OCAK - MART 2006 <> HABER ARŞİVİ


6. Türk Müziği Beste Yarışması’nda Muhteşem Final.. (30.03.2006)

Gazimağusa Belediyesi’nin, bu yıl altıncısını düzenlediği Türk Müziği Beste Yarışması’nın finali dün akşam (30 Mart Perşembe) Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın yaptığı kısa açış konuşmasıyla başlayan finalde, birinciliği “İlk Defa Yakılan” adlı Muhayyerkürdi Makamı’ndaki eseriyle Dr. Aytekin Çolakoğlu, ikinciliği “Rüzgarların Yaprakla Buluşması” adlı Hicaz eseriyle Doğan Balyemez, üçüncülüğü de “Gelmişim Yanına” adlı Muhayyer kürdi eseriyle Yusuf T. Barkut kazandı. Mansiyon Ödüllerini ise “Ulvi” adlı eseriyle Murat Ertüzün ve “Geçti Sevdanla Ömrüm” adlı eseriyle Pembe Debeş kazandı.

Büyük Jüri başkanlığını ünlü besteci ve müzik adamı İsmail Ötenkaya’nın üstlendiği final gecesinde, diğer jüri üyeliklerini Gazimağusa Belediyesi Koro Şefi Adil Sönmez, Devlet Türk Halk Müziği Korosu Şefi İlker Dölek, sanatçı Neptün Üner, sanatçı Ayşe Aydın ve Kıbrıs Türk Sanat Müziği Derneği Koro Şefi Burcu Pozan yaptı.

Gecede birinci gelen Dr. Aytekin Çolakoğlu’na anı plaketiyle 1000 YT Liralık ödül çekini Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, ikinci Doğan Balyemez’e plaketiyle 750 YT Liralık ödül çekini Eski Yüksek Mahkeme Başkanı Salih Dayıoğlu, üçüncü olan Yusuf T. Barkut’a da anı plaketiyle 500 YTL tutarındaki ödül çekini BRTK Müdürü Hüseyin Gürşan verdi. Eserleri Büyük Jüri tarafından mansiyona layık bulunan Murat Ertüzün’e plaketiyle 150 YTL olan teşvik ödülünü Başbakan’ın Eşi Dudu Soyer verirken, Pembe Debeş’e de mansiyon ödülünü Kültür dairesi Müdürü Mustafa Hastürk verdi.

Finalde yarışan 10 eserin Türkiye’den gelen sanatçı Esra İçöz ve sanatçımız Cem Kafkas tarafından seslendirildiği gecede, jüri değerlendirmesini yaparken, konuk sanatçılar ve Jüri Başkanı İsmail Öztenkaya mini bir konser verdiler. İzleyenlerin de eşlik ettikleri konserin ardından ödül seremonisine geçildi.

Sunuculuğunu Anıl Altun’in yaptığı Final Gecesi’nin sonunda, Dr. Aytekin Çolakoğlu’nun birinci gelen Muhayyer Kürdi makamındaki “İlk Defa Yakılan” adlı eseri, Esra İçöz tarafından bir kez daha seslendirildi.

 


Gazimağusa’da Sakarya İçin Yeni Su Hattı.. (30.03.2006)

 

Kuzey Kıbrıs’taki belediyeler içerisinde, kişi başına en az su alabilen kent olan Gazimağusa’da, mevcut suyu en adil ve dengeli biçimde kent sakinlerine dağıtabilmek için çalışmalar sürüyor. Kente gelen su miktarını en verimli biçimde değerlendirmek, kayıpları asgari düzeyde tutmak ve bölgeler arası basınç ve kalite düzeyini belli bir standarda ulaştırmak için verilen yoğun uğraşlar çerçevesinde elde edilen olumlu sonuçlar, su kaynaklı sorunları da teker teker ortadan kaldırıyor.

Gazimağusa’nın en hızlı gelişen bölgelerinin başında yer alan Sakarya bölgesinde artan nüfusla birlikte ortaya çıkan su gereksinimine yanıt verebilmek amacıyla hazırlanan proje tamamlandığında bölgenin su gereksinimine bütünüyle yanıt verilebilecek.

Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birimi yetkililerinden alınan bilgiye göre, halen Gazimağusa’nın en büyük bölgesi Karakol’la birlikte su verilen Sakarya’ya, yeni döşenen hattın devreye girmesiyle daha yüksek kapasiteli su hizmeti verilebilecek. Böylelikle Karakol bölgesinde de su açısından bir rahatlama yaşanacak.

Bağlantı hatlarıyla birlikte toplam 550 metre unluğundaki yeni hat için, 110 milimetre genişliğindeki Polivinilklorür (PVC) basınçlı temiz su boruları kullanılıyor.

Projenin, Gazimağusa Belediyesi’nin teknik ve mali olanakları kullanılarak yapıldığının vurgulayan Belediye Başkanı Oktay KAYALP, çalışmaları yerinde inceleyerek elde edilen olumlu sonuçları değerlendirdi. KAYALP, yeterli su alamayan bölgelerin lokal sorunlarının birer birer çözümlendiğini belirterek, su arzının talebe yanıt verebilmesinin en önemli unsurunun dağıtımda verimliliğin sağlanması olduğu üzerinde durdu. Oktay KAYALP, alınan tedbirler sonucunda önemli bir rahatlama sağlanacağını söyledikten sonra, çalışmaların kesintisiz süreceğini sözlerine ekledi


BASIN AÇIKLAMASI:
Kayalp: "Limasol'dan İhracat Mağusa Kentine Darbedir"..
(29.03.2006)

 

Liman Gazimağusa’nın varlık kaynağıdır. Gazimağusa bir turizm ve üniversite kenti olmanın ötesinde öncelikle bir liman kentidir.

Gazimağusa, yüzyıllardır Akdeniz’in en önemli liman kentleri arasında yer almaktadır. Kıbrıs’ın en büyük limanı olan Gazimağusa Limanı, 1974 sonrasında oluşan yeni koşullar nedeniyle geçmiş görkemli günlerinin uzağına düşse de yine de konumu nedeniyle öneminden hiçbir şey yitirmiş değildir.

Bugün konvansiyonel yük trafiği açısından Kuzey Kıbrıs’ın tek Limanı olan Mağusa Limanı, özelde Mağusa genelde bütün Kıbrıs’a hizmet verirken, Kıbrıslı Türkleri’in Avrupa ve Dünyayla ekonomik bağlantı noktası görevini de üstlenmektedir.

Kuzey Kıbrıs’ın en önemli ihraç ürünlerinden olan narenciyenin Limasol üzerinden ihraç edilme çalışmaları, Mağusa Limanı’nda çalışan bütün sektörlere, buna bağlı olarak da Mağusa Kentine ve Kuzey Kıbrıs ekonomisine ciddi bir darbedir. Bu tavır hem Mağusa Halkına hem de Kıbrıslı Türklere zarar getirecektir.

Kuzey Kıbrıs’ta yapılacak üretimin, yurtdışına ihracattı için Mağusa Limanı kullanılmalıdır. Kıbrıslı Türklerin bir bütün olarak kalkınması, gelişmesi ve ekonomik açıdan ayaklarının üzerinde durması için bu şarttır. Sadece ürünün değil, üretime bağlı sektörlerin de bu ekonomik hareketten payına düşeni alması, toplumun bir bütün olarak gelişmesine katkı sağlayacaktır.

Gazimağusa Belediyesi olarak bu konuda eylem gerçekleştiren sivil toplum örgütlerinin yanında olduğumuzu bildirir, bu konuda Gazimağusa’nın ve dolayısıyla Kıbrıslı Türklerin çıkralarını her platformda savunacağımızı kamuoyuna duyururuz.

Oktay Kayalp
Gazimağusa Belediye Başkanı

 


Kayalp DAܒde Konferans Verdi.. (27.03.2006- T.A.K.)

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Fen ve Edebiyat Fakültesi Genel Eğitim Bölümü “Üniversite Kentinde Çağdaş Yerel Yönetim Uygulamaları” konulu konferans düzenledi.

DAÜ Mavi Salon’da düzenlenen konferansta konuşan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa’nın tarihi dokusu ve üniversitesi ile önemli bir kent olduğunu belirterek, öğrenci nüfusunun Gazimağusa’nın üçte birlik nüfusunu oluşturduğuna dikkat çekti.

Öğrencilerin Gazimağusa’yla ilgili konularda söz sahibi olduğunu belirten Kayalp, kenttaş olan herkesin kentle ilgili söz söyleme hakkı bulunduğunu, belediyelerin insanlara yaşadıkları mekanda daha mutlu, daha iyi yaşam koşullarını veren ve yardımcı olan kurum olduğunu kaydetti.

Güvenli yolların, kaldırımların, sağlıklı çevrenin, spor alanlarının, kültür ve sanat etkinliklerinin tümünün de insanların yaşam kalitesini artırdığını kaydeden Kayalp, Gazimağusa’nın tarihi hakkında da bilgi aktardı.

Dünyada Gazimağusa’nın Otello’nun kenti, Türkiye’de ise Namık Kemal’in sürgüne gittiği kent olarak bilindiğini hatırlatan Kayalp, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin gelişmesine paralel olarak kentin de geliştiğini, DAÜ ile ortak çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

 


Gazimağusa Belediyesi 6. Türk Müziği Beste Yarışması Finali 30 Mart’ta Yapılyor.. (27.03.2006)

 

Gazimağusa Belediyesi’nin bu yıl altıncısını düzenlediği Türk Müziği Beste Yarışması’nın Finali, 30 Mart 2006 Perşembe saat:20.30’da Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılıyor.

Bu yıl bestekarların en çok iki eserle başvurabildikleri beste yarışmasına 29 eser sunuldu. Geçtiğimiz ay toplanan ön jüri, Perşembe akşamı finalde yarışacak on eseri belirledi. Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu Şefi Adil Sönmez başkanlığında toplanan ön jüri, yaptığı değerlendirme sonucunda, Asyam 151, Çabuk 312, Deniz 527, Derya 333, Hasret 1929, Mendil 582, Nevin 972, Resital, Selvi 145 ve Sevda 133 rumuzlarıyla yarışmaya katılan bestekarların finalde yarışmasına karar verdi.

30 Mart, 2006 tarihinde yapılacak Final Gecesi’nde bu yıl jüri Başkanlığını Türkiye’nin ünlü bestecileri arasında yer alan İsmail Ötenkaya yapacak. Yarışmacı eserler ise Cem Kafkas ve Esra İçöz tarafından seslendirilecek.

İsmail Ötenkaya 1944 yılında Kayseri’de doğdu. Çocukluğunda babasının çaldığı enstrüman nağmeleriyle başlayan ilgi onu bestekarlığa taşıdı. Bestecinin müziğin her türüne duyduğu ilgiden dolayı kendine özgü ifade tarzı ile renk çeşitliliği eserlerine yansıdı. Bestecinin TRT repertuarına kabul edilen 100 eseri dışında yaklaşık 500 eseri daha bulunmaktadır. Birçok ödül alan sanatçı halen BASAD’da (Bakırköylü Sanatçılar Derneği) Türk Sanat Müziği Nazariyat ve Ud eğitimi vermektedir. Eserlerinden bazıları, Tek Bir Dileğim var Kadir Mevladan, Körfezden Meltem Esince, Gülüşünle Sev Beni ve Seviyorum Dostlar’dır.

Diğer üyelerinin final gecesi açıklanacağı büyük jüri, finale kalan eserleri değerlendirip ilk üçe girecek eserleri ve iki mansiyon ödülünü saptayacak.

 


9. Resim Yapma Yarışması Sonuçlandı.. (24.03.2006)

 

Gazimağusa Belediyesi ile Mağusa Kültür Derneği Çocuk Kulübü’nün birlikte düzenlediği 14. Gazimağusa Çocuk Festivali’nin ilk etkinliği olan Resim yapma Yarışmasının sonuçları açıklandı.

11 Mart 2006 günü Gazimağusa Polatpaşa İlkokulu, Şht. Zeki Salih İlkokulu ve Şht. İlker Karter İlkokulu’nda gerçekleşen yarışmaya yaklaşık 1700’e yakın ilkokul çocuğu katıldı.

9. Resim Yapma Yarışması’nda ödül almaya hak kazanan öğrenciler şöyle:

Not: İsimler alfabetik olarak sıralanmıştır.

I. Devre
Asya Canbulat
Asilsu Asil
Barış Türkdoğan
Beste Türktenli
Batuhan Yabaner
Çise Tuna
Deyna Perihan Aydıroğlu
Dilay Kansoy
Ezgi Işık
Gülşen Ünveren
Gökber Çırakoğlu
İrem Demirci
İpek Kaptan
Mehmet Zorlu
Mehmet Taçyıldız
Meltem İzsever
Mısra Güllü
Tuğçe Erol
Ürün Papatya Ertüzün

II Devre
Asya Necat Güllü
Aliye Derya Şenol
Alican Durmaz
Buse Seymert
Buse Ataoğlu
Bedia Bayraktar
Berke Dağlı
Cemil Tuğcan
Cenk Panter
Ceren Yüksek
Çağın Bayraktar
Çise Altınay
Dürdane Bağan
Elmaziye Demirci
Huriye Karani
İrem İlay Köse
Naziyet Erbulak
Nur Vural
Nilsu Erkul
Özlem Küpeli
Pervin Gilanlıoğlu
Serhan Denizer
Safiye Gümüşgöz
Tuğçe Demirsöz
Uğfe Kuyucuoğlu
Yörükhan Okur
Zehra Tolunay

Teşvik Ödülleri:
Barış İnan
Fatma Tanır
Kübra Nur Köse
Melisa Özertay
Saliha Ateş

 


Yaşlılar Haftası Sebebiyle Gazimağusa Belediyesi’nden Yaşlılara Yemek.. (23.03.2006)

 

Gazimağusa Belediyesi, 18-24 Mart tarihleri arasında kutlanan Yaşlılar Haftası nedeniyle bir yemek düzenledi. Bugün saat: 12.00’de Palm Beach Otelde gerçekleşen yemeğe, yaklaşık 300 kişi katıldı.

Yaşlılara Avrupalı Hizmet projesi çerçevesinde gerçekleştirilen yemeğe, Gazimağusa Belediyesi’ne daha önceden başvurup, kayıt yaptıran 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların yanında, kaydı bulunmayan yaşlı vatandaşlar da katılabildi. Yemek boyunca çalan müzik eşliğinde coşan yaşlılar, piste çıkıp hünerlerini de gösterdi.

Yemek’te bir konuşma yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, katılan herkese teşekkür edip, yaşlılar haftasını kutladıktan sonra şunları söyledi: “Kıbrıs Türk Toplumu eğer bir yere gelmişse, sizler gibi annelerin babaların ellerinde büyüdükleri, geliştikleri içindir. Bu yemekte belki 300 kişiyiz ama sizin yaş grubunuzdaki bütün büyüklerimize bir teşekkürü içeriyor, bizleri bu noktalara taşıdığınız, yetiştirdiğiniz ve büyüttüğünüz için. Hepinize evlatlarınız adına teşekkür ediyorum. İkinci baharını yaşayan sizlerin mutlu huzurlu sağlıklı yaşayabilmeniz, daha uzun yaşayabilmeniz için de elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” dedi. Oktay kayalp sözlerinin sonunda yaşlılarımıza, önümüzdeki ay bir Karpaz’a bir piknik düzenleyeceklerinin de müjdesini verdi.


Yarın 22 Mart Dünya Su Günü.. (21.03.2006)

 

Dünya Su Günü ile ilgili ilk çalışmalar, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 1993’te başlatılmış ve her yılın 22 Mart gününün, “Dünya Su Günü” olarak anılması kararlaştırılmıştır.

1995 yılından itibaren sağlık, kalkınma, kirlenme, yeraltı suları gibi konular tartışılmış, 2006 yılı için ise Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından ana tema "Su ve Kültür” olarak belirlenmiştir.

“Su ve Kültür” teması dünyadaki kültürel geleneklerin çokluğu kadar suyu tanımlama, görme kullanma ve kutlama çeşidi olduğuna dikkat çekmek için UNESCO öncülüğünde tüm dünyada kutlanmaktadır. BM’nin ana hedefi olan kültürel çeşitliliği teşvik çerçevesinde UNESCO, her kültürün özelliğini koruyarak ve saygı duyarak kültürleri bir araya getirip etkileşim ve karşılıklı dayanışmayı artırmayı hedeflemektedir.

UNESCO’nun gün dolayısıyla yayınladığı bildiride de dikkat çektiği gibi “su birçok din ve inanışın kalbinde yer almakta ve birçok ibadet ve seremonide kullanılmaktadır. Suyun büyüleyiciliği yüzyıllardır müzik, resim, edebiyat, sinema gibi birçok sanat dalında kullanılmış, pek çok bilimsel çalışma ve keşfin de temel öğesi olmuştur.”

Bedenlerimizin yüzde 80’i sudan oluşuyor, dünyamızın yüzeyinin üçte ikisi sularla kaplıdır. Su kültürümüzdür, su yaşamımızdır.

Kuraklıkların neden olduğu adamıza özgü sorunların yanında, suyun önemine tüm halkımızın dikkatini bir kez daha çekerek, genç kuşaklara suyun değerinin benimsetilerek öğretilmesi ve tasarrufuna yönelik eğitimlere önem verilmesi gerektiği kanısındayım.

Ülkemiz, yarı kurak bir bölgede, bir ada olması dolayısıyla su kaynakları bakımından hiç de şanslı değildir. Su bakımından ülkemizin en şansız kenti olan Gazimağusa’da, suyun önemini iki kat daha iyi kavrayan Gazimağusa Belediyesi, suyla ilgili güçlükleri aşabilmek için en fazla çalışma yapılan yerel yönetim organı durumundadır. Bu çalışmalar büyük özveriyle ciddi ve bilimsel esaslar üzerinde sürdürülmektedir.

Dünya Su Günü, her bireyi kalite ve nicelik olarak suyumuzu gelecek kuşaklar için korumaya ve geliştirmeye çağırıyor; ülkemizde de geleceğimiz olan su konusunda barış içerisinde adımlar atılmasını diliyorum.

Oktay Kayalp
Belediye Başkanı

 


Yaşlılar Haftası Sebebiyle Belediyesimizden Yaşlılara Yemek.. (21.03.2006)

 

Gazimağusa Belediyesi, 18-24 Mart tarihleri arasında kutlanan Yaşlılar Haftası nedeniyle bir yemek düzenliyor. 23 Mart Perşembe günü saat:12.00’de verilecek olan yemek, Palm Beach Otelde gerçekleşecek.

Yaşlılara Avrupalı Hizmet projesi çerçevesinde, Gazimağusa Belediyesi’ne daha önceden başvurup, kayıt yaptıran 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların tek tek aranıp davet edildiği yemeğe, kaydı bulunmayan yaşlı vatandaşlar da katılabilecek.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Belediye olarak yaşlılara yemek verirken, onlara ayrılmış özel bir hafta olduğunu hatırlatmak ve yaşlıların toplumun bugününün mimarları olduğuna da işaret ederek, onlara gösterilecek güler yüz, sevgi ve saygının tüm armağanlardan daha değerli olduğunun altını çizdi. Amacımız ikinci baharını yaşayan yaşlılarımız mutlu etmektir diyen Kayalp, topluma büyük hizmetler verip şimdi emekliye ayrılmış yaşlı vatandaşların, yalnız olmadıklarını ve her zaman hatırlandıklarını göstermek için bu tip faaliyetlere devama edeceklerini de sözlerine ekledi.

 

 


Gazimağusa Belediyesi Çalışanlarına Katılım Belgeleri dağıtıldı.. (16.03.2006)

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nin Gazimağusa Belediyesi çalışanlarına yönelik, geçtiğimiz ay düzenlediği seminer eğitim programının katılım belgeleri, dün akşama yapılan törenle dağıtıldı. Gazimağusa Belediyesi Osman Gökçe Salonu’nda yapılan törene, Belediye çalışanları yanında, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcılarından Doç.Dr. Halil Nadiri ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Başkanı Doç.Dr. Hasan Amca katıldı.

Geçtiğimiz ay yapılan Seminerlerde “Kişiler arası ilişkilerin geliştirilmesi”, “Doğru ve etkili anlatım”, “Etkin iletişim yönetmelerinin kurum içi iletişimindeki yeri” ve “Büro Yönetimi” konuları işlenmişti.

Törende bir konuşma yapan DAÜ Rektör yardımcılarından Doç.Dr. Halil Nadiri, “Sayın Belediye Başkanı bu eğitim kararını verirken, çok doğru bir seçim yapmıştır. Özellikle belediyede çalışan elemanlar, direkt olarak halkla temas eden kişilerdir. Konu başlıklarına da baktığımızda, gerçekten çok elzem konularda eğitim alındı. Ben, insana yapılan yatırımın, en önemli yatırım olduğuna inanıyorum. Bundan dolayı da sayın Başkan başta olmak üzere, bu çalışmaya katkı koyan herkese teşekkür ediyorum. Doğu Akdeniz Üniversitesi, 26 yıllık geçmişi ile Kuzey Kıbrıs’ın nadide kurumlarından biridir. Son iki yıldır gerek sürekli eğitim merkezi, gerekse yer aldığımız diğer sosyal etkinlikler ve eğitim programlarıyla toplumla içi içe geçmeyi başardık. Doğu Akdeniz Üniversitesi olarak bu tür işbirliklerine ve bu yöndeki çalışmalara katkı koymaya her zaman açığız” dedi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ise yaptığı konuşmada “Değerli Arkadaşlar, eğitim çalışmasına katıldığınız için öncelikle teşekkür ediyorum. Kısa ve etkili bir eğitim süreci geçirdiniz. Bu çalışma, Doğu Akdeniz Üniversitesi ile işbirliğimizin bir başka örneğidir. Önümüzdeki dönemde de bu işbirliği devam edecek. Amacımız Mağusa halkına hizmet sunmaktır. Bunu da en doğru, en kolay ve en hızlı bir şekilde yapmak istiyoruz. Halkımıza, belediyemize başvurdukları zaman, en kısa yoldan ve güler yüzlü hizmet vermek zorundayız. Dolayısıyla, buna temel oluşturacak gerekli eğitimi almaya çalıştık. Yaşam devam ettiği ve dünyada bilim geliştiği sürece, insanların da kendi kendini geliştirmesi bir koşuldur. O açıdan, bu tür eğitimleri düzenleyerek, dünyadaki çağdaş uygulamalara ayak uydurmaya çalışıyoruz. Eğitime Katılan herkese, Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü’ne ve Sürekli Eğitim Merkezi yetkililerine teşekkür ederim” dedi.

DAÜ Sürekli Eğitim Merkezi Başkanı Doç. Dr. Hasan Amca İse “En fazla katılım gösteren ve eğitimleri en ciddiye alan kurum sizler oldunuz. Öğrenen toplum konsepti çerçevesinde hep birlikte kalkınacağız. Herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından katılımcılara belgeleri sırayla verildi.

 


Gazimağusa Belediyesi 200 Yaşındaki İki Zeytin Ağacını Evlat Edindi.. (13.03.2006)

 

Kuzey Kıbrıs’taki zeytin ağaçlarını, inşaatlardan kaynaklanan zarardan korumak için çalışan Sandstone Trading’in “Zeytin Ağacı Projesi” kapsamında, Gazimağusa Belediyesi, iki zeytin ağacını evlat edindi. Girne bölgesinde yapılan bir yol çalışması sırasında, yok olmaktan kurtarılan zeytin ağaçları, Gazimağusa Belediyesi’ne ait iki farklı bölgedeki, yeşil alanlara dikildi.

Gazimağusa Belediyesine ait Sosyal Konut Parkı’ndaki, birinci zeytinin dikim çalışmalarını yerinde izleyen Belediye Başkanı Oktay Kayalp “Bugün kentimizde önemli bir çalışmayı ilk kez hayata geçiriyoruz. Bilindiği üzere ülkemizde son dönemde yapılan yeni yol inşaatları ve çok hızlı yapılaşma nedeniyle, bizim açımızdan tarihi öneme sahip ve ülkemizin bir özelliği olan zeytin ağaçları yok olmaktadır. Bugün, Girne bölgesinde yapılan bir yol çalışmasında sökülmek zorunda kalınan iki adet 200 yaşındaki zeytin ağacını kentimizin değişik park alanlarına dikiyoruz. Amacımız, tarihi değeri olan ve ülkemizde milli servet sayılan yaşlı zeytin ağaçlarını korumak ve gelişmesine, çoğalmasına katkı koymaktır. Tabi ki bir amacımız da Gazimağusa kentinin yeşil dokusuna zeytini de dahil etmektir. Şu anda arkadaşlarımız bu çalışmayı yapmaktadır. Önümüzdeki dönemde daha fazla, 200 yaşında, 150 yaşında zeytin ağacını Gazimağusa Kentine dikerek, hem kentimizin yeşil dokusunu daha da artıracağız, hem de ülkemizin milli serveti durumunda olan zeytini koruyarak, ülkemizdeki zeytin populasyonunun düşmemesini sağlayacağız. Ben bu konuda bize katkıda bulunan firma yetkililerine ayrıca teşekkür ediyorum. Bu çalışma ülkemizdeki milli servete sahip çıkmada önemli bir adımdır” dedi.

Sandstone Trading Direktörü Cahit Başaran ise yaptığı konuşmada, özellikle son dönmede artan inşaat çalışmalarında Kuzey Kıbrıs’ta zeytin ağaçlarının büyük zarar gördüğünü ve bu ağaçları korumak için yola çıktıklarını söyledi. Şirket olarak “Zeytin Ağacı Projesi” ni hayata geçirdiklerini ve bu konuda tek olduklarını belirten Başaran bu konuda UNOPS’tan büyük destek gördüklerini de vurguladı. Başaran, vatandaşların tehlike ile karşı karşıya olduğunu bildikleri ağaçları tespit ettikleri takdirde, 8160183 veya 0533 877 7108 numaralı telefonlardan oluşan yardım hattına ulaşmalarını istedi. Son olarak Gazimağusa Belediyesi’ne iki zeytin ağacını aldığı için teşekkür eden Cahit Başaran, Zeytin Ağacı Projesi’nde, zeytin ağacı alındığı zaman, sadece bir ağacın ölümden kurtarılmadığını, tarihi bir esere de sahip olunduğunu vurguladı.


14. Gazimağusa Çocuk Festivali İçin Geri Sayım Başladı - Festival Ön Etkinlikleri Resim Yarışmasıyla 11 Mart’ta Başlıyor.. (9.03.2006- T.A.K)

 

Gazimağusa Belediyesi ile Mağusa Kültür Derneği Çocuk Kulübü’nün birlikte organize ettiği Gazimağusa Çocuk Festivali’nin 14’üncüsü, 22 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında yapılacak.

Bu yılki festivalde geçen yıllara oranla yenilikler de göze çarpıyor. Geçmiş yıllarda anasınıf ve ilkokul çocuklarını kapsayan festival, bu yıl, 8 yıllık eğitim dikkate alınarak, ortaokul çocuklarını da içerecek şekilde genişletildi.

Öte yandan festival çerçevesinde bu yıl ilk kez bilim alanında Genç Mucitler Yarışması düzenleniyor.

Uçurtma şenliği de festivalde ilkler arasında yer alırken, Uluslararası Doğu Akdeniz Sualtı Fotoğraf ve Film Festivali’nin bir etkinliği olan “Denizin Altındaki Yaşam” konulu resim çizme yarışması DAÜ ile işbirliğinde ilk kez Karpaz ilkokullarına yönelik olarak düzenlenecek.

Festivalin ön etkinlikleri olan resim çizme, mektup yazma ve genç mucitler yarışmaları 11 Mart-14 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

--KAYALP--
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile Mağusa Kültür Derneği Çocuk Kulübü Sekreteri Dudu Cumaoğulları, bugün belediyede bir basın toplantısı düzenlediler.

Gazimağusa Belediye Başkanı Kayalp, bu yılki festivalin birbirinden renkli, eğlenceli ve yaratıcı etkinliklerle dolu olacağını ifade etti.

Kayalp, Gazimağusa Belediyesi olarak festivale ortak olurken çocukların yaratıcılıklarının açığa çıkmasını amaçladıklarını belirtti.

Oktay Kayalp, “Çocuklara fırsat verilmesi durumunda neler yapabileceklerinin açığa çıkabilmesi için biz büyüklere önemli görevler düşmektedir. İşte bizler de bu onurlu görevi, geçmişte olduğu gibi, bu yıl da coşkuyla yerine getiriyoruz” dedi.

Festivalin, yarışmalar, sergiler, tiyatro ve müzik etkinlikleriyle zengin bir içeriğe sahip olduğunu vurgulayan Kayalp, festivale bu yıl da ülkenin dört bir yanından katılım olduğunu kaydetti.

Festivale katkılarından ötürü Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na, Mağusa Kültür Derneği Çocuk Kulübü’ne, tüm ilkokul öğretmenleri ve yöneticileri ile uzmanlara teşekkür eden Kayalp, “Geleceğin sahipleri olan çocukların, bugüne dair söyleyeceklerinin olduğu her yılki festivallerde ortaya çıkmaktadır. Bu yıl da çocuklarımızın bizlere yeni ufuklar açacaklarına inancım tamdır” dedi.

--CUMAOĞULLARI--
Mağusa Kültür Derneği Çocuk Kulübü Sekreteri Dudu Cumaoğulları da, 1992 yılından bu yana faaliyet gösteren kulübün amacının; çocukların sosyal yaşantılarını geliştirmek, sanatla buluşturmak, kabiliyetlerini keşfedip geliştirmek ve topluma yararlı, kişilik sahibi yetenekli çocuklar yetiştirmek olduğunu ifade etti.

Cumaoğulları, her yıl katılımı arttırarak gerçekleştirdikleri festival etkinliklerinin uzun bir takvime yayıldığına işaret ederek, “Bu yeni katılımlardan büyük güç almakta ve tüm çocuklara ulaşma hedefimize her yıl biraz daha yaklaşmaktayız” dedi.

--FESTİVAL ÖN HAZIRLIK PROGRAMI
Basın toplantısında dağıtılan festival ön hazırlık programı şöyle:

11 Mart : 9. Resim Çizme Yarışması Yer: Polat Paşa İlkokulu (Anasınıf, 1.ve 2. Sınıflar) Saat:08.30-09.00. Şehit Zeki Salih İlkokulu (3,4,5. sınıflar) Saat:09.30-10.00

13 Mart: 9. Resim Çizme Yarışması (Karpaz ilkokulları ) Yer: Şehit İlker Karter İlkokulu. Saat: 13.30-14.00.

1 Nisan-1 Mayıs: Genç Mucitler Yarışması. Yer: Mağusa Kültür Derneği Çocuk Kulübü.

3 Nisan: 10. Mektup Yazma Yarışması (Karpaz bölgesi 3,4,5. sınıflar): Yer: Şehit İlker Karter İlkokulu. Saat: 13.45-14.00)

7 Nisan: 10. Mektup Yazma Yarışması. Yer. Alasya İlkokulu (3,4,5. sınıflar ) Saat: 13.45-14.00)

14 Nisan: 10. Mektup Yazma Yarışması. Canbulat Ortaokulu (6,7,8. sınıflar ) Saat: 13.45-14.00)

--FESTİVAL PROGRAMI
22 Mayıs: Festival açılışı, uçurtma şenliği. Yer: Glapsides Plajı park yeri. Saat:14.00-14.30

24 Mayıs: Sergi açılışı. Osman Gökçe Sergi Sarayı. Saat:17.45-18.00.

26 Mayıs: Çocuk Kulübü yıl sonu gösterisi Yer: Namık Kemal Lisesi. Saat: 16.00-17.00)

27 Mayıs: 6.Dans yarışması. Yer: DAÜ Lala Mustafa Paşa Spor Sarayı. Saat: 14.00-14.30.

29 Mayıs: Seminer ve ağaç dikimi. Yer: Mağusa Kültür Derneği Çocuk Kulübü. Saat: 14.00-14.30.

31 Mayıs: Ödül töreni ve kokteyl. Yer: Anıt Gazinosu. Saat: 17.30-18.00.

1 Haziran: 14. Çocuk Festivali yürüyüşü Yer: Namık Kemal Lisesi- Namık Kemal Meydanı. Saat. 17.00-17.45.

Bu arada Venedik Sarayı’nda kurulacak çocuk oyun merkezi festival süresince açık tutulacak. Gazimağusa bölgesi kültür sanat derneklerinin halk dansları ekipleri de yine festival süresince gösteriler sunacak.


Festival “Çocuk Filmleri Kuşağı” ile şenlenecek.. (9.03.2006- T.A.K)

 

Film Festivali, biri Japon animasyon sinemasının efsane ismi Hayao Miyazaki’nin Japon sinemasının en başarılı animasyonu olan “Ruhların Kaçışı” filmi biri de aile komedisi olan ve iki küçük kardeşin başından geçen ilginç ve komik olayların anlatıldığı “Milyonlar” olmak üzere iki çocuk filmi ile şenlenecek. Filmler bu haftasonu Lefkoşa ve Mağusa’da dönüşümlü olarak , gelecek haftasonu da Girne’de saat 11:30’da gösterilecek…

Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne Belediyeleri’nin birlikte düzenlediği “3’ncü Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali” çocuk filmleri ile şenlenecek. “Çocuk Filmleri Kuşağı” adı altında gösterilecek animasyonun anavatanı Japonya’da tüm zamanların en başarılı çizgi filmi seçilen “Ruhların Kaçışı” ve komedi türündeki çocuk filmi “Milyonlar” çocuklara keyifli bir haftasonu yaşatacak. Lefkoşa ve Gazimağusa’da bu haftasonu Girne’de de gelecek haftasonu gösterilecek çocuk filmleri her yaştan çocuk yanında yetişkinlere de hitap ediyor. Türkçe altyazılı olarak gösterilecek çocuk filmleri saat 11.30’da başlayacak.

11 Mart Cumartesi günü Lefkoşa Galleria Sineması’nda saat 11:30’da ve 12 Mart Pazar günü Gazimağusa Galleria Sineması’nda saat 11:30’da gösterilecek Japon çizgi sinemasının büyük ustalarından Hayao Miyazaki’nin fantastik çizgi filmi “Ruhların Kaçışı” sinema eleştirmenleri tarafından serbest bir “Alice Harikalar Diyarında” uyarlaması olarak nitelendiriliyor. Japon animasyon sanatının efsane olmuş ismi Hayao Miyazaki’nin son çalışması olan filmde 10 yaşındaki kız çocuğu Chihiro’nun domuza dönüşmüş ailesini kurtarmak için gittiği ve bir çeşit ‘hayalet dinleme tesisi’ olan otelde başından geçenler anlatılıyor. Chihiro otelde hem hayaletlerin gizem perdesini aralayacak hem de esrarengiz Haku ile aşkın büyüsünü de keşfetme fırsatı bulacak.

Aile komedisi olan “Milyonlar” ise 11 Mart Cumartesi günü saat:11:30’da Gazimağusa Galleria Sineması’nda gösterildikten sonra 12 Mart Pazar günü saat 11:30’da da Lefkoşa Galleria Sineması’nda her yaştan seyirciyle buluşacak. İngiliz Sineması’nın yetenekli yönetmenlerinden Danny Boyle’nin tüm yeteneklerini sergilediği “Milyonlar” filmi iki çocuk oyuncunun usta performansı ile çocuklar için bir o kadar daha çekici bir hale geliyor. Filmde oyun oynarken yerde para dolusu bir çanta bulan iki küçük kardeşin daha sonra başından geçen komik ve ilginç olaylar anlatılıyor.


Gazimağusa Belediyesi Ve Gossip Sitesi Sakinler 200 Fidan Dikti.. (7.03.2006)

 

Gazimağusa Belediyesi’nin, kente her yıl 10,000 fidan dikme kampanyası çerçevesinde Gossip Sitesi’ndeki belediyeye ait yeşil alana, geçtiğimiz Pazar günü bölge sakinlerinin de katılımıyla 200 fidan dikildi. Yaklaşık 2 dönümlük belediyeye ait arazi üzerine kavak, biber ve meyve ağaçları dikildi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp fidan dikiminde, her yıl 10 bin ağaç hedeflediklerini, yıllardır bu hedefi aşarak ağaçlandırma yaptıklarını kaydetti. “kendi ekibimiz, sivil toplum örgütleri ve bölge halkının işbirliği içinde, kent dahilindeki belediye ait yeşil alanlarda fidan dikimi yapılıyor” diyen Kayalp, dikilen fidanların belediye ekiplerince sürekli sulanıp bakımının yapılacağını ve 4-5 yıl sonra vatandaşların piknik ve dinlence alanı olarak yararlanabileceklerine dikkat çekti.


6. Türk Müziği Beste Yarışması’nda Finale Katılacak Eserler Belli Oldu.. (7.03.2006)

 

Gazimağusa Belediyesi’nin bu yıl altıncısını düzenlediği Türk Müziği Beste Yarışması'nda, finale kalan on eser belirlendi. Bu yıl bestekarların en çok iki eserle başvurabildikleri beste yarışmasına 29 eser sunuldu.

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu Şefi Adil Sönmez başkanlığındaki ön jüri, yaptığı değerlendirme sonucunda, Asyam 151, Çabuk 312, Deniz 527, Derya 333, Hasret 1929, Mendil 582, Nevin 972, Resital, Selvi 145 ve Sevda 133 rumuzlarıyla yarışmaya katılan bestekarların finalde yarışmasına karar verdi.

30 Mart, 2006 tarihinde yapılacak Final Gecesi’nde bu yıl jüri başkanlığını Türkiye’nin ünlü bestecileri arasında yer alan İsmail Ötenkaya yapacak. Yarışmacı eserler ise TRT sanatçıları tarafından seslendirilecek.

Diğer üyelerinin final gecesi açıklanacağı büyük jüri, finale kalan eserleri değerlendirip ilk üçe girecek eserleri ve iki mansiyon ödülünü saptayacak. Final, 30 Mart 2006 tarihinde Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılacak.


Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali Gala ile başlıyor.. (6.03.2006)

 

Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne Belediyeleri’nin birlikte düzenlediği ve sinemaseverlerin merakla beklediği film festivalinin üçüncüsü bu akşam (06 Mart 2006 Pazartesi) saat 18:30’daki özel Gala gösterimiyle başlıyor. Galada daha sonra seyirci gösteriminin de yapılacağı bol ödüllü Rus “Dönüş” filmi gösterilecek. Festivalde Fransızca Filmler Kuşağı ve Çocuk Filmleri bölümü de bulunuyor.

Sinemaseverlerin merakla beklediği ve Güney Amerika’dan Avrupa’ya, Ortadoğu’dan Uzakdoğu’ya birçok ülkenin sinemasını Kıbrıslı sinemaseverler ile buluşturacak “3. Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali” bu akşamki Gala gösterimi ile başlıyor. 6-20 Mart tarihleri arasında Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne’de 22 filmin toplam 60’a yakın gösteriminin yapılacağı festivalin Galası’na birçok üst düzey devlet yetkilisi ve yabancı misyon yetkilisinin katılması bekleniyor. 18:30’da başlayacak Gala’dan önce küçük bir de resepsiyon yer alacak.

Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne Belediyeleri’nin birlikte organize ettiği festivalde, Lefkoşa Gazimağusa ve Girne Galleria Sinemaları Salonları’nda 15’i festival filmi, 2’si Çocuk Filmleri Kuşağı, 5’i de Fransız Filmleri Kuşağı’ndan olmak üzere 22 film sunulacak. Tümü de ödüllü olan festival filmleri 5 YTL karşılığı biletle izlenebilecek. Biletler mesai saatleri içerisinde üç belediyenin Halkla İlişkiler’inde ve filmlerin gösterileceği Galleria Sinemaları gişesinde satılacak. Festivale bu yıl birçok sponsor da katkı koyuyor.

Festivalin Galası, Lefkoşa Galleria Sinema’da Kuzey Kıbrıs TURKCELL’in katkıları ile gösterilecek “Dönüş” filmiyle yapılacak. Toplam 28 festivalden 34 ödülle Rusya’ya dönen Yönetmen Andrey Zvyagintsev’in “Dönüş” filmi geçtiğimiz yıla damgasını vuran filmlerin başında geliyor. 2005’te SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) tarafından da “Yılın En İyi Filmi” ödülünü kazanan “Dönüş” Kuzey Kıbrıs sinemalarında ilk kez gösterilecek. Lefkoşa’daki filmler saat 18.30’da, Gazimağusa ve Girne’dekiler ise 19.00’da başlayacak. Filmler orijinal dillerinde, Türkçe altyazıyla gösterilecek. Lefkoşa’da “Fransızca Filmler Kuşağı” adı altında gösterime girecek Fransız sinemasından 5 film ise Fransızca dilde ve İngilizce altyazılı olacak. Kıbrıs Türk Fransız Kültür Derneği ve Fransız Kültür Derneği’nin katkılarıyla gösterilecek bu kuşaktaki filmler ücretsiz olup Salon 2 ‘de saat 18:30’da gösterime girecek. Fransız filmleri kuşağında çocuklar için gösterilecek çizgi sinema 18 Mart Cumartesi günü saat 11.30’da başlayacak.

Festivalde gösterilecek filmler şunlar:

“Dönüş, Solino, Boş Ev, Bir Şans Daha, Gelinler, Kalküta’nın Çocukları, Kasap, Tutunamayanlar, Gözlerimi De Al, Köpek-Bombon, Büyük Yönetmen, Bir Mucizedir Yaşamak, Viski, Soğuk Duş ve Yay.

Çocuk Filmleri Kuşağı: Milyonlar, Ruhların Kaçışı.

Fransız Filmleri Kuşağı: Azzuro (Mavi), La chambre des magiciennes (Büyücü Kadınların Odası), L’esquive (Kaçak), Depius qu’Otar est parti (Otar Gittiğinden Beri), Kirikou et la sorciere (Kiriku ve Büyücü).


Şehit Aileleri Derneği Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’i Ziyaret Etti.. (28.02.2006)

 

Şehit Aileleri Derneği Başkanı Ertan Ersan ve beraberindeki heyet, derneğin 32. yıldönümü nedeniyle ve Şehitler Ölmez Albümünün dördüncüsünü takdim etmek üzere bu sabah Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay kayalpı ziyaret etti.

Ziyarette bir konuşma yapan Dernek Başkanı Ertan Ersan: “Sayın Belediye Başkanı Oktay Kayalp Bey’e derneğimizin 32. yıldönümü nedeniyle ve Şehitler Ölmez Albümünün dördüncüsünü takdim etmek için nezaket ziyaretinde bulunuyoruz. Belediye Başkanı’nın Mağusa ve bölgesinde, üyelerimiz vasıtasıyla çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Bu konuda Sayın Kayalp’ın verdiği hizmet takdire şayandır, tebrik ederiz. Bu vesileyle bugün Belediye Başkanı’nın huzurunda, tüm dernek yönetim kurulu ve üyeler adına, dün İstanbul’da ameliyat geçiren, çok sevdiğimiz Sayın Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’a acil şifalar dilerken, onu tekrar en erken zamanda yanımızda görmek için dua ediyor ve bekliyoruz” dedi.

Gazimağusa belediye Başkanı Oktay Kayalp ise ziyaretten dolayı Ertan Ersan’ın şahsında, Şehit Aileleri Derneği Yönetim Kuruluna ve üyelerine teşekkür etti. Kayalp ayni zamanda, takdir edilen bir sivil toplum örgütü olan Şehit Aileleri Derneği’nin başarılarının devamını diledi.


Gazimağusa Belediyesi’nin Tüketici Borçları İnternet’te.. (20.02.2006)

 

Kuzey Kıbrıs’ta herzaman ‘ilk’leri gerçekleştiren ve teknolojiyi yakından takip eden Gazimağusa Belediyesi, bir ‘ilk’i daha yaşama geçiriyor. Gazimağusa Belediyesi’ne borcu olanlar artık bu borcu internet aracılığıyla öğrenebilecek.

Gazimağusa Belediyesi’nin internetteki sayfası www.magusa.org’a giren tüketiciler, ana sayfada Tüketici Borçları kısmını tıkladıkları zaman açılacak olan “Tüketici Borç Sorgulama” sayfasında, 6 haneli Tüketici Numarası’nı yazdıkları takdirde, Belediyeye ait toplam borç miktarlarını öğrenebilecekler. Su, temizlik, aydınlatma, işyeri, meslek vb. Vergi ve resimlerin toplamı olan borç miktarının ayrıntıları için ise tüketiciler Gazimağusa Belediyesi’ne başvurabilecek. Tüketici Numaralarını bilmeyen vatandaşlar ise mesai saatlerinde, 366 09 50 (iç:113) numaralı telefondan öğrenebilecek.

Tüketicilerin kişiselliği açısından açık isim veya şirket ismi kullanmak yerine tüketici numarası kullandıklarını belirten Gazimağusa Belediyesi Bilgi İşlem Merkezi yetkilileri sayfanın sürekli yenileneceğini ve toplam borç rakamlarına gecikme zamlarının da dahil edildiğini vurguladılar.

Gazimağusa Belediyesi’nin gelişen ve değişen dünyada teknolojiyi her alanda takip ettiğini söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp “vatandaşlarımızın yaşam kalitesini artırmak ve sürekliliğini sağlamak için bunu yapmak zorundayız” dedi. Belediyeye borcu olan vatandaşların internet aracılığıyla, dünyanın neresinde olursa olsun bunu öğrenebileceğini söyleyen Kayalp, Kuzey Kıbrıs’ta 1999 yılında hizmete giren web sayfasıyla bu konuda ilk belediye olmanın yanında, internet üzerinden vatandaşların borç miktarını veren ilk belediye unvanını da kazandıklarını belirtti. Gazimağusa Belediyesi’nin en kısa ve en süratli biçimde vatandaşa ulaşması ve bilgi alış verişinde bulunması gerektiği noktasından yola çıkarak bu yöntemi hayata geçirdiklerini söyleyen Kayalp, Gazimağusa Belediyesi Bilgi İşlem Merkezi’nin bu tür yenilikler konusunda çalışmalarına devam ettiğini ve yasal düzenlemeler yapıldığı takdirde internet üzerinden ödemede de ‘ilk’ olacaklarını sözlerine ekledi


Gazimağusa Belediyesi Sağlık Konusunda Duyarsız İş Yerlerine Göz Açtırtmıyor! (15.02.2006-MİLLİYET)

 

Gazimağusa Belediyesi Sağlık ve Zabıta Birimleri kent genelinde denetimlerine rutin olarak devam ediyor. Özellikle market ve kasapları teke tek gezerek denetleyen ekipler, ayni zamanda buralarda satılan et ürünleri ve açıkta satılan yiyeceklerden örnek alarak devlet laboratuarlarına kontrol edilmek üzere gönderiyor. Devlet Laboratuarı’ndan gelen raporlara göre de sağlık koşullarına uygun olmayan ve daha önceki denetimlerde uyarılarak takibe alınan bazı işyerlerini mühürleyerek, ticari faaliyette bulunabilme izinlerini, eksikliklerini ve olumsuz koşullarını giderinceye kadar erteliyor.

Bu arada, son denetimlerde Gazimağusa sınırları dahilinde bulunan marketlerden çok sayıda gıda maddesine, kullanım süresi dolduğundan el konuldu. Et ürünlerinin yoğunlukta olduğu el konan gıda maddeleri, Gazimağusa Belediyesi Zabıta Birim yetkilileri nezaretinde imha edildi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, konuyla ilgili açıklamasında, özellikle Et ürünlerinin halk sağlığını tehlikeye düşürmeyecek standartlarda olması gerektiğini hatırlatarak, kendilerinin kurum olarak yetkilerini sonuna kadar kullanacaklarını söyledi. Üreticilerden Gıda Tüzüğü’ne uygun üretim yapmalarını isteyen Oktay Kayalp, tüketicileri de son kullanma tarihi geçmiş ürünleri tüketmemeleri ve bunları tespit ettikleri takdirde Belediyeye bildirmeleri konusunda uyardı. Bu tür ürünlerin satışının ancak tüketicilerin işbirliği ile engellenebileceğinin altını çizen Belediye Başkanı Kayalp, küçük ölçekli işletmeler dahil, bütün ürünlerin denetim kapsamında olduğunu hatırlatarak, vatandaşlardan gelecek her türlü ihbarın anında değerlendireceğini bildirdi.

Halk sağlığının güvence altında bulundurulmasının belediyelerin öncelikli görevleri arasında yer aldığını söyleyen Oktay Kayalp, gıda denetimi ve tüketiciye sağlıklı gıdaların ulaşmasını garanti altına alma konusuna bundan böyle her zamankinden daha yoğun bir uğraş sergileyeceklerinin hem üreticiler, hem de tüketiciler tarafından çok iyi bilinmesini istedi. Kayalp, Gazimağusa halkını sağlıksız ürünlerden korumak yanında, üreticileri de sağlıklı üretim konusunda bilinçlendirmeyi amaçladıklarını sözlerine ekleyerek, sağlıklı gıda üretimi ve satışı konusunda uygun standartları sağlamanın ana hedefleri olduğuna dikkat çekti. Sağlıksız gıda üretiminin hem halk sağlığını tehdit ettiğini, hem de üreticiler için önemli bir ekonomik kayıp anlamı taşıdığını belirten Oktay Kayalp, bu konudaki uygulamalarının belediyelerin yasal yükümlülükleri arasında yer aldığına işaret ederek, görevlerini ödünsüz yerine getireceklerinin altını çizdi.


Talat: Papadopulos dünyada yalnız kaldı .. (2.02.2006-MİLLİYET)

 

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs konusunda gelinen son aşamanın Kıbrıs Türkleri açısından umut verici olduğunu belirterek, ''Göstergeler Kıbrıs Türk politikasının değer bulduğunu ifade etmektedir, ortaya koymaktadır. Bu politikayı istikrarlı bir şekilde ilerleterek daha başarılı ve sonuç alıcı bir noktaya gidebiliriz'' dedi. Cumhurbaşkanı Talat, Türk tarafının yürüttüğü politikanın Kıbrıs sorununun çözümü odaklı olduğunu, çözüm konusunda her zaman aktif olan ve öneriyi yapan tarafın Türkiye ve KKTC olduğunu ifade etti.

Gazimağusa Belediyesi'nin düzenlediği ''Mağusa Söyleşileri''ne katılan Cumhurbaşkanı Talat, Kıbrıs konusundaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Kıbrıs sorununun çözümünde, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecinin tetikleyici faktör olacağını belirten Talat, ''Kıbrıs sorununun çözümü konusunda bizim politikalarımız doğrultusunda gelişmeler vardır'' dedi. Talat, 24 Nisan 2004 referandumundan bu yana dünyanın, Kıbrıs sorununun çözümünün basit Annan planı değişiklikleriyle mümkün olamayacağını, esas sorunun Kıbrıs'ta güç bölüşümüne razı olup olmamakla alakalı olduğunu gördüğünü, bunun da son derece önemli olduğunu kaydetti.

Rum yönetiminin ve Rum lider Tasos Papadopulos'un Kıbrıs sorununun çözümünü ve adanın yeniden birleşmesini istediğini söyleyen hiçbir yabancı ülke, hatta diplomat kalmadığını belirten Talat, ''En yakın destekçileri dahi Papadopulos'un politikasının çözüm için olmadığını görmüştür ve anlamıştır. Bunun en son örneğini Rusya örneğinde gördük, yaşadık'' dedi. Rusya Devlet Başkanı Putin'in KKTC'nin Kıbrıs konusundaki politikalarına övgü niteliği taşıyan açıklamalarına ve İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw'ın kendisini Cumhurbaşkanlığı makamında ziyaret etmesine değinen Talat, Putin'in Kıbrıs Türk politikasının takdire değer olduğu ve Kıbrıs sorununun BM çatısı altında çözülmesi gerektiği açıklamasının, Rusya'nın geleneksel Rum tarafını destekleyen politikasının değişim süreci yaşadığını gösterdiğini kaydetti. Rum yönetiminin yabancı ülke büyükelçilerine, KKTC'de nasıl davranacaklarını memorandumla tarif etmesinin, kontrolü ne kadar kaybettiğinin bir ölçüsü olduğunu ifade eden Talat, ''Uluslararası ilişkileri veya politikayı kontrol etmeleri bundan sonra mümkün değil. Ayaklarının altındaki toprak kaydı'' diye konuştu.

Kıbrıs Türklerinin, referandumda verdiği ''evet'' oyu ve geliştirdiği yeni politika sayesinde uluslararası alanda politik avantaj sağladığını belirten Talat, bundan sonra yapılması gerekenin, bu politikayı ilerleterek, politik avantajı yeni yasal pozisyona ulaştırmak olduğunu kaydetti.

KIBRIS KONUSUNDAKİ İLERLEME VE TÜRKİYE'NİN AB SÜRECİ Talat, ''Türkiye'nin AB sürecindeki sıkıntılar, tartışmalar, Kıbrıs sorununun çözümünün ne kadar önemli olduğunu tekrar tekrar gündeme getirip, bu konuda ilerleme sağlayacak. İlerleme olacaksa, çözüm olacaksa böyle olacak. Bu benim arzum olduğundan değil ama bunun başka yolu yok'' dedi. Cumhurbaşkanı Talat, Türkiye'nin Kıbrıs'la ilgili önerilerinin, ''karanlıkta ortaya çıkan bir ışık'' olarak tüm dünyanın dikkatini çektiğini ve destek bulduğunu belirtti.

''Kıbrıs sorununun çözümünde kilisenin rolünün etkili olup olmadığının'' sorulması üzerine Talat, kilisenin ruhani bağlamda önemli bir etken olduğunu, ancak kiliseyi tek etken olarak düşünmemek gerektiğini kaydetti. Talat, Kıbrıs sorununun uluslararası bir mesele olduğunu, buna bağlı olarak da kilisenin sonsuza dek çözümü engelleyebileceğini sanmadığını söyledi. Talat, Rum tarafında 21 Mayıs'ta yapılacak genel seçimlerde, KKTC'de yaşayan Rumların ve Maronitlerin ikamet ettikleri yerlerde oy kullanması yönündeki Rum yönetiminin isteğinin, Rum egemenliğini Kuzey'e yayma düşüncesi taşıyıp taşımadığı yönündeki soruya karşılık olarak, ''O konuda henüz değerlendirme yapmış değiliz, biraz daha düşünmeye ihtiyacımız var'' dedi.


Mağusa Söyleşileri’nin Bu Yılki İlk Konuğu: Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat.. (31.01.2006)

 

  • 1 Şubat Çarşamba Saat 19:30 Gazimağusa Belediye Sarayı Bora Atun Konferans Salonu

Gazimağusa Belediyesi’nin düzenlediği Mağusa Söyleşileri’nin yeni dönemdeki ilk konuğu Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat olacak. Söyleşi, 1 Şubat Çarşamba akşamı saat 19:30’da Gazimağusa Belediye Sarayı Bora Atun Konferans Salonu’nda gerçekleşecek.

Önceki yıllarda pek çok konunun uzmanların katılımıyla enine boyuna tartışıldığı Mağusa Söyleşileri’nde hem yerel, hem de evrensel konular, sunumların ardından izleyicilerin görüş ve sorularıyla açılarak tartışılıyor.

Gazimağusa Belediyesi’nin genellikle aylık periyotlar halinde düzenlediği Mağusa Söyleşileri’ne bugüne kadar konusunda uzman pek çok akademisyen, sanatçı, gazeteci, spor adamı ve politikacı katıldı.


Gazimağusa’da Çöp Toplamada Bir Yenilik Daha .. (31.01.2006)

 

Ülkemizde çöp konteyneri uygulamasını ilk başlatan Gazimağusa Belediyesi, halen bu sistemi en yaygın olarak kullanan yerel yönetim kurumu olma özelliğini korumanın yanında şimdi de Skip Çöp Konteyneri (Sanayi tipi çöp Konteyneri) uygulamasını başlattı. Özellikle Sanayi Bölgesi’ne dağıtılmaya başlayan Skip Çöp Konteyner’lerle bölgedeki çöp sorununa büyük bir rahatlama getirilmesi hedefleniyor.

Sanayi Bölgesi’nde kullanımdaki metal çöp konteynerlerinin yetersiz kaldığını tespit eden Gazimağusa Belediyesi Temizlik Birimi, bunlara ek olarak daha büyük hacme sahip Skip Çöp konteynerleri yerleştir0di. Dağıtılan Skip Çöp Konteyenerleri yanında Belediyenin Temizlik Birimi’nin altyapısı da buna uygun olarak dizayn edildi ve bu tip konteynerleri taşımaya uygun özel bir kamyon da Gazimağusa Belediyesi araç filosuna kazandırıldı. Tüm dünyada yaygın olarak kullanılan ve kentlerin temizliğinde çok önemli bir fonksiyonu yerine getiren Skip Çöp Konteynerleri, inşaat-tadilat yapanlara da belli bir ücret karşılığı kiralanabilecek. Bu tip Konteynerlerin normalde haftada bir kez boşaltılacağını söyleyen yetkililer, kontroller neticesinde kullanıma göre bu sayının artırılabileceğini de belirttiler.

Kentin ihtiyaçları doğrultusunda Belediyeye bağlı birimleri yenileyip geliştirdiklerini söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Temizlik Birimi’nin bu yönde teknolojiyi en yakından takip eden birim olduğunu belirtti. Kayalp, Gazimağusa’nın Kuzey Kıbrıs’ın en temiz kenti olma hedefi yolundan hiç ayrılmadığını, bunu başarmış olmanın kendilerini rahatlatmadığını ve ilk günkü gibi çalışmaya devem ettiklerini de söyledi. Skip Çöp Konteynerlerin Sanayi Bölgelerine dağıtıldığını, bunun bölgede büyük bir rahatlama sağlayacağını söyleyen Kayalp, konteynerlerin inşaat veya tadilat yapanlara da kiralanabileceğini ve bu konuda kentte oluşan sorunu da giderebileceklerini sözlerine ekledi.


Doğu Akdeniz Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nden Gazimağusa Belediyesi Çalışanlarına Yönelik Eğitim.. (23.01.2006)

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Gazimağusa Belediyesi çalışanlarına yönelik bir seminer eğitim programı düzenledi. Gazimağusa Belediyesi Osman Gökçe Salonu’nda verilecek seminerlere bugün başlandı.

Üç gün sürecek seminerlerde “Kişiler arası ilişkilerin geliştirilmesi”, “Doğru ve etkili anlatım” ve “Etkin iletişim yönetmelerinin kurum içi iletişimindeki yeri” konuları işlenecek.

23, 24 ve 26 Ocak tarihlerinde sunulacak seminerler, Kenan Başaran, Özden Aykaç ve Dr. Ülfet Kutoğlu tarafından verilecek. Seminer programının başlangıcında Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Başkanı Hasan Amca birer konuşma yaptılar.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi, Gazimağusa Belediyesi’nde üç gün sürecek eğitimin yanında, 8 Şubat 2006 tarihinde Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde tam donanımlı laboratuarlarda gerçekleştirilecek ve Gazimağusa Belediyesi çalışanlarının da katılabileceği “Büro Yönetimi” konusunda bir seminer daha düzenleyecek.


Gazimağusa’da Kaldırım Yapımı Devam Ediyor.. (19.01.2006)

 

Gazimağusa Belediyesi, imar çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Kentin bir çok noktasında çalışmalarını kesintisiz olarak sürdüren Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık ve İmar Birimi, kaldırım inşaatını da aralıksız sürdürüyor. Halen devam eden çalışmalarda Baflılar Bölgesi’ndeki Sakızcılar, Fatih Sultan Mehmet ve Sultan Selim Sokak’larda şu ana kadar 750 metrekare kaldırım inşası tamamlandı.

Gazimağusa Belediyesi’ne bağlı ekipler tarafından sürdürülen çalışmalarda, hem yeni kaldırımlar inşa ediyor, hem de mevcutların bakımı gerçekleştiriliyor. Kaldırım inşasını kesintisiz hizmet dalları arasında gören Gazimağusa Belediyesi, sadece araç trafiğinde değil, yaya ulaşımında da güvenliği ön planda tutarak çalışmalarını sürdürüyor.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, yaptığı değerlendirmede, kaldırım inşasına büyük önem verdiklerini belirterek, Gazimağusa’nın kaldırım bakımından tartışmasız ülkede il sırada geldiğinin altını çizdi. Üzerinde titizlikle durdukları konuların başında kaldırım inşasının geldiğini belirten Belediye Başkanı Kayalp, 2005 yılında 18500 metrekare yeni kaldırım yapıldığını söyledi.

Oktay Kayalp, ‘bir kentte insana verilen değer, o kentteki kaldırım miktarıyla ölçülür’ şeklindeki yaklaşımı kendilerine yıllardır ilke edindiklerini söyleyerek, Gazimağusa’da ana arterlerde, kentin bir ucundan diğerine, hiç kaldırımdan inmeden ulaşımın mümkün olduğuna dikkat çekti. Ana arterlerde kaldırımların tamamına yakınının inşasının bitirildiğini bildiren Oktay Kayalp, ara yollarla sokak aralarında da bu düzeyi hedeflediklerini söyledi. Halen yapımına devam edilen Baflılar Bölgesindeki kaldırımların, yaya güvenliği bakımından büyük önem taşıdığını belirten Kayalp, 2006 yılı boyunca çalışmaların bu yönde devam edeceğini de sözlerine ekledi.

 

 


Gazimağusa Belediyesi Kuş Gribi Tehlikesine Karşı Koruyucu Önlemler Almaya Devam Ediyor..(18.01.2006)
 

Ülkemizde henüz görülmeyen Kuş gribi tehlikesine karşı belediye hudutları içerisinde uyarı, ikaz ve kontrollerine devam eden Gazimağusa Belediyesi’ne bağlı ekipler, dezenfekte işlemi için de kapalı kümesleri tek tek ilaçlıyor.

Ekipler Bakanlar Kurulu tarafından alınan, kanatlı kümes hayvanlarının kapalı mekânlarda bulundurulması kararını da harfiyen uyguluyor. Vatandaşları kapı kapı gezerek uyaran ekipler, kanatlı kümes hayvanlarını kapalı mekânlara almayanların, hayvanlarını ve yemlerini müsadere ediyor.

Bölgelerdeki planlanan kontrollerin yanında, gelen şikayetleri de değerlendiren Gazimağusa Belediyesi Zabıta ve Sağlık Birimlerinden oluşan ekipler, şikayetler doğrultusunda da gereken önlemleri alıyor. Özellikle Göçmen su kuşlarının uğradığı göl bölgesinde kontrolleri artıran ekipler, göl içerisinde Biyolojik Larvasit ilaçlamalarına devam ederken, göl çevresinde devriye gezerek bölgede ölü kuş bulunup bulunmadığını kontrol ediyor ve buralarda da dezenfektasyon işlem yapıyor.

Zabıta ve Sağlık Birimi tarafından oluşturulan ekiplerin bayramdan itibaren çalışmalara başladığını söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Bakanlar kurulu tarafından alınan kararları harfiyen uyguladıklarını belirtti. Kuş Gribi tehlikesine karşı Belediye sınırları içinde gereken koruyucu tedbirleri aldıklarını, ekiplerin kapı kapı gezerek vatandaşı uyararak bilgilendirdiğini belirten Kayalp, vatandaşların da ekiplere yardımcı olmasını ve açıkta kanatlı kümes hayvanı besleyenleri belediyeye bildirmesini istedi. Göçmen su kuşlarının uğradığı göl bölgesine özel önem verdiklerini söyleyen Kayalp bu bölgedeki ilaçlama ve kontrollerinde devam ettiğini belirtti. Kayalp ayni zamanda konuya büyük duyarlılık gösteren ve belediye çalışanlarına yardımcı olan Gazimağusalı’lara da teşekkür etti.

 

 


Suriçi’nde İndirim Günleri 7-8-9 Ocak’ta... (5.01.2006)
 

Gazimağusa Belediyesi – Suriçi Esnafı işbirliğinde Kurban Bayramı öncesi Üç günlük kampanya boyunca, mağaza, kafe ve lokantalarda %50’ye varan indirimler uygulanacak.

Gazimağusa Belediyesi, Suriçi Esnafı işbirliği ile geçmiş yıllarda da düzenlenen ve çok büyük ilgi gören Suriçi İndirim Günleri’ni, bu yıl da 7-8-9 Ocak tarihlerinde üç gün boyunca yeniden düzenleniyor.

Ekonomiye katkı yanında Kurban Bayramı öncesi, tüketicilerin daha uygun fiyatlarla alış veriş olanağı bulmasını sağlamak amacıyla düzenlenen Suriçi İndirim Günleri, bölgede bulunan iş yerlerinin tamamına yakınının katılımıyla gerçekleşecek. Katılımcı mağazalar, lokanta ve kafelerle diğer işletmeler, %5 ile 50 arasında değişen oranlarda indirimler uygulayacaklar.

Önceki yıllarda da Gazimağusa Belediyesi’nin öncülüğünde ve bölge esnafının katkısıyla gerçekleştirilen organizasyonda, işletmeler yanında tüketiciler de kampanyadan yararlanma olanağı bulmuşlardı.

Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kampanyaya destek vererek katılan bütün işletmelere teşekkür ederek, %50’lere varan indirimlerin yapılacağı kampanyadan olabildiğince çok sayıda tüketicinin yararlanmasını dilediklerini belirtti. Oktay Kayalp, bayram öncesinde gerçekleşecek kampanyanın, katılan işletmelerin tüm ürün ve hizmetlerini içerecek şekilde düzenlendiğini de sözlerine ekledi.

 

 


Kentimizdeki Sokak Aydınlatma Sistemi Yenileniyor... (3.01.2006)
 

Gazimağusa Belediyesi, kentin ana arterlerindeki sokak aydınlatmalarının tamamını yeniliyor. Salamis Yolu (İsmet İnönü Bulvarı)’nda, Tuzla kavşağı ile kent arasında bulunan armatürlerin yenileriyle değiştirilmesi işlemine geçtiğimiz hafta başlandı. Yeni konulan armatürlerin, yola bakış açıları eskilerine göre değiştirilirken, 210 Watt’lık sodyum buharlı lambalarla da aydınlatma güçleri artırıldı.

Yol üzerindeki armatürlerinin yenilendiği çalışmaların bu hafta tamamlanacağını belirten yetkililer bunun ardından, Lefkoşa Yolu-Sosyal Konutlar arasındaki bölgenin sokak aydınlatmasının projesinin hazırlandığını, ekiplerin burada çalışmalara başlayacağını söylediler. Ekipler bu çalışmanın ardından da henüz projesi hazırlanmakta olan Salamis Yolu ile Lefkoşa Yolu’nu birbirine bağlayan Topçu Bulvarı (Deniz Plaza önü)’nda aydınlatma çalışmalarına başlayacaklar.

Çalışmalarla ilgili bir açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, 1974 sonrasında Gazimağusa’da hiç ellenmemiş pek çok konuya el atarak, bir çok icraat yaptıklarını söyleyerek, kentin aydınlatma sistemini sürekli olarak yenilediklerini belirtti. Kendilerinin Gazimağusa’yı her yönüyle kucaklayan bir yönetim anlayışını benimsediklerini vurgulayan Belediye Başkanı Oktay KAYALP, Gazimağusa’nın Avrupalı bir kent olma yönünde hızla ilerlediğini, bu çerçevede her türlü çalışmanın devam edeceğini de sözlerine ekledi.

 

 


ANASAYFA