilecek düzeye getirilmesi amacıyla mevcut binanın 3 katı büyüyeceği proje kapsamında, aktivite mekanları ile birlikte zemin katta danışma, ofis ve toplantı odaları, bilardo ve masa tenisi salonu, resim, seramik, maket atölyeleri, kafe ve tuvaletler, birinci katta satranç odası, dans salonu ile seminer ve toplantılar için de kullanılabilecek sinema salonu yer alacak.

Sakarya bölgesinde yer alan genç nüfusun simgesi olarak ele alınmış gençliği yansıtan dinamik ve çağdaş bir mimariyle tasarlanan MAGEM binasının Yoğun talebe gereken biçimde yanıt verebilmek amacıyla, mevcut binanın kapasitesi artırılırken, daha çok gencin kolektif üretim olanağından faydalanması sağlanacak.

Fiziksel engelliler için ise hidrolik asansörün de yer alacağı yeni ve kapsamlı yapılanmanın toplam kullanım alanı 1040 metre karelik alana ulaşacak

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Mağusa Gençlik Merkezi’nin insana yatırımın yapıldığı çok önemli bir proje olduğunu belirterek, projede bulunan gençlerin kendi kendilerini yönetebildiklerini, özgüvenlerini artıracak çalışmalarda bulunduklarını ve doğru yolda doğru gelişim sağlayabildiklerini kaydetti.

Merkezin yoğun ihtiyaca cevap verebilmesi için şu anki mevcut binayı 3 katı büyütecek projenin çalışmalarının yürütüldüğünü kaydeden Kayalp, çok yakında çok yönlü bir merkeze sahip olacak gençlerin yeteneklerini öne çıkarmada imkanlarının artacağını ifade etti.

Bundan önce olduğu gibi kurulacak yeni binada da alkol ve sigara içilmesinin ve satılmasının yasak olacağını vurgulayan Oktay Kayalp, gençlerin bu tür zararlı alışkanlıklardan uzak durmasının onların geleceği ve sağlığı açısından son derece önemli olduğunu belirtti.

Mağusa Gençlik Merkezi’nin bulunduğu bölgeye önümüzdeki günlerde kapalı spor salonunun inşasına başlanacağını da kaydeden Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin hem gençlik merkezinin yeni yapılanmasıyla hem de sportif olanaklarıyla Dr. Fazıl Küçük Spor Kompleksi’ni kapsamlı olarak halkın hizmetine sunma hedefinde olduklarını söyledi


Gazimağusa Belediyesi Kapalı Spor Salonu Projesi’nin İmzaları Atıldı (18.03.2009)
 

 • Gazimağusa’daki okullara spor salonu olanağı sunacak projenin imza töreni yapıldı

Gazimağusa’da gerek okullarda gerekse de diğer sportif faaliyetlerde önemli bir ihtiyacı karşılayacak “Gazimağusa Belediyesi Spor Salonu” Projesi’ne ilişkin sözleşmenin imza töreni gerçekleştirildi.

Gazimağusa Belediyesi İhale Komisyonu’nun önceden belirlenen kriterlerle yaptığı teknik değerlendirme sonucunda 13 firma arasından Reflex Team Contruction’ı en uygun şartlara sahip firma olarak belirlemesinden sonra, projenin üstelenici firması Reflex Team Contruction Direktörü Börke Kaşif ve Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp projeyle ilgili sözleşmeye imza attılar.

Salonun kullanım ve işletilmesiyle ilgili geçtiğimiz günlerde Başbakanlık ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile bir de işbirliği protokolu imzalayan Gazimağusa Belediyesi, 626 kişi kapasiteli, 2600 metre kare kapalı alana sahip uluslararası standartlardaki spor salonunun hayata geçirilmesi için çalışmalara başlıyor. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, hem Gazimağusa Belediye sınırları dahilindeki ilk ve orta dereceli okulların taleplerine gerektiği gibi yanıt verecek hem de kentteki kapalı spor salonu ihtiyacını karşılayacak salonun proje kapsamında FIBA onaylı zemin ve donanım, dört mevsim iklimlendirme altyapısı, ana fuaye, idari birimler, basın merkezi, 200 araç kapasiteli park alanı yer alacağını söyledi.

620 seyirci kapasiteli hentbol, voleybol ve basketbol gibi sporların yapılmasına uluslararası standartlarda imkan tanıyacak salonun 1 yılda tamamlanmasının öngörüldüğünü söyleyen Kayalp, tesisin toplam maliyetinin 2 miyon 378 bin TL tutarında olacağı bilgisini verdi.

Kayalp, kentteki sportif faaliyetlerde eksikliği hissedilen kapalı Spor salonunun, önemli bir ihtiyaca cevap vermesinin yanında, uluslararası standartlarda tüm salon sporlarını içerecek kalitede olacağını ifade etti. Büyüyen ve sürekli gelişen Gazimağusa’da çok önemli bir ihtiyacın karşılanacağını belirten Kayalp, özellikle eğitim kurumlarına ve diğer sportif faaliyetlere olanak sunulacağı için çok önemli olduğunu belirtti.

Reflex Team Contruction Direktörü Börke Kaşif ise yaptığı konuşmada, Gazimağusa’nın ihtiyacı olan projenin üstenici firması olmaktan mutluluk duyduklarını söyleyerek, projeyi gündeme taşıdığını söylediği Belediye Başkanı Oktay Kayalp’a teşekkür etti.


“Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun” (7.03.2009)
 

 • 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Gazimağusa Belediye Meclisi’nde görev yapan kadın üyelerin yayımladığı kutlama mesajı.

8 Mart 1857’de New York’ta başlayan kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olma mücadelesi, 1910’da Danimarka'da toplanan 2. Kadın Enternasyonalinde 8 Mart’ın her yıl Kadın Günü olarak kutlanmasının kabul edilmesine yol açtı. 1975 yılını “Dünya Kadınlar Yılı” ilan eden Birleşmiş Milletler Örgütü de, kadınlara eşit hakların verilmesinin dünya barışını güçlendireceği inancıyla, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın tüm dünyada “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanmasını kararlaştırdı. Böylece 8 Mart, dünyada kadınların yüzyıldır yürüttüğü özgürleşme mücadelesinin kutlandığı ve kadınların güncel taleplerinin ifade edildiği bir gün haline geldi.

Kadın haklarının kazanılmasında nerelerden başlandığını ve bugünlere nasıl gelindiğinin hatırlanması bakımından özel bir gün olan 8 Mart, ülkemizde de çeşitli biçimlerde ve çevrelerce kutlanmaktadır. Bizler Gazimağusa Belediyesi olarak, bu özel günü her yıl düzenlediğimiz etkinliklerle anlamlandırmaya çalışmaktayız. Benzerlerimize oranla, ülkemizde kadın haklarında göreceli olarak avantajlı bir durum söz konusu olsa da, gerek ulusal düzeyde, gerekse uluslararası dayanışma bakımından, daha yapılması gereken çok şey ve kat edilmesi gereken büyük bir mesafe söz konusudur.

Her ne kadar kadınlara erkeklerle eşit hakların verilmesinin dünya barışını güçlendireceğine inanılsa da, bu aynı zamanda toplumsal barış ve uzlaşı bakımından somut bir gereklilik olarak değerlendirilmelidir. Dünya Kadınlar Günü, ülkemizde kadın haklarının kazanılması, iyileştirilmesi ve kadının toplumsal düzeyinin erkeklerle eşitlenmesi gereğinin ortaya konması bakımından da önemli bir fırsat niteliğindedir.

Dünya genelinde kadın haklarında son yıllarda meydana gelen artış dahi, henüz bir çok somut gerçeği değiştirebilecek kadar güçlü değildir. Dünyadaki gelir dağılımındaki adaletsizlikten, eğitim olanaklarına ulaşmada karşılaşılan engellerden ve işgücü piyasasında yer alabilmede karşılaşılan güçlüklerden en fazla kadınlar etkilenmektedir. Ancak bunlardan çok daha önemlisi, toplumsal kurumların yönetimine ortak olmada kadınlar aleyhine yaşanan dengesizlik dikkate değerdir.

Tüm toplumsal cinsiyet eşitliği çağrılarına rağmen, dünya kadınları parlamentolarda, siyasi partilerde ve en genelde toplumsal yönetim organlarında gereken biçimde yer alamıyor. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı İnsani Kalkınma Raporu'na göre, parlamentolarda kadınların en yüksek temsil oranı %44 en düşük oran ise %0.9’dur. Bizim parlamentomuzda kadınların temsil oranı %6, kamu ve özel sektörde karar verici pozisyonlarda bulunan kadınların oranı ise sadece %20 düzeyindedir. Gazimağusa Belediye Meclisi’nde kadın temsiliyeti %31, tüm çalışanlarımız arasında ise % 10 dolayındadır. Bu nedenle ülkemizde, ideale ulaşabilmek için kat edilmesi gereken uzun bir mesafe söz konusudur.

Bizler Gazimağusa Belediye Meclisi’nde görev yapan kadın üyeler olarak, bu özel günde, ülkemizde kadın eşitliğinin sağlanması ve toplumsal konumunun güçlendirilmesi konusunda tüm duyarlılığımızla uğraş verdiğimizin altını çizer, Dünya Kadınlar Günü’nün her yıl daha olumlu koşullarda kutlanmasına katkı koyma kararlılığımızı bildiririz. Ülkemizde erken genel seçimlere doğru ilerleyen bir süreçte olduğumuz gerçeğinden hareketle, parlamentomuzda ve toplumsal yönetim kademelerinde çok daha fazla kadın temsiliyetini sağlayacak olumlu gelişmelerin yaşanması dileğimizle, tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarız.

Emine Çelikörs (ÖRP)- Fatma Galip (DP) - Fatma Zeki (UBP) - Tijen Coşar(CTP-BG) - Yeşim Nalbantoğlu (CTP-BG)


AP Temas Grubu Gazimağusa’da İncelemelerde Bulundu (6.03.2009)
 

Gazimağusa, 6 Mart 09 (T.A.K.):-Avrupa Parlamentosu (AP) Kıbrıslı Türklerle Yüksek Seviyede Temas Grubu, Gazimağusa’da Avrupa Birliği fonlarıyla yürütülen proejelerle ilgili incelemelerde bulundu.

AP Kıbrıslı Türklerle Yüksek Seviyede Temas Grubu Başkanı Mechtild Rothe ile grup üyesi İngiliz Parlamenter Ashley Mote, Deniz Kapısı, Canbulat Yolu Geliştirme Projesi, Bandabuliya ve Venedik Sarayı’nı gezerek projeler hakkında Belediye Başkanı Oktay Kayalp’tan bilgi aldılar.
Mechtild Rote, inceleme sırasında yaptığı açıklamada, Gazimağusa’daki tarihi eserlerden çok etkilendiklerini ifade etti.

Rote, AB vatandaşlarından alınan vergilerden aktarılarak oluşturulan fonların iyi bir şekilde kullanılıyor olmasını, ayrıca tarihi eserlerin gelecek nesillere aktarılacak olmasını görmekten dolayı büyük mutluluk duyduklarını kaydetti.

Rote, Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın AB yetkilileriyle iyi bir işbirliği içerisinde çalışarak kültürel mirası koruma çalışmalarının mutluluk verici olduğunu da söyledi.

AP Yüksek Temas Grubu’nun Gazimağusa’da AB yardımlarıyla yapılan ve yapılmakta olan tarihi eserlere ilişkin projeleri ziyaret ettiklerini kaydeden Oktay Kayalp, “Kendilerine yaptıklarımızı gösterme fırsatı bulduk. İki yıl önce geldiklerinde projeler inşa aşamasındaydı” dedi.

Kayalp, konuk heyete, dünya kenti olan Gazimağusa’daki kültürel mirasın tüm dünya tarafından korunması gerektiğini ifade ettiğini belirtti.

Mağusa Suriçi Çalışma Grubu'ndan Ödüllü Yarışma (7.03.2009)
 

Mağusa Suriçi için Ödüllü LOGO ve SLOGAN Geliştirme Yarışması.

Ayrıntılar ve Teknik Şartname için yandaki logoyu tıklayın


Mücahit Komutanları Derneği’nden Oktay Kayalp’a plaket (2.03.2009)
 

Gazimağusa’daki Mücahit Komutanları Derneği’nden bir heyet Gazimağusa Belediyesi’ni ziyaret ederek, Belediye Başkanı Oktay Kayalp’a plaket takdim etti.

Hasan Keskin Başkanlığındaki Kıbrıs Türk Mücahit Komutanları Derneği heyetini kabul eden Oktay Kayalp, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, belediyenin çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

Gazimağusa Belediyesi’nin kendileriyle birlikte tüm sivil toplum örgütleri ve derneklere eşit mesafede durduğunu dile getiren ve bundan duydukları memnuniyetlerini bildiren mücahit komutanları, derneğin lokalinin tamirat ve tadilatı için belediyenin yaptığı katkıdan dolayı da Başkan Oktay Kayalp’a plaket teşekkür ettiler. Heyet, derneğin çıkardığı 2 adet yayını da Kayalp’a hediye etti.


Gazimağusa Belediyesi Kapalı Spor Salonu Projesi’nin ihalesinde sona gelindi   (1.03.2009)
 

 • Gazimağusa’daki okullara spor salonu olanağı sunacak projenin inşasına yakında başlanıyor

Gazimağusa’da gerek okullarda gerekse de diğer sportif faaliyetlerde önemli bir ihtiyacı karşılayacak “Gazimağusa Belediyesi Spor Salonu” Projesi’nin ihalesinde teklif verme süresi tamamlandı. Projenin hayata geçirilmesi için çalışmalar yürüten Gazimağusa Belediyesi, ihale komisyonunun teknik değerlendirmesi sonucunda katılımcı 13 firma arasından salonun inşasını üstlenecek firmayı belirleyecek.

Salonun kullanım ve işletilmesiyle ilgili geçtiğimiz günlerde Başbakanlık ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile bir işbirliği protokolu imzalayan Gazimağusa Belediyesi, 626 kişi kapasiteli, 2600 metre kare kapalı alana sahip uluslararası standartlardaki spor salonunu ihale sürecinin tamamlanmasının ardından Gazimağusalılar’ın hizmetine sunmak için hızla çalışmalara başlayacak.
Gazimağusa Belediyesi’nde katılımcı firmaların bulunduğu toplantıyla noter huzurunda açılan teklifler önce teknik komite değerlendirmesiyle uygunluğu incelenecek ve şefaf bir oluşuma sahip ihale komisyonunun onayıyla saptanacak.

Hem Gazimağusa Belediye sınırları dahilindeki ilk ve orta dereceli okulların taleplerine gerektiği gibi yanıt verecek hem de kentteki kapalı spor salonu ihtiyacını karşılayacak salon, bünyesinde hentbol, voleybol ve basketbol gibi sporların yapılmasına uygun olacak.

Gazimağusa Belediyesi’nin finansmanlığında hayata geçireceği, KKTC Başbakanlığı’nın ise 800 bin TL‘lik katkı koyacağı, salonun okulların sportif etkinliklerinde kullanılmasının koordine edilmesinde de Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı sorumlu olacak.

Basına açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kentteki sportif faaliyetlerde eksikliği oldukça hissedilen kapalı Spor salonunun, önemli bir ihtiyaca cevap vermesinin yanında, uluslararası standartlarda tüm salon sporlarını içerecek kalitede olacağını ifade etti. Büyüyen ve sürekli gelişen Gazimağusa’da çok önemli bir ihtiyacın karşılanacağını belirten Kayalp, özellikle eğitim kurumlarına ve diğer sportif faaliyetlere olanak sunulacağı için çok önemli olduğunu belirtti.

Kayalp, 620 seyirci kapasiteli hentbol, voleybol ve basketbol gibi sporların yapılmasına uygun olacak tesisin yıl sonunda tamamlanmasının öngörüldüğünü söyledi.


Türkiye Büyükelçisi Fakılı’dan Beldiyemize Ziyaret   (26.2.2009)
 

Görevine yeni atanması nedeniyle başlattığı nezaket ziyaretlerini sürdüren Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Şakir Fakılı, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ı ziyaret etti. Oktay Kayalp’ın makamında gerçekleşen görüşmede, Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile Büyükelçi Fakılı kentle ilgili genel konularda görüş alışverişinde bulundu.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın kent genelinde sürdürülen çalışmalarla ilgili bilgi verdiği Büyükelçi Fakılı, 20 yıl aradan sonra geldiği Gazimağusa’daki gelişmişlik düzeyinin kendisinde oldukça memnuniyet yarattığını ifade etti.


Gazimağusa Belediyesi’nin 2009’daki en önemli projeleri “Kanalizasyon ile Denizden su arıtma projesi”   (24.2.2009-TAK)
 

 • Gazimağusa Belediyesi, 2008 Yılı Çalışmalarını Değerlendirdi, 2009 Yılı Çalışma Programını Açıkladı
 • Gazimağusa Belediyesi’nin 2009’daki en önemli projeleri “kanalizasyon ile denizden su arıtma projesi”

Lefkoşa, 24 Şubat 09 (T.A.K):
Gazimağusa Belediyesi, 2009 yılında en önem verdiği iki projenin “Gazimağusa Kanalizasyon Projesi” ile “Denizden Su Arıtma Projesi” olduğunu bildirdi.

Belediye, “Gazimağusa’nın 100 yıllık rüyası ve son yüz yılın en büyük yatırımı” olarak nitelediği kanalizasyon projesini 2012, “susuz Mağusa’nın susuzluğuna son verecek” olan su artıma projesini ise bu yaza girmeden tamamlamayı hedefliyor.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile belediye meclis üyeleri, bugün Lefkoşa Saray Otel’de düzenlediği basın toplantısında, belediyenin 2008 yılı çalışmalarını değerlendirdi ve 2009 yılı çalışma programını açıkladı.

Kayalp, belediyenin 2008 yılında önüne koyduğu projeleri olanakları ölçüsünde hayata geçirebilmek için yıl boyunca çalıştıklarını, çoğu projeleri hayata geçirirken, bazı projeleri de bu yıla ertelemek zorunda kaldıklarını anlattı.

2008 yılında hayata geçirilen projeler ile bu yıla aktarılan projeler hakkında detaylı bilgiler veren Kayalp, 2008’de hayata geçirilen önemli projelerin Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nden sağlanan katkıların öz kaynaklarıyla birleştirilerek şekillendirildiğini kaydetti.

Oktay Kayalp, 2008 yılı içindeki öz kaynaklarıyla gerçekleştirdikleri toplam yatırım büyüklüklerinin 7 milyon 238 bin 543 TL olduğunu ifade etti.


Gazimağusa Belediyesi’nin hizmetlerine karşılık çıkardığı faturaların tahsilatının yüzde 85 gibi bir oranı standartlaştırdığına işaret eden Kayalp, bu oranın; hem ülke ortalaması hem de uluslararası kabul edilebilir değerlerin oldukça üzerinde bir oran olduğunu söyledi.

Gazimağusa Belediyesi’nin 44 milyon 606 bin 747 TL tutarındaki bütçesinin yüzde 53’ünün yerel gelirlerden, yüzde 47’sinin de devlet katkılarından oluştuğunu ifade eden Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin personel giderlerinin bütçeye oranının yüzde 39 olduğunu, bunun da hem kaynak verimliliği bakımından hem de yatırım bütçesini büyütebilmek bakımından dünyada optimal değer olarak kabul gören yüzde 60 düzeyinin çok üzerinde bir değer olduğunu belirtti.

Gazimağusa Belediyesi’nin bütçesinin denk bir bütçe olduğunu ve bu bütçeden kendi öz kaynaklarıyla gerçekleştirmeyi ön gördükleri yatırımların yüzde 32,48’lik bir paya sahip olduğunu ifade eden Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin Vergi, Sosyal Sigorta, İhtiyat Sandığı veya ticari bankalara herhangi bir borcunun olmadığını söyledi.

Kayalp, “bir tür hesaplaşma ve sözleşme” olarak niteledikleri bugünkü basın toplantısında, 2008 yılına dair değerlendirmelerin yanında 2009 yılı taahhütlerini de kamuoyuyla paylaşacaklarını ifade etti.

Belediyenin 2008 yılı için önüne koyduğu 27 projenin 20’sini tamamladığını, bazılarını da tamamlamak üzere olduğunu söyleyen ve bunları basın mensuplarıyla detaylı şekilde paylaşan Kayalp, geri kalan 7 projenin ise bazı sorunlardan dolayı 2009 yılına ertelenmek durumunda kaldığını anlattı.

--GAZİMAĞUSA KANALİZASYON PROJESİ--
2008 yılı çalışmalarını değerlendirmesinin ardından 2009 yılı çalışma programını okuyan Kayalp, “Gazimağusa’nın 100 yıllık rüyası” olarak nitelediği “Kanalizasyon Projesi”nde uygulama projesinin hazırlanmasının ardından ilk somut adımın atıldığını ve arıtma tesisi yapımı için ihaleye çıkıldığını kaydetti.
Avrupa Birliği’nin Kıbrıslı Türkler için hazırladığı 259 milyon Euro’luk destek programı kapsamında Brüksel’de çıkılan ihaleyi, hatların inşası ile ilgili projenin izleyeceğini söyleyen Kayalp, 2012 yılında tamamlanacak olan projenin 60 bin nüfusa göre tasarlandığını ve ilk etap uygulamanın, şu anki nüfusu 40 bin civarında olan Gazimağusa’nın yüzde 65’ini içereceğini belirtti.
 

--DENİZDEN SU ARITMA PROJESİ - SU İSALE HATLARI YAPIMI VE YENİLEME--
Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin 2009 yılında en fazla önem verdiği ikinci projenin de su konusunda olduğunu ifade ederek, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) ile birlikte yapılan denizden su arıtma tesisinin devreye girmesiyle artacak suyun, kentin bütününe eşit ve dengeli biçimde dağıtılacağını söyledi.

Bu projenin çok yakın bir zamanda biteceğini ve yaz girmeden kente günlük 4 bin ton daha kaliteli su sağlayacaklarına işaret eden Kayalp, inşa edilecek yeni su hatlarıyla da, dağıtımdan kaynaklanacak sorunların en az düzeyde tutulacağını kaydetti.

--MAGEM--
Kayalp, Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM) konusunda 2008 yılı programlarında öngördükleri yatırımın üzerine çıkarak, mevcut 370 metrekarelik binayı üç kat büyüterek bin 40 metrekareye çıkaracaklarını ve maliyeti 1 milyon TL’yi aşan bu projeye başladıklarını söyledi.

Kayalp, yapımı halen devam eden yeni MAGEM binasının tamamlandığında, hem mimarisi hem de sunduğu olanaklarla Kıbrıs’ın bütününde bu amaçla kullanılan tek bina olacağını dile getirdi.

--ANIT PARKI--
Anıt Parkı’nı bütünüyle yenilemek amacıyla içinde çocuk parkına ek olarak, yürüyüş yollarını, yeşil alanları, dinlence ve spor alanlarını barındıracak projeyi bitireceklerini ifade eden Kayalp, projenin uygulama alanının Zafer Anıtı’ndan Namık Kemal Lisesi sınırına, Evkaf Binaları’ndan Orman Yolu’na kadar uzanan çok geniş bir orman arazisini içereceğini anlattı.

--EŞREF BİTLİS CADDESİ GELİŞTİRME PROJESİ--
Kayalp, hem Lefkoşa Yolu ile Salamis Yolu’nu birbirine bağlayan, hem de Gazimağusa Limanı’nı KKTC’nin diğer kentlerine bağlayan ana yol durumundaki Eşref Bitlis Caddesi’nin her iki yanında bulunan, ancak inşa edilmemiş servis arterleri ve yaya yolları inşa edileceğini ve cadde üzerinde çok ağırlaşan trafik yükünün hafifletileceğini söyledi.

--CANBULAT YOLU DÜZENLEME PROJESİ--
“Suriçi Canlandırma Planı” çerçevesinde yer alan “Dar Sokaklar Restorasyon Projesi”ni geçen yıl kendi olanaklarıyla tamamlayamadıklarını ifade eden Kayalp, Canbulat Kapısı ile Othello Kalesi arasındaki bölgede halen yürüttükleri projenin, yasal prosedürün öngördüğünden fazla uzaması nedeniyle 2008 yılı içinde tamamlanamadığını, ancak yapımı devam eden bu projenin turizm sezonunun açılışıyla birlikte tamamlanacağını ve Gazimağusa’nın yeni bir yaşam alanına daha kavuşacağını belirtti.

--AYLUGA YOLU DÜZENLEME PROJESİ II. ETAP--
Kayalp, Küçük Sanayi Bölgesi çevresinden geçen ve Larnaka Yolu ile Lefkoşa Yolu’nu birleştiren Ayluga Yolu’nun (İbrahim Hasan Caddesi) ilk etabının hizmete girdiğini, bütünüyle kendi kaynaklarıyla gerçekleştirdikleri projenin ikinci etabının yine kendi kaynaklarıyla devam ettiğini ve Haziran 2009’da tamamlanacağını söyledi.

--MAĞUSA KÜLTÜR VE KONGRE MERKEZİ--
“Kıbrıs’ın Kültür-Sanat Başkenti” Gazimağusa’da, Kıbrıs’ın bütününün en büyük Kültür ve Kongre Merkezi’nin yapımının ekonomik koşullarda meydana gelen daralma nedeniyle geciktiğine işaret eden Kayalp, Türkiye Cumhuriyeti kaynaklarıyla yaşam bulacak söz konusu 20 milyon dolarlık kompleksin yapımının yıl içinde devam edeceğini ifade ederek, kompleksin açılışını 2010 yılında gerçekleştirmeyi tasarladıklarını söyledi.

--YENİ ÇOCUK PARKLARI, YENİ YAŞAM ALANLARI, YEŞİL ALANLAR--
Oktay Kayalp, “Her mahalleye bir çocuk parkı” sloganı ile çıktıkları yolda bugün, “bütün parklar herkese” anlayışı ile ilerlediklerini ifade ederek, Gazimağusa’daki parkları her yaştan kullanıcısı olsun diye, baştan başa yeni nesil, güvenli ve hijyenik zemin kaplama malzemeleri ile kapladıklarını, oyun ve spor aletleriyle donattıklarını belirtti.

Belediyenin kendi tesislerinde yetiştirdikleri çiçek fidelerini yine kenti dekore etmede kullanacaklarını, ayrıca bunlardan dönem dönem Gazimağusalılar’a ücretsiz olarak dağıtacaklarını söyleyen Kayalp, yeşil alanlara ağaç dikiminin yıl boyunca devam edeceğini kaydetti.

--DİĞER PROJELER--
Gazimağusa Belediye Başkanı Kayalp konuşmasında 2009 yılı için; spor salonu projesi, hendek projesi, İkinci Bahar Yaşam Kulübü, Belediye Sarayı’nın düzenlenmesi-NAR PAK Tesisleri, okul inşaatı, kaldırım, drenaj ve asfalt çalışmaları, Emlak Vergisi ve Eğitim Altyapısına Destek, Kentsel Bilgi Sistemi, Temizlikte Teknoloji Kullanımı ve Verimlilik, Haşere ile Mücadele, İşyeri Denetimleri, Uluslararası Mağusa Kültür Sanat Festivali, Kadınlar Haftası ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri, halk dansları çalışmaları ve Türk müziği korosu çalışmalarını anlattı.

Kayalp, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı ve amaçlarının; denetime açık ve şeffaf bir şekilde Mağusa için çalışmak olduğunu söyledi.

Oktay Kayalp, gelecek yerel seçimlerde partisinin uygun görmesi halinde 5. döneminde de aday olacağını kaydetti.

Gazimağusa Belediyesi 2009 Yılı  Çalışma Programı ve 2008 Yılsonu Değerlendirme Raporunu 
indirmek için lütfen tıklayın!


Basın Toplantısının Basında Yansımaları
 

İSTİHDAM VE BELEDİYELER…
Ahmet Tolgay- KIBRIS GAZETESİ (2.03.2009)

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, medya merkezinin başkentte olduğunu hep göz önünde bulundurur ve “Medya bana gelemezse, ben medyaya giderim” der. Kamuoyuyla buluşturmak istediği önemli açıklamaları olduğunda, ekibini yanına alarak başkente gelmekte.
Kayalp, bu başkent çıkarmalarının sonuncusunu geçen salı günü yaptı. Medya mensuplarımız önünde hem 2008 yılının bir değerlendirmesini sundu ve hem de 2009 programına ilişkin ayrıntılı bilgiler verdi. O günden bu yana programlanmış yazılarım yüzünden, basın toplantısıyla ilgili gözlemlerimi bugün sunabiliyorum…

Kayalp’ın bu son hesaplaşmasının, kuşkusuz ki zamanlama açısından da önemi vardı. Çünkü erken seçimin startı verilmiş, partiler adaylarını da belirleyerek seçim yollarına düşmüşlerdi. CTP’nin Mağusa cephesindeki en önemli kalesi olan belediyeye dair sayfaları kamuoyumuzun önünde açmak politik bir anlam içermekteydi.

Oktay Kayalp’ın bu son basın toplantısında söyledikleri medyamıza geniş şekilde yansımıştır. O nedenle ben, ayrıntılara fazla girmeden, sadece altını çizdiğim konuları okuyucularımla paylaşmak düşüncesindeyim.

Basın toplantısının düzenlendiği ortamda, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın işten çıkardığı onlarca kişiyi yeniden geri alması ve bunun yanı sıra yeni istihdamlara da yönelmesi günün konuşulan konusuydu. Kayalp, o güncellik içinde kendilerinin işi kaç personelle götürdüklerinin sorulması üzerine şu açıklamayı yaptı:

“Bir belediyenin personel giderleri bütçesinin yüzde 60’ı olduğunda olağan karşılanır. Ama bizim bütçemizin personel giderleri yüzde 40 civarındadır. 4 dönem önce ben başkanlığa seçildiğimde Gazimağusa belediye sınırları içindeki nüfus 24 bindi ve belediye personelinin sayısı ise 360’tı. Şimdi hizmet götürmekte olduğumuz nüfus 40 bini aşmıştır ve toplam aktif çalışanımızın sayısı 236’dır. Bizim belediye olarak Mağusa’nın istihdam sorunlarını çözmek gibi bir iddiamız yoktur. Bizim iddiamız en yaygın ve etkili bir organizasyonla kente ve halka hizmet götürmektir.”

Yalnız burada bir not düşmeliyim ki, Gazimağusa Belediyesi sınırlı sayıdaki personeline karşın dışarıdan geniş şekilde hizmet satın almakta.

Lefkoşa ile Gazimağusa’yı bir bağlamda daha kıyaslamadan edemeyeceğim. Başkentimizde trafik artık tam bir keşmekeşe dönmüş durumda. Otopark yetersizlikleri bunun başlıca nedenlerinden biri... Lefkoşa’da yeteri kadar otopark alanı olsa, bizi hayatımızdan bezdiren keşmekeş bu boyutlara tırmanmayacak. Başkent keşmekeşinin içinden çıkarak Gazimağusa’ya gittiğimizde trafiğin rahatlığı kendini hemen duyumsatır. Mağusalılar günlük yaşamları içinde bunu fark etmeseler de, biz Lefkoşalılar net biçimde fark edebiliyoruz. Bu durum Mağusa’da az araç olmasından değil, araçların kolayca park edebilecekleri yerleri bulabilmesinden kaynaklanıyor. Ama bu rahatlığı yaratabilmek için de yaşamımızın vazgeçilmezi olan araçların barınabileceği otopark projeleri titizlikle uygulanmakta.

Doğu Akdeniz Üniversitesi’ni kente bağlayan Salamis Yolu trafiğin en sıkıntılı olduğu bölge. Bu sorunu çözmek için Belediye üniversite ile bir protokol yaparak DAܒye ait arazide 300 araç kapasiteli otopark inşa ediyor. TIR’ların ve diğer yüksek tonajlı araçların kentin olur olmaz yerinde park etmesinin önüne geçebilmek için tasarlanan TIR parkı da devreye girmek üzere. Kayalp “Tam donanımlı olarak projelendirdiğimiz tesisin güvenli olması ve hijyenik gereksinmeleri karşılaması için tüm unsurlar düşünülmüştür” diyor.

Lefkoşa Yolu ile diğer ana yolları ve Salamis Yolu’nu birbirine bağlayan Eşref Bitlis kavşak caddesi için gündeme gelen rekreasyon çalışması da, trafik açısından rahatlatıcı alanlar oluşturacak.

Söylentilerden biri de denizden su arıtım projesinde aksamaların olduğuna dairdi. Bunu hatırlattığımda, Kayalp o söylentilerin asılsız olduğunu belirtti. Onun bu konuda söylediklerini dinlerken, Gazimağusa’daki arıtma tesisi sayesinde Lefkoşa’nın da daha fazla su alarak rahatlayabileceğini düşünüyorum. İşte Kayalp’ın bu konudaki sözleri:

“2009’da en büyük eforu yine su konusunda sarf edeceğiz. Denizden su arıtma tesisinin devreye girmesiyle artacak suyu, kentin bütününe eşit ve dengeli biçimde dağıtacağız. DAÜ ile ortak gerçekleştirdiğimiz bu proje çok yakın bir zamanda bitecek ve yaz girmeden kentimize günlük 4000 ton daha, kaliteli su sağlayacağız. Döşeyeceğimiz yeni su hatlarıyla, dağıtımdan kaynaklanacak sorunları en az düzeyde tutmaya çalışacağız.”

Tarihi Gazimağusa’nın bir kültür mirası olarak dünya insanlığı için taşıdığı önemin de bilincinde olunmalı. Kayalp, bu bağlamda Gazimağusa’yı dünyaya açacak girişimlerini geçmişte olduğu gibi bundan sonra da sürdüreceklerine vurgu yaptı. Mağusa tarihinin en önemli mekanlarından biri olan ünlü hendeği günlük yaşama açma çalışmaları sürerken, Anıt Park alanı düzenleniyor, Kültür ve Kongre Merkezi’nin yapımına, yıl sonunda tamamlanmak üzere hız veriliyor. Bunlar Gazimağusa’dan güzel haberler.


Kayalp’ın sırrı adanmışlıkta ve UBP’de yeniden hortlayan korku imparatorluğu…
Ali Tekman- Kıbrıslı Gazetesi-  (26.02.2009)

Dünkü yazımın sonunda G. Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın son bir yılın değerlendirmesini yaptığı basın toplantısından söz edeceğimi yazmıştım. Bir de baktım ki, köşe yazarı diğer arkadaşlarımız benim burada yazabileceğim herşeyi yazmışlar, özetlemişler.
Zaten bütün günlük gazetelerde de G. Mağusa Belediyesi’nin bir yıllık performansı rakamlarla da desteklenerek kapsamlı bir şekilde verilmiş…
Yorumlarını da yapmış arkadaşlarımız…
Alkışlıyorum ben de… Oktay Kayalp’ın artık iyice gelenekselleştirdiği, Belediyenin hizmet performansını medya mensuplarıyla düzenli bir şekilde paylaşması, her türlü soru ve eleştiriye açık ve de tahammüllü politikacı özelliği geçtiğimiz gün daha da olgun bir kimlikle bütünleşerek karşımıza çıkıyordu.
Oktay Kayalp bütün performansını içtenlikle ortaya koymuş bulunuyor. Tamamladığı projelere – ki söz verdiklerinin çoğunu teşkil ediyor bunlar – dağıttığı yazılı metinde karne veya kanaat notu gibi “TAMAMLANDI” diye not düşerken, bazılarını da “TAMAMLANMA AŞAMASINDA” veya “YAPILAMADI” diye de belirtiyor. Tamamlanmayanın neden tamamlanmadığını, yapılamayanın neden yapılamadığını, anlaşılır bir dil ve yukarıda da belirttiğim gibi içtenlikle ortaya koyuyor.
Yine de… Tamamlanan işleri, vatandaşların günlük hayatlarının kolaylaştırılması ve yaşam kalitelerinin artırılması bakımından son derece önemli hususlar ve ayrıca daha da çağdaş bir Belediye hizmeti için de projelerinin yürüdüğünü, tamamlanma aşamasına doğru gitmekte olduğunu görüyoruz.
Özellikle kanalizasyon ve su konusunda çok iddialı proje ve hizmetler söz konusu ki, Kayalp’ın geçmiş performansına baktığımızda bunları da kent halkının hizmetine sunacağına dair ciddi bir güven telkin ediyor.
Ama dağıtılan metinde de yer alan şu tespit çok önemli:
“Gazimağusa Belediyesinin 44, 606, 747 TL tutarındaki bütçesi denk bir bütçedir. Bu bütçeden kendi öz kaynaklarımızla gerçekleştirmeyi öngördüğümüz yatırımlar %32.48’lik bir paya sahiptir.”
Öz kaynaklardan yatırıma %32.48 pay… Çok önemli bir oran ve zaten bu performansa da doğrusu bu oran yakışırdı.
Şimdi… Halka, ülkeye hizmet ve daha müreffeh çağdaş bir toplum için salt inancın, inanmanın yeterli olmadığını vurgularım hep… Bu noktada inancın da üzerinde bir boyutun yakalanması gerekiyor:
- Kayıtsız ve şartsız ADANMIŞLIK…
İşte Oktay Başkan’ın başarısının sırrı da bu bence… Kentine ve kentinin insanlarına adanmışlık… Ve bu adanmışlıkla, hizmetin asla sınırı olmayacağına dair müthiş bir motivasyon…
Nitekim basın toplantısının sonuna doğru sordum ona;
“Sayın Başkan, bir yıl sonra yapılacak olan yerel seçimlerde de yine Belediye Başkan adayı mısınız?
Hiç tereddüt etmedi ve benim bu sorunun ardından her zaman kendisine yönlendirdiğim “siyaseten mızır” sorularıma fırsat tanımadan;
“Partim de uygun gördüğü takdirde evet tekrar adayım”…
İşte bu… Bundan sonra kolay kolay Oktay Başkan’a;
“Sayın Başkan, bu kadar iyi bir performans, bu kadar halk desteği ve başarının ardından, gerek parti, gerekse ülke yönetimi için daha üst görevlere neden talip olmuyorsunuz, neden böyle bir iddia taşımıyorsunuz?” sorusunu sormam herhalde…
Çünkü Oktay Kayalp, inanmışlığın da ötesinde kentine adanmış bir şahsiyet… Kopamıyor kentinden… Adına sevda denilen bir büyüyü yakalamış belli ki G.Mağusa ile birlikte… Bu büyünün bozulmasını istemiyor belki…
Eh… Bize de, basın toplantısında da tek kelimeyle ifade ettiğim gibi, başarılarının devamını dilemek düşüyor.
Bir de tabii ülkemiz siyasi hayatında da, Oktay Kayalp gibi ideallerine inanmakla kalmayan, o ideallere kendini adayan daha fazla siyasetçi profilinin olmasını temenni etmek, umudetmek… Tekrar tebrikler…
* * *
...


Kayalp, Mağusa’nın şansıdır...
Hasan Hastürer- KIBRIS GAZETESİ (25.02.2009)

Oktay Kayalp, Mağusa’da sadece yerel yönetimde değil en genel anlamda başarılı bir yönetim örneği sergiliyor. Keşke, devlet yapısının her kademesindeki seçilmişler programlarına Kayalp gibi sahip çıkabilse. Hesap vereceğini bilen, boşuna söz vermez. Çünkü bilir ki verdiği sözlerin hesabını verecek ya da hesabı sorulacak.
Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Kıbrıs Türk yerel yönetiminde dünden bugüne önemli markalardan biridir. Hiç kuşkusuz Kayalp’ın da eleştirilecek yanları var.
Bütün mesele adil bir şekilde tarttığımız zaman artılarının ne kadar çok, eksilerinin ne kadar yaşamsal olduğudur. Kayalp’la iglili zaman zaman bizlere kadar taşınan eleştiriler var. Çoğunu gider yerinde incelerim. Yapılanların yanında eleştiri nedeni yapılanlar devede kulak bile değil.
* * *
Oktay Kayalp’ın belediye başkanlığı Mağusa için ciddi bir şanstır.
Hizmet temelinde belediyeciliğin en güzel örneklerinden birine yaşam veriyor.
1994 Haziran’ında görevi devraldığı zaman Mağusa’nın nüfusu 24 bin, belediyenin çalışan sayısı ise 360’tı. Şimdi Mağusa’nın nüfusu 40 bin. Belediyenin çalışan sayısı 236.
Görevde kalmayı istihdam yerine hizmet üzerine bina etmiş. Sonuçlar ortada her türlü karşı kampanyaya karşın Kayalp, takım arkadaşlarıyla göreve devam ediyor.
* * *
Oktay Kayalp, çağdaş bir anlayışı geleneksel hale getirme yolunda dün bir örnek daha yaşattı bizlere.
Çalışma programlarını Lefkoşa’da basınla paylaşıyor.
Bir yıl sonra, programına alıp hedef olarak belirlediklerinin ne kadarını yapıp ne kadarını yapamadığının hesabını verir.
Dün bunu yaptı Kayalp yine.
Sözlerine şöyle başladı:
“ Gazimağusa Belediyesi, ülkemizde yıllık çalışma programlarını her yıl Kıbrıs Türk Medyası aracılığı ile kamuoyu ile paylaşan ve her yıl bunun değerlendirmesini yine basına açık olarak gerçekleştiren tek yerel yönetim kurumu olma ayrıcalığına sahiptir. Yıllık çalışma programlarımızla hem kendi iç denetimimizi sağlamakta, hem de kamuoyunun bizleri denetlemesinin önünü açtığımıza inanmaktayız. Aldığımız tüm öneri, telkin ve sorular bu inancımızı doğrular niteliktedir.
2008 yılı çalışma programımızı geçtiğimiz yıl 5 Mart’ta kamuoyuna duyurmuştuk. Bu programı olanaklar ölçüsünde eksiksiz olarak uygulayabilmek için yıl boyunca azami gayret sarf ettik. Ancak, bu programda her yıl olduğu gibi, geçtiğimiz yıl da bazı değişiklikler, ilave veya eksiltmeler yaptık. Dinamik bir kurum olan Gazimağusa Belediyesi, çalışmalarını günün getirdiği koşullara uyarlayarak kesintisiz olarak sürdürme çabasıyla hareket etmektedir. Bu nedenle, sürekli bir gelişim gösteren Gazimağusa’nın gereksinimlerini göz önünde bulundurarak, bütçe olanaklarımızı olabildiğince verimli kullanmakta ve Gazimağusa Halkı’nın yaşam kalitesini artıracak çalışmalarımızı peş peşe yaşama geçirmekteyiz.”
* * *
Kayalp’ın en önemli başarılarından biri, kendi ayakları üzerinde duran ve çağdaş hedeflere yürüyen bir belediye yarattı.
Yarattı ifadesini, bilerek kullandım.
Lefkoşa Belediyesi’ni de Mustafa Akıncı yaratmıştı zamanında.
Kayalp, dünkü basın toplantısında, “Gazimağusa Belediyesi, hizmetlerine karşılık çıkardığı faturaların tahsilat düzeyinde %85 gibi bir oranı standartlaştırmış bulunuyor. Bu hem ülkemiz ortalaması, hem de uluslararası kabul edilebilir değerlerin oldukça üzerinde bir orandır. Gazimağusa Belediyesi’nin 44,606,747TL tutarındaki bütçesinin %53’ü yerel gelirlerden, %47’si de devlet katkılarından oluşmaktadır. Bu oranlar geçtiğimiz yıl %50 - %50 idi. Gazimağusa Belediyesi’nin personel giderlerinin bütçeye oranı %39’dur. Bu, hem kaynak verimliliği bakımından, hem de yatırım bütçesini büyütebilmek bakımından, dünyada optimal değer olarak kabul gören %60 düzeyinin çok üzerinde bir değerdir” derken haklı olarak başı dikti.
* * *
Fazla söze gerek yok. Oktay Kayalp, Mağusa’da sadece yerel yönetimde değil en genel anlamda başarılı bir yönetim örneği sergiliyor. Keşke, devlet yapısının her kademesindeki seçilmişler programlarına Kayalp gibi sahip çıkabilse. Hesap vereceğini bilen, boşuna söz vermez. Çünkü bilir ki verdiği sözlerin hesabını verecek ya da hesabı sorulacak.

Günün sözü:
Hesap vermek özgüvenin ürünüdür


Oktay Kayalp Bildiğiniz Gibi
Levent Özadam- HAVADİS (25.02.2009)

Gazimağusa Belediye Başkanlığı görevini dört dönemdir sürdüren Oktay Kayalp ‘Başkent gezetecileri’d,ye sitem ettiği basın mensuplarına dün Lefkoşa Saray Otel’de çeşitli açıklamalarda bulunarak yaptıklarını ve yapamadıklarını anlattı. Kendi deyimiyle bunun bir ‘hesaplaşma’ olduğunu ifade eden Kayalp, her zaman olduğu gibibu sefer de bir ‘örnek başkan’ tablosu ortaya koyarken, sadece G.Mağusa halkının değil, basın mensuplarının da hayranlığını kazandı. Oktay Kayalp çok sayıda icraatını ve projesini tarihleriyle anlatırken, bize göre en önemli icraatı denizden arıtılarak kente verilecek su projesi olacak. Su konusunda yıllartdan beridir öksüz evlat durumunda olan G.Mağusa bu projenin tamamlanmasıyla birlikte kesintisiz suya kavuşacak ve vatandaş da derin bir oh çekecek. Bir diğer önemli proje de kanalizasyon projesi. AB yardımlarıyla yapılmaya başlanılan projenin sonunda kanalizasyonsuz semt kalmayacak ve bölgenin en büyük sorunlarından bir atanesi daha çözüme kavuşacak. Daha irili ufaklı bir çok proje sıralayan Kayalp’a eleştiri yönünden söyleyecek birşeyimiz yok. Yani anlayacağınız Kayalp bildiğiniz gibi ve belediyelerde hizmette sınır olmadığını ispatlayan ender başkanlardan birisi

Kayalp, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı ve amaçlarının; denetime açık ve şeffaf bir şekilde Mağusa için çalışmak olduğunu söyledi.

Oktay Kayalp, gelecek yerel seçimlerde partisinin uygun görmesi halinde 5. döneminde de aday olacağını kaydetti.

 


ABD’li Senatör Durbın Gazimağusa Belediyesi’ni Ziyaret Etti   (17.2.2009-TAK)
 

ABD Illinois Senatörü Richard Durbin, beraberindeki Illinois Eyaleti Maliye Bakanı Alexi Giannoulias ile birlikte bu sabah Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ı ziyaret ederek görüştü.

Yaklaşık 45 dakika süren görüşmede, Gazimağusa, ekonomik konular ve Kıbrıs knularında görüş alışverişinde bulunuldu. Kayalp ziyarette Durbin ve Giannoulias’a Lefkara İşi hediye etti.


Belediyemizden iki ihale: MAGEM’in binası 3 kat büyütülecek.. Ayluga yolu düzenlenecek  (12.2.2009-TAK)

 • Kayalp: "MAGEM, çalışmalarını daha rahat ve verimli sürdürecek. Ayluga yolu projesi araç trafiğini rahatlatacak”

Gazimağusa, 12 Şubat 09 (T.A.K.):- Gazimağusa Belediyesi İhale Komisyonu tarafından sonuçlandırılan iki proje hayata geçiriliyor. Mağusa Gençlik Merkezi’nin (MAGEM) mevcut binasını üç kat büyütecek proje ile Ayluga Yolu 2. Etap Projesi’nin ihale sözleşmeleri ilgili taraflarca imzalandı.

Bugün Gazimağusa Belediyesi’nde düzenlenen törenle ihale sözleşmeleri, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile MAGEM ihalesini üstlenen Umay Estate Construction Ltd adına Hüseyin Umay, Ayluga Yolu ihalesini üstlenen Uçanok Emlak ve İnşaat Şirketi adına Ali Uçanok arasında imzalandı.

1 milyon 49 bin TL+KDV ile ihale edilen MAGEM Projesi çerçevesinde, mevcut bina üç misli büyütülürken, ofisler, masa tenisi, bilardo, resim,seramik ve maket atölyeleri, kafe, satranç ve dans salonları, çok amaçlı görsel ve işitsel salon inşa edilecek.

MAGEM’in çevre düzenlemesi ile elektrik, telefon ve su altyapısını da içeren proje, Aralık ayında tamamlanmış olacak.

Ayluga Yolu 2. Etap Projesi kapsamında ise, Karpaz yönünden seyreden araçların Larnaka yoluna ulaşımı kent içi trafiğe girmeden sağlanmış olacak.
Toplam uzunluğı 520 metre olan yolda, çift taraflı kaldırım da inşa edilecek. Ayrıca yol üzerindeki tüm elektrik, telefon ve su altyapısı yenilenecek.Araç park alanlarının da oluşturulacağı proje, 509 bin 580 TL 50 Kr+ KDV bedelle ihale edildi.Projenin, Haziran ayında tamamlanması bekleniyor.

KAYALP
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp imza töreninde yaptığı açıklamada, söz konusu iki projenin Gazimağusa açısından büyük önem taşıdığını kaydetti. Kayalp, MAGEM’in gençlerin kendi kendini yönettiği ve çeşitli etkinlikler gerçekleştrdiği bir merkez olduğunu vurgulayarak, projenin; MAGEM’in çalışmalarını daha verimli, daha rahat ve daha güçlü sürdürmesine olanak sağlayacağını kaydetti.

Belediye Başkanı Kayalp, Ayluga Yolu’ndaki düzenlemeyle de, Larnaka ve Maraş’tan gelen araçların hiçbir engelle karşılaşmadan Salamis Yolu’na ulaşacaklarını, yolun Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne de bağlantıyı sağlayacağını belirtti.Kayalp, yol üzerindeki telefon, su ve elektrik altyapısının da yenileneceğini, yolun ihtiyaca göre genişletileceğini belirtti.

Kayalp, çift taraflı kaldırım yapılacağını, araç trafiği rahatlatılırken, yaya güvenliğinin de ön planda tutulacağını sözlerine ekledi

 


Gazimağusa Belediyesi Kapalı Spor Salonu’nun Protokolu İmzalandı (6.2.2009)

 • Gazimağusa’daki okullara kapalı spor salonu olanağı sunuluyor
 • Gazimağusa Belediyesi Kapalı Spor Salonu’nun Protokolu İmzalandı


Kentte gerek okullarda gerekse de diğer sportif faaliyetlerde eksikliği oldukça hissedilen Kapalı Spor Salonu Projesi’nin hayata geçirilmesi için proje çalışmaları yürüten Gazimağusa Belediyesi, salonun kullanım ve işletilmesiyle ilgili Başbakanlık ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile bir işbirliği protokolu imzaladı.

Gazimağusa Belediyesi tarafından inşa edilecek 626 kişi kapasiteli, 2600 metre kare kapalı alana sahip uluslararası standartlardaki spor salonu, hem Gazimağusa Belediye sınırları dahilindeki ilk ve orta dereceli okulların taleplerine gerektiği gibi yanıt verecek hem de kentteki kapalı spor salonu ihtiyacını karşılayacak.

Protokola göre; Gazimağusa Belediyesi’nin finansmanlığında hayata geçirilecek Kapalı Spor Salonu’nun yapımına KKTC Başbakanlığı’nın 800 bin TL‘lik katkı koyacağı, salonun okulların sportif etkinliklerinde kullanılmasının koordine edilmesinin ise Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın sorumluluğunda olacağı açıklandı.

İşbirliği Protokolu’nun imzalarının atılması öncesinde basına açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa Belediyesi, KKTC Başbakanlık ve Eğitim Bakanlığı’nın işbirliğinde hazırlanacak kapalı Spor salonunun kentte önemli bir ihtiyacı karşılayacağını söyledi. Kayalp, uluslararası standartlara sahip olacak salonun olimpik tüm salon sporlarını içerecek kalitede olacağını ifade ederek, büyüyen ve sürekli gelişen Gazimağusa’da çok önemli bir ihtiyacın karşılanacağını, özellikle eğitim kurumlarına ve diğer sportif faaliyetlere olanak sunulacağı için çok önemli olduğunu belirtti.

Kayalp, 620 seyirci kapasiteli hentbol, voleybol ve basketbol gibi sporların yapılmasına uygun olacak tesisin proje çalışmalarını ve inşaatını Gazimağusa Belediyesi’nin yürüteceğini, yıl sonunda ise salonun inşasının tamamlanacağı bilgisini verdi.

Başbakanlık ve Eğitim Bakanlığı’na teşekkür eden Oktay Kayalp, hem ihtiyaçların karşılanması hem de işbirliği açısından güzel bir örnek oluşturduklarını kaydetti.

KKTC Başbakanlığı adına protokola imza atan Spor Dairesi Müdürü Besim Erdenay da konuşmasında, ülkede eksikliği hissedilen çok önemli bir konuda büyük bir tesisin yapılacağını ifade ederek, hem spora hem de kültürel faaliyetlere katkı koyacak salonun beden eğitimi dersleri konusunda da bir açığı gidereceğini belirtti.

Protokolun diğer tarafı olan Eğitim Ortak Hizmetler Dairesi Müdür Yusuf Karşılı ise okulların salon sıkıntısının giderilmesi için Spor Dairesi ve Belediye ile uğraş verdiklerini, bu ihtiyacı karşılayacak bir tesisin yapılacak olmasının sevindiri olduğunu, tüm Mağusa’ya hizmet verecek tesisin gençliğin kazancı olması açısından da çok önemli olduğunu söyledi.

 


KTSYD Üyelerinden Gazimağusa Belediyesi’ne Ziyaret (29.1.2009)

Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği(KTSYD)’nin Gazimağusa üyeleri dün Gazimağusa Belediyesi’ne bir ziyaret gerçekleştirerek, gençlerin gerek sportif gerekse de sosyal faaliyetlerde bulunmasına olanak sağlayan MAGEM Binası Geliştirme Projesi ve Spor Salonu Projesi konularında Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile görüş alışverişinde bulundu.

Gazimağusalı spor yazarları İsmet Ezel, Ogün Genç Kaçmaz, Ahmet Ogan, Zeki Kayalp, Çelen Oben ve Gökmen Bolkan’ın katıldığı ziyarette, Gazimağusa Belediyesi’nin gençlere ve sporun çeşitli alanlarına kazandırdığı tesislerin ve yatırımların yanı sıra, kentteki spor faaliyetlerinin geliştirilmesi ve gençlerin sportif faaliyetlere katılımının artırılması konusunda yapılabilecekler konuşuldu. Dr. Fazıl Küçük Spor Kompleksi’nde önümüzdeki günlerde inşasına başlanacak spor salonunda basın-yayın faaliyetleri için ofis talebini dile getiren spor yazarlarının bu talebinin proje kapsamında karşılanacağını açıklayan Oktay Kayalp, sporun basın ve spor yazarlarıyla bir bütünlük içinde gelişebileceğini ve ilerleyebileceğini belirtti.

Kentte var olan sportif faaliyetlere verdikleri destek ve Gazimağusa’daki kulüplere yaptıkları katkılarını, aynı ciddiyetle hayata geçirdikleri tesislerle gençlere spor sevgisini aşılayarak ve geleceğin sporcularını topluma kazandırarak devam ettiklerini kaydeden Kayalp, gerek altyapı gerekse de destek sağlayarak sporun ve sporcunun yanında olacaklarını vurguladı.

 


Canbulat Yolu Çevre Düzenlemesi Projesi İnşasına Başlandı (25.1.2009)

Gazimağusa Belediyesi, Canbulat Yolu Kentsel Düzenleme ve Geliştirme projesiyle Othello Kalesi’nden başlayarak Canbulat Kapısı’na kadar uzanacak güzergâhın tarihi dokusuna uygun olarak bütünüyle yenileneceği projeyle ilgili çalışmalara başladı. 5 aylık bir sürede bitirilmesi öngörülen proje, Avrupa Birliği (AB)’nin Kıbrıslı Türkler için hazırladığı 259 milyon Euro tutarındaki yardım paketinden Gazimağusa Belediyesi’nin direkt olarak kullandığı kaynakla hayata geçirileceği ve AB’nin şantiye normlarının bütünüyle uygulanacağı proje olmasıyla ülkemiz adına bir ilki teşkil ediyor.

Projenin başlamasıyla çalışma alanını kapsayacak şekilde AB normlarına uygun olarak şantiye güvenliğiyle ilgili düzenlemeler yapılırken, ilk olarak yeni çevre düzenlemesi uyarınca bazı ağaçların yerleri değiştirilmeye başlandı. Mevcut ağaçların büyük çoğunluğunun korunacağı çalışmalarda, yapılacak düzenlemeye göre yeni ağaçlar da dikilecek.

Tarihi özellikleri nedeniyle turistlerin yoğun olarak ilgi gösterdiği sur içinin cazibesinin artırılması hedefinin bir parçası olarak hayata geçirilecek Canbulat Yolu Çevre Düzenlemesi Projesi kapsamında, Othello Kalesi ile Canbulat Kapısı arasındaki güzergâh üzerindeki elektrik ve telefon hatlarının yer altına indirilmesi, tüm aydınlatma ekipmanlarının montesi, su altyapı hatlarının döşenmesi, drenaj altyapı çalışması, kaldırım inşaası ve ağaçlandırılması, Desdemona Parkı olarak bilinen çocuk parkının yenilenmesi ve surlara yakın olan yolun yayalaştırılması çalışmaları bulunuyor.

Turistik ve tarihi özellikleri bir arada barındıran bölgenin eksiksiz bir şekilde tamamlanması amacıyla asfalt yenileme, su, elektrik, telefon altyapısı ve hisarların restorasyonuyla birlikte ele alınacak.

Othello’dan başlayarak Canbulat kapısına kadar olan güzergahtaki trafik akışının proje süresi boyunca tek yönlü çalışacağı için, sürücülerin bunu dikkate alarak hareket etmesi uyarısında bulunuldu.

Kayalp: “AB şantiye normlarıyla bire bir uyumlu ilk proje”
Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, tarihi eserlerin kesişme noktası olan bölgenin, sur içinin artan turizm potansiyeli ile birlikte düşünüldüğünde hayati öneme sahip olduğunu ifade ederek, sur içinin cazibesinin artırılması hedefinin bir parçası olarak tasarladıkları projeyle turistlerin en fazla uğradığı noktalardan birini aslına uygun olarak tarihi özellikleriyle öne çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.
Sur içinde gerçekleştirdikleri tüm projeleri Sur İçi Canlandırma Planı’ndaki esaslara uygun olarak tasarladıklarının altını çizen Kayalp, Canbulat Yolu Kentsel Düzenleme ve Geliştirme Projesi(CYKDP)’nin Avrupa Birliği (AB)’nin Kıbrıs Türkleri için hazırladığı 259 milyon Euro tutarındaki yardım paketinden Gazimağusa Belediyesi tarafından doğrudan kullanılan proje olması bakımından büyük önem taşıyan projenin, AB’nin şantiye normlarıyla bire bir uyumlu olması adına da ülkemizde bir ilki işaret ettiğini belirtti.

Yapılacak çalışmada bölgenin tüm altyapı gereksinimlerinin uzun erimli verim sağlanacak biçimde projelendirildiğini kaydeden Kayalp, proje sahasındaki eski eserlerin zarar görmesini engelleyecek ve daha belirgin biçimde göz önüne çıkmasını sağlayacak özel düzenlemeler gerçekleştirileceğini belirtti.

 


Veyselliler Bölgesi Çocukları Çağdaş Bir Parka Kavuşuyor (22.1.2009)

Gazimağusa Belediyesi’nin kentteki çocuk parklarını genel parklara dönüştürme ve her yaştan vatandaşa hizmet verecek şekilde yenileme çalışması çerçevesinde, baştan sona yenilenen Veyselliler bölgesindeki mevcut çocuk parkı, fitness aletlerinin kurulmasından sonra bölgedeki vatandaşlara hizmet vermeye başlayacak.

Yeni oyuncaklarla donatılan ve zemini kauçuk kaplamayla döşenen park alanı henüz tamamlanmamış olmasına rağmen, çocukların olağanüstü ilgisiyle karşılaşırken, genel park konseptine göre yerleştirilen açık hava spor aletlerinin yetişkinlerden de ilgi görmesi bekleniyor.

Çocukların en sevdiği oyuncaklar yerleştirilen ve zemin çalışması yapılan park alanı hijyenik bakımdan sağlıklı olması için kauçuk zeminle kaplanırken, Gazimağusalılar’ın boş zamanlarını rahat ve güvenli biçimde geçirebilecekleri bir mekan yaratıldı.

Sadece çocuklara hizmet vermekle sınırlı kalan çocuk parklarını genele hitap edecek şekilde yapılandırma çalışması sürecinde eskiden sadece çocuk parkı olarak hizmet veren 8 park, yeniden düzenlenerek farklı yaş gruplarına hizmet verebilecek duruma getirildi. Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birimi tarafından yürütülen çalışmalarla düzenlenen parklarda ayrıca yeşillendirme ve aydınlatma işleri de gerçekleştiriliyor.

 


MAGEM Binası Projesi Hayata Geçiriliyor (18.1.2009)

 • Gazimağusa Belediyesi Gençlik Merkezi Bina Geliştirme ve Ayluga Yolu Proje İhalesinde Teklif Kabulü Süresi Sona Erdi

Gazimağusa Belediyesi’nin, kentin fiziki altyapısının geliştirilmesine ilişkin hayata geçirdiği Ayluga Yolu’nun 2. Etap Projesi ve gençlerin sosyal-kültürel gelişiminde önemli bir yere sahip Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM) binasının geliştirilmesine yönelik ihaleye çıktığı 2 projeyle ilgili teklif verme süresi tamamlandı. İhale süreci devam eden projelerden Ayluga yolu Projesi için 5; Magem Bina Geliştirme Projesi için ise 6 teklif sunulurken, önce teknik komite değerlendirmesiyle şartnameye uygunluğu incelenecek tekliflerden üstlenicisi firma, şefaf bir oluşuma sahip ihale komisyonunun onayıyla saptanacak. Proje sözleşmelerinde Ayluga Yolu Projesi Mayıs 2009, Magem Geliştirme Projesi’nin ise Kasım 2009 tarihinde tamamlanması öngörülüyor.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, ihaleye katılan firmaların da bulunduğu toplantının başında yaptığı konuşmada, tekliflerde sadece fiyatın dikkatte alınmadığını, şeffalık gereği önceden belirlenen kriterler çerçevesinde teknik değerlendirme yapılarak üstlenci firmanın ihale komisyonunun onayıyla belirlendiğini vuguladı.

Magem Binası 3 misli büyütülecek
Gazimağusa’da gençler ve toplumun yararına sportif, sanatsal, kültürel ve sosyal alanlarda tanıtıcı ve eğitici çalışmalarda bulunmak ve gençlerin yeteneklerini ön plana çıkarmak amacıyla özerk yapısıyla faaliyet gösteren Mağusa Gençlik Merkezi’ni gençlerden gelen yoğun talebe cevap verebilecek kapasiteye çıkarmayı hedefleyen Gazimağusa Belediyesi, mevcut binanın geliştirilmesiyle 1040 metre karelik alana ulaşacak merkezle gençlere çok yönlü imkanlar sunacak.

MAGEM Binasının, gençlere daha kapsamlı bir şekilde hizmet verebilecek düzeye getirilmesi amacıyla mevcut binanın 3 katı büyüyeceği proje ihalesinin yanı sıra, teklif kabul süresi tamamlanan bir diğer ihale olan 2. Etap Ayluga Yolu Projesiyle de Karpaz yönünden gelenlerin Larnaka yoluna ulaşımını kent içi trafiğine girmeden sağlayan ve bu nedenle Gazimağusa’nın trafiğine büyük rahatlama getiren yolun 2. etap kısmı tamamlanacak.

İhale süreci devam eden projelerden Ayluga yolu Projesi için 5; Magem Bina Geliştirme Projesi için ise 6 teklif sunulurken, önce teknik komite değerlendirmesiyle şartnameye uygunluğu incelenecek tekliflerden üstlenicisi firma, şefaf bir oluşuma sahip ihale komisyonunun onayıyla saptanacak. Proje sözleşmelerinde Ayluga Yolu Projesi Mayıs 2009, Magem Geliştirme Projesi’nin ise Kasım 2009 tarihinde tamamlanması öngörülüyor.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, ihaleye katılan firmaların da bulunduğu toplantının başında yaptığı konuşmada, tekliflerde sadece fiyatın dikkatte alınmadığını, şeffalık gereği önceden belirlenen kriterler çerçevesinde teknik değerlendirme yapılarak üstlenci firmanın ihale komisyonunun onayıyla belirlendiğini vuguladı. Magem Binası 3 misli büyütülecek Gazimağusa’da gençler ve toplumun yararına sportif, sanatsal, kültürel ve sosyal alanlarda tanıtıcı ve eğitici çalışmalarda bulunmak ve gençlerin yeteneklerini ön plana çıkarmak amacıyla özerk yapısıyla faaliyet gösteren Mağusa Gençlik Merkezi’ni gençlerden gelen yoğun talebe cevap verebilecek kapasiteye çıkarmayı hedefleyen Gazimağusa Belediyesi, mevcut binanın geliştirilmesiyle 1040 metre karelik alana ulaşacak merkezle gençlere çok yönlü imkanlar sunacak. MAGEM Binasının, gençlere daha kapsamlı bir şekilde hizmet verebilecek düzeye getirilmesi amacıyla mevcut binanın 3 katı büyüyeceği proje ihalesinin yanı sıra, teklif kabul süresi tamamlanan bir diğer ihale olan 2. Etap Ayluga Yolu Projesiyle de Karpaz yönünden gelenlerin Larnaka yoluna ulaşımını kent içi trafiğine girmeden sağlayan ve bu nedenle Gazimağusa’nın trafiğine büyük rahatlama getiren yolun 2. etap kısmı tamamlanacak.

İhalelerle ilgili tekliflerin açılması öncesinde kısa bir konuşma yapan ve katılımcı firmalara teşekkür eden Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin ihalelerinin baştan sonra şeffaf ve önceden belirlenen kriterler çerçevesinde gerçekleştirildiğini, projelerin belirlenmesinde sağlık ve güvenlik dahil şartnamede belirtilen belli başlı kriterlerin arandığını, fiyattan daha büyük önem taşıyan kriterlerin de olduğunu kaydetti.

 


Gazimağusa'da 2009 Yılında Suya Zam Yok (13.1.2009)

 • Gazimağusa Belediyesi 2009 Yılında Suya Zam Yapmama Kararı Aldı
 • İşyerlerinin Vergilerinde de Zam Yok.

Gazimağusa Belediyesi, ülkesel ekonomik koşulları dikkate alarak, 2009 yılında suya zam yapmama ve bazı hizmet bedellerinde de indirime gitme kararı aldı. İndirim yapılan hizmetler arasında, ilk kez su abonelik sözleşmesi imzalayacakların ödemesi gereken tutar da bulunuyor. Buna göre ilk kez Gazimağusa Belediyesi su abonesi olacaklar, ödemeleri gereken tutarı %17 indirimli olarak ödeyecek. 2008 yılında geçerli su tarifesi 2009 yılında da aynen geçerli olacak.

Su ve hizmet bedellerini gösteren faturaların tahsilatında yüzde 90’ı aşkın bir gerçekleşme düzeyi yakalayan Gazimağusa Belediyesi, bu oranla uluslararası kabul edilebilir standartların üzerine çıkmış bulunuyor.

Denizden su arıtma tesisinin hizmete girmesiyle, suyun Gazimağusa Belediyesi’ne mal oluş fiyatında meydana gelecek artışa rağmen zam yapmama kararı, vatandaşların ekonomik daralmadan olabildiğince az etkilenmesi amacıyla alındı. Denizden içilebilir kalitede su sağlayacak 4 bin ton su kapasiteli artıma tesisi önümüzdeki günlerde üretim modüllerinin monte edilmesinden sonra deneme üretimine başlayacak. Şebeke suyuna göre daha yüksek maliyetli olan bu su da aynı ücretten halka sunulacak.

Ekonomik sektörlere destek olabilmek amacıyla Gazimağusa Belediyesi’nin aldığı bir diğer karar da işyerlerini ilgilendiriyor. Piyasalarda yaşanan daralma karşısında özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelere destek olabilmek amacıyla Gazimağusa Belediyesi, 2009 yılı ücret ve harçlarını 2008 yılındaki düzeyde tutarak artış yapmama kararı aldı. Buna göre işyerlerinin yıllık olarak ödemekle yükümlü oldukları temizlik-aydınlatma, işyeri çalıştırma ve meslek vergilerinde herhangi bir artış söz konusu olmayacak.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kendilerinin asıl amacının ürettikleri hizmetleri satın alınabilecek düzeyde ve üstün bir kalite anlayışıyla halka sunmak olduğunu söyledi. Gerek enflasyon, gerekse girdi maliyetlerindeki artıştan ötürü hizmet maliyetlerinin geçen yıla göre arttığını ve atış eğilimi içinde olduğunu belirten Kayalp, yine de zam yapmayarak Gazimağusalılar’ın satın alma gücüne katkıda bulunabilmeyi amaçladıklarının altını çizdi. Mali kaynaklarının belli olduğunu ve Gazimağusa Belediyesi’nin gelir gider dengesini korumak zorunda olduklarına vurgu yapan Oktay Kayalp, aldıkları kararla önceki yıla oranla daha sınırlı bir gelir düzeyinin söz konusu olacağını söyleyerek, Gazimağusalılar’ın faturalarını gününde ödeyerek yaşanacak kaybın asgari düzeyde tutulabilmesine katkıda bulunabileceklerini sözlerine ekledi.

 


Gazimağusa Belediyesi Tatil Piyangosu Çekildi (12.1.2009)

Ülkemizde bir ilke daha imza atarak bu yıl yeni yıl piyangosu düzenleyen Gazimağusa Belediyesi dün yaptığı çekilişle tatil kazanan talihli abonelerini belirledi.

2008 yılı Aralık ayı boyunca ve 2009 Ocak ayının ilk haftasında Gazimağusa Belediyesi veznesine yapılan ödemelere karşılık makbuzla birlikte dağıtılan yeni yıl piyangosu biletleri için noter Emine Çelikörs’ün huzurunda yapılan çekilişte şanslı numaralar belirlendi.

Ülkemizde bir yerel yönetim organının ilk kez gerçekleştirdiği Gazimağusa Belediyesi Yeni Yıl Piyangosu’nda, toplam 9 bin 108 adet bilet dağıtılırken, yapılan çekilişle ikramiye olarak 15 adet tatil paketi sahiplerini buldu.

Yapılan çekiliş sonuçlarına göre;
5 adet yurt dışı tatili kazanan numaralar:
“4541, 6050, 5004, 6841,1348”
5 adet Girne tatili kazanan numaralar:
“2890, 1946, 5372, 8979, 6869”
5 adet Karpaz tatili kazanan numaralar:
“2501, 2736, 3463, 0806, 3952”

Talihliler, kazandıkları tatili 2009 yılı içinde, bir ay önceden bildirmek koşuluyla, istedikleri zaman kullanabilecekler. İkişer kişilik olarak kullanılabilecek tüm tatil paketleri, hiçbir biçimde paraya çevrilemeyecek ve başkasına devredilemeyecek. Piyangoda her abone sadece bir ikramiye kazanma hakkına sahip olacak.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, yıl başı piyangosunun Gazimağusa Belediye Meclisi’nin bir kararı olarak uygulandığını ve ülkemizde yeni bir ilki gerçekleştirdiklerini belirterek, Gazimağusa Belediyesi Yeni Yıl Piyangosu talihlilerine iyi tatiller diledi.

Amaçlarının ödemeyi teşvik etmek ve aynı zamanda da, faturalarını düzenli ödeyenlere bir şans yaratarak teşekkür etmek olduğunu belirten Kayalp, şanslıları belirledikleri 15 adet ikişer kişilik tatil paketleriyle, ülkenin en önemli ekonomik dayanak unsuru turizm sektörünü desteklemeyi de öngördüklerini söyledi.

 


Altın Şah Müesseseler Turnuvası Tamamlandı: Şampiyon Özyahyalar Apartmanları (12.1.2009)

Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM)’in düzenlediği Altın Şah Müesseseler turnuvasında dereceye giren takımlar ve sayı kralları belli oldu. Yaklaşık 2 aydır devam eden KKTC’nin birçok seçkin satranççısının yarıştığı takımsal turnuvada Özyahyalar Apartmanları, İnce Elektronik’in önünde averajla zirvede yer aldı. Çok çekişmeli geçen son turda Reflex Team, Dağlı Trading Ltd’i 2.5 – 0.5’le yenip 3. sırada turnuvayı tamamladı. Son turlarda performansını artıran Sertbay Mobilya da Aykut Motors’u 2-1‘le geçerek kendisine 4. sırada yer buldu. Son turda şampiyonluk şansı bulunan GEPAZ Ltd. ise Özyahyalar’a yenilince ancak 5. olabildi. Son tur sonuçları, puan durumu ve masa sayı kralları şöyle oluştu:

7.Tur Sonuçları:
1. GEPAZ Ltd. – Özyahyalar Apartmanları : 1-2
2. Nejati&Sons – İnce Elektronik : 1-2
3. Sertbay Mobilya – Aykut Motors : 2-1
4. Reflex Team Construction – Dağlı Trading Ltd. : 2.5 – 0.5
5. Özçelebi Oto Trading – Tosunoğlu Group : 1.5 – 1.5
Aypar Süpermarket tur atladı.

Son turdan sonra oluşan Puan Tablosu:
Takım - Puan
1. Özyahyalar Apartmanları 11
2. İnce Elektronik 11
3. Reflex Team Construction 10
4. Sertbay Mobilya 9
5. GEPAZ Ltd. 9
6. Aypar Süpermarket 7
7. Aykut Motors 7
8. Nejati&Sons Ltd. 6
9. Özçelebi Oto Trading 6
10. Dağlı Trading Ltd. 5
11. Tosunoğlu Group 3

Masa Sayı Krallığı:
Masa 1:
İlken Bahçecioğlu (Nejati & Sons Ltd.)
Abdullah Özdoğan (Aykut Motors)
Hüseyin Sertbay (Sertbay Mobilya)
Masa 2:
Çisem Özçay (İnce Elektronik)
Hüseyin Serbülent (Özyahyalar Apartmanları)
Buse Ataoğlu (Sertbay Mobilya)
Kemal Müderrisoğlu (Reflex Team Construction)
Masa 3:
Toykan Mahmut Yeliz (İnce Elektronik)
Ramadan Şehitoğluları (GEPAZ Ltd)
Taylan Özöncü (Aypar Süpermarket)

 


Gazimağusa Belediyesi Çiçek Dağıtımına Başlıyor (11.1.2009)

Gazimağusa Belediyesi, Park ve Bahçeler Birimi bünyesindeki seralarda yetiştirdiği bir çok farklı türdeki mevsimlik çiçek fidesini 13 Ocak Salı gününden başlayarak halka ücretsiz dağıtacak. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen çiçek dağıtım etkinliğinde faturalarını ibraz eden Gazimağusalılar evlerini ya da iş yerlerini süsleyecek çiçek fidelerini alabilecekler.

Gazimağusa Belediyesi Park ve Bahçeler Birimi’ne ait seralarda yetiştirilen çiçek fideleri, her yıl olduğu gibi, belediyeyi ziyaret edenlere ve faturalarını ödeyen abonelere, evlerine ya da bahçelerine ekmeleri için ücretsiz olarak verilecek. Gazimağusa Belediyesi’nin çiçek fidesi dağıtımı, stoklar el verdiğince öğleden önce 09:00-12:00 saatleri arasında yapılacak.

Vatandaşlara mevsimlik çiçek fidesi dağıtılmasını belediye binasında gerçekleştirecek Gazimağusa Belediyesi, ayrıca kent genelinde sürdürdüğü yeşillendirme çalışmalarında su gereksinimi fazla olan mevsimlik çiçek dikimini asgariye çekerken, bunun yerine uzun ömürlü çok yıllık bitkileri tercih ediyor. Suyun kullanımında ve sulama tekniklerinde de tasarruflu hareket eden Gazimağusa Belediyesi, sulama faaliyetlerini de aşağıya çekiyor.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, suyun kullanımındaki tasarruf tedbirlerini elden bırakmadan, Gazimağusa’nın yeşillendirme çalışmalarına olabildiğince devam ettiklerini kaydederek, belediyenin kendi seralarında yetiştirdiği çiçek fidanlarını, Gazimağusa’nın dört bir tarafına ektiklerini, ancak su gereksinimi en az olan türleri de tercih ederek, sulama faaliyetlerini aşağıya çektiklerini belirtti.

Doğanın kendisini yenilediği bu mevsimde vatandaşların da kendi evlerinde ve işyerlerinde çiçek ekimi yapmasını amaçladıklarını ifade eden Kayalp, kuraklık ve susuzluktan en çok etkilenen bölgelerden biri olan Gazimağusa’yı çevre güzelliğini, çevre duyarlılığını ve suyun bilinçi kullanılmasını bir sentez yaparak yeşillendirme çalışmalarına devam ettiklerini kaydetti.  

 


Kıraç Meydanı Salladı (1.1.2009)

 • Gazimağusa Belediyesi’nden 2009’a coşkulu karşılama
 • Kıraç Meydanı Salladı

Yıl boyunca festivaller, konserler ve renkli etkinliklerle eğlencenin her alanında Mağusalılarla bütünleşen Gazimağusa Belediyesi, Kıraç’ın sahneye çıktığı meydan konseriyle yeni yıla muhteşem bir şekilde girdi.

Gelenekselleşmiş bir şekilde Namık Kemal Meydanı’nda buluşan Gazimağusalılar 23:00’dan itibaren Kıraç’ın şarkılarıyla 2008’i uğurlayıp 2009’a “Merhaba” dedi. Havanın soğuk olmasına aldırış etmeden Namık Kemal Meydanı’nı dolduran meydan müdavimleri, ünlü sanatçının rock tarzındaki parçalarıyla coşarken, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve Kıraç’ın 2009 için saniyeleri geriye doğru saydığı sırada yaşanan coşku üst noktaya ulaştı.

Meydanı dolduranların coşku ve heyecanıyla yeni yılın ilk anlarındaki havai fişenk gösterilerinin bütünleşmesi ortaya muhteşem bir görüntü çıktı. Kayalp: “2009’da dünyaya barış hakim olsun, çocukların kanı akmasın” Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp 2009’un karşılandığı ilk dakikalarda halkın yeni yılını kutladığı konuşmasında, geride bıraktığımız yılda sıkıntıların yaşandığını ifade ederek, 2009’da dünyada ve ülkemizde barışın hakim olmasını diledi. “Savaşların olmadığı, trafik kazalarından dolayı acıların yaşanmadığı, Filistinli çocukların ölmediği bir yıl diliyorum” diyerek barış dileklerinde bulunan Kayalp, ülkemizde ve dünyada barışa giden yolun açılmasını, acıların değil mutlulukların yaşanmasını diledi.


ANASAYFA