OCAK - MART 2008 <> HABER ARŞİVİ


Yaşlılar Haftası Sebebiyle Gazimağusa Belediyesi’nden Yaşlılara Yemek (19.03.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi, 18-24 Mart tarihleri arasında kutlanan Yaşlılar Haftası nedeniyle bir yemek düzenledi. Bugün saat: 12.00’de DAÜ Beach Club’de gerçekleşen yemeğe, yaklaşık 500 kişi katıldı.

Yaşlılara Avrupalı Hizmet projesi çerçevesinde çalışmalarını yoğunlaştıran İkinci Bahar Yaşam Kulübü tarafından gerçekleştirilen yemeğe, Gazimağusa Belediyesi’ne daha önceden başvurup, kayıt yaptıran veya evinde tek tek ziyaret edilip kaydolan 65 yaş ve üzerindeki ikinci baharını yaşayan vatandaşlarımız katıldı. Yemek boyunca çalan müzik eşliğinde ve Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Ekibinin gösterileri ile coşan yaşlılarımız, piste çıkıp hünerlerini de gösterdi.

Yemekte bir konuşma yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, katılan herkese teşekkür ederken, yaşlılar haftasını da kutladı. Avrupalı Hizmet doğrultusunda yaptıkları çalışmaların artarak sürdüğünü söyleyen Kayalp, İkinci Bahar Yaşam Kulübü adı altında çalışan birimin son dönem yaptığı çalışmalarla 65 yaş üzeri yaklaşık 1200 kişiyi üye yaptığını belirtti. Konuşmasına devam eden Kayalp “Bizleri bu noktalara taşıdığınız, yetiştirdiğiniz ve büyüttüğünüz için hepinize evlatlarınız adına teşekkür ediyorum. İkinci baharını yaşayan sizlerin mutlu huzurlu sağlıklı yaşayabilmeniz için de elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.” dedi. Kayalp konuşmasına hiçbir maddi karşılık beklemeden katkı koyan Dr. Hüseyin İleriye’de teşekkür ederken, İkinci baharını yaşayan vatandaşlarımıza da Haziran ayında düzenlenecek projeyle tüm Kıbrıs’ı kapsayacak bir gezi sözü de verdi.

Başkan’ın konuşmasının ardından sahneye çıkan İlker Erdenizci, elindeki çiçeği başkana sundu ve kısa bir konuşma yaparak başkana teşekkürlerini sundu.


3. Genç Mucitler Yarışması’nda Genç Mucitler Yarıştı (15.03.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Merkezi Çocuk Kulübü tarafından organize edilen 16. Gazimağusa Çocuk Festivali etkinliklerinden olan 3. Genç Mucitler Yarışması yapıldı. Doğu Akdeniz Üniversitesi Aktivte Merkezi’nde yapılan yarışmaya 51 yarışmacı katıldı. Yarışmanın açılış konuşmalarını MKM Çocuk Kulübü Başkanı Esen Beyköylü ve Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp yaptı.

Esen Beyköylü konuşmasında hedeflerinin daha kaliteli etkinlik ve daha fazla katılım ile festivali gerçekleştirmek olduğunu söyledi. Beyköylü, Mağusa Kültür Derneği’nin amacının, çocukların kişilik gelişimi için faydalı olabilecek etkinlikleri yapmak olduğunu vurgulayarak etkinliğin gerçekleşmesinde katkısı olan herkese teşekkür etti.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ise Mağusa Kültür Derneği Çocuk Kulübü’yle ortaklaşa gerçekleştirdikleri etkinliklerin çeşitliliği ve niteliğiyle ülkemizin tartışmasız en büyük çocuk festivali olduğunu vurguladı. Kayalp, festivalin geçen yılki etkinliklerine yaklaşık on bin çocuğun katıldığını ve bu rakamın ülkemizde bir çocuk etkinliğinde ulaşılan en büyük rakam olduğunu söyledi. Amaçlarının, ülkede bulunan çocukların yeteneklerini ortaya çıkarmak olduğunu belirten Oktay Kayalp, festivali bu günkü durumuna taşıyan MKD Çocuk Kulübü yetkililerine, velilere ve sponsörlere teşekkür etti.

İki kategoride yapılan yarışmada, 12-14 yaşları kapsayan Genç Mucitler kategorisinde 8 yarışmacı yarıştı. 9-11 yaşları kapsayan Geleceğin Mucitleri kategorisinde ise 43 yarışmacı vardı. Sırayla sahneye çıkan mucitler, jüri üyeleri ve seyirciler önünde icatlarını nasıl yaptıklarını ve neye yaradığını anlattılar ve ardından da icatlarını çalıştırdılar. Tüm icatları dinleyen ve yarışmacıların gösterisini izleyen jüri üyeleri, gerektiğinde mucitlere sorular sordu ve icatları tek tek inceledi. Jüri değerlendirmesini yapmak üzere toplandığında ise Hanife Ünder Kuyucuoğlu yönetimindeki müziğe gönül vermiş çocuklardan oluşan bir grup, seyircilere güzel bir müzik dinletisi sundu.

Başaran Düzgün (Kıbrıs Gazetesi Genel yayın Yönetmeni) başkanlığında oluşan jüride Erap Curcioğlu (Başbakanlık Bilgi İşlem Birimi Sorumlusu), Mustafa Tuncel ( DAÜ Öğretim Görevlisi), Yrd. Doç.Dr. Şerife Gündüz ( YDÜ Öğretim Görevlisi), Yüksek Fizikçi Hamide Güzen (Çanakkale Ortaokulu Fen Bilgisi Öğretmeni), Erkan Emirzade ( Bilgisayar Mühendisleri Odası Başkanı) görev yaptı. Jürinin değerlendirmesine göre yarışma sonuçları şu şekilde oldu:

Geleceğin Mucitleri dalında
1. Mehmet Gürlü
2. Mustafa Bal
3. Cevdet Tolgan
Teşvik Ödülü: Evren Kurtoğlu
Çevre Ödülü: Barkın İnal
Jüri Özel Ödülü: Fatih Aslan

Genç Mucitler dalında
1. Aylan Kandulu
2. Birce Hacışevki
3. Ali Yağız Erdal

Yarışma sonunda sponsörler tarafından tüm katılımcılara çeşitli ödüller, dereceye girenlere de madalya ve plaketleri verildi.


8 Mart Gazimağusa’da bir Başka (8.03.2008)
 

 • 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Gazimağusa’da Nükhet Duru’nun Verdiği Tadına Doyulmaz Konserle Kutlandı...

Gazimağusa Belediyesi ile DAÜ Kadın Araştırmaları ve Eğitim Merkezi işbirliğinde bu yıl ikincisi düzenlenen ve “Yine Her Yerdeyiz” ana başlığı altında gerçekleştirilen Kadın Haftası etkinlikleri, Türkiye’nin en önemli seslerinden Nükhet Duru’nun Namık Kemal Meydanı’nda verdiği muhteşem konserle devam etti. Konserinde yıllardır dillerden düşmeyen şarkılarını meydanı dolduranla bir ağızdan seslendiren sanatçı, uzun zaman akıllardan silinmeyecek bir konsere imza attı.

Konserin başlamasına dakikalar kala bir konuşma yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, DAÜ Kadın Araştırmaları ve Eğitim Merkezi ile ilkini geçtiğimiz yıl gerçekleştirdikleri Kadın Haftası etkinlikler dizisini bu yıl yeniden düzenlemekten büyük bir mutluluk duyduklarını dile getirdi. Dünyanın diğer bölgelerine kıyasla, ülkemizde kadın hakları ve kadının toplumsal konumu bağlamında daha olumlu bir durumun geçerli olduğunu söyleyen Oktay Kayalp, ancak yine de üstesinden gelinmesi gereken pek çok olumsuzluğun bulunduğuna işaret etti. Özellikle kadınların yönetime katılımı konusunda ülkede arzu edilen düzeyin uzağında bulunulduğuna dikkat çeken Kayalp, düzenledikleri etkinliklerle bu duruma dikkat çekmeyi ve olumlu gelişmelere katkıda bulunabilmeyi amaçladıklarını vurguladı. Konuşmasını tüm Kıbrıslı Türk ve dünya kadınlarının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak sonlandıran Belediye Başkanı Oktay Kayalp, ayrıca davetlerini kabul ederek bu anlamlı etkinlikte kendileriyle birlikte olan Türkiye’nin en önemli seslerinden Nükhet Duru’ya ve onu dinlemeye gelenlere de teşekkür ederek iyi eğlenceler diledi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın konuşmasının ardından alkışlar eşliğinde sahneye gelen Nükhet Duru ve özel orkestrası, iki saati aşkın bir süre devam eden konserde Namık Kemal Meydanı’nı dolduranlara unutulmaz anlar yaşattı. Yıllardır dillerden düşmeyen şarkılarını dinleyenleriyle birlikte seslendiren sanatçı özellikle alçak gönüllü ve sevecen tavırlarıyla da sevenlerinin bir kez daha gönlünü fethetti. Konseri sırasında böylesi anlamlı bir etkinlikte ve Gazimağusa’da sahne almaktan duyduğu mutluluğu sık sık dile getiren Türkiye’nin en önemli seslerinden Nükhet Duru, konserini yine en sevilen şarkılarından oluşan uzun bir potpuri ile ve alkışlar eşliğinde sonlandırdı.


5. Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali 10-25 Mart Tarihleri Arasında Yapılıyor (7.03.2008-TAK)
 

 • Festival Boyunca Lefkoşa, Girne Ve Gazimağusa Galleria Sinemalarında 16 Film Gösterilecek

“5. Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali” 10 Mart’ta başlıyor. Lefkoşa, Girne ve Gazimağusa Belediyeleri tarafından organize edilen festival 25 Mart’a kadar sürecek. Biri belgesel 16 sinema filmi festival boyunca Lefkoşa, Girne ve Gazimağusa Galleria sinemalarında gösterilecek.

Lefkoşa, Girne ve Gazimağusa Belediyeleri bugün Lefkoşa Galleria Sineması’nda bir basın toplantısı düzenleyerek festivalle ilgili bilgiler verdi.

Basın toplantısında Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve Lefkoşa Türk Belediyesi Kültür Sanat Koordinatörü Yaşar Ersoy hazır bulundu.

15 ÜLKEDEN ÖDÜLLÜ FİLMLER
Belediyeler adına hazırlanan ortak açıklamayı okuyan Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, 15 ülkeden birçok önemli festivalde ödüller almış bir film seçkisini izleyicilerin beğenisine sunduklarını belirtti.

Filmlerin Türkçe altyazılı olarak gösterileceğini kaydeden Kayalp, bu yılki gösterimlerin yine Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne Galleria sinemalarında yapılacağını belirtti.

Kayalp, gösterimlerin Lefkoşa’da saat 18:30’da, Gazimağusa ve Girne’de ise saat 19:00’da başlayacağını da dile getirdi.

FRANSIZ FİLMLER KUŞAĞI

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kıbrıs Türk Fransız Kültür Derneği ve Fransız Kültür Derneği’nin katkılarıyla “Fransızca Filmler Kuşağı”nın Lefkoşa’da sinemaseverlerle buluşacağını ifade eden Kayalp, festivale ayrı bir renk katan 4 filmlik bu kuşakta yer alan filmlerin Fransızca dilinde olup İngilizce altyazılı olarak gösterileceğini belirtti.

“BEYAZ GEZEGEN” İSİMLİ BELGESEL FİLM
Kayalp, bu yılki programda bulunan “Beyaz Gezegen” adlı belgesel filmin ise KKTC’de çevre konularında çalışmalar yürüten Çevre Mühendisleri Odası, Yeşil Mağusa Derneği ve Kıbrıs Türk Biyologlar Doğayı Araştırma ve Koruma Derneği işbirliğiyle gösterileceğini dile getirdi.

Film ücretlerinin 5 YTL olarak belirlendiğini, “tüm filmleri kaçırmak istemiyorum” diyenler için de 60 YTL’lik Kombine Bilet uygulamasını getirdiklerini anlatan Kayalp, biletlerin 3 belediyenin halkla ilişkiler birimlerinde ve 3 ilçedeki Galleria sinemalarından temin edilebileceğini belirtti.

Festival çerçevesinde bu yıl Türkiye’nin önemli Görüntü Yönetmenleri’nden Feza Çaldıran ve Kamera Asistanı Engin Altıntaş’ın “Yüksek Çözünürlüğe Sahip Kamera ve Sinema” konulu bir atölye çalışması yapacağını söyleyen Kayalp, bu çalışmayı KKTC’deki üniversitelerin ilgili fakülteleriyle işbirliği içinde gerçekleştireceklerini belirtti.

Kayalp, festivalin ana sponsorlarının Kuzey Kıbrıs Turkcell ve Vakıflar Bankası; sponsorlarının ise TC İş Bankası, Creditwest, Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası, Belça, Deniz Plaza ve Ektam Kıbrıs Limited olduğunu da açıkladı.

Festival hakkında daha fazla bilgi için Lefkoşa’da 22 82 221 (dâhili 1043-1045), Gazimağusa’da 36 60954 ve Girne’de 81 52118 numaralı telefonlardan ve www.lefkosabelediyesi.org, www.magusa.org ve www.girnebelediyesi.comadreslerinden elde edilebileceği de belirtildi.


5. Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali Programını indirmek için lütfen tıklayın!5. Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali Afişini indirmek için lütfen tıklayın!


Gazimağusa Belediyesi 2008 Yılı Çalışma Programı (5.03.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin geleneksel çalışma yöntemi, yıllık hazırladığı ve kamuoyuyla paylaştığı çalışma programı doğrultusunda faaliyetlerini sürdürmektir. Bu hem kendi kendini denetim, hem de kamuoyuna Gazimağusa Belediyesi’ni denetleme olanağı sağlamaktadır.

Gerek Gazimağusa Belediyesi bütçesi, gerekse yıllık çalışma programı detaylı fizibilite çalışmalarının, ihtiyaç analizlerinin ve teknik kapasitenin göz önünde bulundurulmasıyla oluşturulmaktadır. Bu durum yıl boyunca Gazimağusa Belediyesi’nin her türlü koşula hazırlıklı olmasına ve süratli hareket edebilmesine yardımcı olmaktadır.

Aşağıda ana hatlarıyla özetlenen çalışma konuları ve projeler, Gazimağusa Belediyesi’nin 2008 yılı boyunca öncelikli olarak ele alacağı unsurlardır. Ancak yine, her yıl olduğu gibi, programda yer almamış bazı diğer konular da ya finansman sağlanabilmesi, ya da ani gelişen ihtiyaçlara bağlı olarak ele alınabilecektir.

37,647,000YTL tutarındaki 2008 yılı bütçemiz denk bir bütçe olarak hazırlanmıştır. Halen vadeli piyasa faturaları hariç, özel kuruluşa ya da bankalara hiçbir borcu bulunmayan Gazimağusa Belediyesi’nin kendi yerel kaynaklarıyla gerçekleştirmeyi öngördüğü yatırımlar toplamı, 2008 bütçesinin %27,23’lük bölümünü oluşturmaktadır. Ayrıca buna ek olarak, Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği’nden almayı öngördüğü katkılarla birlikte toplam yatırımlar daha da yukarılara çıkacaktır. Personel giderlerinin %43 dolayında öngörüldüğü bütçede, yerel gelirlerin oranı %55, devlet katkılarınınkiyse %37 düzeyindedir. Bu durum, Gazimağusa Belediyesi’nin gelirlerini denetim altında tutabilme yeteneğinin çarpıcı bir göstergesi olarak değerlendirilmelidir.

Gazimağusa’da yaşayan herkese dengeli, adil, kaliteli ve hızlı hizmet götürme prensibiyle hazırladığımız çalışma programımızda dünya standartları ve AB kriterleri temel teşkil etmektedir. Toplam Kalite Yönetimine dayalı anlayışı kendimize rehber edinerek, hem hizmet üretiminde hem de arzında buna dair gereklilikleri 2008 yılında da yine ön planda tutacağız.

Gazimağusa’da yaşayan herkesin görüş, öneri, istek ve eleştirisine açık, katılımcı, şeffaf ve demokratik bir yönetim anlayışıyla, Gazimağusa’yı yönetişim olgusuyla gelişen, mutlu insanların yaşadığı bir kent olarak dünyaya tanıtma çabamız 2008 yılında daha da yoğun biçimde sürecek.

Gazimağusa Belediyesi 2008 Yılı Çalışma Programı'nı WORD dosyası olarak
indirmek için lütfen tıklayın!

 
Gazimağusa Belediyesi 2008 Yılı Çalışma Programı'nı WORD dosyası olarak
indirmek için lütfen tıklayın!

Nükhet Duru ile 7 Mart'ta Gazimağusa Namık Kemal Meydanı'nda 'Yine Her Yerdeyiz'! (4.03.2008)
 

“Her yerde” ve daha onurlu koşullarda var olmaya devam ettiğimiz sürece, hayat bütün cinsler için daha güzel, daha yaşanılır hale gelecektir”......DAÜ, Kadın Araştırmaları ve Eğitim Merkezi (KAEM) ile Gazimağusa Belediyesi’nin geçen yıl ortaklaşa düzenlediği Kadınlar Günü etkinlikleri bu yıl da yine ayni ortaklıkla 3-8 Mart tarihleri arasında yapılıyor. Etkinliklerin sloganı ise “ Yine Her Yerdeyiz”. Kadınlar Günü etkinliklerin kapanış konseri 7 Mart'ta Nükhet Duru tarafından saat 20.00'de Namık Kemal Meydanında verilecektir.

Nükhet Duru Hakkında
Nükhet Duru İstanbul’da doğdu. Küçük yaşlarda şarkı söyleme ve sahneye çıkma tutkusuyla, henüz 14 yaşındayken şarkıcılığa ilk adımını attı. Kendine özgü yorumu, sesi, stili ile tüm dikkatleri üzerine çekti. Gece kulüpleri ve gazinolardan aldığı teklifleri değerlendirerek profesyonel kariyerine başladı.

Önceleri dönemim ünlü pop şarkıcılarının hit olmuş parçalarını seslendiren Nükhet zaman geçtikçe kendi çizgisini oluşturma yolunda çalışmalara başladı. Topluma bir mesajı olan, sözleri güçlü, duygusal, insanı hedefleyen şarkılar aradı.

1974 yılında, şarkı sözü yazan, bestecisi ve aranjörü ile kendi çekirdek ekibini, beyin takımını oluşturan Nükhet Duru, 1975 yılında yayınlanan ilk 45’liği “Beni Benimle Bırak” ile büyük gazete ve dergilerin pop müzik listelerinde yükselerek ilk sırayı aldı. “Cambaz” , “Anılar”, “Melankoli”, “Ben Sana Vurgunum” gibi klasikleşmiş parçaları, bu dönemin ürünleriydi. 1974–80 yılları arasında çekirdek ekibiyle yaptığı çalışmalarla, çeşitli kuruluşlar tarafından “Yılın Şarkçısı” ve “En İyi Yorumcu” olarak ödüllendirilen Duru, yurtiçi ve dışında birçok yarışmaya katıldı. 1978’de Kore’de düzenlenen Seul şarkı yarışmasında Modern Folk Üçlüsü ile “En İyi İcra” ödülünü kazandı. Fransa, İngiltere, Hırvatistan, Kore, ABD gibi ülkelerde, çeşitli programlar yaptı ve konserler verdi.

Prodüktörlüğünü Egemen Bostancı ve sahne yönetmenliğini Haldun Dormen’in yaptığı “Merhaba Müzik” adlı müzikalle, bir anda bu türün vazgeçilmez yıldızı haline gelen Nükhet, “Ve O Yıl Geçti”, “Yaşa Sevgili Dünya”, “Carmen” gibi başarılı müzikallerde oynayarak, Türkiye’de müzikallerin yeniden ilgi görmesinde önemli rol oynadı. 82 yılında çok sesli Türk Sanat Müziği söylemeye karar veren Duru, bu alan dada büyük başarı göstererek dönemim bütün büyük gazinolarında assolist olarak çalıştı ve çeşitli plak çalışmaları yaptı. “Sevda” ve “Nadide” adlı uzunçalarlar bu dönemde üretildi ve büyük beğeni topladı. 1987 yılında yeniden Türk Pop Müziği’ne dönen Nükhet, “Desina”, “Hançer”, “Dağınık Yatak”, “Mahmure”, “Yasaksa Yasak”, “Sürgün” gibi parçalarla başarılı kariyerini sürdürdü. 25. sanat yılını, 1996’da “Gümüş” adlı albümüyle kutlayan sanatçı, 1997 yılında, 1974-1980 yılları arasında çalıştığı çekirdek ekibini bir araya getirerek gerçekleştirdiği “Mühür” ve “Bir Nefes Gibiler” adlı albümleri piyasaya çıkardı. Aynı ekiple Cahide Sonku’nun hayatını anlatan bir müzikal oyununda hem oyunculuk hem şarkıcılık yeteneğini sergiledi. Türk tiyatrosunun en sevilen müzikli oyunlarından birisi olan “Yedi Kocalı Hürmüz” müzikalinde ise, Hürmüz rolüyle gönülleri bir kez daha fethetti.

Nükhet Duru halen Türk Pop Müziği’nin en güçlü seslerinden biri ve en iyi yorumcusu olma özelliğini sürdürmektedir. Özel sektör ve devlet kuruluşlarının hedef kitlelerine yönelik konserlerdeki üstün performansıyla, bu organizasyonların vazgeçilmez sanatçısı olan Duru, yurtdışında da, özel sektör ve devlet kurumları içinde verdiği konserlerle, ülkemizin kültür ve sanatının yurtdışında tanıtılmasına katkıda bulunmaktadır.

Sanatına ilk günkü kadar aşık, ilk günkü kadar heyecanlı, ilk günkü kadar zamandan bağımsız kalan bir star Nükhet Duru. Müziğini böyle yaşarken, kadınların, çocukların, yaşlıların, gençlerin sorunları gibi gerçeklere uzak kalmıyor. Sorunlardan kendini sıyırmak yerine, onlarla mücadele ederek, sanatçı kimliğinin ona verdiği sorumluluğu bilerek, örnek bir Türk kadını olarak, üstüne düşen diğer görevleri de yerine getiriyor.

Günümüzün en önemli yazarlarından biri olan Selim İleri’nin sözleri Nükhet’i ve sanatını çok iyi tanımlar. “Sahneye bunca yaraşan başka bir sanatçımız yok diyebilirim. Bunca sıcak, içten, bunca düzeyli… Nükhet Duru’nun hep bir “düzey” , kolladığını, bugünün ürkünç müzik piyasası koşullarına göğüs gererek kolladığını ayırt ediyorum. Geçen zamana gülümseyerek bakıyor Nükhet Duru, yarına gülümseyerek bakıyor.

Mağusa'da Kadın(lar) Haftası Etkinlikleri: “Yine Her Yerdeyiz” DAÜ, Kadın Araştırmaları ve Eğitim Merkezi (KAEM) ile Gazimağusa Belediyesi’nin geçen yıl ortaklaşa düzenlediği Kadınlar Günü etkinlikleri bu yıl da yine ayni ortaklıkla 3-8 Mart tarihleri arasında yapılıyor. Etkinliklerin sloganı ise “ Yine Her Yerdeyiz”.

Kadınlar Günü Etkinlikleri’yle ilgili yapılan ortak açıklama ise şöyle:

8 Mart 2008 Dünya Kadınlarının Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü:
“Yine Her Yerdeyiz” Dünya nüfusunun yarısını oluşturuyor. Dünya kadınları, coğrafyaya ve kültüre, eğitim durumuyla, ten rengine, sınıfsal ve etnik kökene bağlı olarak çeşitli biçimlerde kamusal ve siyasal alandan dışlanıyor; ayrımcılıklara ve şiddete maruz kalıyorlar. Cinsiyetçilikten ayrımcılıktan arındırılmış olan bir dünyayı kurabilmek için uzun bir yolumuz var. Ama umudumuz da var. Kadınlara ve erkeklere atfedilen rolleri ve bu rollere verilen toplumsal değerler sonucunda dünyada kimin ne yaptığını, kimin için yaptığını, kimin neye sahip olduğunu, kimin karar verdiğini bir kez daha hatırlamamız gerekiyor.

Kadınlar okula gidemiyor! Dünyadaki okuma yazma bilmeyen 876 milyon kişinin 2/3’ü kadın ve önümüzdeki yirmi yılda bu oranda önemli bir azalma beklenmiyor. İlk ve orta öğretim düzeyinde kadın ve erkekler arasındaki fark giderek kapanırken Afrika ve Güney Asya’da kadınlar hala erkeklerin gerisinde. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı İnsani Kalkınma Raporu'na göre, insani kalkınma bakımından ilk 20 sırayı alan ülkelerde okuma yazma oranı kadın ve erkekler için %100. Son 20 sırayı alan ülkelere bakıldığında bu oran kadınlar için %38'e, erkekler için ise %66.3'e düşüyor. Gelişmekte olan ülkelerdeki okuma-yazma ortalaması kadınlar için %76 erkekler için ise %88.

•KKTC’de okuma yazma oranı kadınlar için %89.7 erkekler için %96.8. Okuma yazma bilen nüfus içinde kadınların %39’u erkeklerin %37’si ilkokul, kadınların %14’ü erkeklerin %12.5’i ortaokul, kadınların %36’sı erkeklerin %33.2’si lise mezunu. Kadınların %7’si üniversite veya üstü bir kurumdan mezunken erkeklerde bu oran %10.8.

Kadınların ekonomik katkısı görünmüyor! Kadınlar dünyadaki toplam işlerin 2/3’ünü yapıyorlar. Buna karşılık dünyadaki gelirin 1/10’unu kazanıyor ve giderek daha da yoksullaşıyorlar. Batı Asya ve Kuzey Afrika dışında kadınların dünya işgücünün en az %30’unu oluşturuyor. Kadınlar ev dışında daha çok kendi hesabına çalışıyor, ancak yarı zamanlı, ev eksenli ve kayıt dışı ekonomide iş olanağı bulabiliyor. Kadınlar ücret karşılığı çalıştıkları işlerden erkeklerden daha az gelir elde ediyorlar. Gelişmiş ülkelerde kadınlar ortalama olarak erkeklerin gelirlerinin %83’ü oranında kazanırken gelişmekte olan ülkelerde bu oran %56’ya düşüyor.

•Kuzey Kıbrıs’ta çalışabilir yaştaki nüfusun %56.1’i işgücüne katılıyor. KKTC’de çalışabilir yaştaki kadın nüfusun sadece %40’ı işgücüne katılıyor. Erkeklerde ise bu oran %70. İşgücüne katılan, kadınların sadece %31.7’si ev dışında çalışıyor. Aynı oran erkeklerde %68.2. Eğitim düzeyi arttıkça işgücüne katılım oranı artıyor. İlkokul düzeyinde bu oran %44.3 iken üniversite mezunları arasında %80’e yükseliyor.

•İş yaşamında aktif olarak yer alan kadınların %80’i hizmet sektöründe. Bütün dünyada olduğu gibi bu temsil üst düzey karar alma mekanizmalarına gelince kadınların aleyhine işleyen diğer mekanizmalar nedeniyle kırılıyor.

•Kadının ev dışında ücretli bir işte çalışmasına ilişkin, ancak ev dışındaki bu uğraşlarını aile düzenini bozmayacak, aile içi sorunlara neden olmayacak, çocuk(ların) bakımını ve eğitimini olumsuz yönde etkilemeyecek şekilde düzenlemesi halinde toplumsal bir kabul vardır.

Kadınlar temsil edilmiyor! Tüm toplumsal cinsiyet eşitliği çağrılarına rağmen dünya kadınları parlamentolarda, siyasi partilerde ve Birleşmiş Milletlerde temsil edilmiyorlar. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı İnsani Kalkınma Raporu'na göre parlamentoda kadınların en yüksek temsil oranı %44 en düşük oran ise %0.9.

•Kuzey Kıbrıs’ta Parlamentoda kadınların temsil oranı bu oran %6, kamu ve özel sektörde karar verici pozisyonlarda bulunan kadınların oranı sadece %20.

Uluslararası toplumsal cinsiyet Perspektifi “Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi” dünyada en çok kabul gören ikinci insan hakları anlaşması. KKTC Sözleşmeyi 1996 yılında onayladı. KKTC Anayasası’nın 8. maddesi de Sözleşme’nin 2. maddesinde belirtilen kadın erkek eşitliğini güvence altına alıyor.

•Birleşmiş Milletler İnsani Kalkınma İndeksi (HDI) sıralamasında 174 ülke arasında Kuzey Kıbrıs 63. sırada. Ancak bu veriler cinsiyet bazında ayrıştırıldığında, kişi başına gelir ve eğitimde kadın ve erkekler arasındaki eşitsizlik nedeniyle 10 sıra geriye giderek 73. sıraya düşüyor.

•KKTC’de yasalar karşısında kadın ve erkek arasında eşitliğin varlığından söz edilebilir. Ocak 1998 tarihinde yürürlüğe giren yeni Aile Yasası ile kadınların ev dışında ücretli işte çalışması kocanın iznine bağlı olmaktan çıkarılarak, evli kadınlar aile soyadını taşıma hakkı elde etti; boşanma halinde evlilik sürecinde edinilen malların eşit paylaşımı güvence altına alındı.

•Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhuriyet Meclisinde yakın tarihte siyasal parti grupları temsilcilerinden oluşacak Cinsiyetler Arası Eşitlik Komitesi kuruldu. Meclis 26 Şubat 2002 tarihli birleşiminde ise Kadın Çalışmaları Dairesi’nin kurulmasını kabul etti.

Herşeye rağmen dünya kadınları ile birlikte bütün bunlar için kadın hareketinin yüzyıllara yayılan tarihi içerisinde elde edilen kazanımlarla güçlenmeye, bilinçlenmeye, kendi aramızdaki farklılıklara saygı duyarak, birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu mücadeleyi simgeleyen günlerden birisi olan 8 Mart’ın politik önemi yok edilen bir kutlamaya dönüşmesine karşı çıkarak, DÜNYA KADINLARININ BİRLİK, MÜCADELE ve DAYANIŞMA GÜNÜ olarak anlamını bir kez daha hatırlatmak ve Simon de Beauvoir’in “kadın doğulmaz, kadın olunur” deyişinden hareketle, farklılıklarımızla birlikte dünya kadınlarıyla yan yana durmanın heyecanını ve kıvancını bir kez daha sizinle paylaşmak istiyoruz.

DAÜ, Kadın Araştırmaları ve Eğitim Merkezi (KAEM) ile Gazimağusa Belediyesi geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 3-8 Mart 2008 tarihleri arasında ortaklaşa düzenledikleri Kadınlar Haftası etkinlikleri, aramızdaki olumsuz ayrımcılıklara konu olan farkların ortadan kalktığı ya da ayrımcılık konusu olmaktan çıkarıldığı, zenginliğimiz sayılması gereken farklarımıza sahip çıkılıp, saygı duyulmasının sağlandığı günler getirmesi için düzenleniyor. Bunun için geçen yılki mesajımızı yineliyoruz: “ Yine Her Yerdeyiz”.

Geçen yıl da sergilerimizle, söyleşilerimizle, konserlerimizle, şenliklerimizle imza günlerimizle, eski fotoğraflarımızla her yerdeydik. Sanatçılarımızı yazarlarımızı ağırladık; aramızdan ayrılan kadınların mücadelelerini andık; bizden önce mücadele eden kadınların kadınlık deneyimlerini dinledik. Yine Kuzey Kıbrıslı, Mağusalı, DAܒlü kadınlar olarak konuklarımızla birlikte zaten olduğu gibi ekonomik yaşamda, sanatta, evde, sokakta, meydanlarda kısacası “yine her yerde” olduğumuzu göstereceğiz. Doğu Akdeniz Üniversitesi Kadın Araştırmaları ve Eğitim Merkezi olarak Gazimağusa belediyesiyle birlikte demokrasilere, ancak her cins, ırk, etnik köken, siyasi görüşten kadın ve erkeklerin haklarına saygı duyan bir anlayışın yakıştığına inanarak herkesi meydanlara çağırıyoruz. Siz de bize katılın...

Etkinliklerin geriye kalan Programı ise Şöyle:

5 Mart 2008, Çarşamba

*Atölye Çalışması: DAÜ Personeli Toplumsal Farkındalık Eğitimi

Saat: 13:00 Yer: DAÜ VYK Toplantı Odası

*Resim Sergisi Açılışı:

Ruzen Atakan “8 Bahar”

(Açılış: KKTC Meclis Başkanı Fatma Ekenoğlu tarafından yapılacaktır.)

Saat: 17:30 Yer: İkiz Kiliseler

 6 Mart 2008, Perşembe

*Atölye Çalışması: DAÜ Personel Toplumsal Farkındalık Eğitimi

Saat: 13:00

Yer: DAÜ VYK Toplantı Odası

*Söyleşi: Kıbrıs Türk Kadın Hareketinde 8 Mart ve Düşündürdükleri

Konuşmacı: Oya Talat, Yurtsever Kadınlar Birliği Başkanı

Saat:19:00 Yer: Gazimağusa Belediye Sarayı, Bora Atun Salonu

 7 Mart 2008, Cuma

*Kıbrıslı Kadın Şairlerimizin İzinden II

Feride Hikmet ve Mine Balman’a Dair

Saat:10:00 Yer: DAÜ Kütüphanesi – Kıbrıs Kitapları Köşesi

Konuşmacılar: Neriman Cahit, Filiz Besim, Aydın Hikmet, Ahmet Tolgay

*Panel: Kıbrıslı Kadın Şairlerle Buluşma

Neriman Cahit: Pembe Marmara’nın Yaşamından ve Eserlerinden Kesitler

Şevket Öznur: İlk Kadın Şair Mine Balman

Ahmet Tolgay: Feride Hikmet’in Lefkoşası

Filiz Besim : Kıbrıs Türklerinin Edebiyat Tarihinde Bir İz: Feride Hikmet, Hayatı ve Eserleri

Aktaç Altıok: Sonradan Şeherli, Kız: Neriman Cahit.

Saat:11:00 Yer: Senato Odası

*Meydan Etkinliği

Saat: 12:00 Yer: Venedik Sarayı

*Meydan Konseri: Nükhet Duru

Saat 20:00 Yer: Namık Kemal Meydanı

 8 Mart 2008, Cumartesi

*Ağaç Dikimi: Kadınlar Ormanı

Saat 9:00      Yer: Glapsides


16. Gazimağusa Çocuk Festivali’nde Ön etkinliklerin ikisi yapıldı: Resim Yapma Ve Mektup Yazma Yarışmalarına 2200 Çocuk katıldı (4.03.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi ile Mağusa Kültür Derneği (MKD) bünyesindeki Çocuk Kulübü ortaklığında düzenlenen ve 16’ıncısı bu yıl gerçekleştirilen Gazimağusa Çocuk Festivali’nin ön etkinliklerinden iki tanesi olan Resim yapma ve Mektup yazma yarışmalarına toplam 2200 çocuk katıldı.

Her yıl farklı bölgeden okulların katılımıyla genişleyen festivalin sınırlarına bu yıl Karpaz Bölgesi’nden Ziyamet İlkokulu da katıldı. 8 yıllık eğitim programı çerçevesinde ortaokul öğrencilerinin de katıldığı festival etkinliklerinde ön hazırlık etkinliklerine 3. Genç Mucitler yarışması ile devam edilecek.

Geçtiğimiz Cumartesi günü Çanakkale Ortaokulu ve Şht. Hüseyin Akil İlkokulu’nda yapılan 11. Resim Çizme yarışmasına yaklaşık 1200 çocuk katıldı. Yarışma konusu olarak serbest bırakılan çocukların resimlerini Türksal İnce, Zühre Özkaraman ve Ümit İnatçı’dan jüri değerlendirecek.

12. Mektup Yazma Yarışması ise 3 Mart Pazartesi yapıldı. Namık Kemal Lises, Şht. İlker Karter İlkokulu, Bekirpaşa Lisesi ve Ziyamet İlkokulu olmak üzere 4 merkezde yapılan yarışmaya yaklaşık 1000 çocuk katıldı. İlkokul ve Ortaokul öğrencilerinin katıldığı yarışmada farklı kategorilerde, farklı konulara göre çocuklar mektuplarını yazdılar. 3. Sınıflar Nobel adayı bir yazara aileleri konusunda, 4. ve 5. sınıflar bir ressama Kıbrıs'la ilgili bir resim çizmelerini istemeleri konusunda, 6.7.8.9. sınıflar ise Sinema Yönetmeni Derviş Zaim’e Kıbrısla ilgili çekeceği film için konu önermek üzere birer mektup yazmaları istendi. Dr. Mehmet Yağlı başkanlığında toplanacak mektup yazma yarışmasının diğer üyeleri ise Sencer Genç, Şirin Zaimağaoğlu, Süha Vekil, Kürşat Özdaloğlu, Emirali Evcimen, Aşık mene, Şevket Öznur ve Ali Nesim’den oluşuyor.

Başarlı bulunan resim ve mektuplar 11 Nisan’da DAÜ Aktivite Merkezinde yapılacak Ödül Töreni’nde ödüllendirilirken 21-28 Mayıs tarihlerinde Gazimağusa Belediyesi Osman Gökçe Sergi Salonu’nda açılacak sergide sergilenecek.

Festival’in bundan sonraki Ön Hazırlık Programı şöyle:

15 Mart: 3. Genç Mucitler Yarışması. Yer DAÜ Aktivite Merkezi. Saat: 14.00.

11 Nisan: resim ve mektup yarışmalarının ödül töreni. Yer: DAÜ Aktivite Merkezi. Saat:18.30.

FESTİVAL PROGRAMI
Ön hazırlık etkinliklerinin ardından başlayacak festival programı da şu şekilde:

16 Mayıs: 3. Uçurtma Şenliği. Yer: Glapsides Plajı. Saat: 14.30

21-28 Mayıs: Sergi açılışı, resim ve mektup sergisi, katalog tanıtımı, MKD Yetişkinler Kulübü Sergisi. Yer. Osman Gökçe Sergi Salonu. Saat: 17.00.

23 Mayıs: MKD Çocuk Kulübü yılsonu sergisi Yer: DAÜ Aktivite Merkezi. Saat: 18.30.

26 Mayıs: Seminer ve ağaç dikimi. Yer: Seçilecek bir okul. Saat: 14.30.

31 Mayıs: 8. Dans Buluşması. Yer: DAÜ Lala Mustafa Paşa Spor Sarayı. Saat: 14.30.

2 Haziran: 16. Çocuk Festivali karnaval yürüyüşü ve gösteriler. Yer: Namık Kemal Meydanı Saat:17.45-19.00.


Gazimağusa Belediyesi İle KAEM'den Kadınlar Günü Etkinlikleri: “Yine Her Yerdeyiz” (3.03.2008-TAK)
 

Gazimağusa Belediyesi ile Doğu Akdeniz Üniversitesi Kadın Araştırmaları ve Eğitimi Merkezi (DAÜ-KAEM), “8 Mart Dünya Kadınları Günü” kapsamında bir dizi etkinlik gerçekleştirecek.

“Yine Her Yerdeyiz” teması altında 3–8 Mart tarihleri arasında düzenlenecek etkinlikler, bu sabah Gazimağusa Belediyesi’nde düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

Etkinlikler kapsamında 5 Mart’ta Ruzen Atakan’ın “8 Bahar” isimli resim sergisi açılacak. İkiz Kiliseler’de yer alacak serginin açılışını saat 17.30’da Cumhuriyet Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu yapacak.

6 Mart’ta ise Gazimağusa Belediyesi’nde saat 19.00’da başlayacak olan “Kıbrıs Türk Kadın Hareketi’nde 8 Mart ve Düşündürdükleri” konulu söyleşiye Yurtsever Kadınlar Birliği Başkanı Oya Talat konuk olacak.

Feride Hikmet’in anısına düzenlenecek olan etkinlik ise, 7 Mart’ta saat:10.00’da DAÜ Kütüphanesi’nde yer alacak. Etkinlikte; Neriman Cahit, Filiz Besim, Aydın Hikmet ve Ahmet Tolgay söz alacak. Aynı gün saat 11.00’de Senato Odası’nda “Kıbrıslı Kadın Şairlerle Buluşma” paneli düzenlenecek. Panelde Pembe Marmara, Mine Balman, Feride Hikmet ve Neriman Cahit anlatılacak.

7 Mart’taki son etkinlikte ise, Türkiye’nin pop müzik sanatçılarından Nükhet Duru, Namık Kemal Meydanı’nda saat 21.00’de konser verecek.

KAYALP
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, basın toplantısında yaptığı konuşmada, dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadınların, tüm toplumsal alanlara erkeklerle eşit düzeyde katılımı için verilen mücadelenin simgeleştiği gün olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve Kadınlar Haftası’nı belediye olarak kutlamaktaki temel amaçlarının; konuya dikkat çekerek, toplumsal uzlaşı ve barış kültürüne katkıda bulunmak olduğunu söyledi.

Kayalp, dünyanın pek çok ülkesiyle kıyaslandığında, Kıbrıs Türk kadınının konumunun nispeten daha olumlu bir noktada olmasına rağmen, yine de katedilmesi gereken uzun bir yol bulunduğuna işaret etti.
“Eğitime, iş gücüne ya da siyasete katılım oranları bakımından kadınlarımız erkeklere oranla geriden gelmektedir” diyen Oktay Kayalp, Gazimağusa Belediyesi olarak ele aldıkları her konuda olanaklar elverdiğince kadın-erkek eşitliğini gözettiklerini ve bu konuda öncü misyon üstlenmeye çaba sarfettiklerini söyledi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Kayalp, DAÜ KAEM ile 3–8 Mart tarihleri arasında düzenleyecekleri etkinliklerle, kadınların yaşadıkları olumsuzluklara dikkat çekmek, bunların giderilmesi için gerekli yöntemler üzerinde durmak ve ortak çözümler üretilmesine katkıda bulunabilmek arzusunda olduklarını belirtti.
Kayalp, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nün ülkenin ve dünyanın tüm kadınlarına daha eşitlikçi, yaşanabilir bir dünyanın kapılarını aralaması dileğinde bulundu.

LİSANİLER
DAÜ-KAEM Başkanı Doç. Dr. Fatma Güven Lisaniler, Gazimağusa Belediyesi ile ortaklaşa düzenledikleri etkinliklerle daha geniş kesimlere ulaşabileceklerine dikkat çekerek, “8 Mart Dünya Kadınlar

Günü” etkinliklerinde belediyenin öncü adım atmasının ve bir ilki gerçekleştirmesinin takdire değer olduğunu ifade etti.
Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Gazimağusa Belediyesi’yle birlikte bir dizi etkinlik hazırladıklarını söyleyen Lisaniler, bu yıl görselliği ön planda tuttuklarını belirtti.

Program çerçevesinde sergi, film gösterimleri ve eğitim çalışmalarının da yer aldığını vurgulayan Lisaniler, Kıbrıslı kadın şairlerle ilgili panel düzenleneceğini ifade etti.

Basın toplantısında Gazimağusa Belediyesi Meclis üyeleri Tijen Coşar, Emine Çelikörs, KAEM Yönetim Kurulu Üyeleri Doç. Dr. Sevda Alankuş ile Yrd. Doç. Dr. Nurten Kara da hazır bulundular.

ETKİNLİK PROGRAMI
Kadınlara yönelik film gösterileri, sergi açılışları, atölye çalışmaları ve panellerle şekillenen etkinliklerin tam programı şöyle:
3 Mart: DAİ öğrencilerinin “Çocuktan Al Haberi” Resim Sergisi, saat 11.00, DAÜ Kütüphane Sergi Salonu.
Kısa film gösterimi, saat 12.00, Senato Odası.
4 Mart: “Namus Nedir?”, “Morgündem 2006” film gösterimi- söyleşi, saat 10.00, DAÜ İletişim Fakültesi Yeşil Salon. Konuşmacılar: Melek Özman, Hülya Gülbahar.
Söyleşi-Atölye: “Filmin Cinsiyeti” Konuşmacı: Melek Özman, saat 14.00, DAÜ İletişim Fakültesi Yeşil Salon.
5 Mart: Atölye çalışması: “Toplumsal Farkındalık Eğitimi”, DAÜ VYK Toplantı Odası, saat 13.00.
Ruzen Atakan’ın “8 Bahar” Resim Sergisi açılışı, İkiz Kiliseler, saat 17.30.
6 Mart: Atölye çalışması: “Toplumsal Farkındalik Eğitimi”, DAÜ VYK Toplantı Odası, saat 13.00.
Söyleşi: “Kıbrıs Türk Kadın Hareketinde 8.Mart ve Düşündürdükleri. Konuşmacı: Yurtsever Kadınlar Birliği Başkanı Oya Talat, Gazimağusa Belediye Sarayı Bora Atun Salonu, saat 19.00.
7 Mart: Feride Hikmet’in Anısının Yaşatılması Paneli. Konuşmacılar: Neriman Cahit, Filiz Besim, Aydın Hikmet, Ahmet Tolgay. DAÜ Kütüphanesi, saat 10.00.
Kıbrıslı Kadın Şairlerle Buluşma Paneli. Katılımcılar: Neriman Cahit, Şevket Öznur, Ahmet Tolgay, Filiz Besim, Aktaç Altıok. Senato Odası, saat 11.00.
Meydan etkinliği, Venedik Sarayı, saat 12.00.
Meydan konseri Nükhet Duru, Namık Kemal Meydanı, saat 21.00.
8 Mart. Ağaç Dikimi, Glapsides, saat: 09.00.


16. Gazimağusa Çocuk Festivali Programı Açıklandı (28.02.2008-TAK)
 

 • Kayalp: “Çocukların Yaratıcılıklarının Büyüklere Sunulmasını Amaçladık”
 • Beyköylü: “Tüm Çocuklara Ulaşma Hedefine Her Yıl Biraz Daha Yaklaşıyoruz”

Gazimağusa Belediyesi ile Mağusa Kültür Derneği (MKD) bünyesindeki Çocuk Kulübü ortaklığında düzenlenen ve 16’ıncısı bu yıl gerçekleştirilecek olan Gazimağusa Çocuk Festivali’nin programı açıklandı.

15 Ocak’ta 3. Genç Mucitler Yarışması ön elemesiyle başlayan festival, ön hazırlık ve festival etkinlikleriyle 2 Haziran’a kadar sürecek.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile MKD Başkanı Esen Beyköylü Gazimağusa Belediyesi’nde basın toplantısı düzenleyerek festival hakkında bilgi verdiler.

KAYALP
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp 16’ıncısı bu yıl gerçekleştirilecek olan festivalin birbirinden renkli, eğlenceli ve yaratıcı etkinliklerle dolu olacağını ifade etti.

Kayalp, festivali düzenlerken her zaman olduğu gibi çocukların yaratıcılıklarının büyüklere sunulmasını amaçladıklarını belirterek, “Çocuklara fırsat verilmesi durumunda neler yapabileceklerinin açığa çıkması için biz büyüklere önemli görevler düşmektedir. Bizler de bu onurlu görevi geçmişte olduğu gibi bu yıl da coşkuyla yerine getiriyoruz” dedi.

Kayalp, yarışmalar, sergiler, tiyatro ve müzik etkinlikleriyle zengin bir içeriğe sahip olan festivalin her yıl artan bir katılımla gerçekleştiğini ifade ederek, festivale ülkenin her yanından büyük katılım olduğunu söyledi.

Gazimağusa Belediyesi olarak çocuklar için üzerlerine düşen görevi layıkıyla yerine getirmek için çaba harcadıklarını belirten Kayalp, “Geleceğin sahipleri olan çocukların bugüne dair söyleyeceklerinin olduğu, her yılki festivallerde ortaya çıkmaktadır. Bu yıl da çocuklarımızın bizlere yeni ufuklar açacağına inancım tamdır” ifadelerini kullandı.

HEDEF 10 BİNİ AŞMAK
Geçen yılki festival etkinliklerine 10 bin çocuğun katıldığını vurgulayan Kayalp, bu yılki hedefin bu rakamın üstüne çıkmak olduğunu dile getirdi.

RUM ÇOCUKLARA DAVET
Gazimağusa Çocuk Festivali’nin tüm Kıbrıs’ın en kitlesel çocuk organizasyonu olduğunu ifade eden Kayalp, Güney Kıbrıs’taki çocuk organizasyonlarına da festivale katılım çağrısı yaptı.

Çocuklara etnik ve siyasi yaklaşmanın doğru olmadığını vurgulayan Kayalp, tüm dünya çocuklarının yan yana geleceği bir organizasyon hedeflediklerinin altını çizdi. Kayalp, “Güney’deki çocuk organizasyonlarına davet yapıyorum. En azından karnaval yürüyüşünde bizimle beraber olurlarsa seviniriz. Bu ülkedeki yumuşamaya da katkıda bulunur” dedi.

Kayalp, festivale katkılarından ötürü Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na, tüm ilkokul öğretmenlerine, yöneticilerine, diğer eğitim kurumlarına ve uzmanlara teşekkür etti.

BEYKÖYLÜ
MKD Başkanı Esen Beyköylü de 1992 yılından bu yana faaliyet gösteren derneğin amacının çocukların sosyal yaşantılarını geliştirmek, sanatla buluşturmak, kabiliyetlerini keşfedip geliştirmek ve topluma yararlı gençler yetiştirmek olduğunu ifade etti.

Her yıl farklı bölgeden okulların katılımıyla festivalin sınırlarını genişlettiğini söyleyen Beyköylü, tüm çocuklara ulaşma hedefine her yıl biraz daha yaklaştıklarını belirtti.

8 yıllık eğitim programı çerçevesinde ortaokul öğrencilerinin festival etkinliklerinde bu yıl da yer alacağını söyleyen Beyköylü, mektup yazma yarışmasına Karpaz bölgesi öğrencilerinin de katılımının sağlanacağını ifade etti.

Beyköylü, karnaval yürüyüşü ve meydan etkinliklerine Gazimağusa dışındaki bölgelerdeki çocukların katılımını da organize edeceklerini, festivalin tüm çocuklara açık olacağını söyledi.

FESTİVAL ÖN HAZIRLIK PROGRAMI
Festival ön hazırlık programı şöyle:

15 Ocak: 3. Genç Mucitler Yarışması ön elemeleri. Yer: MKD.

1 Mart: 11. Resim Çizme Yarışması Yer: Çanakkale Ortaokulu. (1.2.3.4.5. Sınıflar) Saat: 09.00. Şht. Hüseyin Akil İlkokulu. (Anasınıflar) Saat:10.00.

3 Mart: 12. Mektup Yazma Yarışması. Yer: Namık Kemal Lisesi (3.4.5.6.7.8.9. Sınıflar), Şht. İlker Karter İlkokulu (3.4.5. Sınıflar), Bekirpaşa Lisesi (6.7.8.9. Sınıflar), Ziyamet İlkokulu. (3.4.5. Sınıflar) Saat:14.15.

15 Mart: 3. Genç Mucitler Yarışması. Yer DAÜ Aktivite Merkezi. Saat: 14.00.

11 Nisan: resim ve mektup yarışmalarının ödül töreni. Yer: DAÜ Aktivite Merkezi. Saat:18.30.

FESTİVAL PROGRAMI
Ön hazırlık etkinliklerinin ardından başlayacak festival programı da şu şekilde açıklandı:

16 Mayıs: 3. Uçurtma Şenliği. Yer: Glapsides Plajı. Saat: 14.30

21-28 Mayıs. Sergi açılışı, resim ve mektup sergisi, katalog tanıtımı, MKD Yetişkinler Kulübü Sergisi. Yer. Osman Gökçe Sergi Salonu. Saat: 17.00.

23 Mayıs. MKD Çocuk Kulübü yılsonu sergisi Yer: DAÜ Aktivite Merkezi. Saat: 18.30.

26 Mayıs Seminer ve ağaç dikimi. Yer: Seçilecek bir okul. Saat: 14.30.

31 Mayıs. 8. Dans Buluşması. Yer: DAÜ Lala Mustafa Paşa Spor Sarayı. Saat: 14.30.

2 Haziran: 16. Çocuk Festivali karnaval yürüyüşü ve gösteriler. Yer: Namık Kemal Meydanı Saat:17.45-19.00.


Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp Brüksel Temaslarını Tamamladı (26.02.2008)
 

Avrupa Parlamentosu’nda temaslarda bulunmak üzere Brüksel’de bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, AP Dilekçeler Komitesi Başkanı Marcin Libicki ile görüştü. Komitenin bugünkü (26 Şubat, 2008 Salı) oturumuna da katılan Oktay Kayalp, bazı komite üyelerinin raporu gereğince inceleme fırsatı bulmadıkları gerekçesiyle görüşülmesini engellediklerini açıkladı. Taslak raporun Nisan ayındaki oturumda ele alınacağının belli olduğunu açıklayan Kayalp, Komite’nin Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum toplumlarının duyarlılıklarını ve adadaki gerçekleri gözeterek dengeli ve adil bir rapor hazırlaması gerektiğini söyledi.

Gündemindeki Maraş hakkındaki başvuruyu incelemek üzere Kasım Ayında Kıbrıs’ı ziyaret eden ve ardından da taslak bir rapor hazırlayan AP Dilekçeler Komitesi başkanı Libicki ile yaptığı görüşmede Kayalp, kendilerini rahatsız eden unsurların varlığına karşın, raporu dengeli ve adil olarak nitelediklerini dile getirerek, bu dengenin nihai raporda da yer almasını istediklerini söyledi.

Marcin Libicki’den AP Dilekçeler Komitesi üyelerinin Kıbrıs’taki mevcut durumu gözeterek davranmalarını sağlamasını isteyen Kayalp, Maraş’ın bütünlüklü bir çözümün unsurları arasında gördüklerini yineleyerek, bu yaklaşımlarının taslak raporda yer almasının kendilerini memnun ettiğini ancak bu yaklaşımın raporun son şekline de yansımasını beklediklerine dikkat çekti.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Brüksel’deki temasları sırasında AP Dilekçeler Komitesi’nin bazı üyeleri yanında diğer AB Milletvekilleri ve yetkililerle de çeşitli temaslarda bulundu. Temaslarında Gazimağusa’nın dünyanın önde gelen kültür varlıklarına ev sahipliği yaptığının altını çizen Oktay Kayalp, kenti fiilen yöneten Belediye Başkanı olarak tüm olanaklarını seferber ederek hem bunları, hem de Avrupalı bir kent olarak Gazimağusa’yı geleceğe taşımak için gayret sarf ettiklerini dile getirdi. Bu çalışmalarını yürütürken AB fonlarından da yararlandıklarını anlatan Belediye Başkanı Oktay Kayalp, sadece 259 milyon euro tutarındaki destek paketinden değil bundan önce de 2003 yılından beridir AB Komisyonu’nun sağladığı mali yardımlarla çok önemli projeleri yaşama geçirdiklerini söyledi.

Görüşmelerinde çok olumlu mesajlar aldıklarını söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, en genelde Kıbrıs Sorunu’nun, özelde de Gazimağusa’nın Avrupalılar tarafından çok daha iyi bilinmesi gerektiğinin altını çizerek, bu konuda kendilerini şaşırtan pek çok dezenformasyon çabasına şahit olduklarını ve ellerinden geldiğince bunları düzeltme gayreti içinde olduklarını belirtti. Avrupai bir tavırla gerçekleri anlatabilmek için yapılması gereken çok şey olduğuna dikkat çeken Kayalp, bu konuda daha planlı ve sürekli bir çaba içinde olunması gerektiğinin altını çizdi.

Brüksel’deki temaslarını tamamlayan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve beraberindekiler yarın sabah (27 Şubat, 2008 Çarşamba) İstanbul üzerinden Kıbrıs’a dönecek.


Gazimağusa Belediyesi-DAÜ Denizden Su Arıtma Tesisinin Kapasitesi 3 Bin Metreküp Artırılıyor (25.02.2008, TAK)

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin (DAÜ) denizden su arıtma tesisinin kapasitesi, kuraklık ve Gazimağusa’nın artan su ihtiyacı dikkate alınarak günlük bin metreküpten 4 bin metreküpe çıkarılıyor.

Yaklaşık 8 ayda tamamlanması gereken projeye ilişkin sözleşme DAÜ, Gazimağusa Belediyesi ve ilgili firmalar arasında imzalandı.
Yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilecek projede arıtılan suyun yüzde 35’ini DAÜ kullanacak. Geriye kalan yüzde 65’lik kısım ise, Gazimağusa Belediyesi’nin kullanımına verilecek.

ÇELİK
DAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Tahir Çelik, Rektörlük Ofisi’nde gerçekleştirilen imza töreninde yaptığı açıklamada, KKTC’nin en önemli sorunlarından birinin, içme ve kullanma suyu temini olduğunu ifade ederek, bu yaz su konusunda ciddi sıkıntı yaşanabileceğini kaydetti.
DAܒnün 2000 yılında ülkede ilk kez denizden su arıtma projesini hayata geçirdiğini söyleyen Çelik, Gazimağusa Belediyesi’yle birlikte gerçekleştirilen proje kapsamında kapasitenin 4 bin metreküpe çıkarılacağını belirtti.

Arıtılacak suyu DAÜ ve Gazimağusa Belediyesi’nin ortak kullanacağına dikkat çeken Çelik, proje çerçevesinde DAܒnün daha fazla ve daha kaliteli suya kavuşacağını ifade etti.

ÖNCÜ
Gazimağusa Belediyesi Asbaşkanı Nahid Öncü de, bu yılki kuraklığı da dikkate alarak, projeyi DAÜ ile birlikte gerçekleştirdiklerini ifade ederek, projenin 8 ayda tamamlanacağını ve suyun, metre küp başına satış fiyatının 0.79 cent olacağını belirtti.

Öncü, sözleşme süresinin 15 yıl olduğunu kaydetti.

KÖSEOĞLU
Arıtım Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şirketi yetkilisi Kordal Köseoğlu ise, proje konusunda teknik bilgi verdi.

Proje kapsamında özel teknolojik sistemlerin kullanılacağını belirten Köseoğlu, projenin tümüyle Türk mühendis ve teknisyenleri tarafından gerçekleştirileceğini söyledi.

Köseoğlu, projenin DAÜ, Gazimağusa ve devlete hayırlı olması dileğinde bulundu.

ANIŞOĞLU
SPG Danışmanlık Yatırım, Yapım, İşletme ve Ticaret Ltd. Şirketi yetkilisi Halim Anışoğlu da, Gazimağusa gibi tarihi bir kentte projeye imza atmaktan mutlu olduklarını ifade etti.

Anışoğlu, çalışmalarını KKTC çapında genişletmeyi amaçladıklarını vurgulayarak, Gazimağusa Belediyesi’nin su işletmeciliği konusundaki ihtiyaçlarına cevap vermeye hazır olduklarını söyledi.


Oktay Kayalp Brüksel’de (25.02.2008, T.A.K.)
 

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Avrupa Parlamentosu’nda çeşitli temaslarda bulunmak üzere bu sabah (25 Şubat Pazartesi) Brüksel’e gitti. Beraberindekilerle birlikte bugün (25 Şubat Pazartesi) Brüksel’e gitmek üzere adadan ayrılan Oktay Kayalp, Avrupa Parlamentosu’nda çeşitli temaslarda bulunacak.

Brüksel’de bulunacağı zaman zarfında, bir süre önce Kıbrıs’ı ziyaret eden AP Dilekçeler Komitesi Başkanı Marcin Libicki ve komite üyeleri ile de görüşecek olan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve beraberindekiler, Brüksel’deki temaslarının ardından, 27 Şubat 2008 Çarşamba sabahı ülkeye dönecekler.

 

Kuraklıkla Mücadeleye Barış Kuvvetleri’nden Destek: Gazimağusa’daki Deniz Suyu Arıtma Tesisi KTBK Arazisine Kurulacak (20.02.2008, T.A.K.)
 

Gazimağusa bölgesinde deniz suyu arıtma tesisinin Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’nın tahsis ettiği arazi üzerinde kurulmasına ilişkin protokol bugün imzalandı.

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Komutanlığa ait karargahta Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, DAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Tahir Çelik ve KTBK Temsilcisi Kurmay Albay Yıldırım Alel’in imzaladığı protokole göre, günde bin metreküp kapasiteli mevcut arıtma tesisini 4 bin metreküp kapasiteye çıkaracak tesis Gülseren Kışlasında kurulacak
.
Gazimağusa’da ve DAܒde yaşanan su sıkıntısının giderilmesinde önemli bir adım olacak projeyle aynı zamanda bölgede yaşanan kuraklığın etkilerinin de azaltılması hedefleniyor.

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hayri Kıvrıkoğlu da imza töreninde yaptığı konuşmada, erozyon ve kuraklıkla mücadele kapsamında son aylarda KKTC genelinde beş ayrı bölgede 100 bin fidan diktiklerini belirterek, deniz suyu arıtma tesislerinin kapasitesinin artırılmasına yönelik faaliyetlere de yer tahsis ederek katkıda bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Mağusa Söyleşileri’nin Konuğu: Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat (15.02.2008)
 

20 Şubat Çarşamba Saat 18:30 Gazimağusa Belediye Sarayı Bora Atun Konferans Salonu

Gazimağusa Belediyesi’nin düzenlediği Mağusa Söyleşileri’nin konuğu Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat oluyor. Kıbrıs sorunu ve 2008 yılındaki olası gelişmeler konulu söyleşi, 20 Şubat Çarşamba akşamı saat 18:30’da Gazimağusa Belediye Sarayı Bora Atun Konferans Salonu’nda gerçekleşecek.

Önceki yıllarda pek çok konunun uzmanların katılımıyla enine boyuna tartışıldığı Mağusa Söyleşileri’nde hem yerel, hem de evrensel konular, sunumların ardından izleyicilerin görüş ve sorularıyla açılarak tartışılıyor.

Gazimağusa Belediyesi’nin düzenlediği Mağusa Söyleşileri’ne bugüne kadar konusunda uzman pek çok akademisyen, sanatçı, gazeteci, spor adamı ve politikacı katıldı.


Günde 5 bin metreküp su arıtılacak.. Gazimağusa'da deniz suyu arıtma ihalesi sonuçlandı (14.02.2008-KIBRIS Gazetesi)
 

Gazimağusa'da deniz suyunun arıtılarak içme ve kullanma suyu elde edilmesi için açılan ihale sonuçlandı.

Sunulan teklifleri değerlendiren Merkezi İhale Komisyonu; ihaleyi, en düşük teklifi veren ve teknik şartnameye en çok uyan İsrailli Global Environmental Solutions (GES) Ltd.'in KKTC'den üç firmayla birlikte oluşturduğu konsorsiyuma verdi.

Günde 5 bin metreküp su arıtma kapasiteli olacak tesis, şartname uyarınca 250 gün içinde hayata geçecek.

Maliye Bakanlığı Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamaya göre, Gazimağusa bölgesinin su sorununu çözecek projeyle Gazimağusa-Salamis arasındaki bölgeye denizden su arıtma tesisi kurulacak.

Merkezi İhale Komisyonu (MİK) tarafından açılan Gazimağusa deniz suyu arıtma ihalesinde dün, ihaleyi kazanan konsorsiyuma karar tebliğ edildi.

İhale sonucuna göre tesis; İsrail'in su arıtımı konusunda dünyaca tanınan uzman bir kuruluşu olduğu belirtilen "Global Environmental Solutions (GES) Ltd." ile KKTC'den üç firmanın konsorsiyumunda kurulup işletilecek.

Gazimağusa deniz suyu arıtma tesisi, ilk etapta günde 5 bin metreküp üretim kapasitesine sahip olacak. Tesisin kapasitesi ihtiyaçlar doğrultusunda günlük olarak 10 bin tona da çıkarılabilecek.

Tesisten çıkarılacak kullanma ve içme suyu, sadece Su Dairesi'ne satılacak, piyasaya sürülemeyecek. Böylece Gazimağusa'nın en önemli sorunlardan olan su sıkıntısı aşılacak.

Gazimağusa'da kurulacak deniz suyu arıtma tesisiyle ilgili ihale, Maliye Bakanlığı Merkezi İhale Komisyonu Toplantı Salonu'nda yapıldı ve internetten de canlı yayınlandı.

İhale toplantısına, Komisyon Başkanı Rauf Ersenal ile komisyon üyeleri Su Dairesi Müdürü Yaşar Mavioğlu ile daire memurları ve İsrail GES firması ile KKTC firmalarının yetkilileri katıldı.

Merkezi İhale Komisyonu Başkanı Rauf Ersenal, deniz suyu arıtma tesisinin; özelde Mağusalılara, genelde ise tüm ülkeye hayırlı olmasını dileyerek, ülkeye büyük kazanç sağlayacak bu gibi projelere imza atmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ersenal, antik çağlardan beri Mağusa'nın en büyük sorunu olan içme ve kullanma suyunu kendi kaynakları (denizi) ile ilk kez hayata geçirmesinin tarihi bir olay olduğunu sözlerine ekledi.


Gazimağusa Belediyesi 7. Türk Müziği Beste Yarışması (8.02.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin düzenli kültür sanat etkinlikleri çerçevesinde, geleneksel olarak her yıl yapılan “Türk Müziği Beste Yarışması"nın katılım süreci başladı. 24 Mart 2008 tarihine kadar beste kabulünün devam edeceği 7. Türk Müziği Beste Yarışması’nın finali, Nisan 2008 tarihinde yapılacak. Konu ile ilgili şartname aşağıdaki gibidir.

1. Yarışmacıların KKTC vatandaşı olmaları gerekmektedir.
2. Eserlerin Türk Müziği kural ve kalıplarına uygun olarak hazırlanması ve notlandırılması gerekmektedir.
3. Yarışmaya en çok iki eserle katılım koşuldur.
4. Eserlerde süre kısıtlaması yoktur.
5. Yarışma eserleri başka bir yarışmaya katılmamış ve herhangi bir yerde dinlenmemiş olmalıdır.
6. Eser için 5'er kopya nota ve bir “audio” CD hazırlanacaktır. CD’ler amatör olarak sadece şan şeklinde okunabileceği gibi, tek enstrümanla çalınıp okunabilecek veya stüdyoda hazırlanabilecektir. Notalar ve CD üzerinde sadece seçilen rumuz yazılı olacaktır. (Notalar ve CD kaydı itinalı bir şekilde ve temiz olarak hazırlanacaktır. Notalar elle yazılabileceği gibi bilgisayar çıkışlı da olabilecektir.) Rumuz 5 harften ve yanına bitişik olarak yazılacak 3 sayıdan oluşacaktır (Örnek: Başak121 , Deniz276)
7. Eserler teslim edilirken bir zarfta sadece bir CD ve rumuzlu 5 nüsha nota olacaktır. İkinci zarfta kimlik fotokopisi ve adres, telefon ve rumuzun ne olduğu yazılacaktır. Bu iki kapalı zarf daha büyük bir zarf içerisine konup "GMB 7. Türk Müziği Beste Yarışması" yazısı ile Gazimağusa Belediyesine ulaştırılacaktır.
8. Şartlara ters düşen uygulamalarda eserler yarışmadan elenecektir.
9. Eserlerin son teslim tarihi 24 Mart 2008 mesai bitimine kadardır.
10. Ön jüri 26 Mart 2008 günü saat 18.00'de Gazimağusa Belediyesi Kültür Şubesi Binası’nda toplanarak, finalde yarışacak 10 eseri seçecektir. Bu 10 eser basın yolu ile duyurulacak ve sadece rumuzları belirtilecektir. Jüri seçtiği eserlerin kime ait olduğunu bilmeyecektir.
11. Final gecesi Nisan 2008 de Atatürk Kültür Merkezi Lefkoşa'da gerçekleşecektir. Yarışma halka açık olacaktır.
12. Saz, TRT saz sanatçıları desteğinde, Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosunun sazı olacak ve TRT sanatçısı 2 solist 5'er eser seslendirecektir. Solistler ve final jürisi de eserlerin kime ait olduğunu bilmeyecektir. Dereceye giren eserler açıklandıkça rumuzların kime ait olduğu salonda açılacak zarflardan öğrenilecektir.
13. Ödüller ; 1.eser (1000 YTL), 2. Eser (750 YTL), 3. Eser ( 500 YTL) ve 1.Mansiyon (150 YTL), 2.Mansiyon (150 YTL) ve birer plaket ( ilk 3 derece ve 2 mansiyona) şeklinde olacaktır.

Detaylı bilgi için 366 09 54 numaralı telefona başvurulabilir.


 

 

 

 

 

 


Gazimağusa Belediyesi'nden Çatı Sayçlarıyla İlgili Duyuru: (4.02.2008)
 

Belediyemiz su sayaçları apartman çatılarında yer alan tüketicilerimizle ilgili çok önemli bir duyuru yayınlamıştır. Duyuru'nun tam metni şöyle:

"Sayın Abonemiz,

Gazimağusa Belediyesi 2002 yılından beridir su faturalarındaki “maktu ücret” uygulamasına son vererek, tüketim karşılığı ücretlendirme sistemini uygulamaktadır. Su tüketiminize karşılık ödemeniz gereken fatura miktarları, yasa gereği olarak su sayaçlarınızın okunmasıyla belirlenmektedir.

Kullanımınızda bulunan apartman dairesinin / iş yerinin su sayacı çatıda bulunmaktadır. Yapılan teknik kontrollerde, çatıdaki su sayaçlarının, su tüketim miktarlarını hiçbir şekilde doğru göstermediği saptanmıştır.

Doğru ölçüm yapamayan, veya arızalı sayaçların maktu ücretle faturalandırılması yasa gereğidir. Bu nedenle 2002 tarihinden önce monte edilen su sayacınızın, maktu ücret ile faturalandırılması gerekmektedir. 2008 yılı Gazimağusa Belediyesi Su Tüzüğüne göre maktu ücret aylık 20 metreküptür. (1 Ocak, 2008 fiyatlarıyla: 60,50 YTL)

Tüketim karşılığı ücretlendirme yapılabilmesi için, su sayacınızın zemine aktarılması veya apartman için ortak tek sayaç (Tarife-C) seçenekleri mevcuttur. Bu seçenekler hakkında ayrıntılı bilgi için Halkla İlişkiler Birimi’ne (185 ALO BELEDİYE veya 3660954) başvurmanızın kendi yararınıza olacağını hatırlatır, iyi günler dileriz.

Gazimağusa Belediyesi"


 

 

 

 

 

 


 


Baykal Mahallesi Su Şebekesi Yenileme Projesi Başlıyor… (4.02.2008)
 

Baykal Mahallesi Su Şebekesi Yenileme Projesi'yle İlgili Baykal sakinlerine duyurunun tam metni şöyle: 

"Sayın Bölge Sakini,

Gazimağusa Belediyesi, kentimizin en büyük yerleşim birimlerinden olan Baykal Mahallesi’nin tüm içme suyu altyapısının yenilenmesi projesini başlatıyor. 4 Şubat 2008’de başlayacak inşaatın 15 Mart, 2008 tarihinde tamamlanması hedeflenmektedir. Proje aşağıda belirtilen sokakları içermektedir:

Ayhan Niyazi Sokak, Altay Sokak, Baykal Sokak, Şevkibey Sokak, 19 Mayıs Sokak, Samsun Sokak, Hasan Arseven Sokak, Hüseyin Durmuş Sokak ve Yüzüncü Yıl Sokak

Toplam 2 bin 40 metre eski asbest boru, 110 mm çapında Yüksek Yoğunluklu Polietilen (HDPE) borularla değiştirilecek. Projenin tamamlanmasıyla, Baykal’da yaklaşık 400 hanedeki 2,000 yurttaşımız daha sağlıklı, daha basınçlı ve daha düzenli suya kavuşmuş olacak.

Proje çalışmalarının başarıyla tamamlanabilmesi ancak ve ancak sizin desteğinizle mümkün olacaktır. Bu nedenle çalışmalar sırasında görevlilerin yönlendirmelerine ve işaretlere önemle uymanız gerekmektedir. Kazı alanlarında aracınızı uygun yerlere park etmeniz büyük önem taşımaktadır.

Projemize vereceğiniz desteğe şimdiden teşekkür eder, geçici rahatsızlıkları anlayışla karşılayacağınızı umar, tamamlandığında su bakımından önemli bir değişim yaşayacağınız yuvanızda mutlu bir yaşam ve iyi günler dilerim.

Saygılarımla
Oktay Kayalp
Belediye Başkanı"


 

 

 

 

 

 


 


Gazimağusa Larnaka Yolu’na Trafik Düzenlemesi…(30.01.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi, Larnaka Yolu’nda (15 Ağustos Bulvarı) trafik sıkışıklığını önlemek amacıyla yeni bir projeyi hayata geçiriyor. Geçtiğimiz ay ihalesi tamamlanan Baykal Mahallesi Orman Yolu Sokak Çevre Düzenleme Projesi ile özellikle Anıt Çemberi ile Ordu Caddesi kavşağı arasında yoğunlaşan işyerlerinin yarattığı trafik sorununun çözümlenmesi amaçlanıyor.

Proje kapsamında Larnaka Yolu olarak bilinen 15 Ağustos Bulvarı’na bağlanan Orman Yolu Sokak yeniden düzenlenirken, 100 araç kapasiteli bir de otopark inşa edilecek. Tamamen Gazimağusa Belediyesi’nin kendi öz kaynaklarından finanse edilecek oto parkın önümüzdeki Mart ayında tamamlanması beklenirken yeni oto park da, diğerleri gibi vatandaşlar tarafından ücretsiz olarak kullanılacak.
Bunun yanında dün akşam toplanan Gazimağusa Belediye Meclisi proje kapsamında yeniden düzenlen bölgede yolların trafik düzenlemesi ve 15 Ağustos Bulvarında araç akışını rahatlatmak için bazı kararlar aldı. Buna göre Anıt Çemberi’yle, Ziraat Bankası’nın bulunduğu kavşak arasında bulunan yan yollardan ana yola çıkış yasaklanıyor, yani Orman Yolu Sokak, Bozkurtlar Sokak ve Tuncay Aslanali Sokak’lardan 15 Ağustos Bulvarı’na çıkış yapılamayacak. Orman Yolu Sokak’ın Ordu Caddesi ile bağlantısı olduğu yerde ise araçlar Orman Yolu Sokağa giriş yapamayacaklar.

Sürdürülen çalışmayı yerinde inceleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, konuya ilişkin bir açıklama yaparak, Larnaka Yolu boyunca artan araç trafiğini rahatlatmak ve burada park eden araçlara alternatif yaratmak amacıyla projeyi hayat geçirdiklerini söyledi. Gazimağusa genelinde yeni otopark alanları yaratma konusunda çalışmaların devam ettiğini belirten Kayalp, araçların kısa süreli duraklamalarla trafiğe engel olduğunu, ücretsiz yeni otopark alanlarının yaratılmasıyla bu duraklamaların azaltılacağını ve trafiği rahatlatılabileceğini kaydetti.


 

 

 

 

 

 


 


Lefkoşa, Gazimağusa, Alayköy Ve Gönyeli’ye Verilen Su Yarın Ve Perşembe Günü Zaman Zaman Kesilecek… (29.01.2008)
 

Lefkoşa, 29 Ocak 08 (T.A.K):-Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Lefkoşa, Gazimağusa, Alayköy ve Gönyeli’ye verilen suyun, yarın ve Perşembe günü, zaman zaman kesileceğini açıkladı.

Bakanlık Müsteşarı Durali Elel tarafından yapılan açıklamada, Kumköy-Serhatköy sisteminde yapılacak düzenlemeler nedeniyle kesinti yapılacağı belirtildi ve sistemden su alan Lefkoşa, Gazimağusa, Alayköy ve Gönyeli halkının suyu tasarruflu kullanmaları istendi.


 

 

 

 

 

 


 


Gazimağusa Belediyesi Personeli Kan Bağışında Bulundu…(29.01.20008-T.A.K)
 

 • Bağışa Sağlık Bakanı Vaiz İle Belediye Başkanı Kayalp Da Katıldı
 • Vaiz: “Kan Verelim Daha Sağlıklı Olalım”
 • Kayalp: “Amacımız Hem Derneğe Katkı Hem De Toplumsal Duyarlılığı Artırmak”

Gazimağusa, 29 Ocak 08 (T.A.K):-Gazimağusa Belediyesi personeli, Thallasaemia Derneği’nin kan bağışı çağrısına duyarlılık göstererek, Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde kan bağışında bulundu.

Yaklaşık 40 belediye çalışanın kan verdiği kampanyaya Sağlık Bakanı Eşref Vaiz ile Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da katılarak kan bağışında bulundular.

VAİZ
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz kan verdikten sonra yaptığı açıklamada, Thallasaemia Derneği’nin çağrısına uyarak kan bağışında bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile personelini kutladı.

Tüm halka kan verme çağrısında bulunan Eşref Vaiz, kan vermenin sağlıklı olmanın göstergesi olduğunu kaydetti ve “Kan verelim, daha sağlıklı olalım” mesajı verdi.

Kanın, her zaman hastanelerde ve sağlık merkezlerinde bulunması gereken bir ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Sağlık Bakanı Vaiz, “Vatandaşları daha sağlıklı olmak ve thallasaemialılara katkı için kan vermeye davet ediyorum” dedi.

KAYALP
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da, thallasaemia hastalarına katkı sağlamak ve toplumdaki duyarlılığı artırmak amacıyla kan bağışında bulunduklarını kaydetti.

Belediye personelinin, derneğin çağrısına duyarlılık göstererek, gönüllü kan bağışında bulunduğunu belirten Kayalp, belediye olarak Thallasaemia Derneği’ne ellerinden gelen her türlü desteği vereceklerini ifade etti.

Thallasaemianın önemli bir sağlık sorunu olduğunu vurgulayan Oktay Kayalp, hastalığın, Sağlık Bakanlığı’nın yürüttüğü politikalar, sivil toplum örgütlerinin konuya duyarlılığı ve derneğin çalışmaları sayesinde kontrol altına alındığını söyledi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Kayalp, hastalığın kontrol altına alınmasına karşın mevcut hastaların kan ihtiyaçlarının karşılanması konusunda toplumda hassasiyet gösterilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

 


 

 

 

 

 

 


 


Gazimağusa Hollywood’da…(25.01.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi sponsorluğunda yapımı tamamlanan ve geçtiğimiz günlerde izleyicisiyle buluşan belgesel “The Stones Of Famagusta – Gazimağusa’nın Taşları” dünyanın en prestijli film festivallerinden olan Santa Barbara Uluslararası Film Festivali’nde gösteriliyor.

Hollywood’un en önemli organizasyonlarından olan Santa Barbara Uluslararası Film Festivali’nin Kaliforniya’daki merkez sahnesinde gerçekleşecek gösterimler 26 ve28 Ocak tarihlerinde iki kez yapılacak. Çok sayıda dünyaca ünlü yapımcı ve yönetmenin de katıldığı Santa Barbara Uluslararası Film Festivali’nin bu yılki konukları arasında Tommy Lee Jones, Angelina Jolie ve Cate Blanchett de bulunuyor.

Ortaçağdan Osmanlı dönemine kadar uzanan zaman dilimine ait Gazimağusa’daki tarihi eserleri ve kültürel mirası konu alan filmin ve BBC deneyimli İngiliz yapımcı Dan Frodsham ile Kanadalı sanat tarihçisi Allan Langdale’in ortak çalışmasının bir ürünü olarak ortaya çıkan filmin yapımını Gazimağusa’da faaliyet Gösteren Black Dog Media gerçekleştirdi.

Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, filme sponsor olma kararını verirken, bugün gerçekleşen durumu öngördüklerini, filmin uluslararası kamuoyuna ve sanat çevrelerine ulaşmasını amaçladıklarını söyledi. Bu yolla Gazimağusa’ya olan ilgiyi hakkettiği düzeye çıkarmayı başaracaklarına dair inancını dile getiren Oktay Kayalp, “Gazimağusa tüm dünyanın ilgisini ve desteğini hak enden tüm insanlığın ortak malı bir cennettir” dedi.

Black Dog Media direktörü Sanem Sahin de, “bizler Gazimağusa’yı dünya haritasına yerleştirmeyi amaçlamıştık ve Santa Barbara Film Festivali’ne katılmakla bu konuda bir kanıta ulaştık” diyerek, Gazimağusa’nın zengin mimarisine ilgiyi artırmak ve korunması için hem maddi hem de teknik destek sağlanmasına aracı olabilmekten duyacakları mutluluğu dile getirdi.

The Stones Of Famagusta – Gazimağusa’nın Taşları geçtiğimiz hafta Gazimağusa’da ve diğer yerleşim birimlerinde izleyicisiyle buluşmuş ve büyük ilgi görmüştü. Filmin başka daha uluslararası film festivallerine katılımına ilişkin çalışmalar devam ederken, bir yandan da ABD ve Avrupa televizyonlarında gösteriminin sağlanmasına yönelik çabalar sürüyor.

Filmin Santa Barbara Uluslararası Film Festivali’nde 26 ve 28 Ocak’ta yer alacak gösterimlerine ilişkin bilgilere www.sbfilmfestival.org internet adresinden ulaşılabiliyor. Halen İngilizce olan filmin Gazimağusa Belediyesi sponsorluğunda yapımı süren Türkçe alt yazı çalışmaları çok kısa bir zaman sonra tamamlanacak.


 

 

 

 

 

 


 


Gazimağusa’da Trafiği Rahatlatma Çalışmaları Devam Ediyor: Ayluga Yolu Avrupa Standartlarında (24.01.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin geçtiğimiz ay sonuçlanan ihaleleri arasında yer alan ve bu doğrultuda çalışmaları başlayan Ayluga Yolu Projesi hızla ilerliyor. Lefkoşa Çemberi ile Ayluga Kilisesi arasında, Küçük Sanayi Bölgesi’ni baştan sona kat eden paralel arterin, çift gidiş-geliş olarak yeniden düzenlenmesini içeren proje kapsamında, halen çok geniş olan refüj daraltılırken, otomatik sulama ekipmanı montesi, bölgenin bütününün aydınlatılması, yeni refüj inşası gerçekleştiriliyor. İş sahasında bulunan iki dönel kavşak (çember) yeniden düzenlenirken, bölgenin aydınlatma sistemi de bütünüyle yenilenecek.

Özellikle Maraş Bölgesi ve Larnaka yönünden Lefkoşa Çemberi yönüne giden veya tersini kullananlar için, şehir merkezine girmeden ulaşım olanağı sağlayan ek bir arter olarak kullanılan yol son zamanlarda artan trafik yükünü kaldıramaz hale gelmişti. Bölgede bulunan iş yerlerinden kaynaklanan yoğunluğa ek olarak, yeni yapılan diğer yol bağlantılarıyla birlikte daha da yoğunlaşan bölge trafiğini rahatlatmak amacıyla geliştirilen proje tamamlandığında, Gazimağusa trafiğini büyük bir rahatlama sağlayacak.

Konu hakkında bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa’da artan araç trafiğini rahatlatmak için çalışmalarını sürdürdüklerini, bu konuda detaylı incelemelerin ardından belirlenen noktalara projeler hazırladıklarını belirtti. Ayluga Yolu Projesi’nin çok önemsediklerinin altını çizen Kayalp, özellikle yakın bir gelecekte hak sahiplerinin kullanımına verilecek şehit çocuğu arsalarında gelişecek inşaat hareketlerini de göz önünde bulundurduklarını ve projenin aslında bir tür geleceğe hazırlık niteliği de taşıdığına vurgu yaptı. Yeni Gazimağusa Hastanesi’nin bağlantı yollarına yakın bir bölgede olması nedeniyle, proje tamamlandığında Gazimağusa’nın Karpaz girişinden Maraş’a ve Akyar Sınır Kapısı’na hiç şehir içi trafiğine girmeden ulaşımın mümkün olabileceğine değinen Oktay Kayalp, projenin yaz girişi tüm detayları ile tamamlanacağını söyledi. Gerçekleştirdikleri tüm projelerde uzun erimli çözümleme sağlamayı amaçladıklarını da sözlerine ekleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kaynak verimliliği bakımından Gazimağusa’nın hem bugününün, hem de geleceğinin kendilerinin ana kaygısı olduğunu belirtti.


 

 

 

 

 

 


 


Kıbrıs Türk Elektrik Müteahhitleri Birliği Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ı Ziyaret Etti (21.01.2008)
 

Kıbrıs Türk Elektrik Müteahhitleri Birliği, bugün Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ı makamında ziyaret etti. Kıbrıs Türk Elektrik Müteahhitleri Birliği Başkanı Ergün Emiroğluları, Asbaşkan Yıltan Palmer ve Mağusa Bölge Komite Üyesi Adnan Gençalp’tan oluşan heyet görüşmede Birliğin yeni yasasını Oktay Kayalp’a sundu.

Gazimağusa’daki yapılaşma ve sektördeki gelişmeler konusunda görüş alışverişinin bulunulduğu görüşmede, Oktay Kayalp bundan sonraki ihalelerde birliğin yeni yasasını dikkate alacaklarını ve ihaleleri bu doğrultuda yapacaklarını söyledi.


 

 

 

 

 


Oktay Kayalp AP Dilekçeler Komitesi Raporunu Değerlendirdi: “Eksikliklere Karşın, Dengeli ve Adil Davranıldı” (17.01.2008)
 

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Avrupa Birliği Dilekçeler Komitesi’nin 25 – 28 Kasım 2007 tarihlerinde Kıbrıs’a gerçekleştirdiği ziyaret hakkında yayınladığı taslak raporun, eksik olmakla birlikte, dengeli ve adil olduğunu dile getirdi.

Raporu dikkatle incelediklerini vurgulayan Kayalp, görüşlerinin tam olmasa dahi, yine de rapora yansıtılmış olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Oktay Kayalp, Maraş’ı bütünlüklü bir çözümün unsurları arasında değerlendirdiklerinin net biçimde anlaşıldığını ve raporun Kıbrıs Sorunu’na bütünlüklü bir çözüm yaklaşımını, yaşayabilir bir sonuca ulaşmada tek çıkar yol olarak önermesini olumlu bulduklarını söyledi.

Heyetle görüşmesinde, Maraş konusunun Kıbrıs Sorunu’ndan ayrı olarak ele alınmasının, belki bölgenin eski sakinlerini münhasıran mutlu edebileceğini, ancak Kıbrıslı Türkleri ve Kıbrıslı Rumları çözümün daha da uzağına taşıyabileceğine yaptığı vurgunun, raporda yer almasının, dile getirdikleri argümanların mantıklı ve zemin sahibi olduğunu gösterdiğini belirten Oktay Kayalp, Kıbrıs Sorunu’na bütünlüklü çözüm arayışının, konuya dair bütün çalışma ve girişimlerin dayanak noktası olması gerektiğini söyledi.

2004 referandumunda Kıbrıslı Rumların tutumunun Maraş’ın bugünkü durumuna yol açtığını komite ile yaptıkları görüşmede ayrıntılı olarak anlattıklarını söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, “nitekim raporda Annan Planı’nın kabulü halinde, ilk etap uygulamalardan biri olan Maraş’ın eski sahiplerine iadesinin 104 gün içinde gerçekleşebileceği açıklıkla belirtildi” dedi.

Başta Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı olmak üzere, birçok yetkilinin heyetin kendileriyle görüşmesini engellemek amacıyla büyük bir çaba sergilediğine de değinen Oktay Kayalp, heyet başkanı Polonyalı AP milletvekili Libicki’nin gösterdiği liderliği, rapor yayınlandıktan sonra gelişen tepkiler karşısında da göstermesini beklediklerini söyledi. Rapordan duyulan rahatsızlığın, esas olarak Kıbrıslı Türkler’in de muhatap alınmasından kaynaklandığına vurgu yapan Kayalp, bu durumun Kıbrıs Sorununun doğasından kaynaklandığını herkesin benimsemesi gerektiği üzerinde durdu.

“Kıbrıs Sorunu, Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların ortak sorunudur” diyen Oktay Kayalp, bunun unsurlarının sorunun taraflarıyla dengeli biçimde görüşülmesinden doğal bir şey olamaz” şeklinde konuştu. “Özellikle Kıbrıs Sorununa çözüm arayışları, siyasi eşitlik temelinde cereyan ettiğine göre, sorunun unsurları ele alınırken, bu temel gözetilmelidir” diyen Kayalp, raporun 2008’de çözüme yönelik yeni inisiyatiflere atıf yaptığını ve ilgili uluslararası çevreleri göreve çağırdığını belirterek, “bunu yaparken de çözüm için adres olarak Birleşmiş Milletler’i işaret etmesini olumlu bulmaktayız” dedi.

Kıbrıs Sorunu’nun ancak ve ancak bütünlüklü bir biçimde çözümlenmesiyle, Kıbrıslı Türkler’in ve Kıbrıslı Rumlar’ın tümünü güvence altına alıp tatmin edebileceğini bir kez daha vurgulayarak, yaşayabilir çözüme ulaşma hedefinin her bir Kıbrıslı bireyin ayrı ayrı sorumluluğu olması gerektiğinin altını çizen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, “bizler Gazimağusa Belediyesi olarak, Kıbrıs sorunu’nun çözümüne katkısı olacak her türden temas ve girişimi gerçekleştirerek, üzerimize düşen sorumluluğu eksiksiz üstlenme kararlılığındayız” dedi.


 

 

 

 

 

 


 


Gazimağusa Belgeseli ‘Unutulmuş Bir Şehrin Hikayesi’ İkiz Kiliseler’de İzleyicisiyle Buluştu (17.01.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin sponsörlüğünde yapımı tamamlanan ‘The Stones Of Famagusta’ (Gazimağusa: Unutulmuş Bir Şehrin Hikayesi) adlı film önceki akşam İkiz Kiliseler’deki Kıbrıs Sanat Derneği Lokali’nde izleyicisiyle buluştu.

Gazimağusa’nın zengin tarihi mimarisini konu alan belgeselin gösteriminden önce Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp bir konuşma yaptı.

‘The Stones of Famagusta: The Story of a Forgotten City (Gazimağusa: Unutulmuş Bir Şehrin Hikayesi) adlı 70 dakikalık belgesel, şehrin ortaçağ ve Rönesans döneminden, Osmanlı zamanına kadar olan süreç içindeki öyküsünü camiler, kiliseler, hamamlar, surlar ve saraylar aracılığıyla anlatıyor.

Filmin gösteriminden önce kısa bir konuşma yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, belgeselin Gazimağusa’nın tarihi özelliklerinin dünyaya duyurulmasında önemli bir rol oynayacağını belirterek, ‘bu şehrin anıtsal nitelikli camilerinin, katedrallerinin, hamamlarının, medreselerinin, saraylarının ve surlarının bilinmesi bizim için önemli. Ancak uzun zamandır bu konuda gereken düzeyde bir tanıtım yapılmadığından, çoğu unutulma aşamasına geldi. Bizim kentimizin böyle bir tanıtıma ihtiyacı olduğunu düşünüyor ve bu belgeselle birlikte, yeni bir başlangıç yapabileceğimize inanıyorum’ dedi.

Sponsorluğunu Gazimağusa Belediyesi’nin yanısıra, ABD’de bulunan La Centra-Sumerlin Vakfı’nın üstlendiği film, dünyanın dikkatini Gazimağusa’nın tarihi mirasına çekerek, korunması ve restorasyon için gerekli katkının kente kanalize edilebilmesini amaçlıyor.


 

 

 

 

 

 


 


 

Gazimağusa Belediyesi 2007 Yılı Faaliyet Raporunu Açıkladı.. (15.01.2008,T.A.K)
 

 • Kayalp: “Bütçedeki Yatırım Oranını Daha Yukarıya Çekmeyi Başardık”
 • “Gerek Taşınmaz Yatırımlarda Gerekse Envanter Alımlarında Çok Parlak Bir Yılı Geride Bırakmanın Gururunu Yaşıyoruz”
 • “Lefkoşa Çemberi-Larnaka Çemberi Yol Düzenlenmesi Projesi Mayıs Ayında Tamamlanacak”
 • “DAÜ ile Ortak Gerçekleştireceğimiz Denizden Su Arıtma Projesine Kısa Zamanda Başlanacak Ve Yaz Bitmeden Kente Günlük 4 Bin Ton Kaliteli Su Sağlanacak”

Lefkoşa, 15 Ocak 08 (T.A.K):-Gazimağusa Belediyesi, geçtiğimiz yıl kamuoyuna duyurduğu 2007 Çalışma Programı ile ilgili faaliyet raporunu bugün açıkladı.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, 2007 Yılı Çalışma Programı’nın detaylı durum tespiti, fizibilite raporları, maliyet analizleri ve teknik düzenleme çalışmalarıyla bütçe olanakları doğrultusunda hazırlandığını söyledi ve Gazimağusa Belediyesi’nin; bir önceki yıla oranla, 2007’de bütçedeki yatırım oranını daha yukarıya çekmeyi başardığını ifade etti.

“Gerek taşınmaz yatırımlarda, gerekse envanter alımlarında çok parlak bir yılı geride bırakmanın gururunu yaşıyoruz” diyen Kayalp, ürettikleri hizmetlerde hem çeşitliliği artırdıklarını, hem de kaliteden ödün vermediklerini vurguladı, genel bütçede yatırımlara ayırdıkları payı her geçen gün artırdıklarını belirtti.

Oktay Kayalp ve Gazimağusa Belediyesi Meclis Üyeleri, bugün Saray Otel’de bir basın toplantısı düzenleyerek 2007 Yılı Faaliyet Raporu’nu açıkladı.

“Banka Hesaplarımız ‘+’ Durumda”
Gazimağusa Belediyesi’nin, önceki yıllarda olduğu gibi, 2008 yılına da mali olarak “KKTC’nin en güvenilir belediyesi” olarak girdiğini söyleyen Kayalp, geçmiş yıllardan farklı olarak bu yıl ilk kez belediyenin banka hesaplarının da “+” durumda olduğunu dile getirdi.

Çalışanların bayram ikramiyelerinin, maaşlarının ve 13. maaşlarının gününden önce ödendiğini kaydeden Kayalp, 2008 yılını geçmiştekinden çok daha büyük bir başarıyla geçirebilmek için bütün koşullara bugün sahip olduklarını ifade etti.Kayalp, AB’den ve TC’den sağladıkları katkılara ek olarak öz kaynaklarıyla da büyük çaplı projelere imza attıklarını belirtti.

Faturaların Tahsilât Düzeyi…
Gazimağusa Belediyesi’nin, hizmetlerine karşılık çıkardığı faturaların tahsilât düzeyinde yüzde 85 oranını yakaladığını kaydeden Oktay Kayalp, bunun hem ülke ortalaması hem de uluslararası kabul edilebilir değerlerin oldukça üzerinde bir oran olduğunu belirtti. Belediyenin personel giderlerinin bütçeye oranının yüzde 50 düzeyinde seyrettiğini dile getiren Gazimağusa Belediye Başkanı Kayalp, bunun hem kaynak verimliliği hem de yatırım bütçesini büyütebilmek bakımından dünyada optimal değerlere uygun bir düzey olduğunu söyledi.

2007 yılında Gazimağusa Belediyesi’nin 12 personelinin emekliye ayrıldığını belirten Kayalp, 2006 yılında 259 olan belediye çalışanlarının 2007’de 238 olduğunu kaydetti.

Çalışma Barışı
Belediyenin; Sosyal Sigorta, İhtiyat Sandığı vergi veya ticari herhangi bir borcu olmadığını vurgulayan Oktay Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin çalışma barışının bütünüyle tesis edildiği KKTC’deki ender kurumlardan biri olduğunu söyledi.

Projeler
Basın toplantısında, birimler bazında da ayrı ayrı değerlendirmeler yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Bayındırlık Birimi altında bulunan Suriçi ve Hendek Projesi çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Kayalp, Lefkoşa Çemberi-Larnaka Çemberi Yol Düzenlenmesi Projesi’nin yapımının devam ettiğini ve Mayıs ayında tamamlanacağını da söyledi.

Laguna Projesi’nin tamamlandığını, Mağusa Kültür ve Kongre Merkezi Projesi’nin yapımının planlandığı gibi sürdüğünü, Dr. Fazıl Küçük Spor Kompleksi’nin 2007 yılında bütünüyle yeniden yaratılarak hizmete sunulduğunu, yeni çocuk parkları yapımının ve mevcutlarının yenilenmesinin yaşam bulduğunu anlatan Gazimağusa Belediye Başkanı Kayalp, Köpek Barınağı’yla ilgili olarak 2007 yılında ilerleme kaydedemediklerini, ancak bu yıl bu projeyi sonuçlandıracaklarını belirtti.

Larnaka Yolu Otopark Projesi
Belediye Sarayı’nın renovasyonuna başlandığını, Larnaka Yolu Otopark Projesi’nin de Mart ayında tamamlanacağını kaydeden Kayalp, Glapsides Gölü Düzenleme Projesi’nin ise ele alınamayıp, çeşitli nedenlerden dolayı ertelendiğini söyledi. Oktay Kayalp, Benzin İstasyonu Yenileme Projesi, kaldırım ve asfalt çalışmaları ile imar istatistikleriyle ilgili bilgiler de verdi.

Park Bahçeler Birimi altında sürdürülen çiçek yetiştiriciliği ve yeşillendirme çalışmalarının başarıyla sürdürüldüğünü dile getiren Kayalp,
Su İşleri Birimi’nin faaliyetlerini de anlattı.

“Su Sorununu Hafifletmeye Çalışıyoruz”
Yeni yapılan projeler ve inşa edilen hatlarla su sorununu hafifletmeye çalıştıklarını kaydeden Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, 2007 yılında inşa ettikleri birçok su ishale hattı bulunduğunu belirterek, bunlara örnekler verdi.

Önemli miktardaki yerel su kaynağını ana şebekeye bağlamayı başardıklarını dile getiren Kayalp, Doğu Akdeniz Üniversitesi’yle (DAÜ) ortak gerçekleştirecekleri denizden su arıtma projesinin ihalesinin tamamlandığını, projeye kısa zamanda başlanacağını ve yaz bitmeden kente günlük 4 bin ton kaliteli su sağlanacağını anlattı.

Temizlik Birimi İçin Envanter Alımı
Kayalp, belediyenin geçen yıl en fazla envanter alımını temizlik birimi için gerçekleştirdiğini de vurguladı.Sağlık Birimi’nin yürüttüğü haşere ile mücadele, işyeri ve çalışan denetimleri konusunda da bilgiler veren Kayalp, Zabıta Birimi’nin gıda imalatı ve satışı ile ilgili iş yerlerini düzenli gözetim altında tuttuğunu ifade etti.
 
Oktay Kayalp, kuaför ve güzellik merkezleri ile kasapların da sürekli kontrol edildiğini belirtti.Kayalp, belediyenin gerçekleştirdiği kültür - sanat ve spor etkinlikleriyle ilgili ayrıntılı bilgiler de vererek, 2007’deki 11. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat Festivali’nin, önceki yıllarda olduğu gibi, büyük ilgi gördüğünü söyledi.

Sosyal Etkinlikler, Internet Hizmeti
Belediyenin, gençler ve yaşlılara yönelik olarak organize ettiği sosyal etkinlikleri de anlatan Gazimağusa Belediyesi Başkanı Kayalp, “belediyenin yenilikçi sosyal anlayışının önemli bir göstergesi” olarak değerlendirdikleri halka açık ücretsiz kablosuz Internet hizmetinin Namık Kemal Meydanı ve Belediye Sarayı’nda hizmete açıldığını ifade etti.

Kredi Kartıyla Tahsilat Dönemi
Kayalp, vatandaşların borçlarını Internet üzerinden öğrenmesine olanak sağlayan Gazimağusa Belediyesi’nin, 2007 yılında kredi kartıyla tahsilât dönemini açtığını da vurguladı, ancak faturaların Internet üzerinden ödenebilmesi hedeflerine teknik ve yasal bir takım güçlükler nedeniyle henüz ulaşamadıklarını dile getirdi.

Oktay Kayalp, belediyenin Emlak Vergisi’nden elde ettiği miktarın yüzde 15’ine denk gelen 213 bin 470 YTL’nin eğitim altyapısı için kaynak oluşturduğunu ve bu miktarın bir kısmının harcandığını da vurguladı.


 

 

 

 

 

 Gazimağusa Belediyesi 2007 Yılı  Çalışma Programı ve Yılsonu Değerlendirme Raporunu, kıyaslı WORD dosyası olarak
indirmek için lütfen tıklayın!

 


Gazimağusa Belgeseli ‘Unutulmuş Bir Şehrin Hikayesi’ Çarşamba Akşamı İkiz Kiliseler’de (15.01.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin sponsörlüğünde yapımı tamamlanan ‘The Stones Of Famagusta’ (Gazimağusa: Unutulmuş Bir Şehrin Hikayesi) adlı film bu akşam (16 Ocak Çarşamba) İkiz Kiliseler’deki Kıbrıs Sanat Derneği Lokali’nde izleyicisiyle buluşuyor.

Gazimağusa’nın zengin tarihi mimarisini konu alan belgeselin gösteriminden önce Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp bir konuşma yapacak.

‘The Stones of Famagusta: The Story of a Forgotten City (Gazimağusa: Unutulmuş Bir Şehrin Hikayesi) adlı 70 dakikalık belgesel, şehrin ortaçağ ve Rönesans döneminden, Osmanlı zamanına kadar olan süreç içindeki öyküsünü camiler, kiliseler, hamamlar, surlar ve saraylar aracılığıyla anlatıyor.

BBC deneyimli İngiliz yapımcı Dan Frodsham ile Kanadalı sanat tarihçisi Allan Langdale’in ortak çalışmasının bir sonucu olarak ortaya çıkan belgeselin yapımcılığını Gazimağusa’da faaliyet gösteren Black Dog Media üstlendi. Yapımı yaklaşık 18 ay süren filmin çekimleri 2007’nin baharında yapılırken, montajı ise 2007 Aralık ayında tamamlandı.

Sponsorluğunu Gazimağusa Belediyesi’nin yanısıra, ABD’de bulunan La Centra-Sumerlin Vakfı’nın üstlendiği film, dünyanın dikkatini Gazimağusa’nın tarihi mirasına çekerek, korunması ve restorasyon için gerekli katkının kente kanalize edilebilmesini amaçlıyor. Bilindiği gibi Gazimağusa, geçtiğimiz yıl Dünya Anıtlar Fonu’nun (World Monument Fund- WMF) “dünyanın en fazla tehlike altında bulunan 100 tarihi yeri” listesinde yer almıştı.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, belgeselin bu şehrin tarihi özelliklerinin dünyaya duyurulmasında önemli bir rol oynayacağını belirterek, kentteki tarihi ve kültürel varlıkları, tüm insanlığın ortak malı olarak gördüklerini söyledi. Gazimağusa’nın ciddi bir tanıtıma ihtiyacı olduğuna işaret eden Kayalp, ‘bu şehrin anıtsal nitelikli camilerinin, katedrallerinin, hamamlarının, medreselerinin, saraylarının ve surlarının bilinmesi bizim için önemli. Ancak uzun zamandır bu konuda gereken düzeyde bir tanıtım yapılmadığından, çoğu unutulma aşamasına geldi. Bizim kentimizin böyle bir tanıtıma ihtiyacı olduğunu düşünüyor ve bu belgeselle birlikte, yeni bir başlangıç yapabileceğimize inanıyorum’ dedi.

Belgeselin Avrupa ve ABD’deki televizyon kanallarında gösterilmesi için girişimler sürerken, yurt dışındaki bazı film festivallerinde de gösterilecek. Filmin DVD’lerinin dağıtımının ardından geniş bir izleyici kitlesine ulaşmayı hedefleyen yapımcılar, şehrin zengin tarihi eserlerini dünyaya duyurma yanında, turizm alanında da Gazimağusa’ya olan ilgiyi artırmayı amaçladıklarını belirttiler.

Film, 17 Ocak’ta Ozanköy’de the Five Fingers Restaurant and Garden Bookshop’da yapımcıların da katılacağı bir etkinlikle gösterilecek.


 

 

 

 

 

  

 


KTBK Komutanı Korgeneral Hayri Kıvrıkoğlu Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ı Ziyaret Etti (8.01.2008)
 

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ı ziyaret etti. Beraberinde 28. Mekanize Tümen Komutanı Tümgeneral İsmail Serdar Savaş ve Gazimağusa Deniz Komutanı Deniz Kıdemli Albay Abdullah Balkan ile birlikte saat 12:00’de Gazimağusa Belediye Sarayı’na gelen Kıvrıkoğlu’nu Oktay Kayalp karşıladı.

Oktay Kayalp’ın makam odasında gerçekleşen ve iade ziyareti niteliğinde gerçekleşen görüşmede Gazimağusa Belediye Başkanı Kayalp Kıvrıkoğlu’na Gazimağusa’da son zamanlarda gerçekleştirdikleri icraatlar ve belediye hakkında bilgi verdi.


 

 

 

 

 

 

 


Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın su konusundaki basın açıklaması... (2.01.2008)
 

Gazimağusa’da su sorununun kronik bir hal aldığı herkesin malumudur. Gazimağusa Belediyesi olarak ana su kaynağımız Güzelyurt Kumköy tesisleridir. Sadece Gazimağusa ve Lefkoşa’ya su verilmek amacıyla inşa edilen bu tesisten, bugün güzergah üzerinde bulunan Alayköy, Gönyeli ve Lefkoşa Belediyeleri başta gelmek üzere, bir çok yerleşim birimine su verilmektedir.


Ülkemizin en doğusunda ve mevcut tesise bağlı olarak çalışan isale hattının da sonunda bulunan Gazimağusa’ya, Kumköy tesislerinden gönderilen suyun, bugün sadece artan kısmı verilmektedir. Daha açık bir anlatımla, Gazimağusa’nın ihtiyacını karşılamak üzere yer altından çıkarılan su, diğer yerleşim birimlerinin gereksinimi tam olarak karşılandıktan sonra, artık ve her gün için değişen miktarlarda su kentimize ulaşmaktadır.

Yıllardır bu biçimde bir uygulamaya maruz bırakılan Gazimağusa, özellikle son iki yıldır adeta Devlet Su İşleri Dairesi tarafından gözden çıkarılmış bulunmaktadır. Her düzeyde, yıllardır yaptığımız ve temelde sadece “adalet” talep ettiğimiz girişimlerimiz, ne yazık ki, sonuç vermemektedir. Hükümet’in hiçbir makamından, ne bu uygulamaya gerekçe olan nedenleri öğrenebilmeyi, ne de kalıcı bir çözüm sağlayabilmek amacıyla gereken işbirliğini görebilmiş değiliz.

Özellikle Mayıs 2006’dan beridir, her geçen gün daha az su alabilen Gazimağusa’da, bu günlerde elde edilebilen su miktarı en düşük düzeye ulaşmış bulunmaktadır.

Rakamlarla örnek vermek gerekirse; Nisan2006’da aldığımız ortalama günlük su miktarı 5459 m³ iken, bu miktar Mayıs 2006’da 4839 m³’e, Ekim 2006’da 4427m³ düzeyine, Mart 2007’de 4376 m³ ve Mayıs 2007’de de 3851 m³’e kadar düşmüş bulunmaktadır. 2007 yılının son çeyreğinde ise ortalama günlük su miktarı 3772 m³ olarak saptanmıştır.
Sürekli gelişen, sınırları genişleyen, buna bağlı olarak da nüfusu artan ve yerel su kaynakları günlük birkaç yüz tonu bulmadığından, yok denecek kadar az olan Gazimağusa’nın, devletten aldığı su miktarının her geçen gün azalması, artık katlanılamaz bir hal almıştır. Bizler, kamuoyunun çok iyi bildiği gibi, dağıtımdan kaynaklanan herhangi bir aksaklık yaşanmaması için, Gazimağusa’nın su şebekesine sürekli yatırım yapmaktayız.

2007 yılında 1.5 milyon YTL’yi aşkın bir kaynak, suyun çok daha dengeli ve verimli biçimde kente dağıtılabilmesi için harcanmış bulunmaktadır. Ancak üzüntü vericidir ki, Gazimağusa’ya devletin sağlaması gereken su miktarı o denli azalmıştır ki, yeni inşa ettiğimiz su şebekelerine verecek su bulamamaktayız.

Dünya Sağlık Örgütü’nün bizim düzeyimizdeki ülkeler için önerdiği günlük asgari su miktarı, kişi başına 250 litre düzeyindedir. Bu düzey, ülkemizdeki pek çok yerleşim birimimizde aşılırken, kentimizde 100 litrenin dahi altında gerçekleşmektedir.
Gazimağusa halkının yıllardır maruz kaldığı böylesi adaletsiz bir uygulamanın ortadan kaldırılması için, bugüne kadar yürüttüğümüz hiçbir temas ve girişim sonuç verememiştir. Bu sorunun, merkezi yönetimi rahatsız etmediği ayan beyan ortadadır. Ancak açıklıkla belirtilmelidir ki, bu durum Gazimağusa Halkına çok büyük bir acı vermekte ve Gazimağusa Belediyesi’ne duyulan güveni zedelemektedir.

Bizler, Gazimağusa Belediyesi olarak, sesimizin Lefkoşa’da gereken biçimde işitilmediği gerçeğinden hareketle, kendi başımızın çaresine bakmak zorunda olduğumuz sonucuna varmış bulunuyoruz. Bir kıyı kenti olmamızı avantaja dönüştürterek, Doğu Akdeniz Üniversitesi ile ortaklaşa, denizden su arıtma projemizi, 2008 yazı bitmeden, hayata geçireceğiz. İhalesi tamamlanan projenin inşası önümüzdeki günlerde başlıyor. Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın benzeri yöntemle, Gazimağusa için proje hazırladığını ve ihaleye çıktığını biliyoruz. Ancak mevcut durumu eşitlik temelinde düzenleyecek idari kararlılığı, bunca yıldır gözlemleme şansı yakalayamadığımız için, bu projeden de Gazimağusa’nın hakkı oranında yararlanabileceğine kuşkuyla bakıyoruz. Dolayısıyla su sorunumuzu hafifletebilmek için öncelikle kendimize ve Gazimağusa Halkı’nın sabrına güvenmeyi tercih ediyoruz.
İnancımız odur ki; Gazimağusa yıllardır su konusunda çok büyük bir haksızlığa kurban edilmektedir. Bizler, Gazimağusa Belediyesi olarak, irademiz olmadığı halde, bu konuda alınması gereken sorumluluğu yine de, bütünüyle üstlenir, suya hasret tüm Gazimağusa halkından kendimiz ve hükümet adına özür dileriz.

Oktay Kayalp
Belediye Başkanı

 


 

Gazimağusa’da 2008’e Muhteşem Başlangıç... (1.01.2008)
 

Gazimağusa 2008’i muhteşem bir meydan balosuyla karşıladı. Gazimağusa Belediyesi’nin düzenlediği yılbaşı gecesi eğlencesi özellikle Rio Samba Show’un uzun süre hafızalardan silinmeyecek gösterisiyle adeta bir karnaval havasıyla gerçekleşti.

Her yıl gerçekleştirilen kültür-sanat entkinlikleriyle uluslararası alanda adından söz ettiren Gazimağusa kenti, 2008 yılını Brezilyalı dansçılardan oluşan Rio Samba Show’un muhteşem gösterileriyle karnaval havasında karşıladı. İlginç kostümleri, birbirinden kıvrak danslarıyla buz gibi ve rüzgarlı yılbaşı gecesinde Namık Kemal Meydanı’nı adeta ısıtan dans grubu, meydanı dolduranlara olağanüstü eğlenceli anlar yaşattı.

1997 yılından beridir düzenlenen yeni yıl kutlamalarında özel programlarla halkla iç içe yeni yılı karşılayan Gazimağusa Belediyesi, Grup MEL’in çoşkulu müzikleri, Rio Samba Show’un olağanüstü performansı ve gökyüzünü aydınlatan havai fişek gösterilerileriyle yeni yıla hafızalardan silinmeyecek muhteşem bir gecede “merhaba” dedi.

Kayalp: “2008’de de yerel yönetimlerde Kıbrıs’ın lideri olmaya devam edeceğiz”
Sadece Gazimağusalılar’ın değil, diğer yerleşim birimlerinden gelen binlerce kişinin toplandığı Namık Kemal Meydanı’nda yeni yıl kutlaması kentin sevilen müzik topluluklarından Grup MEL’in konseriyle saat 21:30’da başladı. Grup MEL’in seslendirdiği hareketli İngilizce şarkılarla ısınan meydan, saatler 23:30’u gösterirken Rio Samba Show’un gösterileriyle sımsıcak bir ortama bürünürken, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın 2008 yılı için saniyeleri geri saymaya başladığı anlarda çoşku doruk noktaya ulaştı.

2008’in karşılandığı anlarda meydanı dolduran binlerce kişinin çoşkusuna ortak olan ve halkın yeni yılını kutlayan Oktay Kayalp yaptığı konuşmada, 11 yıldan beridir Mağusalılar’ın yeni yılı meydanlarda kutladığını, uluslarası bağlantıların, altyapı ve yerel hizmetlerle ilgili başarıların yılı olan 2007 yılının Mağusa kenti için önemli bir yıl olduğunu söyledi.

“2008’de de yerel yönetimlerde Kıbrıs’ın lideri olmaya devam edeceğiz” diyen Oktay Kayalp, Avrupa’da adından söz ettiren Mağusa için 2008 yılının “Avrupa yılı” olacağını söyleyerek, yeni yılın Mağusa’ya, Kıbrıs Türk Toplumuna ve dünyaya barış ve mutluluk getirmesi dileklerinde bulundu.

Rio Samba Show yeni yılın çoşkusuna çoşku ekledi
Saatler 24.00’ü vurduğunda Gazimağusa semalarına atılan yüzlerce havai fişek her yanı aydınlatan bir renk cümbüşüne dönüşürken, bu sıralarda tekrardan sahneye çıkan Rio Samba Show, 2008 yılının çoşkusununa çoşku kattı. Havanın soğuk olmasına aldırış etmeden bir araya gelen binlerce kişi, Brezilyalı dansçılardan kurulu Rio Samba Show’un iç gıdıklayıcı kostüm ve danslarıyla yaptığı gösterileri çoşkuyla izlerken, grubun kıvrak hareketleri izleyenler tarafından hayranlıkla karşılandı.


 


ANASAYFA