OCAK - MART 2005 - HABER ARŞİVİ


Gazimağusa Belediyesi 5. Türk Müziği Beste Yarışması 31 Mart’ta Yapılıyor.. (28.03.2005)

Gazimağusa Belediyesi’nin bu yıl beşincisini düzenleyeceği Türk Müziği Beste Yarışması 31 Mart Perşembe akşamı Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılıyor. Jüri başkanlığını Türkiye’nin önde gelen bestekarlarından Bilge Özgen’in yapacağı büyük finalde, birinci gelecek bestekara 700, ikinciye 500, üçüncüye 400 YTL para ödülü ve plaket, ayrıca iki besteciye de 150 YTL mansiyon ödülü verilecek. Bu yılki beste yarışmasında finalde yarışacak on eseri TRT ses sanatçıları Cem Kafkas ve Esra Akdoğan İçöz seslendirecek.

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu Şefi Adil Sönmez başkanlığında, oluşan ön jüri, yarışmaya başvuran eserler arasında yaptığı değerlendirmede, Uzun876, Yamaç127, Hatun, Kiraz347, Ebru, Çilek446, Girne933, Öykün104, Pınar561, Mitoz259 rumuzlarıyla yarışmaya katılan bestekarların finalde yarışmasına karar vermişti.

Finalde Büyük Jüri’ye Başkanlık yapacak olan Türkiye’nin ünlü bestekarlarından Bilge Özgen, 1935 yılında Viranşehirde doğdu. İlk öğrenimini Adana'da , Lise öğrenimini Kilis'te tamamladı.1959 yılında Ankara erkek teknik yüksek Öğretmen Okulu'nu bitirdi. İlk müzik bilgilerini amatör bir müzisyen olan babası Sabri Özgen'den aldı. Ankara’daki öğrencilik yıllarında Vedia Tunççekiç ve Erol Sayan'la tanıştı. Kendisi bu dönemi,"müzikteki ikinci dönemi" olarak nitelendiriyor. Malatya'da öğretmenlik görevine başladığı 1959'da Nevzat Özgen’le evlendi. 1980 yılında Milliyet Yılın En Sevilen 10 Şarkısı Anketi'nde "Unutur Sanma Sakın" adlı eseriyle 4.'lük elde eden sanatçı, 1987'de TRT-TUTAV beste yarışmasında "Kız Sana Bir Hal Olmuş" adlı eseriyle 3.'lük ödülü 1989'da TRT 25.Yıl Beste Yarışması'nda 1.'lik , 3.'lük ve birinci mansiyon ödülünün sahibi oldu. Bilge Özgen 1983-1993 yılları arasında Ankara; 1993-2000 yılları arasında da İstanbul Radyoları’nda Lavta sanatçılığı yaptı ve buradan emekli oldu. Sanatçının Besteleri arasında “Dediler Zamanla Hep Azalırmış Sevgiler”, “Sevgi Dolu Şu Gönlüm Bir Kuş Gibi Kanatlı” en bilinenlerindendir.

Diğer üyelerinin final gecesi açıklanacağı yarışmada büyük jüri, finale kalan eserleri değerlendirip ilk üçe girecek eserleri ve iki de mansiyon ödülünün sahiplerini belirleyecek.

31 Mart 2005 Perşembe akşamı saat 20:30’da Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek Gazimağusa Belediyesi 5. Türk Müziği Beste Yarışması’na giriş ücretsiz olacak.


Gazimağusa’da Sivrisinekle Mücadelede Dur Durak Yok.. (24.03.2005)

Gazimağusa Belediyesi, göllerde ve durgun su birikintilerinde üreyen haşereyle mücadele çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Havaların ısınmasıyla düzenli çalışmalarını yoğunlaştıran Sağlık Birimi ekipleri, farklı yöntemler kullanarak, özellikle sivri sinek mücadelesine ağırlık vermiş durumda.

Göllere bırakılan ve larvaları yiyerek beslenen çok sayıda balığa ek olarak, biyolojik larvasit kullanımıyla hem göllerde, hem de lokal su birikintilerinde sürdürülen ilaçlama yanında, bu yıl ilk kez sisleme yöntemi de deneniyor. Larvasit mücadelesinden kurtulan uçarların, yok edilmesinde etkin bir yöntem olarak değerlendirilen sisleme, halen Gölbaşı bölgesindeki yüksek ağaçlar arasında uygulanıyor. Kent içi ilaçlamada özel motorlar kullanılırken, yaya ekipler de evlerin septiklerini teker teke kontrolden geçiriyor.

Durgun suların ve nemli bölgelerin, sivri sinek başta olmak üzere, diğer haşaratın üremesi için en elverişli ortamlar olduğuna dikkat çeken Gazimağusa Belediyesi Sağlık Birimi yetkilileri, sürdürdükleri çalışmalardan, halkın katılımıyla, geçmiş yıllara oranla daha başarılı sonuçlar elde edilmesini bekliyorlar. Biyolojik larvasit kullanımını kentin bütününe yaydıklarını belirten yetkililer, ancak “kaynak” olarak niteledikleri göllerin ve kıyıların çok daha yoğun biçimde ilaçlandığını söylediler.


Gazimağusa’nın Suyu Sağlıklı ve Temiz.. (24.03.2005)

Gazimağusa Belediyesi’nin suda kalite ve güvenliği sürekli temin etme konusundaki hassasiyeti devam ediyor. Halk sağlığının güvence altında bulundurulması için yükümlülük ve yetkilerini sonuna kadar yerine getirme kararlılığıyla çalışmalarını sürdüren Gazimağusa Belediyesi, olumlu sonuçlar almaya devam ediyor.

Gazimağusa’nın su şebekesine dağıtım yapan üç ayrı merkezi depodan alınan su örneklerinin Devlet Laboratuarı’nda yapılan tahlillerinin sonuçları bu konuda açık bir gösterge niteliği taşıyor. Elde edilen bulgular uyarınca, kent şebekesindeki kullanım suyunun içilebilecek düzeyde kalite standardına sahip bulunduğu teyit edildi. Devlet Laboratuarı’nın raporuna göre, Gazimağusa’nın içme ve kullanım suyunda mikrobiyolojik açıdan sağlığa aykırı bir bulguya rastlanmadı. Kanserojen etki yapan Nitrit azotu bulunamayan su örneklerinde ayrıca klor düzeyi de, Avrupa Birliği standartlarına göre, kabul edilebilir değer olan 0,25 PPM’in altında seyretti.

Depo çıkışında sağlıklı olduğu saptanan suyun, abonenin tüketimi sırasında da sağlıklı olacağı yargısı her zaman geçerli olmuyor. Geçmişte kentin farklı bölgelerinden alınan ev içi şebekeye dahil olmuş su örneklerinde bir miktar kirliliğe rastlandığının altını çizen Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birim Yetkilileri, bir dizi uyarıyı yinelemeyi gerekli görüyor. “Abonelerin depolarında biriktirdikleri ve ev içi şebekeden alınan örneklerde görülen kirlilik, genellikle sağlığa zarar verecek düzeyde değil. Ancak yine de, göz ardı edilmemesi gereken bir durum arz eder” diyen yetkililer, aşağıdaki uyarılara dikkat çektiler:

• Kullanım suyunun biriktirildiği su depolarının kapaklarının mutlaka kapalı bulundurulması şarttır.

• Depo kapaklarının kapalı olması, sadece yabancı cisimlerin depoya düşme olasılığı bakımından değil, yosun oluşumuna yol açan ışık temasının kesilmesi bakımından da zorunludur.

• Su depolarının düzenli olarak temizlenmesi ve temiz tutulması gereklidir.
 
• Depo temizliğinde deterjan kullanılmaması, sadece su ve hijyenik araç gereçlerle temizlik işleminin yapılması esastır.

Abonelerin, su depolarındaki kirlilikten kaynaklanan sorunlarla karşılaşmaması için bu hususlara özen göstermesi gerekliliğinin altını çizen Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birim yetkilileri, gerekli her türlü yardıma da hazır olduklarını açıkladılar.

Gazimağusa Belediyesi’nin, 14 bini aşan su abonesine, kesintisiz ve sağlıklı su ulaştırmak için yoğun bir çaba sarf ettiğine değinen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, “kente arz ettiğimiz sağlıklı suyun tüketim sırasında da sağlıklı olması, en büyük dileğimizdir” dedi. Abonelerinin tamamının su deposunu kontrolden ya da tahlilden geçirmelerinin olanak dışı olduğuna işaret eden Oktay Kayalp, “bu nedenle Gazimağusa halkının su konusuna titizlikle eğilmesi, herhangi bir sağlık sorunu yaşanmaması için hayati önem taşımaktadır” dedi.


Hayat İçin Su konferansı NKLde yapıldı.. (23.03.2005-MHA)

BM nin bu yıl belirlediği Hayat İçin Su teması altında Dünya Su Günü NKL de bir dizi etkinlikle kutlandı. NKL öğretmen ve öğrencilerinin işbirliği ile 21-22 Mart 2005 tarihlerinde Hayat İçin Su konu başlığı altında afiş ve kompozisyon yarışmalrı yapıldı ve panel düzenlendi.

NKL kapalı salonunda yapılan panele DAÜ İnşaat fakültesi öğretim görevlisi Doç.Dr.Mustafa Ergil,DAÜ genel sekreter yardımcısı ve çevre işleri müdürü Ramadan Görgü,Yüksek Ziraat mühendisi İsmail Arter ve Belediye su işleri amiri Naci Taşeli katıldılar.

Açılış konuşmasını yapan okul müdürü Bahadır Volkan suyun önemini vurgularken konuşmacılar Kıbrıs'ta ciddi bir su sorunu olduğunu ve bu sorunun bütün ada toplumlarında olduğu gibi Kıbrıs'ta da deniz suyunun arıtılması ile çözülebileceğini belirttiler.Bu yöntemin dünyada uzun zamandır kullanıldığını ve maliyetin sanıldığı gibi çok yüksek olmadığını söyleyen konuşmacılar öğrencilerin sorduğu sorulara da cevaplar verdiler.

 Dünyanın 4/3 ünün su ile kaplı olmasına rağmen içilebilir su miktarının %0,03 olduğu belirtildi. Zaten az olan içme suyunun kanalizasyon,sanayii ve tarımsal atıklarla kirletildiğini söyleyen konuşmacılar Kıbrıs'ta içilebilir su kaynaklarına yakın yerlerde bilinçsizce dökülen çöplerin ve kanalizasyon atıklarının su kirliliğinin asıl sebebi olduğunu vurguladılar.

Su günü nedeniyle yapılan yarışmalarda dereceye girenler: Kompozisyon:1.Hilmiye Kambur,2.Dilara karcılar,3.Arzu Gönel Afiş:teşvik ödülleri Pınar Turan ve Murat Tekbıyık. Dereceye girenlere OAB nin para ve Gazimağusa belediyesinin hediyeleri okul müdürü Bahadır Volkan tarafından verildi.


13. Gazimağusa Çocuk Festivali Resim Yarışması Sonuçlandı.. (23.03.2005)

Gazimağusa Belediyesi ile Mağusa Kültür Merkezi Çocuk Kulübü’nün birlikte düzenlediği 13. Gazimağusa Çocuk Festivali’nin ilk ön etkinliği olarak 12 ve 19 Mart tarihlerinde gerçekleşen Resim Yarışması'nın sonuçları açıklandı. 3,4 ve 5. sınıflar için 12 Mart’ta Gazimağusa Polat Paşa İlkokulu’nda, anasınıfı, 1 ve 2. sınıflar içinse 19 Mart’ta Gazimağusa Şehit Osman Ahmet İlkokulu’nda yer alan ve 1000’e yakın ilkokul öğrencisinin katıldığı yarışmada, çocuklar su altı konu başlığı altında hayal dünyalarını ve ufuklarını resimlere yansıtmıştı.

Yarışma sonucunda ortaya çıkan eserler, Türksal İnce başkanlığındaki Arif Albayrak, Mehmet Ulubatlı, Heniye Oğuzalp ve Aysu Arsoy’dan oluşan jüri tarafından değerlendirilip, sonuçlandırıldı. 3, 4 ,ve 5. sınıflarda dereceye giren çocukların resimleri, bugün (24 Mart Perşembe) DAÜ İletişim Fakültesi Yeşil Salon’da 1. Uluslararası Sualtı Film ve Resim Festivali kapsamında sergilenecek. Ayrıca ödül töreninin de yapılacağı etkinlik saat 12:30’da gerçekleşecek.

Tüm yaş gruplarında dereceye giren çocukların resimleri ise 13. Gazimağusa Çocuk Festivali resmi programı dahilinde 23 Mayıs tarihinde açılacak sergide, sergilenecek. Ödül töreni de 31 Mayıs’ta yapılacak. Jürinin değerlendirmesine göre dereceye giren ve teşvik kazanan çocuklar aşağıdaki gibidir:

ANA SINIF

1.SINIF

2.SINIF

3.SINIF

4.SINIF

5.SINIF

Ardınç Taşçıoğlu

Damla Lama

Laden Alkan

Ege Körceğez

Hüseyin Tosunoğlu

Emine Temizkalp

Zehra İmren

Asilsu Asil

Derya Bayram

Yanıkhan Okur

Serhan Denizer

Coşkun Küçük

Hatice Görgülü

Berkay Kavuş

Muhammet Adem

Nilsu Erkul

Seval Tosunlar

Sevda Avni

Mehmet Zorlu

Dilber Jesica Jenkins

Sabahat Orkun

Tarık Demir

Hüseyin Sencar

Havva Kılgöz

Melis Gürtop

Buket Gürdal

Edibe Bilge Altansoy

Alican Durmaz

Berilsu Cambaz

Enver Gilanlıoğlu

Arda Hepgüler

Barış Türkdoğan

Tuğlal Avcı

Afet Soykök

Gizem Şipaloğlu

Gülşen Şafaklı

Yusuf Uçucu

Asya Vedya Güvensoy

Mustafa Karacaoğlu

Mert Muhtaroğlu

Ceyhun İpekçioğlu

Adem Yıldızdağ

Özgür Doğan

Sıla Barbaros

Bediha Bayraktar

Muhammet M Çevikel

Emine Karaşahin

Arva Razah

Deniz Ünver

Görkem Akilhoca

Beyza Gencosmanoğlu

Pervin Gilanlıoğlu

Buse Ataoğlu

Nazime Özhırk

Çise Tuna

İlknur Uysal

Fatoş Balıkçı

Uğfe Kuyucuoğlu

Hasip Kahır

Ayşe Hacılar

Yağmur Tandoğdu

Aziz Kuncak

İrem İlay Köse

Rand Mustafa

Mete AndaySadık Yılmazer

Özhan Öz

Ceren Erdoğan

Laden Bozkurt

Kemal Hoca

 

Seniha Öztemiz

 

Berk Topçu

 

Erkan Çavuş

 

 

 


Gazimağusa’da “Katı Atık Ayrıştırma Projesi”nde İlk Adım Atıldı.. (23.03.2005)

Gazimağusa Belediyesi’nin Avrupa Birliği destekli projelerinden olan katı atık ayrıştırma ve değerlendirme projesinde ilk adım atıldı. Pilot bölge uygulaması ile başlanacak projede 330 konut, 1 okul ve 1 otel yer alacak.

Pilot bölge olarak belirlenen Sakarya Mahallesi’ndeki dubleks sosyal konutlarda, uygulamasına çok yakında başlanacak projeyle ilgili olarak önceki akşam bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Eski Gazimağusa-Lefkoşa anayolu üzerindeki Sosyal Konutlar Parkı açık hava amfisinde bölge sakinlerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp yanında, projede görev alacak Gazimağusa Belediyesi personeli, uzmanlar ve UNDP yetkilileri hazır bulundu.

Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın projeyle ilgili bilgi verdiği toplantıda vatandaşlardan gelen sorular da yanıtlandı. Projenin Gazimağusa Belediyesi’nin ‘Avrupalı Hizmet’ yaklaşımının yeni bir unsuru olduğunu söyleyen Oktay Kayalp, evsel atıkların ayrıştırılmasının ve olası en yüksek düzeyde geri kazanımının sağlanmasının, günümüzde en çağdaş atık denetimi yöntemi olduğunu belirtti. Projede atıkların kaynağında ayrıştırılmasının yöntem olarak saptandığı üzerinde duran Kayalp, elde edilecek başarının katılımcı bölge halkının vereceği desteğe bağlı olduğunun altını çizdi. Bölgede projenin tasarlanması aşamasında gerçekleştirdikleri kamuoyu yoklamasında %90’lık bir destekle karşılaştıklarını da söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, bu projeyi “gereksiz” diye niteleyenlerin sadece %4 düzeyinde olmasının kendilerini çok büyük ölçüde cesaretlendirdiğinin altını çizdi.

Katı atık ayrıştırma projesi için her eve dört ayrı çöp konteyneri dağıtılacağını belirten Kayalp, mavi renkli konteynere kağıtların, yeşil renkli olanlara camların, gri renklilere metallerin atılacağını, organik atıkların ise siyah renkli konteynerlerde toplanacağını açıkladı. Gazetelere verdikleri ilanla proje kapsamında pilot bölgede atık toplayacak firma aradıklarını da bildiren Oktay Kayalp, özel sektörün toplama işini üstlenmesini tercih ettiklerini ancak, Gazimağusa Belediyesi’nin de bu işi yürütebilecek organizasyona sahip olduğunu sözlerine ekledi. Organik atıkların öğütülerek “yeşil gübre olarak kullanılacağını, diğer atıkların ise ekonomik olarak değerlendirileceği bilgisini veren Kayalp, plastik atıkların, daha büyük bir organizasyonun parçası olacağını ve kentin bütününde projenin uygulanmasıyla gündeme geleceğini söyledi. Pilot bölgede haftanın beş gününde çöp toplama hizmetinin gerçekleştirileceğini de açıklayan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, bu bölgede projeye katılanların 2005 yılı boyunca temizlik vergisinden muaf olacağının da altını çizdi.

Gazimağusa Belediyesi’nin Sakarya dubleks sosyal konutlarda pilot uygulamayı başlatacağı katı atık ayrıştırma ve değerlendirme projesine Nisan ayının sonunda start verilmesi öngörülüyor.


Gazimağusa’da Altyapı Yatırımları Tam Gaz Devam Ediyor...(23.03.2005)

Gazimağusa Belediyesi’nin kentin farklı noktalarında yürüttüğü altyapı çalışmaları devam ediyor. Kentin ihtiyaçlı bölgelerinde yürütülen altyapı, kaldırım ve yol yenileme çalışmaları halen Antalyalılar Caddesi ile Anamur Sokak’ta devam ediliyor.

Yürütülen çalışmaları yerinde inceleyerek basına bilgi veren Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, özellikle Antalyalılar Caddesi’nde bir süredir devam eden çalışmaların tamamlanma aşamasına geldiğini bildirdi. Yağmur suyu drenaj sisteminin inşasıyla başlayan çalışmaların, su şebekesinin yenilenmesi ve kaldırım inşasıyla devam ettiğini söyleyen Oktay Kayalp, halen devam eden yol yenileme çalışmasının ardından, bölgenin en hayati ulaşım arteri olan Antalyalılar Caddesi’nin yepyeni bir çehre ile hizmete girmiş olacağının altını çizdi. Yol yenileme çalışmasının Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından yürütüldüğüne işaret eden Kayalp, bunun dışındaki bütün işlerin Gazimağusa Belediyesi’nin kendi kaynakları ve ilgili birimlerinin görev üstlenmesiyle tamamlandığını söyledi.

Anamur Sokak’ta yürütülen su şebekesi yenileme ve yol yapımı için hazırlık çalışmalarını da yerinde inceleyen Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa’yı daha çağdaş ve sorunsuz bir kent yapabilmek adına durmaksızın hizmet ürettiklerinin altını çizdi. Anamur Sokak’taki çalışmaların henüz yeni başlatıldığına dikkat çeken Kayalp, “halen, olayın ilk ayağı olan yağmur suyu drenaj inşası ve içme suyu şebekesinin yenilenmesi işi devam ediyor. Daha sonra kaldırım ve asfaltlama çalışmalarına geçilerek bölgedeki su sorunuyla birlikte ulaşım sorunu da çözümlenmiş olacak” dedi.

Su şebekesine yıllardır çok büyük yatırımlar yaptıklarına işaret eden Belediye Başkanı Oktay Kayalp, gerek su dağıtımının sürekli ve adil yapılabilmesi, gerekse şebeke kayıplarının önüne geçilebilmesi için aralıksız çalıştıklarını belirtti. Özellikle bu iki konuda Gazimağusa’nın diğer kentlere oranla çok büyük bir aşama kaydettiğini söyleyen Kayalp, su konusunda Gazimağusa’nın en talihsiz kent olduğunu, ancak yine de en az su sorunu yaşanan kentin de Gazimağusa olduğunu sözlerine ekledi.


Avrupa Filmleri Festivali başarıyla tamamlandı... (22.03.2005)

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB), Gazimağusa Belediyesi ve Girne Belediyesi’nin birlikte düzenledikleri 2’nci Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali başarıyla tamamlandı.

14 günde 14 farklı filmin sinemaseverlerle buluştuğu festivali 2 binin üzerinde seyirci izledi. 7-21 Mart 2005 tarihleri arasında üç şehirdeki Galleria Sinemaları’nda gösterilen filmler seyirciden tam not aldı. 7 Mart gecesi “Machuca” filminin gösterildiği Gala Gösterimi ile açılan festivalde Şili, Arjantin, Almanya, Fransa, Afganistan, Japonya, İrlanda, Meksika, İspanya, Türkiye, Yunanistan, Avustralya, Danimarka, İngiltere, İtalya ve İsviçre yapımı 14 film seyirciyle buluştu. Bazı filmlerde seyircilerin salonları doldurduğu festivalde bu yıl “Fransız Filmleri Kuşağı” gösterimleri de yapıldı.

LTB Başkanı Kutlay Erk, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın ikincisi yapılan festivalin kalıcı hale gelmesi için 3 belediyenin işbirliğinin gelecek yıllarda da devam edeceğini belirterek Amerikan sinemasının hegomonyası altında bulunan sinema sektöründeki diğer ülke filmlerini de sinemaseverlerle buluşturmayı amaç edindiklerini ifade etti. Dünyanın çeşitli ülkelerinde birçok kaliteli sinema yapımı üretildiğinin altını çizen üç başkan dünyayla ilişkilerini geliştiren Kıbrıslı Türklerin bu festivalle dünya sineması ile de buluşma fırsatını yakaladığının altını çizdiler. Festivalin gerçekleşmesindeki katkılarından dolayı Galleria Sineması Yetkilileri’ne çok teşekkür eden üç başkan “Fransız Filmleri Kuşağı” gösterimlerindeki katkılarından dolayı da Kıbrıs Türk- Fransız Kültür Derneği ve Fransız Kültür Merkezi’ne teşekkür etti.

Özellikle Şili filmi “Machuca” , ünlü mimar Louis Kahn’ın hayatını filme alan belgesel “Mimar Babam”, Afganistan’daki küçük bir kızın hikayesini anlatan “Osama” ve Ömer Şerif’in başrolünde oynadığı “İbrahim Bey ve Kuran’ın Çiçekleri” filmlerinin seyircilerden büyük ilgi gördüğü festivalde ayrıca “Arjantin Hikayeleri” , “Elveda Lenin” , “5x2” , “Günah” , “Belleville’de Randevu” , “Meleğin Düşüşü” , “Yeniden Sev Beni” , “Yeniden Sev Beni” , “Banka” , “Wilbur Ölmek İstiyor” ve “ İhtirasın Bedeli” filmleri de seyirciyle buluştu.


Gazimağusa Belediyesi Sağlık Birimi Alarmda.. (15.03.2005)

Gazimağusa Belediyesi, göllerde ve durgun su birikintilerinde üreyen haşereyle mücadele çalışmalarını yoğunlaştırdı. Havaların ısınmaya başladığı içinde bulunduğumuz günlerde çalışmalarını yeni bir program çerçevesinde yoğunlaştıran Gazimağusa Belediyesi Sağlık Birimi, adeta alarma geçti.

Yağışlı kış mevsiminin ardından, halen dolu durumdaki Gazimağusa’daki göllerin, sivri sinek üreme merkezi halini aldığını bildiren yetkililer, bu durumu olası en az rahatsızlığa yol açacak biçimde kontrol edebilmek için bütün olanaklarını seferber etmiş bulunuyor. Resmi rakamlara göre, yalnızca Çanakkale Gölü’nde, yaklaşık 3 milyon metreküp su bulunduğunu belirten Sağlık Birimi yetkilileri, diğer göllerle birlikte Gazimağusa’da yaklaşık 7 milyon metreküp durgun suyun bulunduğunu açıkladılar.

Durgun suların ve nemli bölgelerin, sivri sinek başta olmak üzere, diğer haşaratın üremesi için en elverişli ortamlar olduğuna dikkat çeken yetkililer, halk sağlığı açısından, önümüzdeki günlerde sorun yaşanmaması için, çalışmalarını yoğunlaştırdılar. Sağlık Birimi’nde, acil durumlar haricinde izinlerin durdurulduğunu açıklayan birim yetkilileri, vardiya sistemiyle çalışmaların gün boyu aralıksız sürdürüleceğini belirttiler. Biyolojik larvasit kullanımını kentin bütününe yaydıklarını, özellikle göllerin ve kıyıların yoğun biçimde ilaçlandığını söyleyen Sağlık Birimi yetkilileri, göllere larvaları yiyerek beslenen balıklar bırakıldığını, ayrıca botlarla ilaçlama yapıldığını belirttiler. Yürütülen çalışmalardan verim alınabilmesi için Gazimağusalılar’ın katkısına gereksinim duyduklarını da açıklayan Sağlık Birimi yetkilileri, bazı uyarılarda bulunarak, vatandaşlardan;

 • su depolarının kapaklarını mutlaka kapalı bulundurmalarını,
 • bahçe havuzlarına balık atmalarını
 • çevrelerindeki küçük su birikintilerine karşı duyarlı olmalarını
 • lokal sorunları Gazimağusa Belediyesi’nin 185 numaralı telefonuna bildirmelerini istediler.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, konuya ilişkin açıklamasında, sürdürülen çalışmalarda en etkili ilaçların kullanıldığını ve bunların Dünya sağlık Örgütü kriterleri uyarınca insan sağlığına kesinlikle zararının olmadığını söyledi. Biyolojik larvasitin, özellikle su birikintilerinde kalıcı etki yaptığına da değinen Kayalp, özel ilaçlama makinelerinin kentin her yanında devrede olduğunu, göllerin kıyılarının özel motorlarla, iç kısımların ise yüzer ekipler tarafından ilaçlandığını, söyledi. Çok sayıda balığın göllere bırakıldığını da sözlerine ekleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, yaya ekiplerin de kentte özellikle septikleri ve küçük su birikintilerin, ilaçladıklarını açıkladı. Sağlık Birimi’nin çalışmalarını kesintisiz sürdürdüğünü bildiren Kayalp, yürüttükleri çalışmadan olumlu sonuçlar alınabilmesi için vatandaşların işbirliğinin şart olduğunu söyledi.

Oktay Kayalp, bir bardak durgun suda dahi çok sayıda sivri sineğin üreyebileceğine dikkat çekerek, septik ilaçlama ve diğer sorunlarla ilgili Gazimağusa Belediyesi’ne mutlaka başvurulması gerektiğinin altını çizdi.


13.Çocuk Festivali Başlıyor.. (9.03.2005, GENÇ TV)

Gazimağusa Belediyesi ile Mağusa Kültür Merkezi Çocuk Kulübü’nün birlikte organize ettiği 13. Gazimağusa Çocuk Festivali’nin hazırlıkları tamamlandı.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da mart ve nisan aylarında da resim çizme ve mektup yazma yarışmaları gibi ön etkinlikler içeren festival, 23 Mayıs’ta başlayıp 1 Haziran’da tamamlanacak.

Gazimağusa Belediyesi ile Mağusa Kültür Merkezi Çocuk Kulübü; yarışmalar, söyleşiler, tiyatro ve müzik etkinlikleriyle zengin bir yelpazeye sahip olan festivalin içerik ve kapsamını genişletti. Buna göre bu yılki festivalde, mektup yazma yarışması İskele Şehit İlker Karter İlkokulu’nda da gerçekleştirilerek yarışmaya Karpaz bölgesi ilkokullarının katılımı da sağlanmış olacak.

Bir diğer yenilik olarak da Kıbrıs çocuk oyunları ve masallarıyla ilgili çalışmalar çocuklara uygulamalı olarak yaptırılacak.

Diğer yandan karnaval yürüyüşü ve meydan gösterilerine diğer bölgelerdeki çocukların yanında, Mağusa bölgesindeki Rum çocukların da katılımının sağlanacağı “Ritimde ortak dil müzik” etkinliği organize edilecek.

Bu yıl yine ilk kez çeşitli çocuk oyunlarının oynanabileceği ve oyuncakların yer alacağı bir merkez oluşturularak festival süresince açık tutulacak. Venedik Sarayı’nda yer alacak merkezden, çocuklar festival boyunca ücretsiz olarak yararlanabilecekler.

Ayrıca Gazimağusa bölgesi kültür sanat derneklerinin halk dansları ekiplerinin gösterilerine de yer verilecek.

1. Uluslararası Doğu Akdeniz Sualtı Fotoğraf ve Film Festivali kapsamında “Denizin Altındaki Yaşam” konulu resim yarışması DAܒyle birlikte ilk kez organize edilecek. Bu yarışmadan DAܒnün seçeceği 5 resim uluslararası yarışmalara katılarak, sergilenecek.

KAYALP:
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile Mağusa Kültür Merkezi Çocuk Kulübü Genel Sekreteri Dudu Cumaoğulları dün bir basın toplantısı düzenleyerek festival hakkında bilgi verdiler.

Belediye Başkanı Oktay Kayalp, bu yılki festivalin yine birbirinden renkli, yaratıcı ve eğlenceli etkinliklerle dolu olacağını ifade etti.

Belediye olarak festivale ortak olurken çocukların yaratıcılıklarının büyüklere sunulmasını amaçladıklarını söyleyen Kayalp, “Çocuklara fırsat verilmesi durumunda neler yapabileceklerinin açığa çıkabilmesi için biz büyüklere önemli görevler düşmektedir. İşte bizler de bu onurlu görevi geçmişte olduğu gibi bu yıl da coşkuyla yerine getiriyoruz” dedi.

Kayalp, her yıl artan ilgi ve katılımla gerçekleşen festivale bu yıl da ülkenin dört bir yanından büyük katılım olacağını kaydetti.

Festivalin hazırlık çalışmalarında ve gerçekleştirilmesindeki katkılarından ötürü Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile tüm ilkokul öğretmenlerine, yöneticilerine, diğer eğitim kurumlarına ve uzmanlara teşekkür eden Kayalp, geleceğin sahipleri olan çocukların bugüne dair söyleyecekleri olduğunun her yılki festivallerde ortaya çıktığını vurguladı. Kayalp, “Bu yıl da çocuklarımızın bizlere yeni ufuklar açacaklarına inancım tamdır” dedi.

CUMAOĞULLARI:
Mağusa Kültür Merkezi Çocuk Kulübü Genel Sekreteri Dudu Cumaoğulları da 13. Gazimağusa Çocuk Festivali’nin 12 Mart’taki resim yarışması ön etkinliğiyle başlayacağını, 23 Mayıs’tan itibaren bir hafta boyunca renkli etkinliklerle devam edeceğini ve 1 Haziran’da geleneksel karnaval yürüyüşü ve meydan etkinlikleriyle tamamlanacağını ifade etti.

Cumaoğulları, her yıl birçok bölgeden okulların katılımıyla sınırlarını genişleten festivale bu yıl da ülkenin dört bir yanından okulların ve çocukların katılacağını söyledi. Cumaoğulları, “Bu yeni katılımlardan büyük güç almakta ve tüm çocuklara ulaşma hedefimize her yıl biraz daha yaklaşmaktayız” diye konuştu.

TASLAK PROGRAM:
Festivalin taslak programı ise şöyle:

 • 12 Mart: 8. Resim Çizme Yarışması. Yer: Polatpaşa İlkokulu (3, 4 ve 5’inci sınıflar) Saat: 09.00
 • 19 Mart: 8. Resim Çizme Yarışması. Yer: Şehit Osman Ahmet İlkokulu (Anasınıf, 1 ve 2’inci sınıflar) Saat. 09.00
 • 8 Nisan: 9. Mektup Yazma Yarışması. Yer: Alasya İlkokulu, Şehit İlker Karter İlkokulu. Saat: 14.00.
 • 23 Mayıs: Resim ve mektupların sergisi. Yer: Belediye Sergi Salonu. Saat: 18.00.
 • 25 Mayıs: MKM Çocuk Kulübü yılsonu gösterisi. Yer: Namık Kemal Lisesi. Saat: 20.00
 • 27 Mayıs: Seminer. Konu: Resim ve mektup yarışmalarından çıkan sonuçların değerlendirilmesi… Konuşmacı: Dr. Mehmet Yağlı. Yer: Belediye Konferans Salonu. Saat: 15.00
 • 28 Mayıs: 5. Dans Yarışması. Yer: DAÜ Lala Mustafa Paşa Spor Sarayı. Saat:14.30
 • 30 Mayıs: Çocuk Oyunları ve Masalları Semineri. Yer: Belediye salonları. Saat: 14.30
 • 31 Mayıs: Yarışmaların ödül töreni. Yer: Belediye Sergi Salonu. Saat: 18.00
 • 1 Haziran. Çocuk festivali yürüyüşü ve gösteriler. Yer: Namık Kemal Lisesi (toplanma), Namık Kemal Meydanı Saat: 17.45.

Sanatseverlerden Gala’ya yoğun ilgi.. (8.03.2005, HALKIN SESİ)

Üç belediyenin birlikte düzenledikleri 2’nci Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali önceki gece Lefkoşa’da yapılan Gala Gösterimi ile başladı.

Şili’de dönemin Sosyalist lideri Allende’nin askeri darbeyle devrilişinin farklı bir bakış açısıyla anlatıldığı Şili-İspanya ortak yapımı “Machuca” filminin gösterildiği açılışa sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.

Lefkoşa Türk Belediyesi, Gazimağusa Belediyesi ve Girne Belediyesi’nin birlikte düzenledikleri Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali Gala’da gösterilen “Machuca” filmi ile açıldı.

Bu yıl ikincisi düzenlenen festivalin önceki gece Lefkoşa Galleria Sineması’nda Saat 18:00’de yer alan Gala gösterimine sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.

Gala’yı LTB Başkanı Kutlay Erk, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp,Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Erbil Akbil, bazı milletvekilleri, Fransa Büyükelçiliği 1’nci Müsteşarı Monsieur Eric Sanson, Kıbrıs Türk Fransız Kültür Derneği Başkanı Biran Mertan, Fransız Kültür Merkezi yetkilileri, bazı üst düzey yabancı ülke temsilcileri ve bazı Lefkoşa Türk Belediyesi Meclis üyeleri yanısıra kalabalık bir sinemasever izledi.

Üç Belediye’nin ortaklaşa düzenlediği ve 14 günde 14 farklı filmin üç kentte dönüşümlü olarak gösterileceği Festival’de dün akşam ise 3 film sinemaseverlerle buluştu. Lefkoşa Galleria Sineması’nda Saat 18:30’da Arjantin yapımı “Arjantin Hikayeleri”, Gazimağusa Galleria Sineması’nda Saat 19:00’da Şili-İspanya ortak yapımı “Machuca” ve Girne Galleria Sineması’nda Saat 19:00’da İtalya-İsviçre ortak yapımı “İhtirasın Bedeli” gösterildi.

2’nci Avrupa Filmleri Festivali’nde ayrıca bir de “Fransız Filmleri Kuşağı” yer alacak. Fransız Kültür Derneği ve Fransız Kültür Merkezi’nin katkılarıyla oluşturulan kuşakta 4 Fransız filmi Lefkoşa Galleria Sineması’nda gösterime girecek. Fransız Filmleri Kuşağı’nda yer alan filmler ücretsiz olacak.

Gala Gösterimi dışındaki 14 filmi sanatseverler 5 YTL ( 5 milyon TL) karşılığı izleyebilecek. Biletler Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne Belediyeleri Halkla İlişkiler Birimleri’nden ve üç kentteki Galleria Sinemaları gişelerinden temin edilebilecek.

Festivalde yer alacak filmlerle ilgili ayrıntılı bilgi, festivali anlatan broşürlerin yanısıra www.magusa.org , www.girnebelediyesi.com ve www.lefkosabelediyesi.org sitelerinden de elde edilebilecek.


Gazimağusa Belediyesi’nden Yağmur Suyu Drenaj Şebekesi’ne Yeni Bir Hat İlavesi... Antalyalılar Caddesi’ne Drenaj.. (7.03.2005)

Gazimağusa Belediyesi, yağmur suyu ile mücadele çalışmaları kapsamında yeni bir şebekenin inşasına başladı. Kentin bütün yağmur suyu drenaj sisteminin düzenli bakımı yanında, geliştirme ve yeni sistemler kurma konusunda da çalışmalarını sürdüren Gazimağusa Belediyesi, son olarak Zafer Mahallesi’nin en uzun arteri olan Antalyalılar Caddesi’nde yeni bir drenaj hattı inşa ediyor.

Kentteki yağmur suyu drenaj sisteminin sorunsuz biçimde çalışmasını öncelikli konular arasında ele alan Gazimağusa Belediyesi, bu konuya ilişkin çalışmalarına ara vermeksizin devam ediyor. Yaklaşık bir kilometre uzunluğunda olacak Antalyalılar Caddesi drenaj hattı tamamlandığında, bölgenin bütün bağlantı yollarıyla birlikte, yağmur suyu sorununu temelli çözüme ulaştırmış olacak. Gerekmesi halinde pompaj istasyonu ile de desteklenecek yani hattın inşası, Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birimi personeli tarafından gerçekleştiriliyor.

Drenaj hattına ek olarak, caddenin bütün kaldırımları da yeniden inşa edilirken, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın halen Gazimağusa’da sürdürdüğü yol yenileme çalışmaları kapsamında bulunan Antalyalılar Caddesi, çalışmalar tamamlandığında baştan sona yenilenmiş olacak. Halen devam eden çalışmalar tamamlandığında, özellikle Antalyalılar Caddesi ile buna bağlanan bütün ara yollarda yaşanan yağmur suyu sorunu çözüme ulaştırılacak. Ayrıca, yol ve kaldırım çalışmaları sayesinde, hem araç hem de yaya ulaşımı daha güvenli hale gelecek.

Yapılan ölçümlerde, bir seferde yaklaşık 500 metreküp suyun toplandığı bölgede, büyük sorunlar yaşandığına ve trafiğin önemli ölçüde aksadığına işaret eden Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, yeni drenaj hattıyla, hem yolların sürekli trafiğe açık kalmasının sağlanacağını, hem de bölge sakinlerini tedirgin eden su baskını olasılığının ortadan kaldırılacağını belirtti. Gazimağusa Belediyesi’nin altyapı çalışmalarını uzun vadeli hedefler doğrultusunda yürüttüğüne de değinen Oktay Kayalp, amaçlarının bugün yapılan işlerin, en az on–onbeş yıllık gereksinimleri karşılayacak düzeyde olmasını sağlamak olduğunu da sözlerine ekledi.


"2'nci Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali" başlıyor . (6.03.2005)

Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne belediyelerinin işbirliğiyle düzenlenen "2'nci Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali" bugün başlıyor. Festivalin açılışı, Lefkoşa'daki Galleria Sineması'nda düzenlenen gala gecesiyle yapılacak.

Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne belediyelerinin işbirliğiyle düzenlenen "2'nci Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali" bugün başlıyor. Festivalin açılışı, Lefkoşa'daki Galleria Sineması'nda düzenlenen gala gecesiyle yapılacak.

Saat 18.00'deki galada "Machuca" adlı film gösterilecek. Gala gecesine festivali düzenleyen üç belediyenin başkan ve diğer yöneticilerinin yanı sıra üst düzey protokol ve bazı yabancı ülkelerin Kıbrıs'taki büyükelçileri de katılacak. "2'nci Avrupa Filmleri Festivali" galasına sinemaseverler ücretsiz katılabilecek.

Yakın tarihin en önemli darbelerinden biri olarak kabul edilen Latin Amerika ülkesi Şili'de Allende'nin devrilmesini farklı bir bakış açısıyla anlatan "Machuca" filmiyle başlayacak "2'nci Avrupa Filmleri Festivali", 21 Mart'a kadar devam edecek.

14 günlük sürede sinemaseverler Hollywood sineması ürünü olmayan 14 farklı filmi izleme fırsatı bulacak. Birbirinden kaliteli filmler Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne'de dönüşümlü olarak gösterime girecek. Gala dışında filmlerin başlama saati Lefkoşa'da saat 18:30, Gazimağusa ve Girne'de ise 19:00 olacak.

"2'nci Avrupa Filmleri Festivali"nde ayrıca bir de "Fransız Filmleri Kuşağı" yer alacak.

Fransız Kültür Derneği ve Fransız Kültür Merkezi'nin katkılarıyla oluşturulan kuşakta 4 Fransız filmi Lefkoşa Galleria Sineması'nda gösterime girecek. Fransız Filmleri Kuşağı'nda yer alan filmler ücretsiz olacak.

Bu akşamki Gala Gösterimi dışındaki 14 filmi ise sanatseverler 5 YTL karşılığı izleyebilecek. Biletler Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne belediyeleri Halkla İlişkiler Birimleri'nden ve üç kentteki Galleria Sinemaları gişelerinden temin edilebilecek.

Festivalde yer alacak filmlerle ilgili ayrıntılı bilgi, festivali anlatan broşürlerin yanı sıra www.magusa.org ve www.lefkosabelediyesi.org sitelerinden de elde edilebilecek.


Gazimağusa Belediyesi 5. Türk Müziği Beste Yarışması 31 Mart 2005 Akşamı Yapılıyor.. (3.03.2005)

Gazimağusa Belediyesi’nin bu yıl beşincisini düzenleyeceği Türk Müziği Beste Yarışması 25 Mart 2005 tarihinde Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılıyor. Jüri başkanlığını Türkiye’nin önde gelen bestekarlarından Bilge Özgen’in yapacağı büyük finalde, birinci gelecek bestekara 700, ikinciye 500, üçüncüye 400 YTL para ödülü ve plaket, ayrıca iki besteciye de 150’şer YTL mansiyon ödülü verilecek.

Bu yılki beste yarışmasında finalde yarışacak on eseri TRT ses sanatçıları seslendirecek.

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu Şefi Adil Sönmez başkanlığında, oluşan ön jüri, yarışmaya başvuran eserler arasında yaptığı değerlendirmede, Uzun876, Yamaç127, Hatun, Kiraz347, Ebru, Çilek446, Girne933, Öykün104, Pınar561, Mitoz259 rumuzlarıyla yarışmaya katılan bestekarların finalde yarışmasına karar vermişti.

Final akşamı Jüri Başkanlığı’nı yapacak olan Türkiye’nin ünlü bestekarlarından Bilge Özgen, 1935 yılında Viranşehirde doğdu. İlk tahsilini Adana'da , Lise öğrenimini Kilis'te tamamladı.1959 yılında Ankara erkek teknik yüksek Öğretmen Okulu'nu bitirdi. İlk müzik bilgilerini amatör bir müzisyen olan babası Sabri Özgen'den aldı. Ankara’daki öğrencilik yıllarında Vedia Tunççekiç ve Erol Sayan'la tanıştı. Kendisi bu dönemi,"müzikteki ikinci dönemi" olarak nitelendiriyor. Malatya'da öğretmenlik görevine başladığı 1959'da Nevzat Özgen hanımla evlendi. 1980 yılında Milliyet Yılın En Sevilen 10 Şarkısı Anketi'nde "Unutur Sanma Sakın" adlı eseriyle 4.'lük elde eden sanatçı, 1987'de TRT-TUTAV beste yarışmasında "Kız Sana Bir Hal Olmuş" adlı eseriyle 3.'lük ödülü 1989'da TRT 25.Yıl Beste Yarışması'nda 1.'lik , 3.'lük ve birinci mansiyon ödülünün sahibi oldu. Bilge Özgen 1983-1993 yılları arasında Ankara; 1993-2000 yılları arasında da İstanbul Radyoları’nda Lavta sanatçılığı yaptı ve buradan emekli oldu. Sanatçının Besteleri arasında “Dediler Zamanla Hep Azalırmış Sevgiler”, “Sevgi Dolu Şu Gönlüm Bir Kuş Gibi Kanatlı” en bilinenlerindendir.

Diğer üyelerinin final gecesi açıklanacağı yarışmada büyük jüri, finale kalan eserleri değerlendirip ilk üçe girecek eserleri ve iki de mansiyon ödülünün sahiplerini belirleyecek.

31 Mart 2005 Perşembe akşamı saat 20:30’da Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek Gazimağusa Belediyesi 5. Türk Müziği Beste Yarışması’na giriş ücretsiz olacak.


Gazimağusa Rengarenk.. (11.01.2005)

Gazimağusa Belediyesi’nin çevre düzenleme ve yeşillendirme çalışmaları devam ediyor. Bir yandan yeni sezon hazırlıklarını sürdüren Park Bahçeler Birimi’ne bağlı ekipler, diğer yandan da mevcut çiçekliklerle yeşil alanların bakımını yapıyor. Ağaç dikimine de yoğun biçimde devam eden ekipler, özellikle ana arterlerdeki ağaç dokusunu geliştirmek için yetişkin fidanlardan yararlanıyor.

Çiçeklendirme alanlarında bahara yönelik olarak mevsim çiçeklerinin dikilmesi öngörülürken, ekili bulunan kış çiçekleriyle çimlendirme alanlarının bakımı titizlikle yapılıyor.

Gazimağusa Belediyesi’ne bağlı Park Bahçeler Birimi ekipleri, hazırlık çalışmalarının tamamlanmasının ardından yeni sezon için ağaç ve çiçek dikimine devam edecekler. Bu yıl mevsim çiçeklerinden Şebboy, Dildamak, Papatya ve Lahana Çiçeği, ağaç olarak da Kavak, Alev Ağacı, Deve Tabanı ve Demir ağaçları yoğun olarak kullanılan türler arasında ilk sırada yer alıyor.

Gazimağusa Belediyesi’nin kendine ait dört ayrı serada yetiştirdiği mevsimlik çiçekler kentin çeşitli yerlerindeki çiçekliklere dikilirken dönem dönem belediye veznesine başvuranlara da ücretsiz olarak dağıtılıyor. Bu yıl çiçek dağıtımına önümüzdeki haftadan itibaren başlayacaklarını açıklayan Park Bahçeler Birimi yetkilileri, dağıtımın stoklar elverdiğince süreceğini bildirdiler.


Gazimağusa Toptancı Hali Yeniden Düzenleniyor.. (04.01.2005- TAK)

Gazimağusa Belediyesi tarımsal üretimin ve seracılığın yoğun olduğu kentte büyük önem taşıyan toptancı halini günün ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde yeniden düzenliyor. 15 gün önce başlayan ve bir ay içerisinde tamamlanması hedeflenen düzenlemeler çerçevesinde halin çatıları değiştirilirken, araç giriş çıkışlarını kolaylaştıracak çalışmalar yürütülüyor.

Toptancı ofislerinin de yeniden düzenlendiği çalışmalarda elektrik sistemi de yeniden gözden geçirilecek.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp devam eden çalışmaları incelemesi sırasında yaptığı açıklamada, 1980'li yıllarda günün ekonomik olanaklarına göre inşa edilen halin 20-25 yıl içerisinde yıprandığını belirterek, ihtiyaçlara cevap vermeyen noktaların yenilendiğini ifade etti.

Bölgede yoğun tarımsal üretim yapıldığını ve kentteki bütün manav ve marketlere dağıtımın bu halden yapılması nedeniyle büyük önem taşıdığını söyleyen Kayalp, halin yeniden düzenlenmesinin hem üreticiye hem de piyasaya önemli bir rahatlama getireceğini kaydetti. Kayalp, amaçlarının kentteki ticari hayatı kolaylaştırmak olduğunu da sözlerine ekledi.


ANASAYFA