2002 YILI HABER ARŞİVİ

Gazimağusa Yeni Yıla Hazır (27.12.2002)

Gazimağusa Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da yeni yılı özel bir programla karşılıyor. Ana merkezlerde yapılan rengarenk süslemeler yanında, Noel Babalar da hafta sonunda kentin dört bir yanında kapıları çalarak çocuklara hediyeler dağıtacak.

Yeni Yılın karşılanacağı 31 Aralık Salı akşamı ise her yıl olduğu gibi bu yıl da Gazimağusalılar Namık Kemal Meydanı’nda buluşacak. Ülkemizin ilk meydan kutlamalarının gerçekleştiği ve her yıl sadece Gazimağusalılar’ın değil, diğer yerleşim birimlerinden de gelen binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen yeni yıl kutlamalarında bu yıl yine özel bir program var. Gazimağusa’da yeni yıl, ülkemizin en sevilen müzik gruplarının başında yer alan Jazz Mania ile birlikte yine Namık Kemal Meydanı'nda karşılanacak.

31 Aralık akşamı saatler 23:00’ü gösterirken sahneye ülkemizin en iyi müzik gruplarından Jazz Mania çıkacak ve yeni yılın ilk saatlerine kadar sürecek bir konser verecek. Yeni Yılın ilk dakikalarında ise Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp halkın yeni yılını kutlayacağı bir konuşma yapacak.

Bu arada 28 Aralık'tan itibaren Noel Babalar Gazimağusa'nın dört bir yanında binlerce hediyeyi çocuklara dağıtacak. Gazimağusa Belediyesi'nin hazırladığı 5000 adet hediye paketinin içinde çeşitli kırtasiye malzemeleri, oyuncaklar, balonlar ve yemişler bulunuyor.

Gazimağusa Belediyesi yeni yıl kutlamaları için bu yıl toplam 8 milyarlık bir bütçe ayırmış bulunuyor. Kentin süslenmesi için herhangi bir harcama yapılmazken, geçmiş yıllardan elde bulunan malzemelerle süsleme yapıldı. Gazimağusa Belediyesi yetkilileri, ayrılan bütçeyi en verimli biçimde kullanmak için detaylı bir program hazırladıklarına değinerek, Halkla İlişkiler Birimi ile Kültür Sanat Birimi'nin organize ettiği etkinliklerde, her kesime ve yaş grubuna hitap eden bir kutlama programı oluşturulduğunu da belirttiler.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, yeni yılın dünyanın en büyük merkezlerinde olduğu gibi, Gazimağusa’da da meydanlarda karşılanmasının bir gelenek olduğunu belirterek, herkesten yeni yıl programını yaparken bir kez daha düşünmesini istedi.

KAYALP, ekonomik sıkıntıların yaşamı güçleştirdiği, barış özleminin doruğa ulaştığı bir dönemde, ülkemizde halka ücretsiz ama kaliteli bir yeni yıl kutlaması sunabilmek için yoğun çaba sarf ettiklerine değindi.

Jazz Mania konserinin, yeni yıldaki daha büyük kutlamaların ve umut yüklü aydınlık bir geleceğin başlangıcı olmasını dilediğini belirten Oktay Kayalp, özlenen barışa çok yaklaşıldığı halde henüz ulaşılamamış olması nedeniyle burukluk yaşandığını, dolayısıyla yeni yılın mütevazı biçimde karşılanacağını söyledi. Barış kutlamalarının Kıbrıs Türk Toplumu’nun layık olduğu şekilde gerçekleştirileceğinin müjdesini veren Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, halkın yeni yılını kutladı.


Su Fiyatları Maliyet Fiyatlarına Göre %30 Daha Düşük.. (03.12.2002)

Bütün çağdaş ülkelerde su tüketilebilir bir fiyat üzerinden kullanıma sunulmaktadır. Bakanlar Kurulu kararıyla su ücretlerine %150 ile %400 arasında zam yapılmasının ardından, dile getirdiğimiz itirazlarımızdan maalesef, hiç bir sonuç almak mümkün olmadı. Hükümeti aldığı zam kararını gözden geçirmeye ve kabul edilir düzeye çekmesine ilişkin çağrılarımız sonuçsuz kalmıştır. Hükümetin, ekonomik bir değer olarak kabul edilemeyecek suyu vatandaşlara tüketilebilir bir fiyatla sunmak yerine gerçek fiyatıyla arz etme konusundaki ısrarını koruduğunu şaşarak görmekteyiz.

Böylesi bir durumda belediyelerin su hizmetlerini kesintiye uğratmadan kaliteli biçimde sürdürebilmesi için, 2003 yılından itibaren geçerli olacak şekilde fiyat ayarlamasına başvurması kaçınılmazdı.

Eylül ayından itibaren %400’lere ulaşan yeni tarife üzerinden devlete ödeme yapan belediyeler, uygulanacak yeni su tarifelerini belediye meclislerinin onayı ile saptayarak İçişleri Bakanlığı eliyle Bakanlar Kurulu’nun onayına sundular. İşte bu sürecin içinde, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sayın Mustafa Kemal Kiracıoğlu’nun “Lefkoşa ve Gazimağusa Belediyeleri’nin içme suyu fiyatlarıyla ilgili olarak hazırladıkları yeni tüzükler fahiş fiyatlar içerdiği için tekrar görüşülmek üzere belediyelere geri gönderildi” şeklindeki iddialarını, basından hayretle izledik. Belediyelerin devletin verdiği suyu aldıkları miktarda ve aldıkları fiyattan abonelerine ulaştırması mümkün değildir. Belediyelerin suyu abonelere ulaştırırken ortaya çıkan personel ücretleri, şebeke bakım, onarım ve altyapı yatırımları, elektrik giderleri, ile şebekede meydana gelen arızalardan kaynaklanan kayıpları suyun maliyetini artıran unsurlardır. Belediyeler Yasası’nın verdiği yetki sonucunda, sosyal yardıma muhtaçların, kanıtlayıcı belge ibraz etmeleri durumunda, su ve hizmet giderlerinden muaf tutulmaları, diğer bir maliyet artırıcı faktördür. Ayrıca devlet kurumları ile askeri birliklerin tükettiği su, bu güne kadar bedeli tahsil edilememiş alacaklar olarak muhasebe kayıtlarımızda tutulmaktadır.

Yukarıda sıralanan unsurları görmezden gelerek, belediyelerin uygulama kararı aldığı su ücretlerini speküle etmenin, üstelik bu konuda ilgili belediyelerle istişareye gerek duymaksızın, konuyu basına aktarmanın, müsteşarlık görevleri arasında yer almadığı inancındayız. Böylesi bir davranışın, kasıtlı ve politik bir tavır olduğu kanaatindeyiz.

Suyu, tüketilebilir bir fiyattan kullanıma sunmaya engel teşkil eden %400’lere varan astonomik zamlara karşın bizler, hazırladığımız yeni tüzüklerimizle halkımızın su için harcayacağı tutarları olabildiğince aşağılara çekmek için maliyet hesaplarımızı görmezden geldik. Bugünkü rakamlarla, bir metreküp suyun bize maliyeti yukarıda sıralanan giderler bütünü uyarınca 1,750,000TL dolayında olmaktadır. Bu fiyattan satışın, suyu tüketilemeyecek kadar pahalı hale getireceği açıktır. İşte bu nedenle bizler 10 metreküpe kadar olan tüketimlerde, birim fiyatı 1,250,000TL olarak saptamış bulunuyoruz. Üstelik, bugün halen uygulamada olan “maktu ücret” 2003 yılından itibaren kaldırılmış bulunuyor. Bundan böyle abonelerimize su faturaları aylık olarak ve gerçek tüketim miktarlarına göre hazırlanıp gönderilecek.

Yerel Yönetim birimleriyle hiç bir görüş alışverişi yapılmadan varılan zam kararının ağır faturası sadece belediyelerin değil, ağır ekonomik sıkıntılara maruz kalan yatırımcının, girişimcinin üreticinin esnafın, ve bir bütün olarak KKTC halkının da hükümeti marifetiyle aldığı önemli ve yeni bir darbedir. Bizler bu darbenin etkilerini azaltabilmek amacıyla suyu olabildiğince tüketilebilir bir fiyattan abonelerimize ulaştırmak için çaba ortaya koyarken ve gerçek maliyetinin çok altında bir fiyatla su arz ederken, yetkili ağızlardan gazetelere yansıyan açıklamalarının bir talihsizlik olduğu görüşümüzü kamuoyumuzun bilgilerine sunarız. Gazimağusa ve Lefkoşa Belediyeleri’ne indirilmeye çalışılan darbenin aslında bu kentlerimizde yaşayan hemşehrilerimize yönelik olduğunu hatırlatırız.

Devlet kurumlarının belediyelere olan astronomik borçlarının ödenmesi konusunda en küçük bir girişim dahi ortaya konmazken, belediyelerin suyu mümkün olan en düşük ücretten abonelerine ulaştırmaya çalışmasını yanlış hesaplarla ve kasıtlı olarak çarpıtmanın kimseye yarar getirmeyeceği açıktır. Bizler yetkilileri bir kez daha hesap yapmaya ve halkın yanlış bilgilendirilmesini önleyecek yeni bir açıklama yapmaya davet ederiz.

Oktay Kayalp,Gazimağusa Belediye Başkanı 
Kutlay Erk, Lefkoşa Belediye Başkanı


Suriçi İndirim Günleri Başladı.. (02.12.2002)

Gazimağusa Belediyesi’nin piyasada yaşanmakta olan durgunluğu aşmak ve tüketicilerin daha uygun koşullarda alış veriş olanağı bulmasını sağlayabilmek amacıyla düzenlediği Suriçi İndirim Günleri başladı. Suriçi İndirim Günleri bugün (ve yarın, SALI) gün boyunca devam edecek.

Suriçi İndirim Günleri’nin ilk gününde çarşıda büyük bir hareketlilik gözlendi. Bölgedeki bütün otoparklar dolarken, mağazalarda da yoğun bir müşteri trafiği yaşandı. Sabah saatlerinden itibaren başlayan yoğunluk, öğle saatlerinde daha da arttı.

Suriçi’nde bulunan iş yerlerinin tamamına yakınının katılımıyla gerçekleşen organizasyonun ilki geçtiğimiz yıl yapılmış ve yoğun ilgi nedeniyle kısa bir süre sonra yinelenmişti. Bu yılki organizasyon da hem bölge esnafının hem de halkın yoğun talebi nedeniyle düzenlendi. Suriçi esnafının yoğun katılımıyla gerçekleşen İndirim Günleri’nde uygulanan indirim oranları, artan ilgi nedeniyle kimi iş yerleri tarafından önceden belirlenen oranların üzerine çıkarıldı.

Suriçi İndirim Günleri kapsamında mağazalar, restoran ve kafelerle diğer işletmeler, tüm ürün ve hizmetlerinde %10 ile 50 arasında değişen oranlarda indirim uyguluyor.

Ekonomik durgunluk ve kriz dönemlerinde, dünyanın pek çok yerinde uygulanan bu organizasyonun ülkemizdeki ilk uygulaması geçtiğimiz yıl iki kez yine Gazimağusa Belediyesi tarafından Suriçi Esnafı’nın işbirliğiyle gerçekleştirilmiş ve Suriçi çarşısında tarihi günlerin yaşanmasına yol açmıştı.

Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kampanyaya, hem halkın, hem de esnafın büyük ilgi gösterdiğini belirterek, kısa süreli dahi olsa, kampanya süresince, başta İstiklal Caddesi olmak üzere, Suriçi’nde ticari yaşamda büyük hareketlilik gözlemlediklerini söyledi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kampanyaya destek vererek katılan bütün işletmelere teşekkür ederken, %50’lere varan indirimlerin yapıldığı kampanyanın hem tüketiciler için, hem de esnaf için önemli bir fırsat olduğunu vurguladı.

Oktay Kayalp, Bayram ve Yılbaşı öncesinde gerçekleşen kampanyanın daha uygun koşullarla alış veriş için önemli bir fırsat olduğunun altını çizerek, vatandaşları alışverişlerini İndirim Günleri’ne denk getirmeleri konusunda uyardı.

Suriçi İndirim Günlerine aşağıdaki işletmeler %5 ile %50 arasında değişen oranlarda yaptıkları indirimlerle katılıyor:

Adidas, Agora Kebap Salonu, Akvan Ticaret, Ali Tayyar, Altaş Ticaret, Altınbaş, Arcan, Arzu Babalikki, Asics, Atun ve Parfümeri, Ayer LTD, Bablikki Kumaş, Bazaar 2000, Bektaş Altınbaş, Benz İç Giyim, Butik Zeria, Cafe Castel Bufe, Cafe Restoran, Can Dikimevi, Canatan Ticaret, Cem Ticaret, Cemil Ticaret, Champion Sports, Cross, Cumali Berber, Çiğdem İç Giyim, Çizgi, D&B Cafe Restaurant, Danger, Detay Kasetçilik, Doğan Kuyumcu, Dolphin, Elif Giyim, Emre Çerçeve, Energie, Firuze Gümüşçülük, Foto Kartal, Foto Özay, Foto Tamel, Fuzi, Gonca Ticaret, Gonce Bebe, Gökçe Medikal, Güven konfeksiyon, Habbaba Super Sports, Hala Sultan Restaurant, Hamam In Cafe Bar, Hatice Babalikki, Havva Kuaför, Hisar Gümüşçülük, Hoşgör Ticaret, Işık Market, İbrahim Bablikki, İskarpin, La Veranda Cafe Restaurant, Lady Butik, Lunar Ticaret, M. Altınbaş, M. Yeşilbaş, Mehmet Dal, Miray Toys, Moli Kuaför, Monica, Nihat, Old City Kuyumcu, Old City Market, Onat Spor, Onurel Ticaret, Oraloğlu Ayakkabı, Organza, Orsen Ltd., Öz Marine, Özkan Kumaş, Paradise Sport, Parlan Konfeksiyon, Paşatur Kasetçilik, Petek Pastanesi, Pinokyo Bebe, Pop Music, Rapid Company LTD., Reşat Kuyumcu, Saatçı Oğuz, Sarpkan Ticaret, Sarpoğlu Ticaret, Saydam Kundura, Sefa Kuaför, Semih Erciyas, Serhat Elektronik, Serkan Kundura, Serya Kuyumculuk, Sindoma Restoran, Şadan Ticaret, Şenay Kuaför, Tülay Kuaför, Uğur Butik, Ulusoy Gümüş Sarayı, Ülker Spor, Ülkü Kuyumcu, Watch Shop (Ekenel Ltd.), Yağmur Konfeksiyon, Yes Butik.


Gazimağusa’da Çiçekler Açacak.. (02.12.2002)

Gazimağusa Belediyesi Park ve Bahçeler Birimi çalışmalarını hızlandırdı. Bir yandan kentin değişik yerlerine çiçekler ekilirken, aynı zamanda Gazimağusa Belediyesi’ne faturalarını ödemek için gelen vatandaşlara da ücretsiz çiçek fidanlarının dağıtımı başladı.

Park ve Bahçeler Birimi çalışanları tarafından, Gazimağusa Belediyesi’ne ye ait seralarda yetiştirilen çiçek fidanları, hem her yıl olduğu gibi, Belediyeyi ziyaret edenlere evlerine ya da bahçelerine ekmeleri için ücretsiz olarak veriliyor, hem de kentin görünümüne güzellik katmak için yeşil alanlara, parklara ve refüjlere ekiliyor.

Gazimağusa Belediyesi’nin fidan dağıtımı, stoklar el verdiğince devam edecek. Park ve Bahçeler Birim yetkilileri, bu yıl 45 bin kök fidan dağıtımını gerçekleştirmeyi tasarladıklarını belirttiler.

Kentimizin, yaşayanlara mutluluk veren bir kent olması için durmaksızın çalışıyoruz diyen Belediye Başkanı Oktay Kayalp “ kendi seralarımızda yetiştirdiğimiz ağaç ve çiçek fidanlarını, Gazimağusa’nın dört bir tarafına ekiyoruz. Bu konuda vatandaşlarımızın duyarlılığından hareketle, hem bayram ve yeni yıl armağanı olarak, hem de Gazimağusa’nın yeşiline katkıda bulunabilmek ve çocuklarımızın çiçek sevgisini artırmak amacıyla bu fidanları dağıtıyoruz” dedi.


Suriçi İndirim Günleri Başladı.. (02.12.2002)

Gazimağusa Belediyesi’nin piyasada yaşanmakta olan durgunluğu aşmak ve tüketicilerin daha uygun koşullarda alış veriş olanağı bulmasını sağlayabilmek amacıyla düzenlediği Suriçi İndirim Günleri başladı. (2 Aralık Pazartesi) Suriçi İndirim Günleri 2–3 Aralık tarihlerinde bugün ve Salı gün olmak üzere iki tam gün boyunca devam edecek.

Suriçi’nde bulunan iş yerlerinin tamamına yakınının katılımıyla gerçekleşen organizasyonun ilki geçtiğimiz yıl yapılmış ve yoğun ilgi nedeniyle kısa bir süre sonra yinelenmişti. Bu yılki organizasyon da hem bölge esnafının hem de halkın yoğun talebi nedeniyle düzenlendi. Suriçi esnafının yoğun katılımıyla gerçekleşen İndirim Günleri’nde uygulanan indirim oranları kamuoyunda artan ilgi nedeniyle kimi iş yerleri tarafından önceden belirlenen oranların üzerine çıkarıldı.

Suriçi İndirim Günleri kapsamında mağazalar, restoran ve kafelerle diğer işletmeler, tüm ürün ve hizmetlerinde %10 ile 50 arasında değişen oranlarda indirim uyguluyor.

Ekonomik durgunluk ve kriz dönemlerinde, dünyanın pek çok yerinde uygulanan bu organizasyonun ülkemizdeki ilk uygulaması geçtiğimiz yıl iki kez yine Gazimağusa Belediyesi tarafından Suriçi Esnafı’nın işbirliğiyle gerçekleştirilmiş ve Suriçi çarşısında tarihi günlerin yaşanmasına yol açmıştı.

Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, bugün başlayan kampanyaya, hem halkın, hem de esnafın büyük ilgi gösterdiğini belirterek, kısa süreli dahi olsa, kampanya süresince, başta İstiklal Caddesi olmak üzere, Suriçi’nde ticari yaşamda geçen yılkini aşacak ölçüde büyük hareketlilik beklediklerini söyledi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kampanyaya destek vererek katılan bütün işletmelere teşekkür ederken, %50’lere varan indirimlerin yapıldığı kampanyanın hem tüketiciler için, hem de esnaf için önemli bir fırsat olduğunu vurguladı.

Oktay Kayalp, Bayram ve Yılbaşı öncesinde gerçekleşen kampanyanın daha uygun koşullarla alış veriş için önemli bir fırsat olduğunun altını çizerek, vatandaşları alışverişlerini İndirim Günleri’ne denk getirmeleri konusunda uyardı.

Suriçi İndirim Günlerine aşağıdaki işletmeler %5 ile %50 arasında değişen oranlarda yaptıkları indirimlerle katılıyor:

Adidas, Agora Kebap Salonu, Akvan Ticaret, Ali Tayyar, Altaş Ticaret, Altınbaş, Arcan, Arzu Babalikki, Asics, Atun ve Parfümeri, Ayer LTD, Bablikki Kumaş, Bazaar 2000, Bektaş Altınbaş, Benz İç Giyim, Butik Zeria, Cafe Castel Bufe, Cafe Restoran, Can Dikimevi, Canatan Ticaret, Cem Ticaret, Cemil Ticaret, Champion Sports, Cross, Cumali Berber, Çiğdem İç Giyim, Çizgi, D&B Cafe Restaurant, Danger, Detay Kasetçilik, Doğan Kuyumcu, Dolphin, Elif Giyim, Emre Çerçeve, Energie, Firuze Gümüşçülük, Foto Kartal, Foto Özay, Foto Tamel, Fuzi, Gonca Ticaret, Gonce Bebe, Gökçe Medikal, Güven konfeksiyon, Habbaba Super Sports, Hala Sultan Restaurant, Hamam In Cafe Bar, Hatice Babalikki, Havva Kuaför, Hisar Gümüşçülük, Hoşgör Ticaret, Işık Market, İbrahim Bablikki, İskarpin, La Veranda Cafe Restaurant, Lady Butik, Lunar Ticaret, M. Altınbaş, M. Yeşilbaş, Mehmet Dal, Miray Toys, Moli Kuaför, Monica, Nihat, Old City Kuyumcu, Old City Market, Onat Spor, Onurel Ticaret, Oraloğlu Ayakkabı, Organza, Orsen Ltd., Öz Marine, Özkan Kumaş, Paradise Sport, Parlan Konfeksiyon, Paşatur Kasetçilik, Petek Pastanesi, Pinokyo Bebe, Pop Music, Rapid Company LTD., Reşat Kuyumcu, Saatçı Oğuz, Sarpkan Ticaret, Sarpoğlu Ticaret, Saydam Kundura, Sefa Kuaför, Semih Erciyas, Serhat Elektronik, Serkan Kundura, Serya Kuyumculuk, Sindoma Restoran, Şadan Ticaret, Şenay Kuaför, Tülay Kuaför, Uğur Butik, Ulusoy Gümüş Sarayı, Ülker Spor, Ülkü Kuyumcu, Watch Shop (Ekenel Ltd.), Yağmur Konfeksiyon, Yes Butik.


Suriçi İndirim Günleri Başlıyor.. (28.11.2002)

Gazimağusa Belediyesi’nin piyasada yaşanmakta olan durgunluğu aşmak ve tüketicilerin daha uygun koşullarda alış veriş olanağı bulmasını sağlayabilmek amacıyla düzenlediği Suriçi İndirim Günleri 2 Aralık’ta başlıyor. Suriçi İndirim Günleri 2–3 Aralık tarihlerinde Pazartesi ve Salı olmak üzere iki tam gün boyunca devam edecek.

Suriçi’nde bulunan iş yerlerinin tamamına yakınının katılımıyla gerçekleşecek organizasyonun ilki geçtiğimiz yıl yapılmış ve yoğun ilgi nedeniyle kısa bir süre sonra yinelenmişti. Bu yılki organizasyon da hem bölge esnafının hem de halkın yoğun talebi nedeniyle düzenleniyor. Suriçi esnafının yoğun katılımıyla gerçekleşecek İndirim Günleri’nde uygulanacak indirim oranları da kamuoyunda artan ilgi nedeniyle kimi iş yerleri tarafından yükseltilmeye başlandı.

Suriçi İndirim Günleri kapsamında mağazalar, restoran ve kafelerle diğer işletmeler, tüm ürün ve hizmetlerinde %10 ile 50 arasında değişen oranlarda indirim uygulayacak.

Ekonomik durgunluk ve kriz dönemlerinde, dünyanın pek çok yerinde uygulanan bu organizasyonun ülkemizdeki ilk uygulaması geçtiğimiz yıl iki kez yine Gazimağusa Belediyesi tarafından Suriçi Esnafı’nın işbirliğiyle gerçekleştirilmiş ve tarihi Suriçi çarşısında tarihi günlerin yaşanmasına yol açmıştı.

Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, 2 Aralık Pazartesi günü başlayacak kampanyaya, hem halkın, hem de esnafın büyük ilgi gösterdiğini belirterek, kısa süreli dahi olsa, 2–3 Aralık tarihlerinde, başta İstiklal Caddesi olmak üzere, Suriçi’nde ticari yaşamda geçen yılkini aşacak ölçüde büyük hareketlilik beklediklerini söyledi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kampanyaya destek vererek katılan bütün işletmelere teşekkür ederken, %50’lere varan indirimlerin yapılacağı kampanyanın hem tüketiciler için, hem de esnaf için önemli bir fırsat olduğunu vurguladı.

Oktay Kayalp, Bayram ve Yılbaşı öncesinde gerçekleşecek kampanyanın daha uygun koşullarla alış veriş için önemli bir fırsat olduğunun altını çizerek, vatandaşları alışverişlerini İndirim Günleri’ne denk getirmeleri konusunda uyardı.


Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’tan Emekli Öğretmenlere Kokteyl.. (23.11.2002)

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yayınladığı mesajda, tüm çalışan ve emekli öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü kutladı.

Öğretmenlik mesleğinin kazanıldıktan sonra bir daha bırakılamayacak ender mesleklerden birisi olduğuna işaret eden Kayalp, “öğretmenlik bir meslekten daha çok bir yaşam biçimidir” dedi.

Öğretmenler Günü’nde çalışan öğretmenlerin bir araya gelerek hem kutlama, hem de dayanışma gerçekleştirdiklerini belirten Oktay Kayalp, emekli öğretmenlerin meslek yaşamlarını sonlandırmalarına rağmen öğretmenliklerinden vazgeçmelerinin mümkün olmadığını söyleyerek, “işte bu gerçekten hareket ederek geçtiğimiz yıl emekli öğretmenleri bir araya getirmek amacıyla düzenlediğimiz kokteyli bu yıl da 25 Kasım Pazartesi saat 18:00’de Anıt Gazinosu’nda yineliyoruz” dedi.

24 Kasım Öğretmenler Günü’nü 25 Kasım Pazartesi saat 18:00’de Anıt Gazinosu’nda düzenledikleri kokteylle bu kez emekli öğretmenlerle kutlayacaklarını söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, bütün emekli öğretmenlerle3 bu kokteylde bir araya gelme arzusunda olduğunu sözlerine ekledi.


Gazimağusa Belediyesi Yol Çalışmalarına Devam Ediyor.. (21.11.2002)

Gazimağusa Belediyesi, yol çalışmalarını sürdürüyor. 2002 yılı ikinci etap çalışmalara halen Gazimağusa-Lefkoşa eski anayoluna paralel caddelerle ara sokaklarda devam ediliyor. Gölbaşı olarak anılan bölgedeki yol yenileme çalışmalarında stabilize temel takviyesi bitirildikten sonra beton asfalt işlerine başlanacak.

Çanakkale Mahallesi’ne bağlı Gölbaşı bölgesi, Gazimağusa’nın en yeni yerleşim alanlarının başında yer alıyor. Gazimağusa – DAÜ anayoluna paralel uzanan servis yolu ile buna bağlanan ara yollar, halen devam eden altyapı işlemlerinin ardından asfaltlanarak güvenli araç trafiğine yeniden açılacak. Halen asfalta hazırlık çalışmalarını sürdüren Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birimi’ne bağlı ekipler, ilgili bölgeyi önümüzdeki haftalarda asfalt dökümüne hazır hale getirmiş olacak. Buradaki asfalt çalışmalarının tamamlanmasıyla, bölgenin ve bütün ara bağlantılarının ulaşım sorunu tamamıyla çözülmüş olacak.

Gölbaşı Bölgesi’nde sürdürülen yol çalışmalarına ek olarak, çevre düzenleme çalışmaları da eş zamanlı yapılıyor. Anayol ile servis yolu arasında kalan yeşil alanlar da bölgedeki çalışmalar sırasında yeniden düzenlenerek Gazimağusa’nın ana girişine değişik bir çehre kazandırılmış olacak.

Yol yapım çalışmalarını değerlendiren Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa’nın altyapısına yönelik çalışmaları büyük bir titizlikle sürdürdüklerini belirtti. Oktay Kayalp, asfaltlama çalışmalarıyla kentin ulaşımını rahatlatacak çözümlere ulaşmayı amaçladıklarını söyledi.

Drenaj Çalışmaları Tam Gaz

Bu arada, kış aylarında yağışlar nedeniyle sorun yaşanmaması için drenaj çalışmaları da yoğun biçimde devam ediyor. Bu konuya da değinen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, yağmur suyu drenaj sisteminin bütününü elden geçirdiklerini, belirli noktalarda yeni sistemler ve pompa istasyonları kurduklarını söyledi. Son olarak Karakol Mahallesi’nin drenaj sistemini bütünüyle kontrolden geçirdiklerini bildiren Kayalp, bir çok yeni drenaj hattını mevcut şebekeye ilave ettiklerini söyledi. Bu kışın, geçmiştekilere oranla, ulaşım ve trafik güvenliği bakımından daha sorunsuz geçeceğine inandığına işaret eden Oktay Kayalp, sorun kaynaklarının sırayla çözüme kavuşturulduğunu belirtti.


Gazimağusa Belediyesi Zabıta ve Sağlık Birimleri Çalışmalarına Devam Ediyor.. (20.11.2002)

Gazimağusa Belediyesi Sağlık ve Zabıta Birimleri, işyerlerinde sağlık denetimlerini ara vermeden sürdürüyor. Geçtiğimiz hafta başlatılan bir program çerçevesinde, Gazimağusa’daki bütün kasaplar denetleniyor.

Gazimağusa Belediyesi Veterinerinin nezaretinde Zabıta ve Sağlık Birimleri’nin yürüttüğü denetimlerde iş yerleri hem genel hijyen koşulları bakımından hem de satışını yaptıkları ürünlerle ilgili detaylı biçimde denetleniyor. Özellikle sucuk ve pastırma gibi et ürünlerinden alınan numuneler, düzenli olarak Devlet Laboratuarı’na gönderilerek kontrolden geçiriliyor.

Son dönemki denetim çalışmalarında kasap denetimlerini sıklaştıran Gazimağusa Belediyesi, kaçak kesimlerin önlenmesini de özel olarak ele alıyor. Gazimağusa Belediyesi’nden onaylı et ve et ürünlerinin satılamayacağı üzerinde duran yetkililer bu konuda hiçbir istismara meydan bırakmayacaklarını bildirdiler.

Gıda satışı yapan işyerlerinde çalışanların düzenli sağlık kontrolünden geçmesinin yasal bir zorunluluk olduğu üzerinde de duran yetkililer, bu zorunluluğa uymayanlar hakkında kanuni yetkilerini sonuna kullanma kararlılığında olduklarının altını çizdiler.

Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa halkını sağlıksız ürünlerden korumanın Gazimağusa Belediyesi’nin en fazla önem verdiği görevlerinin başında yer aldığını, ayrıca, kentteki ticari yaşamın yasalara uygun yürütülmesi konusunda da hassas olduklarını ifade etti. Oktay Kayalp, “kimsenin halk sağlığını tehdit edecek biçimde satış yaparak haksız kazanç elde etmesine izin verilemez. Güç koşullar altında ayakta kalma savaşımı veren esnafa destek olurken tüketicileri de sağlıksız ürünlerden koruma kararlılığındayız” dedi.


Temizlikte Yoğun Dönemi.. (19.11.2002)

Gazimağusa Belediyesi, temizlik çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Büyük çaplı bölge temizlikleri yanında, boş arazilerle arsaların temizliğine daha da yoğun bir program başlatarak devam eden Gazimağusa Belediyesi Temizlik Birimi, ağır makineler yanısıra özel araç ve gereçlerden de yararlanıyor.

Düzenli bir biçimde devam eden temizlik çalışmalarına ek olarak başlatılan yeni uygulamada, özellikle boş arsalarda zamanla biriken atıkların ve inşaat kalıntılarının temizlenmesi amaçlanıyor. Büyük çaplı temizlik hizmetlerini yoğun biçimde sürdürecek olan Gazimağusa Belediyesi, kentin bütününde gerçekleştireceği bu çalışmalarına ilk olarak tarihi Suriçi’nden başladı. Ana arterler, yeşil alanlar ve diğer noktalar da, bu çalışmalar kapsamında temizlenecek. Kış mevsimi boyunca sürdürülecek bu çalışmalarla kentin bütününde yer yer oluşan kirliliğin giderilmesi hedefleniyor.

Kışın gerçekleştirilen boş alanların temizliği, özellikle otların kurumaya başladığı dönemde sinek ve haşare mücadelesinde büyük verimlilik sağlıyor. Başlatılan programın kışın doğada meydana gelen değişimin havaların ısınmaya başlamasıyla neden olduğu sıkıntıları aşmada önemli bir unsur olduğuna dikkat çeken Temizlik Birimi yetkilileri Gazimağusalılar’dan temizlikle ilgili her türlü taleplerini Gazimağusa Belediyesi’ne bildirmelerini istediler.

Gazimağusa halkına yeşil alanları koruma ve boş arsalara çöp atılmasına engel olma çağrısı da yapan Gazimağusa Belediyesi Temizlik Birim yetkilileri, kentin korunmasının temizlenmesinden daha önemli olduğuna dikkat çekti. Kendilerinin her an için görev başında olduklarını belirten yetkililer, büyük çaplı atıkların Gazimağusa Belediyesi’ne haber verilmesi durumunda hızla kaldırılabileceğini de hatırlattılar.


Gazimağusa Belediyesi’nden Spora Katkı. (18.11.2002)
Gazimağusa Belediyesi, her yıl olduğu gibi, 2002 – 2003 sezonunda da, Gazimağusa’daki spor kulüplerine katkı yapmaya devam edecek. Geçmiş yıllarda KKTC Ligleri’nde etkinlik gösteren Gazimağusa kulüplerine çeşitli yardım ve katkılarda bulunan Gazimağusa Belediyesi, bu yıl da bu katkılarını sürdürecek.

Gazimağusa Belediyesi, Belediye Meclisi’nin aldığı karar uyarınca, 2002 – 2003 sezonunda KKTC Futbol Ligleri’nde etkinlik gösteren Spor Kulüpleri’nin bütün deplasman ulaşım giderlerini karşılayacak. Gazimağusa Belediyesi geçtiğimiz sezonda da benzer bir uygulamayla liglerde mücadele eden bütün Gazimağusa takımlarının deplasman ulaşım giderlerini üstlenmişti.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kurum olarak sadece sporun geliştirilmesine ve devamlılığının sağlanmasına yönelik organizasyonlar düzenlemeyi yeterli bulmadıklarını bu nedenle spor kulüplerine katkı yaptıklarını bildirdi. Spor organizasyonları düzenlemek yanında spor kulüplerine katkıda bulunmanın Gazimağusa bölgesinde sportif başarılara zemin yarattığına da değinen Oktay Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin olanakları ölçüsünde spor kuruluşlarına ve sportif altyapıya katkıda bulunmayı sürdüreceğini de sözlerine ekledi.


Gazimağusa Çiçek Bahçesi.. (12.11.2002)

Gazimağusa’yı pek yakında rengarenk günler bekliyor. Kentteki yeşil miktarını her geçen gün biraz daha artırmak için uğraş veren Gazimağusa Belediyesi Park ve Bahçeler Birimi, çalışma temposunu artırdı. Yürütülen çalışmalar kapsamında, kentin dört bir yanındaki yeşil alanlara çiçek dikimine dünden itibaren başlandı.

Gazimağusa Belediyesi Park ve Bahçeler Birimi tarafından hazırlanan seralarda yetiştirilen çiçek fideleri, kentin dört bir yanına ekiliyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da, Gazimağusa Belediyesi’ne fatura ödemeleri için gelen vatandaşlara, evlerine ve bahçelerine ekmeleri için ücretsiz çiçek fidesi dağıtımına ise kasım ayı sonunda başlanacağını bildiren yetkililer, 2003 yılında toplam 150 bin kök çiçek fidesi üretmeyi hedeflediklerini belirttiler. Gazimağusa Belediyesi Park ve Bahçeler Birimi, geçtiğimiz yıl da, 120 bin kök çiçek fidesi üretmişti.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp “ kendimize ait dört serada yetiştirdiğimiz ağaç fidanları ve çiçek fidelerini Gazimağusa’nın dört bir tarafına ekiyoruz. Bu konuda vatandaşlarımızın duyarlılığını biliyoruz. Her yıl olduğu gibi, bu yıl da, Gazimağusa’nın yeşiline katkı yapacak tüm hemşehrilerimize ücretsiz çiçek ve ağaç fidanları dağıtmaya devam edeceğiz” dedi. Ücretsiz dağıtımla ilgili önlemlerin alındığına işaret eden Oktay Kayalp, dağıtımın kasım ayı sonunda başlayacağını da sözlerine ekledi.


Gazimağusa Belediyesi’nden Kaçak Fırına Mühür.. (11.11.2002)

Gazimağusa Belediyesi Zabıta Birimi, vatandaşlardan gelen bir ihbarı değerlendirerek düzenlediği baskında, Büyük Sanayi Bölgesi’nde kayıtsız olduğu halde sağlıksız koşullarda üretim yapan kaçak bir ekmek fırınını mühürledi.

Çok kötü koşullarda faaliyet gösteren ve Gazimağusa Belediyesi’nde kaydı bulunmayan fırın, yapılan denetimde insan sağlığıyla nasıl oynanabileceğini de gözler önüne serdi. Kaçak olarak faaliyet gösteren ve ne işletmecisinin ne de çalışanların sağlık karnesi bulunmadığı işyerinde, hijyen koşullarından söz etmenin olanağı bulunmuyor. Fırında çalışanların KKTC vatandaşı olmadığını da saptayan Zabıta Birimi yetkilileri, bu kişilerin fırın olarak kullanılan binada oluşturulan çatı arasında, son derece sağlıksız koşullarda yatıp kalktığının da tespitini yaptı.

Gerekli hijyen koşullar yanında yeterli teknik donanımın da bulunmadığı kaçak fırında, büyük miktarda hamur ekmek olmayı beklerken, satışa sunulmaya hazır 341 adet ekmeğe el kondu. Bu arada, öğütülüp hamura katılmak suretiyle yeniden ekmek üretiminde kullanılacağından kuşkulanan çok sayıda bayat ekmek de müsadere edildi.

İnsana “olmaz böyle şey” dedirtecek kadar kötü koşullarda sürdürülen ekmek imalatı, duyarlı vatandaşların dikkatini çekmiş ve durumu Gazimağusa Belediyesi Zabıta Birimi’ne bildirmişlerdi. Zabıta ekipleri gelen ihbar doğrultusunda gittikleri kaçak işyerinde sağlık koşullarına taban tabana zıt bir durumla karşılaştılar. Gerek gıda maddelerinin, gerekse üretimde kullanılan araç gerecin tamamı sağlık bakımından kullanılamaz durumda bulunuyordu. Ayrıca Gazimağusa Belediyesi tarafından izinlendirilmemiş bir mekan olması nedeniyle, ekipler hemen yasal işlem yaparak söz konusu işletmenin faaliyetini durdurdu.

Kaçak işyeri çalıştırmak ve insan sağlığını tehdit edecek biçimde ticari etkinlikte bulunmak konularında yasal işlem yapan Gazimağusa Belediyesi Zabıta Birimi, söz konusu mekanın gerekli koşullara uygun hale getirilerek izinlendirilmesine kadar, faaliyetlerini durdurarak gözetim altına aldı. Ayrıca tespit edilen çalışma izinsiz yabancı uyruklular da Çalışma Dairesi’ne bildirildi.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kimsenin insan sağlığını hiçe sayarak gıda üretimi ve satışı yapamayacağına değinerek, karşılaşılan manzaranın oldukça çarpıcı olduğunu belirtti. Vatandaşları sağlıksız koşullarda üretim ve satış yapan işletmelere karşı duyarlı olmaya çağıran Oktay Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin gelen her ihbarı değerlendirdiğini, son mühürleme olayının da bun un en somut örneği olduğunu söyledi. Gazimağusa Belediyesi’nin kentin bütününde denetim çalışmalarına yoğunluk kazandırdığına da değinen Oktay Kayalp, “son yaşanan olay kentin en ücra noktalarından birinde meydana gelmiş ve duyarlı hemşehrilerimizin uyarısıyla müdahale edilmiştir. Bu güzel duyarlılığı gösterenlere teşekkür ederim” diyerek, Gazimağusalılar’dan belediye çalışmalarına yön verecek her türlü girişime açık olduklarının altını çizdi.


Gazimağusa Belediyesi Kışa Hazırlık Çalışmalarına Devam Ediyor: Yağmur Suyu Drenaj Şebekesi Bakımda.. (05.11.2002)

Gazimağusa Belediyesi, kışa hazırlık çalışmaları kapsamında, kentin bütün yağmursuyu drenaj sistemini bakımdan geçiriyor. Yürütülen çalışmalar kapsamında bütün yağmur suyu kanallarının temizliği ve bakımı yapılırken, öte yandan, gereksinim duyulan ve önceden tespiti yapılan noktalarda iyileştirme ve geliştirme çalışmaları devam ediyor.

Yağmur Suyu Drenaj Sistemi’nin işlevini yerine getirmesinde büyük önemi bulunan pompaj istasyonlarının bakım ve geliştirme çalışmaları devam ederken, bir yandan da kanal ve rögar kapakları tek tek bakımdan geçiriliyor.

Geçtiğimiz haftalarda Gazimağusa’nın en önemli noktalarından birinde bulunan ve kışın yağan yağmurlar sonucu önemli sıkıntılara neden olan Ziya Gökalp Caddesi ile Yusuf Mehmet Sokak’ın kesiştiği kavşaktaki pompaj istasyonu yenilenirken, bu hafta da diğer bir önemli sorun kaynağı olan Larnaka Yolu olarak anılan 15 Ağustos Bulvarı’nın drenaj sistemi bakıma alındı. Bakım çalışmaları kapsamında bütün kanallar temizlenirken, şebekenin çıkış noktasındaki aküferin de yüzeyi temizleniyor. Aküferde sürdürülen temizlik çalışmaları yanında, derinliği ve genişliği de artırılarak uzun soluklu bir çözümleme için uğraş veriliyor.

Bu arada, söz konusu çalışmalar kapsamında Karakol Mahallesi’nde bulunan drenaj şebekesinde de iyileştirme çalışmalarına devam ediliyor. Bölgenin bütün rögar kapakları genişletilip yenilenirken kanallar da teker teker temizleniyor.

Gazimağusa Belediyesi’nin altyapı çalışmalarına uzun soluklu hedefler doğrultusunda devam ettiğini söyleyen Oktay Kayalp, drenaj sistemine ilişkin çalışmalarda amaçlarının en yoğun yağışlarda bile trafik akışını ve güvenliğini aksatmayacak ayrıca su baskını riskini ortadan kaldıracak çözümlere ulaşmak olduğunu belirtti.


Belediye Başkanı Kayalp'tan Cinayet'e Tepki.. (04.11.2002)

Acımasızca işlenen bir cinayetin kurbanı olan Gazimağusa Belediyesi Temizlik Birimi çalışanlarından Kadir Hakan’ın ölümü, tüm kamuoyunda derin bir üzüntü yarattığı gibi, bizleri ve mesai arkadaşlarını da derinden etkilemiştir. Bu korkunç olayın etkilerinin, toplumsal belleğimizde uzun zaman süreceği açıktır.

Ancak, teselliye neden olabilecek tek konu, Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı birimlerin, olayı öğrenir öğrenmez giriştikleri detaylı ve profesyonelce tahkikat sonucunda, acımasızca işlenen bu cinayeti aydınlığa kavuşturmaları olmuştur.

Böylesi bir olayın, faili meçhul kalmasının yaratacağı derin endişeye meydan verilmemiş olması, toplumsal huzurun ve güven duygusunun korunup gelişmesi bakımından son derece önemliydi.

İşlenen cinayeti, çok kısa bir sürede bütün ayrıntılarıyla ve kuşkuya meydan bırakmayacak biçimde aydınlığa kavuşturan Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne, Müdür Coşkun Serhat’ın şahsında teşekkürlerimi sunar, merhum personelimiz Kadir Hakan’a rahmet, yakınlarına, mesai arkadaşlarına ve tüm sevenlerine başsağlığı dilerim.

Ümidim, bir daha böylesi olayların asla yaşanmayacağı günlere ulaşılmasıdır.

Oktay Kayalp
Belediye Başkanı


Şimdi Salon Dansı Zamanı.. (25.10.2002)

Gazimağusa Belediyesi’nin yeni dönem kültür sanat programı dahilinde gerçekleşecek Salon Dansı Kursları, 6 Kasım Çarşamba günü başlıyor. Geçtiğimiz yıllarda yoğun ilgi ve katılımla gerçekleşen dans kursları, bu yıl yeni düzenlemelerle devam edecek.

Üç ayrı kategoride gerçekleşecek çalışmalarda, deneyimli dansçılardan oluşan ekip ilk grubu oluştururken, bu grup aynı zamanda Gazimağusa Belediyesi’nin gösteri grubu olarak da görev yapacak. Geçtiğimiz yıllarda başlayan ve bu yıl da kurslara devam edecek katılımcılar ise ikinci grubu oluştururken, dans kurslarına bu yıl ilk kez katılacaklar, üçüncü kategoriyi oluşturacak.

6 Kasım’da başlayacak ve Çaça, Rumba , Samba, Tango, Arjantin Tango, Salsa, Swing, Merenque danslarının verileceği Salon Dans Dersleri’nde, her grup 15 çiftten oluşacak. Kayıt yaptıranlardan, aylık ücret olarak kişi başına 20 milyon alınırken, çiftlerin katılım ücreti de aylık 30 milyon TL olacak.

Geçtiğimiz yıllarda dans derslerini yöneten Nil Arkın ve Mustafa Özçevik, bu yılki programı da yürütecekler.

Gazimağusa Belediyesi Belediye Sarayı’nda Durmuş İyimser Salonu’nda yapılacak dans derslerine kayıtlar ve ayrıntılı bilgi için mesai saatler dahilinde Gazimağusa Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi’ne (366 09 50-112) başvurulabilir.

Çalışma Programı (6 Kasım, 2002 Çarşamba’dan itibaren)

Çarşamba 17:30 - 18:30 Orta grup (Gecen yıl devam edenler)

Perşembe 17:30 - 18:30 Başlangıç grubu (Yeni başlayanlar)

Perşembe 18:30 - 19:30 Başlangıç grubu (Yeni başlayanlar)

Yoğun talep durumunda:

Salı 17:30 - 18:30 Başlangıç (Yeni başlayanlar)

Salı 18:30 - 19:30 Başlangıç (Yeni başlayanlar)

 


Belediyeden Yeni bir Adım: Mağusa’da gecekondular yıkılıyor!.. (22.10.2002)

Gazimağusa’da merkezi ve yerel yönetim, kentin daha sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürebilmesi için kaçak yapılaşmaya karşı ortak çalışma başlattı.

Gazimağusa Kaymakamlığı ve belediyenin almış olduğu ortak karar çerçevesinde 2,5 Mil Bölgesi’nde barakadan yapılmış, bir çöplüğü andıran, ayrıca insan ve çevre sağlığını önemli ölçüde tehdit eden 25-30 gecekondunun yıkımına başlandı.

Gazimağusa Kaymakamı Erden Özaşkın ile Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın da izlediği ve belediye ekiplerince gerçekleştirilen yıkımlara boş olan gecekondulardan başlanırken, içinde insan barınan gecekonduların da yıkılacağı ve gecekondu sahiplerine yasal ihbar yapıldığı bildirildi.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Kaymakam Erden Özaşkın, Belediye Başkanı Oktay Kayalp’la kentin çevre sorunlarıyla ilgili bir toplantı gerçekleştirdiklerini ve birtakım tedbirler alma konusunda ortak karara vardıklarını ifade etti.

Alınan tedbirler çerçevesinde yıkımın başlatıldığını söyleyen Özaşkın, söz konusu bölgedeki gecekonduların sağlık açısından büyük tehdit oluşturduğunu ve bu sorunun bugüne kadar çözümlenemediğini söyledi.

Söz konusu gecekonduda oturan vatandaşların bir kısmının DAÜ karşısındaki konutlarını satarak gelişigüzel yerleştiklerini aktaran Özaşkın, bölge halkından da gecekondular konusunda yoğun şikayet aldıklarını söyledi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da Gazimağusa’da yerel ve merkezi yönetimin kaçak yapılaşma konusunda ortak karar aldığını belirterek, kaçak yapılaşmanın ortadan kaldırılması, yıkılması veya yasal hale getirilmesiyle ilgili çalışma başlatıldığını belirtti.

2,5 Mil bölgesinde gecekondular nedeniyle sağlık ve çevre açısından yıllardır sorun yaşandığının altını çizen Kayalp, “Amaç, Gazimağusa’yı daha sağlıklı, daha düzgün gelişen bir kent haline getirmek” dedi.

Belediyenin diğer bölgelerde de kaçak yapılaşmayla ilgili çalışmaları sürdürdüğünü ifade eden Kayalp, sorunların yerinde ve pratik olarak çözümleneceğini söyledi.

Kayalp, ilgisinden dolayı Gazimağusa Kaymakamı Erden Özaşkın’a da teşekkür etti.


Gazimağusa’nın Ortasına 2,000 Ağaçlık Orman.. (14.10.2002)

Gazimağusa Belediyesi, geçtiğimiz hafta başında başlattığı ağaçlandırma çalışmalarıyla, bir yandan ketin en büyük merkezlerinden birinde yeni bir orman alanı yaratırken, öte yandan da önemli bir sorunun çözümüne yönelik ciddi bir adım attı.

Karakol Mahallesi’nde bulunan ve yeni yapılaşmanın ağırlıklı olduğu bölgedeki göl alanı, Kıbrıs’ta yıllar öncesinde de denenen bir yöntemle ıslah ediliyor. Geçtiğimiz hafta başlanan ve içinde bulunduğumuz hafta boyunca da devam edilecek ıslah çalışmalarında kullanılan okaliptüs ağaçlarından, Kıbrıs’ta özellikle bataklıkların kurutulmasında yararlanılmış ve büyük yarar sağlanmıştı.

Gazimağusa Belediyesi de, hem kente yeni bir orman alanı kazandırmak, hem de özellikle ilkbahar ve yaz aylarında sivri sinek sorununa yol açan Gülseren Gölü’nü ıslah edebilmek amacıyla, ağaçlandırma çalışmaları çerçevesinde, Karakol Bölgesi’nde bulunan ve suyun çekilmesinin ardından bugün, orta düzeyde bir bataklık durumuna gelen alanı Okaliptüs ağaçlarıyla yeşillendiriyor.

Ülkemizde yakın geçmişte çok sık başvurulan ve önemli ölçüde başarı kaydedilen bir yöntem olan “bataklık alanlarının okaliptüs ağaçlarıyla kurutulması” çalışmalarının günümüzdeki yeni bir uygulaması olacak bu çalışmayla, hem sorun kaynağı olan göl ıslah edilecek, hem de dikilecek 2000 fidanla kentin merkezinde önemli bir orman alanı yaratılmış olacak.

Ağaçlandırma alanında Gazimağusa Belediyesi Park ve Bahçeler Birimi’ne bağlı ekiplerin çalışmalarını yerinde inceleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, yaptığı açıklamada, yağmur sularının toplandığı ve zemin sularının da yükselmesiyle göl haline gelen alanın aslında bir yeşil alan olduğunu belirtti. Bu yeşil alanın suların çekilmeye ve kurumaya başladığı dönemlerde başta sivri sinek olmak üzere bazı sıkıntıların yaşandığını dile getiren Oktay Kayalp, okaliptüs ağaçlarının yetişmeye başlamasıyla bu sıkıntıdan kurtulmanın mümkün olabileceğine işaret etti.


Kaçak Yapılara Geçit Yok.. (11.10.2002)

Gazimağusa Belediyesi, faal durumdaki çeşitli iş yerlerine eklenti olarak inşa edilerek işletmeye açılan bir dizi kaçak yapıyı Zabıta, Bayındırlık ve İmar Birimleri’ne bağlı ekiplerinin nezaretinde yıktı. Gazimağusa Belediyesi’ne ait kamusal alanlara, yasalara aykırı biçimde tecavüz edilerek yapılan kaçak yapılar, verilen ihbar sürelerinin dolmasına karşın, muhatapları tarafından yıkılmayınca, yıkım işi belediye ekipleri tarafından gerçekleştirildi.

Yıkılan yapıların eklentili olduğu binalar, yasal sınırlarına çekilirken, kamusal alana yapılan ve bütün Gazimağusa Halkı’nın malı olan kaldırımları işgal eden yapılaşmanın kayıtsız şartsız ortadan kaldırılacağı bir kez daha ortaya kondu. İhbar süresince yıkımı yapılmadığı için Gazimağusa Belediyesi tarafından yıkılan binaların, yıkım masrafları da muhatapları tarafından ödenecek.

Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık ve İmar Birimi’nin verdiği yasal ihbarların ardından, ilgili şahısların herhangi bir girişimde bulunmamaları üzerine, tutanak hazırlanarak, düzenlenen operasyonla yasal olmayan eklenti ve inşaatların yıkımı gerçekleştirildi.

Konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kaçak yapılaşmayı önlemenin en büyük uğraşlarının başında yer aldığını söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, mevcut yasalara aykırı biçimde inşa edilen bütün kaçak yapıları mercek altına aldıklarını ve yasal işlem başlattıklarını bildirdi. Gerek kamusal alanlara yapılan tecavüzleri, gerekse plan ve proje ihlallerini ortadan kaldırmak için tüm yasal yetkilerini kullanacaklarını açıklayan Oktay Kayalp, yargı müdahalesine gerek kalmadan sorunun çözüme ulaştırılabilmesi için konuya muhatap olanları Gazimağusa Belediyesi ile işbirliği yapmaya davet etti.

Kentlerin planlı yapılaştığı sürece sağlıklı biçimde gelişebileceğine, güzelliğini koruyacağına ve çağdaşlık yolunda ilerleyebileceğine de işaret eden Oktay Kayalp, Gazimağusa’nın en büyük gereksinimlerinin başında İmar Planı’nın geldiğini söyledi. İmar Planı ile hem altyapının, hem de Gazimağusa’nın gelişim stratejisinin belirleneceğini belirten Oktay Kayalp, Gazimağusa’nın çağdaş bir kent olarak Avrupa’ya açılımının ancak sağlıklı gelişmeyle mümkün olacağını sözlerine ekledi.


Doğu Akdeniz Üniversitesi'yle İlgili Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp'tan Basın Açıklaması.. (10.10.2002)

Saygıdeğer Kamuoyuna,

Doğu Akdeniz Üniversitesi, sadece KKTC’nin değil Gazimağusa’nın da çok yönlü gelişimine büyük katkı yapan stratejik bir kurumdur. Bu somut gerçeklik, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin sağlıklı gelişiminin temin edilmesini, doğrudan veya dolaylı bütün çevrelerin, bir görev olarak benimsemesini ve üzerine düşen sorumlulukları eksiksiz yerine getirmesini dayatır.

Gazimağusa Belediyesi olarak bizler Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin gerek kentimize gerekse ülkemize yaptığı bilimsel, ekonomik ve sosyal katkının bilincindeyiz. Bu bilinç, hem üniversite ile ilişkilerimizi düzenlerken, hem Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne hizmet sunarken, hem de üniversiteyle doğrudan ya da dolaylı olarak ilgisi bulunan alanlara yönelik hizmet üretirken en önemli rehberimiz durumundadır.

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin bilimsel ve sosyal yaşama yaptığı katkılar mutlaka önemsenmeli ve geliştirilmesi için altyapı çalışmalarının yapılması gerektiği açıkça ortadadır. Ancak yaşadığımız dönemde, hayatın bütün alanlarını ciddi biçimde ve olumsuz yönde etkileyen ekonomik koşullar, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin hem ülkesel hem de kentsel ekonomimize yaptığı katkılar daha da ön plana çıkmaktadır. Üniversite kaynaklı ilave nüfusun Gazimağusa’da yaşamını sürdürürken mal ve hizmet alımında piyasaya sunduğu parasal kaynak kentsel ekonomimizin en azından daha kolay ayakta kalabilmesinde büyük önemi bulunuyor. Üniversitenin sağladığı doğrudan ya da dolaylı istihdam, işsizlik sorununun ülkemiz standartlarının bir miktar altına düşebilmesini sağlıyor.

Gazimağusa’daki ticari yaşamın canlılığını koruyabilmesi ve Doğu Akdeniz Ünivesitesi’nin yarattığı istihdam olanaklarının en azından devam edebilmesi, birbirinden farklı pek çok çevrenin sorumluluklarının bilincinde olmasını ve bunlara uygun davranmasını gerektirir. Üniversite’nin çalışanları ve öğrencilerinden oluşan ve yaşamını Gazimağusa’da sürdüren ilave nüfusun ekonomimize maksimum düzeyde kaynak aktarması ticaretin optimum koşullara uygun olarak yürütülmesine bağlıdır. Bu ilave nüfusun her an ve zaman zaman da ticari kurallara uygun olmayan yaklaşımlarla, elde edilebilecek bir kaynak olarak değerlendirilmesi, kent ekonomimizin gelişimini engeller. Ayrıca, ticari ahlaka aykırı biçimde gelişecek yaklaşımlar, ilgili kuruluşları değil sektörün bütününü de olumsuz etkileyebilmektedir.

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin yeni öğretim yılına başladığı içinde bulunduğumuz günlerde kentimizde yeniden oluşan canlılık her bakımdan göze çarpmaktadır. Bu canlılıktan hiçbir sıkıntıya yol açmadan yararlanmak bütün ilgili çevrelere düşen bir sorumluluktur, görevdir.

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin iç yönetiminde meydana gelen çeşitli gel gitler ve basına da yansıyan iddialar, bu stratejik kurumun hem makro hem de mikro düzeydeki yararlarını risk altına almaktadır. Bu riskler, toplumun bütününün ödemesi gereken bir faturaya yol açabilecek kadar büyük boyutludur. Böylesi bir riskin gerçeğe dönüşmemesi ve Doğu Akdeniz Üniversitesi’nden kaynaklanan çok yönlü toplumsal yararın gelişerek devam edebilmesi için, üniversite yönetimine gerekli özerkliğin sağlanması yanında, siyasal baskı merkezi olma durumundan da kurtarılması gereklidir. Siyasi baskıların ve politik çıkar hesaplarının etkisi altında bulunan bir kurumun, ne ekonomik ne de diğer alanlarda toplumsal yararının devamı söz konusu olamaz. Dolayısıyla Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin ciddi ve güvenilir bir eğitim kurumu olarak gelişimini sürdürmesi ortak bir sorumluluk duygusunun yaratılmasıyla ve bu kurumdan siyasilerin ellerini çekmesiyle mümkün olabilecektir.

Bizler Gazimağusa Belediyesi olarak, geçmişte olduğu gibi, bundan böyle de, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin kurumsal gelişimine ve yarattığı artı değeri büyütmeye yönelik çabalarımıza devam edeceğiz. 366 53 32 numaralı telefonumuz ve gmb@magusa.org e-posta adresimizle, tüm Gazimağusa halkının olduğu gibi, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin bütün çalışanları ve öğrencilerinin de hizmetinde olmayı sürdüreceğiz. Bütün ilgili siyasi, ekonomik, bilimsel çevreleri ve saygıdeğer Gazimağusa halkıyla esnafını da, bu çabamıza ortak olmaya ve öğrencilerin yaşamını kolaylaştırmaya dönük çalışmalara katkı koymaya davet ederim.

Oktay Kayalp
Belediye Başkanı


Kışa Hazırlık Çalışmalarına Devam Eden Gazimağusa Belediyesi’nden Yağmur Suyu Drenaj Şebekesi’ne Yeni Pompaj İstasyonu.. (09.10.2002)

Gazimağusa Belediyesi, kışa hazırlık çalışmaları kapsamında, kentin bütün yağmursuyu drenaj sistemini bakımdan geçiriyor. Yürütülen çalışmalar kapsamında bütün yağmur suyu kanallarının temizliği ve bakımı yapılırken, öte yandan, gereksinim duyulan ve önceden tespiti yapılan noktalarda iyileştirme ve geliştirme çalışmaları devam ediyor.

Yağmur Suyu Drenaj Sistemi’nin işlevini yerine getirmesinde büyük önemi bulunan pompaj istasyonları da bu çalışmalar kapsamında kontrol ediliyor. Kimi istasyonlar bakımdan geçirilirken, ihtiyaca yanıt veremeyenler de ya takviye ediliyor, ya da baştan başa yenileniyor.

Gazimağusa’nın en önemli noktalarından birinde bulunan ve kışın yağan yağmurlar sonucu önemli sıkıntılara neden olan Ziya Gökalp Caddesi ile Yusuf Mehmet Sokak’ın kesiştiği kavşaktaki pompaj istasyonu da, kışa hazırlık çalışmaları kapsamında bütünüyle yenilendi.

Söz konusu kavşakta bulunan eski pompaj istasyonunun gereksinime yanıt veremediğine işaret eden Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birimi yetkilileri, mevcut 2HP (Horse Power) gücündeki istasyonun yakınına, 10HP gücünde yeni bir pompaj istasyonu inşa edildiğini bildirdi. Yeni pompaj istasyonu 3 faz elektrikle çalışıyor ve 5 metre yüksekliğe saatte 155 metreküp su aktarabiliyor. Eski pompaj istasyonu manuel olarak çalıştırılırken, yeni yapılan istasyon kanallara su ulaşır ulaşmaz otomatik olarak devreye girecek ve su birikmesine meydan vermeksizin drenaj hattını devreye sokacak.

Kışın yapılan ölçümlerde, bir seferde yaklaşık 2000 metreküp suyun toplandığı kavşakta, büyük sorunlar yaşandığına ve trafiğin önemli ölçüde aksadığına işaret eden Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, yeni pompaj istasyonuyla, hem caddenin sürekli trafiğe açık kalmasının sağlanacağını, hem de bölge sakinlerini tedirgin eden su baskını olasılığının ortadan kaldırıldığını belirtti.

Gazimağusa Belediyesi’nin altyapı çalışmalarını uzun vadeli hedefler doğrultusunda yürüttüğüne de değinen Oktay Kayalp, amaçlarının bugün yaptıkları işlerin, en az on–onbeş yıllık gereksinimleri karşılayacak düzeye ulaşmasını sağlamak olduğunu da sözlerine ekledi.  


Gazimağusa Belediyesi 3. Türk Müziği Beste Yarışması’nda Finale Katılacak Eserler Belli Oldu.. (08.10.2002)

Gazimağusa Belediyesi’nin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Türk Müziği Beste Yarışması'nda, finale kalan sekiz eser belirlendi. Bu yıl katılımcıların sadece birer eserle katılabildikleri beste yarışmasına 13 bestekar başvurdu.

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu Şefi Adil Sönmez başkanlığında, İlker Dölek, İhsan Gürel, Neptün Üner, Ayşe Aydın oluşan ön jüri, yaptığı değerlendirme sonucunda, Acı, Zeytin123, Gül 123, Tanya, Sevdakar, Hasret, Işık ve Ayrılık rumuzlarıyla yarışmaya katılan bestekarların finalde yarışmasına karar verdi.

19 Aralık, 2002 tarihinde yapılacak Final Gecesi’nde bu yıl jüri başkanlığını Türkiye’nin son dönemdeki en büyük müzik adamı ve bestecileri arasında yer alan Prof. Dr. Alaattin Yavaşça yapacak. Yarışmacı eserler ise TRT sanatçıları tarafından seslendirilecek.

Diğer üyelerinin final gecesi açıklanacağı büyük jüri, finale kalan eserleri değerlendirip ilk üçe girecek eserleri ve iki mansiyon ödülünü saptayacak. Final, 19 Aralık, 2002 tarihinde Yakın Doğu Üniversitesi, Atatürk Kongre Merkezi Büyük Salon’da yapılacak.

 

 


3 belediyeden su zammına tepki : Hükümet gözü suyumuzda!.. (30.09.2002)

Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne Belediye başkanları, su zammından ve devlet katkılarında yeni ücretler üzerinden su bedeli kesinti yapılmasından rahatsız

Belediyelerden öneri: sudan alınan KDV yüzde 13’ten yüzde 3’e düşürülsün

Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne belediyeleri, suya yüzde 150-400 oranında zam yapılmasına ve devletten aldıkları katkılarda, yeni ücretler üzerinden su bedeli kesintisinde bulunulmasına tepki gösterdi.

Belediyeler ayrıca sudan alınan KDV oranının yüzde 13’ten yüzde 3’e düşürülmesini, yeraltı su kaynaklarının belediyelere devrini, devletin belediyelere olan borçlarını fazileriyle birlikte ödemesini ve Yeşilırmak Projesi’nin hızla yaşama geçirilmesini istedi.

Lefkoşa Belediye Başkanı Kutlay Erk, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın dün Lefkoşa Belediyesi’nde ortak bir basın toplantısı düzenleyerek duydukları rahatsızlığı dile getirdi.

Kutlay Erk tarafından okunan yazılı ortak açıklamada suyun ekonomik bir unsur gibi zamanlamasının kabul edilemez olduğu vurgulanarak, yeni ücretlerin, suyu tüketilebilir bir fiyattan kullanıma sunmaya engel teşkil ettiği kaydedildi.

Ortak açıklamada yerel yönetim birimleriyle hiç bir görüş alışverişinde bulunulmadan alınan zam kararının ağır faturasının belediyelerle birlikte ağır ekonomik sıkıntılara maruz kalan KKTC halkına da büyük darbe vurduğu belirtildi.

Belediyelerin aldıkları devlet katkılarından 30 Eylül itibarıyla yeni ücretler üzerinden su bedeli kesintisine gidilmesinin ise zaten ekonomik bakımdan sıkıntı içindeki belediyelere ek sıkıntı getireceği kaydedilen açıklamada, okulların, dairelerin, hastanelerin ve askeri birliklerin su ücretleri ile genel hizmet giderlerinin belediyelere ödenmediği ve ödenmesine ilişkin hiçbir girişim bulunulmadığı ifade edilerek şöyle denildi:

“Devlet kurumlarının belediyelere olan astronomik borçlarının ödenmesi konusunda en küçük bir girişim dahi ortaya konmazken, belediyelerin devlet katkılarına el koyma yöntemiyle müdahale edilmesi, belediyelerin konuyu radikal tavırla ele almasına yol açacak tehlikeli bir gelişmedir.”

Devletin belediyeye borçları
Gazetecilerin konuyla ilgili sorusu üzerine belediye başkanları devletin kendilerine olan borçlarını açıkladı. Başkanların açıklamasına göre resmi kuruluşların Lefkoşa Belediyesi’ne 900, Gazimağusa Belediyesi’ne 260 ve Girne Belediyesi’ne 225 milyar TL’lik borcu var.

Kutlay Erk, bir başka soru üzerine belediyelerin de su zammı düşündüğünü ve bu artışı mütevazi ölçülerde, tüketilebilir düzeyde tutmaya gayret ettiklerini, ancak devletin yaptığı zamdan sonra bunun pek mümkün olamayacağını kaydetti. Erk, “İlgili daire müdürü zammı açıklarken ‘suyu gerçek fiyatına getirdik’ demişti. Su daha önce gerçek fiyatında değildi. Niye şimdi? Bunu da yorumlamak gerekir” şeklinde konuştu.

Bir başka gazetecinin sözkonusu yüksek zammın, CTP’nin üç büyük belediye başkanlığını kazanması sonrasında yapılmasıyla siyasi bir amacı olup olmadığının sorulması üzerine Erk, “O yönde bir endişemiz var. Bizim arzumuz devletin başka mülahazaları bırakıp bugünkü ekonomik koşulları değerlendirerek bir fiyat oluşturmasıydı”yanıtını verdi.

Erk, bir başka soru üzerine devletin belediyelere herhangi bir bildirimde bulunmadan ve danışmadan katkılarda kesinti yapmasıyla ilgili olarak Maliye Bakanlığı’na yazı yolladıklarını ancak cevap alamadıklarını söyledi.

Kesintilerle ilgili olarak kısa bir açıklama yapan Oktay Kayalp, olayın yasa dışı olduğunu ve belediyelerin özerkliğini zedelediğini ileri sürdü. Kayalp, belediyelerin devlet katkısından kesinti yapabilmek için belediyelerden bu yönde talep gelmesi ve kesinti oranının da yine belediyelerce onaylanması gerektiğini söyledi.

Kayalp, devletin su konusunda üstüne düşeni yapmadığını iddia ederek özellikle kırsal kesimlerde su ücretlerinin çok cüzri rakamlarda toplandığını ve faturanın belediyelere çıkarıldığını kaydetti.

Belediyelerin vatandaşın ekonomik durumunu düşünerek suya 1999’dan beri zam yapmadığına işaret eden Kayalp, “Zam düşünülüyorsaydı belediyelerle bu konuşulur, ortak bir karar alınır ve ondan sonra da uygulanırdı” dedi.


Pedallar Daha Sağlıklı Bir Gazimağusa İçin Döndü.. (30.09.2002)

Gazimağusa Belediyesi’nin Bisiklet İhtisas Kulübü’yle birlikte düzenlediği ve Yeniboğaziçi Kültür Sanat Derneği’nin de aktif katılımıyla gerçekleşen “Mağusa Bisiklet Günü”nde pedallar daha sağlıklı bir Gazimağusa için döndü.

Geçtiğimiz Pazar günü saat 16:30’da DAÜ giriş kapısı önünden başlayan Mağusa Bisiklet Günü etkinliğine her yaştan yaklaşın 300 kişi katıldı. Beklenenin çok üstünde bir ilgiyle gerçekleşen etkinliğin en küçük katılımcısı 4, en yaşlı katılımcısı ise 81 yaşındaydı.

Bisikletin çevreci ve güvenilir bir taşıt olarak kullanımını yaygınlaştırmak, kentteki bisiklet kullanımını teşvik etmek amacıyla düzenlenen “Mağusa Bisiklet Günü” etkinliğine Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, ve Bisiklet Federasyonu Başkanı Bülent Çıraklı da katıldı. Gazimağusa’nın çeşitli bölgelerinden geçilerek Laguna Beach bölgesinde tamamlanan tur, buradaki Gazimağusa Belediyesi’ne ait gazinoda düzenlenen mini kokteylle son buldu.

60 yaşın üstündeki katılımcılar yanında en minik katılımcılara da madalyaların verildiği etkinlikte bir konuşma yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Mağusa Bisiklet Günü’nün kentteki bisiklet kullanımının yaygınlaşmasına yol açmasını diledi. “Kadınların, erkeklerin, çocukların, gençlerin ve yaşlıların, kısacası her yaştan insanın katıldığı bu etkinlikle birlikte, daha sağlıklı bir yaşamın kapılarının aralanmasını diliyorum” diyen Oktay Kayalp, hedeflerinin daha temiz bir çevre ve daha sağlıklı bir yaşam olduğunu yineledi.

Bisiklet Federasyonu Başkanı Bülent Çıraklı, Bisiklet İhtisas Kulübü Eş Başkanı Özşen Anış ve YEKSAD Başkanı Mehmet Torun da yaptıkları kısa konuşmalarda organizasyonun gelecekte de yapılmasını dileyerek katılan herkese teşekkürlerini dile getirdiler.

 


Mağusa Bisiklet Günü.. (27.09.2002)

Daha Az Trafik, Daha Temiz Hava, Daha Sağlıklı Bir Mağusa

Gazimağusa Belediyesi, Bisiklet İhtisas Kulübü’nün katkısı ve Yeniboğaziçi Kültür Sanat Derneği’nin katılımıyla, bisikletin çevreci ve güvenilir bir taşıt olarak kullanımını yaygınlaştırmak ve kentteki bisiklet kullanımını teşvik etmek amacıyla “Mağusa Bisiklet Günü” düzenliyor. Her yaştan isteyen herkesin katılımına açık olan Bisiklet Turu, 29 Eylül Pazar günü saat 16:30’da Doğu Akdeniz Üniversitesi ana giriş kapısı önünden başlayacak.

60 yaşın üstündeki katılımcılara madalyaların verileceği Mağusa Bisiklet Günü, Gazimağusa’nın çeşitli bölgelerinden geçilerek Laguna Beach bölgesinde tamamlanacak. Laguna’daki Gazimağusa Belediyesi’ne ait gazinoda mini bir kokteylin düzenleneceği Bisiklet Turu’nda katılımcılara birer katılım belgesi de verilecek.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, “kadınların, erkeklerin, çocukların, gençlerin ve yaşlıların, kısacası her yaştan insanın katılabileceği bu etkinlikle birlikte, Eylül ayının son Pazar gününü bundan böyle “Mağusa Bisiklet Günü” olarak ilan edeceğiz.” dedi. Bisikleti olan herkesi Mağusa Bisiklet Turu’na katılmaya çağıran Oktay Kayalp, “davetimiz daha temiz bir çevre ve daha sağlıklı bir yaşamadır” diyerek, Mağusa Bisiklet Turu’nun Gazimağusa Belediyesi’nin düzenlediği geleneksel organizasyonların bir yenisi olduğunu bildirdi.


Taşınmaz Mal Vergisi İkinci Taksit Ödemelerinde Son Ödeme Tarihi 30 Eylül.. (23.09.2002)

Gazimağusa Belediyesi, Taşınmaz Mal Vergisi’ne ilişkin 2002 yılı ikinci taksit bildirimlerinin mal sahiplerine gönderildiğini ve son ödeme tarihinin 30 Eylül olduğunu hatırlattı.

Toplam 8600 bildirimin, mal sahiplerine posta aracılığıyla gönderildiğini açıklayan yetkililer, bildirimlerini alanların Gazimağusa Belediyesi veznesine, bildirimleri ellerine ulaşmayan mal sahiplerinin ise, Taşınmaz Mal Birimi’ne başvurarak ödemelerini yapabileceklerini açıkladılar.

İlk taksiti Nisan ayı sonuna kadar ödenmiş olması gereken verginin, ikinci taksitinin de, herhangi bir gecikme zammına maruz kalmaması için, zamanında ödenmesi gerekiyor. İkinci taksit için yasal ödeme süresi eylül ayı sonunda doluyor.

İlk taksit ödemesini aksatan mal sahiplerinden gecikme cezası alınacağını hatırlatan yetkililer, ikinci taksit ödemelerinin de 30 Eylül itibariyle ödenmiş olması gerektiğini, ödenmemesi durumunda ceza kapsamında olacağını belirtti. Ödemesi yapılmayan taksitler, ceza tutarlarıyla birlikte tahsil edilecek.

Gazimağusa Belediyesi, mal sahiplerinden herhangi bir ceza uygulamasına gerek kalmaması için, ödemelerini yasal süre içinde yapmalarını istedi.


Gazimağusa Belediyesi’nden Kaçak işyerlerine Geçit Yok.. (21.09.2002)

Gazimağusa Belediyesi Zabıta Birimi vatandaşlardan gelen bir ihbarı değerlendirerek düzenlediği baskında sağlıksız koşullarda pasta ve kurabiye imal eden kaçak bir iş yerini mühürledi.

Çok kötü koşullarda faaliyet gösteren ve Gazimağusa Belediyesi’ne kaydı bulunmayan işyeri yapılan denetimde insan sağlığıyla nasıl oynanabileceğini de gözler önüne serdi. Kaçak olarak faaliyet gösteren ve işletmecisinin sağlık karnesi bulunmayan işyerinde, hijyen koşullarından söz etmenin olanağı bulunmuyor.

Suyu olmayan, gerekli donanımın bulunmadığı bir yardımcı odada yürütülen pasta ve kurabiye imalatı, duyarlı vatandaşların dikkatini çekmiş ve durumu Gazimağusa Belediyesi Zabıta Birimi’ne bildirmişlerdi. Zabıta ekipleri gelen ihbar doğrultusunda gittikleri kaçak işyerinde sağlık koşullarına taban tabana zıt bir durumla karşılaştılar. Gerek gıda maddelerinin, gerekse üretimde kullanılan araç gerecin tamamı sağlık bakımından kullanışa elverişli olma özelliğini yitirmiş bulunuyordu. Ayrıca Gazimağusa Belediyesi tarafından izinlendirilmemiş bir mekan olması nedeniyle, ekipler hemen yasal işlem yaparak söz konusu işletmenin faaliyetini durdurdu.

Söz konusu yerde yapılan incelemede işletmenin düğün pastaları ve pastiş imali konusunda yoğunlaştığının saptandığını belirten Zabıta Birimi yetkilileri, bunun kaçak olarak etkinlik gösteren işyerinin neden olabileceği sağlık sorunlarının boyutlarını daha da büyütebileceğine işaret ettiler. Kaçak işyeri çalıştırmak ve insan sağlığını tehdit etmek konularında yasal işlem yapan Gazimağusa Belediyesi Zabıta Birimi, söz konusu mekanın gerekli koşullara uygun hale getirilinceye kadar faaliyetlerini durdurarak denetim altına aldı.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kimsenin insan sağlığını hiçe sayarak gıda üretimi ve satışı yapamayacağına değinerek, karşılaşılan manzaranın oldukça çarpıcı olduğunu belirtti. Vatandaşları sağlıksız koşullarda üretim ve satış yapan işletmelere karşı duyarlı olmaya çağıran Oktay Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin gelen her ihbarı değerlendirdiğini, son mühürleme olayının da bun un en somut örneği olduğunu söyledi. Gazimağusa Belediyesi’nin kentin bütününde denetim çalışmalarına yoğunluk kazandırdığına da değinen Oktay Kayalp, “son yaşanan olay kentin en ücra noktalarından birinde meydana gelmiş ve duyarlı hemşehrilerimizin uyarısıyla müdahale edilmiştir. Bu güzel duyarlılığı gösterenlere teşekkür ederim” diyerek, Gazimağusalılar’dan belediye çalışmalarına yön verecek girişimler beklediklerinin altını çizdi.

 


Gazimağusa Belediyesi Yol Çalışmalarına Devam Ediyor.. (20.09.2002)

Gazimağusa Belediyesi, asfalt çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. 2002 yılı ilk etap yol yapım çalışmalarının tamamlanmasının ardından, Temmuz ayında başladığı ikinci etap çalışmalarda halen Tuzla’da devam ediyor. Tuzla’nın bütün cadde ve sokaklarının teker teker yenilendiği ya da tamir edilerek kaplandığı çalışmalar gelecek hafta tamamlanacak.

Tuzla’daki çalışmaların tamamlanmasının ardından Çanakkale Mahallesi’ne bağlı bazı bölgelerde asfalt çalışmaları devam edecek. Gazimağusa – DAÜ anayoluna paralel uzanan servis yolu ile buna bağlanan ara yolların inşa edileceği çalışmalar, halen devam eden altyapı işlemlerinin ardından başlayacak. Halen asfalta hazırlık çalışmalarını sürdüren Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birimi’ne bağlı ekipler, Göl Bölgesi olarak bilinen bölgeyi önümüzdeki haftalarda yol yapımına başlanacak şekilde hazır hale getiriyor. Buradaki asfalt çalışmalarının tamamlanmasıyla, bölgenin ulaşım sorunu tamamıyla çözülmüş olacak.

Yol yapım çalışmalarını değerlendiren Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa’nın altyapısına yönelik çalışmaları büyük bir titizlikle sürdürdüklerini belirtti. Oktay Kayalp, asfaltlama çalışmalarıyla kentin ulaşımını rahatlatacak çözümlere ulaşmayı amaçladıklarını söyleyerek, gereksinim duyan bölgelerde bu çalışmanın gelecekte de devam edeceğini sözlerine ekledi.

Drenaj Çalışmalarına Ağırlık Verildi
Yaklaşmakta olan kış mevsiminde, yağışlar nedeniyle sorun yaşanmaması için drenaj çalışmalarına da ağırlık verdiklerini belirten Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, yağmur suyu drenaj sisteminin bütününü elden geçirdiklerini, belirli noktalarda yeni sistemler ve pompa istasyonları kurduklarını söyledi. Bu kışın geçmiştekilere oranla ulaşım ve trafik güvenliği bakımından daha sorunsuz geçeceğine inandığına da işaret eden Oktay Kayalp, sorun kaynaklarının sırayla çözüme kavuşturulduğunu da sözlerine ilave etti.

 


Gazimağusa Belediyesi’nden Piyale Paşa Mahallesi’ne Yepyeni Su Şebekesi .. (19.09.2002)

Gazimağusa Belediyesi, Piyale Paşa Mahallesi’nin en uzun sokaklarından olan Gürler Sokak’ın su şebekesini baştan başa yeniledi. Mahallenin pek çok noktasına ulaşan şebekenin ana dağıtım hatlarının bulunduğu Gürler Sokak’ta tamamlanan çalışmalarla, sadece buradaki aboneler değil, bölgenin bütününde su temininde büyük rahatlama sağlandı.

Gürler Sokak’ta bulunan ana dağıtım hatlarının eskimesi nedeniyle, su hatlarının kesitinde yer yer daralmalar meydana gelmişti. Bu daralmalar nedeniyle oluşan basınç kayıpları, pek çok eve suyun ulaşmasına engel olmaktaydı.

Bağlantı hatlarıyla birlikte toplam 250 metrelik şebekenin PVC su borularıyla yenilendiği Veyselliler olarak da anılan Piyale Paşa Mahallesi’nde, su ulaşımında güçlük yaşanan bölge kalmadı. Yenilenen şebekeden toplam 30 konut ve işyeri yararlanırken, bu abonelerin bütün bağlantı boruları ve sayaçları da yenilendi.

Yeni şebekenin bölgeye büyük rahatlama sağladığına işaret eden Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, su şebekesinde gerçekleştirdikleri yenileme ve geliştirme çalışmalarıyla Gazimağusa’nın bütününde su dağıtımında büyük bir verimlilik sağladıklarını belirtti. Basınç değişikliklerinden kaynaklanan sorunların bir kısmının hatlarda meydana gelen kesit daralmalarından kaynaklandığına işaret eden Oktay Kayalp, bu noktaların tespiti için önemli çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Gazimağusa’nın her bölgesinde eşit ve aynı kalitede su dağıtma konusunda son derece duyarlı olduklarına işaret eden Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, çalışmaların kesintisiz sürdüğünü sözlerine ekledi.


Gazimağusa Belediyesi denetimlerini sürdürüyor .. (16.09.2002)

Gazimağusa Belediyesi Sağlık ve Zabıta Birimleri, işyerlerinde sağlık denetimlerini ara vermeden sürdürüyor. Gıda satışı yapılan yerlerde, yoğun olarak sürdürülen denetimler belirli bir program çerçevesinde aralıksız devam ediyor.

Düzenli denetim çalışmalarını sürdüren Gazimağusa Belediyesi, market ve lokantaları mercek altına aldı. Marketlerde satışa sunulan mallardan kullanım süreleri dolanlara el konulurken, lokanta ve kafeteryalarda da sağlığa uygun koşulların sağlanması için uğraş veriliyor. Sağlık koşullarına uygunluğunu yitiren ve müsadere edilen mallar imha edilirken, iş yerleri de gerekli koşullara uymaları konusunda uyarıldı.

Zabıta Birimi’nin son onbeş günlük süre zarfında gerçekleştirdiği denetimlerde, sağlığa aykırılık arz eden pek çok gıda ve tüketim maddesine yasal işlem yapılarak el konuldu. Yasal hükümler çerçevesinde müsadere edilerek satışı engellenen ürünler Gazimağusa Belediyesi Zabıta Birimi görevlileri nezaretinde imha edildi.

Son iki haftalık süre zarfında yapılan denetimlerde el konulan ürünlerin piyasa değeri 6,121,300,000 TL olarak saptandı.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, konuyla ilgili açıklamasında, sağlık koşullarına uygun gıdaların tüketiciye sunulmasına büyük önem verdiklerini ve yasal yetkilerini sonuna kadar kullandıklarını söyledi. Kayalp, Gazimağusa halkını sağlıksız ürünlerden korumanın Gazimağusa Belediyesi’nin öncelikli görevlerinden olduğunu, ancak aynı zamanda kentteki ticari yaşamın yasalara uygun yürütülmesi konusunda da üzerlerine düşen görevleri sonuna kadar yerine getireceklerini ifade ederek, “kimsenin halkın sağlığını tehdit edebilecek biçimde ticari faaliyette bulunma hakkı yoktur” dedi. Ticari yaşamın kurallar çerçevesinde devam etmesi gerektiğine de değinen Oktay Kayalp, “hem esnafımızı hem de tüketiciyi koruma kararlılığındayız” dedi.

 

 


Glapsides Plaj Hentbol Turnuvası tamamlandı .. (26.08.2002)

Favoriler galip
Gazimağusa Glapsides Plajı'nda yer alan turnuvada bayanlarda Yükseliş, yıldız erkeklerde Adidas ve büyük erkeklerde Mağusa Gargaları şampiyon oldu

Hentbol Federasyonu ile Gazimağusa Belediyesi'nin birlikte düzenlediği Glapsides Plaj Hentbol Turnuvası dün oynanan maçlarla sona erdi.

Gazimağusa Glapsides Plajı'nda yer alan turnuvada bayanlarda Yükseliş, yıldız erkeklerde Adidas ve büyük erkeklerde Mağusa Gargaları şampiyon oldu.

Sporseverler tarafından büyük ilgi ile izlenen turnuvanın yıldız erkekler finalinde Adidas, Gamino'yu penaltı atışları sonunda mağlup ederek şampiyonluğa ulaştı.

Büyük bayanlarda Yükseliş, finalde Şafak Pazarlama ile karşılaştı. Tecrübeli ve yıldız oyunculardan kurulu Yükseliş, rakibi Şafak Pazarlama'yı 2-0 yenerek şampiyon oldu.

Büyük erkekler finalinde ise Mağusa Gargaları, Dimililer'i yenerek 2-0 yenerek şampiyonluğa adını yazdırdı.

Turnuvada en değerli bayan sporcu Yükseliş takımından Ayten, en değerli erkek oyuncu Edizspor'dan Türel, en centilmen takım ödülünü Tuborg seçilirken, Şafak Pazarlama'dan Ayten turnuva güzeli seçildi.

Droes takımında Zehra gelecek vaat eden sporcu seçildi.

Ödüller
Final maçlarının ardından dereceye giren takımlara ödülleri verildi. Takımlara ödüllerini Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Hentbol Federasyonu Başkanı Şenol Avcı, Hentbol Federasyonu Genel Sekreteri Zafer Can ve diğer yetkililer verdi.

 

 


Mağusa Glapsides Plajı’nda Hentbol Heyacanı.. (24.08.2002)

Sezonun en büyük Plaj Hentbolu Turnuvasını bugün (24 Ağustos,2002 Cumartesi) Glapsides Plajı’nda başlıyor. Gazimağusa Belediyesi’nin KKTC Hentbol Federasyonu ile birlikte düzenlediği Plaj Hentbol Turnuvası bu sabah (24 Ağustos,2002 Cumartesi) saat 10:30’da başlıyor. Glapsides Plaj Hentbol Turnuvası’na katılmak üzere Büyük Erkekler, Yıldız Erkeler ve Büyük Bayanlar kategorilerinde toplam 28 takım katılıyor.

Glapsides Plajı’nda sürdürülen yoğun çalışmaların tamamlanmasıyla, plaj tam teşekküllü bir spor tesisine dönüştürüldü. Aynı anda bir çok seyircinin izleyebileceği şekilde plajı düzenleyen Gazimağusa Belediyesi’ne bağlı kipler, plaja iki adet saha kurdu. Tribünler her iki sahanın çevresine kurulurken, müzik sistemi için de özel bir platform hazırlandı.

Büyük Bayanlar, Büyük Erkekler ve Yıldız Erkekler kategorilerinde gerçekleşecek turnuvada, bugün (24 Ağustos,2002 Cumartesi) günü grup maçları tamamlanırken, Pazar günü yarı final ve final karşılaşmalarının oynanmasıyla turnuva tamamlanacak. Turnuva sonucunda dereceye girecek takımlara kupa ve madalyaları verilecek.


Kaçak Yapılaşmaya Darbe.. (15.08.2002)

Gazimağusa Belediyesi, faal durumdaki bir büfeye eklenti olarak inşa edilerek işletmeye açılan bir yapıyı zabıta ekiplerinin nezaretinde yıktı. Gazimağusa Belediyesi’ne ait bir büfenin devamı olarak yasalara aykırı biçimde inşa edilen kaçak yapı verilen ihbar süresinin dolmasının ardından yıkıldı.

Yıkılan yapının yanında bulunan büfe, Gazimağusa Belediyesi’nin malı olup kira usulüyle işletilmekteydi. Ancak, yasal büfenin yanında, yasalara aykırı olarak inşa edilen eklentilerle, büfe gayrı sıhhi bir restorana dönüştürülmeye çalışılmıştı.

Gazimağusa Belediyesi zabıta ekipleri verdikleri yasal ihbarın ardından, herhangi bir gelişme olmaması üzerine, tutanak hazırlayarak, düzenledikleri bir operasyonla eklentilerin yıkımını gerçekleştirdiler.

Konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kaçak yapılaşmayı önlemenin en büyük uğraş alanlarının başında yer aldığını söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, mevcut yasalara aykırı biçimde inşa edilen bütün kaçak yapıları mercek altına aldıklarını ve yasal işlem başlattıklarını bildirdi.

Kentlerin planlı yapılaştığı sürece güzelleşebileceğine ve çağdaşlık yolunda ilerleyebileceğine de işaret eden Oktay Kayalp, Gazimağusa’nın en büyük gereksinimlerinin başında İmar Planı’nın geldiğini söyledi. İmar Planıyla hem altyapının hem de Gazimağusa’nın gelişim stratejisinin belirleneceğini belirten Oktay Kayalp, Gazimağusa’nın çağdaş bir kent olarak Avrupa’ya açılımının ancak sağlıklı gelişmeyle mümkün olacağını sözlerine ekledi.

 

 


Gazimağusa'nın Kurtuluşu.. (13.08.2002, TAK)

Gazimağusa’nın Kurtuluşu 15 Ağustos Perşembe günü Zafer Anıtı ve Polat Paşa Bulvarı’nda düzenlenecek iki ayrı törenle kutlanacak.

Zafer Anıtı’ndaki tören saat 09.15’te başlayacak. Buradaki törende protokol sırasına göre çelenkler konulacak, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla bayraklar göndere çekilecek. İkinci Tören Polat Paşa Bulvarı’nda saat 10.00’de yapılacak. Cumhurbaşkanı, komutan ve belediye başkanının birliklerle halkın bayramını kutlamasıyla başlayacak törende İstiklal Marşı’yla bayraklar göndere çekilecek.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın konuşmasının ardından, Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’na iletilmek üzere Belediye Başkanı Kayalp tarafından Şükran Plaketi sunulacak. Bunu 4. Piyade Alay Komutanlığı’ndan Piyade Üstteğmen Ömer Bilgen konuşması ve Çanakkale Ortaokulu öğrencisi Gamze Masar’ın “Özgürlük Türküsü” isimli şiir okuması izleyecek. Polatpaşa Bulvarı’ndaki tören Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın konuşmasının ardından Tören geçişi ile son bulacak. Saat 12.30’da da şehitler için Lala Mustafa Paşa Camii’nde mevlüt okutulacak.


Gazimağusa Belediye Başkanı Diyad Yöneticileriyle Görüştü.. (14.07.2002)
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Diabetle Yaşam Derneği (DİYAD) yöneticileriyle görüştü. Görüşmede, DİYAD Başkanı Bayram Kansoy bu ay sonunda yapmayı planladıkları şeker taraması hakkında Kayalp’a bilgi aktardı.

DİYAD’ın bu çalışmasının takdire değer olduğunu ifade eden Kayalp, böylesi anlamlı bir faaliyete her zaman destek vermeye hazır olduğunu söyledi. Kayalp, herkesi bu taramaya katılmaya çağırdı.


Yerel Yönetimde Yeni Bir Dönem Açılıyor.. (24.07.2002)

 • Gazimağusa Belediyesi ile Lefkoşa Türk Belediyesi, ülkemiz yerel yönetim tarihine altın harflerle yazılacak bir yeniliği başlatma kararı aldılar. Her iki kentin Belediye Başkanları, yaptıkları görüşmeler sonucunda, KKTC’de yerel yönetimlerde yeni bir dönem açmak üzere anlaşmaya vardılar.

Gazimağusa Belediyesi ile Lefkoşa Türk Belediyesi, olanaklarını birleştirerek her iki kent halkına sundukları hizmetlerin kalitesini artırma kararı aldılar. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile Lefkoşa Belediye Başkanı Kutlay Erk, yaptıkları görüşmede, KKTC’nin en büyük iki belediyesinin bütün teknik donanım ve personel olanaklarından her iki kentin yararlanmasını sağlamaya dönük görüş birliğine vardıklarını açıkladılar.

Varılan anlaşma uyarınca, Gazimağusa Belediyesi ile Lefkoşa Türk Belediyesi arasında ilk ortak çalışma gerçekleşti. Buna göre, Gazimağusa Belediyesi sahip olduğu Çöp Konteyneri Yıkama ve Dezenfekte aracını, her hafta belirli günlerde personeliyle birlikte Lefkoşa Belediyesi’nin kullanımına verecek. Lefkoşa Belediyesi de aynı şekilde, yol ve kaldırım temizliğinde kullanılan Otomatik Süpürge aracını, her hafta Gazimağusa halkının hizmetine verecek.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, ile Lefkoşa Belediye Başkanı Kutlay Erk, yaptıkları ortak açıklamada, ülkenin en büyük iki yerel hizmet kurumunun yapacağı işbirliğinin, her iki kentte yaşayanlara önemli yararlar sağlayacağını belirttiler. Gazimağusa Belediyesi ile Lefkoşa Türk Belediyesi’nin donanım, deneyim ve personel değişimi yoluyla sahip oldukları olanakları daha da üst düzeye çıkaracaklarını söyleyen Kayalp ve Erk, ülkede ilk kez gerçekleşen böylesi bir işbirliği girişiminin örnek teşkil etmesini dilediklerini bildirdiler.

İçinde bulunulan ekonomik koşulların, kaynakların verimli kullanılması zorunluluğunu daha da önemli hale getirdiğine işaret eden Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile Lefkoşa Belediye Başkanı Kutlay Erk, vardıkları mutabakat uyarınca, çeşitli konularda işbirliği ve ortak üretimde bulunacaklarının altını çizdiler.

İlk olarak ele alınan temizlik konusunun özellikle mevsim itibarıyla önemine işaret eden Belediye Başkanları, Lefkoşa’da yoğun olarak yaşanan çöp konteyneri temizlik ve dezenfekte probleminin Gazimağusa Belediyesi’nin kullandığı araçla çözümleneceği üzerinde durdular. Gazimağusa’da da kaldırım ve refüj kenarlarının daha verimli biçimde temizliğinin yapılabilmesinde Lefkoşa Türk Belediyesi’nin sahip olduğu aracın çok önemli olduğunu söyleyen Kayalp ve Erk, temizlikle ilgili başlattıkları ortak çalışma programının belediyeler arası işbirliğine dönük olarak atılan adımların ilki olduğunu açıkladılar. Oktay Kayalp ve Kutlay Erk, gelecekte daha farklı hizmet alanlarında ortak projeler geliştirerek uygulamaya koyacaklarını da sözlerine eklediler.

KKTC’de yerel yönetimde yeni bir dönemi açmanın mutluluğunu yaşadıklarını da dile getiren Belediye Başkanları, elde edilecek olumlu sonuçların çok yakında gözle görülür hale geleceğinin altını çizdiler.


Mağusa Belediye Başkanlığı görevine üçüncü kez seçilen Oktay Kayalp, KIBRIS'a konuştu:
"Önce imar planı, sonra kanalizasyon"..
(15.07.2002, KIBRIS GAZETESİ)

 • Mağusa Belediye Başkanı Kayalp: Bana oy veren, vermeyen tüm Mağusalılara teşekkürler. Olgun ve adayların birbirine saygılı olduğu bir kampanya oldu. Beni göreve layık gördüler, ben de onlara layık olacağım. Onlar beni seviyor, ben de herkesi seviyorum
 • "Mağusa'nın kanalizasyonu yok, yapılması lazım. Ancak Mağusa'nın öncelikle imar planının yapılması lazım. İmar planını başlattık, katkı koyuyoruz, bu yılın sonuna kadar da çalışmayı bitirmeyi hedefliyoruz. Bu plan, kanalizasyonun da oturacağı bir plan olacak"
 • Kayalp, teamüller gereği, Lefkoşa Belediye Başkanı Kutlay Erk'in "Belediyeler Birliği Başkanı" olması gerektiğini söyledi. Kayalp, şartların uygun olduğu takdirde yeniden Belediyeler Birliği çatısı altına dönebileceğini anlattı
 • Yakın mesai arkadaşlarına "iki bin fark" atacağını söylediğini anlatan Kayalp, "Seçimin nabzını iyi tuttuk. Beni en çok sevindiren olaylardan birisi, Mağusa'nın yanına Girne ve Lefkoşa'yı katmak oldu. Mağusa'yı kazanmaktan çok, Mağusa'nın yalnızlıktan kurtulduğuna sevindim" dedi

Hüseyin EKMEKÇİ'nin haberi

Üçüncü kez Mağusa belediye başkanlığına seçilen Cumhuriyetçi Türk Partisi adayı Oktay Kayalp, 1 Temmuz Pazartesi günü parti rozetini çıkararak göreve başladığını belirtti ve "En büyük projem bu. Tüm Mağusa'nın belediye başkanı olarak dört yıl daha görevime devam edeceğim" dedi.

KIBRIS aracılığı ile Mağusa halkına seslenen Kayalp, "Bana oy veren, vermeyen tüm Mağusalılara teşekkürler. Olgun ve adayların birbirine saygılı olduğu bir kampanya oldu. Beni göreve layık gördüler, ben de onlara layık olacağım. Onlar beni seviyor, ben de herkesi seviyorum" ifadesini kullandı.

Mağusa Belediyesi'nin Belediyeler Birliği'nden ayrılma nedenlerinin, ekonomik uygulamalara dayandığını anımsatan Kayalp, uygun şartlar oluştuğu takdirde yeniden birliğe katılabileceklerini söyledi.

Yıllardır, teamül gereği Lefkoşa belediye başkanının Belediyeler Birliği başkanlığı görevini de yürüttüğünü hatırlatan Kayalp, aynı geleneğin sürdürülmesi ve Lefkoşa Belediye Başkanı Kutlay Erk'in Belediyeler Birliği başkanlığına getirilmesi gerektiğini savundu.

Kanalizasyon sorununun çözümü için Mağusa İmar Planı'nın hayata geçmesi gerektiğini ifade eden Kayalp, çöplük sorununun aşılması için UNOPS'a yapılan girişimlerin olumlu yönde seyrettiğini dile getirdi.

Seçim döneminde yapılan eleştirilerin Mağusa'da yürütülecek icraatlara yön vereceğini söyleyen Kayalp, "Ciddi eleştirileri değerlendireceğiz. Tutarsız eleştirileri ise seçim atmosferinin havasında söylenmiş sözler olarak kabul edip, geçmişe gömeceğiz" dedi.

Farklı kazanacağımı biliyordum
Oktay Kayalp, Mağusa'da seçimi önemli bir oy farkıyla kazanacağını beklediğini belirterek, seçim haftası katıldığı bazı radyo programlarında yaptığı söyleşilerde, "Yüzde 45-50" oy alacağını söylediğini anımsattı.

Yakın mesai arkadaşlarına "iki bin fark" yapacakları söylediğini anlatan Kayalp, "Seçimin nabzını iyi tuttuk. Çok sevindim. Beni en çok sevindiren olaylardan birisi, Mağusa'nın yanına Girne ve Lefkoşa'yı katmak oldu. Mağusa'yı kazanmaktan çok, Mağusa'nın yalnızlıktan kurtulduğuna sevindim" dedi.

Belediyeler Birliği Başkanı Kutlay Erk olmalı
Belediyeler Birliği konusuna da değinen Kayalp, teamüller gereği, Lefkoşa Belediye Başkanı Kutlay Erk'in "Belediyeler Birliği başkanı" olması gerektiğini söyledi. Kayalp, şartlar uygun olduğu takdirde yeniden Belediyeler Birliği çatısı altına dönebileceğini anlattı.

Kayalp, Belediyeler Birliği konusunda şunları söyledi: "Ben her zaman birlikten yanayım. Yeter ki birlik belediyelerin ortak yararını savunsun... Yoksa, bir siyasi hareketin veya bir siyasi çizginin aracı olarak kullanılıyorsa, Belediyeler Birliği'nin hiçbir yararı olmaz. Geçmiş dönemde böyle kullanıldı, yararı olmadı.

Ben teamüller gereği Lefkoşa belediye başkanının, Belediyeler Birliği başkanı olmasını savunuyorum. 1994 seçimleri sonrasında da Girne ve Güzelyurt belediye başkanlıkları CTP'nin olmasına rağmen, Lefkoşa Belediye Başkanı Şemi Bora'yı, Oktay Kayalp olarak Belediyeler Birliği başkanlığına önerdim.

Ümit ederim siyasi argümanlar ön plana çıkarak bu teamül bozulmaz. Belediyeler Birliği'nin dağılması için umarım zemin hazırlanmaz."

"Yeniden katılabiliriz"
Kayalp, koşullar uygun olduğu takdirde, Mağusa Belediyesi'nin yeniden Belediyeler Birliği çatısı altına dönebileceğini belirtti.

Belediyeler Birliği'nden ayrılma nedenini bütçe konusunda yaşanan tartışmalara dayandıran Kayalp, "Biz emeklileri çalıştırmadık, durdurduk. Belediyeler Birliği'nde ise çift maaşlılar çalışıyordu. En büyük çelişkimiz buydu. Bu çelişki ortadan kalktığında katılmamamız için bir neden yok diye düşünüyorum" dedi.

"Cuma bıraktık, pazartesi devam ettik"
Seçimin hemen ardından Mağusa'daki asfalt çalışmalarına devam edilmesini, "Seçimlik değil, sürekli çalışma" olarak niteleyen Kayalp, "Mevcut programı devam ettirdik. Şu anda da kaldırım, yol çalışmalarımız devam ediyor. Altyapıya yönelik çalışmalarımız bitmiş değil" dedi.

Seçimi kazanacaklarını bildiğini anlatan Kayalp, seçime endeksli bir program uygulamadıklarını vurguladı. Seçim öncesi bazı bölgelerde hızlandıklarını da gizlemeyen Kayalp, "Bu işlerimizin bittiği anlamı taşımaz. Belediyemizin çalışmaları 2002 yılı programı çerçevesinde devam ediyor" sözlerini kullandı.

Kayalp, "Cuma günü bıraktığımız yerden, pazartesi günü devam ettik" tanımlamasını yaptı.

"İyi niyetli eleştiriler dikkate alınacak"
Seçim çalışmalarına yönelik propaganda dönemine değinen Kayalp, "Seçim sakin geçti. Olgun bir havada geçti. Şahsıma ve aileme yönelik bazı karalamalar oldu, ben de servet beyanı yaptım. Üzücü olan bunlardı. Gönül isterdi ki, iddiayı yapanlar, kendi isimlerini de o yazının altına yazsınlar ki, Mağusa halkı onları da beni de değerlendirsin" dedi.

Ailesinin ve kendisinin hiçbir konuda veremeyeceği hesabı bulunmadığı belirten Kayalp, herkesi servet beyanı yapmaya davet etti.

Seçim süresinde birtakım eleştiriler aldığının hatırlatılması üzerine Kayalp, önümüzdeki dönemde eleştirileri dikkate alarak, Mağusa Belediyesi'nin çalışmalarını yönlendireceklerini söyledi. Kayalp, bilinç dışı eleştirileri ise dikkate almayacaklarını vurguladı.

Eleştirilerin çoğu bilgisizlikten
Seçim süresince "alt yapıya yatırım yapmadığı, kentin üzerine makyaj yaptığı ve çöplüğe çözüm getirmediği için Mağusa halkını zehirlediği" yönünde yoğun eleştirilere maruz kalan Kayalp, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Bu eleştiriler doğru değil. Mağusa'nın altyapısına yönelik yoğun çalışmalar yaptık. Bir aday, metal boruların çürüdüğünü, kalbur olduğunu iddia etti, su kayıplarından bahsetti. Bunda bilgisizlik var. Mağusa'da ana hatlarda metal boru yok. Son dört yılda 34 kilometrelik arteri yeniledik.

Asfalt ve kaldırım yaptığımız yerlerde su drenajları yaptırdık. Su birikintisi kalmadı. Kıyaslama yapmak isterseniz, işte Lefkoşa, işte Mağusa. Orada da sağanak yağmur vardı, burada da. Ama Mağusa'da hiçbir evi su basmadı, Lefkoşa'da bastı. Hiçbir asfalt çöküp, kamyonu içine almadı. Bu, ne kadar sağlam iş yaptığımızın göstergesi.

Kanalizasyon konusunda da eleştirildim. Mağusa'nın kanalizasyonu yok, yapılması lazım, doğru. Ancak Mağusa'nın öncelikle imar planının yapılması lazım. Biz imar planını başlattık, katkı koyuyoruz, bu yılın sonuna kadar da çalışmayı bitirmeyi öngörüyoruz. Bu plan, kanalizasyonun da oturacağı bir plan olacak.

Arıtma nereye kurulacak, pompa istasyonları nerede olacak? Maraş ne olacak? Bu da önümüzde önemli bir sorun olarak duruyor. Bu soruların cevapları, Mağusa'da imar planının, dolayısıyla kanalizasyonun ne olacağını belirleyecek. İmar planı, kentin nereye doğru büyüyeceğini belirleyecek.

Yapılan asfaltların yıkılacağı konusu ise tamamen sansasyonel bir çıkıştır. Lefkoşa 1973'te kanalizasyona başladı. Aradan 30 yıl geçti, kentin yüzde 50 civarı kanalizasyona bağlıdır. Bizim yaptığımız asfaltın miyadı 10-15 yıldır. Kanalizasyona şimdi başlasak, bütünün kanalizasyona geçmesi için para da bulunduğunu farz etsek, 20 yıllık bir süre gerekiyor. Dolayısıyla asfalt konusundaki eleştirilerin de bilgisizlikten kaynaklandığını görüyoruz.

Biz, Mağusa'yı 20 yıl daha çukurlar içerisinde, kaldırımsız bırakma lüksüne sahip değildik, bu açıdan yatırımlarımızı yaptık. Yaptığımız çalışmaların doğru olduğuna inanıyoruz.

Çöp konusuyla ilgili UNOPS'a sunduğumuz proje mevcut. UNOPS'tan bir heyetin, projeyi incelemek üzere Mağusa'yı geleceğini öğrendim. Projemiz doğru yolda. UNOPS, çöplerin ayrıştırılması projesini onaylarsa, çağdaş bir top toplama ve ayrıştırma sistemine sahip olacağız."

Program devam ediyor
1 Temmuz tarihinde ilk işinin rozet çıkarmak olduğunu söyleyen Kayalp, "Dört yıl süreyle Mağusa halkının bütününe hizmet vereceğim. En büyük projem bu" dedi.

Önümüzdeki günlerde dört yıllık bir programın halka açıklanacağını söyleyen Erk, Laguna Projesi'nin tamamlanacağını, Sakarya bölgesinde çok amaçlı spor komplesini ve kültür merkezini Mağusa'ya kazandıracaklarını anlattı.  


Gazimağusalı yüreğini Oktay Kayalp’a açtı.. (04.07.2002, KIBRIS GAZETESİ)

Gazimağusa Belediye Başkanlığı görevine üçüncü kez getirilen Oktay Kayalp düzenlenen açık şölende Gazimağusa halkıyla bir kez daha kucaklaştı. Grup SOS’in müzikleriyle büyük coşku yarattığı gecede binlerce Gazimağusalı hep bir ağızdan şarkılar söyleyerek dans ettiler.

Grup SOS’in birbirinden güzel şarkılarıyla başlayan şölende coşku, Oktay Kayalp ve beraberindekilerin meydanı dolduran kalabalık arasından geçerek podyuma gelmesiyle doruğa çıktı. CTP Mağusa İlçe Başkanı Sonay Adem’in yaptığı açılış konuşmasıyla devam eden şölende Gazimağusa Belediye Meclisine aday olanlar bir kez daha halkı selamladılar. Konuşmasında bütün adayların kazanmış gibi dört yıl boyunca Gazimağusa halkına hizmet vereceğini söyleyen Sonay Adem daha sonra kürsüye üçüncü dönem Gazimağusa Belediye Başkanı olarak görevde kalan Oktay Kayalp’ı çağırdı.

Sözlerine “hepinizi çok seviyorum” diyerek başlayan Oktay Kayalp, kendisine oy versin ya da vermesin bütün Gazimağusalılar’ın hizmetinde olmayı sürdüreceğini açıkladı. Yeni dönemdeki ilk mesai gününe yine normal bir çalışma günüymüş gibi başladığını belirten Oktay Kayalp, “ilk iş olarak yine rozetimi dört yıl boyunca saklayacağım çekmeceme bıraktım” dedi. Büyük alkış ve tezahüratlarla konuşması sık sık bölünen Oktay Kayalp, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bir ilke daha imza attıklarına değinerek, “bugün, seçimden bir gün sonra dahi asfalt döken ilk belediye olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi. Yeni görev süresi boyunca kim olduğuna ya da kime oy verdiğine bakmadan bütün Gazimağusalılar’a eşit miktar ve kalitede hizmet sunmayı sürdüreceklerinin altını çizen Oktay Kayalp, Namık Kemal Meydanı’nı dolduran binlerce Gazimağusalı’ya bir kez daha teşekkür ederek kürsüden ayrıldı.

Şölende son konuşmayı CTP Genel Sekreteri Ferdi Sabit Soyer yaptı. Gazimağusa halkının bütün Kıbrıs’a örnek olduğuna değinen Ferdi Sabit Soyer, “sizin açtığınız yoldan bugün Lefkoşa ve Girne halkı da yürümeye başladı” dedi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşayan herkesin CTP’li Belediye Başkanları’nın verdiği bütün sözleri tuttuğuna şahit olacağını vurgulayan Ferdi Sabit Soyer, gelecek güzel günlerin sanılandan da yakın olduğunun müjdesini verdi.

Konuşmaların ardından Açık Şölen Grup SOS’in birbirinden güzel şarkılarıyla geç saatlere kadar devam etti.


Gazimağusalı’ya Selam, Hizmete Devam.. (02.07.2002)

Gazimağusa Belediyesi, asfalt çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. 2002 yılı ilk etap çalışmalarının tamamlanmasının ardından, ikinci etap çalışmalarına bugün Tuzla’dan başlandı. İkinci etap asfalt çalışmaları kapsamında, Tuzla’nın ihtiyaçlı bütün yollarının yanısıra, hazırlanan programa göre kentin gereksinim duyan diğer bölgelerindeki yollar da sırasıyla yenilenecek.

Tamamlanan ilk etap çalışmalarda bugüne kadar Karakol’un tüm cadde ve sokakları, Sakarya Mahallesi’nin bir bölümü, Dumlupınar Mahallesi’ndeki bazı sokaklar, Lala Mustafa Paşa Mahallesi’ndeki Gazi Baf Caddesi’nin tamamı, Gazimağusa’nın en uzun caddelerinden olan Ziya Gökalp Caddesi’nin bütünü ve Derinya bölgesinin tüm yolları yenilenerek araç trafiğine açıldı.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, seçimlerin tamamlanmasıyla yeni görev süresinin de başladığına işaret ederek, 30 Haziran’da dolan dört yıllık görevi boyunca her gün Gazimağusa Halkı’nın hizmetinde bulunduğunun altını çizdi. “1 Temmuz’dan itibaren, halkımız bize dört yıllık bir dönem için yeniden görev verdi. Bu görev dönemi boyunca da her gün, nerede doğduğuna, hangi bölgede yaşadığına ve kime oy verdiğine bakmaksızın bütün Gazimağusalılar için çalışmaya ve çözümler üretmeye devam edeceğiz” dedi. 1 Temmuz günü görevini sürdürmeye başlamadan önce rozetini çıkararak çekmeceye koyduğunu da sözlerine ekleyen Oktay Kayalp, Gazimağusa’nın bütününe aynı kalitede ve eşit hizmet sunmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Gazimağusa’nın altyapısına yönelik çalışmaları yıllardır büyük bir titizlikle sürdürdüklerini belirten Oktay KAYALP, asfaltlama çalışmalarıyla kentin ana arterleri yanında gereksinim duyan her bölgede yolların yenilenmekte olduğuna değinerek, gerekli olan kaldırım, su tesisatı, sıhhi tesisat ve mekanik çalışmanın da eşzamanlı olarak sürdürüldüğünü söyledi.

Gazimağusa’nın çağdaş bir Avrupa kenti olabilmesinin yolunun altyapı yatırımlarından geçtiğini söyleyen Oktay Kayalp, çalışmalarına bu hedef doğrultusunda devam ettiklerini belirtti. Kayalp, 2002 yılı sonuna kadar, 8 kilometre uzunluğunda yeni yol yapma hedefiyle çalışmalarını sürdürdüklerini ve halen bunun 4 kilometrelik kısmını tamamlayarak ulaşıma açtıklarının altını çizdi.

 


Gazimağusa Belediye Başkanlığına üçüncü kez CTP adayı Oktay Kayalp seçildi..(01.07.2002, KIBRIS GAZETESİ)

Gazimağusa Belediye Başkanlığına üçüncü kez seçilen CTP adayı Oktay Kayalp, Avrupa standartlarında bir kent yaratma uğraşına devam edeceğini belirtti.

Gazimağusa'nın Avrupa standartlarına sahip bir kent olma yönünde ilerleyişini hızlandırmak için gerekli çözümlerin teker teker bulunarak uygulamanın yeni görev süresi içerisinde ana hedefi olacağını vurgulayan Oktay Kayalp, "Dürüstlük konusundaki hassasiyeti aynen koruyarak, geçmiş iki dönemde olduğu gibi, seçim bildirgemdeki bütün konuları sırasıyla hayata geçirmek için aralıksız çalışacağım" dedi. Kayalp, en büyük desteği yine Gazimağusa halkından ve Gazimağusa Belediyesi'nin çalışkan personelinden alacağından emin olduğunu belirtti.

Kayalp, sözlerini şöyle noktaladı:
"Yeni bir yönetim döneme girdik. Yapılan yerel seçimler, propaganda süreci ve sonuçlarıyla Kıbrıs Türk toplumunun demokrasisine çok önemli katkıda bulundu. Seçim sonuçlarının tüm yerleşim birimlerinin gelişimine ve özlenen düzeye ulaşmasına katkıda bulunmasını diler, yurttaşlarımızı gösterdikleri demokratik olgunluk nedeniyle kutlar hayırlı olmasını dilerim.

Gazimağusa'da seçim sonuçları, bizim halka açık katılımcı ve demokratik yönetim anlayışımızın bir kez daha onaylanması ve desteklenmesi anlamını taşıyor. Gazimağusa halkı yerel yönetimde ulaşılan düzeyi takdir ettiğini ve devamını arzuladığını bizlere üçüncü kez görev vererek açıkça ifade etti. Bu ifade biçimi 1994'ten 1998'e giderken daha fazla destek vererek gerçekleşirken, 1998'den 2002'ye giderken bu destek yine artarak devam etti.

Seçim sonuçlarının elde edilmesiyle Gazimağusa Belediyesi'ndeki üçüncü dönem mesaisi de kesintiye uğramadan başladı. Gazimağusa halkının belediyesine duyduğu güvenin en açık göstergesi durumundaki seçim sonuçları, bugüne kadar ortay koyduğumuz yönetim anlayışının ve hizmetlerin de devamını gerektiriyor.

Propaganda dönemi boyunca da açıklıkla ifade ettiğimiz gibi Gazimağusa halkının benimsediği ve talep ettiği açık, şeffaf ve katılımcı yönetim anlayışı Gazimağusa Belediyesi'nde aynen korunacak. Cumhuriyetçi Türk Partisi adayı olarak katıldığım seçimlerin sonucunda Gazimağusa Belediye Başkanı olarak görevime devam edeceğim. Geçmiş iki dönemde de olduğu gibi, rozetimi çıkararak, nereden geldiğine bakmadan, hangi partiye oy verdiğini düşünmeden ayırımsız tüm Gazimağusalılar'ın hizmetinde olmaya devam edeceğim. Görev sürem boyunca, Gazimağusa'nın tüm bölgelerine aynı kalitede ve eşit hizmet sunma konusundaki kararlılığımdan asla ödün vermeyeceğim.

Gazimağusa Belediye Başkanı olarak, bana oy verip vermediğine bakmaksızın bütün Gazimağusalılar!a teşekkür eder, duydukları güvene layık kalabilmek için gereken her türlü çabayı ortaya koyacağımın açık sözünü verir saygılar sunarım."

Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları:

 • OKTAY KAYALP (CTP)  5,622 (%44.07)
 • HASAN KUNTER (DP) 3,234 (%25.35)
 • TANSEL DORATLI (UBP) 3,048 (%23.89)
 • AHMET YORGANCIOĞLU (MAP) 408 (%3.2)
 • SERVER EROZAN (TKP) 359 (%2.81)
 • AZİZ ULUDAĞ (Bağ) 29 (%0.23)
 • MEHMET KARİP (Bağ) 58 (%0.45)

Sandık sayısı: 64
Kayıtlı seçmen sayısı: 17,396
Oy kullanan seçmen sayısı: 13,374 (%76.88)
Geçerli oy: 12,758

Belediye Meclis Üyeliğine Seçilenler:

TKP:

 1. Ahmet Tonguz Ayman 1,653

DP:

 1. Dr. Fatma Galip 3,898
 2. Dr. Derviş Doğruyol 3,697
 3. Alper Alasya 3,556
 4. Rahmi Sarı 3,300

MAP:

 1. Veli Ateş 1,079,

CTP:

 1. Arif Albayrak 6,611,
 2. Çimen Varer Öztürk 5,765
 3. Osman Pekineli 5,679
 4. Leyla Ulubatlı 5,673
 5. Altan Tema Irkad 5,290
 6. Kutlu Eyupoğlu 5,274

UBP:

 1. Ayhan Köle 4,016,
 2. H. Ersan Saner 3,989
 3. Hasan Sarı 3,900
 4. Kayhan Yorgancıoğlu 3,695

 

Laguna Projesinde Birinci Etap Tamamlandı..  (17.06.2002)

Gazi Mağusa’da özlemle beklenen denize açılmada, en önemli kapı görevini üstlenecek Laguna Sahil Yolu Düzenleme Projesi’nin ilk etabı tamamlanarak hizmete açıldı. Altyapı ve inşaat çalışmalarının tamamlanmasının ardından, elektrifikasyonun da bitirilmesiyle projenin ilk etabı hem gündüz hem de gece kullanılabilecek şekilde Gazi Mağusa halkının hizmetine girdi.

İlk etabın tamamlanması ile Laguna Beach bölgesine akın eden Gazi Mağusalılar, gördükleri güzellik karşısında büyülendiklerini ifade ettiler. Kentin yeniden kazandığı bu eğlence ve dinlence mekanının, özellikle yaz mevsiminde nefes alacak bir olanak sağladığını söyleyen kent sakinleri, projenin bütünü tamamlandığında, Laguna Bölgesi’nin KKTC’nin en önemli turizm merkezi olacağını belirttiler.

Gazi Mağusa’nın denize açılan tek noktası olan Laguna Beach bölgesi, ilk etabı tamamlanan projenin, tümünün bitirilmesiyle yeniden doğacak. Laguna Sahil Yolu Düzenleme Projesi’nin bütünü tamamlandığında Gazimağusa’nın bu en önemli turistik merkezi yepyeni bir görünüm kazanmış olacak.

Gazimağusa Belediyesi’nin sürdürdüğü Laguna Beach Sahil Yolu Düzenleme Projesi’nin tamamlanan ilk etabı, Deniz Yıldızı Apartmanları arkasındaki sahil yolundan oluşuyor. 300 metrelik bir yürüyüş parkuruyla, gezinti – dinlenme mekanlarından oluşan ilk etap, geceleri de aydınlatılıyor. Projenin ikinci etabında, marina inşaatı ile bağlantı yolları, zemin dolgu ve güçlendirme çalışmaları yer alıyor. Üçüncü ve son etapta ise, binaların yapımına geçilip, proje son şekliyle tamamlanmış olacak.

Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazi Mağusalı’nın bir hayalinin daha artık gerçeğe dönüşmekte olduğunun altını çizerek, Laguna projesinin ilk etabını turizm sezonu öncesinde tamamlamaktan mutluluk duyduklarını bildirdi.

Gazi Mağusa’nın ülkenin en süratli büyüyen kenti olduğuna değinerek, kentteki nüfus artışının DAÜ kaynaklı öğrenci nüfusla birlikte, normal değerlerin çok üstüne çıktığını, buna bağlı olarak da kentte yeni sosyal ve kültürel yaşam alanları ihtiyacını artırdığını söyleyerek, yapımı süren Laguna Beach Projesinin bu alanda yeni bir açılım olacağını kaydetti.

“Kent halkı, deniz kıyısında, rahat hareket edebileceği, şehir içinde bir mekanı yıllardır talep ediyor” diyen Belediye Başkanı Oktay Kayalp, rekabet üstü değeri tarihi dokusu olan kentin, turizm yatırımlarına daha da elverişli bir duruma gelebilmesi için projenin önemli bir unsur olacağını söyledi.

Proje giderlerinin tamamına yakınının Gazimağusa Belediyesi’nin öz kaynaklarından sağlandığına da dikkat çeken Oktay Kayalp, proje tamamlandığında hem KKTC halkı hem de turistler ve kentte yaşayan öğrenciler için en çok ihtiyaç duyulan eğlence ve dinlence mekanının yaratılmış olacağının da altını çizdi. Kayalp, Girne Limanı’nın ülkenin tek alternatif eğlence mekanı olma özelliğini, Laguna Beach Projesi’nin bütünü tamamlandığı zaman yitireceğini de sözlerine ekledi.


Gazimağusa Belediyesi’nden Bir İlk Daha: Çöp Konteyneri Yıkama Ve Dezenfektasyon Aracı Hizmete Girdi..  (26.05.2002)

Gazimağusa Belediyesi, temizlikte yeni bir dönem açacak Çöp Konteyneri Yıkama ve Dezenfektasyon Aracı’nı hizmete soktu. KKTC genelinde çöp konteynerlerinin yaygın kullanımını gerçekleştiren ilk ve tek belediye olan Gazimağusa Belediyesi, bir ilke daha imza atarak, Çöp Konteyneri Yıkama ve Dezenfektasyon Aracı’nı hizmete koydu.

Çağdaş çöp toplama ve değerlendirme sistemine geçişte en önemli adımlardan biri olarak kabul edilen konteyner kullanımında, hijyen ve güvenlik sağlayacak Çöp Konteyneri Yıkama ve Dezenfektasyon Aracı, bir çöp konteynerini iki dakikalık sürede yıkayıp dezenfekte edebiliyor. Konteynerin bulunduğu yerde yapılan yıkama ve dezenfektasyon işlemi, hem zamandan hem ekonomik bakımdan tasarruf sağlıyor.

Hizmete giren araçla, sadece çöp konteynerlerinin temizliği yapılmıyor. Çok amaçlı kullanım olanağı sağlayan Çöp Konteyneri Yıkama ve Dezenfektasyon Aracı; yolların, tarihi eserlerin, binaların dış yüzeylerinin, heykel ve anıtların da temizliğinde kullanılabiliyor.

Konteyner temizliğini 100 bar basınç üreten bir motor aracılığıyla yapan araç, konteyneri yerinden kaldırarak içindeki özel bölüme yerleştirerek yıkamaya başlıyor. Yıkama işlemi bittikten sonra, konteyner açılan kapaktan hidrolik kollarla dışarıya çıkarılıp yerine bırakılıyor. Özel bir pompayla yapılan dezenfekte işlemiyle hem bakteri üremesini önleyen, hem de konteynerin hoş kokmasını sağlayan aracın en büyük özelliklerinden birisi de pis suyu özel bölmesinde saklaması. Diğer temizlik gereksinimleri ise araca monteli ve 200 bar basınçla su atabilen ilave bir motorla gerçekleştiriliyor. Farklı fonksiyonları bulunan bu sistemle yolların, duvarların ya da kaldırım ve refüjlerin temizliği yapılabiliyor. Tarihi eserler, anıt ve heykeller ise aracın köpükleme fonksiyonu sayesinde, hiçbir zarar görmeden temizlenebiliyor.

Yeni aracın kullanıma girmesinin ardından bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa’nın temizliğine yeni bir boyut katacak Çöp Konteyneri Yıkama ve Dezenfektasyon Aracı’nın deneme kullanımlarından olumlu sonuç alındığını ve Gazimağusa halkının hizmetine sokulduğunu söyledi. Geliştirmekte oldukları çağdaş çöp toplama ve değerlendirme sisteminin bir parçası olan bu yenilikle, hedeflerine doğru ileri bir adım daha attıklarını belirten Oktay Kayalp, “Gazimağusa’da çöpün pislikle eşdeğer olmadığı günlere hızla yaklaşıyoruz” dedi. Dünyada çöp hizmetlerinin kalitesinin, genel hizmet kalitesine dair önemli bir gösterge olarak değerlendirildiğini de söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, “biz bütün hizmetlerimizde kaliteyi hep en ön sırada tutmaya devam edeceğiz” dedi.


Gazimağusa Belediyesi Sağlık Birimi Alarmda..  (24.05.2002)

Yoğun yağışlarla geçen kış mevsiminin ardından havaların ısınmasına karşın süren yağışlar nedeniyle, Gazimağusa Belediyesi Sağlık Birimi, İlaçlama ve haşereyle mücadele çalışmalarını yoğun olarak sürdürüyor. Özellikle göllerde ve lokal su birikintilerinde üreyen haşaratla mücadele çalışmaları kimyasal ve biyolojik yöntemlerden de yararlanarak sürdürülüyor.

Yoğun yağışlar nedeniyle, uzun zamandan sonra iki yıldır yeniden su tutmaya başlayan Gazimağusa’daki göller, bu yıl tamamıyla doldu. Resmi rakamlara göre, yalnızca Çanakkale Gölü’nde, yaklaşık 4 Milyon metreküp su bulunduğunu belirten Sağlık Birimi yetkilileri, diğer göllerle birlikte Gazimağusa’da yaklaşık 10 milyon metreküp durgun suyun bulunduğunu kaydettiler.

Durgun suların ve nemli bölgelerin sinek ve diğer haşaratın üremesi için en elverişli ortamlar olduğuna dikkat çeken yetkililer, halk sağlığı açısından önümüzdeki günlerde sorun yaşanmaması için, çalışmalarını yoğunlaştırdılar. Sağlık Birimi’nde, vardiya sistemiyle çalışmalar gün boyu aralıksız sürdürülüyor. Biyolojik larvasit kullanımını kentin bütününe yaydıklarını, ancak özellikle göl bölgelerinde kıyıların da özel olarak ilaçlandığını söyleyen Sağlık Birimi yetkilileri, göllerde larvaları yiyerek beslenen balıkların sayısının artırıldığını, ayrıca botlarla ilaçlama yapıldığını belirttiler.

Çalışmaların bugünkü bölümünü bir süre yerinde gözlemleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, konuya ilişkin yaptığı açıklamasında, sürdürülen çalışmalarda en etkili ilaçların kullanıldığını ve bunların insan sağlığına kesinlikle zararının olmadığını söyledi. Biyolojik larvrasitin özellikle su birikintilerinde kalıcı etki yaptığına da değinen KAYALP, özel ilaçlama makinelerinin kentin her yanında devrede olduğunu, göl kıyılarının özel motorlarla, göllerin iç kısımlarının da yüzer ekipler tarafından ilaçlandığını, ayrıca çok sayıda balığın göllerde bulunduğunu, yaya ekiplerin de kentte özellikle septiklerin ve lokal su birikintilerinin ilaçlanmasına devam ettiklerini açıkladı. Sağlık Birimi’nin çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü de sözlerine ekleyen Oktay KAYALP, yürüttükleri çalışmadan olumlu sonuçlar alınacağını, ancak daha etkili çalışma yapılabilmesi için vatandaşların da desteğine gereksinim bulunduğunu söyledi.

Vatandaşlardan su depolarının kapaklarını mutlaka kapalı bulundurmalarını, bahçe havuzlarına balık atmalarını ve çevrelerindeki küçük su birikintilerini ortadan kaldırmalarını isteyen Kayalp, bir bardak durgun suda dahi çok sayıda sineğin üreyebileceğine dikkat çekerek, septik ilaçlama ve diğer sorunlarla ilgili Gazimağusa Belediyesi’ne mutlaka başvurulması gerektiğini hatırlattı.


10. Gazimağusa Çocuk Festivali Dans Yarışmasıyla Başlıyor..  (23.05.2002)

Gazimağusa Belediyesi ile Mağusa Kültür Merkezi Çocuk Kulübü’nün birlikte organize ettiği 10. Çocuk Festivali resmi programı, yarın (24 Mayıs,2002) saat 19:30’da Othello Kalesi’nde yapılacak İlkokullar Arası Dans Yarışması ile başlıyor.

Saat 19:30’da Othello Kalesi’nde gerçekleşecek ve sunuculuğunu Bülent Günkut’un yapacağı Dans Yarışmasıyla başlayacak olan festival programı 27 Mayıs Pazartesi günü de Mağusa Kültür Merkezi Çocuk Kulübü’nün Doğu Akdeniz Üniversitesi İlkokulu salonunda saat 20:00’de yapılacak yıl sonu etkinliği ile devam edecek.

Festival programında 28 Mayıs’ta da daha önce yapılan resim ve mektup yazma yarışmalarına katılanların yapıtlarının sergileneceği sergi bulunuyor. Sergi 8 Mayıs’ta saat 18:00’de Gazimağusa Belediye Sarayı Osman Gökçe Sergi Salonu’nda açılacak. 29 Mayıs’ta ise festival programı dahilinde düzenlenen çeşitli yarışmaların ödül töreni, saat 18:00’de Anıt Gazinosu’nda yapılacak.

10. Çocuk Festivali, 31 Mayıs’ta Dünya Çocuk Günü nedeniyle her yıl düzenlenen geleneksel festival yürüyüşü ve Namık Kemal Meydanı’nda gerçekleşecek çeşitli gösteriler ve Kapanış Konseri ile son bulacak.


19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı Nedeniyle Gençlik Konseri: JAZZMANİA ve YENİTÜRKÜ (19.05.2002)

Gazimağusa Belediyesi, 19 Mayıs Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle, 20 Mayıs Pazartesi akşamı saat 20:00’de Namık Kemal Meydanı’na bir kutlama programı organize etti. Ülkemizin en sevilen müzik gruplarının başında yer alan Jazz Mania ile Türkiye’nin en eski ve popüler müzik gruplarından Yeni Türkü’nün konserlerinden oluşan kutlama programına KKTC’nin her yanından ve her yaş grubundan binlerce Kıbrıslı’nın katılması bekleniyor.

Gazimağusa Belediyesi’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği 19 Mayıs Etkinlikleri’nin bir devamı olarak nitelenen konserlerin başlama saati 20:00. Jazz Mania’nın konseriyle başlayacak programda, daha sonra sırayı Yeni Türkü alacak. Saat 21:30’da sahne alacak Yeni Türkü, 1999’u 2000’e bağlayan Yılbaşı Akşamında da yine Gazimağusa Belediyesi’nin davetlisi olarak Namık Kemal Meydanı’nda bir konser vermişti.

Gazimağusa’yı daha önce de verdikleri konserler nedeniyle çok iyi bildiklerini söyleyen Yeni Türkü’nün solisti Derya Köroğlu, çok iyi bir dinleyici kitlesine, böylesine anlamlı bir bayram nedeniyle yeniden şarkı söyleyecek olmanın kendilerine büyük mutluluk verdiğini söyledi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ta, her yıl 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda özellikle gençlere yönelik organizasyonlar düzenlediklerini belirterek, ülkenin bugünü olduğu kadar geleceği de olan gençlere, her konuda destek olmayı ve önlerini açacak girişimlerde bulunmayı sürdüreceklerini söyledi.


Gazimağusa Belediye Başkanlığı'ndan Kamuoyunua Duyuru.. (10.05.2002)

KKTC Kamuoyuna,

Sendikalar iş yaşamının ve çalışma barışının vazgeçilmez unsurları arasında ilk sırada yer alır. Sendikalarla işverenlerin arasındaki düzeyli ve yapıcı iş birliği, çalışma yaşamının daha huzurlu, verimli ve üretken biçimde sürebilmesinde en önemli araçlardandır.

Gazimağusa Belediyesi’nde çalışma koşullarının ve mali konuların düzenlenmesi bakımından, takdire değer bir uyum, belediye idaresi ile yetkili sendika olan Mağusa Türk Genel İş Sendikası arasında, hiç bir kesintiye uğramaksızın, yıllardır sürüyor. Görevde bulunduğum son sekiz yılda, Gazimağusa Belediye idaresi, çalışanlarına karşı üstlendiği bütün sorumluluklarını eksiksiz ve çoğu zaman da vade hitamı öncesinde yerine getirmiştir.

Bu konudaki duyarlılığımız, sadece personelim tarafından değil, bizzat yetkili sendika yöneticileri tarafından da defalarca dile getirildi. Sendikanın son başkanı, yeni yıl dolayısıyla düzenlenen sosyal bir etkinlikte, beni konuşma yapmak üzere mikrofona davet ederken; “personelini hiç bir zaman zor durumda bırakmayan ve çoğu zaman da talep ettiklerimizden fazlasını bizlere veren Sayın Belediye Başkanımız Oktay Kayalp’ı mikrofona davet ediyorum” ifadeleriyle, aslında benim personelime olan yaklaşımlarımı da doğrulamıştı.

Ancak her ne hikmetse, bir süreden beridir, belediye idaresinin yasal tasarruflarını kullanması, ilgili sendika başkanını anlaşılmaz biçimde huzursuz etmeye başladı. Yasal tasarruflarını kullanarak, belediye idaresinin verdiği kararlarla ilgili olarak söz konusu başkan, çeşitli yazılarla, sendikasını paravan olarak kullanarak, Gazimağusa Belediyesi’nde son derece sağlıklı biçimde süregelen çalışma barışını bozacak girişimlerde bulunmayı alışkanlık haline getirdi. Ancak bu davranışların ve ani tavır değişikliğinin nedeni, içinde bulunduğumuz dönemin hassasiyeti de dikkate alındığında, ekte gönderilen çek kopyasından rahatlıkla anlaşılabilir kanaatindeyim.

Siyasi bir partinin Gazimağusa İlçe Başkanı’nın kışkırtma ve maddi çıkar sağlama yoluyla bir sendika başkanını, üyelerini hiçe sayıp, haddini aşan girişimlerde bulunmaya teşvik etmesinin siyasi ahlaka sığar yanı olamaz.

Sendikanın paravan olarak, siyasi amaçlar doğrultusunda kullanıldığı, ilgili sendika başkanının, yönetim kurulunun bilgi ve onayı dışında, “sendika başkanı” kisvesi altında, hareket ettiği, belediye idaresine yazılan son yazının ardından, bugün yönetim kurulu üyelerinin şahsıma ve üyelerine yönelik kaleme alarak imzaladığı ve ekte gönderilen iki ayrı belgeden de anlaşılmaktadır.

Gazimağusa Belediye Başkanı olarak, çalışanlarımın çalışma koşullarını ve maddi kazanımlarını gözetmek benim siyasi terbiyemim en temel koşuludur. Görevde bulunduğum süre boyunca, sendika ile yürüttüğümüz mesaide, hiçbir kesintinin gerçekleşmemiş olması ve belediye hizmetlerinin aksamadan sürdürülebilmesi önemli bir göstergedir. Birilerine siyasi avantaj sağlamak üzere, maddi çıkar karşılığı, personelimin üyesi bulunduğu sendikanın, bizzat başkanı tarafından kullanılması kabul edilemez. Ancak, böylesi bir durum dahi, benim ve Gazimağusa Belediye idaresinin, personeline karşı üstlendiği yükümlülüklerini yerine getirmesine engel olamaz. Sendika Yönetim Kurulu’nun duyarlı üyelerinin kaleme aldıkları yazılardan da anlaşılacağı üzere, hem kurul üyelerinin hem de çalışanlarımın bana, icraatlarıma ve Gazimağusa Belediyesi’ne bağlılığından en küçük kuşkum dahi yoktur.

Gazimağusa Belediyesi’nde bundan önce olduğu gibi, bundan böyle de çalışanlarımın huzuru ve çıkarları en az Gazimağusa halkının çıkarları kadar önemli ve öncelikli olmaya devam edecek.

Kamuoyuna saygılarımla,


Oktay Kayalp
Gazimağusa Belediye Başkanı


Gazimağusa Belediyesi’nin Sağlık Denetimlerinde Dün Akşamki Durak Fırınlardı.. (08.05.2002)

Gazimağusa Belediyesi Sağlık ve Zabıta Birimleri, işyerlerinde sağlık denetimlerini ara vermeden sürdürüyor. Özellikle gıda satışı yapılan yerlerde, yoğun olarak sürdürülen denetimlerde, dün akşam da Gazimağusa Belediye sınırları dahilinde etkinlik gösteren bazı ekmek fırınlarıyla unlu gıda üretimi yapan tesisler denetlendi. Saat 23:30’dan itibaren uygulanan denetimlere Belediye Başkanı Oktay Kayalp da katıldı.

Genelde olumlu sonuçlar elde edilen denetimlerde, insan sağlığına aykırı ciddi bulgulara rastlanmazken, sağlık bakımından bazı olumsuzluklar içeren işyerlerine bunları gidermeleri için üç gün süreli ihbarlar verildi.

Dün akşam gerçekleştirilen fırın denetimlerinde kullanım süresi dolduğu halde buzluklarda muhafaza edilen mayalar belge karşılığı müsadere edildi.

İşyerlerine sağlık koşullarına uygunluğu sağlamaları yönünde üç gün süreli ihbarlar verildi. İhbar hitamında yapılacak kontrollerde eğer olumsuz koşullar yeniden gözlenirse, ilgili işyerlerinin geçici veya süresiz kapatılması yoluna gidilebilecek. Müsadere edilen mallar ise, Gazimağusa Belediyesi Zabıta Birim yetkilileri nezaretinde imha edilecek.

Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, denetimlerde birimlerin ciddi bir olumsuzlukla karşılaşmadığını belirterek, bazı işyerlerinde gözlemlenen aksaklıkların giderilmesi için uyarılarda bulunulduğunu söyledi. Bu aksaklıkların giderilmemesi durumunda geçici kapatma cezasından, süresiz kapatmaya kadar uzanan, birçok yaptırım yetkileri bulunduğunu ve bunları uygulanmaktan kaçınmayacaklarını belirten Kayalp, “geçmişte olduğu gibi, bundan sonra da, insan sağlığını her şeyin üstünde tutarak kentimizdeki işyerlerinde sağlık koşullarına uygunluğu korumakta kararlıyız” dedi.


Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu’nun Lefkoşa Konseri Dinleyenleri Büyüledi.. (03.05.2002)

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu’nun Lefkoşa konseri dinleyenleri adeta büyüledi. Konser salonunu dolduranların soluksuz dinlediği konserde koro, 26 seçkin eserden oluşan repertuarını büyük bir başarıyla sundu.

Perşembe akşamı saat 20:30’da Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kongre Merkezi’nde yapılan konseri çok sayıda sanatçı ve müzisyenin yanı sıra Türk Müziği severler büyük bir beğeniyle izledi.


Bayrak Televizyonu’ndan da canlı olarak yayınlanan konserde Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu Şef Adil Sönmez yönetiminde hazırladığı 2002 yılı repertuarında yer alan eserleri büyük bir başarıyla seslendirdi. İlk bölümünde Türk Müziği’nin büyük ustalarının eserlerine yer verilen repertuarın ikinci bölümünde Kıbrıslı Türk Bestekarların eserleri seslendirildi.

Şef Adil Sönmez yönetiminde geçtiğimiz Salı akşamı Gazimağusa Galleria Sineması’nda verdiği konserle 2002 yılı konserler dizisine başlayan koronun ikinci konseri olan Lefkoşa’daki konserin ardından müzikseverler koroyu bir kez daha 8 Mayıs’ta Gazimağusa’da dileme olanağı bulacaklar.

8 Mayıs’ta Gazimağusa’da Bir Konser Daha...
8 Mayıs Çarşamba akşamı saat 20:30’da Gazimağusa Galleria Sineması’ndaki konserin davetiyeleri Gazimağusa Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi’nden temin edilebilir.

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu’nun 2002 yılı repertuarında toplam 26 eser yer alıyor. Dinleyenlere 2 bölümde sunulan konserlerin ilk bölümünde Kürdüli Hicazkar, Hicaz ve Nihavend makamlarında 11 seçkin esere yer verilirken, 2. bölümde, aralarında Kıbrıslı Türk bestecilerin eserlerinin de bulunduğu Nihavend, Kürdili Hicazkar, Uşşak, Hüseyni ve Hicaz makamlarında 15 eser yer alıyor.

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu, 17’si müzisyen olmak üzere 64 kişiden oluşuyor.


Laguna Yeniden Doğuyor.. (28.04.2002)

Gazimağusa’nın denize açılan tek noktası olan Laguna Beach bölgesi başlatılan projeyle yeniden doğuyor. Gazimağusa Belediyesi’nin başlattığı yeni proje tamamlandığında Gazimağusa’nın bu en önemli turistik merkezi yepyeni bir görünüm kazanmış olacak.

Gazimağusa Belediyesi’nin uygulamaya başladığı Laguna Beach Sahil Yolu Düzenleme Projesi’nin yapımına geçtiğimiz hafta başlandı. Bölgede bulunan atıl durumdaki yarım inşaatın yıkımıyla başlayan proje çalışmaları, halen Laguna Apartmanları arkasındaki sahil şeridinde devam ediyor.

Gazimağusa Belediyesi’nin başlattığı çalışmaların ilk etabında, apartmanlar arkasındaki sahil yolunun inşaatı bitirilerek hizmete açılacak. 300 metrelik bir yürüyüş parkuruyla, gezinti – dinlenme mekanlarından oluşan ilk etabın tamamlanmasının ardından, ikinci etap çalışmalara geçilecek. İkinci etapta, marina inşaatı ile bağlantı yolları, zemin dolgu ve güçlendirme çalışmaları tamamlanacak. Projenin üçüncü ve son tabında ise binaların yapımına geçilip, proje son şekliyle amamlanmış olacak.

Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa’nın ülkenin en süratli büyüyen kenti olduğuna değinerek, kentteki nüfüs artışının DAÜ kaynaklı öğrenci nüfusla birlikte normal değerlerin çok üstüne çıktığını, buna bağlı olarak da kentte yeni sosyal ve kültürel yaşam alanları ihtiyacını artırdığını söyledi. Gazimağusa’nın kıyı kenti olmasına rağmen çeşitli sınırlayıcı faktörler nedeniyle sırtı denize dönük durumda olduğunu belirten Oktay Kayalp, kent halkının sahile ulaşabileceği tek noktanın Gazimağusa Limanı ile Palm Beach Hotel arasındaki Laguna kıyı şeridi olduğunun altını çizdi.

“Kent halkı, deniz kıyısında, rahat hareket edebileceği, şehir içinde bir mekanı talep ediyor” diyen Belediye Başkanı Oktay Kayalp, rekabet üstü değeri tarihi dokusu olan kentin, turizm yatırımlarına daha da elverişli bir duruma gelebilmesi için düzenlenmiş bir kıyı şeridine ihtiyacı bulunduğunu söyledi.

“Laguna Beach Sahil Yolu Projesi, bu ihtiyaçlar dikkate alınarak düşünülmüş ve Gazimağusa Belediyesi ile DAÜ tarafından ortaklaşa üretilmiş bir projedir. Projeyle Laguna bölgesinde halkın ve turistlerin rahat hareket edebileceği 700 mt’lik yayalaştırılmış bir kıyı şeridi yaratılıyor. Ayrıca, halkın ve turistlerin hizmet alabileceği ortak bir meydan etrafında toplanan çeşitli eğlence mekanları öngörülmüştür. Denizi meydana bağlamak için ortasından denize doğru akan bir su arteri düşünülmüş, ayrıca meydanın çevresinde yeşil alanlar, çocuk parkı ve otoparklar yerleştirilmiştir” şeklinde proje ile ilgili bilgiler veren Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, “bu projeyle sırtı denize dönük olan Gazimağusa’da halkın sahille kucaklaşması sağlanacaktır” dedi.

Proje giderlerinin tamamına yakınının Gazimağusa Belediyesi’nin öz kaynaklarından sağlanacağına da dikkat çeken Oktay Kayalp, proje tamamlandığında hem KKTC halkı hem de turistler ve kentte yaşayan öğrenciler için en çok ihtiyaç duyulan eğlence ve dinlence mekanının yaratılmış olacağının da altını çizerek, Girne Limanı’nın ülkenin tek alternatif eğlence mekanı olma özelliğini, Laguna Beach Projesi tamamlandığı zaman yitireceğini de sözlerine ekledi.

 


2002 Yılı Taşınmaz Mal Vergisi İlk Taksit Ödemelerinde Son Ödeme Günü 30 Nisan.. (28.04.2002)

Gazimağusa Belediyesi, Taşınmaz Mal Vergisi’ne ilişkin 2002 yılı ilk taksit bildirimlerine ilişkin ödemelerin 30 Nisan, 2002 saat 17:00’ye kadar yapılması gerektiğini açıkladı.

Toplam 9000 bildirimin, mal sahiplerine posta aracılığıyla gönderildiğini açıklayan yetkililer, bildirimleri ellerine ulaşmayan mal sahiplerinin, Taşınmaz Mal Birimi’ne başvurarak ödemelerini yapabileceklerini bildirdiler.

İlgili yasa uyarınca ilk taksitinin Nisan ayı sonuna kadar ödenmesi gereken taşınmaz mal vergisinin ikinci taksiti de Eylül ayı sonuna kadar ödenebiliyor. Herhangi bir gecikme zammına maruz kalınmaması için, zamanında ödenmesi gereken 2002 yılı vergi tutarları, bildirime gerek kalmaksızın, Taşınmaz Mal Birimi’ne başvurularak öğrenilebiliyor.

İlk taksitini aksatan mal sahiplerinden gecikme cezası alınacağını hatırlatan yetkililer, ikinci taksit ödemelerinin de Eylül ayı sonuna kadar yapılmasının yasa gereği olduğunu hatırlattılar.

Son ödeme tarihinden sonra yapılacak ödemeler, ceza kapsamında olacağından, taksitler, ceza tutarlarıyla birlikte tahsil edilecek. Gazimağusa Belediyesi, mal sahiplerinden herhangi bir ceza uygulamasına gerek kalmaması için, ödemelerini yasal sürenin dolmasından önce yapmalarını istedi.


Gazimağusa’da Asfalt Tam Gaz..(15.04.2002)

Gazimağusa Belediyesi, asfalt çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. 2002 yılı ilk etap çalışmalarında, kentin gereksinim duyan bölgeleri birer birer asfaltlanıyor.

Yol yapım çalışmaları çerçevesinde bugüne kadar Karakol’’un tüm cadde ve sokakları, Sakarya Mahallesi’nin bir bölümüyle Dumlupınar Mahallesi’ndeki bazı sokaklar ve Lala Mustafa Paşa Mahallesi’nin en uzun caddelerinden olan Gazi Baf Caddesi’nin tamamı asfaltlanarak yeniden trafiğe açıldı.

Önümüzdeki günlerde de Lala Mustafa Paşa Mahallesi’nde sürdürülecek çalışmalar çerçevesinde, Derinya bölgesinin bütün yolları yenilenecek. Bu bölgedeki çalışmaların tamamlanmasının ardından, yol yapımına hazırlanan program çerçevesinde, kentin diğer bölgelerinde devam edilecek.


Yol yapım çalışmalarını yerinde inceleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Gazimağusa’nın altyapısına yönelik çalışmaları yıllardır büyük bir titizlikle sürdürdüklerini belirtti. Oktay KAYALP, asfaltlama çalışmalarıyla kentin ana arterleri yanında gereksinim duyan her bölgede yolların yenilenmekte olduğuna değinerek, gerekli olan kaldırım, su tesisatı, sıhhi tesisat ve mekanik çalışmanın da eşzamanlı olarak sürdürüldüğünü söyledi.


Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, kentte çok büyük ve kapsamlı projeleri teker teker hayata geçirdiklerine işaret ederek, Gazimağusa’nın gelişim hızının ülke standartlarının çok üstünde olduğunu söyledi. Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin kentin artan ihtiyaçlarına yanıt verecek çalışmaları yıllardır hiç ara vermeksizin sürdürdüğünü de sözlerine ekleyerek, ilk etapta öngörülen çalışmaların tamamlanmasının ardından, yeni bir ihale ile, ikinci etap yol çalışmalarına zaman yitirilmeden başlayacaklarını açıkladı. Gazimağusa’nın çağdaş bir Avrupa kenti olabilmesinin yolunun altyapı yatırımlarından geçtiğini söyleyen Oktay Kayalp, çalışmalarına bu hedef doğrultusunda devam ettiklerini belirtti.

1998 yılından beridir 30 kilometreyi aşkın yeni yolun Gazimağusalılar’ın hizmetine sokulduğunu da sözlerine ekleyen Oktay Kayalp, 2002 yılı sonuna kadar 8 kilometre uzunluğunda yeni yol yapma hedefiyle çalışmalarını sürdürdüklerini ve halen bunun 3 kilometrelik kısmını tamamlayarak ulaşıma açtıklarının altını çizdi.


Harika Mahallesi’ne Yepyeni Su Şebekesi.. (26.03.2002)

Gazimağusa Belediyesi, Harika Mahallesi’nin su şebeke inşaatını tamamladı. 1500 metrelik ana şebeke bağlantısının yanısıra abone bağlantılarıyla toplam 2500 metrelik yeni şebeke inşaatı hafta başında tamamlanarak hizmete girdi. Bahçe Evleri diye de bilinen Harika Mahallesi’nin ana şebekeye bağlanmasını sağlayan çalışmalar geçtiğimiz hafta sonunda başlatılmıştı

1974 öncesinde Bahçe Evlerinden oluşan ve Gazimağusa’nın ana su şebekesinin dışında yer alan Harika Mahallesi’nde evlerin su ihtiyacı kuyulardan temin edilen suyla karşılanıyordu. Kuyuların tuzlanmasının ardından, Gazimağusa Belediyesi’nin tankerler aracılığıyla su sağlayabildiği bölgeye, yeni inşa edilen şebekeyle su verilmeye bu sabahtan itibaren başlandı.

110 mm’lik PVC borularla inşa edilen yeni şebekeye abone kayıtlarının devam ettiğini bildiren Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birim yetkilileri, Harika Mahallesi’nin artık kentin ana su şebekesinin bir parçası haline geldiğini belirttiler. Harika Mahallesi, bundan böyle Gazimağusa’nın diğer birimleriyle birlikte aynı miktar ve kalitede su alabilecek.

Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Harika mahallesinin su şebeke inşaatının tamamlanmasıyla, kentin bütününün tek kaynaktan, yani Güzelyurt’tan gelen sudan beslenmeye başladığını söyledi.

Suyu Gazimağusa’nın tüm bölgelerine eşit ve sürekli verebilmek için azami gayret sarf ettiklerine de değinen Kayalp, hafta başından itibaren kentin tümüne aynı miktar ve kalitede su verdiklerinin de altını çizerek, Gazimağusalılar’dan suyu tasarruflu kullanmalarını istedi.


Kıbrıs Türk Kalkınma Platformu "Kalkınma Seferberliği" Alt Yapının Tartışıldığı İlk Panelin Birinci Oturumunda "Su" Konusu Ele Alındı.. (23.03.2002, TAK)

Kalkındırmayı hızlandırmayı amaçlayan "Kalkınma Seferberliği" konulu 2.Kıbrıs Türk Kalkınma Platformu'nun "Alt yapı" konulu ilk paneli bugün gerçekleşti. Panelin birinci oturumunda "su", ikinci oturumunda ise "Elektrik/Enerji" başlıkları ele alındı.

Panel, TC Yardım Heyeti Koordinatörü Mehmet İlhan'ın konuşmasıyla başladı. İlhan konuşmasında Türkiye'nin finanse ettiği KKTC'deki alt yapı çalışmaları hakkında bilgi verdi. 2002'de yapılması planlanan yatırımlara da değinen İlhan, Ercan Devlet Havaalanı'nın yenilenmesi, Ercan Kavşağı ile kuzey sahil yolu yapımı, Güzelyurt anayolunun çift şerit olması, eski eserlerin restorasyonu ve 10 trilyon TL'lik yatırımın sözkonusu olduğu ODTÜ Kampüsügibi alt yapı çalışmalarına ilişkin projelerle ilgili gelişmeleri anlattı.

Çeşitli tartışmalara neden olan yeni Teşvik Modeli'yle ilgili gelişmelere de değinen İlhan, TC Kalkınma Bankası ile DPÖ'nün teşvik verilecek alanlar konusunda alt yapı çalışması yaptığını ancak hangi alana teşvik verileceği yönünde karar almadığını söyledi.

İlhan, sözkonusu teşviklerin hayata geçirilmesiyle 2002'nin atılım yılı olacağını kaydetti.

SU
Kıbrıs Türk Kalkınma Platformu Derneği (KTKP-D) Başkanı Kamil B. Raif'in yönetiminde gerçekleşen "Su" konulu birinci oturumda TC Devlet Su İşleri Genel Müdür Yardımcısı Doğan Yemişen, TC Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü Jeoloji Mühendisi Osman Gökmenoğlu, KKTC Su İşleri Dairesi Müdürü Erdoğan Şanlıdağ, Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Sorumlusu Naci Taşeli, KTKP-D üyesi M.Arif Demirer ve Su Mühendisi Dr. Hasan Denker birer bildiri sundu.

Doğan Yemişen konuşmasında "KKTC'deki su ve toprak kaynakları potansiyeli ve gelişimi"ni ele aldı. DSİ'nin yürüttüğü 'Türkiye'den KKTC'ye su götürme projelerini' de anlatan Yemişen, özellikle torba ve boruyla su getirme projelerini ayrıntılı bir şekilde irdeledi. Anamur Dragon Çayı'ndan alınacak suyun boruyla KKTC getirilmesinin amaçlandığı boruyla su taşıma projesinin hayata geçirilmesiyle Türkiye'den yılda 75 metreküplük suyun Geçitköy Barajı'na aktarılmasının öngörüldüğünü söyledi. Yemişen, toplam yatırım bedeli 340 milyon ABD doları olan projenin hayata geçmesiyle Mesarya ovasının sulu ziraate elverişli duruma geleceğini kaydetti.

Yemişen, KKTC Su Master Planı çalışmalarına da başlandığını vurgulayarak Yeşilırmak Göleti'nin yapımıyla 40 bin kişiye su kaynağı sağlarken, tarım gelirini de 2 kat artıracağını söyledi.

MTA'NIN RAPORU
TC Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü mühendislerinden Osman Gökmenoğlu ise konuşmasında ağırlıklı olarak yeraltı sularının kalitesinin araştırıldığı "KKTC'nin doğal kaynakları" konulu araştırmaya ilişkin raporu anlattı.

KKTC'de 5 ana su akiferi bulunduğunu ve bunların büyük çoğunluğunun kirlenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu vurgulayan Gökmenoğlu, boşalımın çok, beslenmenin az olduğu KKTC'de akiferlerin kurumaya başladığını söyledi.

Gökmenoğlu, özellikle Güzelyurt akiferindeki kontrolsüz su kuyusu açımının tuzlu suyu içeriye çekerken, kanalizasyon olmamasının foseptik ve benzeri atıkların doğrudan akifere karışarak suyu kirlettiğini belirtti. Atıkların izole edilmesi gereğine işaret eden Gökmenoğlu, gerekli tüm tedbirlerin alınması halinde dahi Güzleyurt akiferinin ancak 300 yılda temizlenebileceğini kaydetti. Kıbrıs'ın en büyük su akiferine ev sahipliği yapan Güzelyurt'taki son araştırmalarda içme suyu olmaya müsait yeni bir rezerv bulunduğunu söyleyen Gökmenoğlu, Kumköy'de de tuzlanmış su kuyularının altında tatlı su kaynağı tespit edildiğini belirtti.

KALKINMADA SUYUN ÖNEMİ
Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Sorumlusu Naci Taşeli de "Kalkınmada suyun önemi" konulu konuşmasında Gazimağusa'nın su durumu ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Gazimağusa'nın ana borularının yüzde 25'nin son 6 yıl içinde değiştirildiğine işaret eden Taşeli, şebeke yenileme çalışmalarının tamamlanmasıyla Gazimağusa'ya daha temiz, bol, basınçlı su sağlanabileceğini kaydetti.

Taşeli, su gereksinimi artan Gazimağusa'ya verilen suyun artırılması gereğine işaret ederek bölgedeki kuyuların denetim altına alınmasının da şart olduğunu söyledi.

İşadamı Mehmet Arif Demirer de "Kıbrıs ve su" konulu konuşmasında KKTC'nin kaliteli su ihtiyacının karşılanabilmesi için vatandaşa uygun fiyatta damacana suyu arz edebilecek bir fabrika kurulması önerisinde bulundu. Demirer, KKTC'ye kurulacak olası bir su fabrikasının fizibilite çalışmasını da ayrıntılı bir şekilde anlattı.

Su mühendisi Dr. Hasan Dener de konuşmasında su ihtiyacının, maliyeti oldukça yüksek olan Türkiye'den su taşıma projeleri yerine kıt su kaynaklarını dikkatli kullanımıyla giderilebileceğini söyledi. Tasarrufun önemine işaret eden Dener, kayıpların ve vahşi su kullanımının önüne geçilmesinin şart olduğunu kaydetti.


Mağusa Söyleşileri’nde “Kadın Olmak ve Feminizm” Ele Alındı.. (23.03.2002, TAK)

Güncelliğini hiç yitirmeyen, kimilerine göre kadın-erkek eşitliği, kimilerine göre ise kadının erkekten daha üstün olduğu görüşüne dayanan “Feminizm” konusu Mağusa Söyleşileri’nde ele alındı.

Gazimağusa Belediyesi’nin Mağusa Söyleşileri kapsamında düzenlediği “Kadın Olmak ve Feminizm” konulu söyleşiye konuşmacı olarak katılan Yrd. Doç. Dr. Hanife Aliefendioğlu, Yrd. Doç. Dr. Nurten Kara ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Kadın Araştırmaları Merkezi (DAÜ-KAEM) Başkanı Doç. Dr. Biran Mertan, feminizmin tarihçesi, feminist hareket ve Kıbrıs Türk toplumunda kadının eşitlik mücadelesi hakkında bilgi aktardılar.

ALİEFENDİOĞLU:
Dün akşam Gazimağusa Belediyesi Bora Atun Atun Konferans Salonu’nda yer alan söyleşide ilk sözü alan Yrd. Doç. Dr. Hanife Aliefendioğlu, 8 Mart’ın kadınların eşitlik mücadelesinin başlangıcı olarak kabul edildiğini belirterek, kadınların eşitlik mücadelesini Fransız devrimine kadar uzatmanın mümkün olduğunuYrd. Doç. Dr. Hanife Aliefendioğlu, kadınların Fransız devriminde eşitlik- kurtuluş kavramları çerçevesinde yer aldığını, ancak devrimin kadınların beklentilerine cevap vermediğini söyledi.

1857 yılında New York’ta 8 saatlik çalışma ve eşit işe eşit ücret istemiyle başlatılan harekette kadınların da yer aldığını söyleyen Aliefendioğlu, burada çıkan yangında bazı kadınların yaşamını yitirdiğini ve Birleşmiş Milletler’in 1975’te 8 Mart’ı Kadınlar Günü ilan ettiğini söyledi.

Feminizmin kadınlar üzerinde erkek baskısı olduğu görüşüne dayandığını kaydeden Aliefendioğlu, feminizmin kadın erkek eşitliği üzerine dünyanın yeniden yapılanmasını öngördüğünü ifade etti.Feminist hareketin , sorunların temelini ataerkil yapının oluşturduğunu öngördüğünü söyleyen Aliefendioğlu, kadınların kendileri için özel kadın hakları paketi geliştirmediğini, insan haklarından kendi paylarına düşeni istediklerini belirtti. Feminizmin çalışma modeli olarak bilinç yükseltmeyi kullandığını kaydeden Aliefendioğlu, kadın platformlarının lobi faaliyetleri sonucunda 1980 yılında Birleşmiş Milletler’in hazırladığı ayrımcılığa son verme ve kadının insan haklarını içeren iki sözleşmeye 165 ülkenin imza koyduğunu hatırlattı.

1975 yılından bu yana 4 kez dünya kadın konferansı gerçekleştirildiğini söyleyen Aliefendioğlu, bu konferanslarda eylem platformunun oluşturulduğunu eşitlik (toplumsal eşitlik), kalkınma( kadının kalkınmada daha etkin ve geniş rol alması) ve barış (kadınların barışta da rol alması) gibi 3 temel üzerinde durulduğunu kaydetti.

Kadın hakları konusunda bugün sağlanmış bir konsensüsün olmadığını söyleyen Aliefendioğlu, feminizmin erkeklere karşı bir hareket olmadığını, güçlerini birleştirecek bir harekete dayanadığını kaydetti.

KARA:
Yrd. Doç. Dr. Nurten Kara da konuşmasında, Türkiye’de feminizmin 1980’li yıllarda ortaya çıktığını, ortaya çıkmasına da sol görüşlü kadınların önayak olduğunu söyledi. Feminizmin oluşum amacını “kadınların eşitliği, kurtuluşu için strateji geliştirme” olarak özetleyen Kara, 90’lı yıllarda Türkiye’de kadınların örgütlenme sürecine girdiğini, bu çerçevede kampanyalar düzenlendiğini söyledi.

Kampanyalı eylemlerde her siyasi görüşe sahip kadınların bir araya gelerek ortak bir güç oluşturduğunu belirten Kara, bu süreçte kadın haklarının tartışılamya başlandığını ve demokratik kuruluşlarda kadın birimleri oluşturulduğunu iletti.

MERTAN:
DAÜ-KAEM Başkanı Doç. Dr. Biran Mertan da konuşmasında kadının toplumda bir çok rol üstlendiğine dikkat çekti.Kıbrıs Türk toplumunda kadın hakları konusundaki gelişmeleri aktaran Mertan, kız çocuklarının 1902 yılında Viktorya İslam İnas Sanayii Mektebi’nin kurulmasıyla eğitimde ilk kez yer almaya başladıklarını belirtti. KKTC’de son 6 yılda Kadın Haklarına Dair Sözleşme (1996), Ayrımcılığın Önlenmesi Uluslararası Sözleşmesi (1996), Evlenme ve Boşanma Yasası (1998), ve son olarak da 2002 yılında Kadın Çalışmaları Dairesi gibi yasal düzenleme ve oluşumlara gidildiğini söyleyen Mertan, KKTC’nin yasalar açısından kadın hakları konusunda uluslarararası standartlarda olduğunu belirtti.

Bugüne kadar Kıbrıs Türk toplumunda 34 kadın örgütü kurulduğunun altını çizen Mertan, bunların 16’sının faaliyet göstermekte olduğunu kaydetti. Kadınların siyasi arenada yeterince yer alamadığını kaydeden Mertan 1975 yılından 1990 yılı başına kadar mecliste kadın milletvekili bulunmadığını, 1990 yılından sonraki dönemde ise şimdiye kadar 7 kadının milletvekili seçilebildiğini ifade etti.


Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’tan Yaşlılara Ziyaret.. (19.03.2002)

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, 18-24 Mart tarihleri arasında kutlanan Yaşlılar Haftası nedeniyle Halk Vakfı tarafından kurulan Çamlık Köşkü Yaşlılar Evi’ni ziyaret etti. Oktay Kayalp, ziyaret ettiği Çamlık Köşkü'nde kalan yaşlılara çiçekler ve çeşitli hediyeler verdi.

Kendilerini çiçeklerle ziyarete gelen Belediye Başkanını karşılarında görünce çok büyük bir mutluluk duydukları yüzlerinden belli olan yaşlılar, hatırlanmış olmanın kendilerini çok mutlu ettiğini belirttiler.

Ziyaret ettiği yaşlılara çiçekler yanında, çeşitli hediyeler de sunan Oktay Kayalp, hatırlarını sorarak yaşlılarla sohbet etti.

Yaşlıların kaldıkları odaları, yemek salonlarını ve oturma odalarını teker teker gezen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, her türlü konforun sağlandığı Yaşlılar Evi'nin çalışanlarını ve yöneticilerini de tebrik ederek çalışmalarında başarı diledi.

Halk Vakfı Başkanı Melek Doğan, Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın Çamlık Köşkü’ne yaptığı ziyaretin vakıf yöneticileriyle çalışanlarını yüreklendirirken, köşk sakinlerini de son derece mutlu ettiğini söyledi. Melek Doğan, Oktay Kayalp’a bir de Teşekkür Belgesi verdi.

Oktay Kayalp da, yaşlıları ziyaret ederken, onlara ayrılmış özel bir hafta olduğunu hatırlatmak ve kaldıkları Çamlık Köşkü’nün yöneticilerini sağladıkları olanak nedeniyle tebrik etmeyi amaçladıklarını belirterek, Gazimağusa Belediyesi’nin Çamlık Köşkü’ne her tür desteği vermeye devam edeceğini söyledi. Kayalp, yaşlıların toplumun bugününün mimarları olduğuna da işaret ederek, onlara gösterilecek güler yüz, sevgi ve saygının tüm armağanlardan daha değerli olduğunun altını çizdi.


"Mağusa Söyleşileri"sürüyor.. (18.03.2002)
Gazimağusa Belediyesi’nin bilim adamları ve alanlarında uzman kişileri davet ederek halkı aydınlatmak amacıyla düzenlediği “Mağusa Söyleşileri” sürüyor. Mağusa Söyleşileri’nin bu ayki konusu “Kadın Olmak ve Feminizm”.. Doç. Dr. Biran Mertan, Yrd. Doç. Dr. Hanife Aliefendioğlu ile Yrd. Doç. Dr. Nurten Kara’nın konuşmacı olarak katılacağı söyleşi, 22 Mart Cuma günü saat 20.00’de Gazimağusa Belediye Sarayı Bora Atun Konferans Salonu’nda yer alacak.


Gazimağusa’da 2002 Yılı Yol Yapım Çalışmaları Başladı.. (13.03.2002)

Gazimağusa Belediyesi, 2002 yılı yol yapım çalışmalarına başladı. İlk olarak Karakol bölgesinde başlayan çalışmalarda, ihtiyaçlı yolların tamamı yenilenecek.

İçinde bulunduğumuz hafta başında başlatılan asfaltlama çalışmalarında, şu ana kadar Karakol Bölgesi’nin en uzun caddelerinden Faiz Kaymak Caddesi, Sevecen Sokak, Akgöl Sokak, Gülseren Sokak, İnegöl Sokak ve Yıldız Sokak bütünüyle yeniden asfaltlandı. Karakol Bölgesi’nde bulunan bütün yolların hafta sonuna kadar yenilenmesi planlanıyor.

Gazimağusa Belediyesi’nin yıllardır kesintisiz bir program çerçevesinde yürüttüğü asfalt çalışmalarıyla, kent yollarının büyük bir kısmı yenilendi.

1994 yılından beri, yıllık programlar dahilinde asfalt çalışmalarını kesintisiz sürdüren Gazimağusa Belediyesi, 2001 yılında da yine asfalt çalışmalarını devam ettirdi. Etaplar halinde planlayıp uyguladığı çalışmalarla, pek çok bölge pırıl pırıl yeni yollara kavuştu.

Gazimağusa Belediyesi 2002 yılında da asfalt çalışmalarını kesintisiz sürdürecek
Gazimağusa’daki yol yapım çalışmaları, önümüzdeki günlerde kentin diğer bölgelerindeki ihtiyaçlı yollarla devam edecek. 2002 yılı ilk etap çalışmaları çerçevesinde yolları yenilenecek bu bölgeler dışında, Gazimağusa’nın ana arterlerinde de yol çalışmaları devam edecek.

Gazimağusa Belediyesi’nin 2002 Yılı asfalt projelerinin ilk etabı toplam 4000 tonluk asfalttan oluşuyor. Çalışmaların seyrine göre bu miktar artırılacak. Bu arada Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birimi, ikinci etap asfalt çalışmalarını da planlamaya başladı.

Oktay Kayalp: “Çok yakında Gazimağusa’nın yol problemi kalmayacak”
2002 yılı yol yapım çalışmalarına ilişkin bir açıklama yapan Belediye Başkanı Oktay KAYALP, Gazimağusa’nın altyapısına yönelik çalışmaları yıllardır büyük bir titizlikle sürdürdüklerini belirtti. Oktay KAYALP, asfaltlama çalışmalarıyla kent ulaşımında büyük rahatlama sağladıklarını belirterek, “çok yakında Gazimağusa’nın yol problemi kalmayacak” dedi. KAYALP, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da, ele alınan bölgelerin bütün yollarının asfaltlanacağını bildirerek, yol yapımıyla birlikte, kaldırım çalışmalarının ve su şebekesinin bakımı ve yenilenmesinin de eşzamanlı olarak sürdürüldüğünü söyledi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, kentte çok büyük ve kapsamlı projeleri teker teker hayata geçirdiklerine işaret ederek, Gazimağusa’nın gelişim hızının ülke standartlarının çok üstünde olduğuna değindi. Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin kentin artan ihtiyaçlarına yanıt verecek çalışmaları yıllardır hiç ara vermeksizin sürdürdüğünü de sözlerine ekledi.


Gazimağusa’da Kaliteli Su Sevinci.. (8.03.2002)
Gazimağusa Belediyesi, kente Su İşleri Dairesi’nin Güzelyurt’taki tesislerinden pompalanan suyun içilebilir niteliklere yakın olduğunu açıkladı. Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, yoğun yağışların etkisi ve Türkiye’den balonla taşınan su miktarındaki artışla birlikte kente ulaşan suyun kalitesinin arttığı bildirildi. Açıklamada, “Su İşleri Dairesi’nin Güzelyurt’tan kentimize gönderdiği su, son zamanlarda gerçekleşen yağışların da yardımıyla bir miktar arttı ve kalitesi de yükseldi. Türkiye’den balonlarla getirilen su miktarındaki artış da daha kaliteli suyun Gazimağusalılara ulaşmasına olanak yarattı “denildi. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kaliteli suyun artmasıyla Güzelyurt’taki tuzlanan kuyuların devre dışı bırakıldığını ve buna bağlı olarak Gazimağusa’ya verilen suyun içilebilir su kalitesine yaklaştığını söyledi. Suyun tasarruflu kullanılması çağrısını yineleyen Kayalp, böylece tuzlanan su kuyularının yeniden devreye sokulmasının önlenebileceğini kaydetti. Belediyenin Su İşleri Birimi yetkilileri ile kentin değişik bölegelerinde şebeke suyunun kalite analizlerini gerçekleştiren Kayalp, merkezden kaynaklanacak herhangi bir aksama olmaması durumunda kaliteli su dağıtımının kesintisiz sürdürüleceğini belirtti. Kayalp, vatandaşların su konusunda bugüne kadar göstermiş olduğu duyarlılığa teşekkür etti.


Gazimağusa’da Susuz Günler.. (11.03.2002)

 • Su İşleri Dairesi’nin Gerçekleştirdiği Çalışmalar Nedeniyle Gazimağusa 3 Gün Daha Su Alamayacak...

Devlet Su İşleri Dairesi’nin Kumköy’de sürdürdüğü yeni pompa istasyonu çalışmaları nedeniyle, Gazimağusa 7 Mart Perşembe’den beridir su alamıyor. 1 günlük olacağı açıklanan ancak, 8 Mart’ta Su İşleri Dairesi Müdürü Erdoğan Şanlıdağ’ın yaptığı açıklamayla 6 güne çıkarılan su kesintisi, 13 Mart Çarşamba günü sona erecek.

Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birimi yetkilileri, Devlet Su İşleri Dairesi’nden aldıkları bilginin, üç gün daha kesintinin devam edeceği ve kente Çarşamba’dan itibaren yeniden su verileceği yönünde olduğunu, dolayısıyla, vatandaşların kesintiden en az düzeyde etkilenmeleri için suyu idareli kullanmalarını istedi.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Belediye Başkanı Oktay KAYALP, suyun idareli kullanılmasının, kesinti süresince yaşanması olası sıkıntıları asgari düzeyde tutacağını belirterek Gazimağusalılar’ı uyardı. Kentin bütününe sürekli ve düzenli su ulaştırabilmek için azami gayret sarf ettiklerini de belirten Kayalp, kesinti nedeniyle aksayacak su dağıtım programını normale döndürmek için her türlü önlemi aldıklarını da sözlerine ekledi.


Önce Altyapı, Sonra Asfalt.. (4.03.2002)

Gazimağusa Belediyesi yakında başlanacak 2002 asfalt çalışmaları öncesinde, altyapı hizmetlerini yoğun olarak sürdürüyor. Önümüzdeki günlerde başlayacak çalışmaların yapılacağı güzergahlardaki tüm sıhhi tesisat ve drenaj sistemlerini teker teker kontrolden geçiren Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birimi elemanları, gerekli noktalarda yenileme çalışmaları yanında, mevcut sistemlerin güncel kapasiteye göre geliştirilmesi işiyle de doğrudan ilgileniyor.

Yolların yenilenmesinin ardından, ortaya çıkabilecek olası arıza ve ilavelerin önceden giderilmesine ve hazırlanmasına yönelik olarak sürdürülen çalışmaların ardından, asfalt dökümüne başlanacak. Halen Maraş Bölgesi’nin en uzun caddelerinden olan Gazi Baf Caddesi’nde çalışmalarını sürdüren Bayındırlık Birimi elemanları, daha sonra diğer noktalardaki çalışmalarına başlayacak.

Gazimağusa Belediyesi 2002 yılı ilk etap asfalt çalışmalarında 4000 tonluk bir kapasiteyi kullanacak. İlk etap çalışmaların tamamlanmasının ardından her yıl olduğu gibi, yeni bir etapla ihtiyaçlı bölgelerde yol yenileme çalışmalarına devam edilecek.

Belediye Başkanı Oktay Kayalp, asfalt çalışmalarının her yıl olduğu gibi, bu yıl da uygun hava koşullarının oluşmasıyla başlatıldığına işaret etti. İlk etapta 4000 tonluk asfalt aplikasyonunun gerçekleştirileceğini belirten Kayalp, hazırlanan program çerçevesinde acil gereksinim duyan bölgelerin tamamının yıl sonuna kadar asfaltlanacağının altını çizdi.

Çocuklardan Gazimağusa’nın Yeşiline Katkı.. (19.02.2002)

Gazimağusa Belediyesi’nin geçtiğimiz günlerde yapımını tamamlayarak hizmete açtığı Karakol Mahallesi Çocuk Parkı’nda dün Gazimağusalı İzcilerle, çocukların katıldığı bir fidan dikme şöleni yapıldı. Yeni parkta Gazimağusa Belediyesi Park ve Bahçeler Birimi çalışanları tarafından genel bakım ve çiçeklendirme çalışmalarının yapıldığı güne rastlayan etkinlikte, çocuklar fidanlarını önceden hazırlanan çukurlara diktiler.

İzcilerin söyledikleri birbirinden neşeli şarkılar ve marşlar eşliğinde gerçekleşen etkinlikte, çocuklar dikili bir ağaç sahibi olmanın mutluluğunu doyasıya yaşadılar.

Törene katılan Belediye Başkanı Oktay Kayalp, çocukların kendi ektikleri ağaçlar nedeniyle hem ağaç sevgisini daha yoğun yaşadıklarını, hem de parkları daha fazla benimseyip koruduklarını belirtti. Yaptıkları etkinliğin hem bir hizmet, hem de eğitim çalışması olarak değerlendirilmesi gerektiği üzerinde de duran Oktay Kayalp, benzer etkinlikleri farklı noktalarda yineleyeceklerini de sözlerine ekleyerek, katılan okul yöneticileriyle öğretmenlerine de teşekkür etti.


Gazimağusa Belediyesi’nden Temizliğe Teknolojik Katkı Zabıta ve Sağlık Birimleri Alarmda.. (14.02.2002)

Gazimağusa Belediyesi, temizlik hizmetlerinde hem kaliteyi yükseltmek, hem de verim artışı elde edebilmek amacıyla son teknoloji ürünü aletleri kullanmaya başladı.

Deneme amaçlı kullanımlardan olumlu sonuç alındığını bildiren Temizlik Birim Yetkilileri, ileri uygulamalarda da aynı sonucu almaları durumunda yeni aletleri kentin her noktasında kullanacaklarını belirttiler. Yeni temizlik ekipmanıyla personel verimliliği bakımından önemli bir artış yakalanacağına dikkat çeken yetkililer, aynı zamanda temizlik hizmetlerinin daha çağdaş yöntemlerle yerine getirilmiş olacağını söylediler.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da, teknolojik gereçleri her tür hizmeti yerine getirirken kullanmaya özen gösterdiklerine işaret ederek, temizlik birimine alınan yeni aracın ilk denemelerinden olumlu sonuç aldıklarını, yetkililerin vereceği raporun olumlu olması durumunda, Temizlik Birimi’ne bu aletlerin kullanımını geliştireceklerini söyledi.

Gazimağusa’nın ülkenin en temiz kenti olduğunu da sözlerine ekleyen Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin yerine getirdiği temizlik hizmetlerini halkın duyarlı bir biçimde sahiplendiğini ve kendilerine yardımcı olduğunu belirterek Gazimağusa halkına teşekkür etti.


Gazimağusa Belediyesi Zabıta ve Sağlık Birimleri Alarmda.. (13.02.2002)

Gazimağusa Belediyesi Sağlık ve Zabıta Birimleri, işyerlerinde sağlık denetimlerini ara vermeden sürdürüyor. Gıda satışı yapılan yerlerde, yoğun olarak sürdürülen denetimler yanında, kaçak satış denetimleri de aralıksız devam ediyor.

Son zamanlarda denetim çalışmalarına yoğunluk kazandıran Gazimağusa Belediyesi, market ve lokantalardaki sağlık koşullarına uygunluğu temin etmek amacıyla çalışmalarını sürdürürken, ülkede satış yapma hakkı bulunmadığı halde kaçak olarak Gazimağusa’da satış yapmaya çalışanlara da engel oluyor.

Zabıta Birimi’nin son on günlük süre zarfında gerçekleştirdiği denetimlerde, yasa dışı yollarla satışı gerçekleştirilmeye çalışılan konfeksiyon ve ev tekstil ürünlerinin yoğunlukta olduğu bir çok ürün, yasal işlem yapılarak müsadere edildi.

Market denetimlerinde ise kullanım süresi dolan gıda maddeleri, yine yasal hükümler çerçevesinde müsadere edilerek satıştan men edildi.

Son iki haftalık süre içinde yapılan denetimlerde, piyasa değeri yaklaşık 5,584,100,000 TL olan konfeksiyon ve ev tekstil ürünleri yanında, bir çok gıda maddesine de, ya kullanım süresi dolduğundan, ya da satışa uygunluğunu yitirdiğinden ötürü el kondu. Müsadere edilen mallar Gazimağusa Belediyesi Zabıta Birim yetkilileri nezaretinde imha edilecek.

Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, hem sağlık koşullarına uygun ürünlerin satışını sağlamada, hem de haksız rekabete yol açan kaçak satıcıların satışını engellemede son derece kararlı olduklarını söyledi.

Kayalp, Gazimağusa halkını sağlıksız ürünlerden korumanın Gazimağusa Belediyesi’nin öncelikli görevlerinden olduğunu, ancak aynı zamanda kentteki ticari yaşamın yasalara uygun yürütülmesi konusunda da üzerlerine düşen görevleri sonuna kadar yerine getireceklerini ifade ederek, “kimsenin KKTC’de satış yapma izni olmadığı halde kaçak yollarla satış yaparak haksız kazanç elde etmesine izin verilemez. Güç koşullar altında ayakta kalma savaşımı veren esnafa destek olmaya ve KKTC vatandaşı olmayan kaçak satıcıları engelleyerek hem esnafımızı, hem de tüketiciyi koruma kararlılığındayız” dedi.


Karakol’a Cennet Bahçesi.. (11.02.2002)

Gazimağusa Belediyesi, kentin en büyük mahallelerinden olan Karakol’da yepyeni bir parkın inşaatını tamamlayarak hizmete soktu. Bölgenin en büyük gereksinimlerinin başında yer alan çocuk parkı ve sosyal alanın inşaatının tamamı Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birimi ekipleri tarafından gerçekleştirdi.

Yeni parkta, çocuk oyun aletlerinin yanısıra, yeşil alanlar, oturma gruplarıyla piknik setleri ve üzerinde uluslararası ölçülere uygun basketbol ve voleybol sahalarının da bulunduğu bir de çok amaçlı spor alanı bulunuyor.

Önceden mevcut ağaçlara ek olarak, yenilerinin de dikimi gerçekleştirilen parkta ayrıca çeşitli çiçeklikler de oluşturuldu.

Çocukların kullanımına ek olarak, yetişkinlerin de yararlanabileceği bir alan olarak tasarlanan yeni Karakol Parkı, bölge sakinlerinin ihtiyaçlarına yanıt verirken, çağdaş tasarımıyla da benzerleriyle kıyaslandığında fark yarattı.

Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Belediye Başkanı Oktay Kayalp, yıllardır detaylı hazırlanmış bir program dahilinde çalışmalarını sürdürdüklerine değinerek, “her mahalleye bir park” hedefini hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Gazimağusa’da çocuk parkları yanında, yeşil alanların da sayısının her geçen gün arttığını söyleyen Kayalp, “çok yakında, Gazimağusa’nın her noktasında yemyeşil çocuk parklarına ve yeşil alanlara rastlamak mümkün olacak” dedi.


Gazimağusa’da Bozuk Yol Kalmayacak.. (6.02.2002)

Gazimağusa Belediyesi, 2002 yılı yol yapım çalışmaları çerçevesinde Karakol, Lala Mustafa Paşa, Canbulat Mahalleleriyle Tuzla’da yeni yol yapımına başlıyor. 2002 yılı ilk etap çalışmaları çerçevesinde yolları yenilenecek bu bölgeler dışında, Gazimağusa’nın ana arterlerinde de yol çalışmaları sürdürülecek.

Gazimağusa Belediyesi’nin yıllardır kesintisiz bir program çerçevesinde yürüttüğü asfalt çalışmaları, kent yollarının büyük bir kısmında sorunların tamamıyla ortadan kaldırılmasını sağladı. 1994 yılından beridir, yıllık programlar dahilinde asfalt çalışmalarını kesintisiz olarak sürdüren Gazimağusa Belediyesi, 2001 yılında da yine asfalt çalışmalarını devam ettirmiş ve iki etap halinde planlayıp uyguladığı çalışmalarıyla, yıllardır yol problemiyle boğuşan pek çok bölgeyi pırıl pırıl yeni yollara kavuşturmuştu. Gazimağusa Belediyesi 2002 yılında da asfalt çalışmalarını kesintisiz olarak sürdürme kararı alarak çalışmalarını planlamış bulunuyor.

Gazimağusa Belediyesi’nin 2002 Yılı asfalt projelerini Sercem LTD üstlenmiş bulunuyor. İlk etap asfalt çalışmalarında toplam 4000 tonluk asfalt, hazırlanan program dahilindeki bölgelerde bulunan yolların yenilenmesinde kullanılacak. Çalışmaların seyrine göre bu miktar artırılabileceği gibi, ikinci etap çalışmalara da başlanabilecek.

2002 yılı yol yapım çalışmalarına ilişkin bir açıklama yapan Belediye Başkanı Oktay KAYALP, Gazimağusa’nın altyapısına yönelik çalışmaları yıllardır büyük bir titizlikle sürdürdüklerini belirtti. Oktay KAYALP, asfaltlama çalışmalarıyla kent ulaşımında büyük rahatlama sağladıklarını belirterek, “çok yakında Gazimağusa’nın yol problemi kalmayacak” dedi. KAYALP, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da, ele alınan bölgelerin bütün yollarının asfaltlanacağını bildirerek, yol yapımıyla birlikte, kaldırım çalışmalarının ve su şebekesinin bakımı ve yenilenmesiyle ilgili çalışmaların da eşzamanlı olarak sürdürüleceğini söyledi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, kentte çok büyük ve kapsamlı projeleri teker teker hayata geçirdiklerine işaret ederek, Gazimağusa’nın gelişim hızının ülke standartlarının çok üstünde olduğuna değindi. Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin de ülke standartlarının çok üstünde bir tempoyla, bu gelişim hızına yanıt verecek çalışmaları yıllardır hiç ara vermeksizin sürdürdüğünü sözlerine ekledi.


Gazimağusa Belediyesi Zabıta Birimi Tartı Denetimlerini Sıklaştırdı.. (5.02.2002)

Gazimağusa Belediyesi Zabıta Birimi’ne bağlı ekipler, tüketicilerin gerçek ağrılıkta ürün alabilmesini temin etmek amacıyla düzenli olarak gerçekleştirdiği tartı denetimlerine devam ediyor. Tüketiciye perakende satış yapılan yerlerde, tartıların gerçek ağırlık saptayarak çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için standart ağırlıklarla yapılan denetimler aracılığıyla hem satıcıların, hem de tüketicilerin korunması hedefleniyor.

Sadece tartı usulüyle satış yapılan yerlerde değil, hazır paketlenmiş malların da ağırlıklarının kontrol edilmesi ile gerçekleştirilen denetimlerde tartı cihazlarında ciddi bir ağırlık kaybına rastlanmadığını belirten Zabıta Birimi yetkilileri, bu konudaki denetimlerine sadece şikayet olduğu zaman değil, düzenli bir şekilde devam ettiklerinin de altını çizdiler.


Gazimağusa’da Barış Manço Anısına Duygu Yüklü Konser.. (2.02.2002)

Gazimağusalı müzisyenlerin Cuma akşamı Namık Kemal Meydanı’nda Barış Manço anısına verdikleri konser, duygu dolu anların yaşanmasına yol açtı. Namık Kemal Meydanı’na gelen bine yakın Mançosever, Grup Barış’ın seslendirdiği Barış Manço şarkılarını hep bir ağızdan söyledi.

Grup Barış adıyla bir araya gelen Gazimağusalı müzisyenlerin, ünlü sanatçı Barış Manço’yu ölümünün üçüncü yılında anmak ve şarkılarındaki barış dolu mesajları bir kez daha dinletebilmek amacıyla verdikleri konser Gazimağusa Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşti.

Grup adına düşüncelerini dile getiren Onur Akkartal, Barış Manço’nun anısını yaşatmak ve ölüm yıldönümünde onu anmak amacıyla arkadaşlarıyla Grup Barış’ı oluşturduklarını belirterek, Gazimağusa Belediyesi’ne yaptıkları konser teklifinin tereddütsüz kabul edilmesinin kendilerini çok mutlu ettiklerini söyledi. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’a konserin gerçekleşmesi için yaptığı katkılardan ötürü teşekkürlerini de dile getiren Akkartal, gördükleri desteğin kendilerini cesaretlendirdiğinin de altını çizdi.

Türkiye’nin birçok yerinde ünlü sanatçı anısına çeşitli etkinlikler düzenlendiğine dikkat çeken Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusalı müzisyenlerin bu yöndeki girişimlerini büyük bir mutlulukla desteklediklerini belirtti. Ünlü sanatçı Barış Manço’nun şarkılarının onu çok seven yerel müzisyenler tarafından yeniden yorumlanmasına katkı yaptıkları için kendilerini mutlu saydıklarını söyledi. Oktay Kayalp, yerel sanatçılara ister amatör, ister profesyonel olsun sürekli destek vermeye devam edeceklerinin de altını çizdi.


Gazimağuslı Müzisyenlerden Barış Manço Anısına Konser.. (31.01.2002)
Gazimağusalı müzisyenler, bu akşam (1 Şubat Cuma) Barış Manço Anısına Namık Kemal Meydanı’nda bir konser veriyor. Konserin başlama saati 20:00.

Grup Barış adıyla bir araya gelen Gazimağusalı müzisyenlerin, ünlü sanatçı Barış Manço’yu ölümünün üçüncü yılında anmak ve şarkılarındaki barış dolu mesajları bir kez daha dinletebilmek amacıyla verecekleri konsere Gazimağusa Belediyesi katkı yapıyor.

Türkiye’nin birçok yerinde ünlü sanatçı anısına çeşitli etkinlikler düzenlendiğine dikkat çeken Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusalı müzisyenlerin bu yöndeki girişimlerini büyük bir mutlulukla desteklediklerini belirtti. Ünlü sanatçı Barış Manço’nun şarkılarının onu çok seven yerel müzisyenler tarafından yeniden yorumlanmasına katkı yaptıkları için kendilerini mutlu saydıklarını da söyleyen Oktay Kayalp, yerel sanatçılara ister amatör, ister profesyonel olsun sürekli destek vermeye devam edeceklerinin de altını çizdi.


İskenderun Belediye Başkanı Aslan Oktay Kayalp’ı Ziyaret Etti.. (29.01.2002)

Turizm ve Folklor Araştırma Derneği’nin (TUFAD) davetlisi olarak dün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelen İskenderun Belediye Başkanı Mete Aslan ve beraberindeki heyet Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’a ziyarette bulundu.

Saat 15.00’te Gazimağusa Belediyesi’nde gerçekleşen ziyarette İskenderun Belediye Başkanı Mete Aslan, Gazimağusa’nın yabancısı olmadığını, çocuklarının bir dönem Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde öğrenim gördüğünü ifade etti. Aslan, Doğu Akdeniz Üniversitesi’ndeki öğrencilerle görüştüğünü, öğrencilerin Oktay Kayalp’tan övgüyle bahsettiklerini kaydetti.

Bunun üzerine Kayalp “İşimizi yapıyoruz, işimzi yapınca da gençler memnun oluyor” diyerek, belediye hizmetleri yanında kültür-sanat ve sosyal aktivitelere büyük ağırlık verdiklerini, bunun da aydın kesimi mutlu etttiğini belirtti.

Belediyenin faaliyetleri ve bütçe olanakları hakkında Kayalp’dan bilgi alan Aslan, belediyeciliğin insanları mutlu etme sanatı olduğunu, en çok görevi olan belediyelerin en az bütçeyle bu görevleri yürütmeye çalıştığını söyledi.

Aslan, konuşmasında İskenderun’la ilgili bilgi aktarırken, kentin 200 bin nüfusa sahip olduğunu, çok kültürlü İskenderun’da 8 kilise ve 80 cami bulunduğunu, farklı dinlere mensup insanların birbirlerine hoşgörüyle yaklaştıklarını söyledi.

Aslan, Gazimağusa gibi üniversite kenti olmadıklarını belirterek, kentte üniversite kurulması çabası içinde olduklarını aktardı. 

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da, üniversite, liman ve turizm kenti olan Gazimağusa’nın bünyesinde barındırdığı tarihi doku açısından dünyanın önde gelen kentlerinden biri olduğunu ifade etti.

Hayatta kalan en büyük Venedik Kalesi’nin Gazimağusa’da olduğunu söyleyen Kayalp, kentin turizme önemli katkıda bulunduğunu kaydetti.

Gazimağusa’nın liman, üniversite ve turizm gibi kimliklerini dikkate alarak faaliyetlerini bu yönde sürdürdüklerini söyleyen Kayalp, 2001 yılında Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni de olumsuz yönde etkilediğini anlattı.

Türkiye’nin çektiği ekonomik sıkıntıları doğum sancısına benzeten Kayalp, Avrupa’ya yönelen Türkiye’nin bu süreci yaşadığını, ekonomik zorlukları aşacağını kaydetti.


Gazimağusa Belediyesi’nden Çocuklara Tatil Hediyesi.. (30.01.2002)

Gazimağusa Belediyesi, Şubat Tatili’ne girilen içinde bulunduğumuz günlerde çocuklara yepyeni bir tatil hediyesi hazırladı. Dumlupınar Mahallesi’nde bulunan apartman sosyal konutların ortasındaki yeşil alan, Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birimi ekipleri tarafından çocuk parkı olarak düzenlendi.

Yapılan yeni parkla, çocukların tatilde gönüllerince oynayabilecekleri bir ortam yaratıldı. Çevresi apartmanlarla çevrili olduğundan, bütünüyle güvenli bir alan olan yeni çocuk parkı, bölge sakini çocukları alabildiğine mutlu ederken, anne babalar da parkta oynayan çocuklarını evlerinin balkon ya da pencerelerinden gözleyebilmenin rahatlığını yaşıyorlar.

Yeni çocuk parkında çeşitli oyun aletlerinin bulunduğu gruplar yanında, biri küçükler, diğeri de büyükler için olmak üzere iki de basketbol alanı bulunuyor. Gezinti alanlarıyla, oturma gruplarının da bulunduğu parkta küçükler güven içinde oynarken, yetişkinler de oturma gruplarında oturup, çocuklarını izlemenin rahatlığını yaşayacaklar.

Konuyla ilgili bilgi veren Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, her mahalleye bir park veya yeşil alan hedeflerinde sona yaklaştıklarına değinerek, yakında her mahallede hem bir çocuk parkı, hem de birden fazla yeşil alan yaratmış olacaklarını belirtti. Son bir yılda 10 ayrı park projesini ele aldıklarını kaydeden Kayalp, bunlardan 7 tanesini tamamladıklarını, geriye kalanların da yapım çalışmalarının tamamlanma aşamasında olduğunu söyledi.

Çocuğa yapılan yatırımın ülke geleceğine yapılmış kutsal yatırımlar olduğunun altını çizen Oktay Kayalp, Gazimağusa’nın kentsel olanakların tamamına sahip çağdaş bir yerleşim birimi olabilmesi için sürdürdükleri çalışmalarının kesintisiz devam edeceğini de sözlerine ekledi.

 


Levent Kırca, Filminin galasına katılmak için KKTC’ye geliyor.. (29.01.2002)

Türk komedi tiyatrosunun ünlü isimlerinden Levent Kırca, yönettiği ve başrolünde oynadığı “Son” isimli sinema filminin Gazimağusa’da yapılacak galasına katılacak.

Türkiye’de kısa bir süre önce vizyona giren ve büyük ilgi gören filmin galası yarın saat 12.00’de Gazimağusa Galleria Cinema Club’da yapılacak. Gala aynı günün akşamı saat 20.00’de Lefkoşa’da Mısırlızade Galleria Cinema Club’da tekrarlanacak..

Galaya Levent Kırca ile birlikte sanatçılar Oya Başar ve Hakan Altıner de katılacak. Levent Kırca’nın yönettiği komedi-dram türündeki filmin senaryosunu Yaşar Arak, Müfit Can Saçıntı ve Hüsnü Özçetin yazdı.

Görüntü yönetmenliğini Ertunç Senkay ve Ali Utku’nun üstlendiği, müziğini Yannis Soulis’in yaptığı filmin süresi 99 dakika. Filmde rol alan oyuncular ise Oya Başar, Levent Kırca, Hakan Altıner Atacan Arseven Şermin Hürmeriç ve Ali Sürmeli. Yapımcılığını Oya Başar’ın üstlendiği ve yaklaşık 2 milyon dolara mal olan filmde yokluklar içinde bir filmin nasıl çekildiği komedi yoluyla anlatılıyor.


ANASAYFA