OCAK - MART 2007 <> HABER ARŞİVİ


Karakol Bölgesi’nde Su İçin Çalışmalar Yapılıyor (22.03.2007)
 

Yaz aylarında artan su sorununu gidermek için şimdiden çalışmalara başlayan Gazimağusa Belediyesi, kentin büyüme ve gelişim yönlerini dikkate alarak hazırladığı projelerden biri olan Karakol Bölgesi İçme Suyu Şebeke yenileme projesini hayata geçiriyor. Karakol Bölgesi’ne yeni hatların döşenmesi ve alt yapının yapılmasını içeren projeyle bölgenin su sorunu büyük oranda çözülecek.

Kuzey Kıbrıs genelinde kentlere dağıtılan miktara göre en düşük oranda su alan Gazimağusa’da belediye, bunu adaletli dağıtabilmek için çalışıyor. Geçtiğimiz ay açıklanan nüfus sayımı sonuçlarına göre kent nüfusunun %25’nin bulunduğu, hızla gelişen ve dikey yapılaşan Karakol Bölgesi için hazırlanan projeyle, yeni bir su hattı çekiliyor. Toplam 2300 metrelik yeni hattın döşeneceği bölgede, yaz aylarında oluşan su sıkıntıları büyük oranda çözülecek. 225 mm (8 inç) çapında, su kayıplarını en aza indiren yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) boruların kullanıldığı çalışmalarda, hasara uğrayan kaldırım ve yollar da proje kapsamında yenilenecek. Çalışmalar yapılırken programsız kesintilerin yaşanabileceğini belirten Gazimağusa Su İşleri birimi yetkilileri, vatandaşları suyu tasarruflu kullanmaları için uyarıyor.

Çağdaş ve Avrupalı bir kent yaratmak için projeler ürettiklerini söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kentin altyapısının güçlendirilmesi için devam eden projelerde öncelikle nüfusun dağılımını göz önünde bulundurduklarını belirtti. Karakol Bölgesine dönük devam eden projeyle, gün geçtikçe büyüyen bu bölgenin su sorunun büyük oranda çözeceklerini söyleyen Kayalp, üniversite öğrencilerinin yoğun olarak yaşadığı bölgeye yapacakları bu yatırımla birlikte dolaylı olarak Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne de katkı sağlayacaklarını belirtti. Projelerin titizlikle hazırlandığını ve her şeyin en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğünü söyleyen Kayalp, projede su altyapısını hazırlanırken özellikle su kaybını en aza indiren yüksek yoğunluklu polietilen borular kullanıldığını, kazı çalışmalarının ardından asfalt ve kaldırımların yenileneceğini belirtti. Amaçlarının küresel ısınmadan ve yüzyılın en sıcak yılından bahsedildiği bu günlerde, Gazimağusa’da su sorununu en aza indirgemek olduğunu söyleyen Kayalp, bu tür büyük projelerin yapılmasına devam edileceğini vurgularken, vatandaşları da su tasarrufu konusunda hassas olmaya çağırdı.

 


Yarın 22 Mart Dünya Su Günü (21.03.2007)
 

Dünya Su Günü ile ilgili ilk çalışmalar, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 1993’te başlatılmış ve her yılın 22 Mart gününün, “Dünya Su Günü” olarak anılması kararlaştırılmıştır.

UNESCO kaynaklarından sağlanan dokümanlarda, 2007 yılı 22 Mart Dünya Su Günü konu başlığının Birleşmiş Milletlerce "Su Kıtlığı ile Mücadele (coping with water scarcity)” olarak belirlendiği, bununla ilgili uluslar arası sorumluluğun da Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Teşkilatı (FAO)’na verildiği duyurulmaktadır.

Bedenlerimizin yüzde 80’i sudan oluşuyor, dünyamızın yüzeyinin üçte ikisi sularla kaplıdır. Su kültürümüzdür, su yaşamımızdır.

Küresel ısınmadan bahsedildiği ve yüzyılın en sıcak yılını yaşadığımız bugünlerde suyun önemi bir kez daha ortay çıkıyor. Kuraklıkların neden olduğu adamıza özgü sorunların yanında, suyun önemine tüm halkımızın dikkatini bir kez daha çekerek, genç kuşaklara suyun değerinin benimsetilerek öğretilmesi ve tasarrufuna yönelik eğitimlere önem verilmesi gerektiği kanısındayım. Bu sebeple halkımızı bu konuda bilgilendirmek için bir kampanya başlatmış bulunmaktayız. “Su Hayattır Harcama” sloganı ile hazırladığımız kampanya ile halkımızı tasarruf tedbirleri ile ilgili bilinçlendirmeyi hedefliyoruz. Su tasarruf tedbirleri ile bilgileri içeren broşürümüz kent genelinde dağıtılmaya başlandı. Hazırladığımız radyo spotları ise pek yakında yayınlanmaya başlayacak. Bunların yanında kampanya dahilinde, afişler, toplantılar, paneller, televizyon programları da yapmayı da hedefliyoruz.

Ülkemiz, yarı kurak bir bölgede, bir ada olması dolayısıyla su kaynakları bakımından hiç de şanslı değildir. Su bakımından ülkemizin en şansız kenti olan Gazimağusa’da, suyun önemini iki kat daha iyi kavrayan Gazimağusa Belediyesi, suyla ilgili güçlükleri aşabilmek için en fazla çalışma yapılan yerel yönetim organı durumundadır. Bu çalışmalar büyük özveriyle ciddi ve bilimsel esaslar üzerinde sürdürülmektedir.

Dünya Su Günü, her bireyi kalite ve nicelik olarak suyumuzu gelecek kuşaklar için korumaya ve geliştirmeye çağırıyor; ülkemizde de geleceğimiz olan su konusunda barış içerisinde adımlar atılmasını diliyorum.

Oktay Kayalp Belediye Başkanı

 


Film Festivali’nde ödüllü filmlerin geçişi sürüyor  (19.03.2007)
 

 • Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne Belediyeleri’nin düzenlediği Festival’de 2’nci hafta coşkusu başladı

Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne Belediyeleri’nin düzenlediği 4.Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali’nde ödüllü filmlerin geçişi sürüyor. 2’nci ve son haftasına giren ve sinemaseverlerin ilgisinin giderek arttığı Festival’de özellikle İspanyol sinemasının yaşayan efsanesi Pedro Almodovar’ın “Dönüş” filmi, Fransız sinemasının önemli yönetmenlerinden Michael Haneke’nin “Saklı” filmi ve Ünlü İngiliz Yönetmen Ken Loach’un “Özgürlük Rüzgarı” filmi kaçırılmaması gereken sinema yapımları olarak ön plana çıkıyor.

UNİCEF destekli belgesel sinema “Umut Güzeldir” Yapımcı şirket Tus Ojos’un UNİCEF isbirliği ile gerçekleştirdiği belgesel tarzdaki “Umut Güzeldir” 4 İspanyol yönetmenin 4 farklı kısa filmini birarada sunuyor. Dünyadaki çocuk haklarının korunmasına yönelik sinematik bir katkı olması amacıyla çekilen filmde kız çocuklarının eğitimi, çocukların erken gelişimi, HİV/AİDS’e karşı savaş ve şiddet ile istismar ve ayırımcılıktan korunma konularını ele alıyor.

Çocuk haklarına ilgi gösteren tüm kesimlerin kaçırmaması gereken bir belgesel “Umut Güzeldir”. Her 3 şehirde tek gösterimi yapılacak film Perşembe 18:30’da Lefkoşa’da, Cuma 19:’00’da Gazimağusa’da ve Cumartesi 19:00’da ise Girne’de gösterilecek.

Çizgi sinema “Yürüyen Şato” Girne ve Gazimağusa’da Festival’de özellikle çocuklar için vizyona giren animasyon dünyasının en büyük ustası olarak tanımlanan Japon yönetmen Hayao Miyazaki’nin “Yürüyen Şato” filmi Lefkoşa’lı çocuklardan sonra Girne ve Gazimağusa’lı çocuklarla da buluşuyor. 2 saatlik çizgi şöleninde Hayao Miyazaki bir cadı tarafından 90 yaşında bir yaşlı kadına dönüştürülen 18 yaşında bir kızın bu durumdan kurtulmak için verdiği zorlu mücadeleyi anlatıyor. Sofi eski haline dönüşmek için Howl adında bir büyücünün yürüyen şatosuna temizlikçi olarak girer. Burada ise başına ilginç olaylar gelir. Yetişkinlere de hitap eden bir özellik taşıyan “Yürüyen Şato” Lefkoşa’daki ilk gösteriminden sonra Salı gününden itibaren hafta içi saat 10:30’da Girne Galleria Sineması’nda ve 24 Mart Cumartesi günü de saat 11:30’da Gazimağusa Galleria Sineması’nda çocuklarla buluşacak. Girne gösterimleri için Girne Belediyesi Halkla İlişkiler (Tel:81 52118) ile temasa geçilebilir.

“Fransızca Filmler Kuşağı” sürüyor Festival’de her yıl olduğu gibi 4’ncü Festival’de de “Çocuk Filmleri Kuşağı” ve Kıbrıs Türk Fransız Kültür Derneği ile Fransız Kültür Merkezi’nin katkıları ile düzenlenen “ Fransızca Filmler Kuşağı” da yer alıyor. Kuşağın 4’ncü ve son filmi “Kardeşim Evleniyor” 21 Mart Çarşamba günü saat 18:30’da Lefkoşa Galleria Sineması 2’nci salonda ücretsiz olarak gösteriliyor. 13 gün sürecek sinema şölenine yine ülkemizin değerli şirketleri de sponsor olarak katkı veriyorlar.

Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne Galleria Sinemaları’nda yer alan Festival Filmleri orijinal dillerinde ve Türkçe altyazılı olarak seyirciye ulaşıyor.

 


Nazan Öncel Mağusa’daydı  (12.03.2007)
 

Gazimağusa Belediyesi ile DAÜ Kadın Araştırmaları ve Eğitim Merkezi (KAEM)’nin, 'Her Yerdeyiz' sloganı ile 5-10 Mart tarihlerinde ortaklaşa düzenlediği Kadınlar Haftası etkinliklerinin kapanış konseri geçtiğimiz Cumartesi akşamı Mağusa Namık Kemal Meydanı’nda gerçekleşti. Türkiye’nin ünlü pop sanatçılarından NAZAN ÖNCEL’in sahne aldığı gecede, Namık Kemal Meydanı’nı dolduran kalabalık coşku dolu saatler yaşadı.

Saat 20.30’da Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın yaptığı kısa teşekkür konuşmasın hemen ardından sahneye çıkan Nazan Öncel, İskender Paydaş, Eylem Pelit gibi ünlü isimlerden oluşan orkestrası ile yaklaşık iki saat boyunca Türk popunda bir numara olmuş bir çok şarkısını seslendirdi. Zaman zaman seyircilerin de eşlik ettiği konser yoğun alkış ve tezahüratlarla sona erdi.


Nazan Öncel Cumartesi Akşamı Mağusa Namık Kemal Meydanı'nda (8.03.2007)
 

Gazimağusa Belediyesi ile DAÜ, Kadın Araştırmaları ve Eğitim Merkezi (KAEM)’nin 'Her Yerdeyiz' sloganı ile 5-10 Mart tarihlerinde ortaklaşa düzenlediği "Kadınlar Günü"etkinliklerinin kapanış konseri 10 Mart'ta NAZAN ÖNCEL'le saat 20.00'de Namık Kemal Meydanı'nda gerçekleşiyor.

Toplumda kadının yaratıcılığı, gücü ve ifade zenginliğini temsil eden en büyük kadın sanatçılarından Nazan Öncel, Kadınlar günü etkinliklerinde şarkılarını sevenleri için söyleyecek.

NAZAN ÖNCEL HAKKINDA
Türkiye’de popüler müzik yazarları ve aynı zamanda sanatçıları deyince aklımıza ilk gelen en saygın isimlerdendir Nazan Öncel. Öyle ki, nüfusu yetmiş milyon olan bir ülkede sadece kendi yazdığı şarkıları seslendiren tek kadın sanatçımız olmayı başarabilmiş ve birçok sanatçımıza besteleriyle destek olmuştur. Müziğe olduğu kadar gerçek anlamda edebiyata olan düşkünlüğü ona bir kent ozanı unvanını kazandırmıştır. Geniş kelime haznesiyle dilin inceliklerini şaşırtıcı bir mükemmellikte kullanabilen, düşünce ve müzik kalıplarına hapsolmadan, tutunamayanların ve sokağın şarkılarını yazan, popülist olmadan popüler olabilen, hüznün de neşenin de hakkını teslim eden şarkıların anasıdır, Nazan Öncel.

Kaleminin rotasını hangi yöne çevirirse meramını sade, ama gündelik dille anlatır, gündelik olandaki şiiri bulup çıkarır. Kâh bir öyküyü sizinle paylaşır, kâh özel bir anın resmini çizer. Ve anlatırken benzerine rastlanmadık ölçüde bütünlüklü bir biçimde yazabilmekse ancak ona özgü bir ustalıktır diyebiliriz. Sanatçı, ezgilerini de aynı orandaki duygularla yazmış ve kendi ezgileriyle şiirinin kardeşliğini birleştirmeyi başarabilmiştir. “Hayatın kuvvetini hayattan alırım,” diyen Nazan Öncel ruhları ağır yaralı insanlara yazdığı şarkılarla hayatlarını kolaylaştırmalarına yardımcı olmuş ve bu şarkılar ona büyük kalabalıkların sevgisi olarak geri dönmüştür.

O kendi coğrafyasının müziğine başka toprakların kokusunu katmış, harmanlamış, kumaşı hakikatten dokunmuş bir sanatçı, ozan ve müzisyendir. “Bir gün “ekmek çaldım fırından/ katık buldum çöplükten/ ben sokak kızıyım / bana iyi davranmayın,” derken, başka bir gün hayatın yanında bir gram kahkaha iyi gider düsturundan hareketle “börekler açarım sana,” diyerek mutfaklarımıza dalıvermiştir.

1990’dan beri yazdığı her şarkı ülkemizde listelerde 1 numara olmuş ve Türk popüler müziği onun şarkılarıyla eşik atlamış, onun ezgileriyle doğu ile batı arasında sağlam bir asma köprü kurmuştur. Sadece “Hüp” bestesi ülkemizi elli yedi ülkede ve Rai müziğinin en iyi örneklerinden biri olarak temsil etmiştir.“Of Of” ise statlara kadar girdiği gibi, Avrupa ve Ortadoğu’da fırtınalar estirmiştir. Bestelerini hangi sanatçımız seslendirse liste başı olup, büyük başarı elde etmişlerdir.

“Yan Yana Fotoğraf Çektirelim” ise 2004 yılının en iyi albümü seçilmiş ve birçok ödül almıştır.

Bu büyük başarısının ardından, arayı soğutmadan 2006 yılının ekim ayında hayranlarıyla son albümü “7’n Bitirdin”’le yeniden buluştu.“7’n Bitirdin” albümü için çekim gücü bir hayli yüksek 12 şarkı yazdı. Ve Aşkım Baksana Bana radyolara verildiği hafta 1 numaradan listelere yerleşerek 8 hafta zirvede kalmayı başardı. İnternet ortamında en çok indirilen şarkı olduğu kadar, telefonlarda da en çok indirilenlerde başı çekti.

Pop klişelerinin tuzağından ustaca sıyrılarak yazılmış ve düzenlenmiş şarkılarda aşk ilişkilerinin karmaşıklığı, çok boyutlu bir bakışla ve yalın bir dille yeniden ete kemiğe bürünüyor. Bu şarkılar acı-tatlı hatıraları sarıp sarmalıyor, zor zamanlarda insana bir dost eli uzatıyor, yaşamın sıkıntılarını cesaretle ve mizah gücüyle göğüslüyor.

Onun müziği kalplerin gerçek sesi, kalabalıklar içinde kendini iyi hissetmek isteyenlerin sadasıdır.

Discografi: Sana Kul Köle Olmuştum (45’lik Plak) Yağmur Duası (LP Uzun Çalar Plak) Bir Hadise Var Ben Böyle Aşk Görmedim Göç Sokak Kızı Demir Leblebi Yan Yana Fotoğraf Çektirelim BİR Şarkı Tut (Üçü bir arada) 7’n Bitirdin

“ Of Of, Hüp, Dudu, Canım, Tamam Aşkım, Hay Hay, Olay Bitmiştir, Yıldız Yıldız, Gönül Çiçekleri, Lololo, Benim için N’apardın, Yalnızlar Treni, Beni Hatırla ve Aşkım Baksana Bana” gibi daha nicelerini dinledikçe şarkı yazarlığı geleneğinin en önemli temsilcilerinden biri olduğunu hepimiz bir daha anlıyoruz.

 


Kadınlar Haftası’nın İlk Etkinliği Yapıldı  (6.03.2007)
 

Gazimağusa Belediyesi ve Doğu Akdeniz üniversitesi Kadın Araştırma ve Eğitim Merkezi (DAÜ-KAEM) tarafından düzenlenen 5-10 Mart kadın(lar) haftası etkinlikleri kapsamında ilk etkinlik olan “Kadın Olmak, barışı Yoğurmak, barışı Çizmek” başlıklı sergi açılışı dün akşam gerçekleşti. Ayhatun Ateşin’in “Barışı Kadınlar Yapar” ve İnci Kansu’nun “Doğanın, Yaşamın Sembolü: Tulipa Cypria” sergilerinin açılışı Oya Talat tarafından Şömineli Ev’de yapıldı. Sergiler 10 Mart Tarihine kadar Şömineli Evde izlenebilecek.

Dün akşam Şömineli Ev’de gerçekleşen kokteylle yapılan açılışta Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve Oya Talat Birer konuşma yaptılar. Oktay Kayalp yaptığı konuşmada 8 Mart’ın dünya kadınlarının eşit işe eşit ücret talebiyle başlayan bir ateşin yanarak bugünlere gelmesi olduğunu, günümüzde de hayatın her alanında, nüfusta oldukları gibi eşit olmalarının bir sembolü olduğunu söyledi.

Gazimağusa Belediyesinin bu yıl ilk kez DAÜ KAEM ile ortaklaşa bir hafta düzenlemeye karar verdiklerini, bunun bir ilk olduğunu ve bunu geleneksel olarak sürdüreceklerinin müjdesini verdi. Kayalp kadınlar haftasının gerçekleşmesi için katkı koyan sanatçı, şair, yazarlara, Gazimağusa Belediye Meclisinin bayan üyelerine ve DAÜ KAEM üyelerine teşekkür etti.

Kayalp’in ardından açılışı yapmak üzere kürsüye gelen Oya Talat ise 8 Mart 1977’yi, ve o gün dağıttıkları “8 Mart Nedir” başlıklı bildiriyi, Mağusa’nın eski sokaklarından geçerken hatırladığını söyledi. “Keşke o bildiriyi bulup getirseydim ve burada okusaydım” diyen Oya Talat konuşmasına şöyle devam etti: “8 Mart’lar kadınların hatırlandığı bir gün değildir, tam tersine kadınların yılın her gününde, yaşamın her alanına katkı koyma mücadelesinin en yoğun bir şekilde altının çizildiği bir hatırlatma günüdür, bir mücadele ruhu günüdür. Ama özellikle sanatçılarımızın bir şekilde giderek artan desteğiyle sürdürülen böylesine güzel etkinliklerde ve özellikle üniversitelerimiz, bilim insanlarının, bilim kadınlarının ve tabi ki yerel yönetimlerin ortak bir hedefi haline gelmiş şekilde birlikte kutluyor olmaları bence en önemlisi. Yerel yönetimler benim anlayışımda bir ülkenin yönetiminde en çok görev alan ve bireyle iç içe olan yönetim alanlarıdır. Kadının eşitliği vizyonu, bir yerel yönetimin anlayışına girmişse, çok önemlidir ve bunun etkisinin yönetim kadrolarına yansıyacağına inanıyorum”.

Oya Talat konuşmasında Belediye ve Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne teşekkür ettikten sonra sembolik olarak sergilerin açılışını yaptı. Konuşmaların ve Oya Talat, Ayhatun Ateşin ve İnci Kansu’ya plaketler verilmesinin ardından sergiler gezildi.

 


11. Mektup Yazma Yarışması Yapıldı (5.03.2007)
 

Gazimağusa Belediyesi ile Mağusa Kültür Merkezi Çocuk Kulübü’nün birlikte düzenlediği 15. Gazimağusa Çocuk Festivali’ni kapsamında yer alan 11. Mektup Yazma Yarışması gerçekleşti.

Gazimağusa Çanakkale Ortaokulu ve Karpaz Bölgesi’ndeki çocukların da katılabilmesi için Yeni İskele Şehit İlker Karter İlkokulu’nda yapılan yarışmaya bine yakın ilkokul ve orta okul çocuğu katıldı. Üç kategoride yapılan yarışmada, her kategori için özel bir konu belirlendi. Buna göre birinci kategori yani 3. sınıf çocuklar “Nasıl Bir oyunda oynamak istersiniz? Bu oyunun kuralları ne olmalıdır? Bu oyunda Kimler oynamalıdır?” sorusu soruldu ve bu konuda bir mektup yazmaları istendi. İkinci kategori yani 4 ve 5. Sınıflar için ise bir gazete sahibine mektup yazarak, nasıl bir gazete çıkarmak istedikleri, konusunda mektup yazmaları istendi. 6, 7 ve 8. sınıflardan ise kendilerini bir köşe yazarı olarak düşünmeleri istendi ve “insanlar paylaştıkça...”yla başlayan bir köşe yazısı yazmaları istendi

Çanakkale Ortaokulun gidip yarışmaya katılan çocukların heyecanına tanık olan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, burada bir açıklama yaparak, yaklaşık bin öğrencinin yarıştığı bu yıl ki mektup yazma yarışmasının katlımıyla bir rekor kırdığını, bunun da 15. yılına giren çocuk festivalinin kurumsallaşarak büyümeye ve kalitesini artırmaya devam ettiğinin göstergesi olduğunu söyledi. Kayalp, amaçlarının çocukların kendi kendilerini ifade edebilecekleri, okul dışında da kendi ayakları üzerinde durabilecekleri ortamları yaratmak olduğunu belirtti. Toplumun geleceği olan çocukların daha yetenekli daha güçlü, daha da kendine güvenmelerini sağlamak için çalıştıklarını söyleyen Oktay Kayalp, kendilerine güvenip çocuklarını teslim eden velilere teşekkür etti. Kayalp ayni zamanda Mağusa Kültür Merkezi Çocuk Kulübün eğitmen ve öğretmenlerine teşekkür ederken ve Gazimağusa Belediyesinin bu etkinlikleri güçlendirerek desteklemeye devam edeceğini söyledi

Dr. Mehmet Yağlı’nın Başkanlığında, Emirali Evcimen , Sencer Genç, Kürşat Özdaloğlu, Süha Vekil, Faize Özdemirciler, Neriman Cahit, Özgül Gürkut Mutluyakalı ve Şirin Zaimağaoğlu’ndan oluşan Jüri tarafından değerlendirilerek, başarılı bulunan mektuplar 30 Mart tarihinde, 15. Gazimağusa Çocuk Festivali kapsamında yer alacak sergide, sergilenecek.

 


4. Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali 12 Mart’ta Başlıyor (3.03.2007-T.A.K)
 

Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne belediyelerinin birlikte düzenlediği Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali’nin 4’üncüsü 12 Mart’ta başlıyor.

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB)’den yapılan açıklamaya göre, 24 Mart’a kadar devam edecek festival süresince farklı ülkelerden sinema yapıtları izleyicilerle buluşacak.

Her yıl Güney ve Kuzey Avrupa, Asya ve Latin Amerika’dan dünya festivallerinde de beğeniyle izlenen yapıtları Kıbrıs Türk sinamaseverlerle buluşturan festivalde bu yıl da 14 farklı ülke sinemasından örnekler sunulacak.

Festivalde, “Çocuk Filmleri Kuşağı” ile Kıbrıs Türk Fransız Kültür Derneği ve Fransız Kültür Merkezi’nin katkılarıyla düzenlenen “Fransızca Filmler Kuşağı” da yer alacak.

Festival boyunca filmler Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne Galleria sinemalarında izlenebilecek. . Filmler Lefkoşa’da saat 18:30, Gazimağusa ve Girne’de ise saat 19:00’da gösterime girecek. Filmler orijinal dillerinde ve Türkçe altyazılı olarak seyirciye ulaşacak.

LTB’nin açıklamasına göre, çarşamba günü saat 12.00’de Lefkoşa Galleria Sinema’da düzenlenecek resepsiyonlu basın toplantısında festival hakkında detaylı bilgi verilecek

 

 


2. Genç Mucitler Yarışması Yapıldı (3.03.2007)
 

Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Merkezi Çocuk Kulübü tarafından organize edilen 15. Gazimağusa Çocuk Festivali’nin ilk etkinliği olan 2. Genç Mucitler Yarışması bugün yapıldı. Doğu Akdeniz Üniversitesi Aktivte Merkezi’nde yapılan yarışmaya 32 yarışmacı katıldı.

Yarışmanın açılış konuşmalarını MKM Çocuk Kulübü Başkanı Esen Beyköylü ve Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp yaptı. Esen Beyköylü konuşmasında hedeflerinin daha kaliteli etkinlik ve daha fazla katılım ile festivali gerçekleştirmek olduğunu söyledi. Beyköylü, Mağusa Kültür Derneği’nin amacının, çocukların kişilik gelişimi için faydalı olabilecek etkinlikleri yapmak olduğunu vurgulayarak etkinliğin gerçekleşmesinde katkısı olan herkese teşekkür etti. Esen Beyköylü’nün ardından kürsüye gelen Gazimağusa Belediye Başkanı Okay Kayalp ise Gazimağusa Çocuk Festivali’nin katılımıyla, yaptığı etkinliklerin çeşitliliğiyle ülkemizin tartışmasız en büyük çocuk festivali olduğunu, festivalin geçen yıl ki etkinliklerinin bütününe yaklaşık on binin üzerinde çocuğun katıldığını ve bu rakamın ülkemizde bir çocuk etkinliğinde ulaşılan en büyük rakam olduğunu söyledi. Amaçlarının, ülkede bulunan çocukların yeteneklerini ortaya çıkarmak olduğunu söyleyen Kayalp, festivali bu günkü durumuna taşıyan Mağusa Çocuk Kulübü yetkililerine, velilere ve sponsörlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Hüseyin Beyköylü’nün verdiği minik keman resitalinin ardından yarışmaya geçildi. İki kategoride yapılan yarışmada, 12-14 yaşları arasını kapsayan Genç Mucitler kategorisinde 4 yarışmacı yarıştı. 9-11 yaşları arasını kapsayan Geleceğin Mucitleri kategorisinde ise 28 yarışmacı vardı. Tek tek sahneye çıkan mucitler jüri ve seyirciler önünde icatlarını nasıl yaptıklarını anlattılar ve çalıştırdılar.

Başkanı, Başaran Düzgün (Kıbrıs Gazetesi Genel yayın Yönetmeni) ve üyeleri Rasıh Reşat (Star Kıbrıs Gazetesi Genel Müdürü ve Genel yayın Yönetmeni), Hüseyin Taşçıoğlu (Dr. fazıl Küçük Lisesi Elektronik Bölümü Öğretmeni), Volkan Güngör (Microsoft Türkiye Akademik Danışmanı ve Genç TV Yapımcısı), Hasan Baylan (Sedat Simavi Lisesi Elektronik Bölümü Öğretmeni), Kamil Dervişoğlu (Sedat Simavi Lisesi Elektronik Bölümü Öğretmeni)’nden oluşan jüri mucitleri dinledi, gerektiğinde sorular sordu ve icatlar tek tek inceledikten sonra değerlendirmesini yaparak sonucu belirledi.

Yarışmayı izlemek üzere sonradan katılan Çevre Bakanı Asım Vehbi’nin isteğiyle, jüri normal değerlendirmesine ek olarak yaptığı değerlendirmeyle, sürpriz bir Çevre Özel Ödülü verdi. Near East Koleji orta üçüncü sınıfta öğrenimini sürdüren Burcu Boral, CMC konusunda yaptığı çalışma ile bu ödüle layık görüldü ve ödülünü Bakan Asım Vehbi’nin elinden aldı. Asım Vehbi’ye ise katılımından dolayı plaketi Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp tarafından verildi.

Jürinin yaptığı değerlendirme sonunda dereceye girenler, Geleceğin Mucitleri dalında beşinci, Peran Sümer, dördüncü Güral Mamulli, üçüncü Cevdet Tolgan, İkinci Çağrı Karaçalı ve birinciliği de Murat Uyguroğlu kazandı. Genç Mucitler yarışmasında da üçüncülüğü Kezban Doygunel, ikinciliği Rana Salaman alırken birinciliği ise Nur Aslanabe kazandı.

Yarışma sonunda sponsörler tarafından tüm katılımcılara çeşitli ödüller verilirken dereceye girenlere de madalya ve plaketleri verildi.


Mağusa'da Kadın(lar) Haftası Etkinlikleri: “Her Yerdeyiz”  (3.03.2007)
 

 • “Her yerde” ve daha onurlu koşullarda var olmaya devam ettiğimiz sürece, hayat bütün cinsler için daha güzel, daha yaşanılır hale gelecektir”
 • DAÜ, Kadın Araştırmaları ve Eğitim Merkezi (KAEM) ile Gazimağusa Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği Kadınlar Günü etkinlikleri 5-10 Mart tarihleri arasında yapılıyor.

DAÜ, Kadın Araştırmaları ve Eğitim Merkezi (KAEM) ve Gazimağusa Belediyesi ortaklığıyla, 5-10 Mart tarihleri arasında Kadınlar Günü etkinlikleri düzenleniyor. Etkinliklerin sloganı ise “Her Yerdeyiz”. Ortak etkinlik koordinatörleri, KAEM başkanı Fatma Güven Lisaniler, ile Danışma Kurulu üyesi, Sevda Alankuş; Gazimağusa Belediye Meclisi Üyeleri Tijen Coşar, Emine Çelikörs tarafından yapılan açıklamada “etkinliklerimiz süresince, siyasal ve kamusal alanda, barışı yaparken, ekonomik yaşamda, sanatta, evde, sokakta, meydanlarda kısacası ‘her yerde’ olduğumuzu göstereceğiz” denildi. Ayrıca “her yerde” ve daha onurlu koşullarda var olmaya devam ettiğimiz sürece, hayatın bütün cinsler için daha güzel, daha yaşanılır hale geleceği mesajını vereceğiz” denilerek, ‘kim olursanız olun bize katılın’ çağrısında bulunuldu.

Kadınlar Günü etkinlikleri’yle ilgili yapılan ortak açıklamada, dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadınların kamusal ve siyasal alandan dışlanmaya, yeterince temsil edilmemeye devam ettikleri, ayrımcılıklara maruz kaldıkları ve giderek daha da yoksullaşıldıkları vurgulanarak, kadınların ev içi, sokak ve işyerindeki şiddetin, tacizlerin, tecavüzlerin, “namus” ya da ‘töre” cinayetlerinin nesnesi oldukları belirtildi. Ayrıca, böyle bir dünyada kadınların verdikleri ortak mücadeleyi simgeleyen 8 Mart’ın, bütün politik önemi yokedilerek, kadınlara çiçek verilip gönüllerinin alındığı bir güne indirgenme çabalarının sürdüğüne dikkat çekilerek, Gazimağusa Belediyesi ile yeniden yapılanan KAEM’in bu ortak etkinliklerle, 8 Mart’ın dünya kadınlarının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan anlamının vurgulanmasının esas olduğu eklendi.

5 Mart 2007 tarihinde Gazimağusa’daki Şömineli Ev’de yapılacak “Barışı Yoğurmak, Barışı Çizmek” konulu ve seramik sanatçısı Ayhatun Ateşin ile Resim sanatçısı İnci Kansu’ya ait ve açılışı Yurtsever Kadınlar Birliği Başkanı Oya Talat tarafından yapılacak sergiler ile başlayacak olan etkinlikler hafta süresince devam edecek. Etkinliklerin ikinci günü, KKTC’deki en üst siyasal makamda bulunan bir kadın olarak KKTC Meclis Başkanı Fatma Ekenoğlu ile Gazeteci Aysu Basri’nin gerçekleştireceği söyleşi DAÜ Mavi Salon’da yapılacak. 7 Mart gününün etkinliği ise, mesleğinin öncüleri olarak 1950 ve 1960’lı yıllarda çalışma hayatına başlamış kadınlarla gerçekleştirilecek bir diğer söyleşi olacak. 8 Mart günü, Kıbrıslıtürk Kadın portrelerinden oluşan sergi açılışı ile bu kadınlardan birisi olarak adını yaşatmak üzere şair Pembe Marmara’nın anısına Neriman Cahit tarafından yapılacak bir konuşmanın ardından, DAÜ Kampüsü Atatürk Meydanı’nda verilecek konserlerle devam edecek bir buluşma gerçekleştirilecek. Günün öğleden sonraki etkinliği ise, Kadının kamusal ve özel yaşamdaki yeriyle ilgil sunuşların yapılacağı bir panel olacak. 9 Mart günü ”Barışı Dokumak” konulu ilk etkinliğin katılımcıları Fatma Azgın ile Maria Hadjipavlou olurken, Gazimağusa Belediyesi Bora Atun Konferans Salonu’nda akşam saatlerinde gerçekleştirilecek söyleşide Türkiyeli ve Kıbrıslı Kadın yazarlar, “Kadın olmak, Kadını Yazmak” konusunu tartışacak. 10 Mart günü ise Venedik Sarayı’nda Türkiye’den Aslı Erdoğan ile İnci Aral’ın katılacakları, kadın yazarlar buluşması ve imza gününün yanısıra, kadın emeği ürünleri standları, konserler, Kadın’Art duvar resminin birlikte boyanması gibi etkinliklerle sürecek şenliğin ardından, Kadınlar Haftası programı, Namık Kemal Meydanı’nda gerçekleşecek Nazan Öncel konseri ile tamamlanacak. Ayrıca hafta süresince Kuzey Kıbrıs’ta ilk defa olmak üzere Filmmor tarafından çekilen kadın filmleri ile DAÜ yapımı olan Kamran Aziz ile ilgili bir belgesel de seyirci ile buluşacak.

Böylelikle etinlikler süresinde, her yaştan, kesimden, meslek kategorisinden kadınlar biraraya gelerek arasındaki olumsuz ayrımcılıklara konu olan farkların ortadan kalkması ya da ayrımcılık konusu olmaktan çıkarılması; ayrıca kadınların zenginlik sayılması gereken farklılıklarına saygı duyulması talepleriyle ilgili mesaj vermiş olacaklar. “Söyleyecek sözleri, yaptıkları/yapacakları önemli işler, bunları yerine getirecek güçleri ve daha eşitlikçi ve barış içinde bir dünya için umutları olduğunu” bir kez daha tekrarlayacaklar.

5-10 Mart Kadın(lar) Haftası Etkinlikleri
“Her Yerdeyiz”

DAÜ, Kadın Araştırma ve Eğitim Merkezi ve Gazimağusa Belediyesi Ortak Programı

5 Mart 2007

Basın Toplantısı: Gazimağusa Belediye Sarayı 11.00-12.00 Sergi Açılışı: Kadın Olmak, Barışı Yoğurmak, Barışı Çizmek Şömineli Ev 18.00-19.30 Ayhatun Ateşin “Barışı Kadınlar Yapar” İnci Kansu “Doğanın, Yaşamın Sembolü: Tulipa Cypria:” (Açılış, Sn.Oya Talat tarafından gerçekleştirilecek)

6 Mart 2007

Söyleşi II: Kadın ve Politikacı Olmak Konuk: Fatma Ekenoğlu (KKTC Meclis Başkanı) DAÜ-Mavi Salon 12.30-13.30 Kolaylaştırıcı: Aysu Basri

Film Gösterisi I: Filmmor, Kadın Filmleri Avcılar, Aracılar ve Kadınlar-Emeği Görünmeyen Kadınlar DAÜ-Mavi Salon 15.30-16.30 Konu: Ev Eksenli Çalışan Kadınlar Kooperatifi’nin belgeseli 2005 yapımı, 22 dakika, Türkçe Yönetmen: Atölyemor Kollektifi

7 Mart 2007

Söyleşi III: “1950- 1960’larda Kıbrıs’ta Çalışan Kadın Olmak” DAÜ-Yeşil Salon (İletişim Fak.) 12.30-14.30 Türkan Aziz Melek Fahri Gülter Muhtaroğlu Samira Sarpel

Film Gösterisi II: Yaşam Örneği Konu: Öncü Kıbrıslıtürk kadınlardan Kamuran Aziz’in yaşamı DAÜ-Yeşil Salon (İletişim Fak.) 15.30-16.30 Türkçe, 30 Dak. Yönetmen: Ayşen Dağlı

8 Mart 2007:

Sergi açılışı DAÜ/Kütüphane Sergi Salonu 11.00-12.30 Kıbrıslıtürk Kadın Portreleri Sergisi * (Sn.Çimen Varer Öztürk tarafından gerçekleşirilecek) Pembe Marmara’nın Anısının Yaşatılması Konuşmacı: Neriman Cahit

“Meydanlar Bizim I”: 8 Mart Buluşması DAÜ/Atatürk Mey. 12:30-13.30 Müzik Dinletisi- (DAÜ Müzik Kulübü)

Panel I: Kamusal ve Özel Alanda Kadın DAÜ/Mavi Salon 14.00-17.00 Kolaylaştırıcı: Nurten Kara Konuşmacılar: Hanife Aliefendioğlu “Kuzey Kıbrıs’ta Kadın, Medya ve Temsil” Netice Yıldız “Kıbrıslı Kadın Sanatçıların Evrensel Sanata Ulaşma Yolundaki Serüveni” Aliye Ummanel “Kadının Oyunculuk ve Oyun Yazarlığı Bağlamında Tiyatro Serüveni: Ophelia Kendini Niçin Öldürdü?” Türkan Uraz “Mekan, Kadın ve Konut”

9 Mart 2007
Panel II: Kadın olmak, Barışı Dokumak BEA4 (İşletme ve Ekonomi Fak.) 12.30-14.00 Kolaylaştırıcı: Fatma Güven Lisaniler Konuşmacılar: Fatma Azgın Maria Hadjipavlou

Film Gösterisi III: DAÜ/Mavi Salon 15.00-15.30 Filmmor, Kadın Filmleri Şiddetin Ötesine Yolculuk- 2 kadın Konu: Aile içi şiddet 2005 yapımı, Türkçe Yönetmen: Atölyemor Kollektifi

Panel III: Kıbrıs’ta/Türkiye’de ve Kadın Olmak, Kadın(ı) Yazmak GMB Bora Atun Salonu 19.30-21.00 Kolaylaştırıcı: Eser Köker Konuşmacılar: İnci Aral Aslı Erdoğan Filiz Naldöven Neşe Yaşın

10 Mart 2007:
“Meydanlar Bizim II” Venedik Sarayı/ Namık Kemal Meydanı 12.00-24.00

“Söyleyecek Sözlerimiz, Yapacak İşlerimiz, Gücümüz, Umutlarımız Var”

Kıbrıslı ve Türkiyeli Kadın Yazarlar Buluşması (Işık Kitapevi Standı) Kadın’Art (grafiti) Kadın Emeği Standları

Meydan Konseri Nazan Öncel 20.00-22.00

* Sergimize yaptıkları katkılar ve bizimle paylaştıkları fotoğraflar için,  Fehmi Tuncel ve Altay Sayıl’a, ayrıca evlerindeki resimleri getiren komşularımıza teşekkür ederiz.

 


15. Gazimağusa Çocuk Festivali Etkinlikleri Cumartesi Günü Başlıyor (1.03.2007 - TAK)
 

 • Kayalp: “Festival Renkli, Eğlenceli Yaratıcı Etkinliklerle Dolu Olacak”

 • Beyköylü: “Tüm Çocuklara Ulaşma Hedefimize Her Yıl Biraz Daha Yaklaşmaktayız”


Gazimağusa Belediyesi ile Mağusa Kültür Derneği Çocuk Kulübü’nün birlikte düzenlediği Gazimağusa Çocuk Festivali’nin 15’incisi 3 Mart Cumartesi günü başlıyor.

KKTC’deki en büyük ve en geniş kapsamlı çocuk organizasyonu olan festival, Cumartesi günü yapılacak 2. Genç Mucitler Yarışması’yla başlayacak. Festival 1 Haziran Dünya Çocuk Günü’nde festival yürüyüşü ve sürpriz meydan konseriyle sona erecek.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile Mağusa Kültür Derneği Çocuk Kulübü Başkanı Esen Beyköylü Gazimağusa Belediyesi’nde basın toplantısı düzenleyerek festival programını açıkladılar.

--KAYALP--
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, bu yılki festivalin yine birbirinden renkli, eğlenceli ve yaratıcı etkinliklerle dolu olacağını ifade etti.

Gazimağusa Belediyesi olarak festivale ortak olurken, çocukların yaratıcılıklarının büyüklere sunulmasını amaçladıklarını belirterek, “Çocuklara fırsat verilmesi durumunda neler yapabileceklerinin açığa çıkabilmesi için biz büyüklere önemli görevler düşmektedir. Bu onurlu görevi geçmişte olduğu gibi bu yıl da coşkuyla yerine getiriyoruz” dedi.

Geçen yılki festivalin tüm etkinliklerine 10 binin üzerinde çocuğun katıldığını, bu rakamın KKTC için bir rekor olduğunu vurgulayan Kayalp, her yıl artan bir ilgi ve katılımla gerçekleşen festivale bu yıl da ülkenin dört bir yanından büyük katılım olduğunu söyledi. Belediye olarak üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirebilmek için büyük çaba sarf ettiklerini kaydeden Kayalp, aynı çabayı Mağusa Kültür Derneği Çocuk Kulübü’nün de göstermiş olmasından büyük mutluluk duyduklarını söyledi.
Kayalp, “Geleceğin sahipleri olan çocukların, bugüne dair söyleyeceklerinin olduğu her yılki festivallerde ortaya çıkmaktadır. Bu yıl da çocuklarımızın bizlere yeni yeni ufuklar açacaklarına olan inancım tamdır. İşte bu inançla çocuklarımıza gereksinim duydukları ortamı yaratmak için yürüttüğümüz çalışmalarımıza daha da inançlı bir biçimde devam edeceğimizi, belirtir, bu konuda en büyük kılavuzumuzun yine çocuklarımızın olacağının altını çizerim” diye konuştu.

Kayalp, festivale destek ve katkılarından ötürü Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile okulların yönetici ve öğretmenlerine de teşekkür etti.

--BEYKÖYLÜ--
Mağusa Kültür Derneği Çocuk Kulübü Başkanı Esen Beyköylü de, her yıl katılımı artırarak gerçekleştirdikleri festivalin uzun bir takvime yayıldığını ifade ederek, festivale bu yıl da ülkenin dört bir yanından okulların ve çocukların katılacağını anlattı.
8 yıllık eğitim programı çerçevesinde geçen yıl olduğu gibi festivale bu yıl da ortaokul öğrencilerinin de katılacağını söyleyen Beyköylü, İskele Şehit İlker Karter İlkokulu’nda düzenlenecek mektup yazma yarışmasına tüm Karpaz ilkokullarının katılacağını ifade etti.

Karnaval yürüyüşü ve meydan konseri etkinliklerine diğer bölgelerdeki çocukların katılımını da organize edeceklerini ifade eden Beyköylü, festival kapsamında Gazimağusa bölgesi kültür sanat derneklerinin halk dansları ekiplerinin de yer alacağını söyledi.

Cumartesi başlayarak 1 Haziran’a kadar devam edecek festivalde yapılacak etkinlikler ve tarihleri şöyle:

FESTİVAL ÖN HAZIRLIK PROGRAMI
3 Mart: 2. Genç Mucitler Yarışması; Yer: DAÜ Eğitim Fakültesi. Saat: 11.00.
5 Mart: 11. Mektup Yazma Yarışması; Yer: Çanakkale Ortaokulu (3. 4. 5. 6. 7. 8. sınıflar) Şehit İlker Karter İlkokulu (3. 4. 5.sınıflar) Saat. 14.15.
10 Mart: 10. Resim Çizme Yarışması; Yer Çanakkale Ortaokulu (1.2.3.4.5. Sınıflar) Saat: 09.00. Şehit Hüseyin Akil İlkokulu (Anasınıflar) Saat:10.00.

FESTİVAL PROGRAMI
30 Mart: Mektup Yazma ve Resim Çizme yarışmaları, Genç Mucitler Yarışması ile Mağusa Kültür Derneği Yetişkinler Kulübü kursiyerlerinin sergileri. Yer: Osman Gökçe Sergi Sarayı. Saat: 17.00.
31 Mart: Yarışmaların ödül töreni. Yer: DAÜ Beach Club saat: 20.00.
24 Nisan: Seminer ve ağaç dikimi. (Yer ve saat henüz netleşmedi)
30 Nisan:2.Uçurtma Şenliği. Yer: Glapsides Plajı. Saat: 14.30.
12 Mayıs: 7. Dans Yarışması. Yer: DAÜ Lala Mustafa Paşa Spor Salonu. Saat: 14.30
18 Mayıs: Çocuk Kulübü yılsonu gösterisi. Yer: Namık Kemal Lisesi. Saat:18.30.
1 Haziran: Festival Yürüyüşü, gösteriler ve meydan konseri. Yer: Namık Kemal Meydanı Saat: 17.45. Venedik Sarayı’nda Çocuk Oyun Merkezi.

 


Gazimağusa’da Su İçin Çalışmalar Başladı (20.02.2007)
 

Yaz aylarında artan su sorununu gidermek için şimdiden çalışmalara başlayan Gazimağusa Belediyesi, kentin büyüme ve gelişim yönlerini dikkate alarak  hazırladığı iki büyük projeyi hayata geçiriyor. Karakol Bölgesi’nde ve Larnaka Yolu boyunca yeni hatların döşenmesi ve alt yapının yapılmasını içeren projeler ile bir çok bölgenin su sorunu da büyük oranda çözülecek. 

Kuzey Kıbrıs genelinde kentlere dağıtılan miktara göre en düşük oranda su alan Gazimağusa kentinde belediye, bunu adaletli dağıtabilmek için çalışıyor. Kent nüfusunun %25’nin, bulunduğu, hızla gelişen ve dikey yapılaşan Karakol Bölgesi için hazırlanan ve çalışmaları önümüzdeki günlerde başlayacak projeyle, yeni bir  su hattı çekilecek. Karakol Bölgesi İçme Suyu Şebeke ve Kaldırım Yenileme Projesi’yle  toplam 2300 metrelik yeni hattın döşeneceği bölgede yaz aylarında oluşan su sıkıntıları büyük oranda çözülecek. 225 mm (8 inç) çapında, su kayıplarını en aza indiren yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) boruların kullanıldığı çalışmalarda, hasara uğrayan kaldırım ve yollar da proje kapsamında yenilenecek. 

 Larnaka Yolu İçme Suyu Şebeke Yenileme ile Kaldırım ve Telefon Altyapısı Projesi ile de, yol boyunca 2,5 mil sınır kapısına kadar, bölgenin ileriye dönük gelişimi düşünülerek alt yapısının yapım çalışmaların içeriyor. Çalışmalar kapsamında eski 4 inçlik asbest boru iptal edilirken, 2340 metre, 225 mm’lik (8 inç) yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) borular döşenmeye başlandı. Bunun yanında telefon altyapısı da 2,5 Mil sınır kapısına kadar tamamlanacak. Proje kapsamında yine su ve telefon altyapısıyla beraber yeni kaldırımlar yapılacak. 

Çağdaş ve Avrupalı bir kent yaratmak için projeler ürettiklerini söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kentin altyapısının güçlendirilmesi için devam eden bu iki projede öncelikle nüfusun dağılımını göz önünde bulundurduklarını belirtti. Karakol Bölgesine dönük devam eden projede, gün geçtikçe büyüyen bu bölgenin su sorunun büyük oranda çözeceklerini söyleyen Kayalp, üniversite öğrencilerinin yoğun olarak yaşadığı  bölgeye yapacakları bu yatırımla birlikte dolaylı olarak Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne de katkı sağlayacaklarını belirtti. Kayalp,  Larnaka Yolu Projesi ile de yıllardan sonra 2,5 mil kapısının açılması ile önem kazanan yol üzerinde, artan yapılaşma için gereksinim duyulan alt yapının hazırlandığını söyledi. Projelerin titizlikle hazırlandığını ve her şeyin en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğünü söyleyen Kayalp, projelerde su altyapısını hazırlanırken özellikle su kaybını en aza indiren yüksek yoğunluklu polietilen borular kullanıldığını, kazı  çalışmalarının ardından asfalt ve kaldırımların yenileneceğini belirtti. Amaçlarının Gazimağusa’da su sorununu en aza indirgemek olduğunu söyleyen Kayalp, bu tür büyük projelerin yapılmasına devam edileceğini de özellikle vurguladı.


Belediyeler, 2007de su ve Kanalizasyona Önem Verecek (12.02.2007 - ERGÜL ERNUR - HALKIN SESİ-alıntı)
 

Girne, Güzelyurt, Lefkoşa, İskele ve Gazimağusa Belediyeleri, 2007 yılında bölge halkının hizmetine sunmayı planladıkları projelerini anlattı.

Lefkoşa, Gazimağusa, Girne, Güzelyurt ve İskele Belediyeleri, 2007 yılında da bölgelerini kalkındırmak daha iyiye ve güzele taşımak için projelerine devam ediyor.

Su, kanalizasyon, yol ve çevre gibi faktörleri ön planda tutan Belediye Başkanları, 2007 yılı içerisinde öngördükleri ve gerçekleştirecekleri projelerini HALKIN SESİ`ne anlattılar.

...

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da Larnaka yolu, Mezarlık ve 2.5 Mil Yolu su hattı projelerinin en önemli çalışmaları arasında olduğuna değindi.

...

GAZİMAĞUSA`DA SU HATTI PROJELERİ ÖN PLANDA
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da 2007 yılında Suriçi projesinin, iki tane dar sokağın resterasyonu ve Otello Kalesi ile Canbulat Kapısı arasındaki sur dibinin yenilenmesi gibi projeleri olduğunu kaydetti.

Mağusayı daha iyiye ve daha güzele götürmeye çalışacağını Avrupalı bir kent haline getireceğini söyleyen Kayalp, surlar içindeki otopark projesinin gündemde olduğuna da dikkat çekti.

Kayalp, hendeğin olduğu yerin ışıklandırılması ve yol yapımı gibi çalışmaları olduğunu açıklarken Larnaka yolu, mezarlık ve 2.5 mil yolu su hattı projelerinin en önemli çalışmaları arasında olduğuna değindi.

Karakol bölgesindeki su hattının büyütülmesiyle ilgili de projelerin var olduğunu belirten Kayalp, Derinya, Harika ve Anadolu bölgelerine yeni su hattı taşınacağının müjdesini verdi.

Gazimağusalıları özellikle yaz aylarında en çok uğrak yeri olarak bilenen Laguna bölgesinin projelerinin de devam ettiğini ve Mayıs ayında tamamlanmasını öngördüklerini vurgulayan Kayalp, ``Mağusa kentinin denizle buluşmasını sağlayacak 800 metrelik yürüyüş yolu, kafe ve dükkanlar da bölgeye kazandırılacak`` dedi.

Sakarya bölgesinde Dr. Fazıl Küçük Spor Kompleksi`nde Mağusa Gençlik Merkezi`nin oluşturulacağını ifade eden Kayalp, spor sahalarının tamamlandığını, gençlerin kendi kendini yöneteceği bir organizasyon ve her türlü sosyal etkinliğin yapılabileceği bir kompleks hazırladıklarını açıkladı.

``Belediyenin teknik kapasitesini de artırmayı öngörüyoruz`` diyen Kayalp, bankalarla online bağlantı sağlamak istediklerini ve internet yoluyla ödeme yapabilecek bir sistemi belediyeye kazandırmayı öngördüklerini de sözlerine ekledi.

Karpaz yolundaki trafiği rahatlatacak olan Alternatif Salamis Yolu`nun da Karayolları Dairesi tarafından yürütüldüğünü belirten Kayalp, söz konusu yolun Maraş`a bağlanmasını sağlayacaklarını ve yeni yol projelerinin tamamlanacağını söyledi.

Kayalp, Kültür ve Kongre Merkezi inşaatının devam ettiğini belirterek 2007 yılında büyük bölümünün tamamlanacağını ve 2008 yılında devreye gireceğini kaydetti. UNDP tarafından finanse edilecek Mağusa Kanalizasyon projesinin de ilk bölümü olan uygulama projesi ve ihalelerinin tamamlanacağını ifade eden Kayalp, 2008 yılında da inşaatın başlayacağını söyledi.
....

 


Oktay Kayalp'a hep güvendim  (9.02.2007 - Hasan Hastürer- KIBRIS GAZETESİ)
 

Oktay Kayalp, Mağusa sevdalısı.

Mağusa'dan bahsederken Mecnun'un Leyla'sından, Ferhat'ın Şirin'inden bahsettiği gibi konuşuyor.

"Dünyada başka Othello kenti, başka Desdemona evi yok" derken Mağusa'nın tarihine ne denli gönül bağı olduğunu da anlatıyor.

Keyif aldığım, laftan öte değer taşıyan bir basın toplantısıydı.

Basın toplantısı biterken 2007 sonunda bu programın ne kadarının gerçekleştiğinin muhasebesini yapmak için şimdiden randevulaştık

K. Kaymaklı, Lefkoşa doğumluyum.

Kısa süreli seyahatler dışında hayatım hep Lefkoşa'da geçti.

Mağusa'ya çok sık gittiğimi söyleyemem. Ama Mağusa'da Oktay Kayalp'ın Belediye başkanı seçilmesinin bir milat olduğuna inanırım.

Kıbrıs Türk Yerel Yönetiminde göreve geldiği ilk günden başlayarak karnesi çok iyi olan birkaç isimden biridir Oktay Kayalp.

Kuşkusuz Oktay Kayalp'a muhalefet yapan, Kayalp'tan daha iyi belediye başkanlığı iddiası taşıyanlar da var.

Onların hem eleştirilerine hem de iddialarına saygım mutlaka vardır.

* * *

Oktay Kayalp'a hep güvendim.

Son yerel seçimler öncesinde de çok açık olarak duruşumu ortaya koydum.

"Belediye Başkanı nasıl olmalı?" sorusuna uzman kişi olarak yanıt verme iddiam asla olamaz. Ancak köşe yazarlığımdan öte bir yurttaş olarak Oktay Kayalp'a baktığım zaman duruşu, halkla iç içeliği, demokrasi kültürü, vizyonu, dünyaya bakış açısıyla iyi bir belediye başkanıdır.

Mağusa'nın çocuğudur.

Yaşça küçüklerin Oktay Abisi, kendinden büyüklerin Oktay'ı, kendi postasının Oktay Arkadaşıdır.

Kısaca sosyal ilişiklerinde artıları fazladır.

* * *

Oktay Kayalp, yanına Belediye Meclis Üyelerini de alıp, dün basının ayağına, Lefkoşa'ya geldi.

Yakında seçim yok.

Lefkoşa Saray Otel'deki basın toplantısında çağdaşlığın, özgüvenin çok güzel bir uygulamasını buldum.

Oktay Kayalp, Mağusa Belediyesi'nin 2007 Yılı Çalışma Programını açıkladı.

Kayalp, "Gazimağusa Belediyesi her zaman olduğu gibi, 2007 yılında da önceden hazırladığı yıllık çalışma programlarıyla faaliyetlerini sürdürecek. Genel program dahilinde bulunan bütün unsurların detaylı durum tespiti, fizibilite raporları, maliyet analizleri ve teknik düzenleme çalışmaları, bütçe olanakları doğrultusunda hazırlandı" dedikten sonra ekledi: "Yıllar itibarıyla bakıldığında, Gazimağusa Belediyesi yatırıma dönük çalışmalarını sürekli artırarak sürdürmektedir. Bu durum sadece parasal değerlerle gözlemlenebileceği gibi, envanter artışıyla, üretilen hizmet çeşitliliği ve miktarıyla da kendini açıklıkla ortaya koymaktadır. Gazimağusa Belediyesi, çağımızın gerekliliklerine uygun hizmet üretim biçimiyle de, kat ettiği gelişime dair önemli ipuçlarını açığa çıkarmaktadır. Bilgisayar ağının tüm birimlerine yayılmış olması, en yalın hizmet noktalarında dahi teknoloji kullanımının geliştirilmiş olması ve iletişim olanaklarının tümüyle değerlendirilmesi, Gazimağusa Belediyesi'nin konumuna dair önemli kriterler olarak değerlendirilmelidir"

... Ve sesinin tonunu ayarlayıp vurguyla şunları söyledi: "Gazimağusa Belediyesi bugün mali olarak en güvenli Belediye durumuna gelmiştir. Belediyemizin şu anda vadeli piyasa faturaları hariç, devlete veya özel kuruluşa hiçbir borcu yoktur."

* * *

Mağusa Belediyesi kendi ayakları üzerinde durmayı başarıyor.

Mağusa Belediyesi, hizmeti verir parasını da alır. Su faturalarının 2006 yılında tahsil edilme oranı % 95. Kayalp, "Bu bir rekordur" dedikten sonra devam ediyor: " Hizmet güvencesi yurttaşın mali sorumluluklarını yerine getirmesini teşvik eder. Vatandaş vergisini verirken hizmet olarak geri dönmesini ister. Hizmet alamayacaksa vergi vermez. Mağusa'da belediyemize güven ve inanç var."

Söz paradan açılınca Kayalp, bütçeyle ilgili de genel çerçevede bilgi verip şöyle konuştu: " 2007 bütçemiz yaklaşık otuz üç buçuk milyon YTL'dir. Bütçenin gelirler kısmının % 40'ı devlet katkısı, % 60'ı yerel kaynaklardır. Personel giderimiz % 40 dolayındadır. AB kriterlerine göre bir yerel yönetimin personel gideri % 50'nin altında olması idealdir. Gazimağusa, personel giderleri bakımından da çağdaş bir belediyedir."

* * *

Gazimağusa, en çok kaldırımı olan, daha yeşil Mağusa için gerek duyulan tüm çiçekleri yetiştiren, dahası yurttaşa ücretsiz çiçek fidanı dağıtan bir yerel yönetime sahip.

Oktay Kayalp, görevlerini yerine getirip, hizmet için yol haritasını belirlerken çok yalın tanımlanan bir hedef koyduklarını belirtip, " Gazimağusa Belediye sınırları içinde yaşayan herkesin yaşam kalitesinin artarak hep daha iyilere gitmesini isteriz. Yaptığımız alt yapıya dönük çalışmalardan, sosyal ve kültürel etkinliklere kadar her şey insanımızın yaşam kalitesinin daha iyi olması içindir" dedi.

* * *

Oktay Kayalp, Mağusa sevdalısı.

Mağusa'dan bahsederken Mecnun'un Leyla'sından, Ferhat'ın Şirin'inden bahsettiği gibi konuşuyor.

"Dünyada başka Othello kenti, başka Desdemona evi yok" derken Mağusa'nın tarihine ne denli gönül bağı olduğunu da anlatıyor.

Keyif aldığım, laftan öte değer taşıyan bir basın toplantısıydı.

Basın toplantısı biterken 2007 sonunda bu programın ne kadarının gerçekleştiğinin muhasebesini yapmak için şimdiden randevulaştık.

Günün sözü: İş yapanın verdiği söz değerlidir

 


Kayalp: “Amaç yaşam kalitesini artırmak”  (9.02.2007 - TAK)
 

 • Gazimağusa Belediyesi 2007 yılı çalışma programını açıkladı...

Gazimağusa Belediyesi, 2007 yılı için önceden hazırladığı “Yıllık Çalışma Programları”nı dün açıkladı.

Detaylı durum tespiti, fizibilite raporları, maliyet analizleri ve teknik düzenleme çalışmaları ile bütçe olanakları doğrultusunda hazırlanan program, dün Saray Otel’de düzenlenen basın toplantısıyla Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile Belediye Meclis üyeleri tarafından açıklandı.

Gazimağusa Belediyesi’nin 2007 yılı için öngördüğü çalışma programını anlatmak üzere söz alan Gazimağusa Belediyesi Oktay Kayalp, çalışma programını düzenlerken amacın Gazimağusa’da yaşayan insanların tümünün yaşam kalitesini artırmak; daha rahat, düzenli, sağlıklı ve iyi yaşamasını sağlamak olduğunu vurguladı.

Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin yatırıma dönük çalışmalarını sürekli artırarak sürdürdüğünü, bu durumun sadece parasal değerlerle gözlemlenebileceği gibi, envanter artışıyla, üretilen hizmet çeşitliliği ve miktarıyla da kendini açıklıkla ortaya koyduğunu söyledi.

“Mali olarak en güvenli belediye”

Gazimağusa Belediyesi’nin bugün mali olarak en güvenli belediye durumuna geldiğini ifade eden Kayalp, belediyenin şu anda vadeli piyasa faturaları hariç, devlete veya özel kuruluşa hiçbir borcunun olmadığını kaydetti.

Kendi yerel kaynakları yanında Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği’nden aldıkları katkılarla belediye bütçesinin %35’inin yatırımlara ayrıldığını da dile getiren Oktay Kayalp, “Gazimağusa Belediyesi artık sadece maaş ödeyen bir belediye değil, ciddi yatırımlara imza atan bir belediye durumuna gelmiştir” diye konuştu.

Kayalp, kent dahilinde herkese eşit hizmet götürme prensibiyle projeleri hazırladıklarını ve yatırımlar yaptıklarına da dikkat çekerek, vatandaşların yaşam kalitesini artırmak adına eserler yarattıklarını vurguladı.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen yardımları da bu yönde kullanarak “Avrupalı bir kent olma” yolunda hedefe her gün biraz daha yaklaştıklarına işaret eden Kayalp, Gazimağusa Belediyesi olarak yarattıkları bu altyapı olanaklarını sonuna kadar kullanarak, halka doğrudan yöntemlerle, en yararlı ve en kaliteli hizmeti sunmaya devam edeceklerini kaydetti.

Projeler...

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, basın mensuplarına 2007 yılı çalışma programı içerisinde bulunan bayındırlık projesi çerçevesinde yapılacak olan Suriçi Projeleri, Hendek Projesi, Lefkoşa Çemberi ile Larnaka Çemberi Yol Düzenlemesi, Laguna Projesi, Mağusa Kültür ve Kongre Merkezi Projesi, Dr. Fazıl Küçük Spor Kompleksi ile Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM) Projesi, Yeni çocuk parkları yapılması ve mevcutların yenilenmesi, Köpek Barınağı, Belediye Sarayı’nın düzenlenmesi, Larnaka yolu Otopark Projesi, Glapsides Gölü Düzenleme Projesi, Gazimağusa Belediyesi Benzin İstasyonu Yenileme Projesi ile Kaldırım ve Asfalt Çalışmaları konularında da detaylı bilgi verdi.

Belediyenin çiçek yetiştiriciliği ve yeşillendirme çalışmalarının her yıl olduğu gibi 2007 yılında da süreceğini söyleyen Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin kendi seralarında üreteceği çiçekleri hem kentin değişik noktalarına ekeceğini, hem de halka ücretsiz olarak dağıtacağını kaydetti.

Su problemini önlemek için çalışmalar

Kayalp, Mağusa’nın büyük sorunlarından biri olan su problemini yeni yapılan projeler ve döşenen hatlarla gün geçtikçe hafifletmeye çalıştıklarını belirterek, bu yıl bu kapsamda, Larnaka Yolu, Karakol, Tuzla ve Harika-Anadolu su ishale hatlarının inşa edileceğini ve su sıkıntısının yoğun olarak yaşandığı bu bölgelerde bir rahatlama yaşanmasını hedeflediklerini dile getirdi.

Su problemini gidermek konusunda “yeni yerel kaynaklar, denizden su arıtma projesi ve su tasarruf kampanyası” düzenleyeceklerini de anlatan Kayalp, temizlik ve sağlık konusunda ise teknolojiyi kullanarak verimliliği artıracaklarını söyledi.

Belediye zabıtalarının düzenli ve sürekli olarak denetim çalışmalarını sürdürdüğünü de söyleyen Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin bu yıl ayrıca her yıl olduğu gibi “Kültür Sanat ve Spor” aktivitelerine büyük önem vereceğini ve halkın beğenisine sunacağını vurguladı.

Festivaller...

Bu çerçevede “4. Avrupa Filmleri Festivali, 15. Gazimağusa Çocuk Festivali, 11. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat Festivali, 5. Uluslararası Kıbrıs Tiyatro Festivali”ni düzenleyeceklerini ifade eden Oktay Kayalp, ayrıca belediye bünyesindeki halk dansları çalışmaları ile Türk Sanat Müziği Korosu çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Belediyenin bu yıl ilk defa 8 Mart Dünya Kadınlar gününü hafta etkinlikleri ile kutlayacağını ve bir hafta sürecek kutlamalarda, paneller, filim gösterileri, sergiler, konserler gerçekleştireceğini söyleyen Kayalp, bunun yanında KKTC’de belediyelerce düzenlenen tek gerçek bilimsel organizasyon olan Gazimağusa Sempozyumu’nun da bu yıl 5.’sini gerçekleştireceklerini kaydetti.

Kayalp, belediyenin sosyal etkinlikleri çerçevesinde “Yaşlılara Avrupalı Hizmet Projesi” kapsamında Gazimağusa Belediyesi’nde “Özel Hizmetler Birimi” kurulacağını da söyledi.

Kayalp, beledi hizmetlerin geliştirilmesi konusunda ise “İnternet üzerinden fatura ödeme olanağı yaratmayı ve bankalarla On-Line bağlantıya geçmeyi hedeflediklerini, böylelikle de vatandaşların banka hesaplarından belediye faturaları için otomatik ödeme talimatı da verebileceklerini kaydetti.

 


Gazimağusa Belediyesi 2007 Yılı Çalışma Programı (8.02.2007)
 

Gazimağusa Belediyesi her zaman olduğu gibi, 2007 yılında da önceden hazırladığı yıllık çalışma programlarıyla faaliyetlerini sürdürecek. Genel program dahilinde bulunan bütün unsurların detaylı durum tespiti, fizibilite raporları, maliyet analizleri ve teknik düzenleme çalışmaları, bütçe olanakları doğrultusunda hazırlandı.

Aşağıda ana hatlarıyla özetlenen bilgiler ışığında Gazimağusa Belediyesi, 2007 yılı için öngördüğü çalışma programını sizlere sunuyor. Yıllar itibarıyla bakıldığında, Gazimağusa Belediyesi yatırıma dönük çalışmalarını sürekli artırarak sürdürmektedir. Bu durum sadece parasal değerlerle gözlemlenebileceği gibi, envanter artışıyla, üretilen hizmet çeşitliliği ve miktarıyla da kendini açıklıkla ortaya koymaktadır. Gazimağusa Belediyesi, çağımızın gerekliliklerine uygun hizmet üretim biçimiyle de, kat ettiği gelişime dair önemli ipuçlarını açığa çıkarmaktadır. Bilgisayar ağının tüm birimlerine yayılmış olması, en yalın hizmet noktalarında dahi teknoloji kullanımının geliştirilmiş olması ve iletişim olanaklarının tümüyle değerlendirilmesi, Gazimağusa Belediyesi’nin konumuna dair önemli kriterler olarak değerlendirilmelidir.

Gazimağusa Belediyesi bugün mali olarak en güvenli Belediye durumuna gelmiştir. Belediyemizin şu anda vadeli piyasa faturaları hariç, devlete veya özel kuruluşa hiçbir borcu yoktur.

Kendi yerel kaynaklarımız yanında Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği’nden aldığımız katkılar ile bütçemizin %35’i yatırımlara ayrılmıştır. Gazimağusa Belediyesi artık sadece maaş ödeyen bir belediye değil, ciddi yatırımlara imza atan bir belediye durumuna gelmiştir.

Kent dahilinde herkese eşit hizmet götürme prensibiyle projelerimizi hazırlıyor ve yatırımlar yapıyoruz. Vatandaşlarımızın yaşam kalitesini artırmak adına eserler yaratıyoruz. Avrupa Birliği’nden ve Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen yardımları bu yönde kullanarak Avrupalı bir kent olma yolunda hedefe her gün biraz daha yaklaşıyoruz.

Gazimağusa Belediyesi olarak yarattığımız bu altyapı olanaklarını sonuna kadar kullanarak, halka doğrudan yöntemlerle, en yararlı ve en kaliteli hizmeti sunmaya bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da devam edeceğiz.

BAYINDIRLIK
a) Suriçi Projeleri:
Gazimağusa’nın turizmde rekabet üstü değeri olan Suriçi için bu güne kadar yaptıklarımıza ek olarak, yine Suriçi Canlandırma Planı çerçevesinde 2007 yılında da çalışmalarımız devam edecek. Bölge halkının büyük desteği ve inancıyla sürdürdüğümüz bu projelerin devamı niteliğindeki Suriçi’nin değişik noktalarında yeni projeleri uygulamaya koyarak, hem ticari yaşamın geliştirilmesi, hem de turistik değeri artırma öncelikli hedefimizdir. Bu kapsamda, Dar Sokakların restorasyonu, Canbulat Kapısı-Othello arası sur dibi düzenlenmesi ve otoparkların artırılması için çalışmalar yapılacak.

b) Hendek Projesi
Tarihimizin en önemli mekanlarından hendeği de yeniden günlük yaşamımızın bir parçası yapmak için çalışmalara başlıyoruz. Hendek, hazırladığımız projeyle gözlerini yeniden açmaya hazırlanıyor. Hendek, modern bir aydınlatma sistemiyle sadece gündüzler için değil geceleri de güvenle kullanılacak bir yürüyüş ve gezinti parkuru olacak.

c) Lefkoşa çemberi – Larnaka Çemberi yol düzenlemesi
Küçük Sanayi Bölgesi çevresinden geçen ve Larnaka Yolu ile Lefkoşa Yolu’nu birleştiren İbrahim Hasan Caddesi düzenlenerek, trafiğe alternatif bir yol kazandırılacak.

d) Laguna Projesi
Geçtiğimiz yıl başlayan ve Gazimağusa kentini denize açacak olan Laguna Projesi çalışmaları devam ediyor. Önümüzdeki yaz tamamlanacak projede kordon boyu, dinlence alanları ve 7 dükkandan oluşan kafe ve restoranların bulunduğu bir kompleks yaratılıyor.

e) Mağusa Kültür ve Kongre merkezi Projesi
Gazimağusa kentinin geleceğine yönelik kalkınma planları içerisinde çok önemli bir yere sahip olan Kültür ve Kongre Merkezi projesi, Gazimağusa Belediyesi ve Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin ortaklığında gerçekleşecek. Yapılan festivaller ve sempozyumlarla “Kıbrıs’ın Kültür-Sanat Başkenti” payesini elinde tutan Gazimağusa’nın, bütün bu gelişmelerden günü gününe etkilenen ve çoğunluğu genç olan nüfusuna, bu gelişime ayak uydurabilecek ve dünyaya açabilecek bir Kültür ve Kongre Merkezi’ni 2008 yazında hayata geçirmeyi hedefliyoruz.

f) Dr. Fazıl Küçük Spor Kompleksi- MAGEM
Halen yapımı süren ve pek yakında hizmete girecek olan Sakarya Bölgesi’ndeki Dr. Fazıl Küçük Sitesi’nde gençlere sosyal, kültürel, sanatsal ya da sportif alanlarda çalışma ve kendini geliştirme olanağı sağlayacağız. Gençlere çalışmak istedikleri alanla ilgili altyapıyı hazırlamayı ve karşılıksız kullanımlarına sunmayı amaçlıyoruz. Bağımsız bir yapı olarak çalışacak MAGEM (Mağusa Gençlik Merkezi), gençlere proje geliştirme ve uygulama konularında teknik destek sağlayacak, rehberlik ve danışmanlık hizmeti verecek. Bunun yanında kompleksin bünyesinde bulunan 2 halı saha, 2 tenis kortu ve 2 voleybol-basketbol sahasıyla gençlere açık hava da spor imkanı sunarken, kapalı bölümde ise satranç, masa tenisi v.b. etkinlikleri yapılabilecek.

g) Yeni çocuk parkları yapılması ve mevcutların yenilenmesi
“Her mahalleye bir çocuk parkı” sloganıyla sürdürülen çalışmalarımıza bu yıl da devam edeceğiz. Kentteki parkların bakımı ve geliştirme çalışmaları yıl boyunca sürerken, bir yandan da yenilerinin proje çalışmaları devam edecek.

h) Köpek Barınağı
Sokak köpeklerinin kontrol altına alınabilmesi, bakımlarının yapılıp eğitilebilmesi için bir barınak şart. Bunun yanında köpek sahiplerinin köpeklerini rahatça bırakabileceği ve bakımını yapabileceği bir yere de ihtiyaç duyuluyor. Yeni dönemde Gazimağusa Belediyesi’nin birimleri arasına bir de Köpek Barınağı eklenmiş olacak.

i) Belediye Sarayının düzenlenmesi
Belediye sarayımız çağdaş şartlara göre restore edilerek, personelimize rahat bir çalışma ortamı sağlanırken vatandaşlarımızın da işlemlerini rahatça yapabilecekleri bir mekan sağlanacak.

j) Larnaka yolu Otopark Projesi
Yeni düzenlenen Larnaka Yolu ile birlikte yol boyunca oluşan park sorununa çözüm getirmek için bölgeye otoparklar yapılacak

k)Glapsides Gölü Düzenleme Projesi
Bölgede son yıllarda oluşan göl ve burayı ziyaret eden göçmen kuşlar neticesinde oluşan doğal parktan, vatandaşlarımızın daha iyi yaralana bilmeleri için, bölgede çeşitli düzenlemeler ve temizlik çalışmaları yapılırken, gözlem ve göl çevresinde yürüyüş yapılabilmesi için düzenlemeler yapılacak.

l) Gazimağusa Belediyesi Benzin istasyonu Yenileme projesi
Gazimağusa Belediyesi’ne ait benzin deposu yenilenerek, araçlarımızın daha güvenli ve çağdaş şartlarda petrol alması sağlanacak.

m) Kaldırım ve Asfalt Çalışmaları
2007 yılında da yol ve kaldırım çalışmalarımıza geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi devam edilecek. Mevcutların tamiri yapılırken, yeni yerleşim bölgelerinde de kaldırım ve asfaltlama çalışmaları yapılacak.

PARK BAHÇELER
a) Çiçek yetiştiriciliği ve yeşillendirme çalışmaları
Her yıl olduğu gibi 2007’de de, Gazimağusa Belediyesi kendi seralarında üreteceği çiçekleri hem kentin değişik noktalarına ekmeye, hem de halka ücretsiz olarak dağıtmaya devam edecek. Bunun yanında kentin değişik yerlerindeki peyzaj çalışmalarımız da devam edecek. Özellikle çemberlerde sürdürdüğümüz düzenleme çalışmaları önümüzdeki günlerde tamamlanırken. Ana arterler çevresindeki düzenlemelerimize devam edilecek.
Geçtiğimiz yıllarda, Sivil Toplum Örgütleriyle işbirliği içerisinde yaptığımız yeşillendirme çalışmalarımızı kentin farklı noktalarına, yeni yeşil alanlar kazandırarak sürdürdük. Çalışmalarımıza bu yıl da devam edeceğiz. Gazimağusa Belediyesi’nin bu çalışmalara verdiği önemden ötürü kentimiz, giderek daha yeşil ve daha temiz bir çevreye sahip oluyor.

SU İŞLERİ
a) Su İsale Hatları
Gazimağusa Belediyesi’nin üstesinden gelmekte en fazla zorlandığı konuların başında yer alan su, bu özelliğini giderek yitirmektedir. Yeni yapılan projeler ve döşenen hatlarla gün geçtikçe sorunu hafifletmeye çalışıyoruz. Bu yıl bu kapsamda, Larnaka Yolu, Karakol, Tuzla ve Harika- Anadolu Su isale hatları inşa edilerek, su sıkıntısının yoğun olarak yaşandığı bu bölgelerde bir rahatlama yaşanması hedefleniyor.

b) Yeni yerel kaynaklar
Kentimize Güzelyurt hattından gelen su miktarı, özellikle yaz aylarında büyük sıkıntı yaratmaktadır. Bu sorunu aşmak için yeni kaynaklar yaratmak ve yerel kaynakların devreye koymak için çalışmalar, 2007 yılında da yoğun olarak devam edecek.

f) Denizden su arıtma projesi
Kentimizde özellikle yaz aylarında yaşanan su sorununa kesin çözüm getirecek ve vatandaşlarımıza içilebilir kalitede su verebilmek için gerçekleştirilecek projede, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin halen 1000 ton günde kapasiteyle çalışan sistemini 4 katına çıkararak, kente 3000 ton günde su verebileceğiz.

e) Su Tasarruf Kampanyası
Su insanoğlunun günlük yaşamı için vazgeçilmez temel unsurdur. Suyun savurganlıkla harcanmaması ve korunması için halkımızı bilgilendirici bir kampanya düzenliyoruz. Günlük hayatta alacağımız bazı basit önlemlerle büyük tasarruf yapabileceğimiz halkımız anlatmaya çalışacağız. Böylece bu kurak yılda su sorununu halkımızla birlikte dayanışarak aşacağımıza inanıyoruz.

TEMİZLİK VE SAĞLIK BİRİMLERİ
a) Temizlikte Teknolojiyi kullanarak verimliliği artırmak
Gazimağusa ülkemizin en temiz kentidir. Gazimağusa Belediyesi’nin üzerinde ciddiyetle durduğu, bu nedenle de en fazla yatırım yaptığı çalışma alanlarının başında temizlik gelmektedir. Gelişen şartlara en hızlı bir biçimde uyum sağlayabilmek ve ortaya çıkan gereksinimleri bütünüyle karşılayabilmek için 2007 yılında da temizlik filomuzu günümüz teknolojisinin son ürünleriyle donatmaya devam edeceğiz. Bu yıl da yol süpürme ve çöp araçlarını filomuza katmayı hedefliyoruz.

b) Sağlıkta haşere ile mücadele
Kentimizde pek çok alanda faaliyet gösteren iş yerlerinde ve genel anlamda çevre koşullarında sağlığa uygunluğun en önemli güvencesi durumundaki Sağlık İşleri Birimi’nin çalışmaları 2007 yılında daha da yoğun bir biçimde devam edecek. Birim haşaratla mücadele çalışmalarını kimyasal ve biyolojik yöntemlerden yararlanarak sürdürüyor. İlaçlama ekipleri yer ekibi (ev ilaçlamaları) gölet ve bataklık ilaçlama ekibi ve araçla gece ilaçlama ekibi olarak çalışmalarına devam edecek. Bunun yanında Biyolojik larvasit kullanımı kentin bütününe yayılarak, göllerde larvaları yiyerek beslenen balıkların sayısı artırılmıştır. İlaçlama konusundaki çalışmalarımız, biyolojik mücadeleyi öne çıkararak, çevreye en az zararı verecek biçimde bu yıl da devam edecek.

ZABITA
Düzenli ve Sürekli denetim çalışmaları
Ticari yaşamın dengeli, sağlıklı ve yararlı bir biçimde sürmesinin yerel yönetim bakımından en önemli güvencesi durumunda olan Zabıta ve Kolluk hizmetlerimize yoğun bir programla 2007 yılında da devam edecek. Haksız rekabetin önlenmesi, sağlık koşullarına uygunluğun temini ve hem üreticinin, hem tüketicinin, hem de satıcının korunmasına ilişkin çalışmalarımız düzenli olarak sürdürülüyor. Birimizin Cuma Pazarı’ındaki çalışmaları da devam edecek.

KÜLTÜR SANAT – SPOR
a) 4. Avrupa Filmleri Festivali
2006 yılında 3. sünü gerçekleştirdiğimiz Film Festivalimiz ile ülkemiz sinema kültürüne, üç belediye birlikte yeni bir soluk kattık. Üç yılda halkımızı Avrupa’da ödül almış kaliteli filmlerle buluşturduk. Bu yıl da Mart ayında 4. festivalimizi halkımızın beğenisine sunacağız.

b) 15. Gazimağusa Çocuk Festivali
Gazimağusa’da gerçekleştirdiğimiz diğer bir geleneksel festival olan Çocuk Festivali’nin 15.’si bu yıl yine Mağusa Kültür Merkezi Çocuk Kulübü ile ortaklaşa düzenliyoruz. Bir birinden renkli etkinliklerin yer alacağı festival ön hazırlık çalışmaları şimdiden başladı. Mayıs ayında yoğunlaşacak etkinlikler, 1 haziran Dünya Çocuk Günü Namık Kemal Meydanı’nda yapılacak etkinlikle sona erecek.

c) 11. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat Festivali
Ülkemizin uluslararası boyutu en üst düzeydeki festivali olan Uluslararası Mağusa Kültür Sanat Festivali 1995-2006 yıllarında en düzeyli ve coşkulu biçimiyle gerçekleştirildi. Kentimize olduğu kadar, ülkemize de bir gurur nedeni olan bu büyük projeyi gerçekleştirirken yine, farklı sanat dallarının dünya çapındaki ustalarını halkımızla buluşturduk.10 yıldır gerçekleşen Uluslararası Mağusa Kültür Sanat Festivali ile Akdeniz’’in en önemli kültür sanat olayını gerçekleştirme iddiamızı daha da üst noktalara taşıdık. BU yıl 11.’sini gerçekleştireceğimiz festival için ise çalışmalar şimdiden başladı. 11. Yıla yaraşır festival Haziran-Temmuz aylarında gerçekleştirilecek


d) Halkdansları Çalışmaları
Elde ettiği uluslararası başarılarla ünün ülke sınırlarını çoktan aşmış bulunan Halk Dansları Topluluğumuz 2007 döneminde de başarılarını sürdürerek kentimizin gururu olmaya devam ediyor. 400 kişilik çok büyük bir aile olan ve her yaş gurubundan üyeleri bulunan topluluğumuzun uyumlu ve verimli çalışmaları devam edecek.

e) TSM Korosu Çalışmaları
Artık bir okul olarak nitelediğimiz Türk Müziği Korosu’nun çalışmaları 2007 dönemi içinde de artan bir tempoyla devam ediyor. Geçtiğimiz yıl içinde düzenlenen Kıbrıslı Besteciler Konserleri ile Gazimağusa Belediyesi’nin Türk Müziği’ne yaptığı katkılar artarak devam etti.

f) 5. Uluslararası Kıbrıs Tiyatro Festivali
2003 yılında ilki gerçekleşen ve Kıbrıs’ın tek Tiyatro Festival olan Uluslararası Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin bu yıl Ağustos ayında beşincisini düzenleyeceğiz. Dünyanın farklı ülkelerinden ve Güney Kıbrıs’tan tiyatro ustalarını halkımızla buluştururken, festivali Lefkoşa ve Girne Belediyeleri ile birlikte düzenlemekten çok büyük bir onur duyuyoruz.

g) 8 Mart Dünya Kadınlar Haftası etkinlikleri
Bu yıl ilk defa 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nu kutluyoruz. Bir hafta sürecek kutlamalarda, paneller, filim gösterileri, sergiler, konserler gerçekleştirecek.

h) Mağusa Sempozyumu
Ülkemizde belediyelerce düzenlenen tek gerçek bilimsel organizasyon olan Gazimağusa Sempozyumu’nun, 5. si 2007 yılının Ekim ayında gerçekleşiyor. Gazimağusa Belediyesi’nin çalışmalarına bilimsel bir zemin ve kaynak olacak yararlı sonuçların ortaya çıkarıldığı Gazimağusa Sempozyumu, aynı zamanda bilim adamlarının çok değerli akademik çalışmaların yayınını sağlamak gibi bir sonucu da hayata geçiriyor.

i) Ersoy Birkan Voleybol Turnuvası
Gazimağusa Belediyesi’nin sporun bütününe yaptığı katkılar, yeni dönemde artarak devam edecek. Gazimağusa’daki spor kulüplerinin başarılarını daha da yukarılara taşıyabilmeleri için, geçmişte yapılan maddi katkılar artırılarak sürdürülecek. Kentimizin gururu voleyboldaki başarılarının çoğalarak sürdürülebilmesi için 2007 yılında da çalışmalarımız sürecek. Geçtiğimiz yıl çeşitli sebeplerle düzenleyemediğimiz Merhum Belediye Müdürümüz Ersoy Birkan ansına düzenlediğimiz voleybol turnuvamızı bu yıl, hem de yeniden yarattığımız Çamlık Spor Sahasında gerçekleştireceğiz.

SOSYAL ETKİNLİKLER
Yaşlılara Avrupalı Hizmet Projesi
Yaşlılara Avrupalı hizmet projesi kapsamında Gazimağusa Belediyesi’nde “Özel Hizmetler Birimi” kuruluyor. Çağdaş yerel yönetim anlayışı, gençlere ve ikinci baharını yaşayanlara özel hizmetlerin sunulmasını gerektiriyor. Özel Hizmetler Birimi de bu gereklilikten doğuyor. Özel Hizmetler Birimi, yaşı 65’i aşan Gazimağusalı’lara pek çok hizmeti “eve teslim” sunacak. Sağlık hizmetlerinden başlayarak, çeşitli tamirat işlerine, bahçe temizliği, fatura ödemelerinden ulaşım hizmetlerine, hatta berber ve kuaför gereksiniminin evde sağlanmasına kadar bir çok farklı konuda hizmet, 65 yaşını aşmış Gazimağusalı’nın ayağına götürülecek.

BELEDİ HİZMETLERİN GELİŞTİRLMESİ
a) İnternet üzerinden fatura ödeme olanağı
Kuzey Kıbrıs’ta gelişen ve değişen teknolojiyi yakından takip eden Gazimağusa Belediyesi 1999 yılında, ilk defa web sayfasına sahip olma unvanının yanına, geçen yıl da Kuzey Kıbrıs’ta internet üzerinden vatandaşların borcunu veren ilk belediye ünvanı da kattı. Gazimağusa Belediyesi’nin www.magusa.org sayfasını ziyaret eden ve Belediye’ye su, temizlik, aydınlatma, işyeri, meslek, emlak borcu olanlar artık buradan da öğrenebiliyor. 2007 yılındaki hedefimiz ise vatandaşların faturalarını internet üzerinden, kredi kartı yardımıyla borçlarını ödeyebilmesi. Bunu yanında veznemize gelen vatandaşlarında kredi kartını burada kullanabilmeleri için çalışmalarımız devam ediyor

b) Bankalarla On-Line Sistemi
Belediyemize herhangi bir konuda ödeme yapması gereken ve ancak belediyemiz veznesine gelemeyen vatandaşlarımızın, banka aracılığıyla ödemelerini yapabilmeleri için, bankalarla on-line bağlantıya geçmeyi hedefliyoruz. Böylelikle vatandaşlarımız banka hesaplarından, belediye faturaları için otomatik ödeme talimatı da verebilecekler.

 


Kayalp: “Su birikintileri drenajların verimli çalışması sonucu kısa sürede çekildi”  (7.02.2007-Gökhan ÖZTÜRK-YENİDÜZEN)
 

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, 2 gün içinde yağan yağmurun kente düşen yıllık yağış miktarının yarısı kadar olduğunu ifade ederek, yağmur suyu drenajlarının verimli çalışması sonucu yağmurun durmasından yarım saat sonra su birikintilerinin çekildiğini ve kentin bütün noktalarında normal ve sağlıklı ulaşımın sağlandığını söyledi.

Cuma başlayıp Cumartesi biten ve Pazartesi yeniden başlayan yoğun yağışın etkisi altına kalan ve bazı bölgelerde sorunların yaşandığı Gazimağusa’da, yaklaşık olarak metre kareye 200 kilogram yağışın düştüğünü söyleyen Oktay Kayalp, bu oranın yıllık yağış miktarının yarısı kadar olduğunu belirtti.

“Olaylara anında müdahale edildi”
16 saat durmaksızın yağmurun yağdığı Mağusa’nın uzun yıllardır böyle bir yağış almadığına işaret eden Kayalp, Kaymakamlık, Sivil savunma ve Belediye olarak kriz masası oluşturulduğunu ve olaylara anında müdahale ettiklerini söyledi.

Kayalp, çok yoğun bir şekilde yağan yağmurda bazı bölgelerde geçici olarak su birikintilerinin meydana geldiğini ifade ederek, “Önceki yıllarda bu miktarda yağış Mağusa’da sel felaketi demekti” diyerek, inşaa edilen yağmur suyu drenajları sayesinde büyük yağışların küçük sorunlarla atlatıldığına dikkat çekti.

Meydana gelen su birikintilerinin yağmurun durmasından yarım saat sonra drenajların verimli çalışması sonucu çekildiğini belirten Kayalp, sorun olan yerlerde gerek hafta sonu gerekse de Pazartesi günü yağmur altında çalışarak sorunu gideren belediye ekiplerine gayretlerinden ötürü teşekkür etti.

Bu yağışların kentteki zaaffiyet noktalarının tespit edilmesini sağladığını, teknik ekiplerin bu sorunlu noktalarda gerekli çalışmaları yaparak sorunsuz bir Mağusa yaratmaya çalışacaklarını kaydeden Kayalp, sıkıntı yaşanan bölgelerden biri olan Gazibaf Caddesi’deki yağmur suyu drenajlarının çalışmasına rağmen geçici olarak sorun yaşandığını, yağmurun durmasından kısa bir süre sonra kentin bütün noktalarında sağlıklı ve normal ulaşımın devam ettiğini kaydetti.

AB tarafından hazırlanan su, yağmur suyu ve kanalizasyon master planının bölgesel uygulamalarla hayata geçirileceğini de hatırlatan Kayalp, master planın sorunlara daha çağdaş çözümler getireceğini ifade etti.


Yeşil Mağusa İçin El Ele  (24.01.2007-ARCA AJANS)
 

Gazimağusa'ya gönül vermiş vatandaşlar tarafından yeni kurulan, Yeşil Mağusa Derneği ile Mağusa Tıp Merkezi Hastanesi ve Gazimağusa Belediyesi işbirliğinde, geçtiğimiz Pazar gün, Karakol Bölgesi'nede bulunan yeşil alan ağaçlandırıldı.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Gazimağusa Milletvekili, İlçe Başkanı Okan Dağlı, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Yeşil Mağusa Dernek'i Başkanı Dr. Ahmet Körceğiz, dernek üyeleri, Mağusa Tıp Merkezi Hastanesi çalışanları ve çok sayıda vatandaşın katıldığı etkinlikte alana çam, zakkum ve Japon kavağından oluşan yaklaşık 250 fidan dikildi.

Yeşil Mağusa Dernek'i Başkanı Dr. Ahmet Körceğiz ve Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp etkinlikte birer konuşma yaptılar. Körceğiz, derneğin yaklaşık iki ay önce, Gazimağusa'ya gönül vermiş vatandaşlar tarafından kurulduğunu belirterek, halkın da katılımıyla yeşil alan olarak ilan edilen bölgelere, fidan dikimlerinin devam edeceklerini söyledi. Körceğiz, ileride bir milli park projesini hayata geçirmeyi arzuladıklarını da sözlerine ekledi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ise, belediye olarak böylesi girişimleri sevinçle karşıladıklarını ve her zaman katkı koymaya hazır olduklarını dile getirdi. Kent nüfusunun yaklaşık % 25'lik kısmının Karakol Bölgesi'nde yaşadığını ve bu bölgenin en yoğun yapılaşma bölgesi olduğunun altını çizen Kayalp, bu açıdan buraya yapılacak yeşillendirme çalışmalarının önemli olduğunu vurguladı.


Gazimağusa’da Su Sıkıntısının Asgari Düzeye İndirilmesi İçin Toplantı Yapıldı  (23.01.2007-T.A.K.)
 

 • Amaç Dışı Kullanılan Kuyuların İzinleri İptal Edilecek
 • Gazimağusa Belediyesi’ne Ek Kuyular Tahsis Edilecek

Küresel ısınma sonucunda ülkedeki yağışların mevsim normalleri altında seyretmesi üzerine Gazimağusa’da su sıkıntısını, özellikle yaz aylarında asgari düzeye indirmek amacıyla toplantı yapılıyor.

Su konusunda alınacak tedbirlerin görüşüldüğü toplantı Gazimağusa Kaymakamı İsmail Gündost başkanlığında bu sabah saat 09.30’da Kaymakamlık’ta başladı.

Toplantıya, Su İşleri Dairesi, Jeoloji ve Maden Dairesi, Tarım Dairesi, Gelir ve Vergi Dairesi, Tarımsal Rehabilitasyon Dairesi ve Gazimağusa Belediyesi yetkilileri katılıyor.

Gazimağusa Kaymakamı İsmail Gündost toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, özellikle yaz aylarında baş gösteren su sıkıntısını asgari düzeye indirmek için bir dizi tedbirler alınacağını ifade etti.

Toplantıda; izinsiz su satışları, su kuyularının amaç dışı kullanılması, izinsiz su satışlarının vergilendirilmesi gibi konuları da ele alacaklarını aktaran Gündost, Gazimağusa Belediyesi’nin tespit ettiği verimliliği olan su kuyularının, su sıkıntısını gidermek amacıyla kent şebekesine bağlanması konusunu da görüşeceklerini söyledi.

İsmail Gündost, alınacak kararların toplantının ardından açıklanacağını sözlerine ekledi.

Gazimağusa’daki Su Sıkıntısını Gidermek İçin Bir Dizi Karar Alındı
Gazimağusa Kaymakamı İsmail Gündost başkanlığında bu sabah geniş katılımla toplanan Gazimağusa Bölge Sular Komitesi toplantısında, ilçedeki su sıkıntısının asgari düzeye indirilmesiyle ilgili bir dizi karar alındı.

Toplantının tamamlanmasının ardından, Gazimağusa Kaymakamlığı tarafından su konusunda alınan kararlarla ilgili olarak yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, tarımsal amaçlar için verilen su kuyularının, bu amaç dışında kullanılması halinde, ilgili şahısların kuyu izinlerinin iptal edileceği ifade edildi.

Açıklamada, toplantıda; halkın su ihtiyacının karşılanması amacıyla Gazimağusa Belediyesi’nin talep ettiği ek kuyuların tahsis edilmesi kararı alındığı belirtildi.

Açıklamada, su satış maksatları için kullanılan tankerlerin, toplum sağlığının korunması açısından taşıdıkları su kalitesine göre sınıflandırılarak, belediye tarafından sürekli kontrol edileceği de açıklandı.

İzinsiz kuyu kazdıkları tespit edilen sondaj makinesi işletmecilerinin ise çalışma izinlerinin iptal edileceği duyurulan açıklamada, yeni kuyuların açılmasına sınırlamalar getirileceği vurgulandı.

Sulu tarımın denetim altına alınmasının öngörüldüğü kararda, atıl durumdaki kuyuların kullanma ve devreye konma izinlerinin de sınırlandırıldığı belirtildi.
Gazimağusa Belediyesi’nin su tasarruf tedbirleri konusunda halkı bilinçlendirme kampanyası çalışması başlatacağı belirtilen açıklamada, geniş katılımlı Bölge Sular Komite toplantılarının yaşanmakta olan sıkıntılı dönemin aşılması sürecine kadar periyodik olarak devam edeceği ifade edildi.


Alman Parlamento Heyeti Gazimağusa’yı Gezdi  (23.01.2007-T.A.K.)
 

 • Walter: “Kıbrıs Parçalanmış Bir Ülke Olarak AB’nin Açık Yarasıdır”
 • Ceyhun: “Rumların Aleyhimize Girişimlerini Umursamıyoruz”
 • Kayalp: “Ziyaretler Gelişerek Kardeş Kent İlişkilerine Doğru İleriye Gitsin”
 • Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Hessen Eyalet Milletvekili Jürgen Walter, Kıbrıs’ın Avrupa’nın bir parçası olduğunu vurguladı ve bölünmüş bir Kıbrıs’ın AB’ın “açık yarası” olduğunu kaydetti.


Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin davetlisi olarak Ercan Havaalanı’nı kullanarak önceki gün KKTC’ye gelen Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) heyeti dün akşam Gazimağusa’yi gezdi.


SPD Hessen Eyalet milletvekilleri Jürgen Walter ve Lothar Klemm ile Avrupa Parlamentosu eski milletvekili SPD Genel Meclis Üyesi Ozan Ceyhun önce Namık Kemal Meydanı’nı gezdi, ardından Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın Ginkgo Restoran’da onurlarına verdiği akşam yemeğine katıldı.
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile CTP Gazimağusa Milletvekili Okan Dağlı, konuk heyete kentin tarihi ve eski eserleri hakkında da bilgi verdi.


KAYALP
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp yemek öncesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada, konuk Alman heyete kentin tarihi eserlerini tanıtmaya, Avrupa Birliği’nden alınan katkılarla yapılan düzenlemeleri göstermeye çalıştıklarını belirtti.
Konuk heyetin ziyaretinin kendilerini mutlu ettiğini kaydeden Kayalp, bu ziyaretlerin daha da gelişerek kentler arasında kardeş kent ilişkilerine varacak kadar ileriye gitmesi dileğinde bulundu.

CEYHUN: RUMLARIN GİRİŞİMİ UMURUMUZDA DEĞİL
AP eski milletvekili SPD Meclis Üyesi Ozan Ceyhun da, Almanya’nın büyük eyaletlerinden biri olan Hessen’in yapı olarak sosyal demokrat bir geleneğe sahip olduğunu belirterek, “Sosyal demokratlar Kuzey Kıbrıs’ı daha iyi tanımaya ve bazı şeyleri yerinde görmeye karar verdiler” diyerek heyetin ziyaret amacını özetledi.

CTP’nin resmi konuğu olarak Ercan Havaalanı’nı kullanarak KKTC’ye geldiklerini ve belkide bir ilki gerçekleştirdiklerini söyleyen Ceyhun, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Almanya nezdinde kendileri aleyhine bir dizi girişimlerde bulunduğunu öğrendiklerini, ancak bunu umursamadıklarını ifade etti.

WALTER: “EVET DEME SIRASI AB’DA”
Hessen Eyalet Milletvekili ve SPD Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Jürgen Walter de, Kıbrıs Türkleri’nin Annan Planı’na “evet” diyerek aynı zamanda Avrupa Birliği’ne de “evet” dediklerini ifade ederek, “Artık zamanın geldiğine inanıyoruz. Avrupa’nın da üzerine AB olarak bir yükümlülük düştü. Onlar da şimdi Kuzey Kıbrıs’taki insanlara ‘evet’ demeliler” diye konuştu.

Walter, Kıbrıs Türkleri’nin AB üyeliği sürecini desteklemek, ileriye götürmek ve olumlu yönde ilerletebilmek için kültürel ve politik düzeyde şehirlerarası kardeşlik düzeyinde çok şey yapmak gerektiğine dikkat çekerek, “Avrupa Birliği’nin buralarda da onur duyabileceği bir şeyleri olduğunu görmek bizi mutlu ediyor. Belediye başkanımız 1996 yılından beri 12 milyon euro ile tarihi tekrardan nasıl restore ettiklerini, Gazimağusa’nın değerlerini gözler önüne serdiklerini bize gösterdi” dedi.

PARAYI DOĞRU YÖNDE KULLANMASINI BİLİYOR
Birçok belediye başkanının AB kaynaklarından yararlanmak için para istediğini kaydeden Walter, “Bunun için de doğru belediye başkanı olmak gerekiyor. Demek ki burada doğru bir belediye başkanı var. Parayı almasını biliyor, doğru yönde kullanmasını biliyor” diyerek Oktay Kayalp’a övgüde bulundu.

AVRUPA’YA KÖPRÜ
Oktay Kayalp ile ilişkilerini geliştirmek istediklerini de ifade eden Walter, “Tabii en başında O’nun sosyal demokrat olması bizi cezbediyor. Hessen ile Gazimağusa arasında nasıl yakın bağlar oluşturabileceğimiz konusunda kendisiyle görüşmek istiyoruz. Amacımız açık. Biz Avrupa’ya köprü inşa etmek istiyoruz” dedi.

KUZEY KIBRIS AB’IN PARÇASI
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Walter, KKTC halkını çok canlı bulduklarını kaydederek, “Biz de yaşıyoruz ve hissediyoruz; Kuzey Kıbrıs AB’ın bir parçası. Biz de bunun gerçekleştirilmesi için üzerimize düşen görevi yerine getirmek istiyoruz” dedi.

Walter, KKTC’nin kentlerinin ve tabiatının güzelliğine de hayran kaldıklarını ifade etti. Bir başka soru üzerine de Walter, AB’nin aslında Kıbrıs’ta çözüm bulunması konusunda sorumlu ve yükümlülük taşıdığını söyledi.

PARÇALANMIŞ ÜLKE OLARAK AB’IN AÇIK YARASI
Kıbrıs’ın Avrupa’nın içinden ve Avrupa’ya ait olduğunu vurgulayan Walter, “Kıbrıs parçalanmış bir ülke ve parçalanmış bir kent olarak, ortasından duvar geçen bir kent olarak Avrupa’nın açık yarasıdır. AB’ın ülkenin parçalanmışlığına, kendi parçalanmışlığına göz yumabilmesi bizim açımızdan kabul edilemez bir durumdur. Umudumuz Almanya dönem başkanlığında olumlu yönde adımlar atılabilmesi…” diye konuştu.


Gazimağusa’da Su Sıkıntısı  (17.01.2007)
 

Su tüketiminin yoğun olduğu bugünlerde Gazimağusa kentinde Pazar gününden beridir su sıkıntısı yaşanıyor.

Kentin gereksinimi olan suyun %95’inin karşılandığı Güzelyurt Bölgesinden gelen hattın, Pazartesi günü Mutluyaka kavşağı, bugün de Gönyeli bölgesinden geçen bölümünde patlaklar meydana gelmesi sebebiyle kente düzenli su verilemiyor.

Üst üste yaşanan iki patlaktan dolayı su dağıtımının aksamalı olarak yapılabildiğini, kendilerinden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü kentte yaşanan sıkıntının giderilmesi için Devlet Su İşleri Dairesi’yle görüşmelerin devam ettiğini, Mutluyaka kavşağındaki patlağın tamir edildiğini, Gönyeli Bölgesi’ndeki patlağın da bugün tamir edileceği bilgisinin alındığını belirten yetkililer, Gazimağusa’ya gönderilen su miktarında kayıpları karşılayacak bir artışa gidildiği takdirde, 2-3 güne kadar su dağıtımının normale dönebileceğini belirttiler.

Sıkıntı süresince Suyun tasarruflu kullanılmasının şart olduğunun altını çizen yetkililer, bahçe sulamada veya araba yıkamada şebeke suyunun kullanılmasının sıkıntıyı daha da artıracağına dikkat çektiler. Sıkıntının vatandaşın işbirliğiyle aşılabileceğine vurgulayan yetkililer, elde olmayan nedenlerden ötürü meydana gelen sorun nedeniyle hassasiyet talep ederek, tüm Gazimağusalılar’dan özür diledi.


Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Asım Vehbi Gazimağusa Belediyesi’ni Ziyaret Etti (13.01.2007)
 

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Asım Vehbi bugün Gazimağusa Belediyesi’ni ziyaret ederek, Belediye Başkanı Oktay Kayalp’la görüştü. Görüşmeye Gazimağusa Milletvekili Okan Dağlı da katıldı.

Bakanlığa Bağlı tüm dairelere Belediye arasında, Suriçi ve tüm Gazimağusa için yapılacak çalışmalarda işbirliği kararının alındığı görüşmede, bunların yanında son günlerde kamuoyunu ilgilendiren Gülseren Gölü’de konuşuldu.

Görüşmenin neticesinde, Gülseren Gölü çevresine, vatandaşların yaralanabilmesi amacıyla bir yürüyüş yolu ve gözlem yeri yapılması konusunda da prensip kararı alındı. Karar göre teknik ekipler önümüzdeki günlerde proje çalışmalarına başlayacak.

Asım Vehbi’nin ziyaretinden memnunluk duyduğunun Belirten Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp kurumlar arası ilişkilerin bu şekilde karşılıklı görüşmelerle sağlamlaştırılabileceğini belirtti. Kayalp Gülseren Gölü’ne de Bakanlıkla işbirliği içerisinde bir proje hazırlayarak vatandaşlar için bir gezi ve gözlem yeri yaratacakların vurguladı.


Belediyemizden Açıklama: "Gülseren Bölgesi Gölü" (11.01.2007)
 

Son günlerde Gülseren Bölgesi Gölü hakkında yanlış açıklamalar yapılmaktadır. Gazimağusa Belediyesi’nin gölü doldurmaya çalıştığı yönündeki açıklamalar yanlış ve tamamen abartmadır.

Bilindiği üzere göl bölgelerinde yasalarla belirlenmiş, 100 metrelik göl yatağı koruma alanı bulunmaktadır. Gazimağusa Belediyesi tarafından dolgu yapılan bölge, bu 100 metrelik şeridin dış kısmındadır ve devletin resmi haritalarında da yol olarak belirtilmiştir.

Bilimsel ve çağdaş yöntemleri her zaman izleyen ve uygulayan Belediyemiz, iki yılda bir yapılan ve bu yıl da dördüncüsü gerçekleştirilecek olan Gazimağusa Sempozyumu’nun Doğu Akdeniz Üniversitesi ile iki ortağından biridir. 1998 yılında ilki yapılan sempozyumda sunulan ve kitapçığa da giren bildirilerde, Göl bölgeleri ele alınmış ve buralara vatandaşların yaralanabileceği dinlence alanları ve yürüyüş yolları yapılması önerilmiştir. Bu önerileri değerlendiren belediyemiz, geçtiğimiz yıl Gülseren Gölü’nde çalışmalara başlamıştır. Belediyemiz her yaptığı işte olduğu gibi burada da tarihi, kültürel ve doğal çevreyi korumaya özen göstermektedir.

Amacımız Gazimağusa ve tüm KKTC halkının bu önemli sulak alanı daha iyi gözlemleyebileceği güvenli bir şerit yaratmaktır. Gülseren Gölü’nün korunması ve vatandaşlarımızın bölgeden daha iyi yararlanabilmesi için çalışmalarımız devam edecektir. Bu konuda duyarlılık gösteren Çevre Dairesi ve ilgili kurumlara teşekkür eder, ülkemizde oluşan diğer tarihi ve kültürel çevre sorunları için de ayni duyarlılığı göstermelerini bekleriz.


Gazimağusa Belediyesi’nde Altyapı İhale Sözleşmesi - Larnaka Yolu İle Karakol Bölgesi’nin Altyapıları Güçlendirilecek.. (4.01.2007-T.A.K. )
 

Gazimağusa Belediyesi, 2007 yılının ilk iş gününde kentteki bazı bölgelerin altyapılarını güçlendirmek amacıyla hazırladığı iki ayrı projeyi hayata geçirdi.

Kent nüfusunun dörtte birinin yaşadığı Karakol Bölgesi’nin su altyapısını geliştirmeye yönelik “Karakol Bölgesi İçme Suyu Şebekesi ve Kaldırım Yenileme Projesi” ihalesiyle, ileriye dönük gelişme bölgesi olan Larnaka Yolu’nun altyapısını güçlendirmeyi amaçlayan “Larnaka Yolu İçme Suyu Şebeke Yenileme, Kaldırım ve Telefon Altyapı Projesi” ihalesi belediye ile taraflar arasında imzalandı. Gazimağusa Belediyesi’nde düzenlenen imza töreninde ihale sözleşmelerine Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile Ali Tosun Arsa Parselasyon ve Altyapı İşleri Şirketi adına Ali Tosun ile Salih Köroğlu Construction Ltd Şirketi adına Gökay Köroğlu imza koydular. 319 bin YTL+KDV bedelli Larnaka Yolu Projesi ile 138 bin YTL+KDV bedelli Karakol projesinin üç ay gibi bir sürede tamamlanması bekleniyor.

KAYALP:
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp imza töreninde yaptığı konuşmada, söz konusu projelerin Gazimağusa’nın su altyapısını geliştirecek iki önemli proje olduğunu vurguladı. Karakol bölgesinin su hatlarının güçlendirilmesiyle ilgili olarak yaklaşık 2 bin 300 metrelik boru hattının döşeneceğini kaydeden Kayalp, aynı zamanda kaldırımların ve bölgedeki su bağlantılarının da yenileceğini anlattı. Kent nüfusunun dörtte birinin yaşadığı Karakol Bölgesi’ne tüm uğraşlara rağmen mevcut şebeke sistemi nedeniyle tatminkâr su veremediklerini vurgulayan Kayalp, projenin tamamlanmasıyla bölgede özellikle yaz aylarında teknik nedenden kaynaklanan su sıkıntısı yaşanmayacağının altını çizdi.

Kayalp, Gazimağusa’nın ileriye yönelik gelişme bölgesi olan Larnaka Yolu’nda da, ileride sıkıntı yaşanmaması için altyapının güçlendirileceğini kaydederek 2 bin 340 metre su şebekesi boru hattı döşeneceğini belirtti. Kayalp, bölgede telefon ve kaldırım çalışmalarının da yapılacağını ifade ettiği açıklamasında, projelerin amacının kentteki su sıkıntısını teknik yönüyle rahatlatmak olduğunu söyledi.


 


ANASAYFA