2004 YILI HABER ARŞİVİ

Mağusalı Çocuklarda Noel Baba Sevinci... (29.12.2004)

Gazimağusa Belediyesi’nin yeni yıl nedeniyle çocuklar için hazırladığı hediye paketlerinin dağıtımı kentin dört bir yanında devam ediyor. Gazimağusa sokaklarında ellerindeki çanlarıyla dolaşan ve kapıları çalan Noel Babalar, binlerce çocuğu sevindiriyor. Çalınan kapılarını açanlar, karşılarında kırmızı elbiseleri ve ak sakalıyla, sırtında kocaman bir hediye çuvalı taşıyan Noel Baba’yı görünce önce gözlerine inanamıyor. İlk şaşkınlığın ardından, Noel Baba’dan hediyesini alan çocuklar, büyük sevinç yaşıyor. Bir çok evde hatıra fotoğrafları, hatta video kayıtları için Noel Babalar’la birlikte kameralara poz veriliyor. Noel Babalar bugün de, Gazimağusa'nın dört bir yanında binlerce hediyeyi çocuklara dağıtacak. Gazimağusa Belediyesi'nin hazırladığı hediye paketlerinin içinde, çeşitli kırtasiye malzemeleri, oyuncaklar ve yemişler bulunuyor. Gazimağusa’da artık geleneksel hale gelen Noel Baba’nın hediye dağıtması, yeni yıl coşkusunun çocuklar tarafından başlangıcı olarak kabul ediliyor.

Gazimağusa Belediyesi’nden Araç Filosu’na “0 km” Bir Yatırım Daha... (28.12.2004)

Gazimağusa Belediyesi, araç filosuna “0” km bir dozer dahil etti. Kentin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilmek için, araç filosunu güçlendirme çalışmalarını sürdüren Gazimağusa Belediyesi, bundan kısa bir süre önce de üç adet yeni çöp toplama aracı satın almıştı.

Kuzey Kıbrıs’ın en büyük araç filosuna sahip belediyesi konumundaki Gazimağusa Belediyesi, ortaya çıkabilecek ihtiyaçları anında karşılayabilmek amacıyla, bir süreden beridir sürdürdüğü yeni araç alımlarına, devam ediyor. Gazimağusa Belediyesi, son bir yılda filosuna üç yeni çöp aracı, iki su tankeri, iki yeni kamyonet, bir minibüs, üç adet binek araç ve üç tane de motosiklet kattıktan sonra, şimdi de yeni bir dozer satın aldı.

Catterpillar marka dozer, kem yükleyici, hem de kazıcı olarak çok amaçlı kullanım olanağı sağlıyor. Gazimağusa Belediyesi’nin kendi mali olanaklarıyla satın alınan dozer, Temizlik Birimi’nin envanterine kaydedilerek haklın hizmetine sokuldu.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa’daki yaşam kalitesinin her alanda artırılması konusu üzerinde titizlikle durduklarını belirterek, “bunu yaparken, belediyemizin ürettiği hizmetlerin kalitesinin artırılmasını en önemli unsur olarak değerlendirmekteyiz” dedi. Oktay Kayalp, temizlik hizmetlerini hem verimli, hem de kaliteli biçimde yerine getirebilmek için büyük bir uğraş verdiklerinin altını çizdi. Gazimağusa’nın sürekli geliştiğini ve yeni gereksinimlerin ortaya çıktığına işaret eden Kayalp, bunların hızla karşılanabilmesi için, Gazimağusa Belediyesi’nin kentin gelişiminden daha hızlı bir biçimde kendini geliştirme uğraşında olduğunu sözlerine ekledi.


Gazimağusa’daki Yeni Yıl Kutlamaları İptal Edildi ... (27.12.2004)

Gazimağusa Belediyesi, 24 Aralık’ta meydana gelen ve sadece Gazimağusalılar’ı değil, tüm halkı derin bir acıya boğan trafik kazası nedeniyle, 31 Aralık Cuma akşamı, Namık Kemal Meydanı’nda düzenlenecek kutlama programını iptal etti.

7 kişinin ölümü ve 1 kişinin de ağır yaralanmasıyla sonuçlanan trafik kazasının yarattığı üzüntünün yeni yıl coşkusunu gölgelediği saptamasında bulunan Gazimağusa Belediyesi, Grup Jazz Mania ile Fırat Derat ve Grup İcon’un sahne alacağı yılbaşı eğlencesini iptal etme kararı aldı.

Namık Kemal Meydanı’nda yapılması kararlaştırılan konserlerle havai fişek gösterisinin iptalini anlayışla karşılayan ve hiçbir tazminat talep etmeksizin kabul eden Jazz Mania ve Fırat Derat-Grup Icon’a, Aktüel Havai Fişek’e, Mehmet Özbengi ve Mehmet Boşnak’a teşekkür eden Gazimağusa Belediyesi, böylesi acıların 2005’le birlikte bir daha yaşanmaması dileğiyle, tüm halkın yeni yılını kutladı.


Mağusa Söyleşileri'nin bu ayki konuğu Rum Eski Hükümet Sözcüsü M.Papapetou'ydu... (TAK- 23.12.2004)

Rum yönetimi eski Hükümet Sözcüsü Mihailis Papapetru Papadopulos’un izlediği politikaların Brüksel’deki AB zirvesinde tam olarak yerini bulmadığını belirtti.

Güney Kıbrıs’taki Birleşik Demokratlar (EDİ) Başkan Yardımcısı Mihailis Papapetru, referandumda ‘hayır’ diyen Rum tarafının ilk kez uluslararası toplumla çatışma halinde olduğunu ifade ederek, “BM Genel Sekreteri’yle bile iletişime geçememekteyiz, çatışma halindeyiz” dedi.

Papadopulos’un mutlu olmak için hiçbir nedeni bulunmadığını aktaran Papapetru, uluslararası arenada yerini alabilmek için Papadopulos’un politikalarını değiştirmesi gerektiğini kaydetti.

lerides hükümetinin hükümet sözcüsü, EDİ Başkan Yardımcısı Mihailis Papapetru önceki akşam Gazimağusa Belediyesi’nin düzenlediği Mağusa Söyleşileri’ne katılarak, AB zirvesi bağlamında Kıbrıs sorununda olası gelişmeleri değerlendirdi.

Belediye Sarayı Bora Atun Konferans Salonu’nda yer alan söyleşide Papapetru, 17 Aralık’tan sonra hiçbirşeyin aynı olmadığını ve yeni bir döneme girildiğini belirterek, parti olarak Türkiye’nin müzakere tarihi almasını son derece olumlu bir karar olarak gördüklerini ifade etti.

“Türkiye’ye AB kapıları kapatılsaydı, Kıbrıs’ın geleceği çok daha kötü olurdu” diyen Papapetru, Kıbrıs sorununun çözümünün Türkiye ile birlikte ve Türkiye’nin AB sürecinde rol oynamasıyla gerçekleşeceğini ve Türkiye AB’ye yaklaştıkça daha fazla çözüm olanağı ortaya çıkacağını söyledi.

“AB sorunu çözecek kurum değil”
EDİ Başkan Yardmcısı Mihailis Papapetru, Kıbrıs sorununu çözecek kurumun AB olmadığını, sadece yan desteklerden biri olduğunu belirterek, çözümün BM çerçevesinde ve iki taraf arasında gerçekleşebileceğini vurguladı.

Papapetru, AB’nin Kıbrıs sorununun çözümüne müdahil olması durumunda kendini tasfiye edeceğini söyledi.

Papapetru, 3 Ekim’e kadar olan sürenin çözüm için büyük bir fırsat olduğu değerlendirmesinde bulunarak, bu dönem içindeki çabaların başarısız olması durumunda herşeyin daha zor olacağını ve adadaki ayrılığın kesinlik kazanacağını ifade etti.

Papapetru,“Çözüm için yakında bir fırsatımız daha olacak ve bu muhtemelen bize verilmiş son fırsat olacak; Türk ve Rumların kaderlerini ellerinde tutarak geleceklerini belirleyecekleri son fırsat olacak” dedi.

Ekim’e kadar olan sürenin çok önemli olduğunu, AB ve uluslararası toplum tarafından çok dikkatle izleneceğini söyleyen Papapetru, Rum yönetiminin Annan Planı dışında yeni bir plan talep etmesi durumunda bunun ‘çözümü istemiyor’ anlamına geleceğini kaydetti.

Adada çözüm olacaksa bunun Annan Planı temelinde olması gerektiğini, Annan Planı’nın bugüne kadar sunulan bütün planların temelini teşkil ettiğini ifade eden Papapetru, Annan Planı’nın müzakere temeli olarak değil, çözüm olarak ele alınması gerektiğini kaydetti.

AKEL kilit
Referandumlar öncesi Annan Planı’nda değişiklikler isteyen AKEL’in kendi önerilerini hayata geçirmek için hiçbir şey yapmadığını kaydeden Papapetru, çözüm arayışlarında AKEL’in tutumunun kapıyı açacak kilit olduğunu belirtti.

Papapetru, “AKEL oyun oynamaya devam ederse ve Papadopulos’un politikalarını sürdürürse hiçbir yere gidemeyiz” dedi.

Papapetru, Kıbrıs’taki statükonun Ekim’den sonra da devam etmesi durumunda Kıbrıs sorununa çözüm arayışlarının Türkiye’nin AB’ye katıldığı bir dönemde gündeme geleceğini, bunun da 10-15 yılı alacağını belirtti.

 


Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu Dinleyenleri Büyüledi... (17.12.2004)

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu, Kıbrıslı Besteciler Konserleri’nde dinleyenleri adeta büyüledi. Gazimağusa’nın ardından, önceki akşam da Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen konserlerde, salonu dolduranlar Kıbrıslı Bestecilerin sanat müziği eserleriyle mest oldular. Konserlerde koro, 12 seçkin eserden oluşan repertuarını büyük bir başarıyla sundu.

16 Aralık Perşembe akşamı saat 20:00’de Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan konseri, Meclis Başkanı Fatma Ekenoğlu, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Erbil Akbil, Lefkoşa Belediye Başkanı Kutlay Erk ile Yüksek Mahkeme Eski Başkanı Salih Dayıoğlu yanında çok sayıda besteci, sanatçı ve Türk Müziği severl büyük bir beğeniyle izledi.

Konserde Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu, Şef Adil Sönmez yönetiminde hazırladığı 2004 yılı repertuarında yer alan eserleri büyük bir başarıyla seslendirdi. Dinleyenlere tek bölümde sunulan konserde, Nihavend, Hicaz, Muhayyer Kürdi, Suzinak, Kürdüli Hicazkar ve Hüzzam makamlarında Kıbrıslı bestekarlara ait 12 seçkin eserle, bir de potpori seslendirildi. Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu, 10’u müzisyen olmak üzere 50 kişiden oluşuyor.

Konserler öncesinde kısa birer konuşma yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, yerel yönetimlerin yükümlü oldukları temel hizmetler arasında gördükleri kültür sanata büyük önem verdiklerinin altını çizdi. 9. yılına giren Türk Müziği Korosu’nun Gazimağusa Belediyesi’nin 400 kişilik kültür–sanat ailesinin en seçkin kurumlarından birisi olduğuna da değinen Kaylp, “büyük bir ciddiyetle çalışmalarını sürdüren elemanlarımıza özverili çalışmaları için sonsuz teşekkürlerimi sunarım” dedi. Bu yılki repertuara sadece Kıbrıslı bestekarların eserlerini almalarının, koronun kuruluş amacında başarıya ulaşıldığının işareti olduğunu söyleyen Oktay Kayalp, “yola çıkarken, yerel sanatçılarımızı motive etmeyi, tozlanmış müzik alatlerini yeniden ellerine almalarını sağlamayı amaçlıyorduk. Bugün bu amacımıza ulaştığımızı, hatta Kıbrıs Türk Müziği’nin bir konser repertuarı oluşturacak kadar geliştiğini görmekten büyük mutluluk duyuyoruz” dedi. Kıbrıslı bestecilerin üretmelerini ve üretimlerini dinleyicilerle buluşturmalarını sağlamaktan gurur duyduklarını da dile getiren, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, konser bitiminde eserleri seslendirilen bestecilere çiçek takdim etti.

 


Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu Yeni Dönem Konserlerine Başlıyor... (14.12.2004)

Bu yılki repertuarda sadece Kıbrıslı Besteciler’in eserleri var...

Koro 16 Aralık’ta da Saat 20:00’de Lefkoşa’da Atatürk Kültür Merkezi’nda Konser Verecek.

Giriş Davetiyeleri, Gazimağusa Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi’nden temin edilebilecek.

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu, yeni dönem konserlerine bu akşam (15 Aralık, Çarşamba) Gazimağusa Galleria Sinaması’nda vereceği konserle başlıyor.

Şef Adil Sönmez yönetiminde çalışmalarını sürdüren koro 16 Aralık’ta da Lefkoşa’da Atatürk Kültür Merkezi’nde yine saat 20:00’de sahne alacak.

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu’nun bu yılki repertuarında sadece Kıbrıslı bestekarların eserlerine yer veriliyor. Toplam 12 eserin dinleyenlere tek bölümde sunulacağı konserde, Nihavend, Hicaz, muhayyer Kürdi, Suzinak, Kürdüli Hicazkar ve Hüzzam makamlarında eserler sunulacak. Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu, 10’u müzisyen olmak üzere toplam 50 kişiden oluşuyor.


Struga Belediye Başkanı Gazimağusa’da... (14.12.2004)

Gazimağusa Belediyesi’nin Makedonya’daki kardeşi Struga Belediyesinin Başkanı Romeo Dereban ile Belediye Meclis Başkanı Faruk Sarachı beraberlerindeki heyetle Gazimağusa’yı ziyaret ediyor.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın davetlisi olarak ülkemizde bulunan konuk başkanlar, Gazimağusa yanında, Lefkoşa ve Girne’yi de ziyaret ederek belediye başkanları ile görüşecek.

Kıbrıs’taki ziyaretleri çerçevesinde ilk olarak Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’la makamında bir araya gelen konuk başkanlar ve beraberindekiler, kentlerinde yürüttükleri çalışmalarla ilgili görüş alış verişinde bulundular. Görüşmede Yazar İsmail Bozkurt ve CTP Milletvekili şair Dr. Arif Albayrak da hazır bulundu.

Hem Struga’nın, hem de Gazimağusa’nın Avrupa Birliği fonlarından desteklenen projelere ev sahipliği yapması nedeniyle büyük anlam taşıyan görüşmede başkanlar, yürüttükleri ve gelecekte gerçekleştirmeyi düşündükleri projelerle ilgili olarak birbirlerine karşılıklı bilgi aktadılar.

Kıbrıs’ta bulundukları süre içinde devlet ve hükümet yetkilileriyle de görüşecek olan Struga Belediye başkanları, ayrıca, beraberlerinde bulunan ve aralarında dünyaca tanınan şair Razme Kumbarovski’nin de bulunduğu şairlerle Kbrıslı Türk şairlerin katılacağı bir de şiir gecesine katılacaklar.

Şiir Gecesi etkinliği, 16 Kasım Perşembe akşamı saat 19:00’da Gazimağusa Suriçi’nde bulunan KIBATEK Merkezi’nde gerçekleşecek. Gecede şairin Kıbrıs’la ilgili yazdığı şiirlerden oluşan Cennet Ada adlı kitabından örnekler okuyacağı bildirildi.

Struga Belediyesinin Başkanı Romeo Dereban ile Belediye Meclis Başkanı Faruk Sarachı ve beraberlerindeki heyet 17 Aralık Cuma günü ülkemizden ayrılacak.

 


Kıbrıslı Besteciler Konseri... (8.12.2004)

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu, 2004 yılı konserler dizisine yepyeni bir repertuarla başlıyor. Şef Adil Sönmez yönetiminde çalışmalarını sürdüren koro, ilk konserini 15 Aralık’ta saat 20:00’de Gazimağusa’da Galleria Sineması’nda veriyor. Koro, 16 Aralık’ta da Lefkoşa’da Atatürk Kültür Merkezi’nde yine saat 20:00’de sahne alacak. Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu’nun bu yılki repertuarında sadece Kıbrıslı bestekarların eserlerine yer veriliyor.

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu’nun 2004 yılı repertuarında toplam 12 eser yer alıyor. Dinleyenlere tek bölümde sunulacak konserde, Nihavend, Hicaz, muhayyer Kürdi, Suzinak, Kürdüli Hicazkar ve Hüzzam makamlarında eserler sunulacak.

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu, 10’u müzisyen olmak üzere toplam 50 kişiden oluşuyor. 15 Aralık’ta Gazimağusa’da yapılacak olan ilk konser, 16 Aralık’ta da Lefkoşa’da Atatürk Kültür Merkezi’nde tekrarlanacak.

Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Belediye Başkanı Oktay Kayalp, “yerel yönetimler, temel yerel hizmetlere ek olarak, bulundukları bölgede yaşayanların kültürel sosyal, sportif ve ekonomik gereksinimlerini de gözeterek etkinlik göstermek durumundaki kurumlardır. Çağdaş yerel yönetim anlayışının günümüzde ulaştığı noktada; kültür, sanat, ekonomi, çevre, sağlık, eğitim ve diğer birçok konu, belediyelerin gündeminde bulundurup, üzerinde çalışma yapması gereken alanlardır” dedi. Kayalp ayrıca, Türk Müziği Korosu’nun, Gazimağusa Belediyesi’nin 400 kişilik kültür–sanat ailesinin en etkin kurumlarından birisi olduğuna da değinerek, “büyük bir ciddiyetle çalışmalarını sürdüren elemanlarımıza özverili çalışmaları için sonsuz teşekkürlerimi sunarım” dedi.

 


Gazimağusa’da Kaldırım Yapımı Devam Ediyor... (7.12.2004)

Gazimağusa Belediyesi, imar çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Kentin bir çok noktasında çalışmalarını kesintisiz olarak sürdüren Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık ve İmar Birimi, kaldırım inşaatını da aralıksız sürdürüyor. Halen Karakol bölgesinde devam eden çalışmalarda şu ana kadar 500 metrekare kaldırım inşası tamamlandı.

Gazimağusa Belediyesi’ne bağlı ekipler tarafından sürdürülen çalışmalarda, hem yeni kaldırımlar inşa ediyor, hem de mevcutların bakımı gerçekleştiriliyor. Kaldırım inşasını kesintisiz hizmet dalları arasında gören Gazimağusa Belediyesi, sadece araç trafiğinde değil, yaya ulaşımında da güvenliği ön planda tutarak çalışmalarını sürdürüyor.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, yaptığı değerlendirmede, kaldırım inşasına büyük önem verdiklerini belirterek, Gazimağusa’nın kaldırım bakımından tartışmasız ülkede il sırada geldiğinin altını çizdi. Üzerinde titizlikle durdukları konuların başında kaldırım inşasının geldiğini belirten Belediye Başkanı Kayalp, 2004 yılında şu ana kadar 2800 metrekare yeni kaldırım yapıldığını söyledi.

Oktay Kayalp, ‘bir kentte insana verilen değer, o kentteki kaldırım miktarıyla ölçülür’ şeklindeki yaklaşımı kendilerine yıllardır ilke edindiklerini söyleyerek, Gazimağusa’da ana arterlerde, kentin bir ucundan diğerine, hiç kaldırımdan inmeden ulaşımın mümkün olduğuna dikkat çekti. Ana arterlerde kaldırımların tamamına yakınının inşasının bitirildiğini bildiren Oktay Kayalp, ara yollarla sokak aralarında da bu düzeyi hedeflediklerini söyledi. Halen yapımına devam edilen Karakol bölgesinde kaldırımların özellikle öğrencilerin güvenliği bakımından büyük önem taşıdığını belirten Kayalp, yıl sonuna kadar hedeflerinin 3500 metrekare kaldırım inşasını tamamlamak olduğunu kaydetti.

 


Başbakan Talat Mağusa Söyleşileri'ne Katıldı... (TAK- 30.11.2004)

Başbakan Mehmet Ali Talat, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda Türk tarafının öneri paketi sunmasının söz konusu olmadığını vurguladı. "Planı reddeden biz değiliz ki; neden biz öneri paketi sunalım" diyen Başbakan Mehmet Ali Talat, Rum tarafı bir öneri sunmadan Türk tarafının müzakere paketi sunmasının mümkün olmadığını söyledi.

Başka önerilerle gündemi değiştirmenin çok büyük risk taşıdığını ifade eden Talat, Rum tarafı öneri sunarsa bunu BM ve AB'la görüşüp Türkiye'yle tavır belirleyeceklerini kaydetti. Başbakan Mehmet Ali Talat Gazimağusa Belediyesi'nin düzenlediği "Mağusa Söyleşileri"ne katılarak, "Bugünden Yarına Kıbrıs Sorunu" konulu konuşma yaptı.

Dün akşam Gazimağusa Belediyesi'nde gerçekleşen söyleşide katılımcıların sorularını da yanıtlayan Talat, dün internet sayfalarına düşen Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili konsey raporu sonuç taslağına değindi. Bu konuda orijinal metni görmeden değerlendirme yapmanın çok doğru olmadığını, spekülasyon da olabileceğini ancak habere göre Türkiye'nin "Kıbrıs Cumhuriyeti"ni tanımasının tavsiye edildiğini belirten Talat, kendisinin yabancı diplomatlarla yaptığı görüşmelerde AB'ta tanıma konusunda Türkiye'ye zorlama yapılmaması eğilimi olduğunu gözlemlediğini söyledi.

Türkiye'nin 17 Aralık'ta tarih alacağına inandığını ifade eden Talat, Rum tarafının Kıbrıs sorunu konusundaki düşüncelerini yasal bazda AB'a empoze edemeyeceğini, Annan Planı'nı reddeden Rum tarafının BM ve uluslararası arenada zor durumda olduğunu kaydetti. Hazırlanmasında katkısı olan, BM ve AB'ın destek verdiği Annan Planı'nı reddeden Rum tarafının AB içinde istediği her şeyi yapmasının mümkün olmadığını vurgulayan Başbakan Talat, Rumların uluslararası arenada Türk tarafının 3-4 yıl önceki pozisyonuna düştüğünü ve Rum tarafının dışlanma sürecini yaşadığını söyledi. Türk tarafının da Annan Planı'na "evet" demekle dünya nezdinde takdir topladığını belirten Talat, çözüm olmasa bile Kıbrıs Türkü'nü dünyayla buluşturan, kısmi de olsa ilişki kurmasını sağlayan bir sonuç ortaya çıktığını belirtti.

Kıbrıs konusundaki politikaların inançlı ve istikrarlı bir şekilde sürdürülmesi gerektiğini ifade eden Talat, bu politika sayesinde çok uzun olmayan bir gelecekte Kıbrıs Türklerinin haklarını alabileceği bir ortamın yaratılabileceğini vurguladı.

RUM NEDEN HAYIR DEDİ
Başbakan Mehmet Ali Talat bir soru üzerine de Papadopulos'un birtakım endişeler nedeniyle değil yetki bölüşümünü benimsemediği için plana hayır çağrısında bulunduğunu kaydetti. Talat, Papadopulos bunu yaparken birtakım gerekçelerin arkasına saklanarak, Rum toplumunu bir şekilde inandırdığını, diğer yardımcı unsurlar ve kitle desteğiyle amacına ulaştığını söyleyerek, "Esas hayır demesinin nedeni ne Türk askerinin varlığı ne de diğer unsurlar güç bölüşümünü kabullenememesidir" diye konuştu.

İZOLASYONLARIN KALDIRILMASI
Eski politikalara dönülmeyecek, şimdiki politikayı ilerleterek sürdürecek bir politikanın izlenmesinin önemine işaret eden Talat, bunun yapılması durumunda izolasyonların ciddi şekilde ortadan kalkacağı ve çözümü zorlayacağı bir ortamın yaratılacağını ifade etti.

İzolasyonların kaldırılmasının çözüm sürecinde stratejik bir hedef olduğunu söyleyen Talat, izolasyonların kaldırılmasının sadece ekonomik getiri ve nefes almayı sağlamayacağını, Rum toplumunun ' demek ki Kıbrıslı Türkler de kazanabiliyormuş, Rumlar da kaybedebilirmiş, Papadopulos'un söyledikleri doğru değilmiş' yorumunu yapmalarını sağlayacağını, ayrıca Papadopulos'un politikalarının doğru olmadığını göstereceğini vurguladı. Talat, izolasyonlar kalktıkça Kıbrıs sorununun çözümünden vazgeçilmeyeceğini, sorununun çözümünün zorlanacağını ve daha gerçekçi bir zemine oturacağını belirtti.

BUZDOLABI SİYASETİ
Başbakan Talat, Türkiye'nin Kıbrıs sorununun çözümü konusunda buzdolabı siyaseti izlediğiyle ilgili bir soru üzerine de, "Buzdolabı siyaseti bunu söyleyenler tarafından icat edildi. Eğer varsa bu siyaset bütün dünyanındır, Türkiye'nin değil" dedi.

Dünyanın Türkiye'nin AB üyeliği yolunda bir yol kazası istemediğini, bu nedenle 17 Aralık'a kadar Kıbrıs konusunda karşılıklı yeni birşeylerin ortaya atılmasını benimsemediğini söyleyen Talat, "Türkiye buzdolabı siyaseti güdemez. Güderse AB ile bir ay bile görüşemez, Kıbrıs sorunu her zaman gündemde ve Türkiye'nin önünde olacak" yorumunu yaptı. Başbakan Talat, Kıbrıs konusunun çözümü konusundaki dünyadaki isteksizliğin Türkiye'nin AB üyeliğinden sonra tersine döneceğini ve hareketlilik olacağını belirtti. Talat, Kıbrıs sorununun Türkiye AB üyesi olmadan çözümlenmek zorunda olduğunu vurgulayarak, "Türkiye tanımadığı bir ülkenin, sorunu olduğu bir ülkenin kulübüne giremez" dedi ve bu bilinçle hareket edilmesi gerektiğini ifade etti. --

TÜRKİYE'YLE DİYALOG
Talat, bir başka soruyu yanıtlarken de Türkiye'yle diyalogun bulunduğunu ve bu diyalogu daha iyi bir noktaya getirecek koşulların da uygun olduğunu kaydetti. Türkiye ile KKTC hükümeti arasında zaman zaman farklı görüşlerin ortaya çıkmasının doğal olduğunu ifade eden Talat, bu farklılıkları mantıkla duyguların çatışması olarak değerlendirdi.

SEÇİMLER
Başbakan Talat bir soruyu yanıtlarken de erken seçimin sonuçlarının geçen yılki seçim sonuçlarından farklı olacağına inandığını kaydetti. Talat, "Bu seçimler herhalde 25-25 pat çıkmaz. Eğer çıkarsa halk müthiş bir hesaplama gücüne sahip, kollektif akıl, tek bir akıl gibi hareket ediyor diyeceğim" ifadelerini kullandı. Konuşmasında Annan Palanı'nın müzakere sürecine ve bu süreçte yaşanan gelişmelere de değinen Başbakan Talat, Türk tarafının son müzakere süreci dışında plana ciddi katkısının olmadığını, katkı yapmaktan kaçındığını kaydetti. "Türk tarafı müzakere etmedi, müzakere eden biz muhalefet olduk" diyen Başbakan Talat, birinci versiyonundan itibaren plandaki değişikliklerin o dönemdeki iktidarın kararlı tutumuyla değil, muhalefetin yaptığı müzakereler ve ortaya koyduğu görüşler sayesinde gerçekleştiğini, ayrıca Türk tarafının plana 2004 yılında angaje olduğunu belirtti.


Gazimağusa Belediyesi Emekli Öğretmenleri Yine Unutmadı ... (MHA- 25.11.2004)

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Öğretmenler Günü nedeniyle emekliye ayrılmış öğretmenler onuruna, 24 Kasım Çarşamba akşamı (geçen akşam) saat 18:00’de Anıt Gazinosu’nda bir kokteyl verdi.

Gazimağusa Belediyesi’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği Emekli Öğretmenler Kokteyli için davetler telefon aracılığıyla yapıldı.

Özel davetiye çıkarılmayan kokteyl, bütün emekli öğretmenlerin katılımına açık oldu.

Öğretmenler Günü’nde çalışan öğretmenlerin bir araya gelerek hem kutlama, hem de dayanışma gerçekleştirdiklerini belirten Oktay Kayalp, emekli öğretmenlerin meslek yaşamlarını sona erdirmelerine karşın, öğretmekten ve öğretmenlikten vazgeçmelerinin mümkün olmadığına işaret ederek “İşte bu gerçekten hareket ederek, her yıl emekli öğretmenlerimizi bir araya getirmek amacıyla düzenlediğimiz kokteyli bu yıl da 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde burada kutluyoruz” dedi.

Oktay Kayalp, öğretmenliğin yaşam boyu süren ender mesleklerden olduğuna da değinerek, öğretmenlerin emekliye ayrılmış olsalar dahi, öğretmeye devam ettiklerini, kendisinin emekli öğretmenlerin de Öğretmenler Günü’nü kutlamaktan onur duyduğunu sözlerine ekledi. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, özel davet yapmadıklarını, basın yoluyla yaptıkları davetin bütün emekli öğretmenlere yönelik olduğunu da belirterek, “bütün emekli öğretmenlerle kokteylde bir arada görme mutluluğunu yaşadığını” söyledi.

Emekli öğretmenler adına konuşan Erol Erozan yıllardır kendilerini hatırlayan ve bir araya getiren Kayalp'a tüm arkadaşları adına teşekkür etti.

Kokteyle belediye meclis üyelerinden Tema Irkad ve Ayhan Köle ile meclis eski üyelerinden milletvekilleri Dr.Okan Dağlı ve Dr.Arif Albayrak katıldılar.

Bu arada dün 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyle Gazimağusa’da ulaşabildiğimiz hemen hemen tüm ilk ve orta dereceli okullarda kutlamalar yapıldı.Bazı okullardaki kutlamalara okul aile birlikleri de katkı koyarken her yıl siyasiler tarafından ziyaret edilen Namık Kemal Lisesi’ni bu yıl sadece CTP ziyaret etti.Genel sekreter Ferdi Sabit Soyer,ilçe başkanı Dr.Okan Dağlı ve Dr.Arif Albayrak bizzat gelirken Öyak,Gazimağusa Kaymakamı ve Belediye başkanı mesajlar yolladılar.


Gazimağusa Belediyesi’nden Emekli Öğretmenlere Kokteyl... (23.11.2004)

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Öğretmenler Günü nedeniyle emekliye ayrılmış öğretmenlere onuruna, 24 Kasım Çarşamba akşamı (bu akşam) saat 18:00’de Anıt Gazinosu’nda bir kokteyl veriyor.

Gazimağusa Belediyesi’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği Emekli Öğretmenler Kokteyli için davetler telefon aracılığıyla yapılıyor. Özel davetiye çıkarılmayan kokteyl, bütün emekli öğretmenlerin katılımına açık olacak.

Öğretmenler Günü’nde çalışan öğretmenlerin bir araya gelerek hem kutlama, hem de dayanışma gerçekleştirdiklerini belirten Oktay Kayalp, emekli öğretmenlerin meslek yaşamlarını sona erdirmelerine karşın, öğretmekten ve öğretmenlikten vazgeçmelerinin mümkün olmadığına işaret etti. “İşte bu gerçekten hareket ederek, her yıl emekli öğretmenlerimizi bir araya getirmek amacıyla düzenlediğimiz kokteyli bu yıl da 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde saat 18:00’de Anıt Gazinosu’nda yineliyoruz” dedi. Oktay Kayalp, öğretmenliğin yaşam boyu süren ender mesleklerden olduğuna da değinerek, öğretmenlerin emekliye ayrılmış olsalar dahi, öğretmeye devam ettiklerini, kendisinin emekli öğretmenlerin de Öğretmenler Günü’nü kutlamaktan onur duyduğunu sözlerine ekledi. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, özel davet yapmadıklarını, basın yoluyla yaptıkları davetin bütün emekli öğretmenlere yönelik olduğunu da belirterek, bütün emekli öğretmenlerle kokteylde bir araya gelme arzusunda olduklarını söyledi.

 

Hendek’te Ralli ... (19.11.2004)

Gazimağusa Belediyesi’nin sponsorluğunu yapacağı 1. Gazimağusa Belediyesi Hendek Yarışı 21 Kasım 2004 Pazar günü yapılıyor.

Kuzey Kıbrıs Turing ve Otomobil Kurumu’na (KKTOK) bağlı Ralli Komitesi tarafından organize edilen sezonun son yarışında ısınma turları saat: 09.15’te başlarken, yarış saat:11.00’de start alacak.

Gazimağusa kalesi surları etrafı olarak bilinen Hendek etrafında yapılacak olan yarışın kayıtları geçtiğimiz hafta başlamış ve 18 kasım akşamı saat 21.00 kadar sürmüştü.

İki kez start alacak olan ralliciler, hendek etrafında her startta 3’er kez tur atacaklar. Yarışın ödül töreni ise yarışın yapıldığı gün saat 15.30’da düzenlenecek.


Gazimağusa’da Su Kesintisi Olacak... (19.11.2004)

Gazimağusa’da yapımı devam eden su kulesinin şebeke bağlantılarının yapılabilmesi amacıyla kente bir süre su verilemeyecek. 19 Kasım Cuma saat 13:00 ile 20 Kasım Cumartesi saat 18:00 arasında gerçekleşecek su kesintisinden vatandaşların çok fazla etkilenmemesi için suyu tasarruflu kullanmaları istendi.

Gazimağusa Belediyesi’nin Avrupa Birliği destekli projeleri arasında bulunan ve inşası çok yakında tamamlanacak olan ayaklı su kulesi, bugün(19 Kasım Cuma) ve yarın (20 Kasım Cumartesi) yürütülecek çalışmalarla ana su şebekesine bağlanacak. Kulenin şebeke bağlantılarının tamamlanmasının ardından kente yeniden düzenli su dağıtımına başlanacak.

Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birim yetkilileri, su kulesinin şebeke bağlantılarının yapılmasının ardından deneme işleminin başlayacağını belirterek, kısa sürede hizmete konmasının hedeflendiğini açıkladılar. Su kulesinin kentin her noktasına eşit basınç ve miktarda su verilebilmesinin ilk koşulu olduğuna işaret eden yetkililer, kulenin devreye girmesiyle birlikte şebekede yaklaşık olarak 2 atmosferlik basınçla su sevkıyatı mümkün olabilecek. Bu basıncın santrifüj motorlarla elde edilenden daha büyük ve etkili düzeyde olduğunun altını çizen yetkililer, Gazimağusa’da pek yakında dağıtımdan kaynaklanan su sorunu kalmayacağını söylediler.


Gazimağusa’da Su Sayaçlarında Elektronik Okuma Devri Başladı... (19.11.2004)

Gazimağusa Belediyesi, su sayaçlarında elektronik okuma ve faturalandırma dönemini açtı. Hem zamandan hem de insan kaynaklarından önemli oranda tasarruf sağlayan yeni sistemle su sayaçları el bilgisayarları aracılığıyla okunacak. Okunan sayaçlara ait faturalar, yine el yazıcılarından alınan faturalarla anında abonelere dağıtılacak.

Eski sistemde okunan sayaçlara ait değerler tahsildarlar aracılığıyla Gazimağusa Belediye Sarayı’nda bilgisayara kaydedilip, faturaları basıldıktan sonra dağıtılıyordu. Yeni sisteme geçilmesiyle birlikte iki tur halinde gerçekleşen faturalandırma işlemi tek seferde gerçekleştirilmiş olacak.

12 bini su olmak üzere toplam 17 bini aşkın abonesi bulunan Gazimağusa Belediyesi, su tahsilatında görevli personeline el bilgisayarlarının kullanımına ilişkin eğitim verdi. Eğitimin ardından gerçekleşen uygulamada sistemi deneyen personel, bayram tatilinin ardından el terminalleriyle hizmete başladı. Gazimağusa Belediyesi Bilgi İşlem ve Muhasebe Birimleri’nin ortak çalışması ve ODTÜ-EBİ işletim sistemlerinin teknik desteğiyle oluşturulan yeni sistemde, abonelerin faturaları el terminalleri aracılığıyla hazırlanacak. Bildirim amaçlı bu faturaların asılları ise gereksinim duyulması halinde Gazimağusa Belediyesi’nden temin edilebilecek.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, ülkemizde başta Elektrik Kurumu olmak üzere, az sayıda kurumda kullanılan el bilgisayarlarıyla tahsilat yönteminin, önemli bir verimlilik artışı sağladığına işaret etti. Başkanı Oktay Kayalp, kendilerinin de yürürlüğe koydukları bu yenilikle personel verimliliğine katkı sağlamayı amaçladıklarını söyleyerek, uygulamanın daha çok yeni olmasına karşın olumlu etkisini gözlemlemeye başladıklarını belirtti. Gazimağusa Belediyesi’nin ülkemizde Elektrik Kurumu’nun ardından, elektronik faturalandırma sistemini kullanan en büyük ikinci kurum olduğunun altını çizen Belediye Başkanı Kayalp, teknolojiyi günlük işlerinin bir parçası haline getirme konusunda yeni projeler üzerinde çalışmalarını sürdürdüklerini de sözlerine ekledi.


Gazimağusa Belediyesi Su Kontrollerini Yoğunlaştırdı ... (10.11.2004)

Gazimağusa Belediyesi, düzenli su denetimleri sırasında, sattıkları içme suyunda kirlilik bulunan iki su istasyonunu mühürledi. Alınan numunelerin Devlet Laboratuarı’nda yapılan tahlillerinde kolibasili ve nitrit saptanan iki su istasyonunu süresiz kapatan Gazimağusa Belediyesi’ne bağlı Zabıta ve Sağlık Birimi yetkilileri, diğer su istasyonlarının sattıkları suda sağlığa aykırı hiçbir bulguya rastlanmadığını açıkladılar.

İçme ve kullanım suyunun halk sağlığı bakımından uygunluğunu temin etmek için yoğun bir uğraş veren Gazimağusa Belediyesi, denetim çalışmalarını kesintisiz olarak sürdürüyor. Düzenli kontrollerde su istasyonları yanında kent su şebekesinin farklı noktalarından alınan numuneler mikrobiyolojik kontrolden geçiriliyor. Elde edilen bulgular ışığında yetkililer, kapatma dahil gerekli bütün yasal hükümleri uyguluyor.

En son yaptırılan tahlil sonuçlarına göre, kent genelinden alınan içme suyu numunelerinin ikisinde kirlilik belirlenirken, şebeke suyunda herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadı.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, halk sağlığının güvence altında bulundurulmasının belediyelerin öncelikli görevleri arasında yer aldığını söyledi. Gazimağusa’nın hem içme, hem de kullanım suyunda bu güne kadar sağlığı tehdit edebilecek önemli sakıncalara rastlanmadığının altını çizen Oktay Kayalp, bütün uğraşlarının bundan böyle de sudaki kalitenin korunmasını ve hatta artırılmasını sağlamak olduğunu bildirdi. İçme suyu istasyonlarının hem devlet birimleri, hem da Gazimağusa Belediyesi tarafından sürekli denetim altında tutulduğunu bildiren Oktay Kayalp, tüketiciye sağlıklı içme suyu sağlama konusunda yasal bütün yetkilerini kullandıklarını da sözlerine ekledi.


Sur İçi’nde İndirim Günleri 12-13 Kasım’da... ... (10.11.2004)

Gazimağusa Belediyesi – Suriçi Esnafı işbirliğinde 12–13 Kasım tarihlerinde düzenlenen iki günlük kampanya boyunca tüm mağaza, kafe ve lokantalarda %50’ye varan indirimler uygulanacak.

Gazimağusa Belediyesi, Suriçi Esnafı işbirliği ile geçmiş yıllarda da düzenlenen ve çok büyük ilgi gören Suriçi İndirim Günleri’ni, bu yıl da 12-13 Kasım tarihlerinde iki gün boyunca yeniden düzenleniyor.

Ekonomiye katkı yanında, tüketicilerin daha uygun fiyatlarla alış veriş olanağı bulmasını sağlamak amacıyla düzenlenen Suriçi İndirim Günleri, bölgede bulunan iş yerlerinin tamamına yakınının katılımıyla gerçekleşecek. Katılımcı mağazalar, lokanta ve kafelerle diğer işletmeler, %5 ile 50 arasında değişen oranlarda indirimler uygulayacaklar.

Önceki yıllarda da Gazimağusa Belediyesi’nin öncülüğünde ve bölge esnafının katkısıyla gerçekleştirilen organizasyonda, işletmeler yanında tüketiciler de kampanyadan yararlanma olanağı bulmuşlardı.

Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kampanyaya destek vererek katılan bütün işletmelere teşekkür ederek, %50’lere varan indirimlerin yapılacağı kampanyadan olabildiğince çok sayıda tüketicinin yararlanmasını dilediklerini belirtti. Oktay Kayalp, bayram öncesinde gerçekleşecek kampanyanın, katılan işletmelerin tüm ürün ve hizmetlerini içerecek şekilde düzenlendiğini de sözlerine ekledi.


Gazimağusa’da Pastırmada Onay Dönemi Başladı... (10.11.2004)

Gazimağusa Belediyesi, pastırma ve sucukta geçtiğimiz yıl başlattığı “belediye onay etiketi” uygulamasını bu yıl da devam edeceğini açıklayarak, hem üreticileri, hem de tüketicileri uyardı. Son bir haftalık dönemde onay etiketi bulunmadığı halde piyasaya sürülen 60 kilo pastırma ve sucuğun imhasını gerçekleştiren Gazimağusa Belediyesi Zabıta ve Sağlık Birimleri, kontrollerinin kesintisiz sürdürüleceğini açıkladılar.

Et ve et ürünlerine ilişkin denetimlerde, sağlığa aykırı olduğu tespit edilen ürünlere sıklıkla rastlanması üzerine başlatılan onay etiketi uygulaması, Gazimağusa Belediye sınırları dahilinde satılacak bütün pastırma ve sucukların, sağlığa uygun olduğunu bildiren belediye mühürlü etiketlerle satılmasını zorunlu kılıyor. Yeni üretim ürünlerin mühürlenerek satışının durdurulduğunu belirten Gazimağusa Belediyesi yetkilileri, bu ürünlerin ancak tahlil sonuçlarının olumlu olması durumunda onaylı etiketlerle yeniden satışa arzının mümkün olabileceğini açıkladılar.

Gazimağusa’daki bütün kasaplarla marketlere konu hakkında bir uyarı metni gönderen Gazimağusa Belediyesi, amacın hem üreticinin, ama özellikle de tüketicinin korunması olduğunu bildirdi. Kasaplardan ürettikleri ürünleri mutlaka Gazimağusa Belediyesi eli ile tahlil ettirmelerini isteyen yetkililer, tahlil edilmeden satışa sunulan ürünlerin satışına koşulsuz engel olacaklarını açıkladılar. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 2 tonluk et ve et ürününün imhasının yapıldığını hatırlatan yetkililer, dileklerinin bu yıl da benzeri bir uygulamanın yapılmasına gerek kalmaması olduğunu bildirdiler.

Vatandaşlardan, Gazimağusa Belediyesi onay etiketi bulunmayan ürünler konusunda dikkatli olmasını isteyen Sağlık ve Zabıta Birim yetkilileri, onaysız ürünlerin sağlık kontrolünden geçmediği için güvenli olamayabileceğine dikkat çektiler. Kasaplarda ve sucuk imalathanelerinde üretilen bütün ürünlerin, Veteriner Dairesi’nde yaptırılacak tahlilleri sonucu sağlıklı olduğunun tespitinin ardından güvenle tüketilebileceğine işaret eden yetkililer, onaysız ürün satanların Gazimağusa Belediyesi’ne bildirilmesini istedi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, konuyla ilgili açıklamasında, pastırma ve sucukların, halk sağlığını tehlikeye düşürmeyecek standartlarda olması gerektiğini hatırlatarak, kendilerinin kurum olarak yetkilerini sonuna kadar kullanacaklarını söyledi. Üreticilerden Gıda Tüzüğü’ne uygun üretim yapmalarını isteyen Oktay Kayalp, tüketicileri de Gazimağusa Belediyesi’nin onayı bulunmayan ürünleri tüketmemeleri konusunda uyardı. Onaysız ürünlerin satışının ancak tüketicilerin işbirliği ile engellenebileceğinin altını çizen Belediye Başkanı Kayalp, küçük ölçekli işletmeler dahil, bütün ürünlerin denetim kapsamında olduğunu hatırlatarak, vatandaşlardan gelecek her türlü ihbarın anında değerlendireceğini bildirdi. Oktay Kayalp, Gazimağusa halkını sağlıksız ürünlerden korumak yanında, üreticileri de sağlıklı üretim konusunda bilinçlendirmeyi amaçladıklarını sözlerine ekleyerek, sağlıklı gıda üretimi ve satışı konusunda uygun standartları sağlamanın ana hedefleri olduğuna dikkat çekti. Sağlıksız gıda üretiminin hem halk sağlığını tehdit ettiğini, hem de üreticiler için önemli bir ekonomik kayıp anlamı taşıdığını belirten Oktay Kayalp, bu konudaki uygulamalarının belediyelerin yasal yükümlülükleri arasında yer aldığına işaret ederek, görevlerini ödünsüz yerine getireceklerinin altını çizdi.


Belediyemiz Bayram Tatilinde Hizmetlerini Kesintisiz Sürdürecek... (09.11.2004)

Gazimağusa Belediyesi, Ramazan Bayramı nedeniyle meydana gelen 2 günlük tatil boyunca, yaptığı düzenleme doğrultusunda, hizmetlerini aralıksız sürdürecek.

Yapılan düzenlemeye göre, su dağıtım planı aynen yürürlükte olacak. Su ile ilgili, merkezden kaynaklanacak herhangi bir aksama veya büyük çaplı arıza olmaması durumunda, bölgeler rutin program çerçevesinde su almaya devam edecek.

Çöp toplama hizmetlerinde, herhangi bir değişiklik yapılmadan mevcut program aynen uygulanırken, sokakların genel temizliği tatil boyunca, sadece ana arterlerle meydanlarda devam edecek.

Gazimağusa Belediye Mezbahası, bayram boyunca kapalı olacak. Açık Pazar ise, bayramın ilk iki günü kapalı olacak ancak, toptancı hali 16 Kasım Salı günü öğleden sonra açılacak.

Cenaze ve defin hizmetleri, her zaman olduğu gibi, bayram ve tatil günlerinde yine aralıksız olarak devam edecek.

Gazimağusa Belediyesi, acil durumlar için bütün birimlerinde acil müdahale ekiplerini sürekli göreve hazır durumda bulundururken, vatandaşlar, acil durumlarda Gazimağusa Belediyesi’nin 185 ve 3665332 numaralı telefonlarını arayabilecek.


Yağmur Suyu Drenaj Sistemi Sorunsuz Çalışıyor ... (08.11.2004)

Gazimağusa Belediyesi’nin yaz mevsiminden beridir yoğun bir tempoyla uğraş verdiği yağmur suyu drenaj çalışmaları olumlu sonuçlar veriyor. Son bir haftada Gazimağusa’da meydana gelen ani ve yoğun sağanak yağışlarda, bütün sistemler sorunsuz çalışırken, kent genelinde altyapıya bağlı herhangi bir su baskını olayı rapor edilmedi.

Yağmur suyu drenaj sisteminin geliştirilmesi ve mevcutların da bakımının yapılmasına ilişkin çalışmalarını düzenli olarak sürdüren Gazimağusa Belediyesi, bu yolda çok önemli bir gelişme kaydetti. Kentin birçok farklı yerinde kurulu bulunan sistemlerin son yağmurlarda gereken biçimde çalıştığına işaret eden Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birim yetkilileri, verdikleri emeğin karşılığını almanın mutluluğunu yaşadıklarına işaret ettiler. Gerek pompaj istasyonlarının, gerekse yer altı ve yerüstü sistemlerin sorunsuz çalıştığını bildiren yetkililer, herhangi bir su baskını olayının kendilerine rapor edilmediğini açıkladılar.

Geçmiş yıllarda yaşanan lokal sorunların çözümü için, özellikle bu yıl, yaz mevsiminden başlayarak yoğun bir uğraş içinde olduklarını kaydeden Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birimi yetkilileri, bu noktalarda inşa ettikleri sistemlerin, tam randımanla çalıştığını görmenin mutluluğunu yaşadıklarına da değindiler. Daha yapacak çok işleri bulunduğunu ancak yine de kat ettikleri mesafenin küçümsenemeyeceğini bildiren yetkililer, çalışmalarını aralıksız sürdüreceklerini açıkladılar. Özellikle son dönemde ele aldıkları Köşe Kahvesi – Altıok hattyla Yeni İzmir ve Karakol bölgelerinde yapılan çalışmaların başarılı sonuçlandığını açıklayan yetkililer, halen dublex sosyal konutlar bölgesinde çalışmalarına devam ettiklerini bildirdiler.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da konuya ilişkin bir açıklama yaparak, yağmur sularının yol açtığı sıkıntıları asgariye indirme konusunda büyük bir ilerleme sağladıklarını açıkladı. Son yağmurlarda altyapıdan kaynaklanan herhangi büyük çaplı bir ihbarın kendilerine ulaşmadığını belirten Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’ne bağlı ekiplerin yaptığı kontrollerde de ciddi bir soruna rastlanmadığını söyledi. Lokal sorunların çözümlenmesine ilişkin çalışmalarını sürdürdüklerini de sözlerine ekleyen Oktay Kayalp, çok daha büyük projelerle ilgili olarak da yoğun bir mesai içinde olduklarını açıkladı. Yağmur suyu sorununu bir bütün olarak ele aldıklarını ve merkezi bir çözümleme için uğraş verdiklerini söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, bunun ilk ayağı olacak Larnaka Yolu Drenaj Projesi’nin halen ihale aşamasında olduğunu, bunu daha büyük boyutlu yeni projelerin izleyeceğini sözlerine ekledi.


Gazimağusa’da 2004 Yılı İkinci Etap Yol Çalışmaları Devam Ediyor... (03.11.2004)

Gazimağusa Belediyesi’nin başlattığı 2004 yılı ikinci etap yol yapım çalışmaları devam ediyor.

İlk olarak Suriçi’nde başlayan ve ardından da Karakol Mahallesi’nde sürdürülen yeni yol yapım çalışmaları, halen Yeni İzmir’de Apartman Sosyal Konutlar bölgesiyle Silahlı Kuvvetler Caddesi’nde devam ediyor.

Gazimağusa Belediyesi’nin etaplar halinde her yıl devam eden ve sürekli hizmetleri arasında ilk sırada yer alan asfalt çalışmaları, kent yollarının büyük bir kısmında sorunların tamamıyla ortadan kaldırılmasını sağladı. Yıllık programlar dahilinde asfalt çalışmalarını kesintisiz olarak sürdüren Gazimağusa Belediyesi, yıl içinde ilk etap çalışmalarda birçok bölgenin yollarını yenilemişti. Gazimağusa Belediyesi 2004 yılı ikinci etap asfalt çalışmalarında toplam 2500 tonluk asfaltı kentin farklı bölgelerinde kullanmak üzere çalışmalarını planlamış bulunuyor.

Asfalt aplikasyonu öncesinde altyapı gereksinimlerinin karşılanması, yapılan çalışmanın daha uzun ömürlü olmasının ilk koşulu olarak kabul ediliyor. Bu gerçekten hareketle, Gazimağusa Belediyesi de yolların yenileneceği bölgelerde ilk olarak su, telefon, elektrik ve drenaj hatlarının yenilenmesi, bakımının yapılması ve ileriye dönük altyapının geliştirilmesine ilişkin çalışmaları yerine getiriyor. Altyapı gereksinimleri tamamen karşılanmış yollar, daha sonra premix beton asfaltla kaplanarak yenileniyor. Yeni yol yapılacak bölgelerde kaldırımlarla refüjler de gereksinime göre ya yenileniyor, ya da yeni inşa ediliyor. Bu yaklaşımla, yol çalışması yapılan bölgelerde hem altyapı, hem de üstyapı gereksinimlerinin tamamen karşılanması amaçlanıyor.

Bugünkü (3 Kasım, 2004 Çarşamba) yol yapım çalışmalarını yerinde gözlemleyen Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa’nın altyapısına yönelik çalışmaları yıllardır büyük bir titizlikle sürdürdüklerini belirtti. Oktay Kayalp, asfaltlama çalışmalarının, aynı zamanda, farklı konularda altyapı yenilemesi anlamına geldiğine de işaret ederek, kendilerine bağlı ekiplerin hazırlık çalışmalarını tamamlamasının ardından, yolların özel sektörden ihale yoluyla temin edilen malzeme ve işçilikle yenilenmekte olduğunu kaydetti. Kesintisiz bir hizmet alanı olarak kabul ettikleri yol yenileme çalışmalarıyla kent ulaşımında önemli bir rahatlama sağlandığını belirten Kayalp, altyapı çalışmalarıyla özellikle drenaj ve su şebekesinin geliştirilmesine ilişkin ciddi bir mesafe kaydettikleri vurguladı.

Avrupa Birliği’nin destek programı kapsamında, önümüzdeki günlerde Gazimağusa’nın altyapısının geliştirilmesine ilişkin önemli bazı projeleri de hayata geçirmeye başlayacaklarını açıklayan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, günlük hizmetleri sürdürürken, bir yandan da Gazimağusa’yı geleceğe hazırlama konusunda ciddi bir mesai içinde olduklarının altını çizdi.

Gazimağusa Belediyesi’nin 2004 Yılı ikinci etap asfalt projelerini Sercem LTD üstlenmiş bulunuyor. Öngörülen miktarın kullanılmasının ardından, çalışmaların seyrine göre bu miktar artırılabileceği gibi, yeni bir etap da planlanabilecek.


Gazimağusa’da Temizlikte Yoğun Tempo... .. (01.11.2004)

Gazimağusa Belediyesi, temizlik çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Düzenli temizlik hizmetlerine ek olarak, bir süredir devam eden bölgesel temizlik operasyonları ile pek çok bölgede detaylı temizlik çalışması devam ediyor.

Özellikle boş arazilerdeki sahipsiz hurdaların temizliğiyle başlayan çalışmalarda, ayrıca kışa hazırlık amacıyla kanal, kanalet ve su geçitleri de temizleniyor. Yoğun bir program dahilinde devam eden çalışmalarda Gazimağusa Belediyesi Temizlik Birimi’ne bağlı ağır makinelerle personelin yanısıra, özel sektörden de hizmet alımı yöntemiyle yararlanılıyor.

Aralıksız biçimde devam eden temizlik çalışmalarına ek olarak başlatılan yeni uygulamada, özellikle kentin değişik bölgelerinde bulunan ve düzenli temizlik programı dışında kalan bölgelerin temizlenmesi hedefleniyor. Kış yağmurlarıyla birlikte ortaya çıkabilecek su baskınlarını önleme amacıyla da tasarlanan çalışmalara ek olarak, ana arterlerle, yeşil alanlar ve diğer noktaların temizliğine de daha detaylı biçimde ağırlık verilecek.

Gazimağusa Belediyesi Temizlik Birimi yetkilileri, kent halkına yeşil alanları koruma ve boş arazilere çöp, moloz ve hurda atılmasına engel olma çağrısı yaptı. Kentin korunmasının temizlenmesinden daha önemli olduğuna dikkat çeken yetkililer, bunu hem kaynak tasarrufuna, hem de iş verimliliğine yol açtığının altını çizdiler.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’da konuyla ilgili olarak kendilerinin her an için görev başında olduklarını belirterek, büyük çaplı atıkların Gazimağusa Belediyesi’ne bildirilmesi durumunda hızla kaldırılacağını söyledi. Bunun belediye vatandaş işbirliğinin bir gereği olduğuna da dikkat çeken Kayalp, tüm çağdaş ülkelerde yerel hizmetlerin belediyelerle vatandaşların işbirliğinde yürütüldüğünün altını çizdi.


Gazimağusa’nın Suyu Temiz.. (27.10.2004)

Gazimağusa Belediyesi, düzenli sağlık kontrolleri çerçevesinde kent şebekesinin farklı noktalarından alınan kullanım suyunu tahlil ettirdi. Yoğun bir program dahilinde devam eden kontroller belediyeye bağlı Sağlık ve Zabıta Birimleri tarafından yerine getiriliyor. Bu çerçevede geçtiğimiz hafta kent şebekesinden alınan su numunelerinin tahlilleri Devlet Laboratuarı’nda yaptırıldı.

Kullanım suyunun halk sağlığı bakımından uygunluğunu temin etmek için yoğun bir uğraş veren Gazimağusa Belediyesi şebeke suyundan farklı noktalardan alınan numuneleri mikrobiyolojik kontrolden geçirdi. Kontroller sonucu elde edilen bulgulara göre;

 • Ana depo çıkışı,
 • Baykal,
 • Karakol,
 • Aşağı Maraş,
 • Suriçi

bölgelerinden alınan şebeke suyu numunelerinde hiçbir olumsuzluğa rastlanmadı.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, halk sağlığının güvence altında bulundurulmasının belediyelerin öncelikli görevleri arasında yer aldığını sürekli tekrarladıklarını ve bu konudaki hizmetlerini aralıksız sürdürdüklerini söyledi. Gazimağusa’nın özellikle şebeke suyunda bu güne kadar sağlığı tehdit edebilecek herhangi bir sakıncalı duruma rastlanmadığının altını çizen Oktay Kayalp, bütün uğraşlarının bundan böyle de su kalitesinin korunması ve hatta artırılması yönünde olacağını bildirdi.


Hurdalar Temizleniyor.. (26.10.2004)

Gazimağusa Belediyesi, temizlik çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Büyük çaplı bölge temizlikleri yanında, boş arazilerdeki sahipsiz hurdaların temizliğine daha yoğun bir program başlatarak devam eden Gazimağusa Belediyesi Temizlik Birimi, ağır makineler yanısıra özel araç gereçlerden de yararlanarak çalışmalarını sürdürüyor.

Düzenli biçimde devam eden temizlik çalışmalarına ek olarak başlatılan yeni uygulamada, özellikle kentin değişik bölgelerinde zamanla biriken sahipsiz hurdaların temizlenmesi amaçlanıyor. Bunun dışında Ana arterler, yeşil alanlar ve diğer noktalar bu çalışmalar kapsamında temizlenecek.

Kışa hazırlık niteliği de taşıyan temizlik çalışmalarında, Gazimağusa Belediyesi Temizlik Birimi’nin farklı bölümlerinde çalışan personelden oluşan özel ekipler görev alıyor. Ayrıca, özel sektörden de teknik destek sağlanarak yürütülen çalışmalarla, kentin bütününde yer yer oluşan kirliliğin giderilmesi hedefleniyor.

Gazimağusa halkına yeşil alanları koruma ve boş arsalara çöp ve hurda atılmasına engel olma çağrısı yapan Gazimağusa Belediyesi Temizlik Birimi yetkilileri, kentin korunmasının temizlenmesinden daha önemli olduğuna dikkat çekti. Kendilerinin her an için görev başında olduklarını belirten yetkililer, büyük çaplı atıkların Gazimağusa Belediyesi’ne haber verilmesi durumunda hızla kaldırılabileceğini de hatırlattılar.


ABD Büyükelçisi'nden Belediyemize Ziyaret.. (25.10.2004)

Amerikan Büyükelçisi Michael Klosson beraberindeki bir heyetle birlikte Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’i ziyaret etti. Heyette Elçi Yardımcsı Ned Nolan, Ekonomi ve Ticaret Ataşesi Michael Dixon ve Mark Libby de yer aldı.

Görüşmede kentle ilgili konuların yanında, referandum sonrası Gazimağusa’da meydana gelen gelişmeler konuşuldu. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, ziyaretin kendilerini memnun ettiğini belirterek, dış dünyanın Gazimağusa’ya olan ilgisinin giderek artmakta olduğunu söyledi. Bu ilginin gelecekteki somut bazı gelişmelere yol açmasını beklediklerini belirten Kayalp, içinden geçilmekte olan süreçte Gazimağusa’nın giderek önem kazandığını da sözlerine ekledi.

Görüşmenin ardından kısa bir şehir turu yapan heyet, AB katkılarıyla gerçekleştirilmekte olan proje alanlarını da ziyaret etti.

Michael Klosson daha sonra Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’in onuruna verdiği yemeğe katıldı. Klosson burada Gazimağusa’nın değişik sektörlerde etkinlik gösteren temsilcileriyle görüş alışverişinde bulundu.


Gazimağusa Belediyesi’nden AB Destekli Bir Proje Daha .. (25.10.2004)

Gazimağusa Belediyesi, Avrupa Birliği’nin desteklediği “Gelecek İçin Ortaklık” programı kapsamında, yeni bir projenin daha ihalesini açtı. ‘Larnaka Yolu Drenaj Projesi’ adı altında açılan yeni ihale, 3 Kasım’da saat 16:00’da kapanacak.

Proje ile, Gazimağusa’nın yağmur suyundan en fazla etkilenen bölgesi durumundaki 15 Ağustos Bulvarı ile Şevki Bey Yolu’nun kesişim noktasından başlayarak yeni bir drenaj hattının inşa edilmesi öngörülüyor.

Tunalı Hilmi Caddesi’ne kadar uzanacak yeni yağmur suyu drenaj hattı, aynı zamanda ana taşıtıcı hat olarak da hizmet verecek biçimde tasarlandı. Gelecekte, hat güzergahı üzerindeki yerleşim birimlerinde yapılacak bölgesel drenaj şebekelerinin de bağlanmasına olanak tanıyacak kapasitesi bulunan Larnaka Yolu Drenaj Projesi’nin toplam uzunluğu yaklaşık bir kilometre dolayında olacak.

Avrupa Birliği standartlarına uygun malzeme ve işçilikle inşa edilecek yeni drenaj hattının, yapımında görev alacaklarla bölge sakinleri ve proje güzergahını kullanacak olanlar, her türlü kaza riskine karşı sigortalı olacak.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Avrupa Birliği’nin sağladığı finansmanla gerçekleştirilen projelerin teker teker yaşama geçirildiğinin altını çizdi. Daha önce başlattıkları projelerin kiminin tamamlandığını, kimlilerinin de tamamlanma aşamasına geldiğine işaret eden Kayalp, Larnaka Yolu Drenaj Projesi’nin Gazimağusa için büyük önem taşıdığını belirtti. Yağmur sularının birikmesiyle trafiğin felç olduğu bir noktaya inşa edilecek drenaj hattının, gelişmeye açık bir proje olduğunu söyleyen Oktay Kayalp, gelecek dönemde hazırlanacak yeni projelerle şebekenin genişleme şansının bulunduğunu bildirdi.

Bir yandan Gazimağusa’nın ekonomik bakımdan rekabet gücünü artırmaya ve tarihi mirasının korunmasına ilişkin olarak Suriçi’nde restorasyon projelerini yürüttüklerini, öte yandan da kentin altyapısını geliştirecek projeler üzerinde çalıştıklarını bildiren Oktay Kayalp, yakın bir gelecekte çok daha büyük ve kapsamlı projeleri kamuoyunun bilgisine getireceklerini açıkladı.


Gazimağusa'ya Bugün Su Verilemeyecek... (21.10.2004)

Gazimağusa, Güzelyurt Kumköy ve Serhat Köy Su Pompalama Tesisleri bölgesinde yapılacak elektrik kesintisi nedeniyle gün boyu su alamayacak.

Gazimağusa’da su dağıtım günlerinin bu yüzden değişebileceğini dikkat çeken Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birim yetkilileri, vatandaşlardan suyu tasarruflu kullanmalarını istediler.

Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birimi yetkilileri, Devlet Su İşleri Dairesi’nden aldıkları bilginin, 22 Ekim 2004 Cuma gününden itibaren Gazimağusa’ya yeniden su verilmeye başlanacağı yönünde olduğunu belirttiler.

Yetkililer, kesinti sonrasında yeniden düzenli su dağıtım programına geçilmesinin ancak hafta sonu mümkün olabileceğini bildirdiler.

Su kesintilerinin kentin su dağıtım programını bozduğuna işaret eden Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birim yetkilileri, bir günlük kesintinin telafisinin ancak 3 günde mümkün olduğunu açıklayarak, kendilerinden kaynaklanmayan bu kesinti nedeniyle vatandaşların anlayış göstereceğine inandıklarını bildirdiler. 


Emektar Yine Yollarda!.. (19.10.2004)

Gazimağusa Belediyesi, ihale yöntemiyle özel şirketlere yaptırdığı premix beton asfalt işlerinden ayrı olarak, kendi asfalt şantiyesinde ürettiği makadam asfaltı da kentteki ihtiyaçlı bölgelerde kullanmaya devam ediyor.

Gazimağusa Belediyesi, önümüzdeki günlerde başlayacak 2004 yılı ikinci etap asfalt projesi dışında, belli bölgelerde de makadam asfalt yapımına devam ediyor. Makadam asfalt yapımında kullanılan yılların katran makinesi de yollarda hizmet vermeye devam ediyor. Gazimağusa’da belediyenin kendi ekipleriyle yürüttüğü yol çalışmalarının yükünü yıllardır çeken emektar asfalt fırını, yine de kentimizin tüm yollarında adım adım dolaşarak ihtiyaçlı noktalarda yol yapımı için gerekli katranı hazırlıyor.

İhtiyaç duyulan ve premix beton asfalt projesi kapsamı dışında olan bölgelerde Gazimağusa Belediyesi’nin kendi imkanlarıyla yapılan makadam asfaltla, problemli yolların geçici olarak sorunları çözülüyor. Halen, Yeni Yol Sokak’ta çalışmalarını sürdüren Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birimi’ne bağlı ekipler, yolun altyapısını inşa ettikten sonra asfaltladı. Bu arada, yol üzerinde bulunan Tarım ve Hayvancılık Dairesi park yerinde de düzenleme yapan ekiplerin, çalışmalarını hafta sonuna kadar tamamlayarak bölgeden ayrılması bekleniyor.

Makadam Asfalt dışında premix beton asfalt projesinin ikinci etabının da önümüzdeki günlerde başlayacağı Gazimağusa’da, yaklaşık olarak 2500 tonluk bir kapasitenin kullanılması hedefleniyor. 2004 yılı ilk etap asfalt çalışmalarını bir süre önce tamamlayan Gazimağusa Belediyesi, ikinci etap asfalt projesinin bitirilmesiyle, kentin cadde ve sokaklarının tamamına yakınını yenilemiş olacak.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, asfalt çalışmalarının her yıl olduğu gibi, bu yıl da hava koşullarının elverdiği sürece devam edeceğine işaret etti. Öngördükleri 2500 tonluk asfalt aplikasyonunun gerçekleştirilmesiyle, Gazimağusa’da acil yenileme gereksinimi bulunan yol kalmayacağını belirten Kayalp, hazırlanan program çerçevesinde gerek yeni, gerekse 1974 öncesinden kalma yolların tamamına yakınının yenilenmiş olacağının altını çizdi.


Gazimağusa Belediyesi’nden Yağmur Suyu Drenaj Şebekesi’ne Yeni Bir Pompaj İstasyonu Daha.. (12.10.2004)

Gazimağusa Belediyesi, kış mevsimine girilirken, yağmur suyu drenaj şebekesiyle ilgili çalışmalarına hız verdi. Bu çalışmalar kapsamında, yağmur suyunu kontrol altında tutabilmek ve olası zararları önlemek için Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birimi’ne bağlı ekipler, yeni bir pompaj istasyonunun daha inşasına başladı. Kentin bütün yağmur suyu drenaj sisteminin düzenli bakımı yanında, geliştirme ve yeni sistemler kurma konusunda da çalışmalarını sürdüren Gazimağusa Belediyesi, şimdi de Altıok ile Aşağı Maraş bölgelerinde yeni bir pompaj istasyonu inşa ediyor.

Yağmur Suyu Drenaj Sistemi’nin işlevini yerine getirmesinde pompaj istasyonlarının büyük önemi bulunuyor. Bu istasyonlarda kurulu bulunan atık su motorları, özellikle uzun mesafeli drenaj hatlarında, suyun uzak yerlere taşınabilmesinde çok önemli bir işlev görüyor. Aşağı Maraş’ta, özellikle Köşe Kahvesi önündeki meydan ve buraya ulaşan sokaklarda bulunan mevcut sistemin yetersiz kalması üzerine başlatılan çalışmalarda, hem drenaj hatlarının kapasitesi artırılıyor, hem de pompaj istasyonu ile takviye ediliyor.

Gazimağusa’nın önemli noktalarından birinde sürdürülen çalışmalar tamamlandığında, özellikle Köşe Kahvesi önü, 9 Mart Caddesi ve bunlara bağlı sokaklarda yaşanan yağmur suyu sorunu çözümlenmiş olacak. Söz konusu bölgede bulunan eski sistemin devamı olan yeni hat ve pompaj istasyonunda 5,2HP (Horse Power) gücünde bir motor bulunuyor. İstasyonda bulunan toplama havuzundan itibaren, 600 metre uzunluğunda yeni bir hattın inşasını sürdüren Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birimi’ne bağlı ekipler, yeni hatta 90’lık, 10 atmosfer basınca dayanıklı, PVC borular kullanıyor. Çıkış noktası, bölgede bulunan emdirme kuyularına ulaştırılan hattın inşasının gelecek hafta sonuna kadar bitirilmesi hedefleniyor.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, yapılan ölçümlerde, bir seferde yaklaşık 1500 metreküp suyun toplandığı bölgede, büyük sorunlar yaşandığını söyledi. Bölge trafiğinin yağışlı günlerde önemli ölçüde aksadığına işaret eden Oktay Kayalp, yeni pompaj istasyonuyla, hem yolların sürekli trafiğe açık kalmasının sağlanacağını, hem de bölge sakinlerini tedirgin eden su baskını olasılığının ortadan kaldırılacağını belirtti. Gazimağusa Belediyesi’nin altyapı çalışmalarını uzun vadeli hedefler doğrultusunda yürüttüğüne de değinen Belediye Başkanı Kayalp, amaçlarının gelecekte oluşacak gereksinimleri de karşılayacak düzeyde projeleri yaşama geçirmek olduğunu açıkladı.


Önce Altyapı, Sonra Asfalt.. (5.10.2004)

Gazimağusa Belediyesi, yakında başlayacak olan 2004 yılı ikinci etap asfalt projesi öncesinde, hazırlık çalışmalarını yoğun olarak sürdürüyor.

Önümüzdeki günlerde başlayacak çalışmaların yapılacağı güzergahtaki tüm altyapı hazırlıklarını tamamlamak için çaba sarf eden Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birimi ekipleri, bordürleme ve kaldırım işleri yanısıra, Su İşleri Birimi’nin de katkısıyla, su iletim hatlarıyla drenaj sistemlerini de teker teker kontrolden geçiriyor. Gerekli noktalarda yenileme çalışmaları yanında, mevcut sistemlerin güncel kapasiteye göre geliştirilmesi işiyle de yoğun biçimde meşgul olan ekiplerin, çalışmalarını tamamlamasının ardından asfalt işine başlanacak.

Yolların yenilenmesinin ardından, ortaya çıkabilecek olası arıza ve ilave gereksiniminin önceden giderilmesine ve gerekli hazırlıkların yapılmasına yönelik olarak sürdürülen çalışmaların tamamlanmasının ardından, asfaltlama başlayacak. Halen bir yandan Suriçi’nin en uzun caddelerinden olan Servet Somuncuoğlu Caddesi’nde ve ona bağlanan sokaklarda çalışmalarını sürdüren Bayındırlık Birimi elemanları, diğer yandan da Yeni İzmir Bölgesi’nde kaldırım yapımına devam ediyor. Hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz haftalarda da Silahlı Kuvvetler Caddesi’nde benzer işleri tamamlayan ekipler, devam eden çalışmanın tamamlanmasının ardından kentin diğer noktalarında iş başlatacak.

Gazimağusa Belediyesi 2004 yılı ikinci etap asfalt çalışmalarında yaklaşık olarak 2500 tonluk bir kapasiteyi kullanacak. 2004 yılı ilk etap asfalt çalışmaları, kısa bir süre önce tamamlanan Gazimağusa’da, ikinci etap asfalt projesinin bitirilmesiyle, kentin cadde ve sokaklarının tamamına yakını yenilenmiş olacak.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, asfalt çalışmalarının her yıl olduğu gibi, bu yıl da hava koşullarının elverdiği sürece devam edeceğine işaret etti. Öngördükleri 2500 tonluk asfalt aplikasyonunun gerçekleştirilmesiyle, Gazimağusa’da acil yenileme gereksinimi bulunan yol kalmayacağını belirten Kayalp, hazırlanan program çerçevesinde sadece 1974 öncesinden kalma yolların değil, daha sonra yapılanların da tamamına yakınının yenilenmiş olacağının altını çizdi.


Gazimağusa Belediyesi’nden Vergi Yükümlülerine Kolaylık.. (1.10.2004)

Gazimağusa Belediyesi, vergi yükümlülerinin ödemelerinde kolaylık sağlamak amacıyla 31 Aralık, 2004 tarihine kadar bütün gecikme cezalarına muafiyet tanıma kararı aldı. Emlak vergisi olarak da bilinen taşınmaz mal vergisinin bu kararın dışında olduğunun altı çizilirken, yeni uygulama uyarınca, 2004 yılı itibarıyla Gazimağusa Belediyesi’ne gecikmiş borcu bulunanların, ödemeleri yıl sonuna kadar cezasız olarak kabul edilecek.

Gazimağusa Belediye Meclisi’nin vardığı karara göre, 2004 yılı sonuna kadar yapılacak bütün gecikmiş ödemeler, cezasız olarak tahsil edilecek. Yapılan ceza indirimiyle, özellikle tahsili olanaksız gibi görülen birikmiş borçların tahsilinde önemli bir kolaylık sağlanması amaçlanıyor.

Gazimağusa Belediye Meclisi bu karara varırken, benzer uygulamanın ülkedeki diğer belediyelerce de yapıldığını ve halkın büyük ilgisiyle karşılaşıldığını, ayrıca tahsili olanaksız alacakların da en aza indirgenebilmesi için bu kararın alındığının altını çizdi.

Gazimağusa Belediyesi’nin 31 Aralık’a kadar geçerli olacak kararı uyarınca, Gazimağusa Belediyesi’ne gecikmiş borcu bulunan bütün konut ve iş yerlerine ait su, temizlik-aydınlatma, kira, meslek ve işyeri bulundurma konularında yapmaları gereken ödemelerin, 2004 yılı tarhiyat tutarları uyarınca, cezasız olarak tahsil edilmesi karara bağlanmış oldu.


GÖnce Altyapı, Sonra Asfalt .. (27.09.2004)

Gazimağusa Belediyesi, önümüzdeki günlerde başlayacak 2004 yılı ikinci etap asfalt projesi öncesinde, hazırlık çalışmalarını yoğun olarak sürdürüyor. Önümüzdeki günlerde başlayacak çalışmaların yapılacağı güzergahtaki tüm altyapı hazırlıklarını tamamlamak için çaba sarf eden Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birimi ekipleri, bordürleme ve kaldırım işleri yanısıra, Su İşleri Birimi’nin de katkısıyla sıhhi tesisat ve drenaj sistemlerini teker teker kontrolden geçiriyor. Gerekli noktalarda yenileme çalışmaları yanında, mevcut sistemlerin güncel kapasiteye göre geliştirilmesi işiyle de yoğun biçimde meşgul olan ekiplerin çalışmalarını tamamlamalarının ardından asfalt işine başlanacak.

Yolların yenilenmesinin ardından, ortaya çıkabilecek olası arıza ve ilavelerin önceden giderilmesine ve gerekli hazırlıkların yapılmasına yönelik olarak sürdürülen çalışmaların ardından, asfalt dökümüne başlanacak. Halen Suriçi’nin en uzun caddelerinden olan Servet Somuncuoğlu Caddesi’nde ve ona bağlanan sokaklarda çalışmalarını sürdüren Bayındırlık Birimi elemanları, hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz hafta da Silahlı Kuvvetler Caddesi’nde benzer işleri tamamlamıştı. Suriçi’ndeki çalışmanın tamamlanmasının ardından ekipler kentin diğer noktalarında iş başlatacak.

Gazimağusa Belediyesi 2004 yılı ikinci etap asfalt çalışmalarında yaklaşık olarak 2500 tonluk bir kapasiteyi kullanacak. 2004 yılı ilk etap asfalt çalışmaları bundan bir süre önce tamamlanan Gazimağusa’da, ikinci etap asfalt projesinin bitirilmesiyle, kentin cadde ve sokaklarının tamamına yakını yenilenmiş olacak.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, asfalt çalışmalarının her yıl olduğu gibi, bu yıl da hava koşullarının elverdiği sürece devam edeceğine işaret etti. Öngördükleri 2500 tonluk asfalt aplikasyonunun gerçekleştirilmesiyle, Gazimağusa’da acil yenileme gereksinimi bulunan yol kalmayacağını belirten Kayalp, hazırlanan program çerçevesinde gerek yeni, gerekse 1974 öncesinden kalma yolların tamamına yakınının yenilenmiş olacağının altını çizdi.


Gazimağusa’da Sağlık Alarmı Devam Ediyor .. (23.09.2004)

Gazimağusa Belediyesi ile Temel Sağlık Hizmetleri Sosyal Sigortalar, İhtiyat Sandığı ve Çalışma Daireleri’ne bağlı ekiplerin ortak katılımıyla işyerlerine yönelik başlatılan denetimler sürüyor. Sadece sağlık bakımından değil, çalışma yaşamını ilgilendiren her konuda denetime tabi tutulan işyerlerine yönelik operasyona, geçtiğimiz Pazartesi akşamı başlatılmıştı.

İlgili kurumların yürüttüğü ortak çalışmada, yoğun bir program dahilinde işyerlerinin genel sağlık kurallarına uygunluğu ve işverenlerle çalışanların yasal yükümlülüklerini yerine getirip getirmediği araştırılıyor. Ayrıca, işyerlerinin kayıtlı bulundukları alan dışında herhangi bir etkinlikte bulunup bulunmadıkları da baskın nitelikli denetimlerle tespit edilmeye çalışılıyor.

Dün (22 Eylül, Çarşamba) Akşamki Bilanço 12’de 8...
Gazimağusa Belediyesi ile Temel Sağlık Hizmetleri Sosyal Sigortalar, İhtiyat Sandığı ve Çalışma Daireleri’ne bağlı ekiplerin ortak katılımıyla önceki gece de devam eden denetimlerde kontrol edilen oniki işyerinden sekizi farklı gerekçelerle mühürlenirken, işyerlerinden bazılarının süresiz kapatıldığı belirlendi. Hatırlanacağı gibi ilki 20 Eylül Pazartesi akşamı gerçekleştirilen denetimlerde, toplam onbir işyeri kontrol edilirken, bunların dördü, yine farklı gerekçelerle kapatılmıştı.

Gıda satışı ve imalatıyla ilgili işyerlerinde hijyen kurallarına uygunluk yanında, çalışanların sağlık karnelerinin bulunup bulunmadığı, ayrıca yabancı uyruklu çalışanların çalışma izinleri olup olmadığının araştırıldığı denetimlerde, kapatılan iş yerlerinde sağlığa aykırı koşullar, yasal olmayan çalışanlar ve kayıtlı faaliyet alanlarının dışına taşma tespitleri yapıldı.

Başlattıkları yeni denetim sürecinin baskın niteliğinde olduğunu ve yoğun biçimde kentin bütününde sürdürüldüğünü açıklayan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, öncelikle kendilerine ulaşan ihbarları dikkate aldıklarını, ancak bunlarla birlikte genel bir denetim çalışması sürdürdüklerine dikkat çekti. Normal çalışma saatlerinde hizmet veren iş yerlerinde ciddi bir sıkıntı olmadığını bildiklerini, asıl üzerinde durdukları konunun, gece geç vakitlere kadar hizmet veren işletmeler olduğunu söyleyen Kayalp, çalışmanın kararlılıkla sürdürüleceğini açıkladı.


Son Ödeme Tarihi 30 Eylül Perşembe .. (21.09.2004)

Gazimağusa Belediyesi, Taşınmaz Mal Vergisi’ne ilişkin 2004 yılı ikinci taksit bildirimlerinin mal sahiplerine gönderildiğini ve son ödeme tarihinin 30 Eylül Perşembe olduğunu hatırlattı.

İkinci taksiti henüz ödenmemiş toplam 3536 bildirimin, mal sahiplerine posta aracılığıyla gönderildiğini açıklayan yetkililer, bildirimlerini alanların Gazimağusa Belediyesi veznesine başvurarak ödemelerini yapabileceklerini belirttiler. Vergi, bildirimleri ellerine ulaşmayanların Gazimağusa Belediyesi Taşınmaz Mal Birimi’ne başvurduktan sonra ödemelerini gerçekleştirebilecekler.

İlk taksiti Nisan ayı sonuna kadar ödenmiş olması gereken verginin, ikinci taksitinin de, herhangi bir gecikme zammına maruz kalmaması için, zamanında ödenmesi gerekiyor. İkinci taksit için yasal ödeme süresi eylül ayının sonunda doluyor.

İlk taksit ödemesini aksatan mal sahiplerinden, gecikme cezası alınacağını hatırlatan yetkililer, ikinci taksit ödemelerinin de 30 Eylül Perşembe itibariyle ödenmiş olması gerektiğini, ödenmemesi durumunda ceza kapsamında olacağını belirtti. Ödemesi yapılmayan taksitler, ceza tutarlarıyla birlikte tahsil edilecek.

Gazimağusa Belediyesi, mal sahiplerinden herhangi bir ceza uygulamasına gerek kalmaması için, ödemelerini yasal süre içinde yapmalarını istedi.

 

Gazimağusa’da Kaldırım Yapımına Devam.. (14.09.2004)

Gazimağusa Belediyesi, imar çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Kentin bir çok noktasında çalışmalarını kesintisiz olarak sürdüren Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık ve İmar Birimi, kaldırım inşaatını da aralıksız sürdürüyor.

Asfaltlanması tasarlanan yollarda öncelikle sürdürülen çalışmalarda, bir yandan da yeni drenaj sistemleri kuruyor. Yağmur suyu drenaj sistemi mevcut bulunan bölgelerde ise bakım ve iyileştirme çalışmaları yapılıyor. Kaldırım yapımını yürüten ekipler, hem yeni kaldırımlar inşa ediyor, hem de mevcutların bakımını gerçekleştiriyor. Gazimağusa Belediyesi’ne bağlı ekiplerin yürüttüğü kaldırım yapımında, zaman zaman beliren ihtiyaçlara göre, özel sektörden de yararlanılıyor. Kentin bütününde yaya ulaşımının da daha kolay ve güvenli olarak gerçekleştirilebilmesine olanak sağlamak amacıyla sürdürülen kaldırım yapımı, Gazimağusa Belediyesi’nin yıl boyunca devam ettirdiği kesintisiz hizmetleri arasında yer alıyor.

Kaldırım çalışmalarını değerlendiren Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kaldırım inşasına büyük önem verdiklerinin çok iyi bilindiğine değinerek, Gazimağusa’nın kaldırım bakımından sürekli zenginleştiğinin altını çizdi. Kaldırım işinin, üzerinde titizlikle durdukları konuların başında geldiğini belirten Belediye Başkanı Kayalp, 2004 yılında şu ana kadar yaklaşık 2500 metrekare kaldırım yaptıklarını söyledi. Oktay Kayalp, ‘bir kentte insana verilen değer, o kentteki kaldırım miktarıyla ölçülür’ şeklindeki yaklaşımı kendilerine ilke edindiklerini hatırlatarak, Gazimağusa’da artık sadece ana arterlerde değil, ara yollarda da kentin bir ucundan diğerine, hiç kaldırımdan inmeden ulaşımın mümkün olduğuna dikkat çekti. Son olarak yapımına devam edilen Silahlı Kuvvetler Caddesi kaldırımlarının, özellikle öğrencilerin güvenliği bakımından büyük önem taşıdığını belirten KAYALP, ileriki günlerde bölge yollarının yenileceğine de değinerek, araç trafiğinin de daha güvenli hale geleceğini sözlerine ekledi.

Gazimağusa Belediyesi’nin her alanda yürüttüğü çalışmalarına, önümüzdeki dönemde daha yoğun bir programla devam edeceğini bildiren Kayalp, amaçlarının kentte günlük yaşamın sıkıntılarını en aza indirgemek olduğunu vurguladı.


Tuzla’nın Yeni Su Hattı Denemede.. (13.09.2004)

Gazimağusa Belediyesi’nin bir süredir inşaatını sürdürdüğü Tuzla Su İsale Hattı Projesi tamamlanarak denemelerine başlandı. Yeni şebeke döşeme, pompaj istasyonu ve eski şebekeye bağlantıların tamamlandığı yen hatta bu sabahtan itibaren su verilmeye başlandı.

Gazimağusa’nın en hızlı gelişen bölgelerinin başında yer alan Tuzla’da artan nüfusla birlikte ortaya çıkan su ihtiyacına yanıt verebilmek amacıyla hazırlanan projeden beklenen verimin alınması durumunda, bölgenin su gereksinimine gelecekte de ortaya çıkabilecek talep de dahil olmak üzere bütünüyle yanıt verilebilecek. Halen iki ayrı şebekeden su verilen Tuzla’ya, yeni isale hattının da devreye girmesiyle, üçüncü ve daha yüksek kapasiteli yeni bir hat daha hizmet verecek.

Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birim yetkilileri, Tuzla’nın su altyapısının gelecek yıllarda ortaya çıkması muhtemel yeni gereksinimlere de yanıt verebilecek düzeye çıkarıldığına işaret ederek, yeni su isale hattının bir kısmının özel bir şirket tarafından yapıldığını, önemli bir bölümünün ise Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birimi’nin teknik olanaklarıyla bitirildiğini açıkladılar.

Konuya ilişkin bilgi veren Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Tuzla’nın kette en hızlı büyüyen bölge olduğuna işaret ederek, ortaya çıkan altyapı gereksinimine uzun vadeli çözümler üretmek için çalıştıklarını söyledi. Su konusunda Tuzla’ için yaptıkları yatırımın gelecek yıllar da hesaba katılarak gerçekleştirildiğini belirten Oktay Kayalp, halen Tuzla için devrede bulunan 110 milimetrelik iki ayrı ana şebekeye 220 milimetrelik üçüncü bir ana şebekenin eklendiğinin ve 15 hp gücünde santrüfüj motor ile takviye edildiğinin altını çizdi. Mevcut kapasiteyi iki katına çıkardıklarını söyleyen Kayalp, yakın bir gelecekte Tuzla için su sorunu öngörmediklerini ayrıca, Avrupa Birliği destekli projeleri arasında bulunan ve inşaası çok yakında tamamlanacak olan ayaklı su kulesi ile Gazimağusa’nın su sorununun önemli oranda çözümlenmiş olacağını vurguladı.


Gazimağusa Belediyesi 5. Türk Müziği Beste Yarışması Yapılıyor.. (07.09.2004)

Gazimağusa Belediyesi’nin düzenli kültür sanat etkinlikleri çerçevesinde, geleneksel olarak her yıl yapılan “Türk Müziği Beste Yarışması"nın katılım süreci başladı. 5 Kasım,2004 tarihine kadar beste kabulünün devam edeceği 5. Türk Müziği Beste Yarışması’nın finali, 24 Şubat, 2005 tarihinde yapılacak. Konu ile ilgili şartname aşağıdaki gibidir.

1. Yarışmacıların KKTC vatandaşı olmaları gerekmektedir.
2. Eserlerin Türk Müziği kural ve kalıplarına uygun olarak hazırlanması ve notalandırılması gerekmektedir.
3. Yarışmaya tek eserle katılım koşuldur.
4. Eserlerde süre kısıtlaması yoktur.
5. Yarışma eserleri başka bir yarışmaya katılmamış ve herhangi bir yerde dinlenmemiş olmalıdır.
6. Eser için 5'er kopya nota ve bir “audio” kaset hazırlanacaktır. Kasetler amatör olarak sadece şan şeklinde okunabileceği gibi, tek enstrümanla çalınıp okunabilecek veya stüdyoda hazırlanabilecektir. Notalar ve kaset üzerinde sadece seçilen rumuz yazılı olacaktır. (Notalar ve kaset kaydı itinalı bir şekilde ve temiz olarak hazırlanacaktır. Notalar elle yazılabileceği gibi bilgisayar çıkışlı da olabilecektir.) Rumuz 5 harften ve yanına bitişik olarak yazılacak 3 sayıdan oluşacaktır (Örnek: Başak121 , Deniz276)
7. Eserler teslim edilirken bir zarfta sadece bir kaset ve rumuzlu 5 nüsha nota olacaktır. İkinci zarfta kimlik fotokopisi ve adres, telefon ve rumuzun ne olduğu yazılacaktır. Bu iki kapalı zarf daha büyük bir zarf içerisine konup "GMB 5. Türk Müziği Beste Yarışması" yazısı ile Gazimağusa Belediyesine ulaştırılacaktır.
8. Şartlara ters düşen uygulamalarda eserler yarışmadan elenecektir.
9. Eserlerin son teslim tarihi 8 Kasım 2004 Pazartesi mesai bitimine kadardır.
10. Ön jüri 11 Kasım 2004 Perşembe günü saat 18.00'de Gazimağusa Belediyesi Kültür Şubesi Binası’nda toplanarak, finalde yarışacak 10 eseri seçecektir. Bu 10 eser basın yolu ile duyurulacak ve sadece rumuzları belirtilecektir. Jüri seçtiği eserlerin kime ait olduğunu bilmeyecektir.
11. Final gecesi 24 Şubat 2005 Perşembe saat 20.00 de YDÜ Atatürk Kongre Salonunda Lefkoşa'da gerçekleşecektir. Yarışma halka açık olacak ve BRT kanalı ile canlı olarak yayınlanacaktır.
12. Saz, GMB Türk Müziği Korosunun sazı olacak ve TRT sanatçısı 2 solist 5'er eser seslendirecektir. Solistler ve final jürisi de eserlerin kime ait olduğunu bilmeyecektir. Dereceye giren eserler açıklandıkça rumuzların kime ait olduğu salonda açılacak zarflardan öğrenilecektir.
13. Ödüller ; 1.eser (700.000.000 TL), 2. Eser (500.000.000 TL), 3. Eser (400.000.000 TL) ve 1.Mansiyon (150.000.000 TL), 2.Mansiyon (150.000.000 TL) ve birer plaket ( ilk 3 derece ve 2 mansiyona) şeklinde olacaktır.
14. Jüri Başkanı ünlü besteci Sn. Bilge Özgen olacaktır. (Jüri üyeleri final gecesine kadar gizli tutulacaktır.) Her iki jürinin kararlarına saygı duyma konusunda kuşku taşıyanların bu yarışmaya katılmamaları tercih edilir.

Detaylı bilgi için 366 53 32 numaralı telefona başvurulabilir.


Tiyatro Festivali 6 Eylül’de başlıyor .. (27.08.2004)

2’nci Uluslararası Kıbrıs Tiyatro Festivali 6-27 Eylül tarihleri arasında gerçekleşiyor. Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne Belediyeleri'nin düzenlediği festivale bu yıl "Fay Hattı" oyunuyla Dostlar Tiyatrosu, "Oscar ve Pembeli Meleği" oyunuyla Kenter Tiyatrosu, "Benimle Dans Eder Misin" oyunuyla Portekiz Kukla Tiyatrosu, "Kral ölüyor" oyunuyla Girne Belediyesi Tiyatro Stüdyosu, "Sınırdaki Ev" oyunuyla Makedonya Türk Halklar Tiyatrosu, "Azizname"yle İzmit Şehir Tiyatrosu, "Gayri Resmi Hürrem"ve "Kanlı Nigar"la İstanbul Şehir Tiyatroları, "Leenane'nin güzellik kraliçesi"yle İstanbul Devlet Tiyatrosu, "Scapin'in Dolapları"yla Erzurum Devlet Tiyatrosu, "Memurin Faslı"yla Lefkoşa Belediye Tiyatrosu ve "Gözlerimi kaparım vazifemi yaparım" oyunu Lefkoşa Belediye Tiyatrosu'yla ortaklaşa sergileyecek Güney Kıbrıs'tan Satirigo Tiyatrosu katılacak. Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne'de toplam 6 ayrı mekanda sahnelenecek oyunların biletleri 5 milyon TL'den satışa sunulacak. Biletler Pazartesi gününden itibaren Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne belediyeleri halkla ilişkiler birimleri ve daha sonra açıklanacak noktalarda satışa sunulacak. Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Kutlay Erk, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın Saray Otel'de düzenledikleri ortak basın toplantısında tiyatro festivali hakkında bilgi verdi. Belediye başkanlarının ardından söz alan Organizasyon Komitesi üyesi Yaşar Ersoy da festival programını aktardı. Kutlay Erk, üç belediye adına yaptığı ortak açıklamada kültürel-sanatsal gelişmeyi ekonomik ve sosyal kalkınmayla birlikte almayan, uygulamaya koymayan toplumların eksik, hatta yarım kaldığını kaydetti. Şehirler ise kültür-sanat yaşamlarının canlılığıi zenginliği ve düzenledikleri festivalleri ile orantılı olarak yaşayıp sevildiğine işaret eden Erk, ülkedeki zor koşullara karşın nitelikli, çağdaş bir kültür sanat ortamının yaratılması için uğraş verildiğini belirtti.

Yerel yönetimlerin kültür sanat yaşamının önemli, en dinamik unsurlarının başında geldiğinden hareketle ülkenin üç büyük belediyesi olarak bu alanda işbirliği ve dayanışmayı ilke edindiklerini söyleyen Erk, şöyle devam etti: "İnsanlarınmızın, şehirlerimizin ve ülkemizin kültür sanat yaşamını geliştirmek, zenginleştirmek ve evrensel değerlerle buluşturmak asal görevlerimiz arasındadır. Bu düşüncelerle çeşitli kültür sanat etkinlikleri ve festivaller düzenlemekteyiz."

Erk, tiyatro sanatının iyileştirici, değiştirici, geliştirici gücüne olan inançla bu yıl 6-27 Eylül tarihleri arasında ikincisini düzenleyecekleri tiyatro festivali süresince 3 şehirde, 6 ayrı mekanda 12 oyunun sergileneceğini belirtti. Kutlay Erk, "İnsanın canlı yansıması olan tiyatro sanatıyla buluşacak, kucaklaşacak, yeni dünyalar tanıyacak, şehirlerimize sanatsal bir hareket, canlılık, zenginlik gelecek. Kısacası hayatın nabzı, yüreği atacak" dedi. Erk, bir gazetecinin sorusu üzerine üç belediyenin böylesi bir etkinlik düzenlerken kesinlikle partisel bir saflaşmaya yönelmediğini söyledi. Erk, "Sanatta partisel bir yaklaşımımız yoktur. Spor, sanat ve benzeri etkinliklerin politize olmaması lazım" dedi. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da konuşmasında yerel yönetimlerin yeni bir anlayışla hareket ettiğine dikkat çekerek belediyelerin bugün insanların sadece temizliğini yapıp, sağlığını düşünmediğini, halkın yaşam kalitesini her alanda yükseltmek için uğraş verdiğini söyledi.

Kayalp, "Yerel yönetimler eskiden panayırcılık yapıyordu ancak bugün insanın yaşam kalitesini artırıcı faaliyetler düzenliyor" dedi. Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın da festivalle ilgili iyi temennilerini dile getirerek başladığı konuşmasında Girne Belediyesi'nin sanat, tiyatro ve kültürle ilgili alt yapı sorunlarına değindi. Aygın, Girne'ye Anfi Tiyatro kazandırmayla ilgili hazırlık çalışmalarının son aşamaya geldiğini kaydetti. II.Uluslararası Kıbrıs Tiyatro Fetsivali 6 Eylül'de Lefkoşa'da sahnelenecek "Fay hattı"yla start alıyor. YDÜ-AKM'deki oyun saat 21.00'de başlayacak. Aynı oyun 7 Eylül'de Girne Kalesi'nde, 9 Eylül'de de Othello Kalesi'nde sahnelenecek. 7 Eylül'de ayrıca "Oscar ve Pembeli Meleği" oyunu Gazimağusa'da Salamis Antik Tiyatro'da sanatseverlerle buluşacak. Oyun ayrıca 9 Eylül'de YDÜ AKM'de, 10 Eylül'de ise Girne Kalesi'nde oynanacak. "Benimle Dans Eder Misin" oyunu 7 Eylül'de YDÜ AKM'de, 8 Eylül'de Girne Anafartalar Lisesi'nde, 10 Eylül'de ise Othello Kalesi'nde sahnelenecek. "Kral Ölüyor" oyunu ise sadece Lefkoşa'da, YDÜ AKM'de yer alacak. "Azizname" 13 Eylül'de YDÜ-AKM'de, 14 Eylül'de Girne Kalesi'nde ve 16 Eylül'de Salamis Antik Tiyatro'da oynanacak. "Sınırdaki ev" oyunu 14 Eylül'de Othello Kalesi'nde, 15 Eylül'de ise Lefkoşa Büyük Han'da sahnelenecek.

"Gayri Resmi Hürrem" oyunu ise 17 Eylül'de Girne Kalesi'nde, 20 Eylül'de de Lefkoşa Büyük Han'da seyirciyle buluşacak. "Kanlı Nigar" oyunu ise 18 Eylül'de YDÜ-AKM'de, 19 Eylül'de Salamis Antik Tiyatro'da oynanacak.

"Leenane'nin Güzellik Kraliçesi" 21 Eylül'de Girne Kalesi'nde, 22 Eylül'de YDÜ-AKM'de sahnelenecek. "Scapin'in dolapları" oyunu ise 23 Eylül'de Salamis Antik Tiyatro'da, 24 Eylül'de de Girne Kalesi'nde ve 25 Eylül'de YDÜ-AKM'de yer alacak. "Memurin Faslı" oyunu ise 26 Eylül'de Girne Kalesi'nde sahnelenecek. Festival, "Gözlerimi kaparım, vazifemi yaparım" oyununun 27 Eylül'de Salamis Antik Tiyatro'da oynanmasıyla son bulacak.


2’nci Kıbrıs Uluslararası Tiyatro Festivali Basın Toplantısı Metni

Değerli basın mensupları,

Kültürel-sanatsal gelişmeyi ekonomik ve sosyal kalkınma ile birlikte ele almayan, uygulamaya koymayan toplumların eksik, hatta yarım kaldığı örneklerini tarihte görmekteyiz. Bu çerçevede gerek merkezi, gerekse yerel yöneticilerin sorumlulukları olduğunun bilincindeyiz. Uygarlaşmanın ve çağdaşlaşmanın dinamiklerini içinde taşıyan ve barındıran ise insanların biraraya gelerek kurdukları ve içinde yaşadıkları şehirlerdir. Dünyanın tanınmış şehirleri, ünlerini kültür-sanat yaşamlarının canlılığına borçludurlar. Şehirler, kültür sanat yaşamlarının canlılığı, zenginliği ve düzenledikleri festivalleri ile orantılı olarak yaşarlar ve sevilirler.

Kıbrıs Türk toplumunun ekonomik, sosyal ve siyasal kimliğini etkileyici ve bütünleyici en önemli ögenin, kültürel-sanatsal kimlik olduğu bilinmektedir.

Bu çerçevede ülkemizde zor koşullara karşın nitelikli, çağdaş bir kültür sanat ortamının yaratılması için uğraş verilmektedir. Yerel yönetimlerin, kültür sanat yaşamının önemli, en dinamik unsurlarının başında geldiğinden hareketle, ülkemizin üç büyük belediyesi olarak, bu alanda işbirliğini ve dayanışmayı hep ilke edindik.

Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne yüzyıllardır farklı kültürleri yaşatan ve zenginleştiren şehirlerimizdir. Bu şehirlerin Belediye Başkanları olarak insanlarımızın, şehirlerimizin ve ülkemizin kültür sanat yaşamını geliştirmek, zenginleştirmek ve evrensel değerlerle buluşturmak asal görevlerimiz arasındadır.

Bu düşüncelerle çeşitli kültür sanat etkinlikleri ve festivaller düzenlemekteyiz. Bu uğraşın önemli bir boyutu da bütün sanatları bünyesinde toplayan, toplumsal olan ve insanlığın en eski, en etkili sanatı olarak kabul edilen tiyatroya dair düzenlediğimiz Uluslararası Kıbrıs Tiyatro Festivali'dir. Çünkü bizler tiyatro sanatının iyleştirici, değiştirici, geliştirici gücüne inanıyoruz.

Geçen yıl zorluklara karşın heyecanla, coşkuyla ve kıvançla başlattığımız I. Uluslararası Kıbrıs Tiyatro Festivali halkımızın beğenisini, desteğini ve takdirini kazanarak başarıyla tamamlamıştır.

Sizlere geçen yıl frestivalimizin son gecesinde “çıkılan yolda yürüneceğini ve festivalin ikincisinin başladığını” duyurmuş ve şerefine sahnede şampanya açarak hep birlikte kutlamıştık.

Şimdi 6 ile 27 Eylül tarihleri arasında üç şehrimizde, altı ayrı mekanda insanın canlı yansıması olan tiyatro sanatıyla buluşacak, kucaklaşacak, yeni dünyalar tanıyacak, şehirlerimize sanatsal bir hareket, canlılık, zenginlik gelecek. Kısacası hayatın nabzı, yüreği atacak.

Öyleyse geçen yıl söylediğimiz gibi hoşgeldin sanat...

Hoşgeldin sanatların en eskisi, en etkilisi ve bütün sanatları bünyesinde barındıran tiyatro...

Bize katıldığınız için teşekkür ederiz.

Kutlay Erk - Başkan Lefkoşa Türk Belediyesi
Oktay Kayalp - Başkan Gazimağusa Belediyesi
Sümer Aygın - Başkan Girne Belediyesi

25.08.2004


Gazimağusa’da Temizlikte Yoğun Dönem.. (24.08.2004)

Gazimağusa Belediyesi, temizlik çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Büyük çaplı bölge temizlikleri yanında, boş arazilerle arsaların temizliğine daha da yoğun bir program başlatarak devam eden Gazimağusa Belediyesi Temizlik Birimi, ağır makineler yanısıra özel araç gereçlerden de yararlanıyor.

Düzenli bir biçimde devam eden temizlik çalışmalarına ek olarak başlatılan yeni uygulamada, özellikle boş arsalarda zamanla biriken atıkların ve inşaat kalıntılarının ayrıca olası yangınları önleyebilmek için de kurumuş otların temizlenmesi amaçlanıyor.

Ana arterler, yeşil alanlar ve diğer noktalar bu çalışmalar kapsamında temizlenecek. Kışa hazırlık niteliği de taşıyan temizlik çalışmalarında, Gazimağusa Belediyesi Temizlik Birimi’nin farklı bölümlerinde çalışan personelden oluşan özel ekipler görev alıyor. Ayrıca, özel sektörden de teknik destek sağlanarak yürütülen çalışmalarla, kentin bütününde yer yer oluşan kirliliğin giderilmesi hedefleniyor.

Gazimağusa halkına yeşil alanları koruma ve boş arsalara çöp atılmasına engel olma çağrısı yapan Gazimağusa Belediyesi Temizlik Birim yetkilileri, kentin korunmasının temizlenmesinden daha önemli olduğuna dikkat çekti. Kendilerinin her an için görev başında olduklarını belirten yetkililer, büyük çaplı atıkların Gazimağusa Belediyesi’ne haber verilmesi durumunda hızla kaldırılabileceğini de hatırlattılar.

Tuzla İçin Yeni Su Hattı... (19.08.2004)

Gazimağusa Belediyesi’nin ihalesini bitirerek bir süre önce inşaatını başlattığı Tuzla Su İsale Hattı Projesi tamamlanıyor. Yeni şebeke döşeme işlemi bitirilen projede halen eski şebekeye bağlantılar ve motor odalarının inşaatına devam ediliyor.

Gazimağusa’nın en hızlı gelişen bölgelerinin başında yer alan Tuzla’da artan nüfusla birlikte ortaya çıkan su ihtiyacına yanıt verebilmek amacıyla hazırlanan proje tamamlandığında bölgenin su gereksinimine bütünüyle yanıt verilebilecek. Halen iki ayrı şebekeden su verilen Tuzla’ya, yeni isale hattının da devreye girmesiyle, üçüncü ve daha yüksek kapasiteli yeni bir hat daha hizmet vermeye başlayacak.

Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birim yetkilileri, projenin tamamlanmasının ardından, gelecek yıllarda ortaya çıkması muhtemel yeni gereksinimlere de yanıt verebilecek bir su altyapısının Tuzla’da hazır hale geleceğini bildirdiler. Yeni su isale hattının bir kısmının özel bir şirket tarafından yapıldığını, önemli bir bölümünün ise Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birimi’nin teknik olanaklarıyla yürütüldüğüne işaret eden yetkililer, benzer çalışmaların kentin diğer bölgeleri için de yürütüldüğünü açıkladılar.

Konuya ilişkin bilgi veren Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Tuzla’nın kette en hızlı büyüyen bölge olduğuna işaret ederek, ortaya çıkan altyapı gereksinimine uzun vadeli çözümler üretmek için çalıştıklarını söyledi. Su konusunda halen bölgede yürüttükleri çalışmaların gelecek yıllar da hesaba katılarak tasarlandığını belirten Oktay Kayalp, halen Tuzla için devrede bulunan 110 milimetrelik iki ayrı ana şebekeye proje tamamlandığında 220 milimetrelik üçüncü bir ana şebekenin eklenmiş olacağının altını çizdi. Mevcut kapasiteyi iki katına çıkaracaklarını söyleyen Kayalp, bunun da 15 hp gücünde santrüfüj motor ile takviye edileceğini bildirdi. Toplam 119 milyar tutarındaki proje tamamlandığında, yakın bir gelecekte Tuzla için su sorunu öngörmediklerini de açıklayan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Avrupa Birliği destekli projeleri arasında bulunan ve inşaası halen devam eden ayaklı su kulesi tamamlandığında Gazimağusa’nın su sorununun önemli oranda çözümlenmiş olacağını vurguladı.


Venedik Sarayı Baştan Yaratılıyor... (18.08.2004)

Avrupa Birliği'nin “Gelecek İçin Ortaklık Projesi” kapsamında, Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne Belediyeleri’ne verdiği 6 milyon Euro tutarındaki mali destekle başlatılan projeler teker teker yaşama geçiriliyor.

Gazimağusa Belediyesi, Avrupa Birliği destekli projelerinden üç tanesini, geçtiğimiz ay aynı anda gerçekleştirmek üzere çalışmalarını başlatmıştı. Halen inşaatı devam eden Liman Yolu Düzenleme Projesi, Ayaklı Betonarme Su Kulesi inşası ve Venedik Sarayı Düzenleme Projesi’nde bir aylık zaman dilimi geride kalırken, projeler de yavaş yavaş kendini göstermeye başladı. Özellikle çalışma alanındaki avantajlı durum nedeniyle, inşası son sürat devam eden Venedik Sarayı Düzenleme Projesi’nin büyük bir kısmı tamamlandı.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, bugün Suriçi’nde bulunan Venedik Sarayı’nı bizzat ziyaret ederek, sürdürülen inşaat çalışmalarını yerinde denetledi. Oktay Kayalp Venedik Sarayı Düzenleme Projesi'nin Gazimağusa Suriçi’nde öngördükleri çevre düzenleme ve restorasyon çalışmalarının önemli bir unsuru olduğuna dikkat çekerek, söz konusu alandaki çalışmanın çok kısa bir süre sonra tamamlanacağını açıkladı.

Daha önce Gazimağusa Belediyesi’nin Suriçi’nde gerçekleştirdiği çalışmalarla Venedik Sarayı Projesi’ni bir bütün olarak ele aldıklarını da belirten Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, amaçlarının şehir merkezinde bulunan tarihi mekanları turizme kazandırmak ve şehirde yapılan diğer çevre düzenlemeleri ile burasının bütünlük sağlaması olduğunu kaydetti.

Venedik Sarayı’nın toprak zemini çimento kullanılmaksızın beton parkeyle kaplanıyor. Proje tamamlandığında Suriçi’nde çok amaçlı kullanıma olanak sağlayan yeni bir mekan yaratılmış olacak. Yaklaşık bir aylık sürede tamamlanması öngörülen Venedik Sarayı Düzenleme Projesi, 52 milyar Türk Lirası’na mal olacak.


Mağusa’da ‘dörtlü’ baskın!... (17.08.2004)

Kayıt dışı yaşam, işçiler, işyerleri, kaçak yatı evleri, sağlıksız mekanlar bu kez “dörtlü baskınla” denetlendi.

Mağusa’da bir süredir belediyenin aralıksız sürdürdüğü denetimlere bu kez İçişleri, Sağlık ve Çalışma bakanları da katıldı.

İçişleri Bakanı Özkan Murat, Çalışma Bakanı Dr.Erkan Emekçi, Sağlık Bakanı Hüseyin Celal ve Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp dün bir kez daha denetimdeydi...

Kayıt dışı yaşamı kontrol altına almak, sağlık ve muhaceret koşullarını iyileştirmek için yapılan denetimlere, Zabıta ve Sağlık Birimi,Temel Sağlık Dairesi ekipleri yanısıra ilgili daire müdürleri de katıldı.

Gıda sektöründe belediyenin denetimleri etkili olmuş, bu kez ‘sağlıksız bir manzara’ ile karşılaşılmamıştı. Ancak, inşaatlarda yine alışkın olmadığımız görüntüler vardı.

Kayalp: İşbirliği önemli
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, belediyenin toplum sağlığına büyük önem verdiğini belirterek, bir süredir yaptıkları denetimlere, ilgili üç bakanlığın da katılımından memnuniyet duyduklarını söyledi. İşbirliği ve sistemli çalışmanın önemine dikkat çeken Kayalp, “Halk sağlığını korumak amacıyla her kurum kendi yetki ve sorumluk alanında hareket edecektir. Gücümüzü ve enerjimize birleştirerek, toplum için gerekeni yapacağız” dedi.


Gazimağusa’da Yeni Bir kavşak Düzenlemesi... (17.08.2004)

Gazimağusa Belediyesi, kent girişlerinde bir süredir sürdürdüğü düzenleme çalışmalarına devam ediyor. Lefkoşa tarafından ana giriş kavşağıyla By-pass kavşağının bundan bir süre önce tamamlanarak hizmete açılmasının ardından, şimdi de İskele tarafı girişinde düzenleme ve geliştirme çalışmaları başlatıldı.

Kentin trafik yükü en yoğun caddesi olan İsmet İnönü Bulvarı üzerindeki Havuzlu Çember olarak da bilinen Sakarya Çemberi’nin çevresinde başlatılan düzenleme çalışmalarında, hem alternatif ulaşım arterleri geliştirilecek, hem de yenileri oluşturulacak.

Söz konusu kavşak, İskele – Gazimağusa ana yolunun üzerinde Liman, Lefkoşa ve Gazimağusa kent merkezi bağlantısının sağlandığı noktada bulunuyor. İskele yönünden Gazimağusa’ya gelen trafiğin ana dağıtım noktası durumundaki kavşakta halen, Liman-Gazimağusa ve Liman-Lefkoşa yönünde çalışmalar devam ediyor. Sadece şehirlerarası değil, üniversite ve Liman yönüne devam eden trafiğin de ana unsuru olan kavşak, düzenleme çalışmalarının tamamlanmasının ardından yepyeni, bir görünüm kazanmış olacak.

Sürdürülen çalışmalarda, alternatif arterler ve kaldırımlar parke taşlarıyla kaplanıyor, çevredeki iş yerleri için de park yerleri hazırlanıyor. Çiçekliklerin de yer alacağı kavşakta, halen devam eden çalışmaların tamamlanmasının ardından, aydınlatma sistemi de takviye edilecek. Çalışmalar bitirildiğinde, Gazimağusa’nın önemli bir kavşağı daha artan trafik yüküne yanıt verebilecek biçimde yenilenmiş olacak.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, By-pass ve otoban kavşaklarının ardından, Gazimağusa’nın trafik yükü en yoğun caddelerinden olan İsmet İnönü Bulvarı’ndaki çalışmalarını, yaptıkları programa göre devam ettirdiklerini bildirdi. Kayalp, Liman çıkışı, Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Lefkoşa güzergahının bağlantı noktasında bulunan kavşakta Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birimi’nin kendi personeli ve teknik olanaklarıyla büyük çaplı bir çalışma sürdürdüğünü ve düzenlemeden maksimum verimin hedeflendiğini sözlerine ekledi. Çalışmaları yerinde denetleyen Oktay Kayalp, çevre düzenleme çalışmalarının bitirilmesiyle daha verimli bir bağlantı noktasını Gazimağusa’ya kazandırmış olacaklarını belirterek, çalışmalar boyunca meydana gelebilecek sıkıntı için vatandaşların hoşgörüsünü istedi.


Mimarlar ve/veya İnşaat Mühendisleri Münhal Duyurusu.. (11.08.2004)

MÜNHAL DUYURUSU
Gazimağusa Belediyesi’nde Avrupa Birliği destekli projelerde görevlendirilmek üzere aşağıda belirtilen özelliklerde mimarlar ve/veya inşaat mühendisleri alınacaktır.

İlgi duyanların, özgeçmişlerini bildiren bir dilekçe, www.magusa.org internet adresinden temin ederek dolduracakları başvuru formu ve bir adet yeni çekilmiş fotoğraf ile 20 Ağustos, 2004 tarihinde, mesai bitimine kadar Gazimağusa Belediye Başkanlığı’na kişisel başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

 Aranan Koşullar:
• KKTC vatandaşı olmak.
• KTMMOB’nin ilgili odasına kayıtlı olmak.
• Erkek adayların askerlik hizmetini tamamlamış olmaları.
• Çok iyi düzeyde Autocad kullanabilmek.
• İngilizce’yi çok iyi düzeyde yazılı ve sözlü bilmek.
• En az iki yıllık iş deneyimine sahip bulunmak.

Gazimağusa Belediye Başkanlığı

BAŞVURU FORMUNU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN


Gazimağusa Belediyesi’nden Anadolu Mahallesi’ne Yeni Su Bağlantı Hattı... (09.08.2004)

Gazimağusa Belediyesi, Anadolu ve Harika Mahalleri’nin su ihtiyacını karşılayan içme suyu şebekesinin ana taşıyıcı hattı Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birimi tarafından bütünüyle yenilendi.

Geçtiğimiz aylarda T.C. Yardım Heyeti katkılarıyla gerçekleştirilen Anadolu Mahallesi Kurtalan Sokaktaki yolların ıslah ve asfaltlama çalışmaları sırasında hasar gören ve randımanlı çalıştırılamayan ana hattın yenilenmesiyle bölgeye düzenli ve kesintisiz su sevkıyatı da yeniden başladı.

Baştan sona Gazimağusa Belediyesi’nin teknik ve mali olanaklarıyla yürütülen çalışmalarda, Kurtalan Sokaktaki 455 Numaralı kuyu ile ana şebeke arasındaki 300 metrelik ana bağlantı hattı 75mm’lik PVC borularla birbirine bağlanırken, hasarlı hat nedeniyle zaman zaman bölgede yaşanan su sıkıntısı, inşaatı tamamlanan yeni hat sayesinde tamamen giderilmiş oldu. Bu arada yeni boru hattının servis vereceği bölgedeki bütün abone bağlantıları da kontrol edilirken, gerekli olanlar da yenisiyle değiştirildi.

Farklı kaynaklardan ve tankerlerle takviye ederek bölgedeki vatandaşların sorun yaşamaması için yoğun uğraş sarf ettiklerini bildiren Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birim yetkilileri, yeni hattın devreye girmesiyle geçmişten daha iyi bir düzeyin yakalanmış olduğuna işaret ediyor. Projenin 6 milyar liraya mal olduğunu da belirten yetkililer, 70 cm derinliğe döşenen 300 metrelik 75mm çapındaki yeni boru hattının, 10 atmosfer basınca dayanıklı olduğunu ve şebekeden daha verimli biçimde bölgeye su sevk edilebilmesini sağlayacağını açıkladılar.


Gazimağusa’da Ekinokok Taraması 9-13 Ağustos Tarihlerinde Yapılıyor ... (06.08.2004)

Gazimağusa Belediyesi, ülkemizde halk sağlığını tehdit eden Ekinokok’a karşı yeni bir çalışma başlatıyor. Her yıl düzenli olarak gerçekleşen çalışma uyarınca, Gazimağusa belediye sınırları dahilindeki tüm köpekler Gazimağusa Belediyesi ile Veteriner Dairesi işbirliğinde ekinokok taramasından geçirilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Veteriner Dairesi’nin yürüttüğü “Ekinokokla Mücadele Projesi” çerçevesinde, yapılacak taramada, halen geçerli bulunan yasalara bağlı olarak, Gazimağusa Belediyesi sınırları içerisinde bulunan tüm köpeklerin belirlenen program çerçevesinde muayenesi yapılacak. Köpek sahiplerinin uymakla yükümlü oldukları kurallara aykırı davrananlar hakkında yasal işlem yapılacağını bildiren yetkililer, taramanın 9-13 Ağustos tarihlerinde yapılacağını açıkladılar.

Gazimağusa Veteriner Dairesi’nde yapılacak tarama 9–13 Ağustos 2004 tarihlerinde mesai saatleri dahilinde yapılacak ve katılıma göre gerekirse bu süre uzatılacak.

Köpek sahibi vatandaşlardan, köpeklerini muayene alanına getirirken Veteriner Dairesi’nin önemle üzerinde durduğu bazı kurallara da uymaları gerekiyor. Buna göre; köpeklerin muayene alanına tasmalı olarak getirilmeleri ve muayeneden bir gece önceden itibaren yedirilmemeleri gerekiyor. Ayrıca Veteriner Dairesi tarafından önceden verilmiş Köpek Muayene Belgesi olanlardan bu belgeyi de beraberlerinde getirmeleri isteniyor.

“Gazimağusa’da halk sağlığının her şeyden önde tutan ekiplerimiz her alanda çalışmalarına devam ediyor” diyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Veteriner Dairesi’nin yıllardır Ekinokok için ülke genellinde sürdürdüğü bu uygulamayı benimsediklerini ve sorumluluk üstlendiklerini dile getirdi. Kayalp, “Gazimağusa Belediyesi olarak üzerimize düşen her türlü görevi yapıyoruz ve bundan böyle de yapamaya devam edeceğiz” dedi.

 

Gazimağusa’da Yol İnşaası Devam Ediyor ... (04.08.2004)

Gazimağusa Belediyesi bir süredir devam ettirdiği yol yapım ve yenileme çalışmalarını Sakarya ve Yenişehir bölgelerine kaydırdı. Bu yılki yol çalışmalarında özellikle ana arterlere paralel tali yollarda yoğunlaşan Gazimağusa Belediyesi ekipleri, bu güne kadar hem Lefkoşa yoluna, hem de salamis yoluna paralel yardımcı yolların yenilenmesi ve yer yer de genişletilmesi işlerini tamamladı. Halen yoğun bir yerleşimin söz konusu olduğu Sosyal Konutlar bölgesinde alternatif bir bağlantı yolunun yapımına devam eden Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birimi ekipleri, iş bitiminde Sakarya ve Yenişehir Bölgeleri’ni Salamis Yolu’na çıkmadan birbirine bağlayacak yeni bir arter yaratmış olacaklar.

Bu yılki yol çalışmalarında ana karayollarındaki trafik yükünü azaltacak bazı önlemler geliştirmeye çalıştıklarını bildiren Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, alternatif bağlantı yollarının bu amaçla yenilendiğini ve kimilerinin de genişletildiğini söyledi. Gazimağusa’da önemli bir yol sorunu olmadığını da sözlerine ekleyen Kayalp, yıllık olarak hazırladıkları programlar uyarınca bakım ve yenileme çalışmaları yaptıklarını açıkladı. Kente yeni ve alternatif yollar kazandırmaya dönük çalışmalarını sürdüreceklerini de söyleyen Oktay Kayalp, trafikte güvenlik kadar ulaşım altyapısının standardını yükseltmeyi de önemsediklerini kaydetti.


 

Gazimağusa Belediyesi Sağlık Birimi Haşaratla Mücadeleyi Hızlandırdı... (27.07.2004)

Gazimağusa Belediyesi haşaratla mücadele çalışmalarını hızlandırdı. Geceleri yapılan ilaçlama çalışmalarını daha da etkili hale getirmek için araç filosunu güçlendirerek yeni bir araç ve aracın üzerine ilaçlama çalışmalarında kullanılmak üzere yeni bir ULV motor alındı.

Haftada en az iki kez bölgelere giren gece ilaçlama ekibi ULV motoruyla, insan sağlığına en zararsız mücadele yöntemiyle ilaçlamalarına devam ediyor. Gözle görünmeyen, kokusuz ve atıldığı zaman havada asılı baloncuklar halinde duran ilaç, uçan haşerelere karşı en çağdaş ve en etkili çözüm olarak tüm dünyayla birlikte Gazimağusa’da da kullanılıyor.

Sağlık Birimi ekipleri ayni zamanda durgun sularda ve nemli bölgelerde de, sinek ve diğer haşaratın üremesi için en elverişli ortamlar olduğuna dikkat çekerek, gündüz vakitlerinde de ilaçlamalarına devam ediyor. Göl bölgelerinde, kıyıların özel olarak ilaçlandığını söyleyen Sağlık Birimi yetkilileri, göllere larvaları yiyerek beslenen balıklar bırakıldığını, ayrıca botlarla ilaçlamaya da aralıksız devam ettiklerini vurguladılar. Yaya ekipler ise her gün sırasıyla bütün bölgeleri sokak sokak dolaşarak, evelerdeki septik kuyuları tek tek ilaçlıyor.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, konuya ilişkin açıklamasında, sürdürülen çalışmalarda en etkili ilaçların kullanıldığını ve bunların insan sağlığına kesinlikle zararının olmadığını söyledi. KAYALP, özel ilaçlama makinelerine yenilerinin de eklendiğini ve bunların kentin her yanında devrede olduğunu söyledi. Göl kıyılarının özel motorlarla, iç kısımların ise yüzer ekipler tarafından ilaçlandığını belirten KAYALP, ayrıca çok sayıda balığın göllere bırakıldığını, yaya ekiplerin de kentte özellikle septiklerin ve küçük su birikintilerinin ilaçlanmasına devam ettiğini açıkladı.

Sağlık Birimi’nin çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü de sözlerine ekleyen Oktay KAYALP, yürüttükleri çalışmadan olumlu sonuçlar alındığını, ancak daha etkili çalışma yapılabilmesi için vatandaşların da desteğine gereksinim duyulduğunu söyledi.

Vatandaşlardan su depolarının kapaklarını mutlaka kapalı bulundurmaları, bahçe havuzlarına balık atmaları ve çevredeki küçük su birikintilerini ortadan kaldırmalarını isteyen Kayalp, bir bardak durgun suda dahi çok sayıda sineğin üreyebileceğine dikkat çekti.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, septik ilaçlama ve diğer sorunlarla ilgili Gazimağusa Belediyesi’ne mutlaka başvurulması gerektiğini de hatırlatarak, 185 Alo Belediye Hattı’nın aralıksız hizmet verdiğini sözlerine ekledi.


Kayalp'tan Basın Günü Kutlaması: "Tüm Basın Çalışanlarının Basın Günü Kutlu Olsun"... (10.07.2004)

Basın, toplumsal gelişmenin ve demokrasinin en önemli araçlarındandır. Toplumların içinden geçtikleri süreçlerin bütününde basın, hep en ön planda görev üstlenir.

Basın kuruluşlarının ve çalışanlarının görevlerini gereğince yürütebilmeleri için, çalışma koşullarının yasal güvence altında bulunması şarttır. Basının özlenen düzeye ulaşması ve toplum yararına hizmet edebilmesi için bütün çevrelere önemli ödevler düşmektedir. Yakın zamanda gündemimizi işgal eden, basın yoluyla işlenen suçlar, yargılama esasları ve diğer konular, basınımız için yapılması gereken yığınla iş olduğunu açıkça göstermektedir. Bu konuda devlet birimlerine olduğu kadar, basın meslek kuruluşlarına da görevler düşmektedir. Basınımızın düzeyini her bakımdan çağdaş normlara yaklaştırabildiğimiz oranda, Basın Günü’nün daha anlamlı olabileceği kanısını taşımaktayım.

Bu düşüncelerle, Kıbrıs Türk Basını’na emek veren bütün basın mensuplarıyla basın emekçilerinin Basın Günü’nü kutlar, iyi haberler dilerim.

Oktay KAYALP Belediye Başkanı


Gazimağusa’da Asfalt Tam Gaz... (10.07.2004)

Gazimağusa Belediyesi, asfalt çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. 2004 yılı yol yenileme çalışmalarında, kentin gereksinim duyan bölgeleri birer birer asfaltlanıyor.

Yol yapım çalışmaları çerçevesinde bugüne kadar Laguna bölgesinin deniz tarafı, Yenişehir bölgesindeki sokaklar ve Larnaka Yoluna çıkan bazı sokakların tamamı asfaltlanarak yeniden trafiğe açıldı.

Halen kentin uzun caddelerinden olan Gençlik Caddesi’nde devam eden yol yapım çalışmaları, önümüzdeki günlerde bu caddeye bağlanan ara sokaklarda devam edecek.

Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, bu yılki yol çalışmalarının geçmiş yıllara oranla daha süratli seyrettiğini belirterek, amaçlarının çalışmalar nedeniyle aksayan trafiği en kısa sürede rahatlatmak olduğunu söyledi. Yol yenileme kararı aldıkları yerlerin bir an önce sorununu çözmeyi amaçladıklarını belirten Kayalp, “Gazimağusalılar bu günlerde yeni ve pırıl pırıl yollara uyanıyor” dedi.

“Gazimağusa Belediyesi’nin yol çalışmaları, kentin gereksinimleri doğrultusunda ileriki dönemlerde de devam edecek” diyen Belediye Başkanı Oktay Kayalp, yoğun bir altyapı çalışması içinde olduklarını, yol yapımının da bu çalışmaların bir parçasını oluşturduğunu sözlerine ekledi.

 


Gazimağusa’da Yol Çalışmaları Başladı... (7.07.2004)

Gazimağusa Belediyesi, 2004 yılı yol yapım çalışmalarına başladı. İlk olarak Laguna Beach bölgesinde başlayan yeni yol yapım çalışmaları, hazırlanan program dahilindeki diğer bölgelerde de sürdürülecek.

Gazimağusa Belediyesi’nin yıllardır kesintisiz bir program çerçevesinde yürüttüğü asfalt çalışmaları, kent yollarının büyük bir kısmında sorunların tamamıyla ortadan kaldırılmasını sağladı. Yıllık programlar dahilinde asfalt çalışmalarını kesintisiz olarak sürdüren Gazimağusa Belediyesi, geçtiğimiz yıl da asfalt çalışmalarını devam ettirmiş ve etaplar halinde planlayıp uyguladığı çalışmalarıyla, problemli pek çok bölgeyi pırıl pırıl yeni yollara kavuşturmuştu. Gazimağusa Belediyesi 2004 yılında da asfalt çalışmalarını kesintisiz olarak sürdürme kararı alarak çalışmalarını planlamış bulunuyor.

Gazimağusa Belediyesi’nin 2004 Yılı asfalt projelerini Sercem LTD üstlenmiş bulunuyor. İlk etap asfalt çalışmalarında toplam 2000 tonluk asfalt, hazırlanan program dahilindeki bölgelerdeki yolların yenilenmesinde kullanılacak. Çalışmaların seyrine göre bu miktar artırılabileceği gibi, ikinci etap çalışmalara da başlanabilecek.

Bugün (7 Temmuz, Çarşamba) başlayan yol yapım çalışmalarını yerinde gözlemleyen Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa’nın altyapısına yönelik çalışmaları yıllardır büyük bir titizlikle sürdürdüklerini belirtti. Oktay Kayalp, asfaltlama çalışmalarıyla kent ulaşımında önemli bir rahatlama sağlandığını belirterek, “aslında Gazimağusa’nın yol problemi kalmadı denebilir. Biz aslında artık daha çok iyileştirme ve geliştirme işiyle uğraşıyoruz” dedi. Kayalp, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da, ele alınan bölgelerin bütün yollarının asfaltlanacağını bildirerek, yol yapımıyla birlikte, kaldırım ve çevre düzenleme çalışmalarıyla su şebekesinin bakımı ile ilgili çalışmaların eşzamanlı olarak sürdürüleceğini söyledi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, kentte çok büyük ve kapsamlı projeleri teker teker hayata geçirdiklerine işaret ederek, Gazimağusa’nın gelişme gereksinimlerine yanıt verecek altyapı çalışmalarını biliğmsel doğrulara dayalı olarak hiç ara vermeksizin sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

 


Gazimağusa Belediyesi AB Yardımının 300 Bin Euro'luk Kısmını Realize Etti. (5.07.2004 - T.A.K.))

Gazimağusa Belediyesi, AB'nin "Gelecek İçin Ortaklık Fonları" kapsamında proje çerçevesinde KKTC'deki 3 büyük belediyeye sağladığı yardımdan payına düşen kısmının yaklaşık 300 bin Euro'luk kısmını, üç ihaleyle realize etti. AB yardımıyla hayata geçirilecek üç ihale bugün Gazimağusa Belediyesi'nde taraflarca imzalanarak hayata geçirildi. İhalelere, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Hayrullah Kurt İnşaat Şirketi Ltd. Direktörü Hayrullah Kurt, Ali Uçanok Emlak ve İnşaat Ltd. Direktörü Ali Uçanok ve Taner Yolcu Construction Ltd. Direktörü Taner Yolcu imza koydu.

Hayrullah Kurt İnşaat LTD.'in üstlendiği 119 milyar TL bedelli su deposu ihalesi Gazimağusa'nın genelindeki her noktaya eşit basınç ve düzeyde su verilmesi için DAÜ Kampusu içerisinde bulunan Su Dairesi'ne ait merkezi su deposunun yanına 136 metreküp dairesel ayaklı su deposu yapılmasını öngörüyor.

Ali Uçanok Emlak ve İnşaat Ltd.'in üstlendiği 52 milyar bedelli ikinci ihale ise "Venedik Sarayı Düzenleme Projesi" adı altında Venedik Sarayı'nın çevre düzenlemesini içeriyor.

Namık Kemal Meydanı'ndan Deniz Kapısı'na kadar olan yolun ve bu yolun bağlantı yollarının parke taş kaplanmasını ve çevre düzenlemesini kapsayan "Liman Yolu Düzenleme Projesi" ihalesini de 322 milyar TL bedelle Taner Yolcu Construction Ltd.üstlendi.

Tüm ihalelerin yapımına 10 gün içerisinde başlanacağı belirtilirken, Venedik Sarayı ihalesinin 1 ay diğer iki ihalenin de 3 ayda tamamlanacağı kaydedildi.

İmza töreninin ardından konuşma yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, bugün kent açısından son derece önemli bir gün olduğunu belirterek, 4 yıldır uğraş verdikleri kenti AB yardımlarından yararlandırma çabasında sonuca ulaştıklarını kaydetti.

Kayalp, AB'nin 12 milyon euro tutarındaki yardımının yarısının eşit miktarda Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne belediyelerine ayrıldığını hatırlatarak, her belediyeye düşen yardımın UNOPS ve UNDP kesintilerinden sonra 1 milyon 710 bin euro olduğunu kaydetti.

Kayalp, uzun zamandır kamuoyunda tartışılan AB yardımlarının yaklaşık 300 bin Euro tutarındaki ilk kısmının bugün imzalanan sözleşmelerle realize edildiğini ifade ederek, "Ümit ediyorum ki bu başlangıç büyüyüp gelişecek, Mağusa kenti Akdeniz'in incisi noktasına gelene kadar yardımlardan yararlanacağız" dedi.

 


Mağusa sahilinde "Kadaklizmoz" coşkusu.. (31.05.2004-KIBRIS GAZETESİ)

Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp: Çözüm, ancak ülkemizi birleştirecek bir anlaşmanın sağlanması sonucu gelebilir. Kıbrıs sorunu bu noktada kaldığı sürece Kıbrıslı Türkler Maraş'a bu yandan, Rumlar da Derinya'dan bakmaya ve ağlamaya devam edecek. Oysa biz kentimizin birleşmesini istiyoruz

Mağusalı binlerce Rum, 30 yıl aradan sonra ilk kez geleneksel olarak kutladıkları "Deniz Panayırı"nı (Kadaklizmoz) eski yerinde, Palm Beach Hotel'in deniz sahilinde Kıbrıslı Türklerle birlikte kutladı.

Etkinliği Güney Kıbrıs'taki çeşitli sivil toplum örgütleri bir araya gelerek düzenledi. Mağusa Belediyesi de organizasyona önemli katkı koyarak eğlencenin sorunsuz yaşanmasını sağladı.

Etkinliğe Rum yönetimi eski lideri Yorgo Vasiliu, AB Uyum Komitesi eski başkanı Takis Hadjidimitriou ve çoğunluğu eski Mağusalı ve Maraşlı Rumlardan oluşan kalabalık bir topluluk katıldı. Kıbrıslı Türkler de Deniz Panayırı'na büyük ilgi gösterdi. CTP Mağusa milletvekili ve genel sekreteri Ferdi Sabit Soyer, Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, KTTO Başkanı Ali Erel de etkinliğe katılanlar arasında yer aldı.

Saat 17.00'de başlayan ve 20.00'de sona eren etkinlikte duygulu anlar yaşandı. Mağusalı Rumlar, özellikle hayır kampanyası yürüten Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos ile AKEL'i de eleştirdiler. Rumlar, "Mücadele şimdi başladı. Çözüm için daha aktif çaba ortaya koyalım. Türkler ve Rumlar bir arada mücadele edelim, barışı kuralım. Barış içinde birleşik Bir Kıbrıs kuralım" dedi.

Etkinlikte halkoyunları oynandı, standlar kuruldu, Kıbrıs'a ait türküler söylendi. Etkinliğe katılanlar doyasıya eğlendi.

Etkinlikte Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve Takis Hacıdimitriu ile iki bayan konuştu.

Ünlü Rum işadamı Lordos'un kızı Loula Lordos Lionidis'in Türkçe olarak yaptığı konuşma büyük alkış aldı. Lionidis, 30 yıl aradan sonra yeniden Mağusa'da bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi ve etkinliğe katkı koyan herkese teşekkür etti. Lionidis, buluşmanın Türk ve Elen Kıbrıslıların birlikte, ortak yeni bir yaşamın başlangıcının temeli olmasını temenni etti. Lionidis, "Yurdumuzun birleşmesine karşı çıkanların inadına barışçıl yöntemlerle el ele, Baf'tan Karpaz'a, Girne'den Mağusa'ya Birleşik bir Kıbrıs'ı tekrar yaratmak için uğraş verelim. Kıbrısımızı sağlam temeller üzerinde tekrar yaratalım" dedi.

Kayalp: Mağusa artık birleşsin
Etkinliğe katkı koyan Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, sözlerine çok mutlu olduğunu ifade ederek başladı. Deniz Panayırı gibi etkinliklerin bundan sonra da devam etmesi gerektiğinin altını çizen Kayalp şunları söyledi:

"Ülkemiz şu anda bölünmüş durumdadır. Referandumdan ne kuzeyin eveti, ne de güneyin hayırı bir zafer değildir. Çünkü ülkemiz halen bölünmüştür ve bu bölünmüşlü devam ediyor.

Aynı zamanda Mağusa kentimiz de bölünmüş. Çözüm ancak ülkemizi birleştirecek bir anlaşmanın sağlanması sonucu gelebilir. Kıbrıs sorunu bu noktada kaldığı sürece Kıbrıslı Türkler Maraş'a bu yandan, Rumlar da Derinya'dan bakmaya ve ağlamaya devam edecek. Oysa biz kentimizin birleşmesini istiyoruz.

Biz Mağusalılar ve Mağusalıların seçilmiş belediye başkanları işbirliği yaparak öncü olabiliriz. Bu etkinlik son etkinlik değil, ben bunun garantisini veriyorum. Organizasyonlara katkı koyan tüm sivil toplum örgütlerine teşekkür ediyorum. Mağusalılar ben, Mağusalıların hepsini seviyorum."

Hadjidimitriou: Çözüm için Annan Planı
Papadopulos'un politikalarını protesto ederek Rum tarafındaki görevinden istifa eden ve Kıbrıslı Türklerin sempatisini kazanan Hadjidimitriou, etkinlikte yaptığı konuşmada, "Taksim'e yol vermeyeceğiz. Amacımız ortak vatanımızı inşa etmektir. Gerçek orada duruyor bu da Annan Planı" dedi.

Hadjidimitriou, planın değişmeyeceğini herkesin bildiğini belirterek "Köklü değişiklik olmayacak. Bunu biliyoruz. Küçük değişiklikler için halkın ıstırabının daha da uzamasına değmez" diye konuştu. Hadjidimitriou'nun bu sözleri Rumlar tarafından ayakta alkışlandı.

Hadjidimitriou şöyle devam etti:

"Bu tarihi günde yemin eder ve güvence veririz ki, Kıbrıs sorununun çözümü geri dönüş ve vatanımızın birleşmesi ve Mağusa'ya dönüş mücadelemiz devam edecektir. Bazıları sandı ki, Mağusalı Rumları geri dönüş ilgilendirmiyor. Bugün onlara cevap veriliyor. Tarih asıl şimdi başlıyor. Geçiş yolunda her türlü yargıyı silip süpürecek insan selisiniz. Sizler bölücü hattı kaldıracaksınız.

Affetme ve birlikte yolunu açtık bugün. Geçmişin kirlerini geride bıraktık. Kinler mezarlık yaratır. Biz mezarlık istemiyoruz. Barış içinde birleşik bir Kıbrıs istiyoruz."

Hadjidimitriou, işbirliği ve yardımlarından dolayı Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp'a teşekkür etti. Mağusalı Rumların son dönemde ihanete uğradığını söyleyen Hadjidimitriou, "24 Nisan'daki referandumda evet çıkması halinde bugün Mağusalı Rumlar eve dönüş günlerini sayacaktı" dedi.

Hadjidimitriou, Rum liderliğine de çağrı yaparak, birleşik Kıbrıs için Annan Planı'ndan daha iyi bir çözüm önerileri varsa açıklamalarını ve sağa sola yalpa vurmamalarını istedi.

Güvenlik ve garantiler konusunda herhangi bir engel olmadığını belirten Hadjidimitriou, BM ve AB'nin bunun garantisi olduğunu söyledi.

Hadjidimitriou, "Bir çözümün uygulanabileceğinin en iyi garantisi Kıbrıslı Rum ve Türkler arasındaki dostluktur" dedi.


Yaşlılar gönüllerince eğlendi.. (30.05.2004, KIBRIS GAZETESİ)

Lefkoşa, Gazimağusa, Girne, Serdarlı ve Akıncılar'dan gelen yaklaşık bine yakın yaşlı, Bedi's Piknik Alanı'nda unutulmaz bir gün geçirdi.

Lefkoşa, Gazimağusa, Girne, Serdarlı ve Akıncılar Belediyeleri tarafından düzenlenen "İkinci Bahar Pikniği" dün yapıldı. Pikniğe katılan yaşlılarımız gönüllerince eğlendi.

Beş belediye tarafından sabahleyin evlerinden otobüslerle tek tek alınan büyüklerimiz Bedi's Piknik Alanı'na taşındı. Piknik alanının bulunduğu ormanlık alanda hem dinlenen, hem birbirleriyle hasret gideren, hem de Sadık Zabit ve İlker Kaptanoğlu'nun müzikleriyle coşan büyüklerimiz, bol bol dans ederek unutulmaz bir gün yaşadı.

Ambulans ve itfaiyenin de hazır bulunduğu etkinlikte belediyeler tarafından dağıtılan yemeği yiyen yaşlılarımız, Serdarlı Belediyesi Halk Dansları Ekibi'nin gösterisine de alkışlarıyla eşlik etti.

Gazimağusa Belediyesi'nin ev sahipliği yaptığı etkinliğe Lefkoşa Belediye Başkanı Kutlay Erk, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, Serdarlı Belediye Başkanı Erdin Sütçüoğulları ve Akıncılar Belediye Başkanı Alkan Cannur'un yanı sıra Gazimağusa milletvekillerinden Okan Dağlı ve Arif Albayrak da katıldı.

Kutlay Erk yaptığı konuşmada bu yıl ikincisi yapılan etkinliğe "İkinci Bahar Pikniği" adını verdiklerini belirterek, büyüklerin kendi başlarına eğlenmesini amaçladıklarını ifade etti. Erk, müzik eşliğinde eğlenen, dans eden ve birbiriyle hasret gideren büyükleri gördükçe doğru bir iş yaptıklarına olan inancının arttığını söyledi ve etkinliğe katkı yapan sponsorlara, emek harcayan personele, etkinliğe katılan vatandaşlara ve basın mensuplarına teşekkür etti.

Yaşlılara Avrupalı Hizmet Projesi" için şirketlere de çağrıda bulunan Erk " Daha fazla Avrupalı hizmet için şirketlerin daha fazla katkısına ihtiyacımız var" dedi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da amacın büyükleri gönüllerince eğlendirmek olduğunu ifade ederek yaşlılarımızın belediyelerden istedikleri her şeyi imkanlar çerçevesinde yerine getirmeye çalıştıklarını vurguladı.

Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın ise etkinliğin sosyal bir olay olduğuna dikkat çekerek bine yakın 65 yaş ve üzeri yaştaki vatandaşı Bedi's Piknik Alanı'nda toplayarak eğlenmelerini ve hasret gidermelerini sağlamanın büyük bir sosyal olay olduğunu vurguladı. Aygın " Büyüklerimizi mutlu ettiğimiz oranda verimli bir etkinlik ortaya çıkacaktır" dedi.

Serdarlı Belediye Başkanı Erdin Sütçüoğlulları Avrupalı hizmeti her geçen gün arttırarak vatandaşa sunmayı amaçladıklarını ve "İkinci Bahar Pikniği" ni de bu amaçla düzenlediklerini ifade etti.

Akıncılar Belediye Başkanı Alkan Cannur ise büyüklerin çok iyi bir gün geçirmelerini sağlamaya çalıştıklarını belirterek büyüklerin eğlendiklerini görmenin kendisini de mutlu ettiğini söyledi.

Saat 12:00'de başlayan piknik saat 15:00'de sona erdi ve otobüsler sabahleyin evlerinden aldıkları büyükleri tekrar evlerine götürdü.


4. İlkokullararası Dans Yarışması’nda Görülmemiş Heyecan.. (30.05.2004)

Gazimağusa Belediyesi ile Mağusa Kültür Merkezi Çocuk Kulübü’nün birlikte organize ettiği 12. Mağusa Çocuk Festivali kapsamında, ülkemizdeki tek İlkokullar Arası Dans Yarışması’nın dördüncüsü yapıldı. Doğu Akdeniz Üniversitesi Lala Mustafa Paşa Spor Salonu’nda gerçekleşen yarışmada, birinciliği Mystic Of The Rhythm adıyla yarışan Karakol İlkokulu kazandı.

Büyük bir izleyici topluluğu önünde gerçekleşen ve okulların kıyasıya rekabetine sahne olan yarışmada, Mystic Of The Rhythm grubunun ardından Devils And Angels adıyla yarışan Vadili İlkokulu ikinci, Golden Pink adlı grupla Şehit Zeki Salih İlkokulu da üçüncü oldu. Jüri Özel Ödüllerini ise Red Roses adlı grupla Gelibolu ve Samanyolu Yıldızları adlı gruplarıyla yarışan Beyarmudu İlkokulları aldı.

Toplam 10 dans grubunun katıldığı yarışmada, Helen Karayman, Adil Sönmez, Kürşat Öztürk, Cüferiye Cüfer, Nazan Harutoğlu, AyşeToyal ve Melis Birinci’den oluşan jürinin ilk beşi belirlemeye çalıştığı sırada, Türk Maarif Koleji Dans Grubu’nun sunduğu özel gösteri izleyenlerin büyük beğenisini kazandı. Jürinin yarışma sonucunu belirlemek üzere toplandığı sırada ise, Erkan Dağlı seslendirdiği parçalarla izleyenlere hoş anlar yaşattı.

Sunuculuklarını Gülden Karakaya ile Erkan Dağlı’nın yaptığı yarışmanın sponsörlüğünü üstlenen Dağlı Sigorta tüm katılımcı okullara ve öğrencilere çeşitli armağanlar verdi. Gazimağusa Belediyesi de bütün katılımcı okullara 150 milyonluk teşvik ödeneği verdi.

12. Mağusa Çocuk Festivali, 1 Haziran’da saat 18:00’de Namık Kemal Lisesi önünden başlayacak Festival yürüyüşü ve saat 19:00’daki Namık Kemal Meydanı’ndaki gösterilerle sona erecek.


Mağusa’da 30 Yıl Aradan Sonra KATAKLİZMOS Kutlaması.. (29.05.2004)

Kataklizmos olarak bilinen ve Deniz Panayırı olarak anılan etkinlik, 30 yıl aradan sonra ilk kez orijinal yerinde, Mağusa’daki Palm Beach Hotel sahilinde yeniden gerçekleştiriliyor. 30 Mayıs Pazar günü 17:00 – 19:00 saatleri arasında çeşitli geleneksel kültürel aktiviteler eşliğinde gerçekleşecek Deniz Panayırı’nda Kıbrıslı Türklerle Kıbrıslı Rumlar bir arada eğlenme fırsatı yakalayacaklar.

Gazimağusa Belediyesi’nin organizasyonunda gerçekleşecek Deniz Panayırı’na, Kıbrıs’ın her iki yanından çeşitli sivil toplum kuruluşları da destek veriyor. Etkinlikte Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile, Papadopulos’un referandumda takındığı tavır nedeniyle Avrupa Birliği Uyum Komitesi Başkanlığı görevinden istifa eden Takis Hadjidimitriou birer konuşma yapacak. Ayrıca, geleneksel Kıbrıs müzikleri etkinlik boyunca çalınırken, yine Deniz Panayırı’nın vazgeçilmezlerinden olan “çatizmo” yani atışma da sahnelenecek.

Çeşitli yiyecek içecek standlarının da kurulacağı Deniz Panayırı Kıbrıs’lı Türkler’le Rumlar’ın barış ve yeniden birleşme konusundaki taleplerini bir kez daha güçlü biçimde dile getireceği yeni bir iki toplumlu etkinlik olarak değerlendiriliyor.


12. Gazimağusa Çocuk Festivali’ne Renkli Açılışı.. (25.05.2004)

Gazimağusa Belediyesi ile Mağusa Kültür Merkezi Çocuk Kulübü’nün birlikte düzenlediği ve bu yıl 12.’si yapılan Gazimağusa Çocuk Festivali başladı.

Festival etkinlikleri; Gazimağusa Belediye Sarayı’ndaki Osman Gökçe Sergi Salonu’nda açılışını Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Erbil Akbil’in gerçekleştirdiği resim ve mektup sergisi ile start aldı. Sergide 13 Mart’ta düzenlenen Resim Çizme ve 9 Nisan’daki Mektup Yazma Yarışmalar’ında başarılı bulunan çalışmalar yer alıyor.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp Mağusa Kültür Merkezi Çocuk Kulübü Başkanı Esen Beyköylü, kulüp üyeleri, yarışmaya katılan çocuklar ve velilerin hazır bulunduğu açılış töreninde bir konuşma yapan Bakanı Akbil; Gazimağusa Belediyesi’ne kültürel etkinliklerle ilgili gösterdiği başarlardan dolayı teşekkür etti. Gazimağusa Belediyesinin örnek bir belediye olduğunu söyleyen Erbil Akbil, Gazimağusa Çocuk Festivali kapsamında gerçekleştirilen faaliyetlerin, çocukların kendilerini geliştirebilmeleri açısından çok faydalı olduğunu dile getirerek, aileleri çocuklarına verdikleri destekten dolayı tebrik etti. Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Erbil Akbil, bu tür kültürel ve eğitsel faaliyetlerin geliştirilerek devam etmesi temennisinde bulunarak, organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Bir hafata boyunca ziyarete açık olacak sergiye ek olarak, birbirinden renkli etkinlikler festival süresince Gazimağusa’nın çeşitli mekanlarında gerçekleştirilecek.

12. Gazimağusa Çocuk Festivali, bugün (26 Mayıs Çarşamba) Othello Kalesi’ndeki MKM Çocuk Kulübü’nün Yıl Sonu Etkinliği ile devam edecek. Etkinlik saat 20:00’de başlayacak.

27 Mayıs Perşembe günü saat 19:00’da Anıt Gazinosu’ndaki Ödül Töreni ile sürecek festivalde,

28 Mayıs Cumartesi günü de saat 15:00’te DAÜ Lala Mustafa Paşa Spor Salonu’nda yapılacak İlkokullararası 4. Dans Yarışması yer alacak.

31 Mayıs Pazartesi saat 20:00’de Gazimağusa Belediyesi Osman Gökçe Sergi Salonu’nda Doç. Dr. Biran Mertan’ın “Çocukta Savaş ve Barış Kavramı” konulu semineri ile devam edecek.

12. Gazimağusa Çocuk Festivali, 1 Haziran Dünya Çocuk Günün’nde Geleneksel Festival Yürüyüşü ve Namık Kemal Meydanı’nda yapılacak gösterilerle sona erecek. Saat 18:00’de Namık Kemal Lisesi önünden başlayacak Geleneksel Festival Yürüyüşü için toplanma saati 17:30 olarak saptanırken, meydan etkinlikleri de saat 19:00’da başlayacak.


Gazimağusa Belediyesi İhale Duyuruları.. (25.05.2004)

1- Gazimağusa Belediyesi, sınırları dahilinde, uygun yerlere (malzeme + işçilik) beton asfalt (Premiks) dökümü yapacaktır.

2- Konu ile ilgili detayları içeren dosyalar, Gazimağusa Belediyesi Müdürlüğü’nden 50.000.000 TL karşılığında temin edilebilir.

3- İşin hacmi yaklaşık 2000 (ikibin) tondur. 1- Gazimağusa Belediyesi, ihtiyaç duyduğu 1 (bir) adet yeni küçük çok amaçlı dozer-kazıcı araç için teklif kabul edecektir.

2- Konuya ilişkin detayları içeren şartnameler 100,000,000 TL karşılığında Gazimağusa Belediyesi Müdürlüğü’nden temin edilebilir.

1- Gazimağusa Belediyesi, ihtiyaç duyduğu 1 (bir) adet yeni veya ikinci el (yenilenmiş) Su Tankeri için teklif kabul edecektir.

2- Konuya ilişkin detayları içeren şartnameler, 50,000,000 TL karşılığında Gazimağusa Belediyesi Müdürlüğü’nden temin edilebilir.

1- Gazimağusa Belediyesi, Gazimağusa Sanayi Bölgesi–Tuzla Su İshale Hattı Projesi için teklif kabul edecek.

2- Konuya ilişkin detayları içeren şartnameler, 50,000,000 TL karşılığında Gazimağusa Belediyesi Müdürlüğü’nden temin edilebilir.

3- Güzergah ve yapılacak işle ilgili, 31 Mayıs Pazartesi günü saat 10:00’da, şartname alanlara açık toplu bir brifing verilecektir.

4- Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği’ne üye olmayanların teklifleri dikkate alınmayacaktır.

Aşağıdakiler Tüm İhaleler İçin Geçerli Ortak Unsurlardır:

1- Geçici teminat %5’tir. Teminatsız teklifler dikkate alınmayacaktır.

2- Teminat olarak Banka Teminat Mektubu veya Gazimağusa Belediyesi Veznesine yatırılacak para karşılığı alınan makbuz geçerli olacaktır.

3- Gazimağusa Belediyesi İhale Komisyonu, en düşük veya herhangi bir teklifi kabul etmek zorunda değildir.

4- Teklifler en geç 4 Haziran 2003 tarihinde saat 13:00’e kadar Gazimağusa Belediyesi İhale Kutusu’na atılmalıdır.

 

Gazimağusa’da 12. Çocuk Festivali Heyecanı Başlıyor.. (23.05.2004)

Gazimağusa Belediyesi ile Mağusa Kültür Merkezi Çocuk Kulübü’nün birlikte düzenlediği Gazimağusa Çocuk Festivali bu yıl 12. kez yapılıyor. Festival etkinlikleri bugün (24 Mayıs Pazartesi) açılacak Resim ve Mektup Sergisi ile başlayacak ve 1 Haziran Dünya Çocuk Günü’ndeki Geleneksel Festival Yürüyüşü ve Meydan Gösterileri’yle sona erecek.

Açılışını Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Doç. Dr. Erbil Akbil’in yapacağı sergide, 13 Mart’ta düzenlenen Resim Çizme ve 9 Nisan’da gerçekleşen Mektup Yazma yarışmalarında jüriler tarafından başarılı bulunan eserler sergilenecek. Sergi açılışı, bugün (24 Mayıs Pazartesi) saat 18:00’de Gazimağusa Belediye Sarayı’ndaki Osman Gökçe Sergi Salonu’nda yapılacak.

Bir hafta boyunca ziyarete açık olacak sergiye ek olarak birbirinden güzel bir çok etkinlik de festival süresince Gazimağusa’nın çeşitli mekanlarında gerçekleştirilecek.


Turistlerin gözdesi; "Şömineli Ev".. (23.05.2004, TAK AJANSI)
8 BİN YIL ÖNCESİNDEN ESERLER...

Gazimağusa'da adını 6 şömineden alan Osmanlı dönemi ağırlıklı tarihi eser, müze olma yolunda... Restorasyonu 2000 yılında tamamlanan bina "Şömineli Evden Geçmişe Bakış" sergisi adı altında ziyarete açıldı. Sergide Yunan ve Roma kültürü ağırlıklı 8 bin yıl öncesine kadar uzanan tarihi eserler yer alıyor

Gazimağusa'da eski polis müdürlüğü binasının arkasında Lüzinyan ve Venedik döneminin izlerini de taşıyan Osmanlı dönemi ağırlıklı tarihi bir bina "şömineli ev"... En az 6 şöminesi olduğu için bu adı vermiş Eski Eserler ve Müzeler Dairesi. Çok eski dönemlerde müze olarak kullanılmış, çeşitli amaçlara hizmet etmiş son olarak da İslam Kültür Derneği'ni ağırlamış.

Bina 2000 yılında Eski Eserler ve Müzeler Dairesi tarafından restore edilmiş. Binanın 1930'lı yıllardaki çekilmiş fotoğraflarını görünce restorasyonun ne denli mükemmel yapıldığı ve nasıl modernize edildiği hemen göze çarpıyor. Mistik hava vermesi için projektörlerle desteklenen binanın bahçesi de çimlendirilerek güzel bir ortam yaratılmış.

Ekonomi ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Eski Eserler ve Müzeler Dairesi 18-24 Mayıs Müzeler Haftası çerçevesinde restorasyonu tamamlanan bu binanın tanıtımını da desteklemek amacıyla "Şömineli Evden Geçmişe Bakış" adını taşıyan bir sergi açarak, hem tarihi mekanı tanıtıyor, bir yandan da dairenin son yıllarda yaptığı kazılarda bulunan tarihi eserleri sergiliyor. Özellikle yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken sergi, ay sonuna kadar uzatıldı.

TAK muhabirine bina ve sergi hakkında açıklamalarda bulunan Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Gazimağusa Şube Amiri Hasan Tekel, tarihi binayı gezen bir Rum seramik sanatçısının yapıyı çok beğendiğini ve burada kişisel sergi açmak istediğini belirtiyor.

Soruları yanıtlayan Tekel'le "şömineli ev"in KKTC'nin en gözde tarihi yapılarından biri olduğu fikrinde birleşiyoruz. Tekel, binanın ileriki aşamada Etnografya Müzesi'ne dönüştürülmesinin hedeflendiğini kaydederek, "St. Barnabas Müzesi'nden daha iddialı bir konuma gelebilir" diyor.

Binanın yapısı
Temelleri 14'üncü yüzyıla dayanan yapıyı anlatmadan önce Hasan Tekel, binanın henüz turizmin hizmetini açılmadığını kaydediyor. Turizme açmadan önce "şömineli ev"i tanıtmayı amaçladıklarını bu nedenle Müzeler Haftası'nı da fırsat bilerek burada bir sergi açtıklarını söylüyor.

Kapısından girer girmez etkisi altına alan tarihi bina geniş bir avlu, günümüze kadar gelerek, iyi korunmuş minyatür bir hamamla dikkati çekiyor. Bina 2 ayrı konaktan oluşuyor. Şöminelerin tamamı ise Lüzinyan mimari örneklerinden oluşuyor. Bina Venedikliler ve Osmanlılar tarafından da kullanıldığı için bu kültürlerin izlerini de taşıyor. Tekel, binanın şu anki görüntüsüyle ağırlıklı olarak Osmanlı dönemini yansıttığını vurguluyor. Hamam ile birlikte, iki katlı yapıdaki özellikle ahşap eserler de bunu doğrular nitelikte.

Tekel, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi'nin Gazimağusa'daki Canbulat Müzesi'ni düzenleme çalışmalarını tamamlamasının ardından bu binada müzeleştirme çalışmalarının başlayacağını belirterek, "şömineli ev"in Etnografya Müzesi'ne dönüştürülmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Sergi
"Şömineli ev", şimdilerde ise son yıllarda Eski Eserler ve Müzeler Dairesi'nin yaptığı kazı çalışmalarında ortaya çıkardığı tarihi eserlerle süslenmiş.

"Şömineli Evden Geçmişe Bakış" adını taşıyan sergide Yunan ve Roma kültürü ağırlıklı 8 bin yıl öncesine kadar uzanan tarihi eserler yer alıyor. Sergiyi de sorduğumuz Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Gazimağusa Şube Amiri Hasan Tekel, zaman zaman yaptıkları kazılarda çıkan eserleri depolardan çıkararak tanıtmayı amaçladıklarını, eski eserleri turizmin hizmetine sunmayı, ayrıca binanın da tanıtımını hedefledikleri için sergi açtıklarını kaydetti.

Serginin 18 Mayıs'ta açıldığını söyleyen Tekel, yoğun ilgi nedeniyle sergi süresini ay sonuna kadar uzattıklarını belirtti ve serginin her gün 09.00-18.00 saatleri arasında gezilebileceğini söyledi.

Sergilenen arkeolojik eserler arasında 2 bin yıllık Herakles heykeli ile iki hafta önce Çayırova'da bulunan Roma Soylu heykeline ve Su Perisi heykeline dikkat çeken Tekel, son yıllarda özellikle Büyükkonuk, Gelincik ve Dipkarpaz yörelerinden çıkarılan eserlerin sergilendiğini kaydetti.

Eserler hakkında bilgi istediğimiz Tekel, "Her arkeolojik eserin dramatik bir öyküsü var" diyerek anlamlı bir mesaj göndermeyi de ihmal etmedi.

Sergiyi ziyaret edenlere eserlerin tanıtımı da yine Eski Eserler ve Müzeler Dairesi arkeologları tarafından yapılıyor.


Gazimağusa Belediyesi'nden İhale Duyuruları.. (15.05.2004)

1- Gazimağusa Belediyesi, Liman Yolu Çevre Düzenleme Projesi için teklif kabul edecektir.

2- Konuya ilişkin detayları içeren şartnameler, 250,000,000TL karşılığında Gazimağusa Belediyesi Müdürlüğü’nden temin edilebilir.

3- Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği’ne üye olmayanların teklifleri dikkate alınmayacaktır.

4- Geçici teminat %5 düzeyinde olup, teminatsız teklifler dikkate alınmayacaktır.

5- Teminat olarak, Banka Teminat Mektubu veya Gazimağusa Belediyesi Veznesi’ne yatırılacak para karşılığı makbuz geçerli olacaktır.

6- Gazimağusa Belediyesi İhale Komisyonu, en düşük ya da herhangi bir teklifi kabul etmek zorunda değildir.

7- Teklifler en geç 28 Mayıs, 2003 tarihinde saat 13:00’e kadar Gazimağusa Belediyesi İhale Kutusu’na atılmalıdır.

1- Gazimağusa Belediyesi, Dairesel Betonarme Su Deposu Kule Projesi için teklif kabul edecektir.

2- Konuya ilişkin detayları içeren şartnameler, 100,000,000TL karşılığında Gazimağusa Belediyesi Müdürlüğü’nden temin edilebilir.

3- Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği’ne üye olmayanların teklifleri dikkate alınmayacaktır.

4- Geçici teminat %5 düzeyinde olup, teminatsız teklifler dikkate alınmayacaktır.

5- Teminat olarak, Banka Teminat Mektubu veya Gazimağusa Belediyesi Veznesi’ne yatırılacak para karşılığı makbuz geçerli olacaktır.

6- Gazimağusa Belediyesi İhale Komisyonu, en düşük ya da herhangi bir teklifi kabul etmek zorunda değildir.

7- Teklifler en geç 28 Mayıs, 2003 tarihinde saat 13:00’e kadar Gazimağusa Belediyesi İhale Kutusu’na atılmalıdır.

1- Gazimağusa Belediyesi, Venedik Sarayı Düzenleme Projesi için teklif kabul edecektir.

2- Konuya ilişkin detayları içeren şartnameler, 50,000,000TL karşılığında Gazimağusa Belediyesi Müdürlüğü’nden temin edilebilir.

3- Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği’ne üye olmayanların teklifleri dikkate alınmayacaktır.

4- Geçici teminat %5 düzeyinde olup, teminatsız teklifler dikkate alınmayacaktır.

5- Teminat olarak, Banka Teminat Mektubu veya Gazimağusa Belediyesi Veznesi’ne yatırılacak para karşılığı makbuz geçerli olacaktır.

6- Gazimağusa Belediyesi İhale Komisyonu, en düşük ya da herhangi bir teklifi kabul etmek zorunda değildir.

7- Teklifler en geç 28 Mayıs, 2003 tarihinde saat 13:00’e kadar Gazimağusa Belediyesi İhale Kutusu’na atılmalıdır.

1- Gazimağusa Belediyesi, ihtiyaç duyduğu 2 (iki) adet yeni Çöp Toplama Aracı için teklif kabul edecektir.

2- Konuya ilişkin detayları içeren şartnameler, 100,000,000TL karşılığında Gazimağusa Belediyesi Müdürlüğü’nden temin edilebilir.

3- Geçici teminat %5 düzeyinde olup, teminatsız teklifler dikkate alınmayacaktır.

4- Teminat olarak, Banka Teminat Mektubu veya Gazimağusa Belediyesi Veznesi’ne yatırılacak para karşılığı makbuz geçerli olacaktır.

5- Gazimağusa Belediyesi İhale Komisyonu, en düşük ya da herhangi bir teklifi kabul etmek zorunda değildir.

6- Teklifler en geç 28 Mayıs, 2003 tarihinde saat 13:00’e kadar Gazimağusa Belediyesi İhale Kutusu’na atılmalıdır.

 


AB'den üç belediyeye 6 milyon euro geliyor.. (14.05.2004)

Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne belediyelerinin AB nezdindeki çalışmaları sonucunda, üç belediyeye birlik fonlarından finansal destek programı kullanılabilir aşamaya geldi. Üç belediyeye projeleri için brüt olarak toplam 6 milyon euro verilecek. Kesintilerden sonra her belediyeye 1 milyon 700 bin euro kalacak.

Lefkoşa Belediye Başkanı Kutlay Erk, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, dün LTB binasında ortak basın toplantısı düzenleyerek konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Yazılı hazırlanan ortak açıklamayı Lefkoşa Belediye Başkanı Erk okudu.

Erk, Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne belediye başkanları olarak, bir yılı aşkın süredir üzerinde çalışmalarını sürdürdükleri Avrupa Birliği Komisyonu'nun Kıbrıs'ın kuzeyinin ekonomik bakımdan kalkındırılması ve bu arada da AB standartlarına yaklaştırılması amacıyla hazırladığı finansal destek programının uygulamalar için kullanılabilir aşamaya geldiğini belirtti.

Destek programı kapsamında, belediyeler için öngörülen parasal katkıya ek olarak, Avrupa Birliği'nin ilgili bütün kurumlarıyla, her türlü yeni parasal ve teknik yardımı öngördüğünü ve farklı programlar üzerinde özenli bir çalışma sürdürdüğünü anlatan Erk, üç büyük kentin belediyeleri olarak, Avrupa Birliği'nin ilgili kurumlarına başvuruda bulundukları ve desteklenen projelerin, kentlerde yaşayanların yaşam kalitesini Avrupa Birliği standartları düzeyine çıkarmayı ve ayrıca insanlığın ortak varlıklarının korunmasını amaçladığını söyledi.

Belediyelerin serbest kalan fonlarla gerçekleştirecekleri ilk projeler şöyle:

"Lefkoşa için; Kanalizasyon Geliştirme, Coğrafi Bilgi Sisteminin Oluşturulması ve Ön Ödemeli Su Sayacı Sistemi'nin kuruluşu... Gazimağusa için; Ayaklı Su Kulesi İnşası, Venedik Sarayı ve Liman Yolu Düzenleme ve Geliştirme Projeleri... Girne için; Ziya Rızkı Caddesi Düzenleme ve Geliştirme Projesi, Kanalizasyon ve Arıtma Sistemi İyileştirme ve Geliştirme Projesi ile Su Şebekesi'nin Yenilenmesi Projesi..."

Erk, Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne belediyelerinin bu desteğin sürekliliğini sağlamaya yönelik olarak yeni proje geliştirme çalışmalarının aralıksız devam ettiğini ifade ederek,

ülke nüfusunun yarısından fazlasının yaşadığı üç büyük kentte, Avrupa Birliği fonlarıyla desteklenen projelerin hayata geçmeye başlanmasının kuşkusuz çok önemli bir gelişme olduğunu ifade etti. Erk şöyle devam etti:

"Referandum sonrasında gelişen uluslararası iklimde, Kıbrıs Türk toplumunun yeri ve konumu değişmiştir. Bugün Kıbrıs sorununun çözümü ve Avrupa Birliği'ne üyelik konusundaki kararlılığımız ve istekliliğimiz dikkate alınmaktadır. Bundan böyle izolasyon ve ambargo kıskacı altında kalmamızın adaletle bağdaşmayacağı açıklıkla ifade ediliyor.

Kıbrıs Türk toplumunun dünyaya bağlanma talebi net biçimde karşılık bulmaktadır. İşte bu karşılığın ilk somut ifadesi de belediyelerimiz için öngörülen fon desteğinin gerçekleşmesidir.

Kuşku yok ki, bu destek programına ek olarak, ticaret ve turizmle ilgili unsurların da yeni duruma uyarlanarak yaşama geçirilmesi gerekiyor. Özellikle ihraç limanlarıyla ilgili sıkıntının aşılması beklenti ve hakkımızı dile getirmek istiyoruz. Gazimağusa Limanı'nın Kuzey Kıbrıs için ihraç limanı olabilmesinin ne denli önemli olduğu açıktır. Gazimağusa Limanı'na ek olarak, Ercan'ın da uygun bir yöntemle, Kıbrıs Türk mallarının ihracının gerçekleştirildiği limanlar olmasının gerekliliğini bir kez daha vurguluyoruz."

Erk, ayrıca, turizmin geliştirilmesine yönelik olarak, mevcut sınır kapılarına yenilerinin, ama özellikle de Lokmacı Barikatı, Derinya ve Lefke'nin de eklenmesinin sosyal, ekonomik ve politik açıdan gerekliliğinin altını çizerek, "Bu kapıların geçişlere açılmasıyla, yaklaşık üç milyonluk bir turizm pazarına ulaşma şansının yakalanması söz konusudur. Ayrıca doğrudan uçuşların sağlanmasına kadar geçecek sürede ve sonrasında, ekonomimiz için büyük bir potansiyelin değerlendirilmesi, yeni ve daha işlevsel geçiş noktalarının oluşturulmasıyla mümkündür" dedi.

Kullanımı serbest bırakılan fonların henüz bir başlangıç niteliğinde olduğunu söyleyen Erk, bunları daha büyük ve kapsamlı destek programları izleyeceğini kaydetti.

"Kuzey Kıbrıs'ın hem altyapı bakımından, hem de ekonomik bakımdan AB ölçütlerine ulaştırılması için önemli bir iradenin altı, Kıbrıs sorununa henüz çözüm bulunmamış olmasın karşın, yine de kalın çizgilerle çizilmektedir" diyen Erk, Avrupa Birliği'nin serbest bıraktığı desteğin, belediye başkanlarına değil, beldelerdeki halkın tümüne yapıldığını ve gelecekte de yapılacak yardımların ilki olduğunu söyledi. Erk şöyle devam etti:

"Bundan böyle de bu yardımların kapsamıyla boyutunun genişletilmesine ilişkin yeni temaslarımız ve çalışmalarımız kesintisiz sürecektir. Diğer belediyelerimize bu yönde katkıya, arzu etmeleri halinde, hazırız.

Sonuç olarak, özetle şunu belirtmek istiyoruz: Birleşmiş Milletler Çözüm Planı'na bağlı olarak bulunacak bir çözüm, hem Kıbrıslı Türkler, hem de Kıbrıslı Rumlar için hala daha çok büyük yararlar içeren bir gerekliliktir. Çözüme ulaşabilmek için yapılması gerekenlere ek olarak, Kuzey Kıbrıs'ın fiziki ölçütlerinin yukarıya çıkarılması, bu süreci olumlu biçimde etkileyecektir. Avrupa Birliği Komisyonu'nun serbest bıraktığı finansal destek programı, bu nedenle çok önemli bir gelişmedir.

Bizlerin çözüme yönelik çabaları kararlılıkla devam ederken, yeni destek programlarının hazırlığına da katkımız sürecektir."

Erk'in ortak açıklamayı okumasından sonra konuşan Oktay Kayalp, çok kritik bir noktada bulunulduğunu ifade ederek, AB Komisyonu'nun belediyelerin projelerine ayırdığı fonlarla ilgili özellikle seçimler öncesinde çok spekülasyonlar yapıldığını, bu paraların seçimde kullanıldığının ileri sürüldüğünü ancak bu paranın daha bugün hayata geçtiğini söyledi.

Kayalp, amaçlarının bu fonlardan hem daha çok yararlanmak hem de diğer belediyelerin de almasına katkı sağlamak olduğunu belirterek, "Hedef yaşam standartlarını yükseltmektir. Gazimağusa Limanı'nın ihracat limanı haline gelmesi Kuzey Kıbrıs için çok önemli" dedi.

Turizmin Gazimağusa için çok önemli olduğunu ancak 30 yıldır bu sektörün hep geri gittiğini kaydeden Kayalp, şimdi adada iki taraf arasında kapıların açılmasıyla 3 milyon kişilik bir turizm pazarı ortaya çıktığını, AB fonlarından gelecek paranın turizm için de en iyi şekilde kullanılacağını söyledi.

Bu olayın diğer belediyeler ve sivil toplum örgütlerine de örnek olmasını umduğunu belirten Kayalp, bu gelişmeler çerçevesinde Kıbrıs Türkü'nün dünyayla buluşma olanağı yakalamasını diledi.

Girne Belediye Başkanı Aygın ise, olaya değişik bir açıdan bakılmasını isteyerek, 1994'de CTP'li belediyelerin görev almaya başladıklarını ve şehirlerde değişim olduğunu, 2002'den sonra ise partinin 3 büyük kentte belediyelerde görev aldığını ifade etti.

AB katkısının önemine işaret eden Aygın, bu yardımın gelmesinin ekiplerine ve halka güvenerek AB ile işbirliği çerçevesinde sağlandığını ifade etti. Aygın, yıllar önce bazı kapıların olanakların zorlanması halinde bu olanaklardan çok daha önce yararlanılabileceğini belirterek, projeler hazırladıklarını ve yoğun şekilde çalıştıklarını, bugün yeni açılımlar varsa, bunun inanmak ve çalışmakla gerçekleştiğini vurguladı.

Girne ve Gazimağusa belediyelerinin ilk kez dış yardımla iş yaptığını anlatan Aygın, ilk projeleri için geçtiğimiz günlerde 1.7 trilyon TL'lik anlaşmayı yaptıklarını, çalışmaların 3-4 gün içerisinde başlayacağını ve şehrin çehresinin değişeceğini belirtti.

İki başkanın konuşmalarının ardından tekrar söz alan Erk, projeler için brüt olarak toplam 6 milyon euronun geleceğini ancak parayı aktarırken aracı olan UNOPS'un rutin kesintilerinden sonra her belediyeye 1 milyon 700 bin euro kaldığını ifade etti.

Erk, 3 belediye olarak yola çıktıklarını ve hedeflerine ulaştıklarının, gönüllerinin bu inisiyatifi Belediyeler Birliği'nin üstlenmesi olduğunu, "ancak birliğin antidemokratik yapısının bunu engellediğini" söyledi. Erk, Belediyeler Birliği'nin AB karşıtı bir yapı sergilediğini hatta kendilerinin de bu fonlardan yararlanmalarına karşı çıktıklarını belirtti.

Erk, diğer belediyelerin bu yanlışı anlayarak AB'ye, "Bize de verin niye 3 CTP'li belediyeye verdiniz" dediklerini, kendilerine bir şey verilmediğini, halkın bu 3 yerde CTP'yi tercih ettiğini kendilerinin de bir performans ortaya koyduklarını söyledi. Erk, bu fonları kullanmalarına karşı çıkanların, halka verilen bir desteğe karşı çıkmış olduklarını söyledi.

Erk, bir soru üzerine, Güzelyurt ve Lefke belediyelerinin de AB fonlarından destek için başvuru yaptıklarını, Lefke Belediyesi için bir fon beklendiğini ancak Güzelyurt için henüz bir şey olmadığını söyledi.

Erk, bütün belediyelere birikimlerinden yararlandırarak destek vermeye hazır olduklarını, böylece kendilerinin uzun sürede kat ettikleri bir yolun diğer belediyeler için daha kısa olabileceğini kaydetti.

Bu fonların diğer belde halkları için de kullanılmasının ödevleri olduğunu belirten Erk, talep edene yardımcı olmaya hazır olduklarını, bu başvuruların münferit olarak yapılabileceğini çünkü Belediyeler Birliği'nin inisiyatif alacak durumda olmadığını, birliğin bugünkü mantığının AB'ye karşı olduğunu söyledi.

Erk, AB'nin 2007-2013 bütçesinin şu günlerde oluştuğunu, projeler için şimdiden başvuruda bulunmak gerektiğini, çünkü bütçe geçtikten sonra öngörülmemiş projeler için kaynak almanın zor olduğunu kaydetti.


Belediye Kamu Görevlileri Yasası Acilen Yürürlüğe Girmeli.. (10.05.2004)

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, KKTC Bakanlar Kurulu’nun onaylayarak meclise havale ettiği Belediyeler Kamu Görevlileri Yasası’nın acilen yürürlüğe girmesi gerektiğini söyledi. 51/95 sayılı Belediyeler Yasası’na bağlı olarak 1996 yılının başında çıkarılması gereken bu yasanın halen yürürlük kazanmamasının kabul edilemeyeceğini belirten Kayalp, Bakanlar Kurulu kararının mutluluk verici, olumlu bir gelişme olduğunu bildirdi. Oktay Kayalp, Cumhuriyet Meclisi’nden bir an önce geçirilmesi gerektiğinin altını çizdiği Belediye Kamu Görevlileri Yasası’nın belediyelerde çalışan personel için motivasyon kaynağı olacağını da açıkladı.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın Belediye Kamu Görevlileri Yasası ile ilgili açıklamasının tam metni aşağıdaki gibidir:

“51/95 sayılı Belediyeler Yasası’nın sekizinci kısmında, geçici Madde 1’de açıkça ifade edildiği üzere, eki yasanın yürürlükten kalkmasıyla birlikte, ona bağlı olarak yapılmış tüzükler, yeni yasaya aykırı olmamak kaydıyla altı ay daha yürürlükte kalır. Ancak, en geç altı ay içinde bu tüzüklerin yeni yasaya göre yapılmış şeklinin yürürlüğe girmesi şarttır. Yeni yasaya bağlı olarak yapılmış tüzüklerin yürürlük kazanması ve eskilerinin de yürürlükten kalkması, yasal bir zorunluluktur. Belediyeler Kamu Görevlileri Tüzüğü de 51/95 sayılı Belediyeler Yasası ile birlikte yürürlükten kalkan tüzükler arasında bulunmaktadır. Belediye Kamu Görevlileri Tüzüğü, yasal olarak 13 Ocak 1996 tarihinde yürürlüğünü yitiren eski Belediyeler Yasası’na bağlı olarak yapılmış bir tüzüktür. Bu tüzüğün yerini alması öngörülen Belediye Kamu Görevlileri Yasası, yıllardır Meclis gündeminde yer aldığı halde, onaylanarak yürürlüğe girmediği için, KKTC genelinde faaliyetlerini yürütmekte olan tüm belediyelerde görev ifa eden kamu görevlileri, 13 Ocak 1996’dan beridir yasasız olarak çalışmaktadırlar.

Belediye kamu görevlerinin çalışma koşullarını ve özlük haklarını düzenleyen herhangi bir yasal düzenlemenin bugün için yürürlükte bulunmamasına karşın, çalışanların mağdur olmamasını sağlamak amacıyla, yürürlükten kalkmış olmasına karşın, Belediyeler Kamu Görevlileri Tüzüğü temel alınarak, belli idari tasarruflar Belediye İdareleri tarafından kullanılmaktadır. Bu tüzük uyarınca kullanılan idari tasarruflar, zaman zaman yasal boşluklar nedeniyle yargı organlarının engeline takılmış ve bu durum hem çalışanlarımızın, hem de vatandaşlarımızın mağduriyetine yol açmıştır.

Bu olumsuzlukların giderilmesi için elzem olan yasal düzenleme, çok uzun zamandır Cumhuriyet Meclisi’nin gündemindedir. Tasarıya dair genel bir mutabakat bulunmasına karşın, halen yasalaşıp yürürlük kazanmamış olması anlaşılabilir bir durum değildir. KKTC genelindeki bütün belediyelerin ve personelinin karşılaştıkları yasal sıkıntılar, Belediyeler Kamu Görevlileri Yasası ile mutlaktır ki giderilecektir. Bu yasanın hiç zaman kaybedilmeden, hiçbir siyasi hesaba dahil edilmeksizin acilen Meclis’ten geçmesi, devlet olmanın ve devlet kurumlarına yasal hareket alanı sağlamanın vazgeçilemez gereğidir.

Belediyelerin halka sürekli ve kaliteli hizmet sunabilmelerinin en önemli koşulu tüm uygulamalarının yasal olmasıdır. Bunların yasal olabilmesinin de en önemli güvencesi, Belediye İdareleri’nin hareket alanlarıyla yetki ve sorumluluk sahalarının yasalarla belirlenmiş olmasıdır. Belediye Kamu Görevlileri’nin çalışma koşullarını ve diğer tüm yasal güvencelerini belirleyip sağlayan ve halen yürürlükte bulunan bir yasa olmaması nedeniyle yaşanan sıkıntıların aşılmasında tek koşul söz konusu yasanın bir an önce KKTC Meclisi’nce onaylanarak yürürlüğe sokulmasıdır.

KKTC Bakanlar Kurulu’nun Belediye Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı’nı onaylayarak meclise göndermiş olması, çok olumlu bir gelişme olarak değerlendirilmektedir. Dileğimiz, daha önceki dönemlerde de benzeri süreçlerden geçmiş olmasına karşın, bir türlü yürürlük kazanmamış bu yasanın, bir kez daha siyasi engellere takılmadan yaşama geçmesidir. Ülke genelindeki bütün belediye idarelerinin mutabık oldukları bu tasarının parlamentodan da mutlak mutabakatla geçmemesi için hiçbir gerekçe olamaz. Hem Belediye İdareleri’nin, hem de çalışanlarımızın dört gözle beklediği Belediye Kamu Görevlileri Yasası’nın ülkemizdeki yerel yönetim sistemine bir ivme kazandıracağına olan inancım tamdır.

Yasal boşluğun ve belirsizlik ortamının son bulmasının, kamu kurumlarının vazgeçilmez unsuru belediyelerde yeni bir moral ve motivasyon kaynağı olacağını belirtmeyi ve bu görevi yerine getireceklere konunun ciddiyetini hatırlatmayı görev saydığımı vurgulamak isterim.”


Gazimağusa’nın Suyu Temiz.. (06.05.2004)

Gazimağusa Belediyesi, düzenli sağlık kontrollerini sürdürüyor. Yoğunlaştırılmış bir program dahilinde devam eden kontroller belediyeye bağlı Zabıta ve Sağlık birimleri tarafından yerine getiriliyor.

Son yapılan kontrollerde özellikle kentteki bütün su istasyonları mercek altına alındı. Ayrıca, kent su şebekesinden de farklı noktalardan alınan numuneler Devlet Laboratuarı’nda tahlil edildi.

İçme ve kullanım suyunun halk sağlığı bakımından uygunluğunu temin etmek için yoğun bir uğraş veren Gazimağusa Belediyesi, su istasyonlarına yönelik düzenli kontrollerine ek olarak, şebeke suyundan da farklı noktalardan alınan numuneleri mikrobiyolojik kontrolden geçirdi.

Kontroller sonucu elde edilen bulgulara göre, Karakol, Maraş, Ana Depo Çıkışı ve Sosyal Konutlar bölgelerinden numune alınanşebeke suyunda hiçbir olumsuzluğa rastlanmazken, dokuz ayrı su istasyonundan alınan numunelerin sadece bir tanesinde “9 kadar koliform bakteri” bulundu. Kirliliğe rastlanan numunenin alındığı su istasyonuna ihbar verilerek takip altına alındı. İhbar hitamında yenilenecek kontrolün sonucuna göre Gazimağusa Belediyesi Sağlık ve Zabıta Birimleri, gereken önlemleri alacaklar.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, halk sağlığının güvence altında bulundurulmasının belediyelerin öncelikli görevleri arasında yer aldığını sürekli tekrarladıklarını ve bu konudaki hizmetlerini aralıksız söyledi. Gazimağusa’nın hem içme, hem de kullanım suyunda bu güne kadar sağlığı tehdit edebilecek önemli sakıncalara rastlanmadığının altını çizen Oktay Kayalp, bütün uğraşlarının bundan böyle de sudaki kalitenin korunmasını ve hatta artırılmasını sağlamak olduğunu bildirdi.


Mektup Yazma Yarışması Sonuçlandı.. (05.05.2004)

Gazimağusa Belediyesi ile Mağusa Kültür Merkezi Çocuk Kulübü’nün birlikte düzenlediği 12. Gazimağusa Çocuk Festivali’nin ikinci etkinliği olan Mektup Yazma Yarışmasının sonuçları açıklandı.

9 Nisan günü Gazimağusa Alasya İlkokulu’nda yer alan ve 200’ye yakın ilkokul öğrencisinin katıldığı yarışmada, özel bir konu belirlenmiş ve çocuklardan, “Sizin için bir parti düzenlenseydi bu partiyi senin adına kimin düzenlemesini isterdin, kimleri davet ederdin, Partide nelerin olmasını isterdin ve partinin adını ne koyardın?” sorusuna yönelik bir mektup yazmaları istendi.

Yarışma sonucunda yazılan mektupları Dr. Mehmet Yağlı, Fatih Bayraktar, Emirali Evcimen ve Sencer Genç'ten oluşan jüri tarafından değerlendirdi. Başarılı bulunan mektuplar, 24 Mayıs tarihinde, 12. Gazimağusa Çocuk Festivali kapsamında yer alacak sergide sergilenecek ve 28 Mayıs tarihinde de başarılı bulunan mektuplar için ödül töreni gerçekleşecek .

Yarışmada başarılı olan öğrenciler şöyle:

III. Sınıflar:

 • İçim Kömürcügil
 • Fatma Daş
 • Hatice Kelmen
 • Sıla Kayalp
 • Buse Ataoğlu
 • Seniha Öztemiz

IV. Sınıflar

 • Hazan Sütçü
 • Mustafa Zaimağaoğlu
 • Belgin Hüdür
 • Zekiye Aydın
 • Burcu Dericioğlu
 • Türkan Öztaş
 • Ayşe Hacılar
 • Emel Yorgancı
 • Ayşegül Biçer

V. Sınıflar:

 • İlke Ateş
 • Doğa Kuruovalı
 • Hakan Çoban
 • Veli Nurluöz
 • Özkan Kayalp
 • Leyla Öztemiz
 • Gülşen Çelik
 • Mine Selim
 • Nermin Bozdağ
 • Ali Yahat
 • Zalihe Karagil
 • Efsane Türkdoğan
 • Ayşe Çınay Tekin

Taşınmaz Mal Vergisi İlk Taksit Ödemelerinde Son Gün 30 Nisan.. (27.04.2004)

Gazimağusa Belediyesi, Taşınmaz Mal Vergisi’nin 2004 yılı ilk taksit ödemesinin, 30 Nisan 2004 Cuma günü, mesai bitimine kadar yapılması gerektiğini açıkladı.

Yasa gereği ilk taksit ödemesinin en geç Nisan ayının son mesai gününde yapılması gereken Taşınmaz Mal Vergisi, iki eşit taksitte tahsil ediliyor. Geciken ödemelerin cezalı olarak tahsil edildiği verginin ikinci taksitinin de Eylül ayı sonuna kadar ödenmesi gerekiyor.

Toplam 10100 mal sahibine bildirim gönderildiğini kaydeden Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, elde olmayan nedenlerle bildirimleri eline ulaşmayan mal sahiplerinin, Gazimağusa Belediye Veznesi’ne başvurmaları halinde ödemelerini yapabileceklerini açıkladı.

Taşınmaz mal bildiriminde bulunmanın yasal yükümlülük olduğunu da hatırlatan Oktay Kayalp, bildirimde bulunmayan mal sahiplerinin Gazimağusa Belediyesi Taşınmaz Mal Birimi’ne başvurarak kayıt yaptırmalarını istedi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, herhangi bir cezai işlem yapılmaması için vergi mükelleflerinin ödemelerini gereken sürede yapmaları gerektiğini belirtti.

 

Gazimağusa’nın Girişi Çehre Değiştiriyor.. (26.04.2004)

Gazimağusa Belediyesi, kentin Lefkoşa tarafından ana girişi olan kavşaktaki çember ve bağlantı yollarındaki refüjleri yeniden düzenliyor.

Söz konusu kavşak, Lefkoşa – Gazimağusa oto yolunun inşasının ardından kentin ana giriş noktası haline gelmiş bulunuyor. Sadece şehirlerarası değil, üniversite ve Maraş yönüne devam eden trafiğin de başlangıç noktasındaki kavşak, düzenleme çalışmalarının tamamlanmasının ardından bambaşka bir görünüm kazanmış olacak.

Sürdürülen çalışmalarda, refüj içleri yer yer parke kaplanacak. Çiçeklikler için ayrılacak yerlerin peyzajı yapılacak ve su hatları döşenecek, ayrıca aydınlatma sistemi de takviye edilecek. Sürdürülen çalışmanın tamamlanmasıyla, Gazimağusa’nın ana girişi olan çift şeritli otoyolun bittiği noktadan Anıt Çemberi’ne kadar Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’nın bütünü yenilenmiş olacak. Hatırlanacağı gibi bundan bir süre önce de Gazimağusa Belediyesi By-pass kavşağını düzenleyerek hizmete açmıştı.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, By-pass Kavşağı’nın ardından, Gazimağusa’nın trafik yükü en yoğun caddelerinden olan Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’ndaki çalışmalarını yaptıkları programa göre devam ettirdiklerini bildirdi. Kayalp, Liman çıkışı, Doğu Akdeniz Üniversitesi güzergahı Maraş ve Gazimağusa’nın diğer kentlerle bağlantı noktasında bulunan kavşakta Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birimi’nin kendi personeli ve teknik olanaklarıyla büyük çaplı bir çalışma sürdürdüğünü ve düzenlemeden maksimum verimin hedeflendiğini sözlerine ekledi. Çalışmaları yerinde denetleyen Oktay Kayalp, “çevre düzenleme çalışmalarının bitirilmesiyle Gazimağusa’nın ana girişi çok çağdaş bir görünüm kazanmış olacak” diyerek, çalışmalar boyunca meydana gelebilecek sıkıntı için vatandaşların hoşgörüsünü istedi.


Yerel yönetimlerde Avrupalı hizmet.. (24.04.2004)

Lefkoşa Türk Belediyesi ve Gazimağusa Belediyesi halka daha modern ve hızlı hizmet verebilmek için “Yerinde Fatura Çıkarma” uygulamasını hayata geçiriyor. Ayrıca Lefkoşa’da uygulanacak “Akıllı Sayaç” projesi ile su kayıplarının büyük oranda giderilmesi planlanıyor...

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ile Gazimağusa Belediyesi halka daha modern ve hızlı hizmet vermek için yeni uygulamaları hayata geçiriyor. LTB ve Gazimağusa Belediyesi ODTÜ-EBİ ile birlikte “Yerinde Fatura Çıkarma” uygulamasına geçiyor. LTB ayrıca Kuzey Kıbrıs’ta bir ilk olan “Akıllı Sayaç” uygulamasını da Lefkoşalılar’ın hizmetine sunuyor. LTB Lefkoşa halkına modern ve hızlı hizmet sunmak için gerçekleştirdiği projelerin en önemlilerinden “Yerinde Fatura Çıkarma” ve “Akıllı Sayaç” uygulamasını Temmuz ayından itibaren hayata geçirecek.

Her iki uygulama ile ilgili sözleşmeler LTB ve Gazimağusa Belediyesi ile ODTÜ-EBİ arasında imzalandı. İmza törenine LTB Başkanı Kutlay Erk, Gazimağusa Belediyesi Başkanı Oktay Kayalp, LTB Asbaşkanı Simavi Aşık, LTB Kira İhale Komisyonu Başkanı Mustafa Hançerli, LTB Müdür Vekili Ali Önöz, LTB Su İşleri Sorumlusu Hasan Güralp, Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Sorumlusu Naci Taşeli ve Mali İşler Sorumlusu Zeki Rado ile ODTÜ-EBİ Genel Müdür Yardımcısı Murathan Başarır, Müdür Yardımcısı Uğur Akmeşe ve ODTÜ-EBİ yetkilileri katıldı.

“Yerinde Fatura Çıkarma” ile ilgili imza töreninde Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp hem Gazimağusalı su tüketicilerin şikayetlerini gidermek hem de daha sağlıklı, hızlı ve verimli faturalama sistemine geçilmesi amacıyla yeni uygulamaya geçtiklerini belirtti. Kayalp yerinde fatura çıkarma cihazını kullanarak vatandaşa daha hızlı ve modern hizmet vereceklerini vurguladığı konuşmasında uygulamanın Mayıs ayında Gazimağusalılar’ın hizmetine gireceğini de sözlerine ekledi.

LTB Başkanı Kutlay Erk ise “Yerinde Fatura Çıkarma” ve “Akıllı Sayaç” projeleri ile ilgili imza töreninde yaptığı konuşmada Kuzey Kıbrıs’ta bir ilki gerçekleştirerek Lefkoşa halkına “Akıllı Sayaç” projesini kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. İki ay içerisinde projeyi sonuçlandırarak pilot bölgelerde uygulamaya geçeceklerini belirten Erk, amaçlarının Avrupa’ya girmeye hazırlanan başşehir Lefkoşa’ya yakışır bir su dağıtım sistemi kazandırmak olduğunu vurguladı.

Kutlay Erk “Yerinde Fatura Çıkarma” uygulaması ile de Lefkoşa’nın daha hızlı ve verimli bir faturalama sistemine kavuşacağını kaydetti.

Lefkoşa’da uygulanacak sistemler hakkında LTB Su İşleri Sorumlusu Hasan Güralp, ihale süresi 60 gün olan “Yerinde Fatura Çıkarma” uygulamasının 2 ay içerisinde sonuçlandırılacağını belirtti. Faturaların aylık olarak çıkacağını belirten Hasan Güralp, uygulamanın belediyeye maliyetinin 12 bin dolar olacağını söyledi. Birleşmiş Milletler Proje Hizmetleri Servisi (UNOPS) tarafından finanse edilen “Akıllı Sayaç” olarak bilinen ön ödemeli sayaç uygulamasının proje maliyetinin 47 bin 500 dolar olduğunu belirten LTB Su İşleri Sorumlusu Hasan Güralp, projenin başlangıç olarak bazı pilot bölgelerde uygulanacağını vurguladı. Lefkoşa su dağıtım projesinin bir parçası olarak hayata geçirilecek “Akıllı Sayaç” projesi Taşkınköy ve Kermiya Öğretmen Evleri’nde uygulanacak. Uygulama yapılacak bölgelerin tüm borularının da yenileneceği Lefkoşa su dağıtım projesinin toplam maliyetinin 450 bin dolar olduğuna dikkat çeken Güralp, proje çerçevesinde 500 adet sayacın takılacağını söyledi. Çağdaş ve kaliteli bir hizmet sunma yanında su kayıplarını da önlemeyi amaçladıklarını söyleyen Hasan Güralp, 2 ay içerisinde projeyi sonuçlandırıp hayata geçireceklerini de sözlerine ekledi.


Doğu Akdeniz Üniversitesi ile Gazimağusa Belediyesi'nin geleneksel olarak düzenlediği 4'üncü Uluslararası Gazimağusa Sempozyumu, dün DAÜ Mavi Salon'da başladı.. (13.04.2004)

Talat: Türk tarafının resmi tutumu, referandumların 24 Nisan'da yapılmasıdır

Doğu Akdeniz Üniversitesi ile Gazimağusa Belediyesi'nin geleneksel olarak düzenlediği 4'üncü Uluslararası Gazimağusa Sempozyumu, dün DAÜ Mavi Salon'da başladı

Talat: Türk tarafının resmi tutumu, referandumların 24 Nisan'da yapılmasıdır. Bu konuda sayın cumhurbaşkanının ve sayın dışişleri bakanının tersi bir yaklaşımı yoktur. Bu konuda Kıbrıs Türk tarafının tutumu açık ve nettir. 24 Nisan'da referandum bizim için gerekli ve şarttır. Biz BM'nin istediklerinin tümünü de yerine getiriyoruz

Başbakan Mehmet Ali Talat, Türk tarafının resmi tutumunun referandumların 24 Nisan'da yapılması olduğunu vurgulayarak, "Bu konuda ne sayın cumhurbaşkanının ne de sayın dışişleri bakanının tersi bir yaklaşımı yoktur" dedi.

Bu konuda Kıbrıs Türk tarafının tutumunun açık ve net olduğunu vurgulayan Talat, "24 Nisan'da referandum bizim için gerekli ve şarttır. Biz BM'nin istediklerinin tümünü de yerine getiriyoruz" dedi.

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) ve Gazimağusa Belediyesi'nin geleneksel olarak düzenlediği Uluslararası Gazimağusa Sempozyumu, dün DAÜ Mavi Salon'da başladı.

Sempozyumun açılışına Başbakan Mehmet Ali Talat, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Erbil Akbil, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, DAÜ Vakıf Mütevelli Heyeti Başkanı Rifat Yalınç, DAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Halil Güven, bazı milletvekilleri, Türkiye büyükelçiliğinden yetkililer, bazı üst düzey yetkililer ve akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Bu arada, sempozyuma 130'u Türkiye, 30'u KKTC, 10'u ise ABD, Almanya, İtalya'dan olmak üzere toplam 170 bilim ve sanat adamı katılıyor.

Talat

Başbakan Talat konuşmasında, uluslararası olmasıyla önemi daha da artan sempozyumun, öngörüsü veya temel aldığı konular yani "değişim ve dönüşümün" günümüz koşullarına uygun olduğunu belirterek, sadece Gazimağusa değil tüm Kıbrıs'ın bir değişim ve dönüşüm yaşadığını ve yaşayacağını kaydetti.

Bunun birçok yansıması olacağını ifade eden Talat, Gazimağusa Belediyesi ve DAÜ'yü bu önemli konuyu gündemlerine aldıkları için kutladı. Aynı zamanda bunun sosyal bazda katılımcılık da dikkate alınarak bu ölçüde bilimsel değil ama sonuç itibarıyla halkı daha rahat değişime ayak uydurabilecek hale getirecek çalışmalarla desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Önümüzdeki günlerde bu konuya ağırlık vereceklerini kaydeden Talat değişimlerin nüfus aktarımlarda ve diğer birçok alanda yaşanacağını ifade etti.

"Yepyeni bir dünyaya yelken açıyoruz" diyen Talat, bu yepyeni dünyayla yüz yüze gelmek ve dünyanın gerçeklerini anlayıp uyum sağlamanın kolay bir iş olmadığını, epeyce uğraşacaklarını, üniversitelerin buna önemli katkılarının olacağını söyledi.

Yaşanan yoğun dönemin birçok huzursuzluğu da bunaltıcı baskıyı da, birlikte getirdiğini ifade eden Talat, uluslararası ilişkilerde ortaya çıkan yeni unsurlarla ilgili ciddi girişimlerle karşı karşıya bulunduklarını belirtti.

24 Nisan'daki referandumu erteleme çabalarının gündeme getirildiğini ifade eden Talat, New York'ta başlayan ve Bürgenstock'ta sonuçlandırılan süreçte şimdi ertelemenin söz konusu edilmesinin kendi açılarından kabul edilebilir bir durum olmadığını ifade etti.

Türk tarafının değişik görüşlere sahip ama bu süreçte birlikte hareket etmeyi başarabilmiş bir ekip olduğunu ifade eden Talat, şöyle dedi:

"O yüzden bu ekibin çeşitli nedenlerle 24 Nisan'daki referandumu erteleme konusunda açık vermesi veya çelişkili davranması söz konusu değildir. Buradan başbakan olarak bir kez daha duyurmak istiyorum ki Türk tarafı olarak bizim resmi tutumumuz referandumların 24 Nisan'da yapılmasıdır. Bu konuda ne sayın cumhurbaşkanının ne de sayın dışişleri bakanının tersi bir yaklaşımı yoktur. Yani 24 Nisan'daki referandumun ertelenmesi ne sayın cumhurbaşkanı ne de sayın dışişleri bakanı tarafından savunulmamaktadır."

Bu konuda Kıbrıs Türk tarafının tutumunun açık ve net olduğunu vurgulayan Talat, "24 Nisan'da referandum bizim için gerekli ve şarttır, biz BM'nin istediklerinin tümünü de yerine getiriyoruz" dedi.

Biraz sancılı ve zor olduğunu, kendi aralarında da tartıştıklarını ifade eden Talat, ancak sonuçta BM'ye verdikleri tüm sözleri ve tüm yükümlülüklerini istisnasız yerine getirdiklerini, bu noktada Türk tarafı olarak herhangi bir sıkıntı ve çekinceleri olmadığını söyledi.

Talat şöyle devam etti:

"Tabii ki sayın cumhurbaşkanı ve dışişleri bakanının farklı görüşleri olabilir. Plana yaklaşımda farklı görüşleri olabilir, referandumda farklı görüşleri olabilir ama genel politika olarak referandumun zamanında yapılması ve yükümlülüklerimizin yerine getirilmesi konusunda herhangi bir farklı duruşumuz yoktur. Bunu bu platformdan açıklamak istedim çünkü çok spekülasyonlar yapılıyor. Böyle bir şey söz konusu değildir..."

Spekülasyonların bununla bitmediğini ifade eden Talat, "1974 sonrası vatandaş listesi"ne değinerek, 1974'ten sonra vatandaş olanların hem Rum tarafı hem de Türk tarafınca BM'ye bildirildiklerini, bu tarihten sonra vatandaş olanların KKTC'de farklı, güneyde farklı ele alınmadıklarını ifade etti. Talat, bunun bir bildirim olduğunu, listeyi BM'ye sunduklarını söyleyen Talat, şunları kaydetti:

"Burada yaşayan KKTC vatandaşı olan herkes bu listeye dahildir. Bu listeden çıkarılmış insan yoktur. Yine spekülasyon yapılıyor güya ben bu listeyi başbakan yardımcısına vermemişim gizli tutmuşum. Böyle bir şey de yoktur. Sadece aramızda mutabık kalarak bu liste başbakanlık dışında bir yerde muhafaza edilmemektedir. Listeyi sayın dışişleri bakanı başbakan yardımcısı gördü biliyor, inceledi, bu bir gereklilikti. Çünkü spekülasyon yapılmasını istemiyorduk. Herkesin bilgisi dahilinde yapıldı. Birbirimize güvensizlik söz konusu değildir. Hükümetimizde CTP'li veya DP'li fark etmez, tam bir güven ve işbirliği vardır. Hele bu geçiş döneminde aramızda çelişki olması ve güvensizlik kesinlikle söz konusu değildir. Sürekli olarak temastayız."

Talat, bu dönüşümü Kıbrıs Türkü'ne güvenli ve rahat bir şekilde yaşatacak bir hükümet olduğunu kaydederek bundan herkesin emin olmasını istedi. Başbakan, siyasi konuştuğunu ancak bugün en önemli, gündem maddelerinin bunlar olduğunu ifade etti.

Talat, bu dönemde birçok abartıyla karşı karşıya kalınabileceğini, kendileri için küçük bir ayrıntının medya için çok önemli bir konu olabileceğini dolayısıyla bu tür spekülasyonlarla karşılaşılabileceğini, ama ciddi ve uyumlu bir çalışma içinde Kıbrıs Türk halkına bu değişimi yaşatmakla yükümlü bulunduklarını kaydetti.

Üniversitelerden ve tüm kurumlardan hele de uygulama safhasında ciddi yardımlara ihtiyaç duyacaklarını belirten Talat, AB uyum çalışmalarının bir yandan devam ettiğini ancak birçok sorunla karşılaşıldığını söyledi.

Konuyla ilgili sürekli tartıştıklarını belirten Talat, çarşamba günü AB Merkezi'nde bir sempozyuma katılacağını, ertesi gün de bağış konferansına davetli olduğunu ve burada bir konuşma yapacağını ifade etti.

Talat, bunun ön toplantı olacağını, bağış konferansının yer değiştirme konusundaki parasal katkısının bu toplantıda bir anlamda şekilleneceğini söyledi. Talat, bu bakımdan toplantının son derece önemli olduğunu ifade etti. Talat konferanstan sonra ise uyum konusunda burada karşılaştıkları güçlükleri aşmaya çalışacaklarını, kendileriyle uyum çalışmalarını yürüten yetkililerin de geleceğini kaydetti.

Referandumda sonuç ne olursa olsun 1 Mayıs'ta Kıbrıs'ın AB üyesi olacağını anımsatan Talat, "Kendimizi belki bir denizin içine atlamış gibi bulacağız, önümüzde çok az zaman var. Bu harmonizasyon çalışmalarını sonuçlandırmak ve sağlıklı bir şekilde AB'ye girişi sağlamak çok kolay değil, o yüzden geçiş dönemleri ve uygulamaların askıda tutulması dönemi yaşamak zorunda kalacağız, ayrıca ek destek ihtiyacımız olacak. Tüm bunları sağlamak ve görüşerek elde etmek zorundayız. AB bir görüşme, tartışma ve pazarlık merkezidir. Bu merkezde biz de pek alışkın olmasak da yerimizi almak, hakkımızı, halkımızın çıkarını korumak zorundayız. Tüm bunlar içinde bu türden bilimsel çalışmalar aslında bilim adına ve tabii ki bundan çıkaracağımız dersler ve yararlar açısından da son derece önemlidir. Bu etkinliği düzenleyen herkese teşekkür ediyorum.

Akbil
Bakan Akbil ise "sempozyumun uluslararası olmasından dolayı" İngilizce yaptığı konuşmasında, tüm sunumları ve çalışmalara katılmayı dilediğini ancak muhtemelen bunu işleri dolayısıyla yapacağını ifade etti.

Sanat ve bilim adamlarını ne söylenmesi gerektiğinin iyi dinlenilmesi gerektiğini ifade eden Akbil, "Dinleyerek de katkı yapılabileceğine" inandığını söyledi.

Bazı konuşmacıların konu başlıklarını okuyan ve bu konuların önemine işaret eden Akbil, ikamet ettikleri yerleri terk edecek insanlar bulunduğunu, bu nedenle sempozyumda bu yeni şehirlerin ve altyapılarının inşasıyla ilgili bölümlerin büyük önem taşıdığını ifade etti.

Akbil, sempozyumun organizasyonunda emeği geçen herkesi ve katılımcıları kutladı. Akbil, katılımcıların KKTC'yi gezmelerini de diledi.

Diğer konuşmalar
Açılışta ilk konuşmayı organizasyon komitesi adına Prof. Dr. Ruşen Keleş yaptı. Keleş, sempozyumu daha öncekilerden ayıran özellikleri anlatarak, olayı sadece bilim araştırmacılarına özgü etkinlik olmaktan çıkarıp ona uluslararası bir nitelik kazandırdıklarını söyledi.

Keleş, böylece dünyayla yeniden bütünleşme şansını elde etme yolundaki ülkede sempozyumu uluslararası üne sahip bilim ve sanat adamlarının katkılarına da açtıklarını düşündüklerini belirtti.

Keleş, sempozyumun tüm tarihsel çağların tanığı olan bu güzel kentin sorunlarına odaklanmaktan çıkarıldığını ve coğrafi kapsamının genişletildiğini ifade etti.

Sempozyumdaki konuların kapsamında da değişiklik yapıldığını anlatan Keleş, tarih kültür ve sanatın da bu konulara eklendiğini ve yeni bir açılımın öngörüldüğünü söyledi.

Keleş, sempozyumdaki yeniliklerle DAÜ'nün uluslararası standartlara sahip bir kurum olduğunu vurgulama şansını elde ettiklerini, bir yandan da kent, çevre, kültür, tarih ve doğa değerlerinin ve farklılıklardan doğan zenginliklerin kürselleşmenin olumsuz etkilerine karşı daha iyi korunabilmesi için elverişli yöntemlerin geliştirilebileceği inancını paylaştıklarını söyledi.

Keleş, sempozyuma katkıda bulunan herkese teşekkür etti.

Kumbaracıbaşı
DAÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Can Kumaracıbaşı ise, DAÜ'nün ve Mimarlık Fakültesi'nin ulaştığı noktanın birçok eğitim kurumunu kıskandıracak konumda olduğunu belirterek, KKTC'nin tarihi bir süreç yaşadığını, bu aşamada erişilen sonucun ne olursa olsun eğitim kurumlarının AB standartlarına uygun bir düzeyi yakalamakla yükümlü olduklarını söyledi.

Gazimağusa Sempozyumu'nu bu yıl ilk kez uluslararası olarak gerçekleştirdiklerini söyleyen Kumbaracıbaşı, olayın böylece daha büyük anlam kazandığını vurguladı.

Tüm Gazimağusa halkının etkinliğe sahip çıkması beklentisinde olduklarını söyleyen Kumbaracıbaşı, bu salonların dün olduğu gibi hep coşkulu bir katılımı yaşamasını diledi.

Kumbaracıbaşı, sempozyuma emeği geçenlere teşekkür etti.

Güven
Rektör vekili Prof. Dr. Halil Güven konuşmasında, üniversitenin 25'inci yılını kutladığını belirterek, ikinci 25 yılda kalite ve zirveye tırmanış diye bir atak başlattıklarını söyledi.

Gururlu olduklarını ifade eden Güven, DAÜ'nün ikinci 25 yılında bölgenin yıldız üniversitesi olacağını, bunu gerçekleştirecek kadrolarının bulunduğunu söyledi.

Güven, yeni bir başlangıç, yeni bir birleşik Kıbrıs için entelektüel yapıyı burada oluşturarak toplumun daha ileri bir refah seviyesine ulaşması için katkı vermeye hazır olduklarını belirtti.

Güven, Gazimağusa Belediyesi, katılımcılar ve Mimarlık Fakültesi'ne teşekkür etti.

Kayalp
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ise konuşmasında, sempozyum ilk kez düzenlendiğinde ortaya koydukları hedef olan uluslararası organizasyonu gerçekleştiriyor olmanın gururunu yaşadıklarını ifade etti.

Uzak bir hayal izlenimi uyandıran hedefin kısa sürede gerçeğe dönüşmesinin sadece uzak görüşlülük ürünü olmadığını ifade eden Kayalp, bunun inançlı bir çalışmanın ve kentin en büyük iki kurumu olan DAÜ ile Gazimağusa Belediyesi'nin kurduğu işbirliği ve dayanışmanın ulaştığı düzey olduğunu söyledi.

Kayalp, Kıbrıs'ın en büyük limanına sahip olan Gazimağusa'nın yıllardır dışa açılan en değerli kapı olduğunu ifade ederek bu kapının ticari ve askeri stratejik değerini koruduğunu vurguladı.

Kayalp, Gazimağusa'nın değişen dünya koşullarına uyum sağlamada büyük güçlüklerle karşı karşıya kaldığını ifade ederek, "Kıbrıs sorununun neden olduğu ağırlık adanın kuzeyinde kendini hissettirirken Gazimağusa bu ağırlıktan en fazla etkilenen kent oldu" dedi.

Kayalp, DAÜ ile Gazimağusa'nın yeniden dışa açılmayı başardığını ifade ederek, geçmişin liman kentinin bugün yeni bir kimlikle üniversite kenti olduğunu, bu yeni gereksinimlerin karşılanmasının ise kendi sorumluluklarında bulunduğunu kaydetti.

Gazimağusa Belediyesi'nin misyonunu yerine getirmek için var güçle çalıştığını ifade eden Kayalp, geleceğin doğru planlanması için de çaba gösterdiklerini vurguladı.

Sempozyumdaki önerilerin her zamankinden büyük önem taşıyacağını kaydeden Kayalp, "Artık bir Avrupalı kent olarak niteleme şansı yakaladığımız Gazimağusa'nın her bakımdan örnek gösterilecek bir kent olabilmesi için daha fazla uğraş ve daha geniş ölçekli ele alınması gerekiyor" dedi. Kayalp, başta DAÜ rektörü olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.


Mektup Yazma Yarışması Yapıldı.. (09.04.2004)

12. Gazimağusa Çocuk Festivali etkinliklerinin ikincisi olan Mektup Yazma Yarışması 200 çocuğun katılımıyla Alasya İlkokulu’nda yapıldı. “Sizin için bir parti” temasıyla yapılan yarışmada çocuklardan yazacakları mektuplarda “bu partiyi senin için kimin düzenlemesini isterdin, kimleri davet ederdin, partide neler olmasını isterdin ve partinin adını ne koyardın?” gibi unsurlara yer vermeleri istendi.

Çocukların yazdıkları mektuplar jüri tarafından teker teker değerlendirilirken, bütün mektuplar sergilenecek ve ayrıca kitap halinde de basılacak.

8. kez düzenlenen Mektup Yazma Yarışması’nın açılışına Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın yanısıra, jürü üyeleri ve MKM Çocuk Kulübü yetkilileri ile eğitmenleri de katıldı.

 


Gazimağusa’da “Çok Kültürlü Bir Kıbrıs İçin Eğitim".. (07.04.2004)

Gazimağusa Belediyesi ‘Çok Kültürlü Bir Kıbrıs İçin Eğitim’ konulu bir konferans düzenliyor. Doğu Akdeniz Üniversitesi öğretim görevlileri Zehra Nalbantoğlu ile Nurcan Garip’in organize ettikleri konferans, 10 Nisan, Cumartesi günü saat 09:00’dan itibaren Gazimağusa Belediye Sarayı’ndaki konferans salonunda gerçekleştirilecek.

Niyazi Kızılyürek, Aydın Mehmet Ali ve Maria Hadjipavlou’nun konuşmacı olarak katılacakları konferansta, eğitim konusu toplumsal cinsiyet, çok kültürlülük ve milliyetçilik açılarından ele alınıp, tartışılacak. Niyazi Kızılyürek’in çok kültürlülük, Aydın Mehmet Ali’nin eğitim ve Maria Hadjipavlou’nun toplumsal cinsiyet üzerine yapacakları konuşmaların ardından, konferans bu konularla ilgili yapılacak üç ayrı atölye çalışması ile son bulacak. Konferans sırasında ayrıca Aydın Mehmet Ali’nin koordine ettiği ‘Sipahi köyü çocuklarının fotoğrafları’ konulu fotoğraf sergisi de açılacak.

Amacı, Avrupa Birliğı’ne girmeden önce Kıbrıs’taki her iki toplum akademisyenlerinin ve eğitimcilerinin kültürlerarası konulara olan duyarlılığını artırmak olan konferans, referandum öncesi süreçte Kıbrıs Sorunu’na ilişkin görüşleri kaydetme işlevi de görecek.

Çağın gerektirdiği teknolojik araçları kullanma konusunu titizlikle ele aldıklarına da atıf yapan Oktay Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin bütün çalışma alanlarında teknoloji geliştirme ve yenileme konusunda yoğun bir mesai içinde olduğunun da altını çizdi.


Gazimağusa’da “Maktu Ücret” Tarihe Karıştı.. (02.04.2004)

Gazimağusa Belediyesi, su faturalarındaki “maktu ücret” uygulamasına son vererek, tüketim karşılığı ücretlendirme sistemini uygulamaya soktu. Bugüne kadar iki aylık olarak abonelere gönderilen su ve hizmet faturaları da bundan böyle aylık olarak dağıtılacak.

Gazimağusa Belediye meclisi ve KKTC Bakanlar kurulu tarafından da onaylanarak yürürlüğe giren yeni tüzük uyarınca, aylık 10 ton olan maktu ücret uygulaması yürürlükten kaldırıldı. Yeni tüzüğe göre Gazimağusa Belediyesi’nin su aboneleri bundan böyle kullandıkları kadar suyun bedelini ödeyecekler. Geçmişte iki aylık faturalarda 20 tona kadarki kullanımlarda sabit ücret ödeyen aboneler, kullanmadıkları suyun da bedelini ödemek zorundayken, yeni sistemde artık kullanılan miktarda su, aylık olarak ücretlendirilerek abonelere bildirilecek.

Yeni uygulama hakkında bilgi veren Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, su ve hizmet faturalarını bugüne kadar abonelere iki ayda bir kez olmak üzere yılda 6 kez gönderdiklerini ancak artık ayda 1 olmak üzere, yılda toplam 12 kez fatura dağıtacaklarını söyledi. Maktu ücret uygulamasının hem abonelerin kullanmadıkları suyun bedelini ödemek zorunda bıraktığını, hem de tasarrufu önleyici etkide bulunduğunu belirten Oktay Kayalp, yeni sistemle hem tüketimde tasarrufun teşvik edileceğini, hem de abonelerin daha ekonomik koşullarla su tüketmesinin sağlanacağını söyledi.

Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin su kullanımından doğacak gelirlerden daha çok suyun tasarruflu kullanımına önem verdiğine değinerek, belediyelerin gelirlerini artırabilecekleri formüller yaratabileceğini ancak, su miktarını ve arzını artırmanın pek mümkün olmadığını vurguladı. Maktu ücret sisteminde, kullanılıp kullanılmadığına bakılmaksızın, sabit su miktarının faturalandırıldığını söyleyen Oktay Kayalp, kullanım karşılığı ücretlendirme sistemiyle, en büyük hedeflerinin su kullanımında tasarrufu sağlamak olduğunu kaydetti.

Aylık su faturalarının abonelere dağıtımının başladığını da açıklayan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, halen eski sistemle devam eden sayaç okuma yöntemini de değiştireceklerini ve yakın bir gelecekte elektronik okuma ve anlık faturalandırma sistemini uygulamaya sokacaklarını da sözlerine ekledi. Bilgisayar destekli sayaç okuma sistemiyle ilgili altyapı çalışmasının tamamlanma aşamasında olduğunu söyleyen Kayalp, bu yöntemle personel verimliliğinin artırılacağını belirtti.

Çağın gerektirdiği teknolojik araçları kullanma konusunu titizlikle ele aldıklarına da atıf yapan Oktay Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin bütün çalışma alanlarında teknoloji geliştirme ve yenileme konusunda yoğun bir mesai içinde olduğunun da altını çizdi.


Aygın ve Kayalp Kıbrıs’a Döndü.. (01.04.2004)

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, katı atık denetimi ve geri kazanım konusunda incelemelerde bulunmak üzere gittikleri Almanya’dan döndüler.

Frankfurt, Heidelberg, Manheim Ladenburg ile Durkheim kentlerinde temas ve incelemelerde bulunan belediye başkanları, Prowic ve RSE firmalarının yetkilileriyle çeşitli toplantılarda bir araya gelerek bilgi alışverişinde bulundular.

Almanyadaki temasları sırasında Baden-Württemberg eyaleti ekonomi bakanlığı yetkilileriyle de bir araya gelen Oktay Kayalp ve Sümer Aygın, özellikle çevre koruma ve sağlık konularında görüşmelerde bulundular.

Prowic adlı enerji kuruluşunun daveti üzerine gerçekleşen ziyarette, katı atıkların ve evsel çöplerin kontrollü toplanması, çevre sağlığına uygun biçimde imhası ve enerji üretimi konuları uygulama alanlarında ele alındı.

Avrupa Birliği çevre kriterlerine uygun çöp imhası ve imha sırasında açığa çıkan enerjinin elektrik üretiminde, su arıtmada ve ısıtma-soğutmada kullanımı konularının ülkemizde de uygulamaya sokulmasına ilişkin olarak başlatılan çalışmalar, Almanya’dan gelecek uzmanlar tarafından Kıbrıs’ta da sürdürülerek bir verimlilik analizi gerçekleştirilecek. Analiz sonuçlarından elde edilecek veriler doğrultusunda, projenin Kıbrıs’ta da uygulanıp uygulanamayacağının kararı verilmiş olacak.

Konuya ilişkin olarak Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, yaptıkları değerlendirmede, ziyaretlerinin çok verimli geçtiğini bildirdiler. Evsel atıklarla katı atık denetiminin çağdaş ülkelerde ciddiyetle ele alınan konuların başında yer aldığına dikkat çeken Belediye Başkanları, ülkemizde de katı atık denetiminin teknoloji ile birlikte ele alınması gereği üzerinde durdular. Atıkların ekonomik olarak değerlendirilmesinin en yeni örneklerine tanıklık ettiklerini açıklayan Kayalp ve Aygın, Alman yetkilileri Kıbrıs’a davet ettiklerini ve daha detaylı bir çalışmanın Kıbrıs’ta sürdürüleceğini söylediler.

Dünyadaki en son gelişmeleri takip ederek çağdaş çözümlemeler üretme konusunda kararlı olduklarını da vurgulayan Oktay Kayalp ve Sümer Aygın, ülkemizdeki yaşam kalitesini artırmada yeni yaklaşımların büyük rol üstleneceğini belirttiler.


Gazimağusa’da Mevsim Temizliği.. (24.03.2004)

Gazimağusa Belediyesi, düzenli temizlik hizmetlerine mevsimlik çalışmaları da ilave etti. Baharın gelmesiyle birlikte özellikle ot temizliğine ağırlık veren Gazimağusa Belediyesi Temizlik Birimi, genel çalışmalarla lokal çalışmaları eş zamanlı olarak sürdürecek.

Büyük çaplı bölge temizliklerine Gazimağusa Belediye Kabristanlığı’ndaki otların temizliğiyle başlayan ekipler, çalışmalarını hem küçük el aletleri, hem de ağır iş makinelerinden yararlanarak sürdürüyor.

Her yıl gerçekleşen bu çalışmanın, sezonluk işler arasında önemli bir yer işgal ettiğini bildiren Gazimağusa Belediyesi Temizlik Birimi yetkilileri, yaklaşık bir ay boyunca yoğun olarak ot temizliği ile ilgileneceklerini belirttiler. Otların kurumaya başladığı döneme kadar temizlik çalışmasını tamamlamayı öngördüklerini söyleyen yetkililer, özellikle ot sineklerinin sorun yaratmasına engel olmada bu zamanlamanın büyük önem arz ettiğine değindiler.

Yoğun yağışlarla geride kalan kış mevsimi nedeniyle işlerinin hayli güç olduğuna işaret eden Gazimağusa Belediyesi Temizlik İşleri çalışanları, vatandaşların da en azından evlerinin çevresinde yapacakları temizliğin kendilerine çok büyük yardım sağlayacağı üzerinde durdular.

Vatandaşların temizlik yaptıktan sonra Gazimağusa Belediyesi’nin 185 numaralı telefonuna bildirimde bulunmaları halinde, kaldırılması gereken kirliliğin çok kısa zamanda ve ücretsiz olarak kaldırılacağını da hatırlatan yetkililer, Belediye-vatandaş işbirliğinin kentte yapılması gereken işlerin daha kaliteli biçimde gerçekleştirilmesine katkı sağlayacağını söylediler.

Bu arada, özellikle boş arsalarda zamanla biriken atıkların ve inşaat artıklarının toplanması amacıyla büyük çaplı temizlik hizmetlerine de devam eden Gazimağusa Belediyesi, bu çalışmalarını da kentin bütününde sürdürecek.

Vatandaşlara yeşil alanları koruma ve boş arsalara çöp atılmasına engel olma çağrısı yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da, kentin korunmasının temizlenmesinden daha önemli olduğuna dikkat çekerek, kendilerinin her an için görev başında olduklarını belirtti.


Bugün 22 Mart Dünya Su Günü.. (22.03.2004)

Dünya Su Günü ile ilgili ilk çalışmalar, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 1993’te başlatılmış ve her yılın 22 Mart gününün, “Dünya Su Günü” olarak anılması kararlaştırılmıştır.

1995 yılından itibaren sağlık, kalkınma, kirlenme, yeraltı suları gibi konular tartışılmış, 2004 yılı için ise Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından ana tema “Su ve Afetler” olarak belirlenmiştir.

“Afete karşı kazırlıklı olun, bilgili olun” belgisiyle yapılan bu yılki etkinlikler, "UN International Strategy for Disaster Reduction" (UNISDR) ve "World Meteorological Organization" (WMO) kurumlarının eşgüdümünde gerçekleşiyor.

Kuraklıkların neden olduğu adamıza özgü sorunların yanında, yetersiz altyapı nedeniyle, son yıllarda ülkemizde de ekonomik kayba neden olan su baskınlarını da dikkate alarak, erken uyarı, tahmin ve afete karşı hazırlık gibi konularda devletin, kurumlarımızın ve halkımızın bilgi düzeyinin artırılmasına yönelik çalışmaların çok önemli ve gerekli olduğunu vurgulamak isterim.

Ayrıca, suyun önemine tüm halkımızın dikkatini bir kez daha çekerek, genç kuşaklara suyun değerinin benimsetilerek öğretilmesi ve tasarrufuna yönelik eğitimlere önem verilmesi gerektiği kanısındayım.

Ülkemiz, yarı kurak bir bölgede, bir ada olması dolayısıyla su kaynakları bakımından hiç de şanslı değildir. Su bakımından ülkemizin en şansız kenti olan Gazimağusa’da, suyun önemini iki kat daha iyi kavrayan Gazimağusa Belediyesi, suyla ilgili güçlükleri aşabilmek için en fazla çalışma yapılan yerel yönetim organı durumundadır. Bu çalışmalar büyük özveriyle ciddi ve bilimsel esaslar üzerinde sürdürülmektedir.

Dünya Su Günü, her bireyi kalite ve nicelik olarak suyumuzu gelecek kuşaklar için korumaya ve geliştirmeye çağırıyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’ın gün dolayısıyla yayınladığı bildiride vurguladığı gibi, “Tüm dünya toplumları, suyun adaletli paylaşımı, korunumu, sürdürülebilirliği için barış içinde ortak çabada birleşmelidir” görüşlerine katıldığımı bildirerek, ülkemizde de geleceğimiz olan su konusunda barış içerisinde adımlar atılmasını diliyorum.

Oktay Kayalp
Belediye Başkanı

 

Gazimağusa’da Çiçekler Açacak.. (18.03.2004)

Gazimağusa Belediyesi Park ve Bahçeler Birimi çalışmalarına devam ediyor. Bir yandan kentin değişik yerlerine çiçekler ekilirken, aynı zamanda, Gazimağusa Belediyesi’ne faturalarını ödemek için gelen vatandaşlara da ücretsiz çiçek fidanlarının dağıtımı başladı.

Park ve Bahçeler Birimi’nin Gazimağusa Belediyesi’ne ye ait seralarda yetiştirdiği çiçek fidanları, her yıl olduğu gibi, Belediyeyi ziyaret edenlere evlerine ya da bahçelerine ekmeleri için ücretsiz olarak verilirken, kentin görünümüne güzellik katmak için de yeşil alanlara, parklara ve refüjlere ekiliyor.

Gazimağusa Belediyesi’nin fidan dağıtımı, stoklar el verdiğince devam edecek. Park ve Bahçeler Birim yetkilileri, bu yıl 50 bin kök fidan dağıtımını gerçekleştirmeyi tasarladıklarını belirttiler.

“Kentimizin, yaşayanlara mutluluk veren bir kent olması için durmaksızın çalışıyoruz” diyen Belediye Başkanı Oktay Kayalp “ kendi seralarımızda yetiştirdiğimiz ağaç ve çiçek fidanlarını, Gazimağusa’nın dört bir tarafına ekiyoruz. Bu konuda vatandaşlarımızın duyarlılığından hareketle, Gazimağusa’nın yeşiline katkıda bulunabilmek ve çocuklarımızın çiçek sevgisini artırmak amacıyla bu fidanları dağıtıyoruz” dedi.


Havuzlu Çember Bakımda .. (16.03.2004)

Baharın kendini hissettirmeye içinde bulunduğumuz günlerde Gazimağusa Belediyesi de çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Kentin dört bir yanında çalışmalarını sürdüren Gazimağusa Belediyesi’ne bağlı ekipler, kente güzel bir görünüm katan Sakarya Çemberi’ni de bir bütün olarak bakıma aldı.

Parka Bahçeler ile Bayındırlık Birimleri’nin ortaklaşa yürüttükleri bakım çalışması çerçevesinde çemberdeki havuzun suyu tamamen boşlatılarak genel bakımı ve tamiri yapılıyor. Su tahliye hattı yenilenen havuzun zamanla yıpranan fıskiyeleri de teker teker kontrolden geçirilirken, aydınlatma sistemi de yenisiyle değiştiriliyor. Park ve Bahçeler Birimi’ne bağlı ekipler ise havuz etrafındaki peyzaj düzenlemesini tekrardan gözden geçirerek mevsim çiçeklerinin ekimini gerçekleştiriyor. Çalışmaların tamamlanmasının ardından havuzlu çember, yepyeni bir görünümle yeniden Gazimağusa’nın güzelliğine güzellik katmaya devam edecek.

Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık ve Park Bahçeler Birimleri yetkilileri, kentin simgesi haline gelen bu ve benzeri merkezlerdeki bakım ve düzenleme çalışmalarına devem edeceklerini bildirdiler.


12'inci Gazimağusa Çocuk Festivali 13 Mart'ta Başlıyor
Kayalp:"Çocuğa Yatırım, Toplumun Geleceğine Yatırımdır"..
(11.03.2004, TAK)

Gazimağusa Belediyesi'nin Mağusa Kültür Merkezi (MKM) Çocuk Kulübü ile ortaklaşa düzenlediği "12'inci Gazimağusa Çocuk Festivali" 13 Mart- 1 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile Mağusa Kültür Merkezi Çocuk Kulübü Genel Sekreteri Dudu Cumaoğulları bugün belediyede bir basın toplantısı düzenleyerek, festival hakkında bilgi aktardılar.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, bu yıl 12'incisi düzenlenen festivalin geçmiş yıllara oranla daha çok ilgi ve daha iyi organizasyonla gerçekleştirileceğini belirterek, 13 Mart'ta resim çizme yarışmasıyla başlayacak festivalin, 1 Haziran Dünya Çocuk Günü'nde karnaval yürüyüşü ve gösterilerle son bulacağını söyledi. En değerli ve kutsal yatırımın insana, özellikle de çocuğa yapılan yatırım olduğuna dikkat çeken Kayalp, festivalin düzenlenme amacının toplumun geleceği olan, geleceğin emanet edileceği gençlerin yetiştirilmesi olduğunu belirtti.

"Çocuğa yapılan her yatırım, toplumun yarınına yapılan yatırımdır" diyen Kayalp, festivalle çocukları geleceğe daha iyi hazırlamayı, kendine güvenen, sosyal ve kültürel alanda yeni ve kaliteli bireylerin yetişmesine olanak sağlamayı hedeflediklerini ifade etti. Yıllardır MKM Çocuk Kulübü ile eş ortak olarak birlikte çalıştıklarını ifade eden Kayalp, bu çalışmanın belediye-sivil toplum örgütleri ortak organizasyonlarının en güzel örneklerinden biri olduğunu aktardı. Kayalp, festivale katkılarından ötürü Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Erbil Akbil'e, Gençlik ve Spor Bakanı Özkan Yorgancıoğlu'na, kent ve bölge ilkokulları müdür ve öğretmenlerine teşekkür etti.

MKM Çocuk Kulübü Genel Sekreteri Dudu Cumaoğulları da festival taslak programını açıkladı.

PROGRAM:

Dudu Cumaoğulları'nın açıkladığı, dans yarışması dışında Gazimağusa kent ve bölge ilkokullarını kapsayan festival programına göre, etkinlikler dizisinin ilki olan 7'inci Resim Çizme Yarışması 13 Mart Cumartesi günü saat 09.00'da Polatpaşa İlkokulu'nda yapılacak.

8'incisi yapılacak Mektup Yazma Yarışması ise 9 Nisan'da saat 14.00'te Alasya İlkokulu'nda yer alacak. Yarışmadaki resim ve mektuplar 24 Mayıs'ta Gazimağusa Belediye Sarayı Osman Gökçe Sergi Salonu'nda saat 18.00'de sergilenecek.

MKM Çocuk Kulübü'nün yıl sonu etkinliği 26 Mayıs'ta saat 19.30'da Othello Kalesi'nde yer alacak.

28 Mayıs'ta ise resim ve mektup yarışmalarında kazananlara ödülleri Anıt Gazinosu'nda saat 18.00'de düzenlenecek törenle verilecek.

29 Mayıs'ta bu yıl dördüncüsü düzenlenen Dans Yarışması saat 17.00'de Lala Mustafa Paşa Spor Sarayı'nda gerçekleştirilecek. Bu yarışmaya Gazimağusa bölgesi ilkokularının yanısıra diğer ilçelerdeki ilkokullar da katılabilecek.

Festival kapsamında Doç. Dr. Emete Biran Mertan 31 Mayıs'ta Gazimağusa Belediye Sarayı'nda "Çocukta Savaş ve Barış Kavramı" konulu bir seminer verecek. Seminerin başlama saati 19.00.

12'inci Gazimağusa Çocuk Festivali 1 Haziran'da saat 17.00'de Namık Kemal Lisesi'nden başlayacak festival yürüyüşü ve ardından Namık Kemal Meydanı'ndaki gösteriler ile sona erecek.


Gazimağusa Belediyesi Sağlık Birimi Haşereyle Mücadelede Bu Yıl Erken Alarm Verdi.. (09.03.2004)

Gazimağusa Belediyesi yoğun yağışlar nedeniyle tamamen dolan göllerde haşaratla mücadele çalışmalarını bu yıl daha erken başlattı. Havaların ısınmaya başladığı içinde bulunduğumuz günlerde, yoğun bir program uyarınca çalışmalarına başlayan Gazimağusa Belediyesi Sağlık Birimi, geçmiş yıllara kıyasla, bu yıl daha erken başlatılan mücadele çalışmalarından olumlu sonuçlar alınacağını bildirdi.

Yoğun yağışlar nedeniyle, gedan ilaçlandığını, ayrıca çok sayıda balığın göllere bırakıldığını, yaya ekiplerin de kentte özellikle septiklerin ve küçük su birikintilerinin ilaçlanmasını yürüteceklerini açıkladı.

Sağlık Birimi’nin çalışmalarını aralıksız sürdüreceğini de sözlerine ekleyen Oktay KAYALP, yürüttükleri çalışmadan olumlu sonuçlar alınacağını, ancak daha etkili çalışma yapılabilmesi için vatandaşların da desteğine gereksinim bulunduğunu söyledi.

Vatandaşlardan su depolarının kapaklarını mutlaka kapalı bulundurmalarını, bahçe havuzlarına balık atmalarını ve çevredeki küçük su birikintilerini ortadan kaldırmalarını isteyen Kayalp, bir bardak durgun suda dahi çok sayıda sineğin üreyebileceğine dikkat çekti.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, septik ilaçlama ve diğer sorunlarla ilgili Gazimağusa Belediyesi’ne mutlaka başvurulması gerektiğini de hatırlatarak, 185 Alo Belediye Hattı’nın aralıksız hizmet verdiğini sözlerine ekledi.


Gazimağusa Çiçek Bahçesi Gibi.. (04.03.2004)

Gazimağusa’yı pek yakında rengarenk günler bekliyor. Kentteki yeşil miktarını her geçen gün biraz daha artırmak için uğraş veren Gazimağusa Belediyesi Park ve Bahçeler Birimi, çalışma temposunu artırdı. Yürütülen çalışmalar kapsamında, kentin dört bir yanındaki yeşil alanlara dikilen çiçekler rengarenk görüntüleriyle büyük beğeni uyandırıyor.

Gazimağusa Belediyesi Park ve Bahçeler Birimi tarafından hazırlanan seralarda yetiştirilen çiçek fideleri, kentin dört bir yanına ekiliyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da, Gazimağusa Belediyesi’ne fatura ödemeleri için gelen vatandaşlara, evlerine ve bahçelerine ekmeleri için ücretsiz çiçek fidesi dağıtımına ise 15 Mart’tan itibaren başlanacağını bildiren yetkililer, 2004 yılında toplam 150 bin kök çiçek fidesi üretmeyi hedeflediklerini belirttiler. Gazimağusa Belediyesi Park ve Bahçeler Birimi, geçtiğimiz yıl da, 120 bin kök çiçek fidesi üreterek bunları hem kentin dört bir yanına ekmiş, hem de vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtmıştı.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp “ belediyemize ait seralarda yetiştirdiğimiz ağaç fidanları ve çiçek fidelerini Gazimağusa’nın dört bir tarafına ekiyoruz. Bu konuda vatandaşlarımızın duyarlılığını biliyoruz. Her yıl olduğu gibi, bu yıl da, Gazimağusa’nın yeşiline katkı yapacak tüm hemşehrilerimize ücretsiz çiçek dağıtmaya devam edeceğiz” dedi. Ücretsiz dağıtımla ilgili tüm önlemlerin alındığına işaret eden Oktay Kayalp, dağıtımın 15 Mart itibariyle başlayacağını da sözlerine ekledi.


Gazimağusa’da Kaldırım Yapımına Devam.. (02.03.2004)

Gazimağusa Belediyesi, imar çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Kentin bir çok noktasında çalışmalarını kesintisiz olarak sürdüren Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık ve İmar Birimi, kaldırım inşaatını da aralıksız sürdürüyor.

Gazimağusa Belediyesi’ne bağlı ekipler tarafından sürdürülen çalışmalarda hem yeni kaldırımlar inşa ediyor, hem de mevcutların bakımı gerçekleştiriliyor. Kaldırım inşasını kesintisiz hizmet dalları arasında gören Gazimağusa Belediyesi, sadece araç trafiğinde değil, yaya ulaşımında da güvenliği ön planda tutarak çalışmalarına devam ediyor.

Yürütülen çalışmaları yerinde denetleyen Belediye Başkanı Oktay Kayalp, yaptığı değerlendirmede, kaldırım inşasına büyük önem verdiklerini belirterek, Gazimağusa’nın her geçen gün kaldırım bakımından daha da zenginleştiğini söyledi. Üzerinde titizlikle durdukları konuların başında kaldırım inşasının geldiğini belirten Belediye Başkanı KAYALP, 2003 yılı içinde yaklaşık 4000 metrekare kaldırım yaptıklarını, 2004 yılında ise şu ana kadar 1500 metrekare yeni kaldırım yapıldığını söyledi.

Oktay KAYALP, ‘bir kentte insana verilen değer, o kentteki kaldırım miktarıyla ölçülür’ şeklindeki yaklaşımı kendilerine ilke edindiklerini söyleyerek, Gazimağusa’da ana arterlerde, kentin bir ucundan diğerine, hiç kaldırımdan inmeden ulaşımın mümkün olduğuna dikkat çekti. Ana arterlerde kaldırımların tamamına yakınının inşasının bitirildiğini bildiren Oktay Kayalp, ara yollarla sokak aralarında da bu düzeyi hedeflediklerini söyledi. Son olarak yapımına devam edilen kaldırımların, bulunduğu bölge itibariyle, özellikle öğrencilerin güvenliği bakımından büyük önem taşıdığını belirten KAYALP, her alanda yürüttükleri çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerini sözlerine ekledi.


Taşınmaz Mal Vergisi İlk Taksit Ödemelerinde Son Gün 30 Nisan.. (27.04.2004)

Gazimağusa Belediyesi, Taşınmaz Mal Vergisi’nin 2004 yılı ilk taksit ödemesinin, 30 Nisan 2004 Cuma günü, mesai bitimine kadar yapılması gerektiğini açıkladı.

Yasa gereği ilk taksit ödemesinin en geç Nisan ayının son mesai gününde yapılması gereken Taşınmaz Mal Vergisi, iki eşit taksitte tahsil ediliyor. Geciken ödemelerin cezalı olarak tahsil edildiği verginin ikinci taksitinin de Eylül ayı sonuna kadar ödenmesi gerekiyor.

Toplam 10100 mal sahibine bildirim gönderildiğini kaydeden Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, elde olmayan nedenlerle bildirimleri eline ulaşmayan mal sahiplerinin, Gazimağusa Belediye Veznesi’ne başvurmaları halinde ödemelerini yapabileceklerini açıkladı.

Taşınmaz mal bildiriminde bulunmanın yasal yükümlülük olduğunu da hatırlatan Oktay Kayalp, bildirimde bulunmayan mal sahiplerinin Gazimağusa Belediyesi Taşınmaz Mal Birimi’ne başvurarak kayıt yaptırmalarını istedi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, herhangi bir cezai işlem yapılmaması için vergi mükelleflerinin ödemelerini gereken sürede yapmaları gerektiğini belirtti.

 

Gazimağusa’nın Girişi Çehre Değiştiriyor.. (26.04.2004)

Gazimağusa Belediyesi, kentin Lefkoşa tarafından ana girişi olan kavşaktaki çember ve bağlantı yollarındaki refüjleri yeniden düzenliyor.

Söz konusu kavşak, Lefkoşa – Gazimağusa oto yolunun inşasının ardından kentin ana giriş noktası haline gelmiş bulunuyor. Sadece şehirlerarası değil, üniversite ve Maraş yönüne devam eden trafiğin de başlangıç noktasındaki kavşak, düzenleme çalışmalarının tamamlanmasının ardından bambaşka bir görünüm kazanmış olacak.

Sürdürülen çalışmalarda, refüj içleri yer yer parke kaplanacak. Çiçeklikler için ayrılacak yerlerin peyzajı yapılacak ve su hatları döşenecek, ayrıca aydınlatma sistemi de takviye edilecek. Sürdürülen çalışmanın tamamlanmasıyla, Gazimağusa’nın ana girişi olan çift şeritli otoyolun bittiği noktadan Anıt Çemberi’ne kadar Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’nın bütünü yenilenmiş olacak. Hatırlanacağı gibi bundan bir süre önce de Gazimağusa Belediyesi By-pass kavşağını düzenleyerek hizmete açmıştı.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, By-pass Kavşağı’nın ardından, Gazimağusa’nın trafik yükü en yoğun caddelerinden olan Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’ndaki çalışmalarını yaptıkları programa göre devam ettirdiklerini bildirdi. Kayalp, Liman çıkışı, Doğu Akdeniz Üniversitesi güzergahı Maraş ve Gazimağusa’nın diğer kentlerle bağlantı noktasında bulunan kavşakta Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birimi’nin kendi personeli ve teknik olanaklarıyla büyük çaplı bir çalışma sürdürdüğünü ve düzenlemeden maksimum verimin hedeflendiğini sözlerine ekledi. Çalışmaları yerinde denetleyen Oktay Kayalp, “çevre düzenleme çalışmalarının bitirilmesiyle Gazimağusa’nın ana girişi çok çağdaş bir görünüm kazanmış olacak” diyerek, çalışmalar boyunca meydana gelebilecek sıkıntı için vatandaşların hoşgörüsünü istedi.


Yerel yönetimlerde Avrupalı hizmet.. (24.04.2004)

Lefkoşa Türk Belediyesi ve Gazimağusa Belediyesi halka daha modern ve hızlı hizmet verebilmek için “Yerinde Fatura Çıkarma” uygulamasını hayata geçiriyor. Ayrıca Lefkoşa’da uygulanacak “Akıllı Sayaç” projesi ile su kayıplarının büyük oranda giderilmesi planlanıyor...

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ile Gazimağusa Belediyesi halka daha modern ve hızlı hizmet vermek için yeni uygulamaları hayata geçiriyor. LTB ve Gazimağusa Belediyesi ODTÜ-EBİ ile birlikte “Yerinde Fatura Çıkarma” uygulamasına geçiyor. LTB ayrıca Kuzey Kıbrıs’ta bir ilk olan “Akıllı Sayaç” uygulamasını da Lefkoşalılar’ın hizmetine sunuyor. LTB Lefkoşa halkına modern ve hızlı hizmet sunmak için gerçekleştirdiği projelerin en önemlilerinden “Yerinde Fatura Çıkarma” ve “Akıllı Sayaç” uygulamasını Temmuz ayından itibaren hayata geçirecek.

Her iki uygulama ile ilgili sözleşmeler LTB ve Gazimağusa Belediyesi ile ODTÜ-EBİ arasında imzalandı. İmza törenine LTB Başkanı Kutlay Erk, Gazimağusa Belediyesi Başkanı Oktay Kayalp, LTB Asbaşkanı Simavi Aşık, LTB Kira İhale Komisyonu Başkanı Mustafa Hançerli, LTB Müdür Vekili Ali Önöz, LTB Su İşleri Sorumlusu Hasan Güralp, Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Sorumlusu Naci Taşeli ve Mali İşler Sorumlusu Zeki Rado ile ODTÜ-EBİ Genel Müdür Yardımcısı Murathan Başarır, Müdür Yardımcısı Uğur Akmeşe ve ODTÜ-EBİ yetkilileri katıldı.

“Yerinde Fatura Çıkarma” ile ilgili imza töreninde Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp hem Gazimağusalı su tüketicilerin şikayetlerini gidermek hem de daha sağlıklı, hızlı ve verimli faturalama sistemine geçilmesi amacıyla yeni uygulamaya geçtiklerini belirtti. Kayalp yerinde fatura çıkarma cihazını kullanarak vatandaşa daha hızlı ve modern hizmet vereceklerini vurguladığı konuşmasında uygulamanın Mayıs ayında Gazimağusalılar’ın hizmetine gireceğini de sözlerine ekledi.

LTB Başkanı Kutlay Erk ise “Yerinde Fatura Çıkarma” ve “Akıllı Sayaç” projeleri ile ilgili imza töreninde yaptığı konuşmada Kuzey Kıbrıs’ta bir ilki gerçekleştirerek Lefkoşa halkına “Akıllı Sayaç” projesini kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. İki ay içerisinde projeyi sonuçlandırarak pilot bölgelerde uygulamaya geçeceklerini belirten Erk, amaçlarının Avrupa’ya girmeye hazırlanan başşehir Lefkoşa’ya yakışır bir su dağıtım sistemi kazandırmak olduğunu vurguladı.

Kutlay Erk “Yerinde Fatura Çıkarma” uygulaması ile de Lefkoşa’nın daha hızlı ve verimli bir faturalama sistemine kavuşacağını kaydetti.

Lefkoşa’da uygulanacak sistemler hakkında LTB Su İşleri Sorumlusu Hasan Güralp, ihale süresi 60 gün olan “Yerinde Fatura Çıkarma” uygulamasının 2 ay içerisinde sonuçlandırılacağını belirtti. Faturaların aylık olarak çıkacağını belirten Hasan Güralp, uygulamanın belediyeye maliyetinin 12 bin dolar olacağını söyledi. Birleşmiş Milletler Proje Hizmetleri Servisi (UNOPS) tarafından finanse edilen “Akıllı Sayaç” olarak bilinen ön ödemeli sayaç uygulamasının proje maliyetinin 47 bin 500 dolar olduğunu belirten LTB Su İşleri Sorumlusu Hasan Güralp, projenin başlangıç olarak bazı pilot bölgelerde uygulanacağını vurguladı. Lefkoşa su dağıtım projesinin bir parçası olarak hayata geçirilecek “Akıllı Sayaç” projesi Taşkınköy ve Kermiya Öğretmen Evleri’nde uygulanacak. Uygulama yapılacak bölgelerin tüm borularının da yenileneceği Lefkoşa su dağıtım projesinin toplam maliyetinin 450 bin dolar olduğuna dikkat çeken Güralp, proje çerçevesinde 500 adet sayacın takılacağını söyledi. Çağdaş ve kaliteli bir hizmet sunma yanında su kayıplarını da önlemeyi amaçladıklarını söyleyen Hasan Güralp, 2 ay içerisinde projeyi sonuçlandırıp hayata geçireceklerini de sözlerine ekledi.


Doğu Akdeniz Üniversitesi ile Gazimağusa Belediyesi'nin geleneksel olarak düzenlediği 4'üncü Uluslararası Gazimağusa Sempozyumu, dün DAÜ Mavi Salon'da başladı.. (13.04.2004)

Talat: Türk tarafının resmi tutumu, referandumların 24 Nisan'da yapılmasıdır

Doğu Akdeniz Üniversitesi ile Gazimağusa Belediyesi'nin geleneksel olarak düzenlediği 4'üncü Uluslararası Gazimağusa Sempozyumu, dün DAÜ Mavi Salon'da başladı

Talat: Türk tarafının resmi tutumu, referandumların 24 Nisan'da yapılmasıdır. Bu konuda sayın cumhurbaşkanının ve sayın dışişleri bakanının tersi bir yaklaşımı yoktur. Bu konuda Kıbrıs Türk tarafının tutumu açık ve nettir. 24 Nisan'da referandum bizim için gerekli ve şarttır. Biz BM'nin istediklerinin tümünü de yerine getiriyoruz

Başbakan Mehmet Ali Talat, Türk tarafının resmi tutumunun referandumların 24 Nisan'da yapılması olduğunu vurgulayarak, "Bu konuda ne sayın cumhurbaşkanının ne de sayın dışişleri bakanının tersi bir yaklaşımı yoktur" dedi.

Bu konuda Kıbrıs Türk tarafının tutumunun açık ve net olduğunu vurgulayan Talat, "24 Nisan'da referandum bizim için gerekli ve şarttır. Biz BM'nin istediklerinin tümünü de yerine getiriyoruz" dedi.

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) ve Gazimağusa Belediyesi'nin geleneksel olarak düzenlediği Uluslararası Gazimağusa Sempozyumu, dün DAÜ Mavi Salon'da başladı.

Sempozyumun açılışına Başbakan Mehmet Ali Talat, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Erbil Akbil, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, DAÜ Vakıf Mütevelli Heyeti Başkanı Rifat Yalınç, DAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Halil Güven, bazı milletvekilleri, Türkiye büyükelçiliğinden yetkililer, bazı üst düzey yetkililer ve akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Bu arada, sempozyuma 130'u Türkiye, 30'u KKTC, 10'u ise ABD, Almanya, İtalya'dan olmak üzere toplam 170 bilim ve sanat adamı katılıyor.

Talat

Başbakan Talat konuşmasında, uluslararası olmasıyla önemi daha da artan sempozyumun, öngörüsü veya temel aldığı konular yani "değişim ve dönüşümün" günümüz koşullarına uygun olduğunu belirterek, sadece Gazimağusa değil tüm Kıbrıs'ın bir değişim ve dönüşüm yaşadığını ve yaşayacağını kaydetti.

Bunun birçok yansıması olacağını ifade eden Talat, Gazimağusa Belediyesi ve DAÜ'yü bu önemli konuyu gündemlerine aldıkları için kutladı. Aynı zamanda bunun sosyal bazda katılımcılık da dikkate alınarak bu ölçüde bilimsel değil ama sonuç itibarıyla halkı daha rahat değişime ayak uydurabilecek hale getirecek çalışmalarla desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Önümüzdeki günlerde bu konuya ağırlık vereceklerini kaydeden Talat değişimlerin nüfus aktarımlarda ve diğer birçok alanda yaşanacağını ifade etti.

"Yepyeni bir dünyaya yelken açıyoruz" diyen Talat, bu yepyeni dünyayla yüz yüze gelmek ve dünyanın gerçeklerini anlayıp uyum sağlamanın kolay bir iş olmadığını, epeyce uğraşacaklarını, üniversitelerin buna önemli katkılarının olacağını söyledi.

Yaşanan yoğun dönemin birçok huzursuzluğu da bunaltıcı baskıyı da, birlikte getirdiğini ifade eden Talat, uluslararası ilişkilerde ortaya çıkan yeni unsurlarla ilgili ciddi girişimlerle karşı karşıya bulunduklarını belirtti.

24 Nisan'daki referandumu erteleme çabalarının gündeme getirildiğini ifade eden Talat, New York'ta başlayan ve Bürgenstock'ta sonuçlandırılan süreçte şimdi ertelemenin söz konusu edilmesinin kendi açılarından kabul edilebilir bir durum olmadığını ifade etti.

Türk tarafının değişik görüşlere sahip ama bu süreçte birlikte hareket etmeyi başarabilmiş bir ekip olduğunu ifade eden Talat, şöyle dedi:

"O yüzden bu ekibin çeşitli nedenlerle 24 Nisan'daki referandumu erteleme konusunda açık vermesi veya çelişkili davranması söz konusu değildir. Buradan başbakan olarak bir kez daha duyurmak istiyorum ki Türk tarafı olarak bizim resmi tutumumuz referandumların 24 Nisan'da yapılmasıdır. Bu konuda ne sayın cumhurbaşkanının ne de sayın dışişleri bakanının tersi bir yaklaşımı yoktur. Yani 24 Nisan'daki referandumun ertelenmesi ne sayın cumhurbaşkanı ne de sayın dışişleri bakanı tarafından savunulmamaktadır."

Bu konuda Kıbrıs Türk tarafının tutumunun açık ve net olduğunu vurgulayan Talat, "24 Nisan'da referandum bizim için gerekli ve şarttır, biz BM'nin istediklerinin tümünü de yerine getiriyoruz" dedi.

Biraz sancılı ve zor olduğunu, kendi aralarında da tartıştıklarını ifade eden Talat, ancak sonuçta BM'ye verdikleri tüm sözleri ve tüm yükümlülüklerini istisnasız yerine getirdiklerini, bu noktada Türk tarafı olarak herhangi bir sıkıntı ve çekinceleri olmadığını söyledi.

Talat şöyle devam etti:

"Tabii ki sayın cumhurbaşkanı ve dışişleri bakanının farklı görüşleri olabilir. Plana yaklaşımda farklı görüşleri olabilir, referandumda farklı görüşleri olabilir ama genel politika olarak referandumun zamanında yapılması ve yükümlülüklerimizin yerine getirilmesi konusunda herhangi bir farklı duruşumuz yoktur. Bunu bu platformdan açıklamak istedim çünkü çok spekülasyonlar yapılıyor. Böyle bir şey söz konusu değildir..."

Spekülasyonların bununla bitmediğini ifade eden Talat, "1974 sonrası vatandaş listesi"ne değinerek, 1974'ten sonra vatandaş olanların hem Rum tarafı hem de Türk tarafınca BM'ye bildirildiklerini, bu tarihten sonra vatandaş olanların KKTC'de farklı, güneyde farklı ele alınmadıklarını ifade etti. Talat, bunun bir bildirim olduğunu, listeyi BM'ye sunduklarını söyleyen Talat, şunları kaydetti:

"Burada yaşayan KKTC vatandaşı olan herkes bu listeye dahildir. Bu listeden çıkarılmış insan yoktur. Yine spekülasyon yapılıyor güya ben bu listeyi başbakan yardımcısına vermemişim gizli tutmuşum. Böyle bir şey de yoktur. Sadece aramızda mutabık kalarak bu liste başbakanlık dışında bir yerde muhafaza edilmemektedir. Listeyi sayın dışişleri bakanı başbakan yardımcısı gördü biliyor, inceledi, bu bir gereklilikti. Çünkü spekülasyon yapılmasını istemiyorduk. Herkesin bilgisi dahilinde yapıldı. Birbirimize güvensizlik söz konusu değildir. Hükümetimizde CTP'li veya DP'li fark etmez, tam bir güven ve işbirliği vardır. Hele bu geçiş döneminde aramızda çelişki olması ve güvensizlik kesinlikle söz konusu değildir. Sürekli olarak temastayız."

Talat, bu dönüşümü Kıbrıs Türkü'ne güvenli ve rahat bir şekilde yaşatacak bir hükümet olduğunu kaydederek bundan herkesin emin olmasını istedi. Başbakan, siyasi konuştuğunu ancak bugün en önemli, gündem maddelerinin bunlar olduğunu ifade etti.

Talat, bu dönemde birçok abartıyla karşı karşıya kalınabileceğini, kendileri için küçük bir ayrıntının medya için çok önemli bir konu olabileceğini dolayısıyla bu tür spekülasyonlarla karşılaşılabileceğini, ama ciddi ve uyumlu bir çalışma içinde Kıbrıs Türk halkına bu değişimi yaşatmakla yükümlü bulunduklarını kaydetti.

Üniversitelerden ve tüm kurumlardan hele de uygulama safhasında ciddi yardımlara ihtiyaç duyacaklarını belirten Talat, AB uyum çalışmalarının bir yandan devam ettiğini ancak birçok sorunla karşılaşıldığını söyledi.

Konuyla ilgili sürekli tartıştıklarını belirten Talat, çarşamba günü AB Merkezi'nde bir sempozyuma katılacağını, ertesi gün de bağış konferansına davetli olduğunu ve burada bir konuşma yapacağını ifade etti.

Talat, bunun ön toplantı olacağını, bağış konferansının yer değiştirme konusundaki parasal katkısının bu toplantıda bir anlamda şekilleneceğini söyledi. Talat, bu bakımdan toplantının son derece önemli olduğunu ifade etti. Talat konferanstan sonra ise uyum konusunda burada karşılaştıkları güçlükleri aşmaya çalışacaklarını, kendileriyle uyum çalışmalarını yürüten yetkililerin de geleceğini kaydetti.

Referandumda sonuç ne olursa olsun 1 Mayıs'ta Kıbrıs'ın AB üyesi olacağını anımsatan Talat, "Kendimizi belki bir denizin içine atlamış gibi bulacağız, önümüzde çok az zaman var. Bu harmonizasyon çalışmalarını sonuçlandırmak ve sağlıklı bir şekilde AB'ye girişi sağlamak çok kolay değil, o yüzden geçiş dönemleri ve uygulamaların askıda tutulması dönemi yaşamak zorunda kalacağız, ayrıca ek destek ihtiyacımız olacak. Tüm bunları sağlamak ve görüşerek elde etmek zorundayız. AB bir görüşme, tartışma ve pazarlık merkezidir. Bu merkezde biz de pek alışkın olmasak da yerimizi almak, hakkımızı, halkımızın çıkarını korumak zorundayız. Tüm bunlar içinde bu türden bilimsel çalışmalar aslında bilim adına ve tabii ki bundan çıkaracağımız dersler ve yararlar açısından da son derece önemlidir. Bu etkinliği düzenleyen herkese teşekkür ediyorum.

Akbil
Bakan Akbil ise "sempozyumun uluslararası olmasından dolayı" İngilizce yaptığı konuşmasında, tüm sunumları ve çalışmalara katılmayı dilediğini ancak muhtemelen bunu işleri dolayısıyla yapacağını ifade etti.

Sanat ve bilim adamlarını ne söylenmesi gerektiğinin iyi dinlenilmesi gerektiğini ifade eden Akbil, "Dinleyerek de katkı yapılabileceğine" inandığını söyledi.

Bazı konuşmacıların konu başlıklarını okuyan ve bu konuların önemine işaret eden Akbil, ikamet ettikleri yerleri terk edecek insanlar bulunduğunu, bu nedenle sempozyumda bu yeni şehirlerin ve altyapılarının inşasıyla ilgili bölümlerin büyük önem taşıdığını ifade etti.

Akbil, sempozyumun organizasyonunda emeği geçen herkesi ve katılımcıları kutladı. Akbil, katılımcıların KKTC'yi gezmelerini de diledi.

Diğer konuşmalar
Açılışta ilk konuşmayı organizasyon komitesi adına Prof. Dr. Ruşen Keleş yaptı. Keleş, sempozyumu daha öncekilerden ayıran özellikleri anlatarak, olayı sadece bilim araştırmacılarına özgü etkinlik olmaktan çıkarıp ona uluslararası bir nitelik kazandırdıklarını söyledi.

Keleş, böylece dünyayla yeniden bütünleşme şansını elde etme yolundaki ülkede sempozyumu uluslararası üne sahip bilim ve sanat adamlarının katkılarına da açtıklarını düşündüklerini belirtti.

Keleş, sempozyumun tüm tarihsel çağların tanığı olan bu güzel kentin sorunlarına odaklanmaktan çıkarıldığını ve coğrafi kapsamının genişletildiğini ifade etti.

Sempozyumdaki konuların kapsamında da değişiklik yapıldığını anlatan Keleş, tarih kültür ve sanatın da bu konulara eklendiğini ve yeni bir açılımın öngörüldüğünü söyledi.

Keleş, sempozyumdaki yeniliklerle DAÜ'nün uluslararası standartlara sahip bir kurum olduğunu vurgulama şansını elde ettiklerini, bir yandan da kent, çevre, kültür, tarih ve doğa değerlerinin ve farklılıklardan doğan zenginliklerin kürselleşmenin olumsuz etkilerine karşı daha iyi korunabilmesi için elverişli yöntemlerin geliştirilebileceği inancını paylaştıklarını söyledi.

Keleş, sempozyuma katkıda bulunan herkese teşekkür etti.

Kumbaracıbaşı
DAÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Can Kumaracıbaşı ise, DAÜ'nün ve Mimarlık Fakültesi'nin ulaştığı noktanın birçok eğitim kurumunu kıskandıracak konumda olduğunu belirterek, KKTC'nin tarihi bir süreç yaşadığını, bu aşamada erişilen sonucun ne olursa olsun eğitim kurumlarının AB standartlarına uygun bir düzeyi yakalamakla yükümlü olduklarını söyledi.

Gazimağusa Sempozyumu'nu bu yıl ilk kez uluslararası olarak gerçekleştirdiklerini söyleyen Kumbaracıbaşı, olayın böylece daha büyük anlam kazandığını vurguladı.

Tüm Gazimağusa halkının etkinliğe sahip çıkması beklentisinde olduklarını söyleyen Kumbaracıbaşı, bu salonların dün olduğu gibi hep coşkulu bir katılımı yaşamasını diledi.

Kumbaracıbaşı, sempozyuma emeği geçenlere teşekkür etti.

Güven
Rektör vekili Prof. Dr. Halil Güven konuşmasında, üniversitenin 25'inci yılını kutladığını belirterek, ikinci 25 yılda kalite ve zirveye tırmanış diye bir atak başlattıklarını söyledi.

Gururlu olduklarını ifade eden Güven, DAÜ'nün ikinci 25 yılında bölgenin yıldız üniversitesi olacağını, bunu gerçekleştirecek kadrolarının bulunduğunu söyledi.

Güven, yeni bir başlangıç, yeni bir birleşik Kıbrıs için entelektüel yapıyı burada oluşturarak toplumun daha ileri bir refah seviyesine ulaşması için katkı vermeye hazır olduklarını belirtti.

Güven, Gazimağusa Belediyesi, katılımcılar ve Mimarlık Fakültesi'ne teşekkür etti.

Kayalp
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ise konuşmasında, sempozyum ilk kez düzenlendiğinde ortaya koydukları hedef olan uluslararası organizasyonu gerçekleştiriyor olmanın gururunu yaşadıklarını ifade etti.

Uzak bir hayal izlenimi uyandıran hedefin kısa sürede gerçeğe dönüşmesinin sadece uzak görüşlülük ürünü olmadığını ifade eden Kayalp, bunun inançlı bir çalışmanın ve kentin en büyük iki kurumu olan DAÜ ile Gazimağusa Belediyesi'nin kurduğu işbirliği ve dayanışmanın ulaştığı düzey olduğunu söyledi.

Kayalp, Kıbrıs'ın en büyük limanına sahip olan Gazimağusa'nın yıllardır dışa açılan en değerli kapı olduğunu ifade ederek bu kapının ticari ve askeri stratejik değerini koruduğunu vurguladı.

Kayalp, Gazimağusa'nın değişen dünya koşullarına uyum sağlamada büyük güçlüklerle karşı karşıya kaldığını ifade ederek, "Kıbrıs sorununun neden olduğu ağırlık adanın kuzeyinde kendini hissettirirken Gazimağusa bu ağırlıktan en fazla etkilenen kent oldu" dedi.

Kayalp, DAÜ ile Gazimağusa'nın yeniden dışa açılmayı başardığını ifade ederek, geçmişin liman kentinin bugün yeni bir kimlikle üniversite kenti olduğunu, bu yeni gereksinimlerin karşılanmasının ise kendi sorumluluklarında bulunduğunu kaydetti.

Gazimağusa Belediyesi'nin misyonunu yerine getirmek için var güçle çalıştığını ifade eden Kayalp, geleceğin doğru planlanması için de çaba gösterdiklerini vurguladı.

Sempozyumdaki önerilerin her zamankinden büyük önem taşıyacağını kaydeden Kayalp, "Artık bir Avrupalı kent olarak niteleme şansı yakaladığımız Gazimağusa'nın her bakımdan örnek gösterilecek bir kent olabilmesi için daha fazla uğraş ve daha geniş ölçekli ele alınması gerekiyor" dedi. Kayalp, başta DAÜ rektörü olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.


Mektup Yazma Yarışması Yapıldı.. (09.04.2004)

12. Gazimağusa Çocuk Festivali etkinliklerinin ikincisi olan Mektup Yazma Yarışması 200 çocuğun katılımıyla Alasya İlkokulu’nda yapıldı. “Sizin için bir parti” temasıyla yapılan yarışmada çocuklardan yazacakları mektuplarda “bu partiyi senin için kimin düzenlemesini isterdin, kimleri davet ederdin, partide neler olmasını isterdin ve partinin adını ne koyardın?” gibi unsurlara yer vermeleri istendi.

Çocukların yazdıkları mektuplar jüri tarafından teker teker değerlendirilirken, bütün mektuplar sergilenecek ve ayrıca kitap halinde de basılacak.

8. kez düzenlenen Mektup Yazma Yarışması’nın açılışına Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın yanısıra, jürü üyeleri ve MKM Çocuk Kulübü yetkilileri ile eğitmenleri de katıldı.

 


Gazimağusa’da “Çok Kültürlü Bir Kıbrıs İçin Eğitim".. (07.04.2004)

Gazimağusa Belediyesi ‘Çok Kültürlü Bir Kıbrıs İçin Eğitim’ konulu bir konferans düzenliyor. Doğu Akdeniz Üniversitesi öğretim görevlileri Zehra Nalbantoğlu ile Nurcan Garip’in organize ettikleri konferans, 10 Nisan, Cumartesi günü saat 09:00’dan itibaren Gazimağusa Belediye Sarayı’ndaki konferans salonunda gerçekleştirilecek.

Niyazi Kızılyürek, Aydın Mehmet Ali ve Maria Hadjipavlou’nun konuşmacı olarak katılacakları konferansta, eğitim konusu toplumsal cinsiyet, çok kültürlülük ve milliyetçilik açılarından ele alınıp, tartışılacak. Niyazi Kızılyürek’in çok kültürlülük, Aydın Mehmet Ali’nin eğitim ve Maria Hadjipavlou’nun toplumsal cinsiyet üzerine yapacakları konuşmaların ardından, konferans bu konularla ilgili yapılacak üç ayrı atölye çalışması ile son bulacak. Konferans sırasında ayrıca Aydın Mehmet Ali’nin koordine ettiği ‘Sipahi köyü çocuklarının fotoğrafları’ konulu fotoğraf sergisi de açılacak.

Amacı, Avrupa Birliğı’ne girmeden önce Kıbrıs’taki her iki toplum akademisyenlerinin ve eğitimcilerinin kültürlerarası konulara olan duyarlılığını artırmak olan konferans, referandum öncesi süreçte Kıbrıs Sorunu’na ilişkin görüşleri kaydetme işlevi de görecek.

Çağın gerektirdiği teknolojik araçları kullanma konusunu titizlikle ele aldıklarına da atıf yapan Oktay Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin bütün çalışma alanlarında teknoloji geliştirme ve yenileme konusunda yoğun bir mesai içinde olduğunun da altını çizdi.


Gazimağusa’da “Maktu Ücret” Tarihe Karıştı.. (02.04.2004)

Gazimağusa Belediyesi, su faturalarındaki “maktu ücret” uygulamasına son vererek, tüketim karşılığı ücretlendirme sistemini uygulamaya soktu. Bugüne kadar iki aylık olarak abonelere gönderilen su ve hizmet faturaları da bundan böyle aylık olarak dağıtılacak.

Gazimağusa Belediye meclisi ve KKTC Bakanlar kurulu tarafından da onaylanarak yürürlüğe giren yeni tüzük uyarınca, aylık 10 ton olan maktu ücret uygulaması yürürlükten kaldırıldı. Yeni tüzüğe göre Gazimağusa Belediyesi’nin su aboneleri bundan böyle kullandıkları kadar suyun bedelini ödeyecekler. Geçmişte iki aylık faturalarda 20 tona kadarki kullanımlarda sabit ücret ödeyen aboneler, kullanmadıkları suyun da bedelini ödemek zorundayken, yeni sistemde artık kullanılan miktarda su, aylık olarak ücretlendirilerek abonelere bildirilecek.

Yeni uygulama hakkında bilgi veren Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, su ve hizmet faturalarını bugüne kadar abonelere iki ayda bir kez olmak üzere yılda 6 kez gönderdiklerini ancak artık ayda 1 olmak üzere, yılda toplam 12 kez fatura dağıtacaklarını söyledi. Maktu ücret uygulamasının hem abonelerin kullanmadıkları suyun bedelini ödemek zorunda bıraktığını, hem de tasarrufu önleyici etkide bulunduğunu belirten Oktay Kayalp, yeni sistemle hem tüketimde tasarrufun teşvik edileceğini, hem de abonelerin daha ekonomik koşullarla su tüketmesinin sağlanacağını söyledi.

Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin su kullanımından doğacak gelirlerden daha çok suyun tasarruflu kullanımına önem verdiğine değinerek, belediyelerin gelirlerini artırabilecekleri formüller yaratabileceğini ancak, su miktarını ve arzını artırmanın pek mümkün olmadığını vurguladı. Maktu ücret sisteminde, kullanılıp kullanılmadığına bakılmaksızın, sabit su miktarının faturalandırıldığını söyleyen Oktay Kayalp, kullanım karşılığı ücretlendirme sistemiyle, en büyük hedeflerinin su kullanımında tasarrufu sağlamak olduğunu kaydetti.

Aylık su faturalarının abonelere dağıtımının başladığını da açıklayan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, halen eski sistemle devam eden sayaç okuma yöntemini de değiştireceklerini ve yakın bir gelecekte elektronik okuma ve anlık faturalandırma sistemini uygulamaya sokacaklarını da sözlerine ekledi. Bilgisayar destekli sayaç okuma sistemiyle ilgili altyapı çalışmasının tamamlanma aşamasında olduğunu söyleyen Kayalp, bu yöntemle personel verimliliğinin artırılacağını belirtti.

Çağın gerektirdiği teknolojik araçları kullanma konusunu titizlikle ele aldıklarına da atıf yapan Oktay Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin bütün çalışma alanlarında teknoloji geliştirme ve yenileme konusunda yoğun bir mesai içinde olduğunun da altını çizdi.


Aygın ve Kayalp Kıbrıs’a Döndü.. (01.04.2004)

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, katı atık denetimi ve geri kazanım konusunda incelemelerde bulunmak üzere gittikleri Almanya’dan döndüler.

Frankfurt, Heidelberg, Manheim Ladenburg ile Durkheim kentlerinde temas ve incelemelerde bulunan belediye başkanları, Prowic ve RSE firmalarının yetkilileriyle çeşitli toplantılarda bir araya gelerek bilgi alışverişinde bulundular.

Almanyadaki temasları sırasında Baden-Württemberg eyaleti ekonomi bakanlığı yetkilileriyle de bir araya gelen Oktay Kayalp ve Sümer Aygın, özellikle çevre koruma ve sağlık konularında görüşmelerde bulundular.

Prowic adlı enerji kuruluşunun daveti üzerine gerçekleşen ziyarette, katı atıkların ve evsel çöplerin kontrollü toplanması, çevre sağlığına uygun biçimde imhası ve enerji üretimi konuları uygulama alanlarında ele alındı.

Avrupa Birliği çevre kriterlerine uygun çöp imhası ve imha sırasında açığa çıkan enerjinin elektrik üretiminde, su arıtmada ve ısıtma-soğutmada kullanımı konularının ülkemizde de uygulamaya sokulmasına ilişkin olarak başlatılan çalışmalar, Almanya’dan gelecek uzmanlar tarafından Kıbrıs’ta da sürdürülerek bir verimlilik analizi gerçekleştirilecek. Analiz sonuçlarından elde edilecek veriler doğrultusunda, projenin Kıbrıs’ta da uygulanıp uygulanamayacağının kararı verilmiş olacak.

Konuya ilişkin olarak Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, yaptıkları değerlendirmede, ziyaretlerinin çok verimli geçtiğini bildirdiler. Evsel atıklarla katı atık denetiminin çağdaş ülkelerde ciddiyetle ele alınan konuların başında yer aldığına dikkat çeken Belediye Başkanları, ülkemizde de katı atık denetiminin teknoloji ile birlikte ele alınması gereği üzerinde durdular. Atıkların ekonomik olarak değerlendirilmesinin en yeni örneklerine tanıklık ettiklerini açıklayan Kayalp ve Aygın, Alman yetkilileri Kıbrıs’a davet ettiklerini ve daha detaylı bir çalışmanın Kıbrıs’ta sürdürüleceğini söylediler.

Dünyadaki en son gelişmeleri takip ederek çağdaş çözümlemeler üretme konusunda kararlı olduklarını da vurgulayan Oktay Kayalp ve Sümer Aygın, ülkemizdeki yaşam kalitesini artırmada yeni yaklaşımların büyük rol üstleneceğini belirttiler.


Gazimağusa’da Mevsim Temizliği.. (24.03.2004)

Gazimağusa Belediyesi, düzenli temizlik hizmetlerine mevsimlik çalışmaları da ilave etti. Baharın gelmesiyle birlikte özellikle ot temizliğine ağırlık veren Gazimağusa Belediyesi Temizlik Birimi, genel çalışmalarla lokal çalışmaları eş zamanlı olarak sürdürecek.

Büyük çaplı bölge temizliklerine Gazimağusa Belediye Kabristanlığı’ndaki otların temizliğiyle başlayan ekipler, çalışmalarını hem küçük el aletleri, hem de ağır iş makinelerinden yararlanarak sürdürüyor.

Her yıl gerçekleşen bu çalışmanın, sezonluk işler arasında önemli bir yer işgal ettiğini bildiren Gazimağusa Belediyesi Temizlik Birimi yetkilileri, yaklaşık bir ay boyunca yoğun olarak ot temizliği ile ilgileneceklerini belirttiler. Otların kurumaya başladığı döneme kadar temizlik çalışmasını tamamlamayı öngördüklerini söyleyen yetkililer, özellikle ot sineklerinin sorun yaratmasına engel olmada bu zamanlamanın büyük önem arz ettiğine değindiler.

Yoğun yağışlarla geride kalan kış mevsimi nedeniyle işlerinin hayli güç olduğuna işaret eden Gazimağusa Belediyesi Temizlik İşleri çalışanları, vatandaşların da en azından evlerinin çevresinde yapacakları temizliğin kendilerine çok büyük yardım sağlayacağı üzerinde durdular.

Vatandaşların temizlik yaptıktan sonra Gazimağusa Belediyesi’nin 185 numaralı telefonuna bildirimde bulunmaları halinde, kaldırılması gereken kirliliğin çok kısa zamanda ve ücretsiz olarak kaldırılacağını da hatırlatan yetkililer, Belediye-vatandaş işbirliğinin kentte yapılması gereken işlerin daha kaliteli biçimde gerçekleştirilmesine katkı sağlayacağını söylediler.

Bu arada, özellikle boş arsalarda zamanla biriken atıkların ve inşaat artıklarının toplanması amacıyla büyük çaplı temizlik hizmetlerine de devam eden Gazimağusa Belediyesi, bu çalışmalarını da kentin bütününde sürdürecek.

Vatandaşlara yeşil alanları koruma ve boş arsalara çöp atılmasına engel olma çağrısı yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da, kentin korunmasının temizlenmesinden daha önemli olduğuna dikkat çekerek, kendilerinin her an için görev başında olduklarını belirtti.


Bugün 22 Mart Dünya Su Günü.. (22.03.2004)

Dünya Su Günü ile ilgili ilk çalışmalar, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 1993’te başlatılmış ve her yılın 22 Mart gününün, “Dünya Su Günü” olarak anılması kararlaştırılmıştır.

1995 yılından itibaren sağlık, kalkınma, kirlenme, yeraltı suları gibi konular tartışılmış, 2004 yılı için ise Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından ana tema “Su ve Afetler” olarak belirlenmiştir.

“Afete karşı kazırlıklı olun, bilgili olun” belgisiyle yapılan bu yılki etkinlikler, "UN International Strategy for Disaster Reduction" (UNISDR) ve "World Meteorological Organization" (WMO) kurumlarının eşgüdümünde gerçekleşiyor.

Kuraklıkların neden olduğu adamıza özgü sorunların yanında, yetersiz altyapı nedeniyle, son yıllarda ülkemizde de ekonomik kayba neden olan su baskınlarını da dikkate alarak, erken uyarı, tahmin ve afete karşı hazırlık gibi konularda devletin, kurumlarımızın ve halkımızın bilgi düzeyinin artırılmasına yönelik çalışmaların çok önemli ve gerekli olduğunu vurgulamak isterim.

Ayrıca, suyun önemine tüm halkımızın dikkatini bir kez daha çekerek, genç kuşaklara suyun değerinin benimsetilerek öğretilmesi ve tasarrufuna yönelik eğitimlere önem verilmesi gerektiği kanısındayım.

Ülkemiz, yarı kurak bir bölgede, bir ada olması dolayısıyla su kaynakları bakımından hiç de şanslı değildir. Su bakımından ülkemizin en şansız kenti olan Gazimağusa’da, suyun önemini iki kat daha iyi kavrayan Gazimağusa Belediyesi, suyla ilgili güçlükleri aşabilmek için en fazla çalışma yapılan yerel yönetim organı durumundadır. Bu çalışmalar büyük özveriyle ciddi ve bilimsel esaslar üzerinde sürdürülmektedir.

Dünya Su Günü, her bireyi kalite ve nicelik olarak suyumuzu gelecek kuşaklar için korumaya ve geliştirmeye çağırıyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’ın gün dolayısıyla yayınladığı bildiride vurguladığı gibi, “Tüm dünya toplumları, suyun adaletli paylaşımı, korunumu, sürdürülebilirliği için barış içinde ortak çabada birleşmelidir” görüşlerine katıldığımı bildirerek, ülkemizde de geleceğimiz olan su konusunda barış içerisinde adımlar atılmasını diliyorum.

Oktay Kayalp
Belediye Başkanı

 

Gazimağusa’da Çiçekler Açacak.. (18.03.2004)

Gazimağusa Belediyesi Park ve Bahçeler Birimi çalışmalarına devam ediyor. Bir yandan kentin değişik yerlerine çiçekler ekilirken, aynı zamanda, Gazimağusa Belediyesi’ne faturalarını ödemek için gelen vatandaşlara da ücretsiz çiçek fidanlarının dağıtımı başladı.

Park ve Bahçeler Birimi’nin Gazimağusa Belediyesi’ne ye ait seralarda yetiştirdiği çiçek fidanları, her yıl olduğu gibi, Belediyeyi ziyaret edenlere evlerine ya da bahçelerine ekmeleri için ücretsiz olarak verilirken, kentin görünümüne güzellik katmak için de yeşil alanlara, parklara ve refüjlere ekiliyor.

Gazimağusa Belediyesi’nin fidan dağıtımı, stoklar el verdiğince devam edecek. Park ve Bahçeler Birim yetkilileri, bu yıl 50 bin kök fidan dağıtımını gerçekleştirmeyi tasarladıklarını belirttiler.

“Kentimizin, yaşayanlara mutluluk veren bir kent olması için durmaksızın çalışıyoruz” diyen Belediye Başkanı Oktay Kayalp “ kendi seralarımızda yetiştirdiğimiz ağaç ve çiçek fidanlarını, Gazimağusa’nın dört bir tarafına ekiyoruz. Bu konuda vatandaşlarımızın duyarlılığından hareketle, Gazimağusa’nın yeşiline katkıda bulunabilmek ve çocuklarımızın çiçek sevgisini artırmak amacıyla bu fidanları dağıtıyoruz” dedi.


Havuzlu Çember Bakımda .. (16.03.2004)

Baharın kendini hissettirmeye içinde bulunduğumuz günlerde Gazimağusa Belediyesi de çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Kentin dört bir yanında çalışmalarını sürdüren Gazimağusa Belediyesi’ne bağlı ekipler, kente güzel bir görünüm katan Sakarya Çemberi’ni de bir bütün olarak bakıma aldı.

Parka Bahçeler ile Bayındırlık Birimleri’nin ortaklaşa yürüttükleri bakım çalışması çerçevesinde çemberdeki havuzun suyu tamamen boşlatılarak genel bakımı ve tamiri yapılıyor. Su tahliye hattı yenilenen havuzun zamanla yıpranan fıskiyeleri de teker teker kontrolden geçirilirken, aydınlatma sistemi de yenisiyle değiştiriliyor. Park ve Bahçeler Birimi’ne bağlı ekipler ise havuz etrafındaki peyzaj düzenlemesini tekrardan gözden geçirerek mevsim çiçeklerinin ekimini gerçekleştiriyor. Çalışmaların tamamlanmasının ardından havuzlu çember, yepyeni bir görünümle yeniden Gazimağusa’nın güzelliğine güzellik katmaya devam edecek.

Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık ve Park Bahçeler Birimleri yetkilileri, kentin simgesi haline gelen bu ve benzeri merkezlerdeki bakım ve düzenleme çalışmalarına devem edeceklerini bildirdiler.


12'inci Gazimağusa Çocuk Festivali 13 Mart'ta Başlıyor
Kayalp:"Çocuğa Yatırım, Toplumun Geleceğine Yatırımdır"..
(11.03.2004, TAK)

Gazimağusa Belediyesi'nin Mağusa Kültür Merkezi (MKM) Çocuk Kulübü ile ortaklaşa düzenlediği "12'inci Gazimağusa Çocuk Festivali" 13 Mart- 1 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile Mağusa Kültür Merkezi Çocuk Kulübü Genel Sekreteri Dudu Cumaoğulları bugün belediyede bir basın toplantısı düzenleyerek, festival hakkında bilgi aktardılar.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, bu yıl 12'incisi düzenlenen festivalin geçmiş yıllara oranla daha çok ilgi ve daha iyi organizasyonla gerçekleştirileceğini belirterek, 13 Mart'ta resim çizme yarışmasıyla başlayacak festivalin, 1 Haziran Dünya Çocuk Günü'nde karnaval yürüyüşü ve gösterilerle son bulacağını söyledi. En değerli ve kutsal yatırımın insana, özellikle de çocuğa yapılan yatırım olduğuna dikkat çeken Kayalp, festivalin düzenlenme amacının toplumun geleceği olan, geleceğin emanet edileceği gençlerin yetiştirilmesi olduğunu belirtti.

"Çocuğa yapılan her yatırım, toplumun yarınına yapılan yatırımdır" diyen Kayalp, festivalle çocukları geleceğe daha iyi hazırlamayı, kendine güvenen, sosyal ve kültürel alanda yeni ve kaliteli bireylerin yetişmesine olanak sağlamayı hedeflediklerini ifade etti. Yıllardır MKM Çocuk Kulübü ile eş ortak olarak birlikte çalıştıklarını ifade eden Kayalp, bu çalışmanın belediye-sivil toplum örgütleri ortak organizasyonlarının en güzel örneklerinden biri olduğunu aktardı. Kayalp, festivale katkılarından ötürü Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Erbil Akbil'e, Gençlik ve Spor Bakanı Özkan Yorgancıoğlu'na, kent ve bölge ilkokulları müdür ve öğretmenlerine teşekkür etti.

MKM Çocuk Kulübü Genel Sekreteri Dudu Cumaoğulları da festival taslak programını açıkladı.

PROGRAM:

Dudu Cumaoğulları'nın açıkladığı, dans yarışması dışında Gazimağusa kent ve bölge ilkokullarını kapsayan festival programına göre, etkinlikler dizisinin ilki olan 7'inci Resim Çizme Yarışması 13 Mart Cumartesi günü saat 09.00'da Polatpaşa İlkokulu'nda yapılacak.

8'incisi yapılacak Mektup Yazma Yarışması ise 9 Nisan'da saat 14.00'te Alasya İlkokulu'nda yer alacak. Yarışmadaki resim ve mektuplar 24 Mayıs'ta Gazimağusa Belediye Sarayı Osman Gökçe Sergi Salonu'nda saat 18.00'de sergilenecek.

MKM Çocuk Kulübü'nün yıl sonu etkinliği 26 Mayıs'ta saat 19.30'da Othello Kalesi'nde yer alacak.

28 Mayıs'ta ise resim ve mektup yarışmalarında kazananlara ödülleri Anıt Gazinosu'nda saat 18.00'de düzenlenecek törenle verilecek.

29 Mayıs'ta bu yıl dördüncüsü düzenlenen Dans Yarışması saat 17.00'de Lala Mustafa Paşa Spor Sarayı'nda gerçekleştirilecek. Bu yarışmaya Gazimağusa bölgesi ilkokularının yanısıra diğer ilçelerdeki ilkokullar da katılabilecek.

Festival kapsamında Doç. Dr. Emete Biran Mertan 31 Mayıs'ta Gazimağusa Belediye Sarayı'nda "Çocukta Savaş ve Barış Kavramı" konulu bir seminer verecek. Seminerin başlama saati 19.00.

12'inci Gazimağusa Çocuk Festivali 1 Haziran'da saat 17.00'de Namık Kemal Lisesi'nden başlayacak festival yürüyüşü ve ardından Namık Kemal Meydanı'ndaki gösteriler ile sona erecek.


Gazimağusa Belediyesi Sağlık Birimi Haşereyle Mücadelede Bu Yıl Erken Alarm Verdi.. (09.03.2004)

Gazimağusa Belediyesi yoğun yağışlar nedeniyle tamamen dolan göllerde haşaratla mücadele çalışmalarını bu yıl daha erken başlattı. Havaların ısınmaya başladığı içinde bulunduğumuz günlerde, yoğun bir program uyarınca çalışmalarına başlayan Gazimağusa Belediyesi Sağlık Birimi, geçmiş yıllara kıyasla, bu yıl daha erken başlatılan mücadele çalışmalarından olumlu sonuçlar alınacağını bildirdi.

Yoğun yağışlar nedeniyle, gedan ilaçlandığını, ayrıca çok sayıda balığın göllere bırakıldığını, yaya ekiplerin de kentte özellikle septiklerin ve küçük su birikintilerinin ilaçlanmasını yürüteceklerini açıkladı.

Sağlık Birimi’nin çalışmalarını aralıksız sürdüreceğini de sözlerine ekleyen Oktay KAYALP, yürüttükleri çalışmadan olumlu sonuçlar alınacağını, ancak daha etkili çalışma yapılabilmesi için vatandaşların da desteğine gereksinim bulunduğunu söyledi.

Vatandaşlardan su depolarının kapaklarını mutlaka kapalı bulundurmalarını, bahçe havuzlarına balık atmalarını ve çevredeki küçük su birikintilerini ortadan kaldırmalarını isteyen Kayalp, bir bardak durgun suda dahi çok sayıda sineğin üreyebileceğine dikkat çekti.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, septik ilaçlama ve diğer sorunlarla ilgili Gazimağusa Belediyesi’ne mutlaka başvurulması gerektiğini de hatırlatarak, 185 Alo Belediye Hattı’nın aralıksız hizmet verdiğini sözlerine ekledi.


Gazimağusa Çiçek Bahçesi Gibi.. (04.03.2004)

Gazimağusa’yı pek yakında rengarenk günler bekliyor. Kentteki yeşil miktarını her geçen gün biraz daha artırmak için uğraş veren Gazimağusa Belediyesi Park ve Bahçeler Birimi, çalışma temposunu artırdı. Yürütülen çalışmalar kapsamında, kentin dört bir yanındaki yeşil alanlara dikilen çiçekler rengarenk görüntüleriyle büyük beğeni uyandırıyor.

Gazimağusa Belediyesi Park ve Bahçeler Birimi tarafından hazırlanan seralarda yetiştirilen çiçek fideleri, kentin dört bir yanına ekiliyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da, Gazimağusa Belediyesi’ne fatura ödemeleri için gelen vatandaşlara, evlerine ve bahçelerine ekmeleri için ücretsiz çiçek fidesi dağıtımına ise 15 Mart’tan itibaren başlanacağını bildiren yetkililer, 2004 yılında toplam 150 bin kök çiçek fidesi üretmeyi hedeflediklerini belirttiler. Gazimağusa Belediyesi Park ve Bahçeler Birimi, geçtiğimiz yıl da, 120 bin kök çiçek fidesi üreterek bunları hem kentin dört bir yanına ekmiş, hem de vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtmıştı.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp “ belediyemize ait seralarda yetiştirdiğimiz ağaç fidanları ve çiçek fidelerini Gazimağusa’nın dört bir tarafına ekiyoruz. Bu konuda vatandaşlarımızın duyarlılığını biliyoruz. Her yıl olduğu gibi, bu yıl da, Gazimağusa’nın yeşiline katkı yapacak tüm hemşehrilerimize ücretsiz çiçek dağıtmaya devam edeceğiz” dedi. Ücretsiz dağıtımla ilgili tüm önlemlerin alındığına işaret eden Oktay Kayalp, dağıtımın 15 Mart itibariyle başlayacağını da sözlerine ekledi.


Gazimağusa’da Kaldırım Yapımına Devam.. (02.03.2004)

Gazimağusa Belediyesi, imar çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Kentin bir çok noktasında çalışmalarını kesintisiz olarak sürdüren Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık ve İmar Birimi, kaldırım inşaatını da aralıksız sürdürüyor.

Gazimağusa Belediyesi’ne bağlı ekipler tarafından sürdürülen çalışmalarda hem yeni kaldırımlar inşa ediyor, hem de mevcutların bakımı gerçekleştiriliyor. Kaldırım inşasını kesintisiz hizmet dalları arasında gören Gazimağusa Belediyesi, sadece araç trafiğinde değil, yaya ulaşımında da güvenliği ön planda tutarak çalışmalarına devam ediyor.

Yürütülen çalışmaları yerinde denetleyen Belediye Başkanı Oktay Kayalp, yaptığı değerlendirmede, kaldırım inşasına büyük önem verdiklerini belirterek, Gazimağusa’nın her geçen gün kaldırım bakımından daha da zenginleştiğini söyledi. Üzerinde titizlikle durdukları konuların başında kaldırım inşasının geldiğini belirten Belediye Başkanı KAYALP, 2003 yılı içinde yaklaşık 4000 metrekare kaldırım yaptıklarını, 2004 yılında ise şu ana kadar 1500 metrekare yeni kaldırım yapıldığını söyledi.

Oktay KAYALP, ‘bir kentte insana verilen değer, o kentteki kaldırım miktarıyla ölçülür’ şeklindeki yaklaşımı kendilerine ilke edindiklerini söyleyerek, Gazimağusa’da ana arterlerde, kentin bir ucundan diğerine, hiç kaldırımdan inmeden ulaşımın mümkün olduğuna dikkat çekti. Ana arterlerde kaldırımların tamamına yakınının inşasının bitirildiğini bildiren Oktay Kayalp, ara yollarla sokak aralarında da bu düzeyi hedeflediklerini söyledi. Son olarak yapımına devam edilen kaldırımların, bulunduğu bölge itibariyle, özellikle öğrencilerin güvenliği bakımından büyük önem taşıdığını belirten KAYALP, her alanda yürüttükleri çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerini sözlerine ekledi.


Belediye - Devlet Dayanışması.. (27.02.2004)

Gazimağusa Belediyesi, Gazimağusa Devlet Hastanesi’nin çok eski olan ve artık tamir edilemez hale gelen su ve sıhhi tesisatını bütünüyle yeniledi.

Son bir haftadır Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birimi’nin sürdürdüğü çalışmalar sonucunda, ağırlıklı su sistemi olmak üzere, Devlet Hastanesi’nin sıhhi tesisatı baştan başa yenilenmiş oldu.

Acil servis, poliklinikler ve tedavi servislerinin bütün su ve sıhhi tesisatının yenilendiği çalışmada, belediye personeli görev alırken, kullanılan malzemeler de Gazimağusa Belediyesi tarafından sağlandı.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, konuya ilişkin bir açıklamada bulunarak, insan sağlığı ile en doğrudan ilgisi bulunan iki kurum olan belediye ile hastane arasındaki işbirliğinin önemine dikkat çekti. Halka daha kaliteli sağlık hizmeti verilmesini Gazimağusa Belediyesi olarak çok önemsediklerine dikkat çeken Kayalp, kamu kurumlarının işbirliği yaparak, vatandaşlar için ürettikleri hizmetlerde kalite artırımını daha kolay ve ekonomik biçimde gerçekleştirebileceklerine işaret etti.

Oktay Kayalp, Gazimağusa Belediyesi olarak hastanede tamamladıkları çalışmada yaklaşık beş milyarlık bir harcama yaptıklarını da sözlerine ekleyerek, halk sağlığını ilgilendiren her konuyu, kendi sorumluluk alanlarında olup olmadığına bakmaksızın, bundan böyle de öncelikle ele alacaklarını vurguladı. Sağlık Bakanlığı ile gerçekleştirdikleri bu dayanışmayı diğer kurumlarla da gerçekleştirmeye hazır olduklarını da söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, “önce insan” diyerek çalışmaya devam ettiklerinin de altını çizdi.


Gazimağusa Belediyesi’nin Düzenlediği 4. Türk Müziği Beste Yarışması’nda Muhteşem Final.. (26.02.2004)

Gazimağusa Belediyesi’nin, bu yıl dördüncüsünü düzenlediği Türk Müziği Beste Yarışması’nın finali dün akşam (25 Şubat, Çarşamba) YDÜ Atatürk Kongre Merkezi Büyük Salonu’nda yapıldı.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın yaptığı kısa açış konuşmasıyla başlayan ve Bayrak Televizyonu’ndan da canlı olarak yayınlanan finalde, birinciliği “Yalnızca Bir Umuttu Beklediğim” adlı Hicaz Makamı’ndaki eseriyle Dr. Tugay Akalın, ikinciliği “Bu Sabah Bir Gül Gördüm” adlı Nihavend eseriyle Dr. Aytekin Çolakoğlu, üçüncülüğü de “İlk Defa Bu Kadar” adlı Hicaz eseriyle Ulus Yeşilada kazandı.

Büyük Jüri başkanlığını ünlü besteci ve müzik adamı Necip Gülses’in üstlendiği final gecesinde, birinci gelen Dr. Tugay Akalın’a anı plaketiyle 600 milyon liralık ödül çekini Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, ikinci Dr. Aytekin ÇOLAKOĞLU’na plaketiyle 400 milyon liralık ödül çekini Meclis Başkanı Fatma Ekenoğlu, üçüncü olan Ulus Yeşilada’ya da anı plaketiyle 300 milyonluk ödül çekini Lefkoşa Belediye Başkanı Kutlay Erk verdi. Eserleri Büyük Jüri tarafından mansiyona layık bulunan Baysal Gülboy ile Murat Ertüzün’e ise plaketleriyle 100’er miltonluk teşvik ödülleri Yüksek Mahkeme eski başkanı Salih Dayıoğlu tarafından verildi.

Finalde yarışan 10 eserin Türkiye’den gelen sanatçılar Melihat Gülses ve aslen Kıbrıslı olan Cem Kafkas tarafından seslendirildiği gecede, jüri değerlendirmesini yaparken, konuk sanatçılar da mini bir konser verdiler. İzleyenlerin de eşlik ettikleri konserin ardından ödül seremonisine geçildi.

Sunuculuğunu Ebru Özüşen’in yaptığı Final Gecesi’nin ödül töreni ise, Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu sorumlusu Milletvekili Arif Albayrak tarafından gerçekleştirildi. Final Gecesi’nin sonunda, Dr. Tugay Akalın’ın birinci gelen Hicaz makamındaki Yalnızca Bir Umuttu Beklediğim adlı eseri, Cem Kafkas tarafından bir kez daha seslendirildi.


Gazimağusa Belediyesi 4. Türk Müziği Beste Yarışması Yarın Akşam (25 Şubat Çarşamba) Yapılıyor.. (24.02.2004)

Gazimağusa Belediyesi’nin bu yıl dördüncüsünü düzenleyeceği Türk Müziği Beste Yarışması yarın akşam (25 Şubat Çarşamba) Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kongre Merkezi’nde yapılıyor. Jüri başkanlığını Türkiye’nin en önde gelen bestekarlarından Necip Gülses’in yapacağı büyük finalde, birinci gelecek bestekara 600, ikinciye 400, üçüncüye 300 milyon para ödülü ve plaket, ayrıca iki besteciye de 100’er milyonluk mansiyon ödülü verilecek.

Bu yılki beste yarışmasında finalde yarışacak sekiz eseri genç ve başarılı TRT ses sanatçılarından Cem Kafkas seslendirecek. Geceye aynı zamanda Melihat Gülses’de konuk sanatçı olarak katılacak.

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu Şefi Adil Sönmez başkanlığında, oluşan ön jüri, yarışmaya başvuran eserler arasında yaptığı değerlendirmede, Sıla, Dönecek, Beyaz Gül, Belki-1, Muflon, Belki-2, Yağmur, Sükun, Kamelya ve Siyah Lale rumuzlarıyla yarışmaya katılan bestekarların finalde yarışmasına karar vermişti.

Diğer üyelerinin final gecesi öncesinde açıklanacağı büyük jüri, finale kalan eserleri değerlendirip ilk üçe girecek eserleri ve iki de mansiyon ödülünün sahiplerini belirleyecek.

Bu akşam saat 20:30’da gerçekleşecek Gazimağusa Belediyesi 4. Türk Müziği Beste Yarışması’na giriş ücretsiz olacak. Yarışmayı izlemek isteyenler davetiyelerini Girne, Gazimağusa ve Lefkoşa Belediyeleri Halkla İlişkiler Birimleri’nden temin edilebilirken, salon girişinden de alabilecekler.

 


Gazimağusa’da Pastırma ve Sucukta Onay Dönemi Başladı.. (23.02.2004)

Gazimağusa Belediyesi, bir süreden beridir yoğunlaştırılmış bir program dahilinde sürdürdüğü sağlık kontrollerine ara vermeden devam ederken, pastırma ve sucukta “belediye onay etiketi” uygulamasını başlattı. Özellikle bir aydır devam eden et ürünlerine ilişkin denetimlerde, sağlığa aykırı olduğu tespit edilen ürünlere sıklıkla rastlanması üzerine yeni bir uygulama başlattı. Bu uygulama uyarınca, Gazimağusa belediye sınırları dahilinde satılacak bütün pastırma ve sucukların, sağlığa uygun olduğunu bildiren belediye mühürlü etiketlerle satılması zorunlu hale gelmiş oluyor.

Konuyla ilgili olarak Gazimağusa’da faaliyet gösteren bütün kasaplarla bir bilgilendirme toplantısında buluşan Gazimağusa Belediyesi yetkilileri, amaçlarının hem üreticiyi, ama özellikle de tüketiciyi korumak olduğunu bildirdiler. Kasaplardan ürettikleri ürünleri mutlaka Gazimağusa Belediyesi eli ile tahlil ettirmelerini isteyen yetkililer, tahlil edilmeden satışa sunulan ürünlerin satışına engel olacaklarını açıkladılar.

Vatandaşlardan, Gazimağusa Belediyesi onay etiketi bulunmayan ürünler konusunda dikkatli olmasını isteyen Sağlık ve Zabıta Birim yetkilileri, onaysız ürünlerin sağlık kontrolünden geçmediği için güvenli olamayabileceğine dikkat çektiler.

Kasaplarda ve sucuk imalathanelerinde üretilen bütün ürünlerin, Veteriner Dairesi’nde yaptırılacak tahlillerinde insan sağlığına uygun olduğunun tespit edilmesinin ardından güvenle tüketilebileceğine işaret eden yetkililer, bu yeni uygulamanın sadece kasaplarda değil marketlerde de devam edeceğini bildirdiler.

Yeni üretilen ürünleri mühürleyerek satışını bir süreliğine durduran Gazimağusa Belediyesi’ne bağlı ekipler, bu ürünlerin ancak tahlil sonuçlarının olumlu olması durumunda ancak Gazimağusa Belediyesi’nin onayını gösteren etiketlerle yeniden satışa arzının mümkün olabileceğini bildirdiler.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, konuyla ilgili açıklamasında, pastırma ve sucukların, halk sağlığını tehlikeye düşürmeyecek standartlarda olması gerektiğini hatırlatarak, kendilerinin kurum olarak yetkilerini sonuna kadar kullanacaklarını söyledi. Üreticilerden Gıda Tüzüğü’ne uygun üretim yapmalarını isteyen Oktay Kayalp, tüketicileri de Gazimağusa Belediyesi’nin onayı bulunmayan ürünleri tüketmemeleri konusunda uyardı. Onaysız ürünlerin satışının ancak tüketicilerin işbirliği ile engellenebileceğinin altını çizen Belediye Başkanı Kayalp, küçük ölçekli işletmeler dahil, bütün ürünlerin denetim kapsamında olduğunu hatırlatarak, vatandaşlardan gelecek her türlü ihbarın anında değerlendireceğini bildirdi.

Halk sağlığının güvence altında bulundurulmasının belediyelerin öncelikli görevleri arasında yer aldığını söyleyen Oktay Kayalp, gıda denetimi ve tüketiciye sağlıklı gıdaların ulaşmasını garanti altına alma konusuna bundan böyle her zamankinden daha yoğun bir uğraş sergileyeceklerinin hem üreticiler, hem de tüketiciler tarafından çok iyi bilinmesini istedi. Kayalp, Gazimağusa halkını sağlıksız ürünlerden korumak yanında, üreticileri de sağlıklı üretim konusunda bilinçlendirmeyi amaçladıklarını sözlerine ekleyerek, sağlıklı gıda üretimi ve satışı konusunda uygun standartları sağlamanın ana hedefleri olduğuna dikkat çekti. Sağlıksız gıda üretiminin hem halk sağlığını tehdit ettiğini, hem de üreticiler için önemli bir ekonomik kayıp anlamı taşıdığını belirten Oktay Kayalp, bu konudaki uygulamalarının belediyelerin yasal yükümlülükleri arasında yer aldığına işaret ederek, görevlerini ödünsüz yerine getireceklerinin altını çizdi.


Gazimağusa’da Yol Tamiratı.. (11.02.2004)

Gazimağusa Belediyesi, yoğun yağışlar nedeniyle kentin farklı noktalarındaki yollarda meydana gelen bozulmaları tamir etmeye başladı.

Karayolları Dairesi’ne bağlı asfalt şantiyesinde, içinde bulunulan dönemde üretim yapılmaması nedeniyle, belli bir süre geçici önlemlerle yol tamiratını yürüten Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birimi’ne bağlı ekipler, şantiyenin belediyeler için özel olarak yaptığı üretimden yararlanarak kalıcı tamirat işine yoğun bir tempo ile başladı.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Karayolları Dairesi’ne bağlı asfalt şantiyesinde belediyeler için özel üretim gerçekleştirilmesi nedeniyle Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na teşekkür etti.

İlk günkü çalışmalarda yaklaşık olarak 13 tonluk bir asfaltlama işini tamamlayan ekipler, bu çalışmalarını hava koşulları el verdiği sürece devam ettirecek.

Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık birimi yetkilileri, kentin çok önemli bir bölümünde ciddi sıkıntı olmadığına işaret ederek, “Gazimağusa yollarının tamamına yakınının yenilenmiş olması yağmurlar nedeniyle ciddi sıkıntı yaşanmamasını sağlamıştır” dediler.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da konuya ilişkin açıklamasında, kentin bütün yollarının ya yenilendiğini, ya da önemli oranda bakımdan geçirildiğine işaret ederek, kentteki sıkıntıların daha ziyade mülkiyeti devlete ait yollarda yaşandığını bildirdi.

“Geçmiş dönemde merkezi yönetimin kendi mülkiyetindeki ulaşım arterlerine ilgisi hiç yoktu. Yeni oluşan hükümetin bu konuya gereken duyarlılıkla yaklaşacağından eminim. Sınırlarımız dahilindeki devlete ait yolların yenilenmesi konusunda önemli bir hazırlığı tamamlamış bulunuyoruz” diyerek, merkezi yönetimle işbirliği yaparak ihtiyaçlı noktalarda yeni, bir yol çalışmasını yakında başlatabileceklerine dair inancını bildirdi.

 


Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali 9 Şubat’ta başlıyor.. (09.02.2004)

* 9 şubat Pazartesi akşamı (yarın) Saat 19:00’da festivalin galası var. Gala gecesinde “O da beni seviyor” filmi gösterilecek. Filmin yönetmeni Barış Pirhasan ile sinema eleştirmeni Vecdi Sayar da Lefkoşa Galeria Sineması’ndaki galada hazır bulunacak...

* 9-20 Şubat 2004 tarihleri arasında yer alacak festivalde 11 film Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne Galeria Sinemaları’nda dönüşümlü olarak gösterilecek. Tam biletin 5 Milyon olacağı festivalin biletleri Galeria Sinemaları’ndan satılacak. 40 milyonluk Kombine biletler ise Lefkoşa Türk Belediyesi, Gazimağusa Belediyesi ve Girne Belediyesi Halkla İlişkiler’de satışa sunuldu...

Lefkoşa Türk Belediyesi, Gazimağusa Belediyesi ve Girne Belediyesi’nin birlikte düzenlediği “Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali” 9 Şubat Pazartesi günü başlıyor. Festivalin galası 9 Şubat akşamı (yarın) Lefkoşa’da yapılacak ve gala ücretsiz olacak. Gala gecesinde Barış Pirhasan’ın 2001 Antalya Film Festivali’nde En İyi 3. Film, En İyi Kurgu ve Jüri Özel ödülünü kazanan ve 2002 SİYAD Ödülleri töreninde filmin oyuncularından Ece Ekşi’nin Umut Veren Kadın Oyuncu ödülünü aldığı “O da beni seviyor” filmi gösterilecek. Gecede filmin yönetmeni Barış Pirhasan ile ünlü sinema eleştirmeni Vecdi Sayar da hazır bulunacak.Festivalde kapsamında 11 film gösterilecek ve filmler 3 kentte dönüşümlü olarak gösterime girecek. Çoğu Avrupa ülkelerinden olmak üzere toplam 11 film 10 Şubat akşamından itibaren Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne’de sinemaseverlerin karşısına çıkacak. François Ozon’un “Kumun Altında” , Antonio Hernandez’in “ Sınırsız Kentte”, Ken Loach’ın Afilli Delikanlı”, Costa Gavras’ın “Amen”, Nuri Bilge Ceylan’ın “Uzak” , Oliver Stone’nin “Commandante-Son Efsane” , Vangelis Serdaris’in “ Aşkın Yedinci Güneşi” , Barış Pirhasan’ın “O Da Beni Seviyor” , Gerard Lauzier’in “ Sakar Profesör”, Tolga Örnek’in “Hititler” ve Robert Schwentke’nin “ Dövme” filmlerinin gösterileceği Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali’nin gece seansındaki filmler 18:30’da başlayacak. Ayrıca 14 Şubat 2004 Cumartesi ve 15 Şubat 2004 Pazar günü sabah seansında gösterilecek filmler ise saat 11:30’da başlayacak. Fransız, İspanyol, Alman, Romen, Türk ve Yunan sinemalarının saygın örneklerini Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne’de seyretme fırsatı bulacak sinemaseverler 11 gün boyunca Avrupa Filmleri ile dolu günler geçirecekler.

Filmler için tek bilet fiyatı 5 milyon TL olarak belirlenirken, tüm filmleri izlemek isteyenler için de kombine bilet satılıyor. Sadece tek bölgede kullanılacak ve 11 ayrı filmi kapsayacak 40 milyonluk kombine biletler üç belediyenin Halkla İlişkiler Birimleri’nden alınabiliyor. Normal biletler ise filmlerin gösterileceği Lefkoşa Galeria Sineması, Gazimağusa Galeria Sineması ve Girne Galeria Sineması’nda satılıyor.

Türkiye’nin tanınmış sinema eleştirmenlerinden Vecdi Sayar ve yönetmen Barış Pirhasan 10 Şubat Salı günü, saat 17.00’de Gazimağusa Belediye Sarayı Osman Gökçe Sanat Galerisi’nde Avrupa Filmleri hakkında konferans verecek.

 
 
 

 

 


Pastırma ve Sucuğa Dikkat! 400 Kiloluk İmha.. (30.01.2004)

Gazimağusa Belediyesi, düzenli sağlık kontrollerine ara vermeden devam ediyor. Önceki gün yapılan kontrollerde, numune alınarak tahlil edilen sucuk ve pastırmalardan sağlığa aykırılık içerenler toplatılarak imha edildi.

Yoğunlaştırılmış bir program dahilinde devam eden kontroller belediyeye bağlı Zabıta ve Sağlık birimleri tarafından yerine getiriliyor. Son yapılan kontrollerde özellikle Kasaplar ve sucuk imalathaneleri mercek altına alındı. Yürütülen kontrollerde, genel hijyen kuralları yanında, üretilen pastırma ve sucuklardan alınan numunelerin Veteriner Dairesi’ne gönderilmek suretiyle sağlığa uygunluğu araştırılıyor.

Son denetimlerde alınan numunelerden elde edilen tahlil raporları sonucunda, piyasa değeri yaklaşık 4 Milyar lira olan 400 kilo pastırma ve sucuk müsadere edilerek imha edildi. Gazimağusa Belediyesi Sağlık ve Zabıta Birim yetkilileri, geçtiğimiz hafta yapılan denetimde de sağlığa aykırılık içeren ürünleri müsadere ederek imhasını gerçekleştirmişti. Yeni üretilen ürünleri mühürleyerek satışını durduran Gazimağusa Belediyesi’ne bağlı ekipler, bu ürünlerin ancak alınacak tahlil sonuçlarına göre yeniden satışa arzının mümkün olabileceğini bildirdiler.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, içinde bulunulan mevsimin yoğun olarak tüketilen gıdaları arasında yer alan pastırma ve sucukların, halk sağlığını tehlikeye düşürmeyecek standartlarda olması gerektiğini hatırlatarak, üreticilerden Gıda Tüzüğü’ne uygun üretim yapmalarını istedi.

Halk sağlığının güvence altında bulundurulmasının belediyelerin öncelikli görevleri arasında yer aldığını söyleyen Oktay Kayalp, gıda denetimi ve tüketiciye sağlıklı gıdaların ulaşmasını garanti altına alma konusuna bundan böyle her zamankinden daha yoğun bir uğraş sergileyeceklerinin bilinmesini istedi.

Kayalp, Gazimağusa halkını sağlıksız ürünlerden korumak yanında üreticileri de sağlıklı üretim konusunda bilinçlendirmeyi hedeflediklerini sözlerine ekleyerek, sağlıklı gıda üretimi ve satışı konusunda yeni bir dizi çalışma başlattıklarını ve yakında açıklayacakları bu önlemlerle yürüttükleri denetim işlevini bir üst düzeye çıkaracaklarını belirtti.


Gazimağusa Belediyesi Sağlık Kontrollerini Yoğunlaştırdı .. (27.01.2004)

Gazimağusa Belediyesi, düzenli sağlık kontrollerini sürdürüyor. Yoğunlaştırılmış bir program dahilinde devam eden kontroller belediyeye bağlı Zabıta ve Sağlık birimleri tarafından yerine getiriliyor. Son yapılan kontrollerde özellikle Kasaplar ve sucuk imalathaneleri ile kentteki bütün su istasyonları mercek altına alındı. Ayrıca, kent su şebekesinden de farklı noktalardan alınan numuneler diğerleriyle birlikte tahlil edilmek üzere Devlet Laboratuarı’na gönderildi.

İçme ve kullanım suyunun halk sağlığı bakımından uygunluğunu temin etmek için yoğun bir uğraş veren Gazimağusa Belediyesi, su istasyonlarına yönelik düzenli kontrollerine ek olarak, şebeke suyundan da farklı noktalardan alınan numuneleri mikrobiyolojik kontrolden geçirecek.

Kasaplarda yürütülen kontrollerde ise, genel hijyen kuralları yanında, üretilen pastırma ve sucuklardan alınan numunelerin Devlet Laboratuarı’na gönderilmek suretiyle sağlığa uygunluğu araştırılıyor. Üretilen sucuk ve pastırmaların tahlil sonuçları elde edilinceye karar satışını durduran Gazimağusa Belediyesi Sağlık ve Zabıta Birim yetkilileri, geçtiğimiz hafta yapılan denetimde sağlığa aykırılık içeren ürünleri müsadere ederek imhasını gerçekleştirmişti.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, halk sağlığının güvence altında bulundurulmasının belediyelerin öncelikli görevleri arasında yer aldığını söyledi. Gazimağusa’nın hem içme, hem de kullanım suyunda bu güne kadar sağlığı tehdit edebilecek önemli sakıncalara rastlanmadığının altını çizen Oktay Kayalp, bütün uğraşlarının bundan böyle de sudaki kalitenin korunmasını ve hatta artırılmasını sağlamak olduğunu bildirdi. Gıda denetiminin ve tüketiciye sağlıklı gıdaların ulaşmasını garanti altına almanın da üzerinde hassasiyetle durdukları konuların başında yer aldığını belirten Kayalp, Gazimağusa halkını sağlıksız ürünlerden korumak yanında üreticileri de sağlıklı üretim konusunda bilinçlendirmeyi hedeflediklerini söyledi. Oktay Kayalp, sağlıklı gıda üretimi ve satışı konusunda yeni bir dizi önlemler üzerinde çalıştıklarına da değinerek, yakında açıklayacakları bu çalışmalarıyla piyasada oto kontrolü geliştirmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.


Gazimağusa Belediyesi’nden Sağlıksız İşyerlerine Geçit Yok .. (23.01.2004)

Gazimağusa Belediyesi Zabıta Birimi, bir ihbarı değerlendirerek düzenlediği baskında, sağlıksız koşullarda etkinlik gösteren bir lokantayı mühürledi.

Çok kötü koşullarda çalışan ve 2004 yılı çalışma izni olmayan lokantada Gazimağusa Belediyesi Zabıta Birimi’nin yaptığı denetimde, KKTC vatandaşı olmayan çalışanların çalışma izinleri bulunmadığı saptandı. İnsan sağlığını ciddi biçimde tehdit eden bir durumun tespit edildiğini bildiren Gazimağusa Belediyesi Zabıta Birimi yetkilileri, yasalara aykırı olarak faaliyet gösteren ve işletmecisinin de sağlık karnesi bulunmayan işyerinde, hijyen koşullarından söz etmenin olanağı bulunmadığını belirttiler.

Yeraltı su deposuna yağmur suyu karışan, gerek temizlik ve hijyen koşullarına, gerekse yasal zorunluluklara uyulmadığı saptanan iş yeri, duyarlı vatandaşların dikkatini çekmiş ve durum Gazimağusa Belediyesi Zabıta Birimi’ne bildirilmişti. Zabıta ekipleri gelen ihbar doğrultusunda gittikleri işyerinde, sağlık koşullarıyla taban tabana zıt bir durumla karşılaştılar. Gerek gıda maddeleri, gerekse üretimde kullanılan araç gereç, sağlık bakımından kullanışa elverişsiz, ayrıca yasal zorunluluklar yerine getirilmemiş lokantada Gazimağusa Belediyesi Zabıta Birimi’ne bağlı ekip, yaptığı inceleme sonucunda tutanak hazırlayarak söz konusu işletmenin faaliyetini durdurdu.

İzinlendirilmemiş işyeri çalıştırmak, sağlık karnesiz ve çalışma izni bulunmayan personel çalıştırmak ve insan sağlığını tehdit etmek konularında yasal işlem yapan Gazimağusa Belediyesi Zabıta Birimi, söz konusu mekanın gerekli koşullara uygun hale getirilinceye kadar faaliyetlerini durdurarak denetim altına aldı.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kimsenin insan sağlığını hiçe sayarak gıda üretimi ve satışı yapamayacağına değinerek, karşılaşılan manzaranın oldukça çarpıcı olduğunu belirtti. Vatandaşları sağlıksız koşullarda üretim ve satış yapan işletmelere karşı duyarlı olmaya çağıran Oktay Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin gelen her ihbarı değerlendirdiğini, son mühürleme olayının da bun un en somut örneği olduğunu söyledi. Gazimağusa Belediyesi’nin kentin bütününde denetim çalışmalarına yoğunluk kazandırdığına da değinen Oktay Kayalp, “son yaşanan olaya duyarlı hemşehrilerimizin uyarısıyla müdahale edilmiştir. Bu güzel duyarlılığı gösterenlere teşekkür ederim” diyerek, Gazimağusalılar’dan belediye çalışmalarına yön verecek girişimler beklediklerinin altını çizdi.

 

 


Gazimağusa’da Temizlik Çalışmaları Hızlandırıldı.. (21.01.2004)

Gazimağusa Belediyesi, temizlik çalışmalarına hız verdi. Büyük çaplı bölge temizlikleri yanında, kış aylarına özgü “ot temizliğine” de ağırlık veren Gazimağusa Belediyesi Temizlik Birimi’ne bağlı ekipler, ağır makinelerin yanısıra, motorize ekiplerle de temizlik çalışmalarını sürdürüyor.

Düzenli olarak sürdürülen temizlik çalışmalarına öncelikle ana arterlerden başlanarak, yol kenarlarındaki ve yeşil alanlarda bulunan otların kesilmesiyle devam ediliyor. Yaz aylarına yönelik önemli bir önlem olarak değerlendirilen bu çalışma sayesinde, birçok bölgede yangın olasılığı en aza indirgenmiş oluyor. Kış ayları boyunca her yıl yinelenen bu çalışma, ilkbaharın bitimine dek sürdürülecek.

Bu arada, özellikle boş arsalarda zamanla biriken atıkların ve inşaat artıklarının toplanması amacıyla büyük çaplı temizlik hizmetlerine de yoğunluk kazandıran Gazimağusa Belediyesi, bu çalışmalarını kentin bütününde gerçekleştirecek.

Vatandaşlara yeşil alanları koruma ve boş arsalara çöp atılmasına engel olma çağrısı yapan Gazimağusa Belediyesi Temizlik Birim yetkilileri, kentin korunmasının, temizlenmesinden daha önemli olduğuna dikkat çekti. Kendilerinin her an için görev başında olduklarını belirten birim yetkilileri, büyük çaplı atıkların Gazimağusa Belediyesi’nin 185 numaralı telefonuna bildirilmesi durumunda hızla kaldırılabileceğini de vurguladılar.


Gazimağusa Belediyesi Kabristanlık’ta Düzenleme Çalışması Başlattı.. (20.01.2004)

Gazimağusa Belediyesi, Gazimağusa Kabristanlığı’nda düzenleme çalışması başlattı. Daha önce kabristanlıkta genişletme çalışmalarını tamamlayan Gazimağusa Belediyesi, şimdi de eski bölümle yeni kısmın birleştirilerek bağlantı yollarının yapımını başlattı. Çalışmalar Gazimağusalılar’ın yitirdikleri yakınlarını daha rahat ve huzurlu bir ortamda ziyaret edebilmeleri amacıyla başlatıldı.

Gazimağusa Belediyesi’ne bağlı üç birimin ortaklaşa başlattığı çalışmalarda, Bayındırlık Birimi ana yürüyüş yollarının inşasını üstlenirken, Temizlik Birimi de, hem temizlik ve genel düzenleme çalışmalarını yürütüyor. Su İşleri Birimi ise, saptanan merkezi noktalara su hattı çekme işlemine devam ediyor.

Vatandaşların yitirdikleri yakınlarını huzurlu ve düzenli bir ortamda ziyaret edebilmeleri için Gazimağusa Belediye Kabristanlığı’nda iyileştirme ve yenileme çalışmaları başlattıklarını söyleyen Oktay Kayalp, bu yönde birimlerin bir araya gelerek, koordineli bir şekilde projelerini ortaya koyduğunu ve çalışmaların başlatıldığını söyledi. Projenin belli bir bölümünün Kurban Bayramı’na kadar biteceğini, ancak çalışmaların bayram sonrasından da devam edeceğini bildirdi. Geçtiğimiz yıl da benzer bir çalışma başlattıklarına da değinen Kayalp, genişletme işleminden sonra iki bölümü entegre edebilmek amacıyla bu yıl yeni bir projeyi uygulamaya aldıklarını belirtti. Uyguladıkları projeyi iki etaba ayırdıklarını da anlatan Oktay Kayalp, ilk etabı bayrama kadar tamamlayacaklarını, ikinci etap çalışmalara ise Kurban Bayramı’nın ardından devam edeceklerini sözlerine ekledi.

 

 


Belediye Başkanları’ndan Denktaş’a Tepki.. (03.01.2004)

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş ile Lefkoşa Belediye Başkanı Kutlay Erk Arasında önceki gün gerçekleşen ve kamuoyuna da yansıyan görüşmeye ilişkin olarak Gazimağusa, Girne, Serdarlı ve Akıncılar Belediye Başkanları, ortak bir açıklama yayınlayarak Cumhurbaşkanı’nı kullandığı yöntem ve üslupla ilgili olarak sert bir dille eleştirdiler. Belediye Başkanları’nın yayınladığı açıklamanın tam metni aşağıdaki gibidir.

KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Rauf Raif Denktaş’ın Lefkoşa Belediye Başkanı Sayın Kutlay Erk’e yönelik, basın mensupları önündeki davranışı nedeniyle, aşağıdaki açıklamanın yapılması, halka en yakın yönetim organları olarak belediyelerin itibarını gözetmek bakımından kaçınılmaz olarak değerlendirilmiştir.

Öncelikle belirtilmelidir ki, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Başkenti Lefkoşa’nın Belediye Başkanı’nı basın önünde görüşmeye çağırmak ve azarlar nitelikli bir eda ile eleştirilerini yanıtlamak, devletin başı olan Cumhurbaşkanı’nın kullanacağı bir yöntem olamaz. Şeffaf yönetim anlayışı elbette basının denetim ve gözetimine açıklığı gerektirir. Ancak bu açıklığın gerektirdiği üslup Cumhurbaşkanı dahil hiçbir yetkili ve sorumlu tarafından asla terk edilemez. Devlet kurumlarının başındaki yasal temsilcilerinin çalışma ve iletişimleri basının aracılığına gereksinim duymaz ve basın nezaretinde gerçekleşmez. Kamuoyunu doğru bilgilendirme kaygusuyla hareket edenlerin, öncelikle kamuoyuna sadece doğru bilgiler aktarması şarttır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde devlet, elektrik üretiminde ve iletiminde tek yetkili organdır. Bu konuda halkımızı isyan etme noktasına taşıyan ve sebebi her ne olursa olsun, bütün aksama ve kesintiler sadece ilgili bakanlığı değil, hükümetin bütününü ve nihayetinde devletin başı olarak Cumhurbaşkanı’nı da doğrudan ilgilendirmektedir. Bu konuda yapılması gerekenlere dikkat çekmek kamu yönetimine dahil bütün birimlerin ortak sorumluluğu ve ödevidir. Sayın Kutlay Erk’in de belirttiği gibi, Enerji Master Planı’nda içinde bulunduğumuz günlerde yaşanan sorunlar 1994 yılında öngörülmüş, ancak ilgili birimler büyük bir umarsızlıkla gereken önlemleri almayı düşünmemişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanı’nın özel durumlarda ortaya çıkan hassasiyetlerinin, böylesine ciddi bir konuda da gereken zamanda ortaya çıkmasını beklemek herkesin hakkıdır.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın, kendisini çok uzun zamandır devletle özdeşleştirme gayretleri akılda tutulacak olursa, devletin görev ve sorumluluklarını yerine getirmede uğradığı yoğun zaafiyetten, yine kendisinin birinci derecede sorumlu tutulması için gerekenden fazla dayanak olduğu bilinen bir doğruluktur. Sayın Cumhurbaşkanı ülkede yaşanan sorunların çözümüne ilişkin yaklaşımlarında tarafsızlık ilkesini gözetmek durumunda olmalıdır. Devlet ve hükümet birimlerinin tüm yerel yönetim organlarına karşı duyarsızlığı, ancak özellikle Lefkoşa, Gazimağusa, Girne, Serdarlı ve Akıncılar Belediyeleri’ne uyguladığı ambargo kendini bütün ağırlığı ile hissettirirken, Sayın Cumhurbaşkanı’nın bilgisiz olması düşünülemez.

Anayasal yetki ve sorumlulukları dışına taşmaktan çekinmeyen Sayın Cumhurbaşkanı’nın Sayın Kutlay Erk’in şahsında, özelde Lefkoşa Türk Belediyesi’nin, ancak genelde ülkemizdeki tüm yerel yönetim organlarının itibarını yıpratmak ve halkın gözünde küçük düşmesini sağlamak yönünde ortaya koyduğu çaba, bizlere diğer bazı ilgili konuları kamuoyunun gündemine taşıma zorunluluğunu dayatmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanı’na hatırlatmamız gereken ilk konu, bizlerin hiçbir ayırım yapmaksızın sorumluluk alanımızda bulunan bütün hemşehrilerimizi eş değerde gördüğümüz ve onların yerel hizmetlerden eşit düzeyde yararlanma hakkına sahip bulunduğu bilinciyle çalışmalarımızı yürüttüğümüzdür. Onları hiçbir niteleme ile birbirinden ayırmadığımız, bize oy veren ya da vermeyen, devletine sahip çıkan ya da çıkmayan veya egemenliğini gözeten ya da umursamayan şeklinde kategorilere bölmediğimiz bilinen, ancak buna karşın yineleme gereksinimi duyduğumuz önemli bir unsurdur.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın bizlere yönelik çok yakın zamanlarda dile getirdiği asılsız ve mesnetsiz suçlamalara, kendilerinin işgal ettikleri makama duyduğumuz saygı ve sorumluluk gereği yanıt vermedik. Ancak makamlarımıza eş değerde bir saygıyı göstermediğini açıkça kanıtlayan sayın Cumhurbaşkanı’na bazı hususlarda soracaklarımız elbet vardır.

14 Aralık Genel Seçimleri öncesinde, Sayın Cumhurbaşkanı sık sık bizlerin Avrupa Birliği’nden paralar aldığımızı ve bunları seçim çalışmalarında bağlı bulunduğumuz siyasi parti yararına kullandığımızı defaatle söylemiş bulunmaktadır. Devletimizin ilgili birimlerinin bilgisi ve onayı olmaksızın, belediyelerimizin herhangi bir uluslararası kuruluştan tek bir kuruş dahi almasının mümkün olamayacağı Sayın Cumhurbaşkanı’nın malumlarıyken, bu tür beyanatları hangi saikle yaptığı kamuoyu nezdinde aydınlığa muhtaçtır. Bu iddialarını Sayın Cumhurbaşkanı’nın belgeleri ile birlikte açıklamasının, kurumlarımızın ve kendi makamlarının saygınlığı bakımından kaçınılmaz bir hal aldığı kanısındayız. “Devlete, egemenliğe sahip çıkmak, devlete sahip çıkmayanlarla uğraşmak, egemenliği ve halkın Anayasal Haklarını korumak” şeklinde nitelediği görevleri arasında Belediyelerimizin yasal özerk yapılarını yok saymak ve Belediye Başkanları’nın siyasi kimliklerini ortadan kaldırmak da yer alıyor olamaz diye düşünmekte ısrarlı olacağız. Ancak, seçim sürecinde anayasal yetki ve sorumlulukları dışına taşmak ve yasalara muhalif biçimde beyanatlar verip, hatta siyasi faaliyetler icra etme konularında sayın Cumhurbaşkanı en küçük bir sakınca görmemiştir. Elektrik kesintileri konusunda hedef gösterdiği makamların, seçimlerde siyasi başarı sağlamaları ve bugünkü pozisyonlarını koruyabilmeleri konusunda çok yoğun bir çaba ortaya koyan sayın Cumhurbaşkanı’nın ilgili eleştirilere maruz kalmasını siyasi olgunlukla karşılamasını beklerdik. Her kritik dönemde kendisini UBP’ye kalkan eden sayın Cumhurbaşkanı, elbette biliyordur ki, bu tavrıyla onların siyasi sorumluluklarını ve icraatlarındaki başarısızlıklarını da üstlenmektedir.

Devletimizin en deneyimli ismi olarak Sayın Cumhurbaşkanı’nın, devlet kademeleri arasındaki ilişki ve iletişim usulleri konusunda herhangi bir bilgi eksiği olamayacağı kanısındayız. Ancak Sayın Lefkoşa Belediye Başkanı Kutlay Erk’e yönelik tavrını, bütün bilgeliğine karşın, siyaseten ihtiras yüklü, Cumhurbaşkanlığı makamını istismar eden ve etik değerlere aykırı bir tavır olarak değerlendirdiğimizin bilinmesinde sonsuz yarar görmekteyiz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bütün yerel yönetim birimlerinde yaşayan yurttaşlarımızın, Başkent Belediye Başkanı’na, sırf halkın düşüncelerine tercümanlık ettiği için, Sayın Cumhurbaşkanı’nın takındığı tavrı hayret ve üzüntü ile karşıladığını bilerek, devlet kademeleri arasındaki düzey ve uyum konusundaki hassasiyetimizi kamuoyumuzla paylaşmayı görev biliyoruz.

Kamuoyuna en derin saygılarımızla,

Oktay Kayalp- Gazimağusa Belediye Başkanı
Sümer Aygın- Girne Belediye Başkanı
Erdin Sütçüoğulları - Serdarlı Belediye Başkanı
Alkan Cannur - Akıncılar Belediye Başkanı
  

 

 


Gazimağusa’da Binlerce Kişi 2004’ü Sarmaş Dolaş Karşıladı.. (01.01.2004)

Gazimağusa Belediyesi’nin her yıl düzenlediği yeni yıl kutlamalarında bu yıl da görülmeye değer coşku yaşandı. Namık Kemal Meydanı’nda saat 23:00’te başlayan kutlamada, ülkemizin sevilen müzik gruplarından Fırat Derat ve Rüya Tabirleri sahne aldı. Saat 01:30’a kadar sahnede kalan grubun şarkılarına, alanı dolduranlar coşkuyla eşlik etti. Fırat Derat ve Rüya Tabirleri’nin konseri sırasında saatler 00:05’i gösterirken sahneye çağrılan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, büyük sevgi gösterileri eşliğinde kısa bir konuşma yaparak meydanı dolduranların yeni yılını kutladı.

Oktay Kayalp, Namık Kemal Meydanı’nı dolduran binlerce kişinin yeni yılını kutlayarak başladığı konuşmasında, 2004 yılının öncelikle ülkemize ve dünyaya barış ve mutluluk getirmesini diledi. Büyük bir alkış sağanağı altında yaptığı kısa konuşmasında Kayalp, 2003 yılına girerken de aynı dilekleri dile getirdiğini hatırlatarak, bunların gerçekleşmediğini, ancak 2004’e ilişkin umutların hiç olmadığı kadar güçlü ve büyük olduğunu belirtti. 2004 yılına ertelenen barış umutlarının mutlaka gerçekleştirilmesi gerektiği üzerinde duran Oktay Kayalp, bunun için daha fazla çaba ortaya konması gerektiğini söyledi. “Yeni yılı karşılarken daha mutlu günlerin ve barış coşkusunun provasını yapıyoruz. Ülkemizde barışa ulaşmamızı çok daha büyük şölenlerle ve coşkuyla kutlayacağız. Kıbrıs Türk Toplumu yeni yılda Avrupalı bir toplum olarak dünyadaki saygın yerini alacaktır” dedi. 2004’ün sadece Kıbrıs’a değil Türkiye’ye ve başta Orta Doğu olmak üzere tüm dünyaya her şeyden önce barış getirmesi dileğinde bulunan Oktay Kayalp, alkışlarla geldiği sahneyi yine alkışlar arasında Fırat Derat ve Rüya Tabirleri’ne bıraktı.

Yeni yılın ilk saatlerine Fırat Derat ve Rüya Tabirleri’nin tadına doyulmaz müziği eşliğinde girenler, konser bitiminde büyük bir mutlulukla Namık Kemal Meydanı’ndan ayrılarak yeni yıl coşkusunu farklı mekanlarda yaşamaya devam ettiler.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, yılbaşı akşamıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, 10 bin dolayındaki kalabalığın, yeni yılı büyük bir olgunlukla karşıladığını belirterek, herhangi bir olayın yaşanmamış olmasının organizasyonun iyi planlanmasından kaynaklandığını söyledi. Emniyet güçlerine, herkesin eğlendiği bir ortamda, coşkulu kalabalığın yeni yılı huzurlu bir biçimde karşılayabilmesi için yoğun çaba ortaya koyduklarına da değinerek teşekkür eden Kayalp, Gazimağusa halkının ve tüm yurttaşların yeni yılını bir kez daha kutladı. 


ANASAYFA