2001 YILI HABER ARŞİVİ

Gazimağusa 2002’ye Hazır... (30.12.2001)

Gazimağusa, sokaklarında dolaşan Noel Babaları’yla, ışıl ışıl süslenen meydan ve caddeleriyle ve 31 aralık akşamı Namık Kemal Meydanı’nda yaşayacağı yeni yıl coşkusuyla 2002’ye hazır.

Gazimağusa Belediyesi, her yıl olduğu gibi, bu yıl da kenti ışıl ışıl süsleyerek yeni yıla hazırladı. Ana merkezlerde yapılan rengarenk süslemelerle adeta bir ışık cümbüşünün yaşandığı Gazimağusa'da, üç günden beridir de Noel Babalar sokak sokak dolaşarak, çocuklara Gazimağusa Belediyesi’nin hazırladığı hediyeleri dağıtıyor. Noel Babaları karşılarında gören çocuklar, massalların gerçeğe dönüştüğünü hissederek, büyük bir sevinçle hediyelerini alıyor, bazıları da bu mutlu anı ölümsüzleştirmek için Noel Baba ile fotoğraf çektiriyor.


Yılbaşı Akşamı Kıraç Coşkusu...

Ülkemizin ilk meydan kutlamalarının gerçekleştiği ve her yıl sadece Gazimağusalılar’ın değil, diğer yerleşim birimlerinden de gelen binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen yeni yıl kutlamalarında bu yıl yine muhteşem bir program var. Gazimağusa’da yeni yıl, KIRAÇ ve özel grubuyla birlikte Namık Kemal Meydanı'nda karşılanacak.

31 Aralık akşamı saatler 21:30’u gösterirken sahneye ülkemizin en iyi müzik gruplarından Jazz Mania çıkarken, Kıraç ve özel orkestrası da, saat 23:00’te sahne alacak. Saatler tam gece yarısını gösterdiğinde de, her yıl olduğu gibi havai fişekler, Gazimağusa semalarına gönderilerek yeni yıla ışık sağanağı altında girilecek.

Gazimağusa Belediyesi geleneksel yılbaşı konserlerine bu yıl Kıraç’la devam ediyor. Türkiye’de Pop-Rock’un en başarılı sanatçılarından Kıraç, 31 Aralık Akşamı Namık Kemal Meydanı’nda halka açık ücretsiz bir konser verecek. Yeni yılı birbirinden güzel şarkılarla ve benzersiz bir ışık cümbüşü altında karşılamaya hazırlanan Gazimağusa ve Namık Kemal Meydanı, öyle görülüyor ki bu yıl da tüm Kıbrıslılar’ın buluşma noktası olacak.

Gazimağusa Belediyesi’nin geçtiğimiz yıllarda düzenlediği yeni yıl konserlerinde dünyanın en büyük Latin Müziği topluluklarından olan Los Paraguayos ve Türkiye’nin en ünlü gruplarından Yeni Türkü, alanı dolduran binlerce kişiye unutulmaz bir yeni yıl karşılaması yaşatmıştı.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, yeni yılın dünyanın en büyük merkezlerinde olduğu gibi, Gazimağusa’da da meydanlarda karşılanmasının artık bir gelenek halini aldığını belirterek, sadece Gazimağusalılar’ın değil, ülkenin dört bir yanından gelen binlerce vatandaşın yılbaşı akşamı yeni yıla Namık Kemal Meydanı’nda gireceğini söyledi. KAYALP, her türlü güvenlik önlemini emniyet güçlerinin de katkısıyla aldıklarına değinerek, ekonomik sıkıntıların doruğa çıktığı ülkemizde halka ücretsiz ama kaliteli bir yeni yıl kutlaması sunabilmek için çalışmalarını tamamladıklarını, Kıraç’tan önce sahne alacak Jazz Mania’nın da gecenin coşkusunu artıracağına inandığını sözlerine ekledi..


Suriçi İndirim Günleri’de 2. Perde..  (26.12.2001)

Gazimağusa Belediyesi’nin, ilkini 7 – 8 Aralık tarihlerinde düzenlediği ve sadece Gazimağusalılar’ın değil, ülkenin dört bir yanından gelenlerin yoğun ilgiyle karşıladığı Suriçi İndirim Günleri 28 – 29 Aralık’ta yineleniyor.

Ekonomik krize bağlı olarak, piyasada yaşanmakta olan durgunluğu aşmak ve tüketicilerin alış veriş olanağı bulmasını sağlayabilmek amacıyla düzenlenen indirim kampanyasından hem satıcılar, hem de tüketiciler büyük ölçüde yararlanmışlardı.

Suriçi’nde bulunan iş yerlerinin tam gün katılımıyla gerçekleşecek organizasyona, tüketiciler yoğun ilgi gösterirken, kampanya dahilindeki iş yerlerinin sayısı da bir öncekine göre yaklaşık iki kat arttı.

Suriçi İndirim Günleri kapsamında mağazalar, restoran ve kafelerle diğer işletmeler, tüm ürün ve hizmetlerinde %5 ile 50 arasında değişen oranlarda indirim uygulayacak.

Ekonomik durgunluk ve kriz dönemlerinde, dünyanın pek çok yerinde uygulanan bu organizasyona ilişkin bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, geçtiğimiz günlerde düzenlenen kampanyanın Suriçi’nde tarihi günlerin yaşanmasını sağladığını belirterek, şimdi düzenlenecek kampanyanın da yeni yıl nedeniyle daha da büyük ilgi uyandıracağını düşündüklerini söyledi. Başta İstiklal Caddesi olmak üzere, Suriçi’ndeki ticari yaşamın normal koşullarda büyük hareketlilikle süreceğinin de bir kanıtı olan kampanyanın, aynı zamanda tüm aksi görüşlere karşın Suriçi’nin hala daha, Gazimağusa’nın ticari merkezi olduğunu da bir kez daha ispatladığını belirtti.

Kampanyaya destek veren bütün işletmelere teşekkür eden Kayalp, %50’lere varan indirimlerin yapılacağı kampanyanın, hem Gazimağusalılar için, hem de diğer yerleşim birimlerinden Gazimağusa’ya gelecekler için bir fırsat olduğunu sözlerine ekledi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Yılbaşı’nın hemen öncesinde gerçekleşecek kampanyanın tüm tüketiciler için bir fırsat olduğunu da belirterek, vatandaşların alışverişlerini İndirim Günleri’ne denk getirmelerini bir kez daha hatırlattı.

(Aşağıda “Suriçi İndirim Günleri” kapsamında indirim kampanyasına katılan kuruluşlarla faaliyet alanlarını gösteren liste yer almaktadır.)


Gazimağusa Yeni Yıla Hazır.. (25.12.2001)
Gazimağusa Belediyesi her yıl olduğu gibi bu yıl da kenti ışıl ışıl süsleyerek yeni yıla hazırladı. Ana merkezlerde yapılan rengarenk süslemelerle adeta bir ışık cümbüşünün yaşandığı Gazimağusa'da, yeni yıl akşamı da muhteşem bir şölen gerçekleştirilecek.

Ülkemizin ilk meydan kutlamalarının gerçekleştiği ve her yıl sadece Gazimağusalılar’ın değil, diğer yerleşim birimlerinden de gelen binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen yeni yıl kutlamalarında bu yıl yine muhteşem bir program var. Gazimağusa’da yeni yıl, Türkiye’nin son zamanlarda en büyük çıkış yapan sanatçılarından KIRAÇ ve özel grubuyla birlikte Namık Kemal Meydanı'nda karşılanacak.

31 Aralık akşamı saatler 21:30’u gösterirken sahneye ülkemizin en iyi müzik gruplarından Jazz Mania çıkarken, Kıraç ve özel orkestrası da saat 23:00’te sahne alacak. Saatler tam onikiyi gösterdiğinde de her yıl olduğu gibi havai fişekler Gazimağusa semalarına gönderilerek yeni yıla ışık sağanağı altında girilecek.

Bu arada 28 Aralık'tan itibaren Noel Babalar Gazimağusa'nın dört bir yanında binlerce hediyeyi çocuklara dağıtacak. Gazimağusa Belediyesi'nin hazırladığı 5000 adet hediye paketinin içinde çeşitli kırtasiye malzemeleri, oyuncaklar, balonlar ve yemişlerin yanı sıra, Belediye Başkanı Oktay Kayalp'ın da bir tebrik kartı bulunuyor.

Gazimağusa Belediyesi yeni yıl kutlamaları için bu yıl toplam 8 milyarlık bir bütçe ayırmış bulunuyor. Kentin süslenmesi için herhangi bir harcama yapılmazken, geçmiş yıllardan elde bulunan malzemelerle süsleme yapıldı. Gazimağusa Belediyesi yetkilileri, ayrılan bütçeyi en verimli biçimde kullanmak için detaylı bir program hazırladıklarına değinerek, Halkla İlişkiler Birimi ile Kültür Sanat Birimi'nin organize ettiği etkinliklerde, her kesime ve yaş grubuna hitap edecek özellikte bir kutlama programı oluşturulduğunu da belirttiler.


Gazimağusa Belediyesi’nin Düzenlediği Türk Müziği Beste Yarışması’nda Muhteşem Final.. (14.12.2001)

Gazimağusa Belediyesi’nin bu yıl ikincisini düzenlediği Türk Müziği Beste Yarışması’nın finali ve ödül töreni dün akşam YDÜ Atatürk Kongre Merkezi büyük Salonu’nda yapıldı. Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’ndan da naklen yayınlanan finalde, birinciliği Üşüsem Yakacak Bir Ocağım Yok” adlı Uşşak Makamındaki Eseriyle Dr. Aytekin Çolakoğlu kazanırken ikincilikle üçüncülük Mehmet Asil Özgül’ün oldu. Özgül ikinciliği Güller 3 rumuzuyla Aşk Mevsimi adlı Kürdili Hicazkar eseriyle kazanırken, üçüncülüğü de Yasemin 2 rumuzuyla yarıştığı Yıkılır Bazen İnsan adlı Nihavent eseriyle kazandı.

Yarışmada 1. Mansiyon ödülüne Yusuf Tuncer Barkut Nereden Aklıma Düştün adlı eseriyle layık görülürken, 2. Mansiyon ödülünü de Kaf Dağında Gördüm Seni eseriyle Aytaç Çağın kazandı.

Türkiye’nin en büyük Türk Müziği sanatçılarından Zekai Tunca’nın başkanlık ettiği büyük jürinin karar vermede oldukça zorlandığı final gecesinin açılışında Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasında yarışmanın Kıbrıslı Türk Müziği sanatçılarının yeni üretimlerde bulunmalarını teşvik edebilmek amacıyla düzenlendiğini söyleyen Oktay Kayalp, geçtiğimiz yıl ilki yapılan yarışmaya 24 eserin katıldığını, bu rakamın bu yıl 44’e çıkmasının amacın hasıl olduğuna dair gösterge olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Kayalp belediyelerin temel hizmetlerle birlikte kültür sanat hizmetlerini de yürütmek durumunda olduğuna işaret ederek, “öyle sanıyorum ki gerçekleştirdiğimiz etkinliklerle ülkemizde yerel yönetimlerin yeniden yorumlanmasına yola açtık” dedi. Yarışmaya eme veren ve katılan herkese teşekkür eden Oktay Kayalp, ayrıca teknik destek sağlayan Yakın Doğu Üniversitesi’ne de bir teşekkür plaketi verdi.

Final gecesinde yarışan 10 eseri TRT İstanbul Televizyonu sanatçılarından Dilek Aktaşoğlu ile Cem Kafkas seslendirdi. Sanatçılar yarışma sonunda bir de mini konser vererek dinleyicileri adeta mest etti.

Jüri’nin kararını açıklamasından önce kısa bir konuşma yapan başkan Zekai Tunca da, Gazimağusa Belediyesi’ne Türk Müziği’ne yaptığı katkılardan ötürü teşekkür ederek, “bitti denilen Türk Müziği’nin nasıl yaşatılacağını bana hatırlattığınız için çok mutlu oldum” dedi. Zekai Tunca’nın dinleyenlerin eşliğiyle seslendirdiği dört şarkının ardından yarışma sonucunun açıklanmasına ve ödül törenine geçildi.

Yarışma sonuçlarını Gazimağusa Belediyesi Meclis Üyesi ve Türk Müziği Korosu Koordinatörü Dr. Arif Albayrak açıkladı. Yarışmada birinci gelen Dr. Aytekin Çolakoğlu’na anı plaketiyle 400 milyonluk para ödülünü Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, Mehmet Asil Özgüle ise ikincilik ödülü olan 300 milyonla plaketini Yüksek Mahkeme Başkanı Salih Dayıoğlu üçüncülük plaketiyle 200 milyonluk para ödülünü de Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Mehmet Ali Talat verdi.

Yarışmada Mansiyon ödülüne layık görülen Yusuf Tuncer Barkut ile Aytaç Çağın da plaketleriyle 50 milyonluk teşvik ödüllerini Jüri Başkanı Zekai Tunca’nın elinden aldılar.

Final gecesinin sonunda, birinci gelen Dr. Aytekin Çolakoğlu’nun “Üşüsem Yakacak Bir Ocağım Yok” adlı Uşşak Makamındaki Eseri bir kez daha seslendirildi.


Atilla Kıyat’ın Türkiye – AB İlişkileri ve Kıbrıs Konulu Söyleşisi Yapıldı.. (13.12.2001)

Gazimağusa Belediyesi’nin düzenlediği Mağusa Söyleşileri’ne bu ay Emekli Koramiral Atilla Kıyat konuk oldu. Gazimağusa Belediyesi Bora Atun Konferans Salonu’nu tamamıyla dolduran dinleyicilerle gerçekleşen söyleşide Kıyat, “Türkiye – AB İlişkileri ve Kıbrıs” konusunu ele aldı.

Söyleşi öncesinde bir konuşma yapan Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Kıbrıs Sorunu ile ilgili olarak son 50 yılın en kritik dönemlerinin yaşandığına işaret ederek, Atilla Kıyat’a Türkiye – AB İlişkileri ve Kıbrıs konulu söyleşi için yaptıkları daveti kabul ettiği için teşekkür ederek, 2001 yılının son Mağusa Söyleşileri etkinliği için sözü Kıyat’a bıraktı.

Sözlerine Kıbrıslılar’la Kıbrıs’ı konuşmanın güçlüğüne değinerek başlayan Emekli Koramiral Atilla Kıyat, konuya kendince yaklaşacağının altını çizdi.

Geçmişten çok fazla söz etmeyi yararsız bulduğunu belirten Atilla Kıyat, aslolanın geleceğin konuşulması ve planlanması olduğunu, geçmişi sürekli gündemde tutmanın ancak çözümden uzaklaşmaya yol açabileceğini söyledi.

16 Ağustos 1954’te Yunanistan’ın adadaki halklara self determinasyon hakkının tanınmasına ilişkin Birleşmiş Milletlere başvuruda bulunması üzerine Kıbrıs Sorunu’nun Türkiye’nin gündemine geldiğine işaret eden Atilla Kıyat, bu konunun, Cumhuriyetin Kurulduğu yıllar dahil 1954’e kadar konunun Türkiye’nin gündemine gelmediğini açıkladı.

 EOKA’nın kurulmasını izleyen dönemde gelişen şiddet olaylarının konuyu uluslararası niteliğe kavuşturduğuna değinen Kıyat, Enosis amacının açığa çıkması üzerine uluslararası topluluğun, ama özellikle de Garantörler olarak Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin girişimleri ile Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, iki toplumun eşitliğine dayalı anayasal başkanlık sistemi olarak kurulduğunu söyledi. Atilla Kıyat, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin aslında fonksiyonel federasyon olduğunu ancak iki toplumun birbirinden sınırlarla ayrılmamış olduğunu, karışık yaşadığını da sözlerine ekledi.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulmasına karşın, Enosis hedefinin ortadan kalkmaması nedeniyle adadaki karışıklığı sürdürdüğünü belirten Kıyat, 1968 yılında Denktaş – Klerides görüşmelerinin başladığını, ancak bu dönemde Yunanistan’da cunta idaresi varlığının bir talihsizlik olduğunu, 15 Temmuz Darbesi’nin ardından da 20 Temmuz Harekatı’nın kaçınılmaz olduğunu söyledi. Harekatın askeri bakımdan tam bir başarı olduğunu söyleyen Kıyat, siyasi hedeflerden yoksun olduğu için, harekatın siyasi başarısından söz edilemeyeceğinin altını çizdi.

Atilla Kıyat, 23 Temmuz 1974’te Kıbrıs’a çıkan birlikler arasında yer aldığını söyleyerek, adada üç ay kaldığını, yaptığı gözlemlerde eğitim ve kültür düzeyi Türkiye ortalamasının üstünde olan subaylarla Kıbrıslı Türkler arasında yine de Kıbrıslılar lehine farklılıkların bulunduğunu belirterek, bunun nedenini İngiliz yönetimi ve Rumlar’la iç içe yaşamış olmanın etkisine bağladı.

Türk tarafının ne istediğine karar vermesi gerektiğini söyleyen Kıyat, “hem KKTC, hem federasyon, hem de konfederasyon olmaz” dedi. “Gümrük Birliği üyeliğinin gerçekleştiği gün AB’ne tam üyelik için en az 10 yıl gerektiği belliydi. Türkiye Kıbrıs Sorunu’nu çözmeyi taahhüt etmişti. Çözümsüzlük bazılarını kahraman yaptı, bu kahramanlar da kahramanlıklarının devamı için çözümsüzlükte ısrarı sürdürdü” dedi.

AB’ye girecek ülkelerin AB kriterlerine kendilerini uyarlamalarının şart olduğunu söyleyen Atilla Kıyat, bunların başında Kopenhag Kriterleri ile birliğin ekonomik standartlarının geldiğini belirtti. “Türkiye’nin yapması gereken AB ile kendi çıkarlarını bütünleştirmek, ama bunun içinde de kendi çıkarlarını kabul ettirebileceği en üst düzeye taşımaktır” diyen Kıyat, “Türkiye ya girecek ya da girmeyecek. Bu niyet açıkça ortaya konmalıdır” dedi. Türkiye’nin AB üyesi olabilmek için Ege ve Kıbrıs Sorunlarını çözmek zorunda olduğunu, bunun Helsinki ile açıkça taahhüt edildiğini de sözlerine ekledi.

“İsmail Cem’in bilinen açıklaması ve Ecevit’in ilhak tehdidi Ya Taksim, Ya Ölüm politikasıyla aynı anlamı taşıyor. Ancak geçmişte taksim etmezsek ölürüz anlamına gelen bu politika bugün artık taksim edersek ölürüz anlamına gelmektedir” diyen Emekli Koramiral Atilla Kıyat, yanlış politikaları devlete mal edenlerin vatan haini olarak kabul edilemeyeceğini, ancak egemen güçlere eleştiri getirenlerin de aynı şekilde nitelendirilmesinin mümkün olamayacağını söyledi.

Türk Dış Politikası’nın çoğu zaman Cumhurbaşkanı Denktaş’ın dikte ettirdiği politikalara dayandığını, ancak geçmişe dayalı bu politikaların yarını kurmaya yaramayacağını belirten Kıyat, Almanya – Fransa örneğini hatırlatarak geçmişe dayalı politikaların sürdürülmesi durumunda AB’nin kurulmasının söz konusu olamayacağını sözlerine ekledi.

Kıbrıs sorunu’nun çözümünün şart olduğunu belirten Atilla Kıyat, “geçmişte yaşanan acı olaylardan ders alınmalı ve gelecek bunlardan çıkarılacak sonuçlarla inşa edilmeli” dedi.

4 Aralık’ta başlayan sürecin umut verici bir süreç olduğunu söyleyen Atilla Kıyat, AB bünyesinde bir soy kırımdan söz etmenin yanlış olduğunu, dolayısıyla bulunacak bir çözümüm ardından Kıbrıs’ın AB üyesi olması gerektiğini belirtti. Çözümün, 1960’ta kurulan fonksiyonel federasyonun iki bölgeli federasyon olarak yeniden oluşturulmasında gördüğünü de söyleyen Atilla Kıyat, bulunacak çözümden en fazla Kıbrıslı Türklerin, sonra Rumların, daha sonra da Türkiye, Yunanistan ve AB’nin yararlanacağını, çözümsüzlüğün ise en büyük zararı Kıbrıslı Türkler’le Türkiye’ye vereceğini belirtti. Çözümüm iki toplumun eseri olması gerektiğini söyleyen Atilla Kıyat, “kimse bunu kendi zaferi olarak göstermemelidir” dedi.

Dinleyenlerden gelen soruları yanıtlarken Atilla Kıyat, Türkiye’de henüz gerçek demokrasinin yerleşmediğini, dolayısıyla da bunu yavrusunda aramanın anlamsız olduğunu söyledi. Türkiye ile Kıbrıs’ın çıkarları çatışsaydı kendisinin önceliğinin 65 milyonun çıkarları olduğunu açıklayan Kıyat, mevcut durumda Türkiye ile Kıbrıs’ın çıkarlarının kesiştiğini belirtti. AB’nin Türkiye için bir vizyon olduğunu belirten Atilla Kıyat, Kıbrıs’ta bunun her iki toplum için güven, istikrar ve refah olduğunun altını çizdi.


Mağusa Söyleşileri’nin Konuğu Emekli Koramiral Atilla Kıyat.. (9.12.2001)

Mağusa Söyleşileri, Kıbrıs Türk Hava Yollarının Sefer İptali Nedeniyle 11 Aralık Salı Akşamı Yerine, 12 Aralık Çarşamba Akşamı Saat 19:30’da Gazimağusa Belediyesi Bora Atun Konferans Salonu’nda Yapılacak

Erteleme İçin Özür Dileriz

Gazimağusa Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi

Gazimağusa Belediyesi’nin düzenlediği ve pek çok konuyu uzmanlarının katılımıyla enine boyuna tartıştırdığı Mağusa Söyleşileri’nin bu ayki konuğu emekli Koramiral Atilla Kıyat olacak. NTV Strateji ve Savunma Danışmanlığı görevini yürüten Kıyat, Mağusa Söyleşileri’nde Türkiye – AB İlişkileri ve Kıbrıs konusunu işleyecek. 11 Aralık, Salı akşamı saat 19:30’da Bora Atun Konferans Salonu’nda gerçekleşecek söyleşiye yoğun bir katılımın olacağı tahmin ediliyor.

Kıbrıs Sorunu’na çözüm arayışlarının yoğunlaştığı ve umut verici gelişmelerin yaşandığı içinde bulunduğumuz günlerde, AB-Türkiye, AB-Kıbrıs ilişkilerinin detayıyla ele alınacağı söyleşide katılımcılar Atilla Kıyat’a soru yöneltmenin yanı sıra, görüşlerini de dile getirme olanağı bulacaklar.


Suriçi İndirim Günleri Başlıyor.. (6.12.2001)

Gazimağusa Belediyesi Suriçi Esnafı işbirliğinde, ekonomik krize bağlı olarak, piyasada yaşanmakta olan durgunluğu aşmak ve tüketicilerin alış veriş olanağı bulmasını sağlayabilmek amacıyla düzenlediği Suriçi İndirim Günleri yarın (7 Aralık Cuma) başlıyor 7 – 8 Aralık Cuma – Cumartesi günleri başlıyor.

Suriçi’nde bulunan iş yerlerinin tam gün katılımıyla gerçekleşecek organizasyona, kent halkı yoğun ilgi gösterirken, kampanya dahilindeki iş yerlerinin sayısı da sürekli artıyor. Kimi iş yerleri de uygulayacakları indirim oranlarını, halkın ilgisini de dikkate alarak, yükseltmeye başladı.

Suriçi İndirim Günleri kapsamında mağazalar, restoran ve kafelerle diğer işletmeler, tüm ürün ve hizmetlerinde %10 ile 50 arasında değişen oranlarda indirim uygulayacak.

Ekonomik durgunluk ve kriz dönemlerinde, dünyanın pek çok yerinde uygulanan bu organizasyon, son olarak İstanbul’da Şişli Belediyesi’nin öncülüğünde gerçekleştirilmiş ve işletmeler yanı sıra, tüketiciler de kampanyadan büyük ölçüde yararlanma olanağı bulmuşlardı.

Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, yarın (7 Aralık Cuma) başlayacak kampanyaya, hem halkın, hem de esnafın büyük ilgi gösterdiğini belirterek, kısa süreli dahi olsa, 7 – 8 Aralık tarihlerinde, başta İstiklal Caddesi olmak üzere, Suriçi’nde ticari yaşamda büyük hareketlilik beklendiğini söyledi.

Kampanyaya destek vererek katılan bütün işletmelere teşekkür eden Kayalp, %50’lere varan indirimlerin yapılacağı kampanyanın ardından, Gazimağusa’daki ticari yaşamın canlılığını artırmaya dönük yeni projeleri geliştirip uygulamayı düşündüklerini belirtti.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Bayram ve Yılbaşı öncesinde gerçekleşecek kampanyanın tüm tüketiciler için bir fırsat olduğunu da belirterek, vatandaşların alışverişlerini İndirim Günleri’ne denk getirmelerini bir kez daha hatırlattı.


(Aşağıda “Suriçi İndirim Günleri” kapsamında indirim kampanyasına katılan kuruluşlarla faaliyet alanlarını gösteren liste yer almaktadır.)

Sıra No Firma Etkinlik Alanı
1 Ahmet Ekenel Saatçi
2 Altınbaş Kuyumcu
3 Arcan Konfeksiyon
4 Asics Spor Mağazası
5 Bazaar 2000 Kuyumcu
6 Bektaş Altınbaş Kuyumcu
7 Butik Zeria Konfeksiyon
8 Cafe Ömür Cafe
9 Cemil Ticaret Saatçi
10 Cross Konfeksiyon
11 Çizgi Konfeksiyon
12 D&B Cafe Restaurant Cafe – Rest.
13 Danger Konfeksiyon
14 Dolphin Konfeksiyon
15 Energie Konfeksiyon
16 Erbilek Electronic Beyaz Eşya
17 Estetik Store
18 Firuze Gümüşçülük Gümüşçü
19 Fuzi Konfeksiyon
20 Golden Fish Ayakkabı
21 Hala Sultan Restaurant Restaurant
22 Hasretim Çerçeve Çerçeve
23 Işık Market Market
24 Kaleci Mustafa Spor Mağazası
25 La Veranda Cafe
26 Mehmet Dal Konfeksiyon
27 Mehmet Yeşilbaş Ayakkabı
28 Miray Toys Store
29 Monica Kuaför
30 Nihat Konfeksiyon
31 Old City Market Market
32 Onat Spor Spor Mağazası
33 Onurel Ticaret Beyaz Eşya
34 Organza Konfeksiyon
35 Orsen Ltd. Konfeksiyon
36 Özmarine Balık Malzemesi
37 Parlan Konfeksiyon Konfeksiyon
38 Pop Music Konfeksiyon
39 Reggae House Store
40 Saatçı Oğuz Saatçi
41 Safir Saatçı Saatçi
42 Sarpkan Ticaret Konfeksiyon
43 Sarpoğlu Ticaret Store
44 Saydam Kundura Ayakkabı
45 Serkan Kundura Ayakkabı
46 Serya Kuyumculuk Kuyumcu
47 Suna & Ata Atun Store
48 Ülker Spor Spor Mağazası
49 Wimpy Restaurant

 


Gazimağusa Belediyesi’nden Bir İlk Daha, Sur İçi’nde İndirim Günleri.. (2.12.2001)

Gazimağusa Belediyesi Sur İçi Esnafı işbirliği ile ekonomik krize bağlı olarak piyasada yaşanmakta olan durgunluğu aşmak ve tüketicilerin alış veriş olanağı bulmasını sağlayabilmek amacıyla 7 – 8 Aralık tarihlerinde “İndirim Günleri” düzenledi. Sur İçi’nde bulunan iş yerlerinin tamamına yakınının katılımıyla gerçekleşecek organizasyonda, mağazalar, restoran ve kafelerle diğer işletmeler, %20 ile 50 arasında değişen oranlarda indirim uygulayacaklar.

Ekonomik Durgunluk ve Kriz dönemlerinde, dünyanın pek çok yerinde uygulanan bu organizasyon, son olarak İstanbul’da Şişli Belediyesi’nin öncülüğünde gerçekleştirilmiş ve işletmeler yanı sıra, tüketiciler de kampanyadan büyük ölçüde yararlanma olanağı bulmuşlardı. Ekonominin ana unsurlarından olan tüketimde sürekliliğinin sağlanması, buna bağlı olarak üretim ve istihdamda sürekliliğe yol açıyor. Bu gerçekten hareketle düzenlenen İndirim Günleri’nde tüketiciler, daha ucuza alış veriş etme olanağı bulurken, iş yerleri de artan talep ve tüketimle birlikte, hizmetlerinde sürekliliği sağlamada önemli bir olanak yakalamış olacaklar.

Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kriz dönemlerinde piyasa canlılığını sağlayabilmenin üretim sürekliliği bakımından önemine işaret ederek, Sur İçi İndirim Günleri’nin tasarlandığını ve 7 – 8 Aralık tarihlerinde, iki gün süreyle tam gün uygulanacağını söyledi. Kampanyaya destek vererek katılan bütün işletmelere teşekkür eden Kayalp, %50’lere varan indirimlerin yapılacağı kampanyadan elde edilecek sonuçların değerlendirileceğini ve başarı sağlanması durumunda, bu uygulamanın Gazimağusa’nın bütününde gerçekleştirilmesi için arayışa girebileceklerini belirtti.
 


Ülkemizde yeni bir ilke imza atmanın heyecanını duyduklarına da işaret eden Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Bayram ve Yılbaşı öncesinde gerçekleşecek kampanyayı tüm yurttaşların desteklemesini istedi. “Önümüzdeki hafta sonunda gerçekleşecek Sur İçi İndirim Günleri, alış verişin yoğunlaştığı bayram ve yılbaşı döneminin arifesine denk düşmesi bakımından önemlidir. Katılan işletmelerin tüm ürün ve hizmetlerini içerecek şekilde destek verdikleri kampanyanın başarısı, bundan sonraki dönemde daha yaygın ve verimli kampanyaların düzenlenmesinde etkili olacaktır” diyen Oktay Kayalp, tüketicileri alışverişlerini İndirim Günleri’ne denk getirmeleri konusunda uyardı.


Gazimağusa’da Susuz Günler.. (30.11.2001)

Devlet Su İşleri Dairesi’nin Kumköy’de yapımını tamamladığı yeni pompa istasyonunun ana hat bağlantılarının gerçekleştirilmesi amacıyla başlatacağı çalışmalar nedeniyle, Gazimağusa 2 Aralık Pazar saat 12:00’den 5 Aralık saat 12:00’ye kadar üç gün süreyle su alamayacak.

Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birimi yetkilileri, Devlet Su İşleri Dairesi’nden aldıkları bilginin, Pazar’dan itibaren yapılacak ve üç gün sürecek kesintinin ardından, kente Çarşamba öğleden itibaren yeniden su verileceği yönünde olduğunu, dolayısıyla, vatandaşların kesintiden en az düzeyde etkilenmeleri için suyu idareli kullanmalarını istedi.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Belediye Başkanı Oktay KAYALP, suyun idareli kullanılmasının, kesinti süresince yaşanması olası sıkıntıları asgari düzeyde tutacağını belirterek Gazimağusalılar’ı uyardı. Kentin bütününe sürekli ve düzenli su ulaştırabilmek için azami gayret sarf ettiklerini de belirten Kayalp, kesinti nedeniyle aksayacak su dağıtım programını önümüzdeki hafta başından itibaren normale döndürmek için her türlü önlemi alacaklarını da sözlerine ekledi.


LEFKOŞA VE MAĞUSA'YA 3 GÜN SU VERİLMEYECEK.. (28.11.2001, TAK)
Kumköy İstasyonu'nda inşa edilen yeni pompa istasyonunun ana boru hatlarına bağlanma çalışmaları nedeniyle Lefkoşa ve Mağusa'ya 3 gün süreyle su verilmeyecek.

Su Dairesi Müdürü Erdoğan Şanlıdağ yazılı açıklamasında, Kumköy'deki çalışmaların 2 Aralık Pazar günü saat 12.00'de başlayacağını ve 5 Aralık Çarşamba günü 12.00'ye kadar devam edeceğini bildirdi. Bu sürede Lefkoşa ve Mağusa'ya içme suyu verilemeyeceğini belirten Şanlıdağ, vatandaşları suyu tasarruflu kullanmaya çağırdı.


Emekli Öğretmenler Unutulmadı.. (23.11.2001)
Gazimağusa Belediyesi ile Gazi İlkokulu Okul Aile Birliği, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yarın (24 Kasım Cumartesi), emekli öğretmenleri bir araya getirebilmek amacıyla, Anıt Gazinosu’nda bir kokteyl düzenledi. Saat 11:00’de başlayacak kokteyle Gazimağusa’da uzun yıllar görev yapan ve halen emekli olan öğretmenler davet edildi.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazi İlkokulu Okul Aile Birliği ile birlikte organize ettikleri Öğretmenler Günü kutlamasıyla, emekliye ayrılmış öğretmenlere unutulmadıklarını bildirmeyi ve Öğretmenler Günlerini kutlamayı amaçladıklarını belirtti. Gazimağusa’daki bütün emekli öğretmenlere ulaşmak için azami gayret sarf ettiklerini de sözlerine ekleyen Kayalp, herhangi bir nedenle davet ulaştıramadıkları tüm emekli öğretmenleri yarın (24 Kasım Cumartesi) saat 11:00’de Anıt Gazinosu’ndaki kokteyle beklediklerini söyledi.


Gazimağusa Belediyesi’nden Atatürk’ün Ölümünün 63. Yılında: Atatürk’ün Hayatı (12.11.2001)
Gazimağusa Belediyesi, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Haftası nedeniyle hazırladığı kısa metrajlı Biyografik Filmi İlkokul öğrencilerine göstermeye başladı. Atatürk’ün 63. ölüm yıldönümünde yaşamının, katıldığı savaşların ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş öyküsünün görsel malzeme eşliğinde anlatıldığı kısa filmde ayrıca Atatürk İlke ve Devrimleri’nin de tarihçesi yalın bir anlatımla aktarılıyor. Bugün(12 Kasım) başlayan gösterimin ilk konuğu Karakol İlkokulu oldu. 20 Kasım’a kadar mesai günlerinde 09:00 - 12:00 saatleri arasında gerçekleşecek etkinliğe katılacak okulların ulaşımı da yine Gazimağusa Belediyesi tarafından ücretsiz olarak sağlanacak.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Belediye Başkanı Oktay Kayalp, çocuklara Atatürk’ün değerini daha da iyi anlatabilmeyi amaçladıklarını, hazırladıkları kısa filmle, büyük yapımların çocukların anlayabileceği dilde olmaması nedeniyle yaşanan sıkıntının da giderilebileceğini söyledi. Hazırladıkları kısa filmin, çocukların derslerinde farklı zamanlarda ele aldıkları konuların bir özeti olarak da değerlendirilebileceğine işaret eden Kayalp, Atatürk sevgisini ve Atatürk İlke ve Devrimleri’nin önemini gelecek kuşaklara aktarmayı görev saydıklarının da altını çizdi. Oktay Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin eğitim çalışmalarının bir ürünü olan bu etkinliğe, büyük ilgi gösteren okul müdürleriyle öğretmenlerine de, gösterdikleri işbirliğinden ötürü teşekkür etti.


Gazimağusa Belediyesi Hava Kirliliği Yaratan Kömür Ocaklarını Yıktı.. (7.11.2001)
Gazimağusa Belediyesi, özellikle akşamları kentin üzerine çöken ve solunumu zaman zaman adeta olanaksız hale getiren kara dumanın kaynağını ortadan kaldırdı. Hava kirliliğinin ana nedeni olan iki kömür ocağı, (gamini) dün Gazimağusa Belediyesi Zabıta Birimi yetkililerinin nezaretinde yıkıldı.

Gazimağusalılar’ın uzun süredir büyük sıkıntı yaşadıkları hava kirliliği ile ilgili olarak, Gazimağusa Belediyesi’ne yoğun başvurularda bulunduklarını belirten Belediye Başkanı Oktay Kayalp, ocakların Gazimağusa Kaymakanlığı’nın oluru ve Orman Dairesi izni ile faaliyet göstdiklerinin altını çizdi. Kömür ocakları hakkında, uzun süredir ilgili birimlere, gelen şikayetleri aktardıklarını söyleyen Oktay Kayalp, nitekim Gazimağusa Kaymakamlığı’nın Orman Dairesi’nin Gazimağusa şubesine 19 Ekim 2001 tarihinde gönderdiği ve Gazimağusa Belediyesi’ne de dağıtımını yaptığı izin iptaline ilişkin yazının ellerine geçtiği anda konuyu daha da yakından takibe aldıklarını belirtti. Kayalp, aradan geçen süre zarfında herhangi bir gelişme olmaması üzerine ocakların 6 Kasım itibariyle Gazimağusa Belediyesi tarafından yıkıldığını açıkladı.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kent temizliğinin sadece yer temizliğini değil hava temizliğini de içerdiğini belirterek, kendilerinin Gazimağusa’da çevre temizliğini bir bütün olarak ele aldıklarını ve temizliği her anlamda temin edebilmek için gerekli tüm çabayı ortaya koyduklarını ve bu konuda da ısrarlı olacaklarını ifade etti.

Gazimağusa’da özellikle akşam saatlerinde faaliyet gösteren ocaklar, solunumu güçleştirmekte ve solunum rahatsızlığı olan bir çok vatandaşın ciddi sağlık problemleri yaşamasına neden olmaktaydı.


 

Gazimağusa İle Antalya Kardeş Şehir.. (27.10.2001, TAK)

9 maddeden oluşan ve iki kent arasındaki kültür, enformasyon, bilim, teknik, sanat, çevre, sağlık, spor ve turizm gibi alanlarda işbirliğini düzenleyen protokole her iki kentin belediye başkanları Oktay Kayalp ile Dr. Bekir Kumbul imza koydu.

Cuma akşamı saat 19.00'da Salamis Bay Conti Resort Hotel'de gerçekleştirilen imza törenine, İçişleri Köyişleri ve İskan Bakanı Mehmet Albayrak, Çalışma Sosyal Güvenlik Gençlik ve Spor Bakanı Ahmet Kaşif, CTP Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, İskele Kaymakamı Mustafa Tamer, DAÜ Rektörü Prof. Dr. Özay Oral ve davetliler tanıklık etti.

Törende bir konuşma yapan İçişleri Köyişleri ve İskan Bakanı Mehmet Albayrak, iki şehir arasında imzalanan protokol ile iki kentin hemşehrileri arasında tarihten gelen kardeşlik ilişkilerinin daha da pekişeceğini, kültür, sanat, bilim, çevre ve enformasyon alanlarında yapacakları işbirliği ve dayanışma ile çağdaşlaşmanın temel ilkelerini de hayata geçirmiş olacaklarını ifade etti.

Bakan Albayrak, yaşanılan bilgi çağında bilgi ve iletişim teknolojisinin akıl almaz ölçülerde gelişmesinin, aynı zamanda halkların ülke sınırlarını aşacak şekilde işbirliği ve dayanışmasını gündeme getirdiğini belirtti.

"Nitekim Avrupa Konseyi'nin temel hak ve özgürlüklerin korunması çağrılarına paralel olarak, kentsel gelişmenin niteliksel özellikleri ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi için kabul ettiği 'Avrupa Kentsel Şartı'nın' önemle benimsediği iki ilkeden biri işbirliği diğeri de dayanışma olmuştur" diyen Bakan Albayrak kentler arasındaki işbirliğinin önemine dikkat çekti.

Albayrak, yerel yönetimlerden de sorumlu bakan olarak Gazimağusa Belediyesi'nin demokratik ve çağdaş bir anlayışla belde halkına hizmet vermekte olduğunu görmekten duyduğu mutluluğu dile getirerek, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve yönetimini kutladı.

Albayrak şöyle konuştu:

"KKTC'deki belediyelerin, tıpkı Gazimağusa Belediyesi gibi çağdaş bir anlayışla hareket ettikleri, bilim ve teknolojiyi kullanarak hizmetlerinde planlı çalışmayı uygulayabildikleri ölçüde, bugünkü sıkıntılarını ortadan kaldıracak çözümleri üretebileceklerine ve bugünkünden çok daha başarılı olabileceklerine samimiyetle inanıyorum. Şüphe yoktur ki, böylesi bir başarıyı yakalayabilecek olan belediyeler, çalışmalarında insan ögesini ve kent bilincini öne çıkarmayı başaranlar olacaktır."

Albayrak, Gazimağusa Belediyesi'nin bir program dahilinde yapmakta olduğu sosyo-kültürel çalışmalar, düzenlediği bilimsel toplantı ve sempozyumlardan da övgüyle bahsederek, imzalanan protokolün her iki kente ve hemşehrilerine hayırlı olması dileğinde bulundu.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da konuşmasında, imzalanan Kardeş Şehir Protokolü ile Akdeniz'deki 'iki inci tanesini' birbirine bağladıklarını, Akdeniz'de barış ve kardeşliğin ilk adımını attıklarını kaydetti.

Kayalp, iki kent arasındaki ortak çalışmaların Akdeniz'deki diğer kentlere de örnek olacağını vurgulayarak, iki kentin kardeş şehir olmasında aracılık eden DAÜ Rektörü Prof. Dr. Özay Oral'a teşekkür etti.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Bekir Kumbul da konuşmasında, protokol ile kardeşliğin imza altına alındığını ifade etti.

Kumbul, "Tarih, kültür din, ve coğrafyamızla, dünyaya bakışımızla, dünyaya verdiğimiz mesajla kardeşiz" diyerek, bu birlikteliğin her iki kent için güzellikler yaratacağını söyledi.

Gazimağusa ve Antalya kentlerinin sosyal yapıları ve ekonomik çıkarlarının benzer olduğuna işaret eden Kumbul, "Birbirimize sahip çıkacağız ve yardımcı olacağız" dedi. 21.Yüzyılda yerel yönetimlerin ön plana çıkmaya başladığını, dünyanın şekillenmesinde yerel yönetimlere ciddi görevler verilmekte olduğunu söyleyen Kumbul, omuz omuza birlikte hareket ederek çağdaş kentler arasındaki yerlerini alacaklarını belirtti.


"Dönüşüm Sürecinde Bir Kent- Gazimağusa" Sempozyumu Sona Erdi. Sempozyumda 29 Bildiri Sunulurken 3 Atölye Çalışması Gerçekleştirildi.. (26.10.2001, TAK)

Liman ve üniversite kenti olarak sürekli bir değişim gösteren ve hızla gelişen Gazimağusa'nın gelişimine yön verecek konuların ele alındığı "Dönüşüm Sürecinde Bir Kent- Gazimağusa" konulu Gazimağusa Sempozyumu 2001 sona erdi.

Gazimağusa Belediyesi ile Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nin birlikte organize ettiği ve 4 gün süren sempozyumda "kimlik", "çevre ekoloji", "fiziksel yapı" ve "sosyo kültürel yapı" başlıklı 9 oturumda Türkiye ve KKTC'den katılımcılar toplam 29 bildiri sundu. 3 atölye çalışmasının da gerçekleştirildiği sempozyumda, sinevizyon gösterileri ve sergiler düzenlendi, kitap satışları yapıldı. Türkiye'nin tanınmış yazar ve mimarlarından "Yapı Dergisi" Yönetmeni Doğan Hasol da davetli konuşmacı olarak katıldığı sempozyumda "Planlı Kurulan 3 Başkent: Ankara,Chandigar, Brasilia" konulu bir konuşma yaptı.

DAÜ Mimarlık Fakültesi Stüdyo Binması'nda yer alan sempozyumun son gününde dün atölye çalışmalarının sunuşları, ardından da kapanış paneli yapıldı. Panel öncesinde ise katılımcılara Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kumbul ve DAÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Ertürk tarafından katılım belgeleri takdim edildi.

Doğan Hasol'un başkanlığında yapılan kapanış panelinde sempozyuma ve sempozyumda sunulan bildirilere ilişkin görüşlere yer verildi.

"Kimlik" konusunda konuşan Doç. Dr. Derya Oktay, kent kimliği, kent kimliğini oluşturan etkenler ve etkileşimler hakkında görüş belirtti. Doç. Dr. Derya Oktay, Gazimağusa'nın kentsel büyüme ve gelişme açısından büyük bir dinamizm yaşadığına dikkat

çekerek, kentin kimlikli gelişmeyi sürdürebilmesi için sadece imar planının yeterli olmadığını, sosyal yaşamla bütünleşen kentsel tasarım çalışması yapılması gerektiğini ifade etti.

"Çevre-ekoloji" konusunda konuşan Doç. Dr. Can Kumbaracıbaşı da çevrenin korunmasında organizasyon ve eğitimin önemine dikkat çekti.

Kumbaracıbaşı, KKTC'nin kurumlarıyla birlikte yeni bir ülke olduğunu belirterek, herşeyi birden elde etmenin mümkün olamayacağını söyledi.

Çevrenin düzenlenmesi için yasaların gerekliliğinden bahseden Kumbaracıbaşı, planlamanın olmadığı bir yasal düzenlemenin de yararlı olamayacağını kaydetti.

"Kötü bir plan bile plansızlıktan iyidir" diyen Kumbaracıbaşı, uygulamaya konulan planların denetiminin de büyük önem arzettiğini vurguladı.

Prof. Dr. İbrahim Numan da "fiziksel yapı" konulu konuşmasında üniversitenin bilgi üreterek topluma dağıttığını, devlet daireleri ve belediye içinde de bilimsel araştırmalar yapıldığını bu nedenle belli bir bilgi birikiminin var olduğunu ancak bu bilgi birikimlerinin hayata geçirelemediğini söyledi.

Numan, "Sempozyum sonuçları çıkıyor orada kalıyor, hayata geçirilemiyor. Bunun için gerekli olan irade kullanılamamıştır" dedi.

Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Ateşin de bilimsel bilgilerin şeffaf olması ve gerektiği üzerinde durarak, bilgilerin şeffaf olarak aktarılmaması durumunda uygulanamayacağını kaydetti.

"Sosyo kültürel yapı" konulu sunulan bildiriler hakkında görüşlerini de dile getiren Ateşin, toplumla iletişim içerisinde ortak değerlere dayalı yaşam biçimi oluşturulması gerektiğini belirtti.

Doğan Hasol da yaptığı değerlendirmede, Gazimağusa'da kimlik ve kültür sorunları yaşandığını, çok çeşitli değişken kültürlerin baş gösterdiğini bunda da üniversite öğrencilerinin büyük rol oynadığını aktardı.

Üniversitenin kente evrensel katkı getireceğinin altını çizen Hasol, kültür stratejisinin geliştirilmesi gerektiğini anlattı. Sempozyumun çok başarılı geçtiğini söyleyen Hasol, ele alınan konuların son derece önemli olduğunu, sempozyumun sürdürülmesinin yararlı olacağını da sözlerine ekledi. Sempozyumla ilgili genel bir değerlendirme yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, sempozyumun son derece yararlı geçtiğini ifade ederek, "Geçen iki sempozyuma göre çıta bir adım daha yukarı çıktı bu da hedeflerimiz arasındaydı" dedi.

Amaçlarının, sempozyumda sunulan bildirilerden yararlanıp yeni projeler üretmek olduğunu ifade eden Kayalp, "Sunulan bildiriler gelecekte kılavuz olacak "diye konuştu. Gazimağusa'nın üniversite kenti olmasının organizasyonda faydalı bilgiler sunulmasına olanak sağladığını söyleyen Kayalp, katkılarından dolayı DAÜ Rektörü Prof. Dr. Özay Oral ile DAÜ Mimarlık Fakültesi'ne ve katılımcılara teşekkür etti.

Kayalp, geçen 3 sempozyumda Türkiye'den ve KKTC'den katılımcıların bildiri sunduğunu, 2 yıl sonra gerçekleştirilecek dördüncü sempozyumu uluslararası boyuta taşımayı öngördüklerini, bunun için de gerekli hazırlıkları yapıp dünyaya açılacaklarını söyledi.

Sempozyum Koordinatörü Doç. Dr. Uğur Ulaş Dağlı da sempozyumda kentin gelişimine ve değişimine yön verecek konuların ele alındığını kaydetti. Dağlı, sempozyumda Suriçi, Göl Bölgesi ve İstiklal Caddesi'ne yönelik atölye çalışmalarının yapıldığını belirterek, bu çalışmaların uzun vadede projelendirilebeileceğini söyledi. Dağlı, sempozyumun akademisyenler ve halktan büyük ilgi gördüğünü de ifade etti.


Gazimağusa ile Antalya Kardeş Şehir Oluyor..  (24.10.2001)
Gazimağusa Belediyesi ile Antalya Büyükşehir Belediyesi aralarındaki dostluk, kardeşlik ve işbirliği ilişkilerini geliştirmek ve güçlendirmek amacından hareketle 26 Ekim, 2001 Cuma akşamı saat 19:00’da Salamis Bay Conti Resort Hotel’de düzenlenecek törenle Kardeş Şehir Protokolü imzalayacaklar.

İmza Törenine katılmak üzere Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kumbul 25 Ekim Perşembe gün saat 20:00’de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelecek. 28 Ekim’e kadar KKTC’de kalacak olan Kumbul ayrıca halen devam eden Gazimağusa Sempozyumu 2001’in kapanış paneline ve ardından verilecek Kapanış Yemeğine de katılacak. Gazimağusa’da kaldığı süre zarfında iki kent arasında arasındaki dostça ilişkilerin geliştirilmesi, kültür, enformasyon, bilim, teknik, sanat, çevre, sağlık, spor ve turizm gibi alanlarda işbirliğinin sağlanması ve her iki kentte yaşayan insanlar arasındaki ilişkilerin ve özellikle de gençlerin bir araya gelmelerini, destekleme ve ekonomik ilişkileri geliştirme konularında Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile çalışma yapacak.

Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın da katılacağı imza törenine, çok sayıda üst düzey yetkilinin de katılması bekleniyor.

Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Antalya Büyükşehir Belediyesi ile imzalayacakları Kardeş Şehir Protokolü’nün Gazimağusa’nın dış ilişkiler alanında yürüttüğü çalışmalarının bir sonucu olduğunu belirterek, Makedonya’nın Struga ve İzmir’le de aralarında kardeşlik protokolleri bulunduğunu ve bunların çok yönlü yararını gördüklerini söyledi. Karşılıklı deneyim değişiminin önemine de değinen Oktay Kayalp, Antalya Büyükşehir Belediyesi ile imzalayacakları protokolün de her iki kentin hemşehrilerine hayırlı olmasını diledi.


"Dönüşüm Sürecinde Bir Kent" Gazimağusa Sempozyumu Başladı..  (23.10.2001, TAK)

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ikinci büyük kenti olan Gazimağusa’nın geleceğine yön verecek olan “Dönüşüm Sürecinde Bir Kent- Gazimağusa” Sempozyumu başladı.

Gazimağusa Belediyesi ile Doğu Akdeniz Üniversitesi işbirliğinde bir yıllık bir çalışma sonucunda gerçekleştirilen sempozyumda 4 gün boyunca “kimlik”, “çevre-ekoloji”, “fiziksel yapı” ve “sosyo kültürel yapı” başlıklı 9 oturumda KKTC ve Türkiye’den katılımcılar 29 bildiri sunacak. 4 atölye çalışmasının da yer aldığı sempozyum, 26 Ekim Cuma günü gerçekleştirilecek kapanış paneli, kapanış yemeği ve gezi ile sona erecek.

Dönüşüm Sürecindeki Bir Kent- Gazimağusa Sempozyumu bu sabah DAÜ Mimarlık Fakültesi önündeki açılış konuşmalarıyla başladı. Törende konuşan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, konumu nedeniyle hem Kıbrıs’ın hem de Doğu Akdeniz’in en önemli noktalarından birinde kurulu olan Gazimağusa’nın değişen dünya koşullarına uyum göstererek, günümüzde de geçmişteki önemini aynen sürdürdüğünü ifade ederek, “ Kuzey Kıbrıs’ın en büyük üniversitesine ev sahipliği yapan kentimiz, bugünkü konumuyla, geçmişten gelen özelliklerininin yanına iletişim, bilim, kültür ve ekonomi alanlarında da merkez olma özelliklerini ilave etmiş bulunuyor”dedi.

Geçmişin liman kenti Gazimağusa’nın bugün bir üniversite kenti olarak da nitelendiğine dikkat çeken Kayalp, “bu yeni kimlik doğaldır ki, yeni bir yaklaşım, yeni bir alt yapı ve yeni yapılanma gereksinimi yaratmaktadır. Bu yeni gereksinimlerin karşılanması en üst düzeyde ele alınması gereken konular arasındadır” şeklinde konuştu. Gazimağusa Belediyesi’nin de bu yeni gereksinimlere yanıt vermekle yükümlü kurumların başında yer aldığını söyleyen Kayalp, üniversitenin sağladığı avantajları kente ve ülkeye mal edebilmek için üniversite ile karşılıklı ilişki içinde bulunmanın zorunluluk arzettiğini söyledi..

“Üniversite kaynaklı ilave nüfusa kaliteli ve sürekli hizmet verebilmek, buna karşılık üniversitenin sağladığı bilimsel, sosyal ve ekonomik artıları toplumsallaştırmak Gazimağusa Belediyesi’nin önünde duran önemli bir misyondur” diyen Kayalp, belediyenin bu misyonu yerine getirebilmek için azami düzeyde gayret sarfettiğini vurguladı. Kent gerçeklerinden ötürü üçüncü sempozyumun “Dönüşüm Sürecinde Bir Kent- Gazimağusa” olarak saptandığını belirten Kayalp, sempozyumun geleceğin planlanmasına dönük en önemli çalışmalarının başında yer aldığını söyledi. Daha önceki ilk iki sempozyumda ortaya konan görüşlerden yararlandıklarını aktaran Kayalp, üçüncü sempozyumun kazandıracaklarının da en az ilk iki sempozyumun kazandırdıkları kadar olacağı kanısını taşıdığını iletti. Belediyelerin hizmet yarışının halka en yakın mesafeden yürütüldüğü birimler olduğunu söyleyen Kayalp “ Gazimağusa Belediyesi, çağdaş insanın gereksinimlerini öngören bir anlayışla hizmet vermeye çalışıyor. Toplumu kuşatan bütün olumsuzlukları gözönünde tutan ve bunlardan sıyrılıp kurtulabilme olanaklarını zorlayan bir anlayışla yerel hizmetler üretiyoruz” dedi.

DAÜ Rektörü Prof. Dr. Özay Oral da konuşmasında, üniversitenin böylesi önemli bir sempozyuma ev sahipliği yapmaktan ötürü duyduğu mutluluğu dile getirerek, sempozyumun kentin şu andaki konumunun belirlenmesinde ve geleceğe hazırlanmasında önemli rol oynayacağını kaydetti. Bu yıl “Dönüşüm Sürecinde Bir Kent-Gazimağusa” başlığı altında gerçekleşcek sempozyumda kimlik, çevre-ekoloji, fiziksel yapı, sosyo-kültürel yapı ve ekonomik yapı konularının irdeleneceğini söyleyen Oral, “Bu yıl üçüncüsünü tekrarladığımız sempozyumda kentimiz her açıdan ele alınacak” dedi. Oral, konuşmasında DAÜ ile ilgili bilgiler de vererek, bu yıl 22. Kuruluş yıldönümünü kutlayan üniversitenin kampüs alanı büyüklüğü, yapılan araştırmalar ve uluslararası düzeydeki yayınlar, kütüphane ve spor olanakları, öğrenci-öğretim elemanı oranı, bilgisayar ve internet kullanımı gibi akademik kriterler dikkate alındığında bölgedeki en iyi bir kaç üniversite arasında yer aldığını söyledi.

Oral, hızla büyüyen ve gelişen DAܒnün bilgi çağının gerektirdiği örgütlenmeye kavuşarak, planlı gelişimini sürdürmeye devam ettiğini, üniversitenin yaşam boyu kaliteli eğitim anlayışıyla hareket ettiğini ifade etti. 2001-2002 akademik yılında DAܒnün bini aşkın öğretim elemanı ile 13 bini aşkın öğrenciye 8 fakülte, iki yüksek okul ve Yabancı Diller Okulu’yla eğitim-öğretim olanağı sunacağını söyleyen Oral, “Üniversitemiz kaliteli eğitim konusundaki farkını bu yıl da sürdürecek, tüm gücünü kaliteyi daha da artırmak için seferber edecektir” dedi. DAܒnün bugün bilim üreten başarılı bir kurum olmanın yanında, teknoloji üretebilecek bir yapıya da kavuşturulduğunu aktaran Oral, İleri Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü ve Teknoloji Geliştirme Merkezi gibi araştırma merkezlerinin KKTC’de teknolojinin geliştirilmesi yönünde katkılarda bulunduklarını aktardı. Oral, DAܒnün tüm ülke için yaptığı gibi Gazimağusa’nın gelişimi ve sorunlarının çözümü için de bilimsel, sosyal, kültürel ve ekonomik her türlü katkıyı sağlamaya devam edeceğini belirtti.

Sempozyum Organizasyon Komitesi adına konuşan Yrd. Doç. Dr. Şenol Yağız da konuşmasında, sempozyumun oluşum ve olgunlaşma süreci hakkında bilgi aktardı. 1998 yılındaki ilk sempozyumda kente ilişkin genel sorunların ve çözüm önerilerinin ele alındığını, 1999 yılındaki sempozyumda ise kentsel gelişim stratejilerinin sosyal, kültürel ve ekonomik platformda tartışıldığını söyledi. Üçüncü sempozyum ile Gazimağusa Sempozyumu’nun kurumsallaştığını da aktaran Yağız, uyumlu çalışmanın sempozyuma profesyonellik kazandırdığını söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından sempozyuma davetli konuşmacı olarak katılan Türkiye’nin tanınmış yazar ve mimarlarından “Yapı Dergisi” Yönetmeni Doğan Hasol “Planlı Kurulan 3 Başkent: Ankara, Chandigar, Brasilia” konulu bir konuşma yaptı. Hasol’un konuşmasını tamamlamasından sonra oturumlara geçildi. DAÜ Mimarlık Fakültesi Stüdyo Binası’nda gerçekleştirilecek sempozyumlar sırasında sinevizyon gösterileri ve sergiler de düzenlenecek, kitap satışları yapılacak.


"Kentimizde İlginç ama Düşündürücü Bir Kaza Daha.. (23.10.2001)
Gazimağusa’da 22 Ekim günü meydana gelen kazada, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği araç, önce kaldırıma çarptı, sonra yolun sağına geçti daha sonra da hisarı çevreleyen duvara çarpıp 4 buçuk metre derinliğindeki hisar yoluna düştü. Kafa travması geçiren araç sürücüsü 21 yaşındaki Melih Ertuğ, Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Polisten verilen bilgiye göre, saat 16.40 sıralarındaki kazada 34 ER 509 plakalı arabasıyla Erdoğan Acar Caddesi’nde Mağusa Türk Gücü futbol sahası istikametinde seyreden Melih Ertuğ; direksiyon hakimiyetini kaybetti. Kaza sonucu araçta da 9 milyar liralık hasar olduğu tahmin ediliyor.


"Dönüşüm Sürecinde Bir Kent" Gazimağusa Sempozyumu Yarın Başlıyor..  (22.10.2001, TAK)

Gerek Ada’nın, gerek Doğu Akdeniz’in en önemli noktalarından birinde kurulu, Ada’nın tarihinde tüm uygarlıklar için önemli misyonlar yüklenen, “liman kenti” olarak tarih kitaplarına geçen ve özellikle son 10 yılda “üniversite kenti” olarak da anılan Gazimağusa, her geçen gün gelişen yapısıyla yeni ihtiyaçlara yanıt bulmaya çalışıyor. Bunu bilimsel temellere oturtmaya çalışan bu tarihi kent, bu yolda önemli katkılar sağlayacak önemli bir sempozyuma hazırlanıyor.

Gazimağusa Belediyesi ile KKTC’nin köklü üniversitelerinden Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin işbirliğiyle düzenlenen sempozyum yarın başlayacak. Bu yıl 3’üncüsü düzenlenecek sempozyum DAÜ Mimarlık Fakültesi Stüdyo Binası’nda 4 gün devam edecek. “Dönüşüm Sürecinde Bir Kent-Gazimağusa” başlığıyla düzenlenecek sempozyumda, 16’sı KKTC’den, 14’ü de Türkiye’den olmak üzere toplam 30 bildiri sunulacak. 4 gün süresince “kimlik”, “çevre-ekoloji”, “fiziksel yapı” ve “sosyo-kültürel yapı” başlıkları altında düzenlenen oturumlar halinde devam edecek sempozyum cuma günü panel ile sona erecek.

İlki 1998, 2’incisi 1999 yılında düzenlenen ve bir yıllık çalışmanın ürünü olan sempozyumlar, Gazimağusa kentinin alt yapı yatırımlarında ve yeşillendirme faaliyetlerinde temel kılavuz olarak kullanılıyor. 2 yıl sonra toplanacak 4’üncü sempozyumun hedefi ise uluslararası boyut kazanmak.

HEDEF YAŞAM KALİTESİNİ YÜKSELTMEK
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile Sempozyum Koordinatörü DAÜ Mimarlık Fakültesi’nden Doç. Dr. Uğur Ulaş Dağlı, bugün Saray Otel’de bir basın toplantısıyla sempozyum hakkında bilgi verdiler.

Kahvaltılı basın toplantısında geçmişin liman kenti Gazimağusa’nın bugün üniversite kenti olarak da nitelendiğine dikkat çeken Belediye Başkanı Oktay Kayalp, bu yeni kimliğin yeni bir yaklaşım, yeni bir alt yapı ve yeni bir yapılanmayı da kaçınılmaz kıldığını anlattı. Kayalp, “Üniversitenin sağladığı avantajları kente ve ülkeye mal edebilmek, üniversite ile karşılıklı ilişki içinde bulunmayı zorunlu kılmaktadır. Üniversite kaynaklı ilave nüfusa kaliteli ve sürekli hizmet verebilmek, buna karşılık üniversitenin sağladığı bilimsel, sosyal ve ekonomik artıları toplumsallaştırmak belediyenin önünde duran önemli bir misyondur” dedi.

DAÜ ile işbirliği halinde bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Gazimağusa Sempozyumu’nun geleceğin planlanmasına dönük önemli bir çalışma olduğunu anlatan Kayalp, temel hedeflerinin kent halkının yaşam kalitesini yükseltmek olduğunu vurguladı.

İlk 2 sempozyumda ortaya konan görüş ve önerilerden yararlandıklarını da belirten Kayalp, yeşil dokunun geliştirilmesine ilişkin öneriler çerçevesinde ilk sempozyumdan bugüne 70 bin ağaç dikildiğini anlattı. Kentin su sorununun çözümlenmesi ve Kaleiçi ile Namık Kemal Meydanı ile ilgili düzenlemelerde de sempozyumların rehber olduğunu belirten Kayalp, Laguna Projesi’nin de sempozyumun sonuçlarından biri olduğunu kaydetti.

Sempozyumun kentin İmar Planı’nın hazırlanması çalışmalarına da önemli katkı sağlayacağını belirten Gazimağusa Belediye Başkanı, “Sempozyum bizim kılavuzumuzdur” dedi.

BİLİMSEL DEĞERLE BİLİME ÖNEM VERME
Gazimağusa Sempozyumu Koordinatörü, DAÜ Mimarlık Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Uğur Ulaş Dağlı da, bu tür sempozyumların, kente yönelik bilimsel temelde düşünce ve bilgi birikimini sağladığını anlattı.

Doç. Dr. Dağlı, DAܒnün bilimel değeri ile belediyenin bilime önem vermesiyle ortaya çıkan sempozyumda bu yıl kentlerin dinamik yapılarıyla fiziksel yapılaşması arasında nasıl denge kurulabileceği sorusuna yanıt aranacağını vurguladı.

Organizasyon Komitesi’nde görevli DAÜ Mimarlık Fakültesi öğretim üyelerinden Yüksek Mimar Nil Paşaoğluları da basın toplantısında sempozyumla ilgili teknik bilgiler verdi. Toplantıda basın mensuplarına, Sempozyum’la ilgili kapsamlı bir dosya ve tüm bildirilerin yer aldığı bir de kitap dağıtıldı.

KONUK DOĞAN HASOL
DAÜ Mimarlık Fakültesi’nde yarın saat 09.30’da başlayacak sempozyum 4 gün sürecek. Sempozyumda 14’ü Türkiye’den, geri kalanı da DAÜ ile resmi kuruluşlardan olmak üzere toplam 30 bildiri sunulacak. Sempozyumun son gününde bir de panel düzenlenecek. Sempozyum süresince sinevizyon gösterileri ve sergiler de düzenlenecek, kitap satışları yapılacak. Sempozyumun bu yılki davetli konuşmacısı ise Türkiye’nin tanınmış yazar ve mimarlarından “Yapı Dergisi” Yönetmeni Yüksek Mimar Doğan Hasol.

PROGRAMDA NELER VAR
Sempozyumda yarın açılış konuşmalarının ardından “kimlik” ve “çevre-ekoloji” başlıklı ayrı ayrı oturumlar yapılacak. Prof. Dr. Ruşen Keleş başkanlığında yapılacak ilk oturumda Ayça Bilsel ve Prof. Dr. Güven Bilsel “Kent Kültürü/Kültürel Süreklilik/Kimlik Sorunsalı ve Gazimağusa”, Yrd. Doç. Dr. Dilek Aktürk “Kent Kimliğinin Değişim Süreci ve Gazimağusa”, Mehmet Nazım Özer ve Gamze Özer de “Gazimağusa Kıyı Mekanın Yeniden Dönüşümü” konulu bildiriler sunacaklar.

Doç. Dr. Üstün Alsaç’ın yöneteceği ikinci oturumda, Pınar Köylü “Kent Kimliği ve Değişim”, Yüksek Mimar Nil Paşaoğulları ve Yüksek Mimar Mukaddes Faslı “İsmet İnönü Bulvarının Kimlik Analizi ve Gelişmekte Olan Gazimağusa Kenti’ne Katkısı”, Doç. Dr. Meral Nalçakan “Dönüşüm Sürecinde ‘O Kentin’ Verilerinin Farkına Varmak-Mekansal İlişkiler ve Arakesitler” konulu bildiriler sunacaklar.

Taçgey Debeş’in başkanlığında gerçekleşecek üçüncü oturumda sunulacak bildiriler ise şunlar: “Arıtılmış Evsel Atıksuyun Sulamada Kullanılması” (Burak Çelik, Ali Günyaktı, Metin Baytekin ve Ramadan Görgü), “Gazimağusa İçin Dalga Tahminleri” (Prof. Dr. Ali Günyaktı ve Ece Çelik), “Bir Yeşilleme Senaryosu: Denize Küs Bir Kentin Adsız Gölü” (Yrd. Doç. Dr. Guita Farivarsadri ve Yrd. Doç. Dr. Beril Özmen Mayer), “Üniversitenin Etkisiyle Gazimağusa Kentinin Gelişiminde Yapılan Yatırımların Çevre Açısından Değerlendirilmesi” (Doç. Dr. Nesil Baytin ve İlknur Muratoğlu).

Bildirilerin sunulacağı oturumlar yanında atölye çalışmalarının da yapılacağı sempozyum, çarşamba ve perşembe günleri de yine oturum ve atölye çalışmalarıyla geçecek. Sempozyumun cuma günü, atölye çalışmalarının sunuşu, kapanış paneli ve gezi ile tamamlanacak.


3. Gazimağusa Sempozyumu, Salı Başlıyor..  (20.10.2001)
Doğu Akdeniz Üniversitesi'nin (DAÜ) sürekli gelişmesine bağlı olarak hızlı bir değişim süreci içinde olan Gazimağusa'nın geleceğine yön verecek Gazimağusa Sempozyumu'nun üçüncüsü, 23-26 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek."Dönüşüm Sürecinde Bir Kent-Gazimağusa" başlığı adı altında gerçekleştirilecek sempozyumda kimlik, çevre-ekoloji, fiziksel yapı, sosyokültürel yapı ve ekonomik yapı konularında Gazimağusa kenti irdelenecek.Gazimağusa Belediyesi ile DAÜ işbirliğinde düzenlenecek sempozyumda, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden katılımcılar 30 bildiri sunacak, atölye çalışmaları yapılacak. 9 oturumun yer alacağı sempozyum, DAÜ'de yapılacak.Gazimağusa Belediyesi, yarın saat 09.00'da sempozyumu tanıtmak amacıyla Saray Otel'de kahvaltılı basın toplantısı düzenleyecek. Toplantıda, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile DAÜ Mimarlık Fakültesi'nden öğretim üyeleri, sempozyum hakkında bilgi aktaracak.

 


Gazimağusa’da Bir Özlem Daha Son Buluyor.. (16.10.2001)
Gazimağusa – Lefkoşa Anayolu üstünde, Devlet Sosyal Konutları önünde bulunan ve yıllardır atıl durumda kalan park alanı, Gazimağusa’nın en büyük park ve gezinti alanı olarak düzenleniyor.

1980’li yıllarda, park alanı olarak düzenlenen, ancak kullanıma hiç açılmayan alan, konumu itibariyle, park olarak kullanıma uygun olmayan bir yerde bulunuyordu. Şehirlerarası bir yolun hemen yanı başında bulunan söz konusu alan, 1997 yılında Gazimağusa Belediyesi tarafından temizlenerek koruma altına alınmıştı. Yeni yapılan Gazimağusa – Lefkoşa anayolunun güzergahında yapılacak değişikliğin ardından, bölge trafiğinin daha güvenli hale geleceği de göz önünde bulundurularak, Gazimağusa Belediyesi tarafından yeni baştan inşa edilmeye başlanan park, bölge sakinlerinin de en büyük beklentilerinden birine yanıt vermiş olacak.

İçerisinde çok sayıda çocuk oyun alanı bulunacak parkta ayrıca uzun yürüyüş yolları, oturma alanları, oyun sahaları, su arterleri, yeşil alanlar, ve

sosyal etkinliğe uygun mekanlar da yer alacak. Çok zengin bir bitki dokusunu da içinde barındıracak olan parkın aydınlatma sistemi de kullanımını daha da kolaylaştıracak biçimde düzenlenecek. Yeşil alanların otomatik yöntemlerle sulanacağı parkta bulunan gazinoda, hafif yiyecek ve içecek servisi de yapılacak.

Gazimağusa Belediyesi’nin yapımını sürdürdüğü yeni park ve gezinti alanıyla ilgili bir açıklama yapan Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Dubleks Sosyal Konutlar bölgesi olarak bilinen noktada inşa ettikleri parkın, sadece bölge halkına değil, Gazimağusalıların bütününe hizmet verecek ölçüde büyük bir park olacağını söyledi. İçinde barındıracağı olanaklar göz önünde bulundurulduğunda, bütün yaş gruplarına hitap edecek parkın Gazimağusa’nın en büyük park alanlarından birisi olacağını da sözlerine ekleyen Kayalp, kentte önemli bir gereksinimin inşaatın bitimiyle giderilmiş olacağını söyledi. “İlgili alan yıllarca atıl durumda kaldı. Konumu bir park olarak kullanmaya elverişli olmayan bir noktada olduğundan ilgili birimlerin de olumsuz görüşü bulunmaktaydı. Bu nedenle, biz de atıl durumdaki bu alana işlev kazandırmak yerine sadece temizliğini yapmakla yetindik. Gazimağusa – Lefkoşa anayolunun güzergahında yeni yapılan yol ile meydana gelen değişiklik sonucu, ilgili alanın park olarak kullanımı mümkün olabildi. Bunun üzerine çalışmalarımızı başlattık ve hızla sürdürüyoruz” diyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, park inşaatının yıl sonuna kadar tamamlanacağını da sözlerine ekledi.


Mağusa Söyleşileri Başladı: İlk Konuk Metin Münir, “11 Eylül Sonrasında Dünya Katı Formdan, Sıvı Forma Geçti” dedi.. (12.10.2001)
Gazimağusa Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl başlattığı ve pek çok konuyu uzmanlarının katılımıyla enine boyuna tartıştırdığı Mağusa Söyleşileri’nin bu yılki ilk konuğu Kıbrıslı gazeteci yazar Metin Münir oldu. 11 Ekim Perşembe akşamı gerçekleşen söyleşide Metin Münir “Dünya Değişirken Kıbrıs” başlığı altında güncel konuları ve Kıbrıs Sorunu’nu ele aldı. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’in açılış konuşmasının ardından, kalabalık bir dinleyici topluluğunun izlediği söyleşide, yaklaşık yarım saat süren konuşmasının ardından Münir, katılımcıların yorum ve sorularıyla çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri’nde New York ve Washington’da 11 Eylül!’de gerçekleşen saldırıların ardından, dünyada köklü değişikliklerin olacağını söyleyen Metin Münir, ekonomik, askeri, ve stratejik unsurlar bir arada düşünüldüğünde, 11 eylül sonrasında dünyanın katı formdan, sıvı forma geçiş yaptığını ve artık hiç bir şeyin eskisi gibi olamayacağını belirtti.“Dünya ekonomisini bir araba olarak kabul edersek, onu çeken at olan ADB 11 eylülden beridir resesyona girdi” diyen Münir, dünya geleceğinin sadece halen devam eden savaş nedeniyle değil ama, e4konomik nedenlere bağlı olarak da belirsizliğe girdiğine işaret etti. Dünyanın bütününün hiç bir ayrım olmaksızın bu resesyondan etkileneceğini söyleyen Metin Münir, Kıbrıs Sorunu’nun da bu gerçekler ışığında ele alınması gerektiğinin altını çizdi.

Konuşmasını tamamladıktan sonra dinleyenlerin yorumları ve sorularıyla katkı yaptıkları söyleşi Metin Münir’in Türkiye’de yaşanan bazı olaylarla ilgili anlattığı anekdotlarla son buldu.


Gazimağusa Belediyesi 2. Türk Müziği Beste Yarışması’nda Finalist Eserler Belirlendi.. (12.10.2001)
Gazimağusa Belediyesi’nin bu yıl ikincisini düzenlediği Türk Müziği Beste Yarışması'nda, finale kalan on eser belirlendi. Bu yıl yoğun bir katılımın gerçekleştiği beste yarışmasına 43 eser başvurdu.

 

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu Şefi Adil Sönmez başkanlığında, Aydın Hikmet, İhsan Gürel, Neptün Üner, Ayşe Aydın ve Sıdıka Üner’den oluşan ön jüri, yaptığı değerlendirme sonucunda, aşağıda rumuzları verilen eserlerin finale kalmasına karar verdi:

9 Ekim, Bahara Özlem, Fa, Güller3, Muhayyer, Özde, Sonbahar, Ufuk, Yasemin2, Zakkum1. (Rumuzlar alfabetik sıraya göre belirtilmiştir.)

 

13 Aralık, 2001 tarihinde yapılacak Final Gecesi için Zekai Tunca başkanlığında yeni bir Final Jürisi oluşturulacak. Üyeleri Final gecesi açıklanacak olan Jüri, finale kalan on eseri değerlendirip ilk üçe girecek eserleri ve iki mansiyon ödülünü saptayacak. Eserleri TRT’den iki sanatçı seslendirecek.

 

Final, 13 Aralık, 2001 tarihinde Yakın Doğu Üniversitesi, Atatürk Kongre Merkezi Büyük Salon’da yapılacak.


Belediyemiz Zafer Mahallesi Köprüsünü Genişletiyor.. (9.10.2001)
Gazimağusa Belediyesi, Zafer Mahallesi ile bahçeler bölgesini birbirine bağlayan ana arter üzerindeki tek şeritli köprüyü genişletiyor. Bahçeler bölgesi ile Beşevler’i, Zafer Mahallesi’ne, zafer Mahallesi’ni de Eski İskele Yolu’na bağlayan köprü, dar olduğu için trafik akışında sıkışmalara ve zaman zaman da kazalara neden oluyordu. Toplam uzunluğu 80 metre olan köprü, 3.5 metre genişliğinde. Köprünün genişletme çalışmalarının tamamlanmasının ardından toplam genişliği 7 metreye çıkarılacak. Genişleyen köprüden, karşılıklı trafik akışı mümkün olacak.

Bölge trafiği için büyük sorun olan köprünün genişletme çalışmaları mahalle sakinleri tarafından da memnuniyetle karşılandı. Özellikle akşamları yaya trafiği açısından da tehlike arz eden köprünün genişletilmesinin yerinde bir karar olduğunu belirten Zafer Mahallesi sakinleri araç trafiğinin de güvenli hale geleceğini söylediler.

Köprü genişletme çalışmalarını yerinde izleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, köprünün Zafer Mahallesi’nin çıkışında yer almasına rağmen, özellikle bahçeler bölgesine ulaşımı sağlayan önemli bir unsur olduğuna değinerek, “genişletilmesi gerekliydi, genişletiyoruz” dedi. Köprü inşaatının Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birimi çalışanları tarafından yapıldığına da işaret eden Oktay Kayalp, çalışmaların tamamlanmasının ardından, hem araç trafiğinin, hem de yaya trafiğinin daha güvenli gerçekleşeceğinin altını çizdi.

Köprü çevresindeki aydınlatmayı da takviye edeceklerini belirten Belediye Başkanı Kayalp, trafik düzenlemelerine dönük Bayındırlık çalışmalarına, Gazimağusa’nın bütününde dengeli ve eşit bir biçimde devam edeceklerini sözlerine ekledi.


Kentimiz 1 Gün Süreyle Su Alamayacak!!! (2.10.2001)
Gazimağusa’ya Güzelyurt Kumköy tesislerinden su taşıyan şebekedeki yenileme çalışmaları nedeniyle, bir gün süreyle su verilemeyecek. 3 Ekim Çarşamba sabahı yapılacak kesintinin ardından, çalışmaların normal seyretmesi durumunda Gazimağusa, 4 Ekim Perşembe’den itibaren yeniden su almaya başlayacak.

Yapımına halen devam edilen Gazimağusa–Lefkoşa Anayolu’nda kavşakların altında kalacak hatların dışarıya taşınma işlemi nedeniyle yapılan su kesintisi, çalışmaların planlandığı gibi bitirilmesi halinde 4 Ekim Perşembe sabahı son bulacak. Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birimi yetkilileri, Devlet Su İşleri Dairesi’nden aldıkları bilginin, Perşembe gününden itibaren kente yeniden su verileceği yönünde olduğunu, dolayısıyla, vatandaşların su kesintisinden en az düzeyde etkilenmeleri için suyu idareli kullanmalarını istedi.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Belediye Başkanı Oktay KAYALP, okullarla üniversitenin açılmasıyla birlikte su talebinin arttığına dikkat çekerek, kaynakların yetersizliği nedeniyle bu talebe yanıt verebilmek için azami çaba sarfettiklerini belirtti. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, suyun idareli kullanılmasının, yaşanması olası sıkıntıları da asgari düzeyde tutacak ana unsur olduğunu sözlerine ekledi.


Gazimağusa Belediyesi Taşınmaz Mal Vergisi İkinci Taksit Ödemelerini 5 Ekim’e Kadar Cezasız Olarak Kabul Edecek. Son Ödeme Tarihi 5 Ekim’e Kadar Uzatıldı.. (1.10.2001)
 

Gazimağusa Belediyesi, Taşınmaz Mal Vergisi’ne ilişkin 2001 yılı ikinci taksitlerini, 5 Ekim 2001 Cuma günü mesai bitimine kadar cezasız olarak tahsil edeceğini açıkladı.

Son ödeme tarihini 1 Ekim olarak açıklayan Gazimağusa Belediyesi, çeşitli nedenlerle ödemelerini gününde yapamayan vergi mükelleflerini mağdur etmemek için son ödeme tarihini 5 Ekim’e kadar uzattı. Gazimağusa Belediyesi’nin aldığı yeni karar uyarınca, Taşınmaz Mal Vergisi ikinci taksitleri, 5 Ekim’e kadar gecikme cezası uygulamadan tahsil edilecek.

Toplam 9000 mal sahibini doğrudan ilgilendiren bir konuda, elde olmayan nedenlerle meydana gelen aksaklıkları, herhangi bir mağduriyete yol açmadan gidermenin görevleri olduğunu belirten Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, ülke genelinde yaşanan ekonomik sorunlara karşı duyarlılıklarının en üst düzeyde olduğunu ve ödeme süresini bu durumu da dikkate alarak uzattıklarını belirtti. KAYALP, taşınmaz mal bildiriminde bulunmanın yasa gereği olduğuna da işaret ederek, mal sahiplerinden Gazimağusa Belediyesi Taşınmaz Mal Birimi’ne başvurarak kayıt yaptırmalarını, daha önce kayıt yaptırdığı halde eline ödeme belgesi ulaşmayanların da Gazimağusa Belediyesi veznesine başvurarak vergilerini ödemelerini istedi.

Taşınmaz Mal Vergisi İkinci Taksit Ödemelerinde Son Ödeme Tarihi 1 Ekim.. (26.09.2001)
Gazimağusa Belediyesi, Taşınmaz Mal Vergisi’ne ilişkin 2001 yılı ikinci taksit bildirimlerinin mal sahiplerine gönderildiğini ve son ödeme tarihinin 1 Ekim olduğunu bir kez daha hatırlattı.

Toplam 8600 bildirimin, mal sahiplerine posta aracılığıyla gönderildiğini açıklayan yetkililer, bildirimlerini alanların Gazimağusa Belediyesi veznesine, bildirimleri ellerine ulaşmayan mal sahiplerinin ise, Taşınmaz Mal Birimi’ne başvurarak ödemelerini yapabileceklerini açıkladılar.

İlk taksidi Nisan ayı sonuna kadar ödenmiş olması gereken verginin, ikinci taksidinin de, herhangi bir gecikme zammına maruz kalmaması için, zamanında ödenmesi gerekiyor. İkinci taksit için yasal ödeme süresi eylül ayı sonunda doluyor. İlk taksit ödemesini aksatan mal sahiplerinden gecikme cezası alınacağını hatırlatan yetkililer, ikinci taksit ödemelerinin de 1 Ekim’den itibaren, ödenmemiş olması durumunda ceza kapsamında olacağını belirtti. Ödemesi yapılmayan taksitler, ceza tutarlarıyla birlikte tahsil edilecek.

Gazimağusa Belediyesi, mal sahiplerinden herhangi bir ceza uygulamasına gerek kalmaması için, ödemelerini yasal sürenin dolmasından önce yapmalarını istedi.


Gazimağusa Belediyesi’nden Tuzla’nın Su Sorununa Kesin Çözüm... (20.09.2001)
Gazimağusa Belediyesi, 25 Yıldır Su Sorunu Yaşanan Tuzla’yı Büyük Uğraşlar Sonucu Kentin Ana Şebekesine Bağlamayı Başardı.

Gazimağusa Belediyesi, kente ulaşan suyu en adil ve dengeli biçimde kent halkına dağıtabilmek için uğraş verirken, yıllardır su alamayan Tuzla’nın su sorununu da tamamıyla çözüme kavuşturdu.

25 yıldır düzenli su alamayan, özellikle son 15 yıldır da sadece Gazimağusa Belediyesi’nin tankerler aracılığıyla su verebildiği Tuzla’da yapılan büyük şebeke yatırım ve düzenlemelerinden olumlu sonuç alındı. Geçtiğimiz yıl toplam maliyeti yaklaşık 20 milyar lira olan yeni bir su şebekesini bölgede inşa eden Gazimağusa Belediyesi, santrifüj motorlardan da yararlanarak, su dağıtımında çok önemli güçlükler yaşanan Tuzla köyünün su sorunu çözümledi.

Tuzla’da yaşanan su sıkıntısının çözümlenmesini sağlayan yeni şebeke ile bölgeye, Güzelyurt Kumköy Tesisleri’nden pompalanan ve DSİ ana deposunda toplanan sudan verilecek. Normalde bu bölgenin Çayönü’nden gelen ve Tuzla’nın yanısıra Yeniboğaziçi ve Mutluyaka köylerini de besleyen şebekeden su alması gerektiğini belirten Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birim yetkilileri, ilgili şebeke suyunun adil bir biçimde dağıtılmamasından dolayı, Tuzla’da ortaya çıkan mağduriyeti gidermek için ellerinden gelen her tür çalışmayı yaptıklarını ve artık olumlu sonuç aldıklarını ifade edebilecek durumda olduklarının altını çizdiler.

Yetkililer, inşa ettikleri yeni boru hattının, köyün bütününü kapsadığını ve 250 hanenin yeni şebekeye bağlandığını belirttiler. İleride gereksinim duyulması halinde, bölge şebekesinin daha da genişletilebileceğini belirten Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birim yetkilileri ayrıca, şebekenin 15 Hp gücündeki santrifüj pompa motoruyla da takviye edilerek ilave basınç elde edildiğini söylediler.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Tuzla’nın su sorununu yıllardır yaşanan çok büyük bir sorun olduğuna işaret ederek, bölgede, su sorununun büyük ölçüde giderildiğini belirtti. Tuzla’nın su sorununun tamamıyla Gazimağusa Belediyesi’nin mali ve teknik olanaklarıyla çözümlendiğine de değinen Belediye Başkanı Kayalp, ülkedeki genel su sıkıntısından en fazla etkilenen kent olan Gazimağusa’da suyun yetersizliğine karşın, dengeli ve adil dağıtım yaparak Gazimağusalılar’ın susuzluk çekmemesi için gece gündüz uğraş verdiklerini de sözlerine ekledi.


Gazimağusa Belediyesi Tenis Kulübü destek istedi.. (07.09.2001, KIBRIS GAZETESİ)
Kulüp başkanı Server Erozan, maddi sıkıntılara rağmen, bütçeleri 70 bin doları aşan kulüplere karşı mücadele ettiklerini ve Play-off mücadelesinde şampiyonluğa ulaşarak Türkiye Tenis 1. Ligi'ne yükselerek bir ilki gerçekleştirdiklerini belirtti.

Gazimağusa Belediyesi Tenis Kulübü'nün Türkiye Tenis 1.Ligi'ne çıkmasından sonra kulüp yöneticileri gelecek sezon deplasmanlı lig için kaynak aramaya başladı.

Çalışma, Sosyal Güvenlik, Gençlik ve Spor Bakanı Ahmet Kaşif'i dün ziyaret eden Gazimağusa Tenis Kulübü yönetici ve sporcuları, Ahmet Kaşif'e sorunlarını aktardı.

Kulüp başkanı Server Erozan ve asbaşkan Ahmet Öztenay, maddi sıkıntılara rağmen, bütçeleri 70 bin doları aşan kulüplere karşı mücadele ettiklerini ve Play-off mücadelesinde şampiyonluğa ulaşarak Türkiye Tenis 1. Ligi'ne yükselerek bir ilki gerçekleştirdiklerini belirttiler.

Türkiye'de önümüzdeki sezon karşılaşmalara gidebilmek için Bakan Ahmet Kaşif'ten destek isteyen Server Erozan, ayrıca iki korta sahip olduklarını ve iki kort daha yapılması için kapalı bölgede çalışmalara başladıklarını aktardı.

Ahmet Öztenay, genç sporcularının antrenörleri olmaması ve çeşitli zorluklara rağmen, sistemli çalışarak başarılı olduklarını, 2002 yılının şubat ayında başlayacak, Türkiye Tenis 1.Ligi'nde de başarılı olacaklarına inandığını vurguladı.

KIBRIS Gazetesi'ni yöneticileri ile birlikte ziyaret eden Mehmet Sonat, Hasan Gazioğlu, Sercan Erozan, Çağın Öztenay, Mustafa Ülker, Kutay Ergin ve Cem Özyürek'ten kurulu Gazimağusa Belediyesi Tenis Kulübü takımı imkan sağlandığı takdirde büyük işler yapacaklarını aktardı.


4. Ersoy Birkan Müesseselerarası Voleybol Turnuvası'nın tüm ayrıntıları için tıklayın..


Ersoy Birkan, adına layık anıldı.. (05.09.2001, KIBRIS GAZETESİ)
Gazimağusa Belediyesi Müdürü iken görevi başında 4 yıl önce aramızdan ayrılan Ersoy Birkan anısına geleneksel olarak düzenlenen Ersoy Birkan Müesseselerarası Voleybol Turnuvası iyi bir organizasyonla kaliteli karşılaşmalara sahne oldu.

7 takımın tek devreli lig usulüne ile mücadelesinin ardından ilk 4 sırayı alan takım yarı finalde karşılaştı. Özellikle final maçında Gazimağusa Polis Müdürlüğü ile Öğretmenler Yardımlaşma Kooperatifi'nin (ÖYAK) mücadelesi nefesleri kesti. Final maçına kadar yenilgi yüzü görmeyen ÖYAK'ı 3-2 mağlup eden Gazimağusa Polis Müdürlüğü, üst üste ikinci kez şampiyonluğa ulaştı.

Ersoy Birkan, 4'üncü ölüm yıldönümü olan 3 Eylül günü final maçından önce ailesi, sevenleri ve sporcuların katıldığı törende kabri başında anıldı.

Gazimağusa Belediyesi Başkanı Oktay Kayalp, hep ülke sporuna hem de belediyelerine çok büyük hizmetleri olan Ersoy Birkan'ı unutmayacaklarını ve çeşitli etkinliklerle her yıl anacaklarını söyledi. Oktay Kayalp, "Gazimağusa Belediyesi olarak sportif etkinliklere her zaman önem verdik. Dr. Fazıl Küçük Spor Sitesi'ni düzenleyerek voleybolun yanında sokak basketbolu ve hentbol karşılaşmaları da yapılabilecek duruma getireceğiz" dedi.

 

Gazimağusa 10 Gündür Yeterince Su Alamıyor..  (21.08.2001)
Gazimağusa’ya Güzelyurt Kumköy tesislerinden yeterince su gönderilememesi nedeniyle kentte su sıkıntısı baş gösterdi.

Son on gündür yeterince su alamayan Gazimağusa’da, su dağıtım programı da aksamalarla uygulanabiliyor. Gelen suyu adil ve dengeli biçimde bölgelere dağıtmaya çalışan Gazimağusa Belediyesi, bu nedenle de su dağıtım programını düzenli olarak uygulayamıyor. Devlet Su İşleri Dairesi yetkililerinden alınan bilgiye göre, Gazimağusa’ya verilen su miktarının artırılabilmesi için çalışmalar devam ediyor. Çalışmaların normal seyretmesi durumunda, önümüzdeki hafta başından itibaren, su dağıtım programının normale dönmesi bekleniyor.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, mevcut su talebini karşılayabilmek için yoğun çaba sarf ettiklerine dikkat çekerek, kaynakların yetersizliği ve son zamanlarda su arzında meydana gelen düşüşten ötürü, sıkıntı yaşandığını söyledi. Oktay KAYALP, suyun tasarruflu kullanılmasının, daha büyük çapta su sorununun yaşanmaması için şart olduğuna da değinerek, su dağıtım programının normale döndürülebilmesi için Devlet Su İşleri Dairesi ile iletişim halinde olduklarını ancak, sorunun hafta sonundan önce aşılmasının güç olduğunu belirtti.


Cuma Pazarı Açıldı.. (10.08.2001)
Gazimağusa Belediyesi Ülkemizin İlk Semt Pazarı Olan Cuma Pazarını Yeni Yerinde Bugün Hizmete Soktu

Gazimağusa Belediyesi'nin bir süreden beridir inşaatını sürdürdüğü, ülkemizin ilk çağdaş semt pazarı olan Cuma Pazarı bugün yeni yerinde hizmet vermeye başladı. Gazimağusa ve bölge halkına ucuz ve kaliteli alışveriş olanağı yaratılması, üretici ile tüketicinin doğrudan buluşturularak maliyetlerin ve fiyatların düşürülmesi amacıyla, 1995 yılında Gazimağusa Belediyesi tarafından faaliyete geçirilen Cuma Pazarı'nın yeni yerinde 168 standart stand ile 4 balıkçı tezgahı bulunuyor.

Kurulduğundan beri, Gazimağusa Otobüs Terminali içinde hizmet veren Cuma Pazarı, Otobüs Terminali yanındaki araziye inşa edildi, Yeni tesis, toplam 8100 metrekarelik bir alan üzerine kuruldu. Bünyesinde 150 araç kapasiteli 2500 metrekarelik bir de otopark bulunduran yeni Cuma Pazarı, elektrifikasyonu ve sıhhi tesisat altyapısıyla birlikte tamamlandı. Tamamı asma çatı altında faaliyet gösterecek Pazar alanı, 7 ara yol ve 11 sıradan oluşuyor. Merkezi sistemle aydınlatılan Pazar yerinde ara yollar parke taşından, trafik akışını kolaylaştırmak amacıyla yeni bağlantı yolları ise asfalttan inşa edildi. Cuma Pazarı'nın inşaatı bütünüyle Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birimi tarafından gerçekleştirildi.

Pazarın yeni yerinde hizmete açılmasıyla ilgili bir açıklamada bulunan Belediye Başkanı Oktay KAYALP, ülkenin ilk semt 

pazarı olan Cuma Pazarı'nın bundan böyle yeni yerinde çok daha düzenli ve sağlıklı hizmet vereceğini söyledi. Kuruluş amacının üreticiyle tüketiciyi aracısız buluşturma olduğunun altını çizen Kayalp, pazarı yeni yerine taşırken bu konunun da yeniden ele alındığını söyledi. 

Gazimağusalı üreticilere ve esnafa pazardaki kısıtlı sayıdaki standların dağıtımında öncülük tanındığına işaret eden Belediye Başkanı Oktay KAYALP, daha sonra da kent dışından gelen öncelikle üreticilerin ve sonra da esnafın uygun yerlere yerleştirildiğini söyledi. Pazarın eski yerinde uygulamada görülen aksaklıkların bu taşınma sırasında giderilmesine de önem gösterdiklerini vurgulayan Kayalp, hem pazarcıları, hem de Gazimağusa halkını tatmin edebilecek bir yapılanmayı öngördüklerinin de altını çizdi. Yeni Pazar yerinde bulunan standları dağıtırken bazı kriterleri göz önünde bulundurduklarına değinen Kayalp bunları şöyle sıraladı: " Yeni Pazar yerinden olabildiğince çok sayıda üretici ve satıcının yararlanabilmesi için herkese bir parsel verildi. Belediye Meclisi'nin de verdiği karar uyarınca mevcut yapıya hiç bir ilave ya da kapalı mekanın kurulumuna izin verilmedi. Gazimağusa halkının bütününün malı olan Pazar yerinin kullanımında doğal olarak Gazimağusalılar'a öncülük tanındı. Bu öncülük tanınırken üreticilere ayrıca özen gösterildi. Yerel üretimin desteklenmesi gerekliliğinden hareketle, sebze meyvenin yanı sıra, ayakkabı, deterjan, süt ürünleri, konfeksiyon, unlu mamuller gibi farklı üretim alanlarında uğraş gösterenlere de olanaklar ölçüsünde pazar yerinde satış yapma olanağı tanındı." Oktay Kayalp ayrıca, yaşanan ekonomik krizin etkilerini bir nebze de olsa hafifletebilmek amacıyla olabildiğince çok sayıda ve farklı iş kolunda etkinlik gösteren kişi ve kuruluşlara pazarda satış yapma olanağının tanındığını da sözlerine ekledi.


Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile Siyasi Yaşamı ve Yöneticiliği Üzerine..
MHA-Aysel Özüak (6.08.2001)
Mağusa Haber Ajansı muhabirlerinden Aysel Özüak'ın 6 Ağustos 2001 tarihinde Belediye Başkanımız ile yaptığı söyleşinin tam metni...

Herkes onu, politik yaşamında çizmiş olduğu farklı bir çalışma çizgisinde yol alışıyla tanıdı. 7 yıl önce göreve geldiğinden bu yana Mağusa'nın çehresinin değişmiş olması ve halkın alışık olmadığı bir hizmetle yönetildiği gerçeği onu başarılı kılmaya, kısacası halkın gözünde bir Oktay Kayalp yaratmaya yetti.
Zaman zaman Gazimağusa Belediyesi'yle ilgili ortaya çıkan olumsuz açıklamalara rağmen, o her zaman olduğu gibi, göreve geldiği günden bu yana Mağusalı olma ruhunu taşıyarak, Belediye Başkanlığı görevini halkla iç içe yürüttü.

Tüm bu düşüncelerden hareketle, bir çalışma gününde Oktay Kayalp'ı ziyaretimizde; gerek onun belediyecilik anlayışı üzerine, gerekse toplumda yarattığı imajı,

icraatları üzerine konuşarak merak edilen sorulara cevap alabilme imkanı yakaladık. Oldukça keyifli geçen sohbetimizde Oktay Kayalp; siyasi kişiliğinden, çalışma temposundan, halktan almış olduğu olumlu yada olumsuz tepkilerden söz ederek başladı.

Ege Üniversitesi'nin makine mühendisliği bölümünden mezun olan ve siyasete 17 yaşında sempati duyduğu bir sol hareketin içerisinde yer alarak başladığını belirten Kayalp; üniversitedeki yaşamında öğrenci hareketlerinde de yer aldı. Partisinin gençlik hareketinde ve ilçe sekreterlik görevlerini de üstlenerek siyaset yaşamını aday olduğu günden bu yana belediye başkanlığı görevini yürüterek sürdürmekte.

"Politik Anlamda Kazandığım Birikimin Sentezi Belediye Başkanlığımda İdari Tarzıma Yansıdı"
Konuşmasına yönetsel kişiliği üzerine devam eden Kayalp, şunları söyledi: "Belediye başkanlığım dönemimde politik anlamda kazandığım birikimin sentezi belediye başkanlığımda idari tarzıma yansıdı. Belediyede bu ülkede yaşanan geleneklerin yıkılmasına yönelik kendi açımdan yöntemler geliştirdim. Bugüne kadar resmi törenler hariç hiçbir zaman makam arabası kullanmadım. Ulaşımımı kendi özel arabamla sağlıyorum. Bunun bir noktada beni vatandaşlarımla yakın kıldığına inanıyorum. Vatandaşlarımla ilişkilerimde protokoler davranmıyorum. Son 7 yıllık gibi bir süreçte belediyenin bir işyeri gibi yönetilmesini sağlamaya çalışmak gibi bir farklılık getirdik." Bunun bir ekip çalışması olduğuna dikkat çeken Kayalp, altını çizerek belirttiği bir özelliğinin de, tek başına çalışmaktan ziyade kendi ekibindeki kişilerin görüşlerini alarak hareket etmeyi tercih etmek olduğunu söyledi ve ekledi: "Her iyi organizasyonun kişisel her türlü yeteneğin üzerine çıkabilecek güçte olduğuna inanıyorum."

"Üniversiteyle Belediyemiz Birlikte Hareket Edebilmeli"
Mağusa kentinin bir liman kenti olmanın yanında bir üniversite kenti olma yolunda ilerlediğinin önemine de değinen Kayalp, bu konuyla ilgili şunları söyledi: "Kentimizin merkezi üniversite çevresindedir. Ve bu noktada devam ediyor. Kentimizin aldığı bu sürekli gelişim, ciddi bazı problemleri de beraberinde getiriyor. Bugün bunun bazı sancılarını yaşıyoruz. Sosyal ve altyapı anlamında bazı ihtiyaçların zamanında karşılanamadığı dönemler de yaşadık. Bu konuda yapılması gerekli en önemli şey, üniversiteyle kentimizin yöneticisi olan belediyemizin birlikte hareket edebilmesidir."

"Siyasetçiler Açısından Halkın Tepkileri, Bir Karnede Verilen Not Gibidir"
İki dönemlik belediye başkanlığı boyunca almış olduğu olumlu ya da olumsuz tepkileri de değerlendirerek bunun üzerine bir açıklama yapan Oktay Kayalp, şunları söyledi: "Bir yerlere seçilmiş insanlar için halkın tepkileri bir göstergedir. İnsanlar, sizin icraatlarınıza duydukları memnuniyet veya memnuniyetsizlik konusunda olumlu ya da olumsuz tepkiler ortaya koyarlar. Dolayısıyla bizim pozisyonumuzdaki siyasetçiler için halkın tepkileri bir karnede bize verilen not gibidir."
Bugüne kadar ki çalışmalarında almış olduğu tepkilerin büyük oranda olumlu olduğunu da belirten Kayalp, "bazı icraatlardan rahatsız olan vatandaşlar da olacaktır. Bir uygulamada insanların tümünü tatmin etmek mümkün değildir. Aldığımız duyumlardan da inanıyorum ki; vatandaşlarımızın belediyenin icraatlarına karşı tepkisi büyük oranda olumludur."

"Siyasi Hayatım Boyunca Almış Olduğum En Büyük Kazanç,Bu Süreçte Öğrendiğim Bilgidir"
Bir belediye başkanı olarak elde etmiş olduğu manevi kazancın önemine de dikkat çeken Kayalp, siyasi hayatı süresince öğrenmiş olduklarını elde ettiği en büyük kazanç olarak niteledi ve ekledi: "Siyaset hayatım içerisinde öğrendiklerimi herhangi bir kitaptan veya ders notundan okuyarak öğrenmem asla mümkün değildir. Politik yaşamımda birçok şeyi yaşayarak öğrendim."

"Ülkemizdeki Ekonomik ve Sosyal Yapının Düzelmesi Kıbrıs Sorununun Çözümüyle İlintilidir"
Ülkemizin içerisinde bulunduğu duruma bakış açısını da sorduğumuz bir soruya karşılık Oktay Kayalp, ülkece çok sıkıntılı bir durumdan geçtiğimizi belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Bence yaşayabileceğimiz en kötü günleri yaşıyoruz. Ve artık insanların da şu andaki mevcut yapıdan ve mevcut iktidardan ümit ettiği fazla birşey kalmamıştır. Artık inanıyorum ki; ülkemizde ekonomik ve sosyal sorunların çözümü Kıbrıs sorununun çözümüyle ilintilidir. Ve ülkemizdeki ekonomik ve siyasal istikrarın sağlanabilmesi için Kıbrıs'ta her iki tarafın kabul edebileceği bir çözüme ulaşılmalıdır. Böyle bir çözüm ülkemizin sosyal ve siyasal sorunların da önünü açacaktır.

"Laguna Projesi'nin İnşaatına Yıl Sonunda Başlanacak"
Oktay Kayalp, geçmiş konuşmalarında da bahsettiği ve kısa zamanda inşaatına başlanacağını belirttiği Laguna Projesi'nin Şubat ayında ortaya çıkan beklenmedik bir ekonomik kriz nedeniyle bir miktar geciktirildiğini, ancak en kötü ihtimalle yıl sonundan önce inşaatına başlanacağının sözünü verdi.

"6.Kültür-Sanat Festivali Son Derece Olumluydu"
Konuşmasında, bu yıl 6.'sı gerçekleştirilen Kültür, Sanat ve Turizm Festivalinin gayet olumlu geçtiğine de değinen Oktay Kayalp, "geçmiş yıllardaki başarıyı bir adım daha yukarıya çıkardık. Örneğin geçen yıl, festivalimizi izlemeye gelen 24.000 kişi bu yıl 26.000'e yükseldi. Son bir yıldaki sanat hareketlerini tespit ederek ön plana çıkan sanatçıları davet ettiğimiz festivalin,uluslararası boyutu da geçmiş yıllara oranla daha yukarılara çıktı. Her zaman ön plandaki kriterimiz başarıydı."


Konuşmamızın sonunda;
Önümüzdeki yaklaşan belediye seçimlerine yine aday olacağını geçmiş konuşmalarında da açıklayan Oktay Kayalp, yeniden seçilmesi takdirinde Mağusa'ya daha iyi hizmet verebilme adına çalışağının sözünü verdi. Ancak esas hedeflerini ekibiyle oluşturulacak bir çalışma programından sonra açıklayacağını belirtti.

İşlerinin oldukça yoğun geçtiğini,bu nedenle de gerek ailesine, gerekse kendine zaman ayıramamaktan dolayı zaman zaman sorunların da yaşandığını belirten Kayalp, bunu "ülkemiz koşullarında politikada olmanın zor koşulları" olarak niteledi.


Necati Özkan Külliyatı'nın Son Cildi Oktay Kayalp'a Takdim Edildi.. (27.07.2001)
Kıbrıs Türk Halkı’nın yakın tarihine ışık tutan Necati Özkan Külliyatı’nın dördüncü ve son cildi Necati Özkan Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Necati Özkan ve kitabın yazarı Ergin Birinci tarafından Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’a takdim edildi. 

Ahmet Necati Özkan takdimde yaptığı konuşmada, 1500 sayfadan oluşan kitabın yakın tarihe belgelerle ışık tutan bir yapıt olduğunu ifade etti. Geniş çaplı araştırmaların ve doğruların yer aldığı kitabın, Kıbrıs Türkü’nün yakın tarihindeki boşluğunu doldurduğunu söyleyen Özkan, “ Bizler yakın tarihe ışık tuttuk” dedi. Ahmet Necati Özkan, Kıbrıs’taki mücadelenin İngiliz sömürge yönetiminde başladığını vurgulayarak, mücadelenin bugün de sürdüğünü aktardı. Özkan, Necati Özkan’ın 1920-1950’li yıllarda çok yönlü bir lider olarak topluma hizmetlerde bulunduğunu da sözlerine ekledi. Kitabın yazarı Ergin Birinci de, Necati Özkan’ın çok yönlü politikacı ve belediyeci olarak hizmetlerde bulunduğunu, 3 dönem Lefkoşa Türk Belediyesi Meclis Üyesi olarak etkin faaliyetlerde bulunduğunu belirtti. Necati Özkan’ın Gazimağusa ile de yakından ilgilendiğini ileten Birinci, “Biz bu külliyatı hazırlamakla topluma iyi bir materyal sunduk” şeklinde konuştu. Birinci, Kıbrıs Türk Halkı’na hizmet veren kişilerin gün ışığına çıkarılması yönündeki çalışmalarının bundan sonra da süreceğini belirterek, bu konuda devletten, kurum ve kuruluşlardan destek beklediklerini söyledi.

Belediye Başkanı Oktay Kayalp da, böyle bir çalışmayı büyük bir takdirle karşıladıklarına değinerek, ülkedeki en önemli eksiklerden birinin yakın tarihin doğru olarak bilinmemesi olduğunu ifade etti. Yakın tarihi yaşayan büyüklerin bir bir göç ettiğini ve bir çok bilginin de yok olduğunu söyleyen Kayalp, “Bu bilgiler bu gibi eserlerle kalıcılaştırılmalı” dedi. 


Festivalden Romantik Veda.. (12.07.2001)
6. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali, Tango Turco'nun Duygu Yüklü Gösterisiyle Sona Erdi
15 Haziran, 2001'den beridir devam eden 6. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali Tango Turco'nun dün akşam Salamis Antik Tiyatro'da gerçekleşen muhteşem gösterisi ile sona erdi. Antik Tiyatro2ya gelen 3 bine yakın sanatsever, Türkçe Tangolar eşliğinde Tango Turco'nun enfes danslarını izleyebilmenin ayrıcalığını yaşadı.

Tango Turco'nun gösterisinden önce festivalin kapanış konuşmasını yapmak üzere sahneye gelen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, geride kalan 6 festivalde uluslararası niteliğin sürekli artırıldığının altını çizdi. Hedeflerinin Akdeniz'de adından söz edilen bir organizasyon yaratmak olduğunu söyleyen Oktay KAYALP, bu hedefin artık gerçekleşmekte olduğunu gururla gözlemlediklerini belirtti. Bu yılki festivalin Amerika'nın en saygın gazetelerinden The New York Times'ta da haber yapıldığını ve uluslararası kültür sanat organizasyonları arasında tanıtıldığını söyleyen Kayalp, "bu yakalanan uluslararası düzeyin somut kanıtıdır" dedi.

Yerel yönetimlerin kentdaşların zorunlu gereksinimlerini karşılamakla görevli, onlara en yakın yönetim birimleri olduğunun altını çizen Kayalp, "bizler kültür sanatı da zorunlu gereksinimler arasında görmekte ve hemşehrilerimize en iyisini sunmaya gayret sarf etmekteyiz" dedi. Geride kalan 6 festivalde 15 farklı ülkeden 90 sanatçı ve topluluğun Kıbrıs'a getirildiğini belirten Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, Festivaldeki ortaklıklarından ve yapıcı işbirliğinden ötürü eski Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mustafa Akıncı'ya, Turizm ve Çevre Bakanı Serdar Denktaş'a ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Özay Oral'a teşekkür etti.

Festival Komitesi üyeleriyle teknik ekiplere de teşekkür ettiği konuşmasında Oktay KAYALP ayrıca, festivale katkıları nedeniyle KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Hayati Güven'e, Limasol Türk Kooperatif Bankası LTD'e, Comtech LTD'e, Kuzey Kıbrıs Turkcell'e, Türkiye iş Bankası'na, Sim Radyo ile Dance FM'e de teşekkür etti.

6. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali'nin kamuoyuna daha iyi bir biçimde duyurulmasına yardımcı olan basın mensuplarına da teşekkür eden Kayalp, festivalin Türkiye'nin saygın gazetelerinin tamamına yakınında ve birçok dergisinde duyurulduğunun ve haberlerinin yayınlandığının da altını çizdi. 5. Festivalin 12 etkinliğini 25 bin kişinin izlediğini de söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, bu yılki 6. Festival dahilindeki 10 etkinliği yaklaşık 26 bin kişinin izlediğini de sözlerine ekledi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP'in konuşmasının ardından sahne alan Tango Turco, unutulmaz Türkçe tangoları izleyenlerin eşliğinde büyük bir coşkuyla seslendirdi. Tangolar eşliğinde sahneye gelen dansçıların nefes kesen gösterileri de izleyenlerin büyük hayranlığını kazandı. Gösteri bitiminde uzun süre sanatçıları ayakta alkışlayan izleyenler, bir tango ve dansla ödüllendirildikten sonra, Salamis Antik Tiyatro'yu mutlu bir şekilde terk etti.

15 Haziran - 11 Temmuz tarikleri arasında gerçekleşen 6. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali'nde Teoman, artis Quartet Vienna, Yıldız Kenter, Sandımay Sokak Tiyatrosu, Okay Temiz, Yıldız İbrahimova, İvo Papazov, Aydın Esen, Telvin Trio (Erkan Oğur, İsmail Soyberk, Turgut Alp Bekoğlu), Joshua Redman Quartet ve Tango Turco gösterileri yer aldı. Giora Feidman konseri ise sanatçının sağlık problemleri nedeniyle yapılamayarak iptal edildi.


Mağusa'dan Bir Dahi Geçti.. (11.07.2001)
6. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali'nde dün akşam muhteşem bir konser gerçekleşti. Son 20 yılın en önemli ve başarılı müzisyeni olarak kabul edilen Joshua Redman, Othello Kalesi'ni dolduran bine yakın müziksevere, belkide bir daha yaşayamayacağı türden, unutulmaz bir gece yaşattı.

Redman, Aaron Goldberg (piyano), Gregory Hutchinson (davul), Reuben Rogers(bas) ile birlikte Joshua Redman Quartet olarak verdikleri konserde dinleyenleri büyüledi. Sahnede kaldıkları iki saate yakın sürede Sunshine gibi cazın artık klasikleşmiş eserleri yanında, son albümü Passage Of Time'den de birbirinden güzel parçaları, dehasını adeta konuştururcasına, peşisıra seslendirdi. Konser bitiminde bitmek bilmez alkışlara kendi tarzlarıyla yorumladıkları bir Beatles parçasıyla yanıt veren The Joshua Redman Quartet, Uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali'nin dünya çapındaki hitleri arasındaki yerini de almış oldu.

Ünlü sanatçıyı dinlemeye gelen hayranları konserden sonra imza alabilmek için kulis önünde uzun kuyruklar oluştururken, bazı hayranlarının da saksofonlarının kamışlarını ünlü sanatçıya imzalatmaları dikkat çekti. Sempatik tavırlarıyla da takdir toplayan The Joshua Redman Quartet üyeleri, konserden sonra festivale davet edilmekten dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek kendilerini dinlemeye gelenlere teşekkür ettiler.

"Son yirmi yıl içindeki en önemli genç müzisyen."
Joshua Redman, müzik kariyerine 1991 yılında başladı. Harvard'tan yeni mezun olduğu zaman bir hukuk kariyeri yapma yerine babası efsanevi saksafoncu Devey Redman ve değerli müzisyenler Charlie Haden, Jack DeJohnette, Elvin Jones ve Paul Motian ile turneye çıkıp kayıt yapmayı tercih etti. Genç Redman 1991 sonbaharında Thelonious Monk Caz Enistitüsünün Saksafon Yarışmasında birincilik ödülünü alarak sansasyon yarattı ve Warner Brothers ile albüm anlaşması yaptı. 1993'da yaptığı Joshua Redman albümünde üç yetenekli çağdaşı, bascı Chiristian Mc Bride, piyanist Kevin Hayes ve davulcu Gregory Hutchinson ile birlikte olan Redman, o günden beri caz dünyasında kendi yeniliğini yarattı. 93 sonlarında yayımlanan Wish albümünde, Redman'ın tenor saksafonu, dev caz müzisyenleri Pat Metheny, Charlie Haden ve Billy Higgins (ki aynı yıl bu genç lider eşiliğinde turneye çıktılar) ile mükemmelleşti. 1994 yılında Redman yeni bir grupla turneye çıktı (piyanist Brad Mehldau, bascı McBride ve davulcu Brian Blade) ve bu dörtlü ile stüdyoya girip kendi bestelerinin yer aldığı ilk albümü olan Moodswing'i kaydetti. 1991 yılında Thelonious Monk Saksafon Yarışmasını kazandığından beri Grammy adayı gösterilen Redman, Downbeat ve Jazziz dergilerinin okuyucu anketinde birincilik elde etti. Aynı zamanda Rollind Stone dergisinin eleştirmenler anketinde iki yıl ard arda yılın caz sanatçısı seçildi. Joshua Redman, ünlü yönetmen Robert Altman'ın uzun metrajlı filmi "Kansas City"nin ve yine bir başka ünlü yönetmen Louis Malle tarafından yönetilen "Vanya 42. Cadde" filminin müziklerinde yer aldı. Joshua'nın kendi albümlerinin altıncısı olan Timeless Tales (for Changing Times)'de yirminci yüzyılın önemli müzisyenlerinin eserlerini sunmayı tercih etti. Kendisini etkileyen bu sanatçıların (Cole Porter, Rodgers ve Hammerstein, Jerome Kern, Irving Berlin, George ve Ira Gershwin, The Beatles, Stevie Wonder, Bob Dylan, Joni Mitchell ve Prince) on parçasını yeniden düzenledi. Bu kayıt şu sanatçılarla gerçekleşti: piyano Brad Mehldau, bas Larry Grenadier ve davul Brian Blade. 

Festival'de eşsiz bir konserle yer alan Joshua Redman Quartet'in, son albümü Passage of Times piyasaya henüz yeni çıktı. Yenilikçi Caz dünyasına hızlı bir giriş yapan Joshua, eleştirmenlere göre bu albümü ile müzikal vizyonunu ve müzikalitesini daha da rafineleştiriyor. Ve şöyle ekleniyor: " Albüme Passage of Time (Zaman Geçidi) adını vermiş olabilir. Ancak hiçbir zaman ayaklarının altındaki çimenlerin büyümesine izin vermiyor."


6. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali'nde Türk Cazı'nın Büyük Buluşması:
T E L V İ N Trio..
(5.07.2001)
6. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali, Telvin Trio'nun dün akşam Othello Kalesi'nde verdiği konserle devam etti. Erkan Oğur, İsmail Soyberk ve Turgut Alp Bekoğlu'ndan kurulu Telvin Trio konseri, kaleyi dolduran seçkin müziksever topluluğunu adeta mest etti. Dinleyicilerin soluğunu tutarak izlediği konserde Erkan Oğur zaman zaman hayretini gizlemeyerek "bizi klasik müzik konserindeymiş gibi dinliyorsunuz" diyerek sevenlerine takıldı.

Konser öncesinde bir kısa bir açıklama yapan grup üyeleri, Anadolu Halk Ezgilerinden yola çıkıp, bunları caz formuna uyarlayarak gerçekleştirmeye çalıştıkları projelerinin sürekli geliştiğini belirttiler. "Zaten bu nedenle yaptığımız işi halden hale geçmek olarak niteliyoruz" diyen ünlü müzisyenler, "sahneye çıkıncaya kadar, aslında ne yapacağımızdan tam da emin olamıyoruz, izleyenlerin katkısı ve bizim ruh halimiz doğaçlamalarımıza yön veriyor ve bazen hiç düşünmediğimiz diyarlara uzanıyoruz" dediler. Konser bitiminde hem izleyenlerin ilgisinden, hem de Othello Kalesi'nin etkileyici atmosferinden çok etkilendiklerini söyleyen Erkan Oğur, "iyi bir konser oldu, biz de dinleyenler de büyük keyif aldı sanıyorum" dedi. Yaklaşık iki buçuk saat aralıksız devam eden konserde, her biri kendi alanında Türkiye'nin en iyisi olan müzisyenler, dinleyenler tarafından uzun süre ayakta alkışlandı. Onlar da ayrıldıkları sahneye tekrardan gelerek, uzun alkışlara Kars yöresinden bir halk ezgisini, kendi tarzları uyarınca yorumlayarak teşekkür ettiler.

Giora Feidman Konseri İptal Edildi.. (5.07.2001)
6. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali'nde 6 Haziran Cuma akşamı Othello Kalesi2nde yapılması planlanan ve biletleri satışa sunulan Giora Feidman konseri, sanatçının geçirmekte olduğu sağlık sorunu nedeniyle zorunlu olarak iptal edildi. Giora Feidman Festival Komitesi'ne gönderdiği yazıda, rahatsızlığı nedeniyle çok istediği halde Kıbrıslı müzikseverlerle bir arada olamayacağını belirterek özür diledi. Festival Komitesi de yaptığı açıklamada, konser iptali nedeniyle festival dostlarından özür diledi ve bilet satın alanların, aldıkları biletlerini iade edebileceklerini bildirdi.

6. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali 9 Temmuz'da, dünyaca ünlü caz sanatçısı Joshua Redman'ın quarteti ile birlikte saat 21:30'da Othello Kalesi'nde vereceği konserle devam edecek.


'Dinleten' ve 'inleten' konser... (4.07.2001/ KIBRIS Gazetesi'nden)

Gazimağusa Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu'nun belki de taçlanmış, en anlamlı, en parlak konseriydi bu...

Konserin en anlamlı özelliği, Türk Sanat Müziği dalında ilk kez yerli bestecilerin eserlerinden oluşan bir program repertuarı içermesiydi. 22 bestecinin 22 pırıl pırıl besteleriydi bunlar...

Ve birçoğu ilk kez dinleniyordu. Kulaklarda yer eden, dillerden düşmeyen popüler şarkılar değildi bunlar... Bir 'halk konseri' için ideal bir repertuar değildi. Gazimağusa Belediyesi ve koro ilgilileri yine bu riski göze almışlardı. Halkı jüri olarak kabul etmişlerdi. Ve müziksever halk da bu 'görevini' hiç aksatmadan yerine getirdi. Her esere gereken değerini alkışlarıyla verdi.

Bankaların katkısı...
Gecenin görkeminde sponsorların da büyük rolü oldu.İki saygın kuruluş Şekerbank Kıbrıs Ltd. ve Limasol Türk Kooperatif Bankası Ltd.'in etkinliğe uygun anlamlı katkıları, gecenin akışı ve önemine ayrı bir duygu ve güzellik ekledi.Şekerbank'ın, üzerinde her bestecinin bestesinin kaydedildiği plaketler yanında, tüm programı iki CD halinde bir araya getirmesi ve bunları birer anı armağanı olarak herkese dağıtması, bu güzellik ve duygunun derin bir ifadesiydi. Limasol Türk Kooperatif Bankası Ltd.'in konserde yer alan besteciler ve bestelerinin notaları ile ilgili olarak hazırladığı kitap ise, olayın kalıcılığı ve sanata verilen değerin bir başka göstergesiydi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, açış konuşmasında amaçları doğrultusunda bilgi verirken değerli iki kuruluşa anlamlı katkılarından dolayı teşekkürlerini sunuyordu. Limasol Türk Kooperatif Bankası Ltd. Yönetim Kurulu Başkanı Gözel Halim ile Şekerbank Kıbrıs Ltd. Genel Müdürü Faik Coşkun da konuşmalarında sanatı teşvik için her türlü yardıma, her zaman hazır olduklarını vurguluyorlardı. Ülkemize konuk olarak gelen Şekerbank Genel Müdürü de plaket dağıtımı sırasında bu duyguları en çarpıcı ve belirgin bir biçimde ifade ediyordu.

Amerika'dan gelen besteci...
Bestecilerimiz sahnede 'el ele' idi.Tuncer Barkut, İlker Kaptanoğlu, Erhan Alihan, Aytaç Çağın, Özkan Pastırmacıoğlu, Baysal Gülboy, Dr. Aytekin Çolakoğlu, Dr. Pembe Debeş, Ahmet Belevi, Neptün Üner, Dr. Arif A. Albayrak, Ulus Yeşilada, Türkay Altay, Ekrem Yeşilada, Şevki Meteci, Kamran Aziz ve Nazife Kunt ile söz yazarları Refet Ergün Erdadaş, Hürmüz Serin, Sadi Erdendoğ ve Mehmet Levent sahnede halkı 'el ele' selamladılar. Konserde eseri okunan merhum besteciler de vardı. Dt. Adnan Hakkı ve Fatih Dölek'in eserleri ayrı bir duygu sahnesi yarattı.

Bu arada ülke dışında yaşayan bestecilerimizin eserleri de programda yer alıyordu. Türkiye'de yaşayan Gültekin Çeki bu bestecilerimizden biriydi. Bir başka bestecimiz, Amerika'da başarılı bir uzman doktor olan Dr. Seçkin Derviş ise, ülkemize gelmişti. Kendi eserini dinlerken ayrı bir duyguya kapıldığı gözlerden kaçmıyordu.

'Ağlatan' final...'
Ulus Yeşilada'nın yönettiği ve Hüseyin Kanatlı'nın sunduğu muhteşem konserin final bölümünde, sahneye, adeta 'ellerde taşınarak' çıkabilen Kamran Aziz, kendi bestesi "Kıbrısım'ı koro eşliğinde söylerken, YDÜ salonunu dolduran halk yine ayaktaydı.Kimse yerine oturmuyordu. Alkışlar dinmek bilmiyordu. Gözlerde duygu birikimi nem vardı.Baştan sona kadar 'dinleten' konser, 'ağlatan', 'inleten' bir sahneye dönüşüyordu.Ve "Kıbrısım" her yeri inletiyordu.Kıbrıslı besteciler layık oldukları değere kavuşmanın sevinci ve gururu içindeydi.


Aydın Esen'in Othello Kalesi'ndeki Konseri Uzun Süre Akıllarda Kalacak..  (30.06.2001)

6. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali kapsamında dün akşam Othello Kalesi'nde sahne alan dünyaca ünlü caz sanatçısı Aydın Esen, kendisine vokalde eşlik eden eşi Randy Esen ile birlikte büyük beğeni topladı. Othello Kalesi'nin dolduran müzikseverlerin soluksuz izlediği konserin büyük bölümünde, Aydın Esen kendisine ait parçalara yer verdi. Eşsiz dehasını sergilediği konserde Randy Esen'le ortaya koyduğu performansa hayran kalan dinleyiciler, konser bitiminde uzun süre iki sanatçıyı ayakta alkışladı. Israrlı alkışlar sonucunda yeniden sahneye gelen Aydın - Randy Esen ikilisi, repertuarlarının en seçkin örneklerinden birini daha dinleyicilerine çalarak sahneden çiçeklerle ayrıldılar. Othello Kalesi'nin bugüne kadar konser verdiği mekanların en etkileyicilerinden birisi olduğunu söyleyen aydın Esen, Kıbrıs'a ikinci kez geldiğini ve aslında daha önce Kıbrıs'a dair hiçbir şey anlamamış olduğunu farkettiğini söyleyerek, fesivali organize edenlere ve dinleyenlerini defalarca teşekkür etti.

6. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali'ne 4 Temmuz Çarçamba günü yine othello Kalesi'nde saat 21:30'da Erkan Oğur & Telvin Trio konseri ile devam edilecek.


Gazimağusa Belediyesi Atatürk Gündüz Çocuk Bakımevi Kreş ve Anaokulu'nda Yılsonu Sergisi ve Karne Heyecanı.. (28.06.2001)
Gazimağusa Belediyesi Atatürk Gündüz Çocuk Bakımevi, Kreş ve Anaokulu'nda yılsonu etkinlikleri yapıldı. Çocukların bütün bir yıl boyunca çeşitli eğitsel faaliyetlerde ortaya çıkardıkları değerler, düzenlenen sergiyle velilerin ve ilgi duyanların ziyaretine açıldı.

Sergi açılışını gerçekleştiren Belediye Başkanı Oktay KAYALP, Gazimağusa Belediyesi Atatürk Gündüz Çocuk Bakımevi, Kreş ve Anaokulu'nun ülkemizdeki bu amaçla inşa edilerek faaliyet gösteren en iyi kuruluşların başında yeraldığını söyleyerek, deneyimli eğitici kadronun himayesinde, çocukların burada çok yönlü bir eğitim öncesi dönem geçirdiklerini belirtti.

Sergi açılışıyla birlikte, yine aynı çatı altında etkinlik gösteren ve bu yıl ilk mezunlarını veren Anaokulu'nda da karne heyecanı yaşandı. İlk mezunlara karnelerini Belediye Başkanı Oktay KAYALP ve öğretmenleri verdi. Karneleriyle birlikte çeşitli hediyeler de alan ilk mezunların sevinci görülmeye değerdi.

Bu arada, yine Atatürk Gündüz Çocuk Bakımevi, Kreşi ve Anaokulu bünyesinde, ilkokul öğrencilerine yönelik olarak Yaz Okulu açılacak. Halen kayıtları devam eden ve Temmuz - Ağustos aylarında açık olacak Yaz Okulu'nda, çeşitli gelişim programları, İngilizce ve bilgisayar dersleri, sinema ve doğa gezileri, tarihi yerlerin ziyaret edilmesi ve yüzme dersleri yer alacak.


Ustalar Ay Işığı Altında Buluştu, Yer Yerinden Oynadı.. (27.06.2001)
6. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali'nde, uzun süre akıllardan çıkmayacak bir buluşma yaşandı. Limasol Türk Kooperatif Bankası'nın katkılarıyla gerçekleşen konserde, Okay Temiz, Yıldız İbrahimova, İvo Papazov, Ahmet Özden ve Rüstem Çembeli; Othello Kalesi'nin büyülü atmosferinde buluşarak, ay ışığı altında onları dinlemeye gelen bini aşkın müziksevere tadına doyulmaz bir müzik ziyafeti verdi.

26 Haziran akşamı Othello Kalesi'nde gerçekleşen "Ustalar Buluşması" her biri kendi alanında en iyi olan sanatçıların geçit törenini andırıyordu. Avrupa, Amerika ve Hindistan'da yaklaşık 3300 konser veren, 350 festivale katılan ve tüm dünyanın biraz hayretle ama büyük bir hayranlıkla dinlediği Okay Temiz, kendi buluşu olan enstrümanları yine kendine özgü yorumuyla adeta konuştururken, Yıldız İbrahimova da, dört oktavlık sesiyle vokal tekniğinin inanılmaz boyutlarına tüm dinleyicileri tanık etti. Öte yandan İvo Papazov da konuşturduğu klarnetiyle bu işin en iyilerinin başında yer aldığını defa defa kanıtladı. Rüstem Çembeli'nin, sesini düğünlerde duymaya alıştığımız davulun, iyi çalındığı zaman, aslında ne kadar harika bir müzik enstrümanı olduğunu öğreten dehası, Ahmet Özden'in konuşan zurnasıyla birleşince, ortaya çıkan şaheser görülmeye değerdi.

Konsere gösterilen yoğun ilgi nedeniyle 850 koltuğun tamamı dolarken, birçok müziksever de ustaların tadına doyulmaz müziğini ayakta izlemek durumunda kaldı. Konserin sonunda bitmek bilmez alkışlar nedeniyle yeniden sahne alan ustalar, cazın olmazsa olmazlarından doğaçlamanın doruğuna çıkarak konsere son noktayı koydular.


Sandımay Sokak Tiyatrosu Kumpanyası Namık Kemal Meydanı'na Yeniden Hayat Verdi.. (26.06.2001)
6. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali, Sandımay Sokak Tiyatrosu Kumpanyası'nın Namık Kemal Meydanı'nda sergilediği "Doğum, Arınma, Ölüm" temasını işleyen oyunuyla devam etti. 25 Haziran Pazartesi akşamı gerçekleşen gösteriyi yaklaşık 1500 kişi büyük beğeniyle izledi. Oyunun sonunda dakikalarca süren alkışlar Sandımay'ın izleyenlerden tam not aldığının da açık kanıtı oldu.

Yaşadığımız dünyayı ifade etmede, sanatsal biçimlerden biri olan Sokak Tiyatrosu, Seyirci-Oyuncu-Mekan ilişkisini, sokağın dinamik yapısında ele alıyor. 1996 yılında kurulan, Türkiye'nin ilk Sokak Tiyatrosu topluluğu Sandımay, kuruluşundan bu yana, Anadolu kültürünün ayrılmaz parçalarını oluşturan, Anadolu uygarlıkları, mitoloji, efsane, ritüel, masal, halk dansları, halk müziği ve Köy Seyirlik oyunlarını, çalışmalarında kaynak olarak kullanıyor.

Gerçekleştirdiği projelerle, Anadolu kültüründen, dünyanın ortak kültürüne ve sesine ulaşmayı ve din, dil, ırk, kültür ayırt etmeden, bütün insanlarla bunu paylaşmayı hedefleyen grup, " Her bitiş, beraberinde bir başlangıcı getirir. Doğa bu döngü üzerine kuruludur. İnsan da doğanın bir parçasıdır. Belki de milyonlarca kez doğduk, yaşadık, öldük ve yeniden doğduk... Ölüm ve yaşam, hiçbir şeye ve hiç kimseye ait bir olgu değildir. Doğanın ve yaşadığımız evrenin, doğal bir sürecidir. Var olan hiçbir şey, yok olmaz, sadece dönüşür." şeklinde ifade ettikleri görüşlerden hareket ederek "Doğum, Arınma, Ölüm" temasını işledikleri oyunlarını hazırlayıp sundular.


Argüden Tenis Turnuvası sonuçlandı.. (24.06.2001)
Gazimağusa'da sponsorluğunu Argüden Air Conditioning Do. Ltd.'nin yaptığı Argüden Tenis Turnuvası 23 Haziran akşamı sonuçlandı.Büyük ilgi gören turnuvanın finallerinde heyecan doruğa çıktı. Kalabalık bir seyirci kitlesi önünde oynanan maçlar zevkli ve kaliteli geçti. Finallerden sonra ödülleri sponsor firma yetkilisi ve G.Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp verdi.
Minikler kız-erkek, yıldızlar kız-erkek ve gençler kız-erkek olmak üzere 6 kategoride yarışan sporculardan final sonuçları şöyle.

Minik erkekler finali: E.Berkay - A. Argüden: 9 - 6
Minik kızlar finali: P. Atun - E. İlgün: 9 - 6
Yıldız erkek finali: S. Bundak - K. Şah: 6-1 / 6-3
Yıldız bayan finali: O. Rogovchenko - F. Çobanoğlu: 9 - 6
Genç erkek finali: Mustafa Ülker - Kutay Ergin: 6-3 / 6- 3
Genç bayan finali: İ.İlerici - H. Tümer: 6-1 / 6-3 

Bu sonuçlarla genç erkeklerde Mustafa İlerici, genç bayanlarda da İ.İlerici şampiyon oldular.


DAÜ Rektörlüğü, İstiklal Caddesi Yayalaştırma Projesi'ne destek belirtti.. (21.06.2001)

Doğu Akdeniz Üniversitesi, Gazimağusa Belediyesi tarafından İstiklal Caddesi'nde gerçekleştirilen yayalaştırmaya yönelik uygulamanın, kültür mozaiğine sahip suriçine olumlu katkı yaptığını belirtti. DAÜ Rektörlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, otoparkların çözümlenmesi ve yaya olarak ulaşım mesafesinin azalmasıyla birlikte yayalaştırma projesinin dünyadaki bir çok örnek doğrultusunda değerlendirildiğinde, İstiklal Caddesi'nde bir dönem durağan boyut kazanan ve sosyal bir olgu olarak nitelendirilen alışveriş aktivitesine hızlı bir ivme kazandıracağı kaydedildi. Açıklamada, temel insan haklarının birer girdisi olan, kültürel kimliği sürdürebilmek, kirlenmemiş, kaliteli bir mimari ve fiziksel çevrede yaşamak ilkeleri ile örtüşen bu uygulamanın kaliteli yaşam alanları yaratarak sürdürülebilir bir çevre yaklaşımına da örnek olduğu ifade edilerek, DAÜ'nün Avrupa'nın bir çok kentinde rastlanan böylesi çağdaş bir yaklaşımı desteklediği vurgulandı.

Yazılı açıklamada suriçindeki çalışmalarından dolayı Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp'a teşekkür eden DAÜ Rektörlüğü, Kayalp'ın suriçinin çehresini yenileyecek bir çok projeye imza atması dileğinde bulundu. Açıklamada, suriçinin tarihi dokusu, mimari ve sanatsal değerdeki örnekleri ile korunup gelecek nesillere sağlıklı bir biçimde teslim etmek zorunda olunan "emanet" bir kültür mirası olduğuna da dikkat çekildi. Gazimağusa'nın gözde alışveriş merkezlerinden İstiklal 

Caddesi,Yayalaştırma Projesi kapsamında araç trafiğine kapatılmış, bu uygulama Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası ile bazı işyeri sahipleri tarafından desteklenirken, bazı esnaflar da alışverişte durgunluğa yol açtığı gerekçesiyle karşı çıkmıştı.


Salamis'te Aşk Başkadır... (21.06.2001)

6. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali'nde Yıldız Kenter'in sahnelediği "Hep Aşk Vardı" adlı oyun izleyenleri adeta büyüledi. Salamis Antik Tiyatro'yu dolduran 3 bini aşkın tiyatro severin soluğunu tutarak izlediği oyunun finalinde "büyük usta" dakikalarca ayakta alkışlandı. 2 saat 45 dakika süren ve büyük sanatçının tek başına rol aldığı oyun, izleyenleri Yıldız Kenter'in sürükleyici yaşam hikayesinin tanığı yaptı.

Yıldız Kenter'in yaşama ve yaşam kaynağı olarak kabul ettiği tiyatroya bağlılığı üzerine kurulu oyunun teması, aynı zamanda sanatçının ne denli güç koşullara rağmen, yaşama ve tiyatroya tutunduğunu da bütün çıplaklığıyla gözler önüne serdi.

Salamis Antik Tiyatro'da büyük bir şölene dönüşen Hep Aşk Vardı oyununun finalinde, alkış sağanağına tutulan sanatçı, defalarca yeniden sahneye gelerek izleyenleri selamladı ve teşekkür etti.

Oyunun yönetmenliğini Yıldız Kenter'le birlikte üstlenen Mehmet Birkiye de, oyundan sonra yaptığı açıklamada, hem büyük ustanın, hem de sahne gerisinde görev üstlenen bütün ekibin, Salamis Antik Tiyatro'yu dolduran izleyenlerden çok etkilendiklerini belirtti.

6. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali 25 Haziran Pazartesi akşamı saat 21:30'da Namık Kemal Meydanı'ndaki Sandımay Sokak tiyatrosu'nun ücretsiz gösterisi ile devam edecek.


Gazimağusa'da adım adım finale yaklaşılıyor.. (22.06.2001)
Gazimağusa'da hafta başında başlayan Argüden Air Conditioning Co. Ltd. Tenis Turnuvası'nda yavaş yavaş finale geliniyor. Gazimağusa Belediyesi Tenis Kulübü'nün organize ettiği turnuvada final maçları yarın oynanacak. Gazimağusa Belediyesi Tenis Kortları'nda önceki gün oynanan maçlarda şu sonuçlar alındı
Y. Yusufoğlu - T. Ertuna: 6 - 0
S. Bundak - İ. Özcoşar: 6 - 3
İ. İlerici - B. Eyupoğlu: 9 - 4
A. Asmacı - M. Eyupğlu: 8 - 9
H. Çakıcı - T. Ergeç: 9 - 0
E. Halkın - J. Çelikörs: E. Halkın hükmen galip
D. Koçak - F. Çobanoğlu: 2 - 6
S. Denizer - M. Nihat: 1 - 6
Özsuylu - O. Rogovchenko: 2 - 6
Günün Programı

Meliz Nihat - Olena Rogovchenko
Pembe Atun - Oxana Rogovchenko
Yusuf yusufoğlu - F.Şentip - E. Berkay galibi
Ç.İzkan - H. Kilim (galibi) - A.Argüden - Y. Öngün (galibi)
Çise Öngün - Elif İlgün
 

Gazimağusa kortlarında heyecan artıyor.. (21.06.2001)

Gazimağusa Belediyesi Tenis Kulübü'nün düzenlediği Argüden Air Conditioning Co. Ltd. Tenis Turnuvası'nda her geçen gün heyecan artıyor. Gazimağusa Belediyesi Tenis Kortları'nda yer alan turnuvada turlar geçildikçe heyecan ve iddianın yükseldiği maçlara ilgi artıyor.

Turnuvada dün alınan sonuçlar şöyle:

F. Şentip- N. Emirzadeoğulları: 6 - 4
T. Nur-H. Kilim: 3 - 6
E. Berkay-H. Çelebi: 6 - 0
Ö. Boyacıoğlu-Z. Sandell: 6 - 1

M. Şemi-M. Yelken: 6 - 2
E. Turgal-O. Ergin: 6 - 3
E. Kırcalılar-E. Katip: 6 - 4
P. Atun-G. Şah: 6 - 1
S. Bendek-İ. Özcoşar: 6 - 3
S. Denizer-S. Akçam: 6 - 1
 

Günün programı
Y. Yusufoğlu - T. Ertuna
K. Şah - M. Hüdaverdi
S. Bundak - E. Kırcalılar
M. Şemi - Ö. Boyacıoğlu
Argüden - Y. Öngün
M. özkal - E. Erturgal
F. Şentip - E. Berkay
H. Kilim - Ç. İzkan
İ. İlerici - B. Eyüpoğlu


Othello Kalesi Müziği Yeniden Keşfetti.. (19.06.2001)
6. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali dün akşam (18 Haziran) Othello Kalesi'nde yapılan Artis Quartet Vienna konseri ile devam etti. Kuzey Kıbrıs Turkcell'in katkılarıyla gerçekleşen konser, dinleyenlerden tam not aldı.

Mozart'ın Klasik quartet repertuarı ile dünyada ünlenen topluluk, Othello Kalesi'ndeki konserinde de, yine Mozart'tan "Don Giovanni" ile Johann Wendt'in stirng quartetinin da aralarında bulunduğu eserleri dinleyenlere sundu. 
Pek çok uluslararası ödülü bulunan grubun konserini büyük bir beğeniyle izleyen dinleyiciler, konser sonunda yoğun alkışlarıyla grubu bir kez daha sahneye davet ederek bir quartet daha seslendirmelerini sağladı.
Ekim 2000'de, Alman "Echo Klassik 2000" tarafından 20. yüzyılın en iyi müzik kayıtları kategorisinde ödüle layık görülen Artis Quartet Vienna grubu üyeleri de, Othello Kalesi'nin mistik atmosferinde konser vermenin kendi performanslarını da olumlu yönde etkilediğini ve dinleyenlerin sıcak ilgisinden de oldukça hoşnut olduklarını belirttiler.

Yıdız Kenter Salamis Antik Tiyatro'da
6. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali 20 Haziran'da Salamis Antik Tiyatro'da Yıldız Kenter'in yazıp oynadığı "Hep Aşk Vardı" adlı oyunla devam edecek. Saat 21:30'da başlayacak olan oyunla, tiyatro severler unutulmaz bir tiyatro şölenine tanıklık edecekler.


Gazimağusa'da tenis heyecanı başladı.. (19.06.2001)
Gazimağusa Belediyesi Tenis Kulübü'nün organize ettiği Argüden Air Conditioning Co Ltd. Tenis Turnuvası önceki gün oynanan maçlarla başladı.
Gazimağusa Belediyesi Tenis Kortları'nda yer alan turnuvanın ilk gün maçlarında alınan sonuçlar şöyle:

10-12 yaş grubu erkek:
T.Nur-T.Başgüller: 6-0
K. Bayraktar-F. Şentip: 0-6
Y. Yusufoğlu-M. Kocatürk: 6-0
T. Ertuna-H.Görün: 6-4
A. Argüden-B. Güveniş: 6-1
Y. Öngün-Y. İlerci: 6-1
Ç. İzkan-B. Sevengül: 6-0
12-14 yaş grubu bayan
Ç. Öngün-S. Hançer: 6-3
İ. Değirmenci - E. İngün: 1-6

Bugün saat 18.00
Aykut Asmacı-Melih Eyüpoğlu
Hüseyin Çakıcı-Türker Ergenç
Ece Halkın-Jale Çelikörz
Derya Koçak-Fatoş Çobanoğlu
Aliye Özsoylu-Olena Rogouctenko
(S.Akçasu-S.Denizer)-Melih Nihat


Gazimağusa tenisçileri tur atladı: 7-0.. (18.06.2001)
Gazimağusa Belediyesi Tenis Kulübü, Adana'da oynadığı rövanş karşılaşmasında Adana Atlı Spor Kulübü'nü 7-0 yenerek Türkiye 2.Ligi play-off maçlarına katılma hakkı elde etti. Gazimağusa'da oynanan ilk karşılaşmayı Gazimağusa Belediyesi 6-1 kazanmıştı. Adana'da fırtına gibi esen Mehmet Sonat, Sercan Erozan, Hasan Gazioğlu, Mustafa Ülker, Çağın Öztenay'dan oluşan Gazimağusa Belediyesi tenisçileri, oynadıkları 5 tek ve 2 çift maçın tamamını kazandı. Gazimağusa Belediyesi Tenis Kulübü, 13-19 Ağustos tarihleri arasında oynanacak 2.Lig play-off maçlarında mücadele edecek.

Gazimağusa tenisle coşacak.. (17.06.2001)

Gazimağusa Belediyesi'nin düzenlediği Argüden Air Conditioning Co Ltd. Tenis Turnuvası, 18-28 Haziran tarihleri arasında yapılıyor.Gazimağusa Belediyesi Tenis Kortları'nda 18 Haziran Pazartesi günü saat 18.00'de başlayacak turnuva 12 yaş altı, 12-14 yaş grubu ve 14-16 yaş grubu kategorilerinde yapılacak. Gazimağusa Belediyesi Tenis Kulübü yöneticilerinden Hüda Baykur yaptığı açıklamada, ülkemizde yaşanan ekonomik kriz nedeniyle bir çok firmanın organizasyonlarını ertelemek zorunda kaldıklarını belirterek, böyle bir ortamda turnuva düzenleyen Argüden Air Conditioning Co Ltd.'ye teşekkür etti.
 

18 Haziran Pazartesi günü yapılacak maçların programı şöyle:
K. Bayraktar-F. Şentip
Y. Yusufoğlu-M. Kocatürk
H. Çelebi-E. Berkay
Y. Öngün-Y. İlerci
P. Atun-G. Şah
Ç. Öngün- S. Hançer
T. Nur-T. Beşgüller
T. Ertuna-H. Görün
A. Argüden-B. Güveniş
Buğray-Ç. İzkan
M. Ramazan-O. Rogovchhenko
G. Değirmenci-E. İlgün


6. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat Ve Turizm Festivali Başladı.. (16.06.2001)
Binlerce Kişi Festival Açılışını Teoman'a Eşlik Ederek Gerçekleştirdi...

KKTC'nin en büyük Kültür Sanat organizasyonu olan Uluslararası Mağusa Kültür Sanat Ve Turizm Festivali başladı. Gazimağusa Belediyesi'yle birlikte, Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Turizm ve Çevre Bakanlığı'nın ortaklaşa düzenlediği Festival'in açılışı, dün akşam ünlü Rock yıldızı Teoman'ın Namık Kemal Meydanı'nda verdiği unutulmaz konserle gerçekleşti.

15 binden fazla kişinin katılımıyla gerçekleşen festival açılışında Teoman, sahnede kaldığı iki saat boyunca, birbirinden güzel parçalarını çok büyük bir vokal grubuyla birlikte seslendirdi.

Teoman Konseri'nden önce festival'in açılışı için DAÜ Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Gürkan Doğan, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP ve Turizm ve Çevre Bakanı Serdar Denktaş sahneye çıkarak kısa birer konuşma yaptılar.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP yaptığı konuşmada, Uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali'nin Akdeniz'de söz sahibi bir festival haline geldiğini söyleyerek, geçmişte ortaya koydukları hedefleri aştıklarını ve artık festivali Dünyada sözü edilen bir festival haline getirme hedefine doğru ilerlediklerini belirtti. Kayalp, festival'e katkı yapan bütün kurum ve kuruluşlara da teşekkür ettiği konuşmasında, Gazimağusa'nın ülkenin kültür başkenti olmak yanında Akdeniz'in de önemli kültür-sanat merkezlerinden birisi olduğunun altını çizdi. Festivalin her yıl daha da fazla izleyiciye hitap ettiğini de söyleyen Oktay KAYALP, "sırf festivali izlemek üzere Kıbrıs'a gelen yabancıların da sayısı her geçen yılla birlikte artıyor" dedi.


Konuşmaların ardından saat 22:00'de sahne alan Teoman, gece yarısına kadar süren konseri boyunca şarkılarını onu dinlemeye gelen 15 bini aşkın kişiyle birlikte seslendirdi. Coşku ve heyecanın doruğa ulaştığı konserde zaman zaman bayılanlar da oldu. Gazimağusa Belediyesi'nin başarılı organizasyonu sayesinde hiç bir üzücü olayın yaşanmadığı Teoman konseri başladığı gibi, coşkulu bir biçimde son buldu.

 


Bir Sergi: "Eski Mekana Yeni Can".. (10.06.2001)

Tarihi Gazimağusa Bandabulya Binasına getirilen tematik proje yaklaşımlarını içeren "ESKİ MEKANA YENİ CAN" adlı sergi, Suriçi'ndeki tarihi Kapalı Pazar'da bugün açıldı. Sergi, tüm gün boyunca ziyaretçilerine açık olacak. Gazimağusa Belediyesi'nin katkılarıyla açılan sergi, Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin hazırladığı projelerden oluşuyor.

"Geçmişimize ait tüm değerler, aslında geleceğimizin zenginliğidir. Bu değerler kültürümüze ait tüm gerçeklerin göstergesi olabilecek her şeydir. Bazen bir köy iken, bazen bir sokak olabiliyor, bazen de bir bina... Aslında yerinde sessizce duran bir bina, tarihimiz, kültürümüz hakkında ne kadar çok şey söylemektedir de bunu çoğu zaman fark etmeyiz. Rengi, dokusu, çizgisi... Bütün bunlar, onun ait olduğu kültür grubunun sesini oluşturmaktadır. Onlar her zaman o insanların duygularının göstergesi olmuşlardır. Doğu Akdeniz Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü, Arch 306 Öğrenci Projeleri Sergisi, işte böyle bir binaya, sahipleri tarafından terk edilmişliğinin hüznünü yaşayan bir binaya yönelmektedir."

Gazimağusa Belediyesi'nden Yeni bir Kavşak Düzenlemesi.. (10.06.2001)
Gazimağusa Belediyesi, Karakol Bölgesi'nden İsmet İnönü Bulvarı'na (Salamis Yolu) çıkılan kavşakta yeni bir düzenlemeyi hizmete soktu.

Yeni düzenlemeye göre, Cahit Sıtkı Tarancı Caddesi'nin (Gülseren Yolu) İsmet İnönü Bulvarı'na çıkış noktasında üç ayrı giriş ve çıkış noktası oluşturularak şeritlere ayrıldı. Bu düzenlemeyle, Cahit Sıtkı Tarancı Caddesi'nden İsmet İnönü Bulvarı'na çıkışta, sağa dönüş yasaklanarak, trafik sola zorunlu istikamet şeklinde düzenlendi. İsmet İnönü Bulvarından Cahit Sıtkı Tarancı Caddesine girişler ise iki yönlü olarak farklı şeritlerden sağlanacak. Buna göre, DAÜ istikametinden gelenlerle, Sakarya istikametinden gelenler, caddeye kendilerine ait şeritlerden giriş yapacaklar. Cahit Sıtkı Tarancı Caddesi'nden gelip DAÜ istikametine gitmek isteyenler ise ya kavşaktan hemen önce, sağa ayrılarak Faiz Kaymak Caddesi'ni kullanacaklar, veya kavşaktan sola ayrılarak Sakarya Çemberi aracılığıyla DAÜ istikametine gidecekler.

Yeni kavşak düzenlemesinin Trafik Müdürlüğü ile istişare içinde yapıldığına değinen Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birimi yetkilileri, söz konusu kavşakta trafiğin akış yönüne ters çıkışların sık sık kazalara neden olduğunu belirterek, yeni düzenlemeyle, bütün giriş ve çıkışların trafiğin doğal akışına uygun hale getirildiğinin altını çizdiler. Yeni kavşak düzenlemesinin daha deneme uygulamalarında bile trafiği büyük ölçüde rahatlattığını söyleyen yetkililer, buna bağlı olarak kazalarda da azalma olacağını açıkladılar.


Gazimağusa Belediyesi Tenis Kulübü Türkiye Liglerine Kabul Edildi.. (08.06.2001)
Gazimağusa Belediyesi Tenis Kulübü, Türkiye Tenis Federasyonu tarafından 2. Lig Play Off ön eleme grubuna kabul edildi. İlk maçına yarın Adana'da çıkacak olan Gazimağusa Belediyesi Tenis Kulübü, başarılı olması halinde Play Off karşılaşmalarına devam hakkını elde edecek.
 

Yarın (9/6/2001) Adana atlı Spor Kulübü ile yapacağı karşılaşma için tüm hazırlıklarını tamamlayan Gazimağusa Belediyesi Tenis Kulübü takımı, maç saatini beklemeye başladı. Bu hafta sonu Adana Atlı Spor Kulübü ile Gazimağusa Belediyesi Tenis Kortlarında yapılacak karşılaşmaların rövanşları ise, 16 Haziran Cumartesi günü Adana'da yapılacak.

Gazimağusa Belediyesi Tenis Kulübü Başkanı Server Erozan ile birlikte, sporcular Sercan Erozan, Hasan Gazioğlu, Mehmet Sonat, Çağın Öztenay ve Mustafa Ülker rövanş karşılaşmaları için 15 Haziran'da Adana'ya gidecek. Karşılaşmalar 16 Haziran'da gerçekleşecek.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, sporculara başarı dileyerek, uzun çalışmalar sonucunda ulaştıkları noktanın gurur verici olduğunu belirterek, Gazimağusa Belediyesi Tenis Kulübü takımının daha büyük başarılara ulaşacak potansiyeli taşıdığını söyledi.


Mağusa'da Yine Su Sorunu.. (06.06.2001)
Gazimağusa’ya Güzelyurt Kumköy tesislerinden yeterince su gönderilememesi nedeniyle susuzluk yeniden baş gösterdi.

Bir haftadır yeterince su alamayan Gazimağusa’da su dağıtım programı da uygulanamıyor. Devlet Su İşleri dairesi yetkililerinden alınan bilgiye göre, Gazimağusa’ya verilen su miktarının artırılabilmesi için çalışmalar devam ediyor. Yapılan açıklamaya göre, çalışmaların normal seyretmesi halinde Gazimağusa’ya bu akşamdan itibaren yeniden yeterli ve düzenli su verilebilecek.

Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birimi yetkilileri, Devlet Su İşleri Dairesi’nden, bu akşamdan itibaren yeterli su alınabileceğini öğrendiklerini söylediler.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Belediye Başkanı Oktay KAYALP, yaz mevsiminin başlamasıyla birlikte su talebinin arttığına dikkat çekerek, kaynakların yetersizliği nedeniyle bu talebe yanıt verebilmek için azami çaba sarf ettiklerini belirtti. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, suyun idareli kullanılmasının, sıcak yaz aylarında yaşanması olası sıkıntıları da asgari düzeyde tutacak ana unsur olduğunu sözlerine ekledi.


Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu'ndan bir ilk Kıbrıslı bestecilerin eserleri, Othello Kalesi'nde seslendirilecek. (04.06.2001)
Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu, bir ilke imza atarak tamamen Kıbrıslı Türk bestecilere ait eserleri seslendireceği bir Türk müziği konseri veriyor."Kıbrıslı Bestecilerle El Ele" sloganıyla seslendirilecek Kıbrıslı bestecilere ait nağmeler, Othello Kalesi'nin otantik ortamında yankılanacak. Şef Ulus Yeşilada yönetimindeki Gazimağusa Türk Müziği Korosu'nun Türk müziği ziyafeti, yarın akşam (5 Haziran) gerçekleşecek. Konser, saat 21.00'de başlayacak. Koro, Dr. Adnan Hakkı, Ahmet Belevi, Dr. Arif Albayrak, Aytaç Çağın, Dr. Aytekin Çolakoğlu, Baysal Gülboy, Ekrem Yeşilada, Erhan Alihan, Fatih Dölek, Gültekin Çeki, İlker Kaptanoğlu, Kamran Aziz, Nazife Kunt, Neptün Üner, Özkan Pastırmacıoğlu, Dr. Pembe Debeş, Şevki Mehmet, Türkay Altay, Tuncer Barkut ve Ulus Yeşilada'ya ait besteleri seslendirecek. Konser biletleri, Sezin ve Zeynep eczaneleri ile Gazimağusa Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi'nde satışa sunuldu. Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu'nun Kıbrıslı Türk bestecilerin eserlerini seslendireceği konseri, tarihi belli olmamakla birlikte Lefkoşa'da da tekrarlanacak.

Kitapçık ve CD
Bu arada, konserde seslendirilecek tüm eserlerin notalarının yer aldığı bir de kitapçık hazırlandı. Türk müziği tutkunlarının ilgisini çekecek kitapçığın basımı, Limasol Türk Kooperatif Bankası sponsorluğunda yapıldı. Konserin bir de CD'si hazırlanacak. CD ve plaketlerin hazırlanmasına ise Şekerbank sponsor oldu. Mez-Koop Bankası ve Estetik mağazası da konserin gerçekleşmesine katkı yaptı.


Gazimağusa Belediyesi'nde Toplu iş Sözleşmesi.. (01.06.2001)
Gazimağusa Belediyesi ile Gazimağusa Belediyesi'nde örgütlü bulunan Mağusa Türk Genel İş Sendikası arasında bugün düzenlenen imza töreniyle 1 Ocak 2001 - 31 Aralık 2002 dönemini içeren Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı.

İmzalanan sözleşme ile, 2001 yılının bütünü ile 2002 yılının tamamında Gazimağusa Belediyesi çalışanlarının maaş ve özlük haklarında pek çok iyileştirme ve düzenlemeler yapıldı. Çalışanlar sözleşme ile yan haklarına artış sağlarken, 1 Ocak 2002'den geçerli olmak üzere de, kök ücretlerine artış sağladılar. Bu arada, sadece evli personel ile 35 yaşın üzerindeki bekar personelin yararlandığı aile yardımı da 1 Ocak 2001 tarihinden itibaren ayrım yapılmaksızın tüm personele eşit olarak uygulanacak. İmzalanan toplu iş sözleşmesi uyarınca yan haklar da Düz İşçi 8'in maaşına endekslenerek enflasyon etkisi yan haklara ödeme dönemlerinde otomatik olarak yansıtılacak.

İmza töreninde Konuşan sendika Başkanı Ahmet Öztenay, Gazimağusa Belediyesi'nin tüm olanaklarını zorlayarak, yaşanan ekonomik krize rağmen çalışanları krize ezdirmediği için Belediye Başkanı Oktay KAYALP'a çalışanlar adına teşekkür etti.

İmzalanan Toplu iş Sözleşmesi'nin çalışanlara önemli avantajlar sağladığını söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, yaşanan ekonomik sıkıntıları da göz önünde bulundurarak, çalışanlarını olanaklar ölçüsünde azami koruyacak özveride bulunduklarını belirtti. Belediyeler Yasası'nda gerekli düzenlemelerin halen yapılmamış olduğundan Gazimağusa Belediyesi'nin gelirlerinde ciddi daralmalar olduğunu ancak bu olumsuzluğa rağmen, çalışanlara resmi enflasyon rakamlarının üzerinde artış verdiklerini de sözlerine ekledi. Kayalp, "geçmişte olduğu gibi, bugün de çalışanlarımızı azami ölçüde mutlu edecek özverilerde bulunduk, Bu en zor koşullar altında dahi onları ortada bırakmadık ve bundan sonra da bırakmayacağız". Diyerek, gelecekte de enflasyon etkilerini olabildiğince hafifletecek iyileştirmeleri gönül rahatlığıyla çalışanlarına verdiklerinin altını çizdi.


ANASAYFA

 

Aydın Esen'in Othello Kalesi'ndeki Konseri Uzun Süre Akıllarda Kalacak..  (30.06.2001)

6. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali kapsamında dün akşam Othello Kalesi'nde sahne alan dünyaca ünlü caz sanatçısı Aydın Esen, kendisine vokalde eşlik eden eşi Randy Esen ile birlikte büyük beğeni topladı. Othello Kalesi'nin dolduran müzikseverlerin soluksuz izlediği konserin büyük bölümünde, Aydın Esen kendisine ait parçalara yer verdi. Eşsiz dehasını sergilediği konserde Randy Esen'le ortaya koyduğu performansa hayran kalan dinleyiciler, konser bitiminde uzun süre iki sanatçıyı ayakta alkışladı. Israrlı alkışlar sonucunda yeniden sahneye gelen Aydın - Randy Esen ikilisi, repertuarlarının en seçkin örneklerinden birini daha dinleyicilerine çalarak sahneden çiçeklerle ayrıldılar. Othello Kalesi'nin bugüne kadar konser verdiği mekanların en etkileyicilerinden birisi olduğunu söyleyen aydın Esen, Kıbrıs'a ikinci kez geldiğini ve aslında daha önce Kıbrıs'a dair hiçbir şey anlamamış olduğunu farkettiğini söyleyerek, fesivali organize edenlere ve dinleyenlerini defalarca teşekkür etti.

6. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali'ne 4 Temmuz Çarçamba günü yine othello Kalesi'nde saat 21:30'da Erkan Oğur & Telvin Trio konseri ile devam edilecek.


Gazimağusa Belediyesi Atatürk Gündüz Çocuk Bakımevi Kreş ve Anaokulu'nda Yılsonu Sergisi ve Karne Heyecanı.. (28.06.2001)
Gazimağusa Belediyesi Atatürk Gündüz Çocuk Bakımevi, Kreş ve Anaokulu'nda yılsonu etkinlikleri yapıldı. Çocukların bütün bir yıl boyunca çeşitli eğitsel faaliyetlerde ortaya çıkardıkları değerler, düzenlenen sergiyle velilerin ve ilgi duyanların ziyaretine açıldı.

Sergi açılışını gerçekleştiren Belediye Başkanı Oktay KAYALP, Gazimağusa Belediyesi Atatürk Gündüz Çocuk Bakımevi, Kreş ve Anaokulu'nun ülkemizdeki bu amaçla inşa edilerek faaliyet gösteren en iyi kuruluşların başında yeraldığını söyleyerek, deneyimli eğitici kadronun himayesinde, çocukların burada çok yönlü bir eğitim öncesi dönem geçirdiklerini belirtti.

Sergi açılışıyla birlikte, yine aynı çatı altında etkinlik gösteren ve bu yıl ilk mezunlarını veren Anaokulu'nda da karne heyecanı yaşandı. İlk mezunlara karnelerini Belediye Başkanı Oktay KAYALP ve öğretmenleri verdi. Karneleriyle birlikte çeşitli hediyeler de alan ilk mezunların sevinci görülmeye değerdi.

Bu arada, yine Atatürk Gündüz Çocuk Bakımevi, Kreşi ve Anaokulu bünyesinde, ilkokul öğrencilerine yönelik olarak Yaz Okulu açılacak. Halen kayıtları devam eden ve Temmuz - Ağustos aylarında açık olacak Yaz Okulu'nda, çeşitli gelişim programları, İngilizce ve bilgisayar dersleri, sinema ve doğa gezileri, tarihi yerlerin ziyaret edilmesi ve yüzme dersleri yer alacak.


Ustalar Ay Işığı Altında Buluştu, Yer Yerinden Oynadı.. (27.06.2001)
6. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali'nde, uzun süre akıllardan çıkmayacak bir buluşma yaşandı. Limasol Türk Kooperatif Bankası'nın katkılarıyla gerçekleşen konserde, Okay Temiz, Yıldız İbrahimova, İvo Papazov, Ahmet Özden ve Rüstem Çembeli; Othello Kalesi'nin büyülü atmosferinde buluşarak, ay ışığı altında onları dinlemeye gelen bini aşkın müziksevere tadına doyulmaz bir müzik ziyafeti verdi.

26 Haziran akşamı Othello Kalesi'nde gerçekleşen "Ustalar Buluşması" her biri kendi alanında en iyi olan sanatçıların geçit törenini andırıyordu. Avrupa, Amerika ve Hindistan'da yaklaşık 3300 konser veren, 350 festivale katılan ve tüm dünyanın biraz hayretle ama büyük bir hayranlıkla dinlediği Okay Temiz, kendi buluşu olan enstrümanları yine kendine özgü yorumuyla adeta konuştururken, Yıldız İbrahimova da, dört oktavlık sesiyle vokal tekniğinin inanılmaz boyutlarına tüm dinleyicileri tanık etti. Öte yandan İvo Papazov da konuşturduğu klarnetiyle bu işin en iyilerinin başında yer aldığını defa defa kanıtladı. Rüstem Çembeli'nin, sesini düğünlerde duymaya alıştığımız davulun, iyi çalındığı zaman, aslında ne kadar harika bir müzik enstrümanı olduğunu öğreten dehası, Ahmet Özden'in konuşan zurnasıyla birleşince, ortaya çıkan şaheser görülmeye değerdi.

Konsere gösterilen yoğun ilgi nedeniyle 850 koltuğun tamamı dolarken, birçok müziksever de ustaların tadına doyulmaz müziğini ayakta izlemek durumunda kaldı. Konserin sonunda bitmek bilmez alkışlar nedeniyle yeniden sahne alan ustalar, cazın olmazsa olmazlarından doğaçlamanın doruğuna çıkarak konsere son noktayı koydular.


Sandımay Sokak Tiyatrosu Kumpanyası Namık Kemal Meydanı'na Yeniden Hayat Verdi.. (26.06.2001)
6. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali, Sandımay Sokak Tiyatrosu Kumpanyası'nın Namık Kemal Meydanı'nda sergilediği "Doğum, Arınma, Ölüm" temasını işleyen oyunuyla devam etti. 25 Haziran Pazartesi akşamı gerçekleşen gösteriyi yaklaşık 1500 kişi büyük beğeniyle izledi. Oyunun sonunda dakikalarca süren alkışlar Sandımay'ın izleyenlerden tam not aldığının da açık kanıtı oldu.

Yaşadığımız dünyayı ifade etmede, sanatsal biçimlerden biri olan Sokak Tiyatrosu, Seyirci-Oyuncu-Mekan ilişkisini, sokağın dinamik yapısında ele alıyor. 1996 yılında kurulan, Türkiye'nin ilk Sokak Tiyatrosu topluluğu Sandımay, kuruluşundan bu yana, Anadolu kültürünün ayrılmaz parçalarını oluşturan, Anadolu uygarlıkları, mitoloji, efsane, ritüel, masal, halk dansları, halk müziği ve Köy Seyirlik oyunlarını, çalışmalarında kaynak olarak kullanıyor.

Gerçekleştirdiği projelerle, Anadolu kültüründen, dünyanın ortak kültürüne ve sesine ulaşmayı ve din, dil, ırk, kültür ayırt etmeden, bütün insanlarla bunu paylaşmayı hedefleyen grup, " Her bitiş, beraberinde bir başlangıcı getirir. Doğa bu döngü üzerine kuruludur. İnsan da doğanın bir parçasıdır. Belki de milyonlarca kez doğduk, yaşadık, öldük ve yeniden doğduk... Ölüm ve yaşam, hiçbir şeye ve hiç kimseye ait bir olgu değildir. Doğanın ve yaşadığımız evrenin, doğal bir sürecidir. Var olan hiçbir şey, yok olmaz, sadece dönüşür." şeklinde ifade ettikleri görüşlerden hareket ederek "Doğum, Arınma, Ölüm" temasını işledikleri oyunlarını hazırlayıp sundular.


Argüden Tenis Turnuvası sonuçlandı.. (24.06.2001)
Gazimağusa'da sponsorluğunu Argüden Air Conditioning Do. Ltd.'nin yaptığı Argüden Tenis Turnuvası 23 Haziran akşamı sonuçlandı.Büyük ilgi gören turnuvanın finallerinde heyecan doruğa çıktı. Kalabalık bir seyirci kitlesi önünde oynanan maçlar zevkli ve kaliteli geçti. Finallerden sonra ödülleri sponsor firma yetkilisi ve G.Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp verdi.
Minikler kız-erkek, yıldızlar kız-erkek ve gençler kız-erkek olmak üzere 6 kategoride yarışan sporculardan final sonuçları şöyle.

Minik erkekler finali: E.Berkay - A. Argüden: 9 - 6
Minik kızlar finali: P. Atun - E. İlgün: 9 - 6
Yıldız erkek finali: S. Bundak - K. Şah: 6-1 / 6-3
Yıldız bayan finali: O. Rogovchenko - F. Çobanoğlu: 9 - 6
Genç erkek finali: Mustafa Ülker - Kutay Ergin: 6-3 / 6- 3
Genç bayan finali: İ.İlerici - H. Tümer: 6-1 / 6-3 

Bu sonuçlarla genç erkeklerde Mustafa İlerici, genç bayanlarda da İ.İlerici şampiyon oldular.


DAÜ Rektörlüğü, İstiklal Caddesi Yayalaştırma Projesi'ne destek belirtti.. (21.06.2001)

Doğu Akdeniz Üniversitesi, Gazimağusa Belediyesi tarafından İstiklal Caddesi'nde gerçekleştirilen yayalaştırmaya yönelik uygulamanın, kültür mozaiğine sahip suriçine olumlu katkı yaptığını belirtti. DAÜ Rektörlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, otoparkların çözümlenmesi ve yaya olarak ulaşım mesafesinin azalmasıyla birlikte yayalaştırma projesinin dünyadaki bir çok örnek doğrultusunda değerlendirildiğinde, İstiklal Caddesi'nde bir dönem durağan boyut kazanan ve sosyal bir olgu olarak nitelendirilen alışveriş aktivitesine hızlı bir ivme kazandıracağı kaydedildi. Açıklamada, temel insan haklarının birer girdisi olan, kültürel kimliği sürdürebilmek, kirlenmemiş, kaliteli bir mimari ve fiziksel çevrede yaşamak ilkeleri ile örtüşen bu uygulamanın kaliteli yaşam alanları yaratarak sürdürülebilir bir çevre yaklaşımına da örnek olduğu ifade edilerek, DAÜ'nün Avrupa'nın bir çok kentinde rastlanan böylesi çağdaş bir yaklaşımı desteklediği vurgulandı.

Yazılı açıklamada suriçindeki çalışmalarından dolayı Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp'a teşekkür eden DAÜ Rektörlüğü, Kayalp'ın suriçinin çehresini yenileyecek bir çok projeye imza atması dileğinde bulundu. Açıklamada, suriçinin tarihi dokusu, mimari ve sanatsal değerdeki örnekleri ile korunup gelecek nesillere sağlıklı bir biçimde teslim etmek zorunda olunan "emanet" bir kültür mirası olduğuna da dikkat çekildi. Gazimağusa'nın gözde alışveriş merkezlerinden İstiklal 

Caddesi,Yayalaştırma Projesi kapsamında araç trafiğine kapatılmış, bu uygulama Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası ile bazı işyeri sahipleri tarafından desteklenirken, bazı esnaflar da alışverişte durgunluğa yol açtığı gerekçesiyle karşı çıkmıştı.


Salamis'te Aşk Başkadır... (21.06.2001)

6. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali'nde Yıldız Kenter'in sahnelediği "Hep Aşk Vardı" adlı oyun izleyenleri adeta büyüledi. Salamis Antik Tiyatro'yu dolduran 3 bini aşkın tiyatro severin soluğunu tutarak izlediği oyunun finalinde "büyük usta" dakikalarca ayakta alkışlandı. 2 saat 45 dakika süren ve büyük sanatçının tek başına rol aldığı oyun, izleyenleri Yıldız Kenter'in sürükleyici yaşam hikayesinin tanığı yaptı.

Yıldız Kenter'in yaşama ve yaşam kaynağı olarak kabul ettiği tiyatroya bağlılığı üzerine kurulu oyunun teması, aynı zamanda sanatçının ne denli güç koşullara rağmen, yaşama ve tiyatroya tutunduğunu da bütün çıplaklığıyla gözler önüne serdi.

Salamis Antik Tiyatro'da büyük bir şölene dönüşen Hep Aşk Vardı oyununun finalinde, alkış sağanağına tutulan sanatçı, defalarca yeniden sahneye gelerek izleyenleri selamladı ve teşekkür etti.

Oyunun yönetmenliğini Yıldız Kenter'le birlikte üstlenen Mehmet Birkiye de, oyundan sonra yaptığı açıklamada, hem büyük ustanın, hem de sahne gerisinde görev üstlenen bütün ekibin, Salamis Antik Tiyatro'yu dolduran izleyenlerden çok etkilendiklerini belirtti.

6. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali 25 Haziran Pazartesi akşamı saat 21:30'da Namık Kemal Meydanı'ndaki Sandımay Sokak tiyatrosu'nun ücretsiz gösterisi ile devam edecek.


Gazimağusa'da adım adım finale yaklaşılıyor.. (22.06.2001)
Gazimağusa'da hafta başında başlayan Argüden Air Conditioning Co. Ltd. Tenis Turnuvası'nda yavaş yavaş finale geliniyor. Gazimağusa Belediyesi Tenis Kulübü'nün organize ettiği turnuvada final maçları yarın oynanacak. Gazimağusa Belediyesi Tenis Kortları'nda önceki gün oynanan maçlarda şu sonuçlar alındı
Y. Yusufoğlu - T. Ertuna: 6 - 0
S. Bundak - İ. Özcoşar: 6 - 3
İ. İlerici - B. Eyupoğlu: 9 - 4
A. Asmacı - M. Eyupğlu: 8 - 9
H. Çakıcı - T. Ergeç: 9 - 0
E. Halkın - J. Çelikörs: E. Halkın hükmen galip
D. Koçak - F. Çobanoğlu: 2 - 6
S. Denizer - M. Nihat: 1 - 6
Özsuylu - O. Rogovchenko: 2 - 6
Günün Programı

Meliz Nihat - Olena Rogovchenko
Pembe Atun - Oxana Rogovchenko
Yusuf yusufoğlu - F.Şentip - E. Berkay galibi
Ç.İzkan - H. Kilim (galibi) - A.Argüden - Y. Öngün (galibi)
Çise Öngün - Elif İlgün
 

Gazimağusa kortlarında heyecan artıyor.. (21.06.2001)

Gazimağusa Belediyesi Tenis Kulübü'nün düzenlediği Argüden Air Conditioning Co. Ltd. Tenis Turnuvası'nda her geçen gün heyecan artıyor. Gazimağusa Belediyesi Tenis Kortları'nda yer alan turnuvada turlar geçildikçe heyecan ve iddianın yükseldiği maçlara ilgi artıyor.

Turnuvada dün alınan sonuçlar şöyle:

F. Şentip- N. Emirzadeoğulları: 6 - 4
T. Nur-H. Kilim: 3 - 6
E. Berkay-H. Çelebi: 6 - 0
Ö. Boyacıoğlu-Z. Sandell: 6 - 1

M. Şemi-M. Yelken: 6 - 2
E. Turgal-O. Ergin: 6 - 3
E. Kırcalılar-E. Katip: 6 - 4
P. Atun-G. Şah: 6 - 1
S. Bendek-İ. Özcoşar: 6 - 3
S. Denizer-S. Akçam: 6 - 1
 

Günün programı
Y. Yusufoğlu - T. Ertuna
K. Şah - M. Hüdaverdi
S. Bundak - E. Kırcalılar
M. Şemi - Ö. Boyacıoğlu
Argüden - Y. Öngün
M. özkal - E. Erturgal
F. Şentip - E. Berkay
H. Kilim - Ç. İzkan
İ. İlerici - B. Eyüpoğlu


Othello Kalesi Müziği Yeniden Keşfetti.. (19.06.2001)
6. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali dün akşam (18 Haziran) Othello Kalesi'nde yapılan Artis Quartet Vienna konseri ile devam etti. Kuzey Kıbrıs Turkcell'in katkılarıyla gerçekleşen konser, dinleyenlerden tam not aldı.

Mozart'ın Klasik quartet repertuarı ile dünyada ünlenen topluluk, Othello Kalesi'ndeki konserinde de, yine Mozart'tan "Don Giovanni" ile Johann Wendt'in stirng quartetinin da aralarında bulunduğu eserleri dinleyenlere sundu. 
Pek çok uluslararası ödülü bulunan grubun konserini büyük bir beğeniyle izleyen dinleyiciler, konser sonunda yoğun alkışlarıyla grubu bir kez daha sahneye davet ederek bir quartet daha seslendirmelerini sağladı.
Ekim 2000'de, Alman "Echo Klassik 2000" tarafından 20. yüzyılın en iyi müzik kayıtları kategorisinde ödüle layık görülen Artis Quartet Vienna grubu üyeleri de, Othello Kalesi'nin mistik atmosferinde konser vermenin kendi performanslarını da olumlu yönde etkilediğini ve dinleyenlerin sıcak ilgisinden de oldukça hoşnut olduklarını belirttiler.

Yıdız Kenter Salamis Antik Tiyatro'da
6. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali 20 Haziran'da Salamis Antik Tiyatro'da Yıldız Kenter'in yazıp oynadığı "Hep Aşk Vardı" adlı oyunla devam edecek. Saat 21:30'da başlayacak olan oyunla, tiyatro severler unutulmaz bir tiyatro şölenine tanıklık edecekler.


Gazimağusa'da tenis heyecanı başladı.. (19.06.2001)
Gazimağusa Belediyesi Tenis Kulübü'nün organize ettiği Argüden Air Conditioning Co Ltd. Tenis Turnuvası önceki gün oynanan maçlarla başladı.
Gazimağusa Belediyesi Tenis Kortları'nda yer alan turnuvanın ilk gün maçlarında alınan sonuçlar şöyle:

10-12 yaş grubu erkek:
T.Nur-T.Başgüller: 6-0
K. Bayraktar-F. Şentip: 0-6
Y. Yusufoğlu-M. Kocatürk: 6-0
T. Ertuna-H.Görün: 6-4
A. Argüden-B. Güveniş: 6-1
Y. Öngün-Y. İlerci: 6-1
Ç. İzkan-B. Sevengül: 6-0
12-14 yaş grubu bayan
Ç. Öngün-S. Hançer: 6-3
İ. Değirmenci - E. İngün: 1-6

Bugün saat 18.00
Aykut Asmacı-Melih Eyüpoğlu
Hüseyin Çakıcı-Türker Ergenç
Ece Halkın-Jale Çelikörz
Derya Koçak-Fatoş Çobanoğlu
Aliye Özsoylu-Olena Rogouctenko
(S.Akçasu-S.Denizer)-Melih Nihat


Gazimağusa tenisçileri tur atladı: 7-0.. (18.06.2001)
Gazimağusa Belediyesi Tenis Kulübü, Adana'da oynadığı rövanş karşılaşmasında Adana Atlı Spor Kulübü'nü 7-0 yenerek Türkiye 2.Ligi play-off maçlarına katılma hakkı elde etti. Gazimağusa'da oynanan ilk karşılaşmayı Gazimağusa Belediyesi 6-1 kazanmıştı. Adana'da fırtına gibi esen Mehmet Sonat, Sercan Erozan, Hasan Gazioğlu, Mustafa Ülker, Çağın Öztenay'dan oluşan Gazimağusa Belediyesi tenisçileri, oynadıkları 5 tek ve 2 çift maçın tamamını kazandı. Gazimağusa Belediyesi Tenis Kulübü, 13-19 Ağustos tarihleri arasında oynanacak 2.Lig play-off maçlarında mücadele edecek.

Gazimağusa tenisle coşacak.. (17.06.2001)

Gazimağusa Belediyesi'nin düzenlediği Argüden Air Conditioning Co Ltd. Tenis Turnuvası, 18-28 Haziran tarihleri arasında yapılıyor.Gazimağusa Belediyesi Tenis Kortları'nda 18 Haziran Pazartesi günü saat 18.00'de başlayacak turnuva 12 yaş altı, 12-14 yaş grubu ve 14-16 yaş grubu kategorilerinde yapılacak. Gazimağusa Belediyesi Tenis Kulübü yöneticilerinden Hüda Baykur yaptığı açıklamada, ülkemizde yaşanan ekonomik kriz nedeniyle bir çok firmanın organizasyonlarını ertelemek zorunda kaldıklarını belirterek, böyle bir ortamda turnuva düzenleyen Argüden Air Conditioning Co Ltd.'ye teşekkür etti.
 

18 Haziran Pazartesi günü yapılacak maçların programı şöyle:
K. Bayraktar-F. Şentip
Y. Yusufoğlu-M. Kocatürk
H. Çelebi-E. Berkay
Y. Öngün-Y. İlerci
P. Atun-G. Şah
Ç. Öngün- S. Hançer
T. Nur-T. Beşgüller
T. Ertuna-H. Görün
A. Argüden-B. Güveniş
Buğray-Ç. İzkan
M. Ramazan-O. Rogovchhenko
G. Değirmenci-E. İlgün


6. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat Ve Turizm Festivali Başladı.. (16.06.2001)
Binlerce Kişi Festival Açılışını Teoman'a Eşlik Ederek Gerçekleştirdi...

KKTC'nin en büyük Kültür Sanat organizasyonu olan Uluslararası Mağusa Kültür Sanat Ve Turizm Festivali başladı. Gazimağusa Belediyesi'yle birlikte, Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Turizm ve Çevre Bakanlığı'nın ortaklaşa düzenlediği Festival'in açılışı, dün akşam ünlü Rock yıldızı Teoman'ın Namık Kemal Meydanı'nda verdiği unutulmaz konserle gerçekleşti.

15 binden fazla kişinin katılımıyla gerçekleşen festival açılışında Teoman, sahnede kaldığı iki saat boyunca, birbirinden güzel parçalarını çok büyük bir vokal grubuyla birlikte seslendirdi.

Teoman Konseri'nden önce festival'in açılışı için DAÜ Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Gürkan Doğan, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP ve Turizm ve Çevre Bakanı Serdar Denktaş sahneye çıkarak kısa birer konuşma yaptılar.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP yaptığı konuşmada, Uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali'nin Akdeniz'de söz sahibi bir festival haline geldiğini söyleyerek, geçmişte ortaya koydukları hedefleri aştıklarını ve artık festivali Dünyada sözü edilen bir festival haline getirme hedefine doğru ilerlediklerini belirtti. Kayalp, festival'e katkı yapan bütün kurum ve kuruluşlara da teşekkür ettiği konuşmasında, Gazimağusa'nın ülkenin kültür başkenti olmak yanında Akdeniz'in de önemli kültür-sanat merkezlerinden birisi olduğunun altını çizdi. Festivalin her yıl daha da fazla izleyiciye hitap ettiğini de söyleyen Oktay KAYALP, "sırf festivali izlemek üzere Kıbrıs'a gelen yabancıların da sayısı her geçen yılla birlikte artıyor" dedi.


Konuşmaların ardından saat 22:00'de sahne alan Teoman, gece yarısına kadar süren konseri boyunca şarkılarını onu dinlemeye gelen 15 bini aşkın kişiyle birlikte seslendirdi. Coşku ve heyecanın doruğa ulaştığı konserde zaman zaman bayılanlar da oldu. Gazimağusa Belediyesi'nin başarılı organizasyonu sayesinde hiç bir üzücü olayın yaşanmadığı Teoman konseri başladığı gibi, coşkulu bir biçimde son buldu.

 


Bir Sergi: "Eski Mekana Yeni Can".. (10.06.2001)

Tarihi Gazimağusa Bandabulya Binasına getirilen tematik proje yaklaşımlarını içeren "ESKİ MEKANA YENİ CAN" adlı sergi, Suriçi'ndeki tarihi Kapalı Pazar'da bugün açıldı. Sergi, tüm gün boyunca ziyaretçilerine açık olacak. Gazimağusa Belediyesi'nin katkılarıyla açılan sergi, Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin hazırladığı projelerden oluşuyor.

"Geçmişimize ait tüm değerler, aslında geleceğimizin zenginliğidir. Bu değerler kültürümüze ait tüm gerçeklerin göstergesi olabilecek her şeydir. Bazen bir köy iken, bazen bir sokak olabiliyor, bazen de bir bina... Aslında yerinde sessizce duran bir bina, tarihimiz, kültürümüz hakkında ne kadar çok şey söylemektedir de bunu çoğu zaman fark etmeyiz. Rengi, dokusu, çizgisi... Bütün bunlar, onun ait olduğu kültür grubunun sesini oluşturmaktadır. Onlar her zaman o insanların duygularının göstergesi olmuşlardır. Doğu Akdeniz Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü, Arch 306 Öğrenci Projeleri Sergisi, işte böyle bir binaya, sahipleri tarafından terk edilmişliğinin hüznünü yaşayan bir binaya yönelmektedir."

Gazimağusa Belediyesi'nden Yeni bir Kavşak Düzenlemesi.. (10.06.2001)
Gazimağusa Belediyesi, Karakol Bölgesi'nden İsmet İnönü Bulvarı'na (Salamis Yolu) çıkılan kavşakta yeni bir düzenlemeyi hizmete soktu.

Yeni düzenlemeye göre, Cahit Sıtkı Tarancı Caddesi'nin (Gülseren Yolu) İsmet İnönü Bulvarı'na çıkış noktasında üç ayrı giriş ve çıkış noktası oluşturularak şeritlere ayrıldı. Bu düzenlemeyle, Cahit Sıtkı Tarancı Caddesi'nden İsmet İnönü Bulvarı'na çıkışta, sağa dönüş yasaklanarak, trafik sola zorunlu istikamet şeklinde düzenlendi. İsmet İnönü Bulvarından Cahit Sıtkı Tarancı Caddesine girişler ise iki yönlü olarak farklı şeritlerden sağlanacak. Buna göre, DAÜ istikametinden gelenlerle, Sakarya istikametinden gelenler, caddeye kendilerine ait şeritlerden giriş yapacaklar. Cahit Sıtkı Tarancı Caddesi'nden gelip DAÜ istikametine gitmek isteyenler ise ya kavşaktan hemen önce, sağa ayrılarak Faiz Kaymak Caddesi'ni kullanacaklar, veya kavşaktan sola ayrılarak Sakarya Çemberi aracılığıyla DAÜ istikametine gidecekler.

Yeni kavşak düzenlemesinin Trafik Müdürlüğü ile istişare içinde yapıldığına değinen Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birimi yetkilileri, söz konusu kavşakta trafiğin akış yönüne ters çıkışların sık sık kazalara neden olduğunu belirterek, yeni düzenlemeyle, bütün giriş ve çıkışların trafiğin doğal akışına uygun hale getirildiğinin altını çizdiler. Yeni kavşak düzenlemesinin daha deneme uygulamalarında bile trafiği büyük ölçüde rahatlattığını söyleyen yetkililer, buna bağlı olarak kazalarda da azalma olacağını açıkladılar.


Gazimağusa Belediyesi Tenis Kulübü Türkiye Liglerine Kabul Edildi.. (08.06.2001)
Gazimağusa Belediyesi Tenis Kulübü, Türkiye Tenis Federasyonu tarafından 2. Lig Play Off ön eleme grubuna kabul edildi. İlk maçına yarın Adana'da çıkacak olan Gazimağusa Belediyesi Tenis Kulübü, başarılı olması halinde Play Off karşılaşmalarına devam hakkını elde edecek.
 

Yarın (9/6/2001) Adana atlı Spor Kulübü ile yapacağı karşılaşma için tüm hazırlıklarını tamamlayan Gazimağusa Belediyesi Tenis Kulübü takımı, maç saatini beklemeye başladı. Bu hafta sonu Adana Atlı Spor Kulübü ile Gazimağusa Belediyesi Tenis Kortlarında yapılacak karşılaşmaların rövanşları ise, 16 Haziran Cumartesi günü Adana'da yapılacak.

Gazimağusa Belediyesi Tenis Kulübü Başkanı Server Erozan ile birlikte, sporcular Sercan Erozan, Hasan Gazioğlu, Mehmet Sonat, Çağın Öztenay ve Mustafa Ülker rövanş karşılaşmaları için 15 Haziran'da Adana'ya gidecek. Karşılaşmalar 16 Haziran'da gerçekleşecek.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, sporculara başarı dileyerek, uzun çalışmalar sonucunda ulaştıkları noktanın gurur verici olduğunu belirterek, Gazimağusa Belediyesi Tenis Kulübü takımının daha büyük başarılara ulaşacak potansiyeli taşıdığını söyledi.


Mağusa'da Yine Su Sorunu.. (06.06.2001)
Gazimağusa’ya Güzelyurt Kumköy tesislerinden yeterince su gönderilememesi nedeniyle susuzluk yeniden baş gösterdi.

Bir haftadır yeterince su alamayan Gazimağusa’da su dağıtım programı da uygulanamıyor. Devlet Su İşleri dairesi yetkililerinden alınan bilgiye göre, Gazimağusa’ya verilen su miktarının artırılabilmesi için çalışmalar devam ediyor. Yapılan açıklamaya göre, çalışmaların normal seyretmesi halinde Gazimağusa’ya bu akşamdan itibaren yeniden yeterli ve düzenli su verilebilecek.

Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birimi yetkilileri, Devlet Su İşleri Dairesi’nden, bu akşamdan itibaren yeterli su alınabileceğini öğrendiklerini söylediler.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Belediye Başkanı Oktay KAYALP, yaz mevsiminin başlamasıyla birlikte su talebinin arttığına dikkat çekerek, kaynakların yetersizliği nedeniyle bu talebe yanıt verebilmek için azami çaba sarf ettiklerini belirtti. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, suyun idareli kullanılmasının, sıcak yaz aylarında yaşanması olası sıkıntıları da asgari düzeyde tutacak ana unsur olduğunu sözlerine ekledi.


Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu'ndan bir ilk Kıbrıslı bestecilerin eserleri, Othello Kalesi'nde seslendirilecek. (04.06.2001)
Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu, bir ilke imza atarak tamamen Kıbrıslı Türk bestecilere ait eserleri seslendireceği bir Türk müziği konseri veriyor."Kıbrıslı Bestecilerle El Ele" sloganıyla seslendirilecek Kıbrıslı bestecilere ait nağmeler, Othello Kalesi'nin otantik ortamında yankılanacak. Şef Ulus Yeşilada yönetimindeki Gazimağusa Türk Müziği Korosu'nun Türk müziği ziyafeti, yarın akşam (5 Haziran) gerçekleşecek. Konser, saat 21.00'de başlayacak. Koro, Dr. Adnan Hakkı, Ahmet Belevi, Dr. Arif Albayrak, Aytaç Çağın, Dr. Aytekin Çolakoğlu, Baysal Gülboy, Ekrem Yeşilada, Erhan Alihan, Fatih Dölek, Gültekin Çeki, İlker Kaptanoğlu, Kamran Aziz, Nazife Kunt, Neptün Üner, Özkan Pastırmacıoğlu, Dr. Pembe Debeş, Şevki Mehmet, Türkay Altay, Tuncer Barkut ve Ulus Yeşilada'ya ait besteleri seslendirecek. Konser biletleri, Sezin ve Zeynep eczaneleri ile Gazimağusa Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi'nde satışa sunuldu. Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu'nun Kıbrıslı Türk bestecilerin eserlerini seslendireceği konseri, tarihi belli olmamakla birlikte Lefkoşa'da da tekrarlanacak.

Kitapçık ve CD
Bu arada, konserde seslendirilecek tüm eserlerin notalarının yer aldığı bir de kitapçık hazırlandı. Türk müziği tutkunlarının ilgisini çekecek kitapçığın basımı, Limasol Türk Kooperatif Bankası sponsorluğunda yapıldı. Konserin bir de CD'si hazırlanacak. CD ve plaketlerin hazırlanmasına ise Şekerbank sponsor oldu. Mez-Koop Bankası ve Estetik mağazası da konserin gerçekleşmesine katkı yaptı.


Gazimağusa Belediyesi'nde Toplu iş Sözleşmesi.. (01.06.2001)
Gazimağusa Belediyesi ile Gazimağusa Belediyesi'nde örgütlü bulunan Mağusa Türk Genel İş Sendikası arasında bugün düzenlenen imza töreniyle 1 Ocak 2001 - 31 Aralık 2002 dönemini içeren Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı.

İmzalanan sözleşme ile, 2001 yılının bütünü ile 2002 yılının tamamında Gazimağusa Belediyesi çalışanlarının maaş ve özlük haklarında pek çok iyileştirme ve düzenlemeler yapıldı. Çalışanlar sözleşme ile yan haklarına artış sağlarken, 1 Ocak 2002'den geçerli olmak üzere de, kök ücretlerine artış sağladılar. Bu arada, sadece evli personel ile 35 yaşın üzerindeki bekar personelin yararlandığı aile yardımı da 1 Ocak 2001 tarihinden itibaren ayrım yapılmaksızın tüm personele eşit olarak uygulanacak. İmzalanan toplu iş sözleşmesi uyarınca yan haklar da Düz İşçi 8'in maaşına endekslenerek enflasyon etkisi yan haklara ödeme dönemlerinde otomatik olarak yansıtılacak.

İmza töreninde Konuşan sendika Başkanı Ahmet Öztenay, Gazimağusa Belediyesi'nin tüm olanaklarını zorlayarak, yaşanan ekonomik krize rağmen çalışanları krize ezdirmediği için Belediye Başkanı Oktay KAYALP'a çalışanlar adına teşekkür etti.

İmzalanan Toplu iş Sözleşmesi'nin çalışanlara önemli avantajlar sağladığını söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, yaşanan ekonomik sıkıntıları da göz önünde bulundurarak, çalışanlarını olanaklar ölçüsünde azami koruyacak özveride bulunduklarını belirtti. Belediyeler Yasası'nda gerekli düzenlemelerin halen yapılmamış olduğundan Gazimağusa Belediyesi'nin gelirlerinde ciddi daralmalar olduğunu ancak bu olumsuzluğa rağmen, çalışanlara resmi enflasyon rakamlarının üzerinde artış verdiklerini de sözlerine ekledi. Kayalp, "geçmişte olduğu gibi, bugün de çalışanlarımızı azami ölçüde mutlu edecek özverilerde bulunduk, Bu en zor koşullar altında dahi onları ortada bırakmadık ve bundan sonra da bırakmayacağız". Diyerek, gelecekte de enflasyon etkilerini olabildiğince hafifletecek iyileştirmeleri gönül rahatlığıyla çalışanlarına verdiklerinin altını çizdi.


"Çocukta Cinsel Eğitim" Paneli Büyük İlgi Gördü.. (29.05.2001)
Gazimağusa Belediyesi ile Mağusa Kültür Merkezi Çocuk Kulübü'nün birlikte organize ettiği 9. Çocuk Festivali, dün akşam yapılan "Çocukta Cinsel Eğitim" konulu panelle devam etti. Gazimağusa Belediyesi Bora Atun Konferans Salonu'nda saat 20:00'de yapılan ve evebeynlerin yoğun ilgi gösterdiği panele Psikiyatrist Doktor Mehmet Yağlı, Çocuk Gelişimi Uzmanı Fergün Kırlı ve Özel Eğitim Uzmanı Emirali Evcimen konuşmacı olarak katıldı.

MKM Çocuk Kulübü Başkanı esen Beyköylü'nün kısa açılış konuşmasının ardından, çocuk cinselliğini embriyo safhasından, ergenlik dönemine kadar çeşitli yönleriyle anlatan konuşmacılar, dinleyenlerin sorduğu çarpıcı ve ilginç sorularla da konuyu daha da detayıyla açıklama olanağı buldular.9. Çocuk Festivali, bugün de, MKM Çocuk Kulübü'nün yıl sonu etkinliğiyle devam edecek. Etkinlik, saat 10:30'da Suriçi'ndeki DAÜ Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek. Aynı etkinlik akşam 20:00'de de tekrarlanacak. Etkinlikte, Çocuk Kulübü'nün çeşitli yaş gruplarından üyelerinin bütün bir yıl boyunca hazırlıklarını sürdürdükleri, dans, halk dansları, koro ve tiyatro gibi gösterilerini arkadaşlarına ve ailelerine sunacaklar.

9. Gazimağusa Çocuk Festivali'nde 30 Mayıs'ta İlkokullar arası Dans Yarışması saat, 18:30'da Othello Kalesi'nde, Çocuk Panayırı ve Grup Net Konseri de, 31 Mayıs Perşembe gün yine saat 18:30'da Namık Kemal Meydanı'nda gerçekleştirilecek. 1 Haziran Dünya Çocuk Günü'nde ise, geleneksel festival yürüyüşü ve Namık Kemal Meydanı'nda yapılacak çeşitli etkinliklerle 9. Gazimağusa Çocuk Festivali son bulacak.


9. Gazimağusa Çocuk Festivali Devam Ediyor: Çocuklardan TILSIM'a Tam Not.. (25.05.2001)
Gazimağusa Belediyesi ile Mağusa Kültür Merkezi Çocuk Kulübü'nün birlikte organize ettiği 9. Çocuk Festivali bugün Lefkoşa Belediye Tiyatrosu'nun sahnelediği Tılsım adlı çocuk oyunuyla başladı. Saat 11:00'de DAÜ Kültür Merkezi'nde sahne alan LTB Tiyatrosu'nu Şehit Mustafa Kurtuluş ve yeniboğaziçi İlkokularının öğrencileri izledi.

Gösterinin açılışında kısa bir konuşma yapan LTB Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Yaşar Ersoy, sezonu Çocuk Festivali kapsamında Gazimağusa'da kapattıklarını, bu vesile ile de Gazimağusalı çocuklara da Tılsımı izlettirme olanağını yakaladıkları için Gazimağusa Belediyesi'ne ve MKM Çocuk Kulübü yöneticilerine teşekkür etti.

Çocukların büyük beğenisini kazanan Tılsım, bugün ssat 18:30'da da Othello Kalesi'nde Merkez İlkokullarındaki çocuklar için ikinci kez sahnelenecek.

9. Çocuk festivali etkinliklerine 25 Mayıs Cuma (yarın) günü Resim - Mektup Sergisi ve Ödül töreni ile devam edilecek. Program saat 18:30'da Gazimağusa Belediye sarayı'nda Osman Gökçe Sanat Galerisi'nde gerçekleştirilecek.


Genç Sanat Sergi ve Ödül Töreni Yarın.. (24.05.2001)
Gazimağusa Belediyesi'nin, gençlerin resim-seramik-heykel sanatına olan ilgisini artırmak ve bu yönde çalışma yapan genç yetenekleri teşvik etmek ve topluma tanıtmak amacıyla düzenlediği Genç Sanat yarışmasının ödül töreni ve sergi açılışı yarın (25 Mayıs, 2001) saat 18:30'da Gazimağusa Belediye Sarayı'nda yapılıyor.

Bu yıl ilki gerçekleştirilen etkinliğe, toplam 28 genç ve amatör sanatçı katıldı. Eserleden 7 tanesinin sergilenmesine karar veren jüri ayrıca, sergilenecek eserlerin sahiplerini de ödüllendirme kararı aldı.

Akdeniz ve Ben konusunun ele alındığı Genç Sanat'ın jüri üyeliklerini , Baki Boğaç, Mehmet Ulubatlı, Soner Erdenizci, Türksal İnce, Semral Öztan ve Asım Akansoy yaptı. Jürinin değerlendirmesi sonucunda Filiz Yaşar, Serkan Saçıldı, Kemal Mahirel, ve Hayriye Bakır ödüle layık görüldü. Sinem Soydan Ergün, Filiz Yaşar ve Hayriye Bakır'ın eserleri de sergilenecek eserler arasında yer alacak.


Çocuk Festivali Tılsım Adlı Tiyatro Oyunuyla Başlıyor.. (23.05.2001)
Gazimağusa Belediyesi ile Mağusa Kültür Merkezi Çocuk Kulübü'nün birlikte organize ettiği 9. Çocuk Festivali resmi programı, yarın (24 Mayıs,2001) Lefkoşa Belediye Tiyatrosu'nun sahneleyeceği Tılsım adlı çocuk oyunuyla başlıyor.

Saat 10:00'da Suriçi'ndeki DAÜ Kültür Merkezi'nde, saat 18:00'de ise Othello Kalesi'nde sahnelenecek olan Tılsım adlı oyunla başlayacak olan festival programı Cuma gün de daha önce yapılan resim ve mektup yazma yarışmalarına katılanların yapıtlarının sergileneceği sergiyle devam edecek. Resim - Mektup sergisi 25 Mayıs Cuma gün saat 18:00'de Gazimağusa Belediye sarayı'nda açılacak. Aynı gün ayrıca Genç Sanat sergisinin de açılışı ve ödül töreni yine Gazimağusa Belediyesi'nde gerçekleştirilecek.

9. Çocuk Festivali, önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek çeşitli etkinliklerin ardından, 1 Haziran Dünya Çocuk Günü'nde geleneksel festival yürüyüşü ve Namık Kemal Meydanı'nda gerçekleşecek Grup Net Konseri ile son bulacak.


Gazimağusa Belediyesi Atatürk Gündüz Çocuk Bakımevi ve Kreşi Sil Baştan.. (21.05.2001)
Gazimağusa Belediyesi Atatürk Gündüz Çocuk Bakımevi ve Kreşi baştan başa yenileniyor. Gerek binası, gerekse bahçe düzenlemesi yeniden ele alınarak bütünüyle yenilenecek olan kreş, restorasyonu tamamlandıktan sonra çok daha çağdaş düzeyde eğitim ve bakım hizmeti verebilecek.

KKTC'nin en büyük kreşlerinin başında yer alan ve sadece çocuklara yönelik olarak inşa edilen binada halen 80 çocuk bulunuyor. 10 personelin görev yaptığı kreşte, yemek ve ulaşım servisi de veriliyor. Bünyesinde bir de anasınıfı bulunan Gazimağusa Belediyesi Atatürk Gündüz Çocuk Bakımevi ve Kreşi'nde yaz aylarında özel bir programla "Yaz Okulu", okulların açık olduğu dönemde de, öğleden sonraları, özellikle çalışan ailelerin çocuklarına yönelik olarak "Özel Etüd Grupları" oluşturuluyor.

Önümüzdeki günlerde okulların kapanmasının ardından, ilkokul ögrencilerine yönelik olarak açılacak Yaz Okulu'nda çeşitli gelişim programları, İngilizce ve bilgisayar dersleri, sinema ve doğa gezileri, tarihi yerlerin ziyaret edilmesi ve yüzme dersleri verilecek. 

Özel Etüd Grupları'nda ise, çocukların okulda öğrendiklerini pekiştirmeye ve çalışma metodunu geliştirmeye dönük eğitim, özel uzmanlar tarafrından verilmektedir. Okul öncesi eğitim veren anasınıfında da, çocukları ilkokula hazırlayacak özel programlar uygulanıyor.

Gazimağusa Belediyesi Atatürk Gündüz Çocuk Bakımevi ve Kreşi'nde yürütülen yenileme çalışmalarıyla ilgili bir açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, "çocuğa yapılan yatırım en kutsal yatırımdır" ilkesinden hareket ettiklerini, dolayısıyla da, kreşe çok büyük önem verdiklerini ve geliştirilip, daha iyi ve yaygın hizmet vermesini sağlamak amacıyla çalışma başlattıklarını belirtti. Belediyelerin üstlendikleri kamu hizmetlerinin en önemlilerinden saydıkları kreş hizmetlerini komple bir biçimde geliştirebilmek ve kaliteyi artırabilmek amacıyla, uzman görüşlerinden de yararlanarak çalışmalarını sürdürdüklerine değinen Kayalp, hem hizmet kalitesi bakımından, hem de ücret politikasıyla, Atatürk Gündüz Çocuk Bakımevi ve Kreşi'ni albenisi yüksek bir kuruluş haline getirmeye kararlı olduklarını da sözlerine ekledi.


Belediyemizden Bir Çember Düzenlemesi Daha : Anıt Çemberi Sil Baştan.. (16.05.2001)
Gazimağusa Belediyesi, kentin ana giriş noktası olan ve Lefkoşa Anayolu ile Karpaz Anayolu yanında Larnaka Yolu'nun da birleştiği noktada yer alan Anıt Çemberi'ni yeniden düzenliyor. KKTC'nin en büyük anıtlarından olan Zafer Anıtı'nın üzerinde kurulu olduğu çember, Gazimağusa'nın simgelerinden birisi olarak kabul ediliyor.

Zafer Anıtı, kentin ana girişinde olmanın yanısırai bütün resmi törenlerde de kullanılıyor. Anıt çevresinde bulunan yeşil alanlar da,düzenleme çalışmaları bağlamında yeniden ele alınarak farklı motiflerle yeniden dizayn edilecek. Çalışma kapsamında, çemberin çevre duvarlarının yeniden inşası, kanalizasyonunun geliştirilmesi ve sulama sisteminin modernizasyonu bulunuyor.

Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık ve İmar Birimi ekipleri tarafından yürütülen çalışma, önümüzdeki günlerde tamamlandığında, kentin girişine çok farklı bir görünüm kazandırılmış olacak.

 


Belediyemiz Tarihi Desdemona Parkı'nı Restore Ediyor.. (9.05.2001)
Gazimağusa Belediyesi, kentin tarihi çocuk parkı ve gezinti alanı Desdemona Parkı'nı restore ediyor. Suriçi'nde bulunan tarihi park, hem yeşil ve ağaçlı dokusuyla, hem de içindeki oyun aletleriyle Gazimağusalılar'ın en fazla değer verdikleri mekanların başında yer alıyor.

Parkta bulunan tarihi "vaftiz havuzu", halen, döneminin dünyadaki en değerli örneklerinden birisi olarak kabul ediliyor. Bu değerli parçaya, turistler kadar, Gazimağusa halkının da büyük önem verdiğini ve ilgi duyduğunu belirten yetkililer, parkta yapılan restorasyonla, havuzun daha da ön plana çıktığını söylediler. Desdemona Parkı'nda çocuk oyun aletlerinin yanısıra, oturma ve geszinti alanları bulunuyor.

Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, "her mahalleye bir park ilkesi" uyarınca çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, son üç ayda kente iki yeni park kazandırdıklarını, birini de restore ettiklerini söyledi. Desdemona Parkı'nın tarihi olması nedeniyle, nostaljik bir değer ifade ettiğini söyleyen Kayalp, Suriçi Düzenleme Projesi'nin bir deavamı olarak da algılanabilecek bu çalışma tamamlandıktan sonra, yeni bir projeyi hazırlayarak hayata geçireceklerini sözlerine ekledi.


Kayalp: "Devlet ve hükümet yerel yönetimlere karşı ilgisiz" (6.05.2001, KIBRIS Gazetesi)
"Gazimağusa Belediyesi büyüme yüzdesi bakımından ülke standartlarının çok üzerinde bir düzey tutturmuş bulunmaktadır. Hizmet zeminini alabildiğince genişletmiş, buna bağlı olarak Gazimağusalıların da belediyelerinden beklentileri yine genel ortalamanın çok üzerine çıkabilmiştir"

"İçişleri ve Köyişleri Bakanlığı bütün belediyelerden alması gereken su paralarını, sadece Gazimağusa ve Lefkoşa belediyelerinden, üstelik de usulsüz bir yöntemle tahsil etmekte, ancak, belediyelerin devlet kurumlarına verdiği suyun parasının ödenmesini sağlamaya çalışmamaktadır"

"Partim CTP'nin bana yeniden görev vermesi durumunda, Gazimağusa için hizmet yarışını ve belediye başkanlığı görevini sürdürmeyi düşünüyorum. Tabii ki, bu konuda son sözü 1994 ve 1998 seçimlerinde olduğu gibi, Gazimağusa halkı söyleyecek"

"Gerek Meclis, gerekse onun içinden çıkan İhale Komisyonu, aldığı kararların tamamına yakınını oybirliği ile üretmiştir. Bu uyumlu çalışma, Gazimağusa Belediyesi açısından hem verimliliği artırmış, hem de başarımızda büyük ölçüde pay sahibi olmuştur"

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, merkezi idarenin belediyelere karşı görevini yerine getirmediğini belirterek, "Bu nedenle belediyeler zor günler yaşıyor" dedi."Bizlerin bütün telkinlerine hatta ve hatta zorlamalarına karşın İçişleri ve Köyişleri Bakanlığı, belediyeleri kendi kaderine terk etmiştir. Belediyeler Yasası'nda yapılması gerekli değişikliklerin yapılmamış olması, veya Taşınmaz Mal Vergi Yasası'nın güncelleştirilmesine öncülük edilmemesi, ilgili bakanlığı adete sırtımızdaki kambura dönüştürmüştür" ifadesini kullandı ve bakanlığın belediyeler arasında ayrım yaptığını savundu.Kayalp, "Gazimağusa Belediyesi, yatırım planlarını revize ederek, veya döviz kurlarındaki dalgalanmayı yakından izleyerek bir biçimde üretmeye ve her şeye karşın, 'bu memlekette güzel şeyler de yapılabilir' iddiasını gerçekleştirmeye çalışmaktadır" dedi.Ekonomide dalgalanmanın yatırım planlarını etkilediğini vurgulayan Kayalp, yılbaşında açıklanan yatırım planında bazı aksaklıkların meydana gelebileceğini ifade etti.

Kayalp KIBRIS'ın sorularına şu cevapları verdi:

Soru: Yaklaşık 7 yıldır Gazimağusa Belediye Başkanı olarak görev yapıyorsunuz? Bu süreyi kısaca değerlendirir misiniz?
Bu yıl belediye başkanı olarak görevde bulunduğum yedinci yıl. Bu yedi yılda, ülkemizde yerel yönetim kavramına önemli ölçüde katkı yaptığımız inancındayım. Gazimağusa Belediyesi'nde oluşturduğumuz yapı, kentin bugününe olduğu kadar, geleceğine dönük bir planlama ve üretimi içeriyor. Bu üretim, fiziksel gereksinimlerin karşılanması kadar, psiko-sosyal gereksinimlerin karşılanması gibi çok geniş bir yelpazede gerçekleştirilmektedir. İnsan yaşamını doğrudan veya dolaylı olarak ilgilendiren hemen hemen bütün konular görev ve sorumluluklarımız arasında yer alıyor. Temizlik, sağlık, su, ulaşım, trafik gibi konular temel görevlerimiz olmakla birlikte, kültür sanat çalışmaları, eğitim, bilimsel aktiviteler de temel görevlerimizdendir. İşte görev listelemesi yaptığımız anda da bizlerin yerel yönetimlere getirdiğimiz farklı yaklaşım da daha net bir biçimde ortaya çıkabilmektedir. Her alandaki icraatlarımız ciddi bir araştırma ve planlamadan sonra hayata geçirilmektedir. Temel amacımız olan yaşam kalitesinin artırılması, bilimsel olduğu kadar profesyonel bir çalışma anlayışını gerekli kılmaktadır. Gazimağusa'da yaşam kalitesinin artış eğilimi içinde olması bizim doğru çalıştığımızın da açık bir göstergesidir.

Soru: Gazimağusa Belediyesi'ni sizden öncesi ve sizden sonrasıyla anlatsanız neler söylerdiniz?
Gazimağusa Belediyesi ülkemizde en üst düzeyde ve kapsamlı hizmet üreten kurumların başında yer alıyor. Ürettiğimiz hizmetlerde, kaliteyi hep ön planda bulunduruyoruz. Teknolojinin en gelişmiş şeklini çalışmalarımız içinde bulundurulup kullanmaya çalışıyoruz. Bu konuda büyük yol kat ettiğimiz inancındayım. Çok geniş bir alana yayılmış olan ve nüfusu hızla artan kentimizin, bütün beledi gereksinimlerini en etkin ve dengeli bir biçimde karşılamak için yoğun bir biçimde çalışıyoruz. Bunda da başarılı olduğumuz inancındayım. Ancak, yapılması gerekenlerin fazlalığını ve bizim de daha çok işimiz olduğunu da yine de hatırlatmalıyım. Göreve geldiğim 1994 yılından beridir, Gazimağusa'da bir dönüşümün yaşanmakta olduğu herkesin malumudur. Salt altyapı yatırımlarını değerlendirecek olsak bile, bu manzara gözler önüne serilir. Kilometrelerce yeni yol, binlerce metrekare kaldırım, on binlerle ifade edilebilecek yeni ağaç, milyon dolarlarla dökümü yapılabilecek teknik teçhizat alımı ve daha benzer birçok örnek, 1994 ve sonrasının ürünüdür. Gazimağusa'yı köyden kente dönüştüren pek çok unsur 1994 sonrasında yaşam buldu. 1974 yılından itibaren, Gazimağusa Belediyesi'nin sadece bir istihdam unsuru olarak değerlendirilmiş olması, hayati gereksinimlerin bile karşılanamaması sorununu kentimizde bir yaşam biçimi haline getirmişti. Düşünebilir misiniz? Çöp toplamaktan, su dağıtmaktan, en basit tamiratları dahi yapmaktan aciz bir belediye, ülkenin ikinci büyük kentine hizmet verir gibi yapıyordu. Bu belediye, piyasada itibarı olmayan, çalışanlarına değil sosyal güvence sağlayacak zorunlu yatırımları yapmak, maaş dahi ödeyemeyen bir kurumdu. Enkaz edebiyatının yararına inanmadığım halde, devraldığım yönetimin tam anlamıyla iflas ettiğini hatırlamamamın olanağı yoktur. Oysa bugün, Gazimağusa Belediyesi büyüme yüzdesi bakımından ülke standartlarının çok üzerinde bir düzey tutturmuş bulunmaktadır. Hizmet zeminini alabildiğince genişletmiş, buna bağlı olarak Gazimağusalıların da belediyelerinden beklentileri yine genel ortalamanın çok üzerine çıkabilmiştir.

Soru: İçinde bulunduğumuz ekonomik koşulları da göz önünde bulundurduğumuz zaman, Gazimağusa Belediyesi'nin maddi konularda sıkıntıları var mı?
Ülkemizdeki bütün yerel yönetim organları gibi, mutlaktır ki, Gazimağusa Belediyesi'nin de mali açıdan sıkıntıları mevcuttur. Bizler, elimizdeki kaynakları artırmak ve bunları en etkin bir biçimde hizmete dönüştürebilmek için yoğun uğraşlar vermekteyiz. Ancak mali açıdan kalkınıp, hizmet yoğunluğumuzu artırabilmemiz, bizim dışımızdaki faktörlerden bağımsız düşünülmemelidir. Halkın doğrudan etkilendiği bütün konularda sorumluluğu bulunan belediyelerin kalkınabilmeleri için devletten daha fazla katkı almaları gereklidir. Bunun yanında halkın duyarlılığı hem gelir artışında, hem de hizmetlerimizin ömrünün uzaması açısından etkili ve gerekli bir diğer unsurdur. Ekonomide yaşanmakta olan kriz mutlaktır ki Gazimağusa Belediyesi'ni de derinden etkilemiş bulunmaktadır. Daha dört ay önce hazırlığını tamamlayarak, kamuoyuna açıkladığımız 2001 yılı çalışma programı, bugün geçerliliğini büyük oranda yitirmiştir. Örneğin 2001 bütçesinin hazırlandığı dönemde 1.5 milyon sterlin olarak öngördüğümüz yatırım bütçemiz, bugün 900 bin sterlin civarına gerilemiştir. Gelirleri TL olan Gazimağusa Belediyesi'nin piyasa koşulları gereği giderleri döviz kurlarına bağlıdır. Dolayısıyla, yatırım bütçemiz de, kur dalgalanmalarına göre büyük oranda daralmıştır. Buna bir de devletin yerel yönetimlere karşı taşıması gereken sorumluluğu yerine getirmemesi eklendiğinde, belediyeler açısından parlak bir dönemde olmadığımızı rahatlıkla ifade edebilirim. Belediyelerin bağlı bulunduğu İçişleri ve Köyişleri Bakanlığı, üzerine düşen bir çok sorumluluktan habersiz bir tavır sergilemektedir. Belediyelerin önünü açacak, onları iflasın eşiğinden geri döndürecek yasal düzenlemelerin yapılmasında öncülük görevi bakanlığındır. Ancak, bizlerin bütün telkinlerine hatta ve hatta zorlamalarına karşın İçişleri ve Köy İşleri Bakanlığı, belediyeleri kendi kaderine terk etmiştir. Belediyeler Yasası'nda yapılması gerekli değişikliklerin yapılmamış olması, veya Taşınmaz Mal Vergi Yasası'nın güncelleştirilmesine öncülük edilmemesi, ilgili bakanlığı adete sırtımızdaki kambura dönüştürmüştür. Üstelik bu bakanlık kendine bağlı belediyeler arasında ayrım yaparak, eşitlik ve demokrasi ilkelerine de aykırı icraat yapmaktadır. Bütün belediyelerden alması gereken su paralarını, sadece Gazimağusa ve Lefkoşa belediyelerinden, üstelik de usulsüz bir yöntemle tahsil etmekte, ancak, belediyelerin devlet kurumlarına verdiği suyun parasının ödenmesini sağlamaya çalışmamaktadır. Devlete karşı yerel yönetimleri koruması gereken bakanlık, bizleri çeşitli şekillerde mağdur etmekte ve toplumun bütününü etkileyen kriz koşullarını belediyeleri için daha da dayanılmaz hale getirmektedir.

Soru: Belediyelerin mali sorunlarını daha önce de kamuoyu gündemine getirmiştiniz. Durum gerçekten iflas noktasındadır diyebilir miyiz?
Kesinlikle. Ben bu konuyu sadece Gazimağusa Belediyesi açısından dile getirmiyorum. Diğer bütün yerel yönetim organları içinde bu durum geçerlidir. Özellikle küçük yerleşim birimlerindeki belediyeler için, durum daha da vahimdir. Farklı şekillerle bu sıkıntı dile getirilmiyor olabilir. Ancak görünüm hiç de iç açıcı değildir. Gazimağusa Belediyesi, yatırım planlarını revize ederek, veya döviz kurlarındaki dalgalanmayı yakından izleyerek bir biçimde üretmeye ve her şeye karşın, "bu memlekette güzel şeyler de yapılabilir" iddiasını gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Ancak bu arzu edilen değildir. İnsanımızın hak ettiği şu an sahip olduklarının çok daha fazlasıdır. İşte bizlerin de talebi, yaşam kalitesini daha da yükseltmek, insanımıza hak ettiğinden fazlasını vererek, genel standardın yükselmesine katkı koymaktır.

Soru: Önümüzdeki yıllarda da görevinize devam etmeyi düşünüyor musunuz?
Bu konuda partim CTP'nin bana yeniden görev vermesi durumunda, Gazimağusa için hizmet yarışını ve Belediye Başkanlığı görevni sürdürmeyi düşünüyorum. Tabii ki, bu konuda son sözü 1994 ve 1998 seçimlerinde olduğu gibi, Gazimağusa halkı söyleyecek. Ben Gazimağusalılar için hizmete devam etmek için istekliyim hazırım. Takdir yine Gazimağusalılarındır.

Soru: Gazimağusa Belediyesi'nde başarının varlığı genel bir kabul görmektedir. Sizce bunun nedenleri nelerdir?
Gazimağusa Belediyesi uyumlu çalışmanın en güzel örneklerinden birini sergilemektedir. Birimler arası koordinasyonun kurulmuş olması, işleyişimizin sağlıklı ve verimli bir biçimde sürmesinin önemli bir sonucudur. Birimlerimiz çeşitli konularda birbirleriyle istişareli olarak çalıştıkları gibi, ortaklaşa çalışmalar da yapabilmektedir. Uyum başarının altın anahtarıdır. Bir de planlama şarttır. Gazimağusa Belediyesi planlı çalışma ilkesini de gereğince uygulayabilmekte ve bu sayede iş akışını kesintiye uğratmadan sürdürebilmektedir. Her yeni yıla bir çalışma programıyla başlıyoruz. Yıl içinde zaman zaman bu programın neresinde olduğumuzu kontrol ediyor ve varsa aksaklıkları gideriyoruz. Genellikle yıllık çalışma programlarımızda herhangi bir aksama olmamaktadır. Tabii bu yıl yaşadığımız anormal koşullar, programımızda daha fazla ve daha büyük değişikliklere yol açıyor. Bunu da açıklıkla dile getiriyoruz. Ancak, hemen belirtmeliyim ki, yıllık programlarımızı, görev talep ederken ortaya koyduğumuz dört yıllık icraat planının içinden çıkarıyoruz. Zaman içinde ortaya çıkan yeni koşullar ışığında bu plana çeşitli ilaveler de yapıyoruz. Tabii, uygulamada ortaya çıkan bu başarının bir de organizasyonel yönü vardır. O da, belediye meclisinin uyumlu ve yapıcı çalışma temposudur. Gerek Meclis, gerekse onun içinden çıkan İhale Komisyonu, aldığı kararların tamamına yakınını oy birliği ile üretmiştir. Bu uyumlu çalışma, Gazimağusa Belediyesi açısından hem verimliliği artırmış, hem de başarımızda büyük ölçüde pay sahibi olmuştur.

Soru: Gazimağusa'nın beledi anlamda durumunu nasıl açıklarsınız? Gazimağusalılara ne gibi önerileriniz olacak?
Gazimağusa, beledi hizmetler bakımından ülkenin en iyi durumdaki kentidir. Bunu anlayabilmek için fazlaca bir bilgi sahibi olmaya gerek yoktur. Sadece Gazimağusa dışındaki şehirlere kısa bir gezinti yapmak bunu anlayabilmek için yeterlidir.Ancak Gazimağusa Belediyesi'nin konumunu salt yüzeysel değerlerle saptamak yeterli değildir. İşleyiş biçimimizde, formalitelerin yasalar çerçevesinde azaltılmış olmasında, teknoloji kullanımında, ve hizmet kalitesinde de Gazimağusa Belediyesi'ni ayıran ve özellikli kılan pek çok unsur vardır.Halkımızın belediyenin çalışmalarını yakından takip etmesi, eleştiri ya da önerilerini bizlere ulaştırması, çalışmalarımızı yönlendirmede çok etkili olmaktadır. Ayrıca Gazimağusa Belediyesi'nin icraatlarını sahiplenmek, yapılan işlerin kalıcı olması için gereklidir.

Soru: Yerel yönetim anlayışınızı açıklamanızı istesek?
Gazimağusa Belediyesi ana görevinin hizmet olduğu bilinciyle hareket etmektedir. Bu görevi yerine getirirken kaliteyi ön planda tutmanın vazgeçilmez bir unsur olduğu mutlaktır. Bu arada, %100 kentdaş memnuniyetini gözetmek de, bizlerin ana prensibi durumundadır. Bunu da ancak, sağlıklı bir iletişimle sağlamamız mümkündür. Hemşehrilerimizin ne istediğini bilmemiz, onların da belediyenin nelere ne ölçüde yanıt verebileceğini bilmesi, ortada duran bir zorunluluktur. Gazimağusa'da yaşam kalitesini artırma yönünde hazırladığımız çalışma programımızdan oldukça verimli sonuçlar elde etmekteyiz. Yaşam kalitesinden ne anlaşılması gerektiğini açıklamanın yararlı olacağı kanısındayım: Yaşam kalitesi; insanların sürdürmekte oldukları günlük hayattan ne denli keyif aldıklarıyla ilgili, önemli bir göstergedir. Sürdürülen günlük yaşamda, karşılaşılan sorunların asgariye indirilmesi, yaşam kalitesinin azamiye çıkarılmasıyla eş anlamlı ve eş zamanlıdır. Yerel yönetim organları bakımından, yaşam kalitesinin önemi çok iyi kavranmalıdır. Çevrenin temizliği, günlük osijen gereksiniminin en büyük kaynağı olan yeşilin fazlalığı, ulaşım olanaklarının gelişmişliği kadar ulaşımı sağlayacak yolların düzgünlüğü, güvenli yaya ulaşımının en temel faktörü kaldırımlar, temizlikle sağlığın olmazsa olmazı suyun yeterli ve düzenli akmasıyla birlikte, sayılabilecek daha bir çok fiziki faktör, yaşam kalitesiyle doğrudan ilgilidir. Yaşam kalitesi, sadece fiziki olanaklarla ilgili değildir. Bu kavramın bir de sosyal boyutu vardır ki; çağdaş belediyecilik, bunların da en az fiziki koşullar kadar önemsenmesini gerektirir. Kültürel etkinliklerin yaşamla iç içe olması, sanatın bir hizmet olarak kabul edilip üretilmesi ve sunulması, yaşanılan çevreye, tarihi değerlere sahip çıkılması, eğitim araçları, ve bilimsel aktiviteler de yaşam kalitesinin unsurlarıdır. Belediyeler, hizmet yarışının halka en yakın mesafeden yürütüldüğü yönetim birimleridir. Halkın günlük yaşamının bütününü ilgilendiren pek çok hizmet, uygulama ve politika, belediyeler tarafından planlanır, uygulanır ve sürdürülür. Hizmetlerin kesintisiz olması belediyeler açısından çok önemlidir. Bir diğer önemli konu da, hizmetlerin kalitesinin, geneli tatmin edebilecek düzeyde olmasıdır. Gazimağusa Belediyesi, çağdaş yerel yönetim anlayışının en temel unsuru olan insan faktörünü her şeyin üzerinde tutarak hizmet üretmeye çalışıyor. Bizler, yaşam kalitesi konusunu, kendimiz ve ürettiğimiz hizmetler bakımından en temel hedef olarak kabul ediyoruz. Daha açık bir anlatımla; hizmet üretirken en temel hedefimiz, ürettiğimiz her tür hizmetin halkımızın yaşam kalitesi üzerinde doğrudan veya dolaylı, ama mutlaka, olumlu bir etki yapabilmesidir.

Soru: Gazimağusa için geleceğe dair düşünceleriniz nelerdir?
Gazimağusa bugün ülkenin en hızlı gelişen ve büyüyen kenti konumundadır. Bu gelişime ayak uydurmak ve olanak sağlamak Gazimağusa Belediyesi'nin asli ve en temel görevlerindendir. Bir dünya kenti olmasını arzuladığımız Gazimağusa'nın, her anlamda dünya standartlarında olanaklara sahip olabilmesi için, bundan önce olduğu gibi, bundan sonrada çalışmaya devam edeceğiz. Bu noktada da, her zaman olduğu gibi, en büyük katkıyı yine Gazimağusa halkından sağlayacağız. Doğu Akdeniz Üniversitesi, yalnızca Gazimağusa için değil, ülkenin bütünü için büyük önem taşır. Bilimsel, sosyal, kültürel, ekonomik hangi açıdan bakarsanız bakın DAÜ motor güç konumundadır. Bu gücü ülke yararına kullanabilmek için olanaklar yaratılmalı ve geliştirilmelidir. Ancak, kabul edilmelidir ki DAÜ'ye evsahipliği yapan Gazimağusa kentinin, her anlamda uygun koşullara sahip olabilmesi de bir zorunluluktur. 15 bin ilave nüfus anlamına gelen DAÜ'nün, ortaya çıkaracağı gereksinimlerin karşılanabilmesi için özel bir gayret sarf edilmelidir. Bizler bu gayreti ortaya koyuyoruz. Merkezi yönetimin de bu anlamda bir yaklaşıma sahip olması şarttır. Bizlerin merkezle ilişkilerinde maddi koşullar için bu ilave 15 bin nüfus yok sayılmaktadır. Karşılığında da bu nüfüsa hizmet verme görevi Gazimağusa Belediyesi'ne yüklenmektedir. Bu durumdan ötürü belli noktalarda eksiklikler doğabilmektedir. Dolayısıyla devlet, Gazimağusa Belediyesi'ne yaklaşımını, DAÜ kaynaklı nüfusu dikkate alarak yeniden şekillendirmelidir. Aksi halde zaman içinde, her anlamda büyük yararı olan bu kurumun, gelişmesinin önüne de engeller çıkabilecektir. Bizler kentdaşlarımızın bizlerle işbirliği yapmasının, bütün çalışmalarımızda yararını görüyoruz. Bu işbirliğinin devamı ve gelişmesi için koşulları yaratmaya, bundan önce olduğu gibi, devam edeceğiz. Belediyesine sahip çıkan bir kentin, gelişmekten başka şansının olmadığı, evrensel bir gerçektir. İşte Gazimağusa halkı da bu evrensel gerçeği yaşamaya devam etmek istiyor. Bizim de bütün çabamız bu yöndedir
.


Gazimağusa Belediyesi Taşınmaz Mal Vergisi İkinci Taksit Ödemelerini 4 Mayıs'a Kadar Cezasız Kabul Edecek (1.05.2001)
Gazimağusa Belediyesi, Taşınmaz Mal Vergisi'ne ilişkin 2001 yılı birinci taksitlerini, 4 Mayıs'a kadar cezasız olarak tahsil edecek.

Son ödeme tarihini 30 Nisan olarak açıklayan Gazimağusa Belediyesi, Taşınmaz Mal Vergisi 2001 yılı ilk taksitlerini 4 Mayıs'a kadar gecikme cezası uygulamadan tahsil etme kararı aldı.

Toplam 9000 mal sahibini doğrudan ilgilendiren bir konuda elde olmayan nedenlerle meydana gelen aksamaları herhangi bir maduriyete yol açmadan gidermeyi görev saydıklarını açıklayan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, ülke genelinde yaşanan ekonomik sorunlara karşı duyarlılıklarının en üst düzeyde olduğunu belirterek, daha önce 30 Nisan olarak açıkladıkları son ödeme tarihini bir hafta uzatarak, 4 Mayıs olarak belirlediklerini söyledi. KAYALP, mal sahiplerinden Gazimağusa Belediyesi Taşınmaz Mal Birimi'ne başvurarak vergilerini 4 Mayıs'a kadar ödemelerini istedi.


Avrupa Birliğinin Sağlayacağı Yararı Göremeyecek Kadar Miyop Olunmamalı.. (29.04.2001)
Mağusa Söyleşileri'nde bu ay, Avrupa Birliği ve Ulusal Program konusu ele alındı. Konuk konuşmacı Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof Dr. Eser Karakaş: "Hem Türkiye'nin hem Kuzey Kıbrıs'ın, Avrupa Birliği üyesi olmakla elde edeceği kazanımlarla, üyeliğin gerçekleşmemesi durumunda kaybedecekleri marjinal düzeyde olacaktır." dedi.

Gazimağusa Belediyesi tarafından düzenlenen Mağusa Söyleşileri'nde ele alınan AB ve Ulusal Program, Türkiye'nin bu konuda önde gelen bilim adamlarından Prof. Dr. Eser Karakaş tarafından kalabalık bir dinleyici topluluğuna anlatıldı. Anlatımının ardından, konuyu izleyenlerle birlikta tartışan ve daha da açan Karakaş, oldukça ilginç bilgiler verdi.Türkiye'nin hazırladığı Ulusal Program'ın Avrupa Birliğ tarafından yayınlanan Katılım Ortaklığı Belgesi'ne cevap niteliği taşıdığını söyleyen Eser Karakaş, Ekonomik İstikrar Programı'nın da, Türkiye Cumhuriyetinin 80 yıllık geleneğini değiştirebilecek güçte bir siyasal deklarasyon olduğunu belirtti. Programın iktisadi değeri olmadığını ancak siyasal

anlamda derin iddialar içerdiğini belirten Karakaş, bu özelliğinden ötürü Türkiye'de bu ekonomik programla ilgili bir kol güreşinin sürdüğünü ve bunun da şu an itibarıyla dengede devam ettiğini söyledi.

Gümrük Birliği'nin sağlanması 1990'ların tek olumlu gelişmesi
Avrupa Birliği'nin küreselleşmenin çok gelişmiş bölgesel bir uygulaması olduğuna işaret eden Prof. Dr. Eser Karakaş, emek ve sermaye dolaşımının Avrupa Birliği'nde küreselleşmenin genel kriterlerinin çok üstünde olduğunu açıkladı. TC - AB ilişkilerinin 1963 Ankara Antlaşması ile başladığına değinen Karakaş, bu başlangıcın Avrupa ile bütünleşme amacından çok, Yunanistan'a tepki olarak geliştiğini ve aradan geçen yıllar boyunca bu yaklaşımın sürdürüldüğünü söyledi. Gümrük Birliği'nin sağlanmasının TC açısından 1990'ların tek olumlu gelişmesi olduğunun altını çizen Eser Karakaş, bu sürecin aslında 1973 yılında gümrük indirimlerinin başlatılmasının bir devamı niteliğinde olduğunu belirtti.

Türkiye'nin hem ekonomik, hem de siyasi anlamda kapalı toplumlara en güzel örneklerden birisi olduğunu vurgulayan Eser Karakaş, böylesi toplumlarda hak ettiğinden fazlasına sahip olanların sayısının çok olduğunu ve bu çevrelerin Türkiye'deki AB karşıtlığının başını çektiklerini açıkladı. AB'nin açık topluma en iyi örnek olduğuna da işaret eden Karakaş, AB karşıtlığının aslında Türkiye'yi kapalı bir toplum olarak geleceğe taşıma arzusunun somut bir kanıtı olduğu üzerinde durdu. Katılım Ortaklığı Belgesi'nde AB ile Türkiye arasında hukuk alanında 4000 maddede uyumsuzluğa işaret edildiğini anlatan Karakaş, Türkiye'de halen cemaat kültürünün hakim olduğunu ve parti aristokrasilerinin de bu durumun devamından yana tavır alarak, AB karşıtlığını sürdürdüğüne değindi. Türkiye kapitalizminin devlet destekli bir kapitalizm olduğunu, bu nedenle ancak açık toplumlarda gerçekleşebilen rekabetçiliğin Türkiye'de gerçekleşmesinin istenmediğini belirten Eser Karakaş, dine dayalı siyasi görüşü temsil edenlerin de AB'ni samimiyetle arzulamadığını ancak bir kalkan olarak algıladığını söyledi. TC sosyal demokrasisinin de, ulusal egemenliğe dayandığından, AB'ne kuşkyla baktığına işaret eden Karakaş, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin de benzer bir yaklaşımda olduğunu söyledi. Türkiye'nin, içinde bulunduğu koşullar nedeniyle, AB kuşkusunu açıklıkla ortaya koyamadığını belirten Prof Dr. Eser Karakaş, bütük kesimlerde, haksız çıkarların korunumu amacıyla, aslında az veya çok AB isteksizliğinin bulunduğunu söyledi.

Türkiye'nin bugünkü durumunu "AB'nin çok uzağında" diye niteleyen Karakaş, 1999 IMF programı temmuz 2001'e kadar uygulanabilseydi, Maaschrit kriterlerinin bu denli uzağında olunmazdı" diyerek, aylık %37'lik enflasyonun Avrupalı'nın hayal gücünü aştığını ve Avrupalılar'ın bunu ancak bir bir tercüme hatası olarak yorumlayabileceğini söyledi. Türkiye'nin AB üyesi olmasının Avrupa açısından ciddi bir kayba yol açmayacağını söyleyen Karakaş, "ancak Türkiye'nin AB dışında kalmasının yaratacağı kaybı göremeyecek kadar miyop olunmamalı" diyerek, "ileriki 30 yılda hem Türkiye'nin, hem Kuzey Kıbrıs'ın, Avrupa Birliği üyesi olmakla elde edeceği kazanımlarla, üyeliğin gerçekleşmemesi durumunda kaybedecekleri marjinal düzeyde olacaktır." dedi.

Demokrasilerde A La Carte Olmaz!
Türkiye'nin AB'nin pek çok talabine "bize uygun koşullara göre yerine getireceğiz" şeklinde yanıt verdiğini, aslında bu yanıtın "hayır söylediklerinizi yapmayacağız" demek olduğunun altını çizen Eser Karakaş, AB'nin en büyük talebinin siyasal kriterler bağlamında demokratikleşme olduğunu vurguladı. Demokrasilerde A La Carte oamayacağını söyleyen Karakaş, Katılım Ortaklığı Belgesi'nde bulunan bütün maddelerin Türkiye için yararlı ve şart olduğunu söyledi. Macaristan'ın Katılım Ortaklığı Belgesi'ni, özne ve yüklemlerini değiştirerek aynen kabul ettiğinin de altını çizen konuşmacı, Türkiye'nin kendi koşullarını gözeterek verdiği yanıt olan Ulusal Program'ın, AB açısından kabul edilir olmadığını belirtti. AB'nin talep ettiği siyasi koşulların yerine getirilmesi durumunda Türkiye'nin ekonomik zaafiyetinin tolere edilebileceğini belirten Eser Karakaş, "bu elde edilebilecek faydaya önemli bir örnek teşkil ediyor" dedi. Türkiye'nin siyasi taleplere vereceği olumlu tepkinin maliyetinin, olumsuzluğa göre çok düşük olduğunun da altını çizen Karakaş, buna bağlı olarak da, olumsuz tepkinin maliyetinin olumluluğa göre çok yüksek olacağını söyledi.

Kuzey Kıbrıs İçin Tek Yol AB
Kıbrıs'ın AB üyeliğinin Kuzey Kıbrıs'taki standartların gelişip yükselmesi için tek tol olduğunun altını çizen Prof. Dr. Eser Karakaş, "bu durum Türkiye için de geçerlidir" dedi. Üyeliğin çeşitli şekillerde gerçekleşebileceğini söyleyen Karakaş, varılacak çözüme göre, temel özgürlüklerin belirli bir süre ertelenmesi veya kısıtlanması, gevşek bir federal yapının oluşturulması, ya da yaratılacak farklı bir formülün Kıbrıs'ın kuzeyini de AB'ne taşıması gerektiğini söyledi.


Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp'tan Teşekkür Mesajı.. (25.04.2001)
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, İşadamları Derneği'nin Gazimağusa Belediyesi'ne verdiği 2001 Yılı Başarı Ödülü nedeniyle bir teşekkür mesajı yayınladı. Ödülün sadece Gazimağusa Belediyesi'ne değil, aynı zamanda, Gazimağusa halkına da verilmiş bir ödül olduğunun altını çizen Kayalp, İşadamları Derneği'ne teşekkür etti. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP'ın mesajı aynen şöyle:

"Sayın Salih Çeliker
KKTC İşadamları Derneği Başknı.
Derneğiniz Yönetim Kurulu'nun yapmış olduğu değerlendirme sonucunda, Gazimağusa Belediyesi'nin 2001 Yılı Başarı Ödülü'ne layık görülmüş olması, bizler için bir gurur vesilesidir. Bu gururu, bütün meclis üyelerimiz, yönetici ve çalışanlarımızla, Gazimağusa'nın onurlu kentdaşları olarak, sayenizde yaşadık ve takdir edilmenin dayanılmaz zevkini bir kez daha tattık. Ödül seremonisinde de dile getirildiği üzere, motivasyon artırıcı en önemli unsurların başında gelen ödüllendirmenin yararı, etki alanı genişledikçe daha da yararlı sonuçlara yol açabilmektedir. Bu noktadan hareketle, Gazimağusa Belediyesi'nin derneğinizin saygın ödülüne layık görülmesi, kitlesel yararın daha da büyük boyutlara ulaşmasında etkin rol oynayacaktır.

Gazimağusa Belediyesi'nde yarattığımız organizasyon, kent halkının yaşam kalitesini artırmada her yeni günle birlikte hizmet kalitesinin de yükselmesi yanında, ülkemizdeki kamu yönetimine de yeni boyutlar kazandırmaktadır. 

Hizmetlerin çeşitliliğinin sağlanması ve sürekliliğinin korunması, özverili bir çalışmanın ürünüdür. Bu çalışma temposunu azimle sürdüren genç ve dinamik yönetici kadromuz, çalışkan ve verimli hizmet elemanlarımız, Gazimağusa Belediyesi'nin yakaladığı düzeyin en önemli unsurlarıdır. Ancak bu unsurlara olanak yaratanın da, siyasi kimliklerinden arınmış Belediye Meclisimiz'in saygın üyeleri olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Ve yine akıldan çıkarılmamalıdır ki, hiçbir başarı takdirden yoksun kalmamaktadır. Gazimağusa'nın onurlu halkı da, Gazimağusa Belediyesi'nin başarılarını sahiplenmekte ve taleplerini daha üst noktalara çıkarmak suretiyle pekiştirmektedir.
İşadamları Derneği'nin Gazimağusa Belediyesi'ne verdiği Başarı Ödülü, tüm bu kriterler ışığında değerlendirildiği takdirde gerçek anlamını bulacaktır. Bu ödüle bizleri layık görmekle üstlendiğiniz misyonu bir kez daha en derin teşekkürlerimle birlikte hatırlatır, toplum yararına ilişkin başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim."


 Gazimağusa'ya Su Verilemiyor.. (25.04.2001)
25 - 27 NİSAN GÜNLERİ KENTİMİZDE SU KESİNTİSİ VAR !

Gazimağusa'ya Güzelyurt Kumköy tesislerinden su taşıyan şebekedeki yenileme çalışmaları nedeniyle, bugünden (25 Nisan) geçerli olmak üzere iki gün süreyle su verilemeyecek. Yeni yol yapım çalışmalarında, kavşakların altında kalacak hatların dışarıya taşınma işlemi nedeniyle yapılacak su kesintisi sırasında, Gazimağusa Belediyesi su dağıtım programı da aksayacak.

İki günlük kesintinin ardından, çalışmaların normal seyretmesi halinde, Gazimağusa'ya 27 Nisan Cuma'dan itibaren tekrardan su verilmeye başlanacak.

Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birimi yetkilileri, Devlet Su İşlerinden aldıkları bilginin, 27 Nisan Cuma gününden itibaren yeniden su verilmeye başlanacağı yönünde olduğunu belirttiler. Su kesintisinden en az düzeyde etkilenilmesi için, vatandaşlardan suyu idareli kullanmalarını isteyen Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birim yetkilileri, su dağıtım programını hafta başından sonra normale döndürmeye çalışacaklarını belirttiler.


2001 Yılı Taşınmaz Mal Vergisi İlk Taksit Ödemelerinde Son Ödeme Tarihi 30 Nisan.. (24.04.2001)
Gazimağusa Belediyesi, Taşınmaz Mal Vergisi'ne ilişkin 2001 yılı ilk taksit bildirimlerinin mal sahiplerine gönderildiğini ve son ödeme tarihinin 30 Nisan, 2001 olduğunu açıkladı.

Toplam 9000 bildirimin, mal sahiplerine posta aracılığıyla gönderildiğini açıklayan yetkililer, bildirimleri ellerine ulaşmayan mal sahiplerinin, Taşınmaz Mal Birimi'ne başvurarak ödemelerini yapabileceklerini bildirdiler.

İlk taksidinin Nisan ayı sonuna kadar ödenmesi gereken verginin, ikinci taksidi de Eylül ayı sonuna kadar ödenebiliyor. Herhangi bir gecikme zammına maruz kalınmaması için, zamanında ödenmesi gereken 2001 yılı vergi tutarları, bildirime gerek kalmaksızın, Taşınmaz Mal Birimi'ne başvurularak öğrenilebiliyor.

İlk taksidini aksatan mal sahiplerinden gecikme cezası alınacağını hatırlatan yetkililer, ikinci taksit ödemelerinin de Eylül ayı sonuna kadar yapılmasının yasa gereği olduğunu belirttiler
Son ödeme tarihinden sonra yapılacak ödemeler, ceza kapsamında olacağından, taksitler, ceza tutarlarıyla birlikte tahsil edilecek. Gazimağusa Belediyesi, mal sahiplerinden herhangi bir ceza uygulamasına gerek kalmaması için, ödemelerini yasal sürenin dolmasından önce yapmalarını istedi.


“Kente, Çevreye ve Tarihi Eserlerin Korunmasına Katkıları” Nedeniyle Gazimağusa Belediye Ödül Aldı.. (22.04.2001)
İŞAD 2001 BAŞARI ÖDÜLLERİ VERİLDİ


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İşadamları Derneği’nin geleneksel başarı ödülleri 21 Nisan akşamı verildi. Dome Otel’de düzenlenen yemekli ödül törenine Başbakan Derviş Eroğlu, Meclis Başkan Yardımcısı ve DP Genel Başkanı Salih Coşar, CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat ile Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın yanısıra, dernek üyeleri ve diğer davetliler katıldı. 

Gecenin açılış konuşmasını yapan İşadamları Derneği Başkanı Salih Çeliker, sivil toplum örgütleri olarak ülkenin iş hayatını geliştirmek ve toplumun refahını yükseltmek için çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Salih Çeliker, ülke yararına çalışma yapanları tanıtmak ve topluma örnek olması açısından bu ödülleri verdiklerini söyledi. KKTC’ye uygulanan ambargoların iş hayatını olumsuz yönde etkilediğini belirten Çeliker, ülkede yaşanan ekonomik krizin de iş hayatının yeterince gelişememesinden kaynaklandığını ifade etti. 

Demokrat Parti Başkanı Salih Coşar, “Kente çevreye ve tarihi eserlerin korunmasına katkıları” nedeniyle Gazimağusa Belediye Başkan Oktay Kalyalp’a ödülünü verdi ve Mağusa Belediyesi Başkanı Oktay Kayalp’ı başarılı çalışmalarından dolayı kutladı. 

“Eğitime katkıları nedeniyle” ödüle layık görülen Kıbrıs Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Günay Çerkez’e ise ödülünü Cumhuriyeti Türk Partisi Genel Başkanı Mehmet Ali Talat verdi. Talat da insanları ve örgütleri motive eden ödüllerin verildiği böyle bir düzen kurdukları için İşadamları Derneği’ne teşekkür etti. Başbakan Derviş Eroğlu, “Ülke gençliğine ve geleceğine eğitim yolu ile katkıları bulunan” Eğitimci Kemal Yücel’e ödülünü verdi. Başbakan Derviş Eroğlu, başarıların ödüllendirilmesinin önemli olduğuna işaret ederek İŞAD yetkililerini kutladı. İşadamları Derneği Başkanı Salih Çeliker de, “Yaptıkları yatırımın ülke turizmine ve sosyal sportif yaşantısına katılarından dolayı” ZET Karting Limited Şirketi adına şirket temsilcisi Erdinç Özteknik’e ödülünü sundu. “Ülke gençliğine büyük tehdit oluşturan uyuşturucu madde bağımlılığı konusunu gündeme getirmesi ve bu yöndeki çalışmaları nedeniyle” Gazeteci-Yazar Hasan Karaokçu’ya da ödülü İşadamları Derneği eski başkanlarından Erdil Nami tarafından verildi. 

Gecede geçtiğimiz zaman içerisinde kaybettiğimiz Kemal Saraçoğlu’nun babası Şua Saraçoğlu da bir konuşma yaparak Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı’nı oluşturacaklarını duyurarak destek beklediğini söyledi. 


Gazimağusa'da Kaldırım Yapımına Devam.. (13.04.2001)
Gazimağusa Belediyesi, imar çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Kentin bir çok noktasında çalışmalarını kesintisiz olarak sürdüren Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık ve İmar Birimi, kaldırım inşaatını da aralıksız sürdürüyor.

Yeni asfaltlanan ve genişletilen yollardaki kaldırımların yapımını yürüten ekipler, hem yeni kaldırımlar inşa ediyor, hem de mevcutların bakımını gerçekleştiriyor. Belediye'ye bağlı ekiplerin yanı sıra, özel sektöre de yaptırılan kaldırımlar, kentin bütününde yaya ulaşımının da daha kolay ve güvenli olarak gerçekleştirilebilmesine olanak sağlıyor.

Çalışmaları değerlendiren Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, kaldırım inşasına büyük önem verdiklerini belirterek, Gazimağusa'nın her geçen gün kaldırım bakımından daha da zenginleştiğini söyledi. Üzerinde titizlikle durdukları konuların başında kaldırım inşasının geldiğini belirten Belediye Başkanı KAYALP, 2000 yılı içinde yaklaşık 3500 metrekare kaldırım yaptıklarını, 2001 yılında ise şu ana kadar 1000 metrekare yeni kaldırım yapıldığını söyledi. Oktay KAYALP, 'bir kentte insana verilen değer, o kentteki kaldırım miktarıyla ölçülür' şeklindeki yaklaşımı kendilerine ilke edindiklerini söyleyerek, Gazimağusa'da ana arterlerde, kentin bir ucundan diğerine, hiç kaldırımdan inmeden ulaşımın mümkün olduğuna dikkat çekti.

Son olark yapımına devam edilen Deniz Piyade Caddesi kaldırımlarının özellikle öğrencilerin güvenliği bakımından büyük önem taşıdığını belirten KAYALP, her alanda yürüttükleri çalışmalarına hız kesmeden devam etme azminde olduklarını da sözlerine ekledi.


Belediyemiz Araç Filosu'nu Güçlendirmeye Devam Ediyor..(18.04.2001)
İKİ YENİ ÇÖP KAMYONU HİZMETE GİRDİ.

Kentin ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanabilmesini sağlamak amacıyla alınan iki yeni çöp kamyonuyla birlikte, Temizlik Birimi' ne bağlı olarak hizmet veren çöp kamyonlarının sayısı 10'a yükseldi.

Araç filosunu güçlendirme çalışmalarını bir süreden beridir sürdüren Gazimağusa Belediyesi, kentin gelecekte ortaya çıkacak gereksinimlerini de karşılayabilecek bir organizasyonu bugünden geliştirme çabalarını da sürdürüyor.

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, "Gazimağusa Belediyesi'nin ürettiği hizmet kalitesinin sürekli geliştirilmesi ve bu arada da personel verimliliğinin artırılmasını en önemli unsur olarak değerlendirmekteyiz" dedi. Ekonomik koşullara ve belediyelerin içinde bulundukları mali krize rağmen, hizmetlerin devamlılığını korumak ve kalitesini artırmak 

kararlılığında olduklarını belirten Oktay KAYALP, çöp toplamanın, belediyelerin temel görevlerinden birisi olarak kabul edildiğini ve amaçlarının bu temel görevi en etkin ve verimli bir biçimde yerine getirmeye çalışmak olduğunu söyledi. Gazimağusa'nın ülkenin en hızlı gelişen kenti olduğuna dikkat çekerek, bu gelişmeye paralel olarak, kentte yeni yeni gereksinimlerin ortaya çıktığını söyleyen Kayalp, bu gereksinimlerin hızla karşılanabilmesi için, Gazimağusa Belediyesi'nin kentin gelişiminden daha hızlı bir biçimde kendini geliştirmek zorunda olduğunu sözlerine ekledi.


Gazimağusa Belediyesi Zabıta Birimi'nden Sıkı Takip.. (6.04.2001)
Kayalp: "Gazimağusa'daki Bütün İşyerleri Sağlık Koşullarına Azami Dikkat Sarfetmek Zorundadır."

Gazimağusa Belediyesi Sağlık ve Zabıta Birimleri, sağlık koşullarına uygun olmayan ve daha önceki denetimlerde uyarılarak takibe alınan bazı işyerlerini mühürleyerek, ticari faaliyette bulunabilme izinlerini, eksikliklerni ve olumsuz koşullarını giderinceye kadar erteledi.

Aralarında kuaför salonu ve restaurant gibi insan sağlığı ile doğrudan ilgisi bulunan işyerlerinde yapılan son denetimlerde, daha önce yapılan uyarıları dikkate almayanlar mühürlenerek kapatıldı. Yapılan uygulamanın nihai bir uygulama olmadığına işaret eden Zabıta Birimi yetkilileri, ticari faaliyetin olumsuzluklar giderilinceye kadar geçici olarak durdurulduğunu, ve yeniden faaliyete geçmenin yapacakları incelemeden sonra mümkün olacağını belirttiler.

Bu arada, son denetimlerde Gazimağusa sınırları dahilinde bulunan marketlerden çok sayıda gıda maddesine kullanım süresi dolduğundan el konuldu. 

Özellikle tavuk ve tavuk ürünlerinin yoğunlukta olduğu el konan gıda maddeleri, Gazimağusa Belediyesi Zabıta Birim yetkilileri nezaretinde imha edildi. Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, denetimlerde çok titiz davrandıklarına değinerek, sağlık koşullarına uygunluğu temin edebilmek için hiçbir cezai müeyideyi uygulanmaktan kaçınmayacaklarını söyledi. Gazimağusa'daki bütün işyerlerinin sağlık koşullarına azami dikkat sarfetmek zorunda olduğunu belirten Kayalp, Gazimağusa'da sağlık koşullarına uygunluğu korumakta kararlı olduklarının altını çizdi.


İçişleri ve Köyişleri Bakanı İlkay Kamil'in Belediyeleri Hedef Alan Uygulamaları Devam Ediyor.. (01.04.2001)
Beledİye Başkanı, Oktay Kayalp : "Usulsüzlük"

İçişleri ve Köyişleri Bakanlığ'nın devlet katkılarında uyguladığı kesintiyle ilgili Belediye Başkanımız Oktay Kayalp'ın yaptığı açıklamanın tam metni şöyle:

İçişleri ve Köyişleri Bakanlığı, usulsüz bir uygulamayla, Gazimağusa ve Lefkoşa Belediyeleri'nin devletten aldıkları suyun bedelini, devlet katkılarından kesinti yapmak suretiyle tahsil etmeye başladı. 51/95 sayılı Belediyeler Yasası'nın 31 maddesinin 2. fıkrası, belediyelerin devletten aldıkları katkıya el konmasını kesin bir ifade ile yasaklarken, İçişleri ve Köyişleri Bakanı İlkay Kamil, bu hükmü çiğneyerek, üstelik adil olmayan bir uygulama ile, sadece Gazimağusa ve Lefkoşa Belediyeleri'nin devlet katkılarından kesinti yaptı. Devletin bütün yerel yönetim kurumlarından su bedeli olan alacakları bulunduğu halde, böylesi bir uygulama, akıllara başka soruları getirmektedir.

Genel bir prensip olarak, devletin bütün kurumları, birbirlerine olan sorumluluklarını karşılıklı olarak yerine getirmekle yükümlüdürler. İçişleri ve Köyişleri Bakanlığı, 39/88 sayılı Su İşleri Dairesi Yasası'na bağlı hazırlanan İçme ve Kullanma Suları Ücret Tarifesi Tüzüğü gereği olarak, bütün yerel yönetim organlarına verilen suyun bedelini tahsil etme hakkına sahiptir. Ancak, devlet kurumlarının kullandığı suyun bedelini tahsil etme yetkisi, yine yasayla, yerel yönetim organlarına verilmiştir. Devlet, KKTC sınırları dahilindeki bütün bölgelere su verdiği halde, son uygulama ile bu suyun bedelini sadece yukarıda adı geçen belediyelerden, üstelik de yasalara aykırı ve önceden haber vermeksizin tahsil etme yoluna gitmiştir. Bu iyi niyetten yoksun tavır, İçişleri ve Köyişleri Bakanı İlkay Kamil'in bölgesel çıkarları gözeterek yerel yönetim kurumları arasında ayrım yaptığını açıklıkla gözler önüne sermektedir.

51/95 sayılı Belediyeler Yasası ile bir miktar nefes alan belediyeler, yasada gerekli değişikliklerin halen yapılmamış olmasından ötürü, darboğaza girmiş bulunmaktadır. 

Bugün devleti yönetenler, kendi başarısızlıkları sonucu, içine düştükleri bunalımı, bazı konularda belediyelerin üstüne yıkmaya çalışarak sorumluluktan kaçmaya çalışmaktadırlar. Böylesi ardniyetli girişimler, kimseye yarar sağlamayacağı gibi, belediyeleri de tümden iflas noktasına getirecektir. Yeni inşa edilecek binaların, teşvik kapsamında bulunması halinde, inşaat ruhsatı ve ilgili diğer resim ve harçlardan muafiyetini öngören yasanın yürürlüğe girmesine sessiz kalan İçişleri ve Köyişleri Bakanlığı, belediyelerin nefes almasını sağlayacak Taşınmaz Mal Vergisi Değişiklik Yasa Tasarısı'nın geçirilmemesine de sessiz kalmış, Belediyeler Değişiklik Yasası'nı zamanında çıkarmayı aklına getirmemiştir.

Yatırım yapacak motivasyonu yakalayan belediyeler, İçişleri ve Köyişleri Bakanlığı'nın sorumsuz tavırları nedeniyle, pek yakında maaş dahi ödeyemeyecek duruma geleceklerdir. Bu duruma, bir de İçişleri ve Köyişleri Bakanı İlkay Kamil'in ilgisiz ve ayrımcı tavırları eklendiğinde, belediyelerin içine düşecekleri krizden kurtuluş şansları neredeyse kalmayacaktır.

Bizler, devletle belediyeler arasında bir köprü görevi görmesi gereken İçişleri ve Köyişleri Bakanlığı'nı bir kez daha asli görevlerini yerine getirmeye davet eder, belediyelerin sırtında duran bir kambur olmaktan vazgeçmeye çağırırız.

Gazimağusa'da Bahar Temizliği... (30.03.2001)
Gazimağusa Belediyesi, temizlik çalışmalarını çok yoğun bir tempoyla sürdürüyor. Büyük çaplı bölge temizlikleri yanında, baharın gelmesiyle kurumaya başlayan otların temizliğine daha da yoğun bir tempoyla devam eden Gazimağusa Belediyesi Temizlik Birimi, ağır makinelerin yanısıra motorize ekiplerle de temizlik çalışmalarını sürdürüyor. 

Düzenli bir biçimde devam eden temizlik çalışmalarına, öncelikle ana arterlerden başlanarak, yol kenarlarındaki ve yeşil alanlarda bulunan otların kesilmesiyle devam ediliyor. Yaz aylarına yönelik önemli bir önlem olarak değerlendirilen bu çalışma sayesinde, birçok bölgede yangın olasılığı en aza indirgenmiş oluyor. Kış ayları boyunca her yıl yinelenen bu çalışma, yaz mevsiminin başına dek sürdürülecek. Kurumaya başlayan otların sinek ve haşere sorununa yol açmasına engel olabilmek için sürdürülen çalışmalardan, daha da fazla verim alınabilmesi için, altyapısını da modern araçlarla takviye eden Gazimağusa Belediyesi Temizlik Birimi, yeni temizlik makineleri satın alarak ekiplerini güçlendiriyor. Yoğun yağışların yaşandığı kış aylarında, doğada yaşanan bereketin, havaların ısınmaya başladığı içinde bulunduğumuz günlerde, kuruyan otlardan ötürü, sıkıntıya yol açmaması için, temizlik çalışmaları aralıksız olarak sürdürülecek. 

Bu arada, özellikle boş arsalarda zamanla biriken atıkların ve inşaat artıklarının toplanması amacıyla büyük çaplı temizlik hizmetlerine de yoğunluk kazandıran Gazimağusa Belediyesi, bu çalışmalarını da kentin bütününde gerçekleştirecek. Vatandaşlara yeşil alanları koruma ve boş arsalara çöp atılmasına engel olma çağrısı yapan Gazimağusa Belediyesi Temizlik Birim yetkilileri, kentin korunmasının temizlenmesinden daha önemli olduğuna dikkat çekti. Kendilerinin her an için görev başında olduklarını belirten yetkililer, büyük çaplı atıkların Gazimağusa Belediyesi'ne haber verilmesi durumunda hızla kaldırılabileceğini de vurguladılar.

Gazimağusa Belediyesi Sağlık Denetimlerine Düzenli Olarak Devam Ediyor (28.03.2001)
Kayalp: "Geçmişte olduğu gibi, bundan sonra da, kentimizdeki işyerlerinde, sağlık koşullarına uygunluğu korumakta kararlıyız" 
Gazimağusa Belediyesi Sağlık ve Zabıta Birimleri, işyerlerinde sağlık denetimlerini ara vermeden sürdürüyor. Özellikle gıda satışı yapılan yerlerde, yoğun olarak sürdürülen denetimlerde, genelde olumlu sonuçlar elde edilirken, sağlık bakımından bazı olumsuzlıklar içeren işyerleri de uyarılarak, bunları gidermeleri için süre tanınıyor. 

Son bir haftalık süre içinde yapılan denetimlerde, toplam değeri 1,584,100,000 TL olan çeşitli gıda maddelerine, ya kullanım süresi dolduğundan, ya da satışa uygunluğunu yitirdiğinden ötürü el kondu. Ayrıca, iki işyerine de sağlık koşullarındaki uygunsuzluğu gidermeleri yönünde ihbar verildi. İhbar hitamında yapılacak kontrollerde eğer olumsuz koşullar yeniden gözlenirse, ilgili işyerlerinin geçici veya süresiz kapatılması yoluna gidilebilecek. Müsadere edilen mallar ise, Gazimağusa Belediyesi Zabıta Birim yetkilileri nezaretinde imha edilecek. Okulların açık olduğu bu dönemde, kantin denetimlerini de sürdüren Gazimağusa Belediyesi Sağlık ve Zabıta ekipleri, Doğu Akdeniz Üniversitesi'ndeki gıda satışı yapan yerlerle, özellikle üniversite öğrencilerinin yoğun olarak gittiği restoran ve kafeteryalarda, sağlık koşullarında herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması için de denetimlerini sürdürüyor. Programlı denetimlerini sıklaştıran ekipler, Gazimağusa dahilindeki tüm işyerlerinin ve özellikle de, her tür gıda satışının yapıldığı işletmelerin kontrol ve denetimlerine düzenli olarak devam edecekler. 

Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, denetimlerde birimlerin ciddi bir olumsuzlukla karşılaşmadığını belirterek, bazı işyerlerinde gözlemlenen aksaklıkların giderilmesi için uyarılarda bulunulduğunu söyledi. Bu aksaklıkların giderilmemesi durumunda geçici kapatma cezasından, süresiz kapatmaya kadar uzanan, cezai müeyideleri uygulanmaktan kaçınmayacaklarını belirten Kayalp, "geçmişte olduğu gibi, bundan sonra da, kentimizdeki işyerlerinde sağlık koşullarına uygunluğu korumakta kararlıyız" dedi.


Belediyeler İflasa Terkedildi.. (26.03.2001)
“ORTADA HENÜZ KRİZ YOKKEN, YAPTIĞIMIZ UYARILARA KULAK TIKAYAN HÜKÜMET, GEÇTİĞİMİZ YILIN KASIM AYIYLA, ŞUBAT’TA YAŞANAN ÇOK BÜYÜK ÇAPLI KRİZLERİN ARDINDAN, BELEDİYELERİ PEK YAKINDA DEĞİL YATIRIM YAPACAK, MAAŞ ÖDEYEMEYECEK DURUMA GETİRECEKTİR.”

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, 51/95 sayılı Belediyeler Yasası ile Taşınmaz Mal Vergisi Yasası'nda gerekli düzenlemelerin yapılmamış olmasından ötürü, belediyelerin iflas noktasına getirildiğini bildirdi. 1 Ağustos, 2000 tarihinde yaptığı bir açıklamayı hatırlatan Belediye Başkanı Oktay KAYALP, ilgili yasalarda gerekli değişikliklerin yapılmaması halinde belediyelerde yıl sonu itibarıyla büyük mali krizlerin yaşanmasının kesin olduğuna dikkat çektiğini, ancak hükümetin konuya ilişkin hiç bir önlem almadığını söyledi. Ortada henüz kriz yokken, yaptıkları uyarılara hükümetin kulak tıkadığına dikkat çeken Kayalp, "geçtiğimiz yılın Kasım ayıyla, Şubat'ta yaşanan çok büyük çaplı krizlerin ardından, belediyelerin değil yatırım yapacak, maaş ödeyemeyecek duruma gelmesi kaçınılmazdır" dedi.

"Devlet, ilgili yasalarda gerekli düzenlemeleri yapıp, yerel yönetim organlarının mali bünyelerini rahatlatacağına, onları kriz koşullarının altında iflasa sürüklenmeye terk etmiştir" diyen Oktay KAYALP, belediyelerin 2001 yılı için hazırladıkları tüzüklerin yasal düzenlemeler yapılmadığı için yürürlük kazanamadığını da söyledi. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, belediye yasalarında gerekli iyileştirmelerin yapılmamış olmasının bir sonucunun da, bir çok belediyenin 2001 yılı bütçelerinin yürürlük kazanmaması olduğuna değinerek, buna bağlı olarak, 2001 yılı bütçelerine dayanarak yapılan ödemelerin de gayrı yasal olma durumunun gündeme geldiğini söyledi.

Uzun süreden beridir meclis gündeminde bulunan yasa değişikliklerinin, halen bir karara bağlanmadığını ve hükümetin içinde bulunduğu duruma bakıldığında bu kararın daha da gecikeceğinin anlaşıldığını da sözlerine ekleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, ekonomik krize ilaveten, bir de hükümet krizini, belediyelerin atlatmasının mümkün olamayabileceğini belirtti. Hükümet'teki sarsıntılar bir yana, büyük ortak parti içi yarışa daldığından, kamu yararına iş üretme şansının yitirildiğini söyleyen Oktay KAYALP, halkla birlikte, belediyelerin de kendi kaderine terkedildiğini söyledi.

İçişleri ve Köyişleri Bakanlığı'nın belediyelere dair herhangi bir gündeminin bulunmadığının da altını çizen Kayalp, ilgili bakanlığın belediyeleri gözetmek bir yana, çeşitli dönemlerde belediyeleri ağır kayıplara uğratan yasa değişikliklerine de seessiz kaldığını söyledi. Belediyelerin bağlı bulundukları bakanlıktan destek görecekleri yerde, sürekil darbe aldıklarını açıklayan Oktay KAYALP, İçişleri ve Köy İşleri Bakanlığı'nı belediyelerin sırtındaki en büyük kambur olarak niteledi. Kayalp, "İçişleri ve Köyişleri Bakanlığı, belediyelerin düzgün çalışmasına olanak yaratacak girişimlerin öncüsü olacağına, bu görevinden haberdar değilmiş gibi davranmakta ve belediyeleri sorunlarla boğuşmak zorunda bırakmaktadır" dedi.

Oktay KAYALP, Belediyeler Birliği'nin yerel yönetim organlarının çıkarlarını temsil eden bir kurum olduğunu belirterek, yasal tıkanıklıkların giderilmesi için daha aktif çalışma temposu içine girmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.


Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu Güzelyurt'ta Konser Verecek.. (26.03.2001)
Gazimağusa Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu, Güzelyurt Belediyesi’nin 25. kuruluş yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde, 29 Mart Perşembe akşamı saat 20.00’de Güzelyurt’ta Atatürk Kültür Merkezi’nde konser verecek. Şef Ulus Yeşilada’nın yönettiği koro, Türk sanat müziğinin en güzel örneklerini oluşturan 22 besteyi seslendirecek. Gazimağusa Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu, Gazimağusa ve Lefkoşa’da verdiği konserlerden sonra 13 Şubat’ta Güzelyurt’ta vermeyi planladığı konseri, hakem Ahmet Altınkaya’nın trafik kazasında ölmesi dolayısıyla ertelemişti. Güzelyurt Belediye Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, böylesi güzel bir sanat olayının Güzelyurt halkına sunulmasından duyulan memnuniyet ifade edildi ve geceye katılmak isteyenlerin davetiyelerini ücretsiz olarak belediyeden sağlayabileceği belirtildi. 

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ise , kültür sanat alanındaki üretimlerini ülkenin değişik noktalarına da ulaştırabilmenin kendilerine büyük mutluluk verdiğini belirterek, artık Gazimağusa Belediyesi’nin kültür sanat çalışmalarını ülke genelinde takip eden seçkin bir kitlenin olduğunu söyledi. Kültür sanat çalışmalarına olan ilginin kendilerini cesaretlendirdiğini de belirten Kayalp, “Bu ilgi sürdükçe üretmeye ve halkımızla paylaşmaya kararlılıkla devam edeceğiz” dedi.


Mağusa Söyleşiler'nde 'Gazimağusa'daki Futbol' masaya yatırıldı..(24.03.2001)
Gazimağusa Belediyesi Kültür ve Sanat Birimi'nin düzenlediği "Gazimağusa'da Futbol Nereye Gidiyor" konulu panel 22 Mart akşamıi gün yapıldı. Gazimağusa Belediyesi Bora Atun Konferans Salonu'nda yapılan ve Dr. Okan Dağlı tarafından yönetilen panele spor yazarı Ogün Genç Kaçmaz ve Mağusa Türk Gücü Kulüp Başkanı Nejat Onat konuşmacı olarak katıldı.

Birçok futbol severin katıldığı panelde ilk olarak konuşan Nejat Onat, Türk Gücü ve Dumlupınar'ın kuruluşlarından itibaren Gazimağusa halkı için çok önemli bir yere sahip olduklarını ve bu takımların savaştan önce milli mücadelede, savaştan sonra ise toplumsal beraberlikte önemli bir yer tuttuğunu belirtti.Onat, eskiden futbolun sayesinde toplumun sosyal ve kültürel değerlerinin arttığı gibi ayrıca futbol oynayan kişinin de toplumda iyi bir yer ve meslek sahibi olduğunu söyledi. Onat, günümüzde maddiyatın daha önde olduğunu, böylece bireyin forma aşkı için değil de kendi menfaatleri için oynadığını kaydetti. Onat, kulüplerde çalışan yöneticilerin, işlerine politika karıştırmalarının yanlış olduğunu, Gazimağusa kulüplerinin yaşadığı bu sıkıntıları, diğer kulüplerin de yaşamasının an meselesi olduğunu hatırlattı. 

Kaçmaz: "Değişen dengelere ayak uydurulamadı"
Panelde ikinci konuşmayı yapan KIBRIS Gazetesi Spor Yazarı Ogün Genç Kaçmaz, Gazimağusa'daki futbolun sorunlarının ülke futbolundaki sorunlardan daha çok etkilendiğini ve değişen dengelere ayak uydurulamadığını söyledi. Ülkemizde yaşanan siyasi çözümsüzlüğün bu sıkıntıların ana sebebi olduğunu belirten Kaçmaz, dışa açılamamanın verdiği sıkıntı ile hem maddi hem de hedefsizliğin bir kısır döngü yarattığını söyledi. Kaçmaz, değişen futbolda doğal olarak futbolcunun maddiyatı ön plana çıkardığını futbolcuların ve takımların amatörlük profesyonellik arasında gidip geldiğini ve bir sistemsizliğin olduğunu belirtti.Artan kulüp sayılarından dolayı pastadaki payın her gün azaldığını belirten Kaçmaz, bunun sonucu olarak da kulübe faydalı hizmet verecek yönetici sıkıntısı yaşandığını vurguladı.Kaçmaz, ailelerin de altyapı yetersizliğinden dolayı çocuklarını futboldan ziyade satranç, tenis ve salon sporlarına yönelttiğini söyledi.

Söyleşiye katılan futbol severler, kulüp sayılarının fazla olduğunu, ekonomik dengelerin bozulduğunu ve bunun da futbola kötü şekilde yansıdığını söyledi. Kulüplerin sabit gelirlerinin olmaması nedeniyle yöneticilerin, büyük bir özveri ile kulüpleri yaşatmaya çalıştıklarını vurgulayan Kaçmaz, yöneticiliği sıçrama tahtası olarak görmeyen kişileri kutladı. Ayrıca taraftarların takımlarına artık sahip çıkmadığını belirten futbol severler böylece her gün takımların daha da kötüye gittiğini belirttiler.Panelde sponsorluğun bir an önce devreye girmesi yönünde ortak fikir üretildi.


Avusturya-Kuzey Kıbrıs Sanatçılar Birliği’nin 4. Atöyle Çalışmaları Sergisi 27-29 Mart tarihleri arasında Gazimağusa Belediye Sarayı Osman Gökçe Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilecek.. (24.03.2001)
1999 yılında kurulan Avusturya-Kuzey Kıbrıs Sanatçılar Birliği tarafından düzenlenecek sergi, saat 19.00’da, Meclis Başkanı Ertuğrul Hasipoğlu ile Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp tarafından açılacak. 4. Atölye Çalışmaları Sergisi’ne Avusturyalı Heidi Zenz, Maria Schlichtner, Anton Nussbichler, Josef Brescher ile Kıbrıslı Türk sanatçılar Gülperi Sevengül, Nilgün Güney, Türksal İnce ile Taylan Öğuzkan katılacak. 

Avusturya-Kuzey Kıbrıs Sanatçılar Birliği’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, 4. Atölye Çalışmaları Sergisi, Meclis Başkanlığı, Gazimağusa Belediyesi, Bilfer Palm Beach Otel ile Doğu Akdeniz Üniversitesi  Kıbrıs Araştırmaları Merkezi’nin (DAÜKAM) katkılarıyla gerçekleştirilecek. Kendisi de atöyle çalışmasına katılacak olan Birlik Başkanı Anton Nussbichler ile diğer sanatçılar bugün, Meclis Başkanı Ertuğrul Hasipoğlu’na nezaket ziyaretinde bulunarak, varılan son nokta hakkında bilgi verdi. Konusu “İz” olan çalışmalar sonucunda ortaya çıkacak yapıtlar, 27 Mart Salı gününden itibaren sanatseverlerin izlenimine sunulacak. 


Gazimağusa Sempozyumu 2001'in Hazırlık Çalışmaları Tamamlandı.. (21.03.2001)
GAZİMAĞUSA SEMPOZYUMU 2001 23-26 EKİM TARİHLERİ ARASINDA YAPILACAK:"DÖNÜŞÜM SÜRECİNDE BİR KENT - GAZİMAĞUSA"

Gazimağusa Belediyesi ile Doğu Akdeniz Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen Gazimağusa Sempozyumu 2001 için sürdürülen hazırlık çalışmaları tamamlandı. 23 - 26 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan sempozyumun başlığı da; "Dönüşüm Sürecinde Bir Kent - Gazimağusa" olarak saptandı.

"Kent Dönüşümü" temasına bağlı olarak, Gazimağusa Sempozyumu 2001'de; kentlerin değişimi / dönüşümü bağlamında; kimlik, çevre-ekoloji, fiziksel yapı, sosyo-kültürel yapı, ekonomik yapı gibi konuların, Gazimağusa kentine yön verecek şekilde, Gazimağusa kenti özelinde irdelenmesi hedefleniyor.

Sempozyuma, Gazimağusa Belediyesi ve Doğu Akdeniz Üniversitesi elemanları yanında, konuya ilgi duyan tüm katılımcılar, kent halkı, uzman veya teknik kişilerle, akademsiyenler, araştırmacılar ve öğrenciler katılabilecek.

23 - 26 Ekim 2001 tarihleri arasında gerçekleşecek Gazimağusa Sempozyumu 2001'e katılacakların 1 Mayıs 2001 tarihine kadar bildiri özetlerini göndermeleri gerekiyor. Yapılacak değerlendirmenin sonuçları 1 Haziran 2001 tarihinde duyurulduktan sonra, kabul edilen bildiri özetlerinin 1 Eylül 2001'e kadar tam metin olarak gönderilmesi gerekiyor.

Gazimağusa Sempozyumu 2001'in katılım sürecinin başlamasına ilişkin bir açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, geçmiş iki sempozyumdan Gazimağusa kenti için oldukça yararlı sonuçlar elde edildiğine işaret ederek, bunları olanakları ölçüsünde olabildiğince değerlendirmeye çalıştıklarını belirtti. Bu yıl üçüncüsü yapılacak olan sempozyumun, Gazimağusa için başlayan İmar Planı çalışmalarına da büyük katkı yapacağına inandıklarını söyleyen Oktay KAYALP, "öyle sanıyorum ki bu yılki sempozyum da, Gazimağusa'nın geleceğine ışık tutacak çok yararlı bir çalışma olacaktır" dedi. Kayalp ayrıca, yerel yönetimlerin kentlerin bugününü olduğu kadar geleceğini de düşünmek zorunda olduklarına işaret ederek, günü kurtaracak icraatların bir kentin geleceğini karartabileceğini de sözlerine ekledi.

AMAÇ VE KATILIM
Hızla gelişen dünya üzerindeki insan yerleşmeleri, özellikle gelişme dinamikleri yüksek olan kentler, politik, sosyal, ekonomik ve kültürel etkiler altında, sürekli bir değişim / dönüşüm süreci içindedirler. Bu süreçte kentlerin sosyo-ekonomik ve fiziksel yapısı her zaman olumlu yönde gelişmeyebilir. Kentlerin fiziksel dokusu bir yandan küreselleşmeye paralel olarak çağdaş gereksinimlere cevap vermek üzere yenilenirken, diğer yandan da kent kimliklerini ve yerel özelliklerini korumaya çalışırlar.

Gazimağusa kenti de, tarihsel süreç içinde, değişen politik, sosyo-ekonomik ve kültürel koşullara paralel olarak şekillenmiştir. 1974 yılı, bütün ada için olduğu gibi, Gazimağusa kenti için de bir dönüm noktası olmuştur. Kent, tarihi kimliğe sahip önemli bir liman, ticaret ve turizm merkeziyken bu tarihten sonra farklı bir gelişme eğilimine girmiş olup, 1986 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi'nin kuruluşu ile de bir üniversite kenti olma sürecini yaşamaya başlamıştır.

Bu çerçevede, Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Gazimağusa Belediyesi, Gazimağusa Sempozyumlarının üçüncüsünü "kent dönüşümü" teması altında 23-26 Ekim 2001 tarihleri arasında düzenlemektedir. Sempozyumda, kentlerin değişimi / dönüşümü bağlamında;
· kimlik,
· çevre-ekoloji,
· fiziksel yapı,
· sosyo-kültürel yapı,
· ekonomik yapı,
konularının, genel olarak, Gazimağusa kentine yön verecek şekilde ve/veya Gazimağusa kenti özelinde irdelenmesi hedeflenmektedir.

Sempozyum, Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Gazimağusa Belediyesi elemanları yanında, konu ile ilgili tüm katılımcılara, kent halkına, uzman ve teknik kişilere, akademsiyen ve araştırmacılara, öğrencilere açıktır. Sempozyuma katılım; bildiri sunumu, sergi hazırlama ve/veya atölye düzenleme yoluyla yapılabilecektir. Sempozyumda sunulan bildiriler, sempozyum öncesinde bir kitapta yayımlanacaktır.

BİLDİRİ ÖZETLERİ
Sempozyumun sunum dili Türkçe olacaktır. Ancak, Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki dilde teslim edilmesi gereken bildiri özetlerinde konu, amaç ve yöntem en çok 400 kelime içinde, A4 formatta düzenlenmelidir. Bildiri sahibinin/sahiplerinin isim, ünvan, kurum ve adresi konu başlığının altında verilmelidir.

SEMPOZYUM TAKVİMİ
01 Mayıs 2001 Özetlerin Son Gönderme Tarihi
01 Haziran 2001 Özet Değerlendirme Sonuçlarının Duyurulması
01 Eylül 2001 Bildiri Son Gönderme Tarihi
23-26 Ekim 2001 Sempozyum Tarihi


Gazimağusa Çocuk Festivali Önetkinliği'nin İlki Yapıldı..(17.03.2001)
800’E YAKIN ÇOCUK HAYAL GÜCÜNÜ RESİMLERE YANSITTI
Gazimağusa Belediyesi ile Mağusa Kültür Merkezi Çocuk Kulübü’nün birlikte düzenlediği 9. Gazimağusa Çocuk Festivali’nin ilk ön etkinliği olan Resim Çizme Yarışması yapıldı. Gazimağusa Polat Paşa İlkokulu’nda yer alan ve konunun serbest olduğu 800’e yakın ilkokul çocuğunu katıldığı yarışmada çocuklar hayal dünyalarını ve ufuklarını resimlere yansıttı. 

Yarışma sonucunda yapılan resimler Türksal İnce başkanlığındaki Arif Albayrak, Mehmet Ulubatlı ve Zühre Özkaraman’dan oluşan jüri tarafından değerlendirilerek, sergilenmeye değer görülen resimler 24 Mayıs- 1 haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek festivalde sergilenecek. 

Resim yarışması öncesinde konuşan Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Mehmet Altınay, eğitimin sadece öğretimden ibaret olmadığını vurgulayarak, eğitimin kültür, sanat ve spor etkinlikleriyle desteklenmesi gerektiğini söyledi. Gerçek anlamda eğitimin aile, öğretmen, öğrenci ve sivil toplum örgütlerinin işbirliği ile mümkün olacağını kaydeden Altınay, etkinlikte eğitimin bütün taraflarını görmenin kendisine heyecan ve mutluluk verdiğini, bunun eğitim açısından yarınlara olan umut ve güveni artırdığını kaydetti. Sivil toplum örgütlerinin katkı koymalarının eğitimi zenginleştireceğine işaret eden Altınay, bu tür etkinliklerin yaygınlaştırılması dileğinde bulundu. Altınay, yarışmayı düzenleyenleri, aileleri ve öğrencileri katılımlarından dolayı kutladı. 

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da, yerel yönetimlerin asli görevleri yanında çağdaş insan yetiştirme ile de yükümlü olduklarını belirterek, Kıbrıs Türk toplumuna güçlü bir gelecek sağlayabilmek için çocukların ve gençlerin bu tür etkinliklerle güçlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Kayalp, belediye olarak toplumun geleceği olan çocukların yeteneklerini geliştirmek için bu etkinliklere aktif olarak katıldıklarını söyleyerek, katkılarından dolayı Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Mehmet Altınay’a Çocuk Kulübü’ne ve velilere teşekkür etti.


Pygmalion Heykel Atölyesi ve Baki Boğaç'ın Resim Sergisi Açıldı.. (17.03.2001)
Gazimağusa’da Lüzinyanlılar ve Venedikliler tarafından saray olarak kullanılan yapı kompleksinin orijinal kalmış tek kısmı olan ve Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı sponsorluğunda, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi kontrolünde heykeltraş Baki Boğaç’ın girişim ve katkılarıyla restore edilerek 

KKTC kültür sanat yaşamına kazandırılan Pygmalion Heykel Atölyesi ve atölyede yer alan “Taşa Yürekle/li Dokunmak” heykel sergisi dün akşam düzenlenen törenle açıldı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mustafa Akıncı tarafından gerçekleştirilen atölye ve sergi açılışı törenine, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Mehmet Altınay, Sağlık ve Çevre Bakanı Gülsen Bozkurt, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Milletvekilleri Mehmet Emin Karagil ve Hüseyin Angolemli, Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı Müsteşarı Bülent Kanol, Genel Koordinatör Aşkan Cemal Efe, Hakkı Atun, İngiliz Yüksek Komiseri Edward Clark  ve çok sayıda sanatsever katıldı. 

Açılışta, heykeltraş Baki Boğaç, fazla konuşmak istemediğini belirterek, kendisinin yerine kullandığı malzeme ve taşın konuşacağını ifade etti. Boğaç, serginin açılma noktasına gelişte sanatçı, siyaset ve yerel yönetimlerini katkısının büyük olduğuna işaret ederek, katkılarından dolayı Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mustafa Akıncı ve Gazimağusa Belediyesi’ne teşekkür etti. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mustafa Akıncı da, tarihi eserlerin ve sanatın evrensel olduğunu vurgulayarak, kültür sanat yaşamına kazandırılan tarihi yapının KKTC’ye hayırlı olması dileğinde bulundu. Sanatçı Boğaç’ın kendisine sözkonusu tarihi yapının kültür sanat yaşamına kazandırılması için başvuruda bulunduğunu hatırlatan Akıncı, bu projeyi tereddüt etmeden onayladığını, sanatçılara olanaklar çerçevesinde katkıda bulunmaya çalıştıklarını söyledi. 

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da, Gazimağusa kentinin tarihiyle ve mimari yapısıyla dünyada ender ayakta kalan kentlerden biri olduğuna değinerek, tarihin Gazimağusa’ya zor bir görev verdiğini, bu görevin kentin insanlık adına korunması ve geliştirilmesi olduğunu kaydetti. Kentte yapılan her çalışmanın kenti koruma ve geliştirme doğrultusunda konulan her taşın değer kazandığını ifade eden Kayalp, Pygmalion Heykel Atölyesi’nin de bu düşüncenin bir parçası olduğunu söyledi. “Dişi, tırnağı ve teriyle” tarihi yapının restore edilmesinde büyük çaba sarfeden Boğaç’ı kutlayan Kayalp, mali desteklerinden dolayı Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığ’na da teşekkür etti. Açılışta Eran Raman’ın da mini bir konser verdiği sergi, 20 Nisan’a kadar, Cumartesi pazar günleri de, 09.00-13 ve 14.00-18.00 saatleri açık olacak. Sergide, sanatçı Boğaç’ın 27 yapıtı sergileniyor.


"Çanakkale Geliştirme ve Güzelleştirme Derneği"nin yeni yönetimi belirlendi.. (16.03.2001)
Gazimağusa Çanakkale bölgesini güzelleştirmek amacıyla kurulan derneğin bu yılkı yönetimi geçtiğimiz günlerde oluştu. Derviş Ekşici başkanlığındaki "Çanakkale Geliştirme ve Güzelleştirme Derneği"nde, İsmail Tolunay sosyal işlerden sorumlu asbaşkan, Hayrettin Alçıner tesislerden sorumlu asbaşkan olarak görev yapacaklar. Derneğin sekreteri İlker Ekşici, veznedarı ise Aziz Kalçay olurken, yönetim kurulunda Abbas Mendeli, İbrahim Konuker, Hüseyin Yahat, Gürkan Seymert, Oğuz Tarman, Mehmet Konuker, Mustafa Biran ve Muharrem Sonatlı bulunuyor.Disiplin kurulunda da Selim Tilki, Salih Aypar ve Yıltan Özkıraç var. Haysiyet divanında ise Erden Özaşkın, İsmail Gündost ve Hüseyin Arsal görev aldılar.


Gazimağusa Belediyesi'nden Duyuru.. (17.03.2001)
55/89 sayılı İmar Yasası gereği , bölgemizde düzenli gelişmeyi sağlamak; vatandaşlarımıza sağlık, huzur, sosyal refah sağlayacak şekilde yaşanabilir bir çevre yaratmak amacı ile Şehir Planlama Dairesi, "Gazimağusa İmar Planı" çalışmalarını sürdürmektedir.

Halkımızın yaşadığı çevrede, imara ilişkin görüşlerini ve planlamaya yönelik beklentilerini Belediyemize Nisan ayı (2001) sonuuna kadar bildirmesi önemle duyurulur.


Gazimağusa Belediyesi Sağlık Birimi Alarmda.. (15.03.2001)
Göllere çok sayıda balık bırakıldı, kıyılar özel motorlarla ilaçlanıyor, iç bölgelerin ilaçlanmasında botlardan, kent içi ilaçlamada özel motorlardan yararlanılıyor. Yaya ekipler septiklerin ilaçlanmasını gerçekleştiriyor...Sağlık Birimi çalışanlarının izinleri, acil durumlar haricinde, üç ay süreyle durduruldu. 

Göllerde üreyen haşatatla mücadele çalışmalarını havaların ısınmaya başladığı içinde bulunduğumuz günlerde yoğunlaştıran Gazimağusa Belediyesi Sağlık Birimi, alarma geçti. Yoğun yağışlar nedeniyle, uzun yıllardan beridir su tutmayan Gazimağusa'daki göller, bu yıl tamamıyla doldu. Resmi rakamlara göre, yalnızca Çanakkale Gölü'nde, yakalşık 4 Milyon metreküp su bulunduğunu belirten Sağlık Birimi yetkilileri, diğer göllerle birlikte Gazimağusa'da yaklaşık 10 milyon metreküp durgun su bulunuyor. Durgun suların ve nemli bölgelerin sinek ve diğer haşaratın üremesi için en elverişli ortamlar olduğuna dikkat çeken yetkililer, halk sağlığı açısından önümüzdeki günlerde sorun yaşanmaması için, çalışmalarını yoğunlaştırdılar. 

Sağlık Birimi'nde, acil durumlar haricinde izinlerin durdurulduğunu açıklayan birim yetkilileri, vardiya sistemiyle çalışmalarını gün boyu aralıksız sürdürdüklerini belirttiler. Biyolojik larvasit kullanımını kentin bütününe yaydıklarını, ancak özellikle göl bölgelerinde, kıyıların da özel olarak ilaçlandığını söyleyen Sağlık Birimi yetkilileri, göllere larvaları yiyerek beslenen balıklar bırakıldığını, ayrıca botlarla ilaçlama yapıldığını belirttiler. 

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, konuya ilişkin açıklamasında, sürdürülen çalışmalarda en etkili ilaçların kullanıldığını ve bunların insan sağlığına kesinlikle zararının olmadığını söyledi. Biyolojik larvrasit'in özellikle su birikintilerinde kalıcı etki yaptığına da değinen KAYALP, özel ilaçlama makinelerinin kentin her yanında devrede olduğunu, göl kıyılarının özel motorlarla, göllerin iç kısımlarının da yüzer ekipler tarafından ilaçlandığını, ayrıca çok sayıda balığın göllere bırakıldığını, yaya ekiplerin de kentte özellikle septiklerin ve küçük su birikintilerinin ilaçlanmasını yürüttüklerini açıkladı. Sağlık Birimi'nin çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü de sözlerine ekleyen Oktay KAYALP, yürüttükleri çalışmadan olumlu sonuçlar alınacağını söyledi.


9. Gazimağusa Çocuk Festivali Başlıyor.. (14.03.2001)
FESTİVAL 24 MAYIS-1 HAZİRAN TARİHLERİ ARASINDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK 
Gazimağusa Belediyesi ile Mağusa Kültür Merkezi Çocuk Kulübü’nün birlikte düzenlediği 9. Gazimağusa Çocuk Festivali bu yıl da birbirinden renkli, eğelenceli ve yaratıcı etkinliklerle dolu olacak. Ana sınıf ve ilkokul öğrencilerine yönelik olan festival süresince yarışmalar, sergiler, söyleşiler, tiyatro ve müzik etkinlikleri yer alacak. 

17 Mart’ta Gazimağusa Polat Paşa İlkokulu’nda yer alacak olan festivale yönelik Resim Çizme Yarışması ve 6 Nisan’da Alasya İlkokulu’nda gerçekleştirilecek olan Mektup Yazma Yarışması’nın ardından festival etkinlikleri 24 Mayıs’ta başlayacak ve 1 Haziran Dünya Çocuk Günü’nün kutlanmasıyla sona erecek. 

Festival ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, belediye olarak Çocuk Festivali’ne ortak olurken her zaman olduğu gibi çocukların yaratıcılıklarını ön plana çıkarılmasını amaçladıklarını belirterek,"Çocuklara fırsat verilmesi durumunda neler yapabileceklerinin ortaya çıkabilmesi için bizlere büyük görev düşmektedir. İşte bizler de bu onurlu görevi geçmişte olduğu gibi bu yıl da coşkuyla yerine getirme kararlılığındayız” dedi. 

Geleceğin sahipleri çocukların, bugüne dair söyleyeceklerinin olduğunun her yıl festivalde ortaya çıktığını kaydeden Kayalp, bu yıl da çocukların büyüklere yeni ufuklar açacağını söyledi. Çocukların gereksinim duyduğu ortamı yaratmak için yürüttükleri çalışmaları aynı kararlılıkla sürdüreceklerini söyleyen Kayalp, “Bu konuda en büyük kılavuzumuz yine çocuklarımız olacak” dedi. Kayalp, festivalin hazırlık çalışmaları sırasında katkılarını esirgemeyen Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Mehmet Altınay şahsında; tüm ilkokul öğretmenlerine, yöneticilerine ve diğer eğitim kurumlarına teşekkür etti. 

Mağusa Kültür Merkezi Çocuk Kulübü Başkanı Esen Beyköylü de, bu yıl festivale Dipkarpaz ve Mesarya yöresi ilkokullarını da kattıklarını belirterek, hedeflerinin tüm çocuklara ulaşmak olduğunu kaydetti. Mağusa Kültür Merkezi Çocuk Kulübü’nün 1992 yılından bu yana faaliyet gösterdiğine işaret eden Beyköylü, amaçlarının çocukların sosyal yaşantılarını geliştirmek, sanatla buluşturmak, kabiliyetlerini keşfedip geliştirmek ve topluma yararlı, kişilik sahibi, yetenekli çocuklar yetiştirmek olduğunu da sözlerine ekledi. 

Festivalin programı ise şöyle:

Tarih Etkinlik Yer Saat
17 Mart 2001 Cumartesi
Resim Çizme yarışması  
Polatpaşa İ.O.- A.Kız Meslek L., Tic. Lis 9:00
6 Nisan 2001 Cuma Mektup Yazma Yarışması Alasya İlk. 14:00
24 Mayıs 2001 Perşembe Tiyatro Othello Kalesi 18:00
25 Mayıs 2001 Cuma

Resim-Mektup Sergsi Ödül Dağıtımı

GMB, Osman Gökçe Sergi Salonu

18:00
28 Mayıs 2001 Pazartesi Söyleşi-Leyla Navarro Gazimağusa Belediye sarayı 18:00
29 Mayıs 2001 Salı

MKM Çocuk Kulubü Yıl Sonu Etkinliği

NKL Salonu 11.00
30 Mayıs 2001 Çarşamba Çocuk Panayırı, Gösteriler, Dans Yarışması Namık Kemal Meydanı 18:00
31 Mayıs 2001 Perşembe Çocuk Panayırı, Gösteriler, Dans Yarışması Namık Kemal Meydanı 18:00
1 Haziran 2001 Cuma

Yürüyüş, Ödül Dağıtımı veKonser: Grup Net

Namık Kemal Meydanı 18:00

İstiklal Caddesi'nde Geriye Rötuşlar Kaldı... (7.03.2001)
Gazimağusa Belediyesi'nin Suriçi'ni yeniden düzenlemek ve yaşayan bir mekan olarak korunabilmesini sağlamak amacıyla uyguladığı İstiklal Caddesi Düzenleme Projesi tamamlanma aşamasına geldi. 

Suriçi sakinleriyle, kent halkının talepleri doğrultusunda başlatılan İstiklal Caddesi Düzenleme Projesi, yılbaşından önce tamamlanan ilk etabın ardından, Kurban Bayramı öncesinde de kaba inşaatı tamamlanarak kullanıma açıldı. Bütün kaba inşaatı ve aydınlatması bayram öncesinde tamamlanan İstiklal Caddesi, yeni haliyle görenleri adeta büyülüyor. 

Özellikle bayram döneminde çarşı hareketliliğini de göz önünde bulunduran Gazimağusa Belediyesi yetkilileri, işlerini çok büyük bir kısmını bayram öncesinde tamamladı. Özellikle Otopark ve dükkan girişlerinin tatil öncesinde tamamlanmasını memnuniyetle karşılayan işyeri sahipleri, çalışmaların öngörülen sürelerde tamamlanmasının kendilerini fazlasıyla sevindirdiğini belirttiler. 

İstiklal Caddesi'nde bayram tatilinin hemen ardından caddenin tam ortasında bulunan alandaki havuz uygulaması ve tuvalet inşaatının bitirilmesiyle kasım ayından beridir devam eden proje tamamlanmış olacak. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, büyük önem verdikleri İstiklal Caddesi Düzenleme Projesi'ni büyük bir titizlikle sürdürdüklerini ve tamamlama aşamasına getirdiklerine işaret ederek, çalışmaların planladıkları süreye uygun olarak devam ettiğine değindi. İstiklal Caddesi'ni planladıklarından daha erken bir zamanda yeniden ve çok daha güzel biçimde kullanıma açmayı hedeflediklerini belirten KAYALP, bölgedeki zahmetli çalışmayı, yerel yönetimlerde en önemli çalışma prensiplerinden olan katılımcılık ilkesine bağlı kalarak, çevre sakinlerinin büyük desteği ve özverisiyle yürüttüklerini vurguladı. Belediye Başkanı Oktay KAYALP, çevre sakinlerinin işbirliği ve sabrının, kendilerine çok yardımcı olduğunu da söyleyerek, teşekkürlerini dile getirdi.

 


Gazimağusa Belediyesi Kurban Bayram Boyunca Hizmetlerini Sürdürecek.. (2.03.2001)
Gazimağusa Belediyesi 9 gün sürecek olan Kurban Bayramı tatili boyunca hizmet akışını, yaptığı düzenleme doğrultusunda aralıksız olarak sürdürecek.

Düzenlemelere göre, temizlik ve çöp toplama hizmetleriyle su dağıtım planı aynen yürürlükte olacak. Su ile ilgili merkezden kaynaklanacak herhangi bir aksama veya büyük çaplı arıza olmaması durumunda, bölgeler rutin program çerçevesinde su alabilecekler.

Gazimağusa Belediyesi Mezbahası, Bayram'ın ilk günü olan 5 Mart tarihinde 06:00-13:00 saatleri arasında kurban kesim hizmetleri için açık olacak. Salı, Çarşmaba, Perşembe günleri kapalı, Cuma günü ise karantina açılacak ve normal hizmetlere devam edilecek. Açık Pazar ise yine Bayram'ın ilk iki günü kapalı olacak, Çarşamba günü Toptancı Hali açılacak, Perşembe gününden itibaren ise Pazar normal hizmetlerini vermeye başlayacak. Cenaze ve defin hizmetleri de yine aralıksız olarak devam edecek. Cuma Pazarı ise 9 Mart günü açık olacak.

Gazimağusa Belediyesi acil durumlar için her biriminde müdahale ekiplerini de görevde bulunduracak. Vatandaşlar, su problemleri dışındaki acil durumlarda Gazimağusa Belediyesi'nin 366 53 32 ve 366 59 21 numaralı telefonlarını, Su problemlerinde ise 0533 860 1991 arayarak başvuruda bulunabilecekler.

 

 


Gazimağusa Belediyesi Kamu Yararını Her Şeyin Üzerinde Tutmaya Devam Edecek... (23.02.2001)
Gazimağusa'da, Sakarya Mahallesi'nde bulunan Dr. Fazıl Küçük Spor Kompleksi'nin üzerinde kurulu bulunduğu arazinin, İskan Encümeni kararıyla, özel bir şirkete verilmesi üzerine Gazimağusa Belediyesi'nin başlattığı girişimler sonuç verdi. Çalışma ve İskan Bakanı Mehmet Albayrak, bugün, sözkonusu alanın İskan Encümeni kararıyla Özel bir şirkete koçan edilmesinin yasal bir uygulama olmadığını belirterek iptal edildiğini açıkladı.

Bilindiği gibi, Gazimağusa Belediye Meclisi, tüm partilere mensup üyeleri'nin oy birliği ile aldığı bir kararla, söz konusu alanın hem bulunduğu bölge için, hem de Gazimağusa Kenti'nin bütünü için taşıdığı öneme işarat etmiş ve Kamu Yararı gözetilerek Bakanlar Kurulu Kararı ile Gazimağusa Belediyesi'ne verilen arazinin daha sonra Encümen kararıyla özel bir şirkete verilmesinin hayati bir yanlış olduğunu belirterek derhal düzeltilmesini talep etmişti. Ayrıca, Sakarya Mahallesi Muhtarlığı da bir imza kampanyası başlatarak yapılan yanlıştan dönülmesi için çalışma ortaya koymuştu.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, kamuoyunu bir süreden beridir meşgul eden bu konunun aslında bir hata olduğunun altını çizerek ilgili bakanlığın duyarlı davranışıyla hayati bir yanlışın önlenmiş olduğuna işaret etti. Oktay KAYALP ayrıca İTEM Yasası'nın değiştirilmiş şekliyle uygulamada olduğuna da işaret ederek, "benzer yanlışların ortadan kaldırılabilmesi için, belediyelere tahsisli arazilerin, bu yasa hükümleri uygulanarak koçan altına alınması yönündeki görüşümüzü bir kez daha yinelemek isterim" dedi.

Bazı çevrelerin bu yanlış uygulamayı siyasi bir rant aracı olarak istismara çalıştıklarını da belirten Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, kimsenin Gazimağusa Belediyesi'ni asılsız dedikodularla yıpratamayacağını söyledi. " Bizler, Gazimağusa Belediyesi olarak, kamu yararını her şeyin üzerinde tutmaya bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da devam edeceğiz" diyen Kayalp, hiç kimsenin Gazimağusa Belediyesi'ni karalayarak siyasi çıkar elde edmeyeceğini de sözlerine ekledi.

Kendilerinin Gazimağusa için stratejik öneme haiz, bahse konu alanın, tahsis kararında da belirtildiği gibi, kamu yararında kalmasını memnuniyetle karşıladıklarına da değinen Kayalp, "başta sayın bakan olmak üzere, bakanlık yetkililerine gerçekleştirdikleri düzeltmeden ötürü tüm Gazimağusa halkı adına teşekkür ederim" dedi.


Gazimağusa Belediyesi Ekinokok Kontrollerini Yoğun Talep Nedeniyle Üç Gün Daha Uzattı... (23.02.2001)
Gazimağusa Belediyesi ile Tarım ve Orman Bakanlığı Veteriner Dairesi tarafından ortaklaşa yürütülen Ekinokok Mücadele Projesi, yoğun talep nedeniyle 28 Şubat Çarşamba'ya kadar uzatıldı. 

Gazimağusa Belediyesi Sağlık İşleri birimi'nden yapılan açıklamada "Fasıl 45, Bulaşkan Hayvan Hastalıkları Kanunu genel hükümleri ve 4. Madde tahtinde yapılan nizamlar, Köpek kanunu ile 9/1970 ve 7/1972 tadil kuralı gereğince, Gazimağusa Belediyesi sınırları içerisinde bulunan tüm köpeklerin geçtiğimiz hafta boyunca devam eden muayene ve kontrolleri, "yoğun ilgiden dolayı 26 Şubat Pazartesi'nden 28 Şubat Çarşambaya kadar üç gün uzatılmıştır" dendi. 

İlgili yasalar gereği, kurallara uymayan köpek sahipleri hakkında yasal işlem yapılacağına da işaret edilen açıklamada, muayenelerin Gazimağusa Veteriner Dairesinde yapılacağı da hatırlatıldı. Köpek sahiplerinden ayrıca, köpeklerini muayene alanına tasmalı getirilmeleri ve muayeneden önce köpeklerine yemek vermemeleri ve eğer varsa, Veteriner Dairesi tarafından önceden verilmiş Köpek Muayene Belgesi'ni beraberlerinde getirmeleri istendi.


Gazimağusa'da Yeşillendirme ve Çevre Düzenleme Çalışmalarına Devam Ediliyor... (22.02.2001)
Yağışların yeniden başlamasıyla birlikte Gazimağusa'da yeşillendirme çalışmalarına hız verildi. Kentin çeşitli yerlerinde sürdürülen çalışmalar çerçevesinde, hem fidan dikimi, hem de çevre düzenlemesi yapılıyor. .

Gazimağusa'da halen sürdürülen çalışmalar çerçevesinde, kentin farklı noktalarındaki refüjlere, yeşil alanlara ve parklara fidanlar ve çiçek fideleri dikiliyor. Dikilen fidanların ülkemiz koşullarına uygun olmasına özen gösterildiğini belirten yetkililer, sıcağa ve susuzluğa dayanıklı, ayrıca çabuk büyüyen cinsten olduğunu belirtiyor.

Çağdaş peyzaj tekniklerinin de uygulandığı çalışmalarda yoğun dikim diye adlandırılan bir teknik kullanılıyor. Bu teknik uyarınca, küçük alanlara çok sayıda fidan, belirli motiflere göre dikiliyor. Fidanların boy vermeye ba?lamasıyla, kentin çeşitli yerlerinde küçük küçük koruların oluşacağını söyleyen Gazimağusa Belediyesi Park ve Bahçeler Bölümü yetkilileri, artan nüfus ve araç sayısıyla birlikte gelecekte gündeme gelebilecek hava kirliliğine ilişkin sorunları bugünden giderecek çalışmalar içinde olduklarını söylediler.

Gazimağusa'da fidan dikiminin yanısıra çevre düzenleme çalışmalarına da devam ediliyor. Kentteki çemberler ve yol kenarlarındaki alanlara çiçek ekiliyor. En büyük hedeflerinin kentteki yeşil alanların sayısını artırmak yanında, çiçek sevgisini de aşılamak olduğuna işaret eden yetkililer, çalışmalarının artan bir yoğunlukta süreceğini sözlerine ilave ettiler.


Gazimağusa Belediye Meclisi'nden Sert Tepki  (15.02.2001)
Gazimağusa Belediye Meclisi, Sakarya Mahallesi'nde bulunan Dr. Fazıl Küçük Spor Kompleksi'nin üzerinde kurulu bulunduğu arazinin, İskan Encümeni kararıyla, özel bir şirkete verilmesinin kabul edilemeyeceğini belirterek, bu yanlışın ortadan kaldırılmasını sağlayabilmek için yasal her tür girişimi yapma kararı aldı. Tüm partilere mensup Belediye Meclis Üyeleri'nin oy birliği ile aldığı karar uyarınca, söz konusu alanın hem bulunduğu bölge için, hem de Gazimağusa Kenti'nin bütünü için taşıdığı öneme işarat edilerek, Kamu Yararı gözetilerek Bakanlar Kurulu Kararı ile Gazimağusa Belediyesi'ne verilen arazinin daha sonra Encümen kararıyla özel bir şirkete verilmesinin hayati bir yanlış olduğu ve derhal düzeltilmesi gerektiği vurgulandı.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, yaptığı açıklamada, kamuoyunu bir süreden beridir meşgul eden bu konunun aslında bir oldu bittiye getirildiğinin altını çizerek, "yangından mal kaçırırcasına, kamu yararı gözetilerek Gazimağusa Belediyesi'ne Bakanlar Kurulu kararı'yla tahsis edilen bir alan, özel bir şirkete koçan edimiştir" dedi. Böylesi bir uygulamanın sosyal devlet ilkesiyle derin çelişkiler içerdiğine de işaret eden KAYALP, bu uygulamanın bir hata olmasını umduklarını ve acilen düzeltilmesi gerektiğini söyledi. İTEM Yasası'nın değiştirilmiş şekliyle uygulamada olduğuna da işaret eden Oktay KAYALP, "benzer yanlışların ortadan kaldırılabilmesi için, belediyelere tahsisli arazilerin, bu yasa hükümleri uygulanarak koçan altına alınması şarttır" dedi. Kendilerinin Gazimağusa için stratejik öneme haiz, bahse konu alanın, tahsis kararında da belirtildiği gibi, kamu yararında kalmasını sağlamak için her tür yasal girişimi yapacaklarını da söyleyen Belediye Başkanı Oktay KAYALP, Belediye Meclisi'nin oy birliği ile aldığı karar uyarınca, devletin bütün denetim organlarına suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi.

Gazimağusa Belediye Meclisi Kararı'nın tam metni şöyle:
Gazimağusa Belediye Meclisi;

KKTC Bakanlar Kurulu'nun 224/85 numaralı önergeye istinaden aldığı, 20 Mart, 1985 tarihli 5.H-285-85 sayılı kararında, dökümü yapılan ve Gazimağusa Belediyesi'ne sosyal ve kültürel tesis yapımı amacıyla tahsis edildiği açıklıkla belirtilen arazinin, İskan Encümeni tarafından özel bir şirkete, inşaat yapımı amacıyla, bütünüyle verildiğini öğrenmiş bulunuyor.

Harita/Pafta XXXIII.3.E.I. Parsel 102, 101, 153 ve İ.T.E.M. Yasası'nın 4(1) maddesi uyarınca kamu yararına ayrılan ve Gazimağusa Belediyesi'ne tahsis edilen arazi, bulunduğu bölge itibarıyla kentin bütününe hitap edebilen bir aktivite merkezi durumundadır. Hem sosyal ve kültürel etkinliklerin düzenlenmesi, hem de sportif organizasyonlara elverişliliği bakımından, ilgili alan Gazimağusa Kenti için yaşamsal değer taşımaktadır. Hem söz konusu alana yeni olanakların kazandırılması bakımından, hem de kentin en yoğun aksiyonunun bulunduğu bölgedeki tek yeşil alan olması bakımından, bahse konu alanın özel bir şirkete verilmesi kabul edilemez.

Devletin sürekliliği ilkesinden hareketle, 1985 yılında görevde bulunan Bakanlar Kurulu'nun kamu yararını öngörerek, Gazimağusa Belediyesi'ne tahsis ettiği bir alanın, 2001 yılında, görevde bulunan İskan Encümeni tarafından özel şahıslara koçan edilmesi ciddi bir yanılgının ötesinde, hukuk bakımından da geçerli bir uygulama değildir. Dolayısıyla bu yanlış uygulamanın en erken zamanda düzeltilmesi ve yapılan uygulama ortadan kaldırılarak, mevcut durumun korunması gerektiğinin altını çizer, konuya ilişkin her tür yasal girişimde bulunmayı oy birliği ile karara bağlar.


Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, 2001 yılı çalışma programını açıkladı
Gazimağusa'nın çehresi değişiyor (9.02.2001, KIBRIS Gazetesi Ana Sayfa)

Not : Basın Toplantısında açıklanan metnin tamamı için tıklayınız .. 

Gazimağusa Belediyesi, 2001 yılında yoğun çalışma programı ile kentin çehresini değiştirmeyi hedefliyor. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, dün bir basın toplantısı düzenleyerek 2001 yılı çalışma programları hakkında bilgi verdi...

Gazimağusa Belediyesi, 2001 yılında yoğun çalışma programı ile kentin çehresini değiştirmeyi hedefliyor. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, dün bir basın toplantısı düzenleyerek 2001 yılı çalışma programları hakkında bilgi verdi

Kayalp: "Hızla büyüyen Gazimağusa kentinin gereksinimlerine yanıt verebilmek için canla başla uğraşıyoruz. 2001 yılı için öngörülen ve genel program dahilinde bulunan bütün unsurların detaylı durum tespiti, fizibilite raporları, maliyet analizleri ve teknik düzenleme çalışmaları hazır. Çalışma programını bayındırlık, park bahçeleri, su işleri, temizlik, halkla ilişkiler, kültür sanat, spor ve sağlık başlıkları altında topladık..."

Gazimağusa Belediyesi 2001'de 20 km. dolayında asfalt çalışması yapacak. Kente 4 adet yeni çocuk parkı kazandırılacak... Ülkemizin ilk semt pazarı durumundaki Cuma Pazarı çağdaş bir mekana dönüştürülecek

2002 yılının Şubat ayında hizmete girecek kültür merkezi için yoğun bir çalışma başlatıldı. "Laguna Beach Sahil Yolu", "Belediye Sarayı", "Suriçi düzenlemesi" gibi kente yeni çehre kazandıracak projeler hayata geçirilecek

Ülkemizin gerçek anlamda tek festivali durumuna gelen uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali, 2001 yılında yine düzeyli şaşırtıcı ve coşkulu bir şekilde düzenlenecek. Bilimsel organizasyon; "Gazimağusa Sempozyumu" 23-26 Ekim tarihlerinde düzenlenecek

Gazimağusa Belediyesi, 2001 yılı yoğun çalışma programı ile kentin çehresini değiştirmeyi hedefliyor.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, dün bir basın toplantısı düzenleyerek 2001 yılı çalışma programları hakkında bilgi verdi.

Gazimağusa Belediyesi 2001'de 20 km. dolayında bir asfalt çalışması yapacak. Kente 4 adet yeni çocuk parkı kazandırılacak. Ülkemizin ilk semt pazarı durumundaki Cuma Pazarı çağdaş bir mekana dönüştürülecek.

2002 yılının Şubat ayında hizmete girecek kültür merkezi için yoğun bir çalışma başlatıldı. 2001'in önemli projeleri arasında yer alan "Laguna Beach Sahil Yolu", "Belediye Sarayı", "Suriçi düzenlemesi" projelerinin hazırlıkları son aşamada.

Ülkemizin gerçek anlamda tek festivali durumuna gelen uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali, 2001 yılında yine düzeyli şaşırtıcı ve coşkulu bir şekilde organize edilecek.

Bilimsel bir organizasyon olan "Gazimağusa Sempozyumu" 23-26 Ekim tarihlerinde düzenlenecek.

Kayalp, basına bilgi verdi
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve Belediye Meclisi üyelerinin katıldığı dünkü basın toplantısında hızla büyüyen Gazimağusa kentinin gereksinimlerine yanıt verebilmek için canla başla uğraşan Gazimağusa Belediyesi'nin karşılaştığı sorunlar ve 2001 yılı çalışmaları hakkında bilgiler verildi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, 2001 yılı için öngörülen ve genel program dahilinde bulunan bütün unsurların detaylı durum tespiti, fizibilite raporları, maliyet analizleri ve teknik düzenleme çalışmalarının hazır olduğunu belirterek, çalışma programının bayındırlık, park bahçeleri, su işleri, temizlik, halkla ilişkiler, kültür sanat, spor ve sağlık başlıkları altında yer aldığını açıkladı.

Toplantıda Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, 2001'de 20 km. dolayında bir asfalt çalışması, 4 adet yeni çocuk parkının kente kazandırılması, ülkemizin ilk semt pazarı durumundaki Cuma Pazarı'nın çağdaş bir mekana kavuşturulmasının hedeflendiğini vurgulayarak, 2002 yılının Şubat ayında hizmete girecek kültür merkezinin inşaatı, Laguna Beach Sahil Yolu, Belediye Sarayı, Suriçi düzenleme projeleri hakkında da bilgiler verdi.

"Gazimağusa 2001 yılında da ülkenin en temiz kenti olmaya devam edecek" diyen Kayalp, ülkemizin gerçek anlamda tek festivali durumuna gelen uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali'ni 2001 yılında yine düzeyli şaşırtıcı ve coşkulu bir şekilde düzenleyeceklerini açıkladı.

Kayalp, belediyelerce düzenlenen tek bilimsel organizasyon olan Gazimağusa sempozyumunu ise 23-26 Ekim tarihlerinde gerçekleştireceklerini belirterek, programlarında bulunan diğer konularla ilgili bilgiler de sundu.

Oktay Kayalp, projelerle ilgili şu bilgileri verdi:
Asfalt çalışmaları

"Gazimağusa Belediyesi 2000 yılı içinde 10 bin tonu aşkın asfalt inşaatını gerçekleştirmiş bulunmaktadır. Bunun karşılığında yaklaşık değerlerle 12 km. uzunluğunda yol ya yenilendi, ya da mekanik altyapısıyla birlikte inşa edildi.

2001 yılı için yol yapımına yine kentin ana arterleri ve gereksinimleri öncelikli olarak yoğun bir tempoyla devam edilecek. 2001 yılı için öngörülen asfalt tüketimi yaklaşık 20 bin ton olup, bu da 20 km. dolayında bir uzunluğa karşılık gelmektedir."

Kaldırım çalışmaları
"Gazimağusa Belediyesi kaldırım çalışmalarını insana verdiği değerle eş anlamlı olarak algılamakta ve 'bir kentte insana verilen değer, o kentteki kaldırım miktarıyla eşdeğerdir' şeklindeki yaklaşımı çalışmalarında ana kriter olarak değerlendirmektedir. Gazimağusa'da ana arterler itibarıyla gelinen noktada kaldırımsız yol bulunmamaktadır. Diğer bir deyişle kentin bir ucundan ötekine yaya olarak asfalta veya toprağa temas etmeden ulaşım olanaklıdır. Gazimağusa Belediyesi 2001 yılı için kaldırım inşasına geçmişte olduğu gibi yoğun bir tempoyla devam etmeyi ve yıl sonu itibarıyla 5 bin metrekare yeni kaldırım yapmayı planlamış bulunmaktadır."

Park çalışmaları
"Her mahalleye bir çocuk parkı sloganıyla sürdürülen çalışmalara 2001 yılında yoğunluk kazandırılarak devam edilecek. Kentteki parkların bakım ve geliştirme çalışmaları yanında, yenilerinin inşaatı da yıl içinde tamamlanacak. Gazimağusa Belediyesi 2001 yılı içinde mevcut parkların yenilenmesi ve geliştirilmesi yanında, 4 adet yeni çocuk parkını kente kazandırmayı planlamış bulunmaktadır."

Elektrifikasyon ve sinyalizasyon çalışmaları
"Gazimağusa'nın sokak aydınlatma sisteminin yenilenmesine ve geliştirilmesine ilişkin çalışmalar yıl içinde hayata geçirilecek. 2000 yılı içinde başlatılan ana arterlerdeki yenileme çalışmaları 2001'de de sürdürülecek. Ayrıca kentin Lefkoşa - Gazimağusa anayolu tarafındaki ana girişi yol çalışmalarının tamamlanmasının hemen ardından başlatılarak, Karpaz yoluna bağlantıyı sağlayan by-pass ile birleştirilecek. Gazimağusa'da eksikliği en fazla hissedilen konuların başında yer alan trafik sinyalizasyon sistemi 2001 yılı içinde yoğun kavşaklara uygulanmaya başlayacak. Proje çalışmaları sürdürülen sinyalizasyon sisteminin montajına yıl içinde geçilecek."

Pazar çalışmaları
"Ülkemizin ilk semt pazarı durumundaki Cuma Pazarı'nı çağdaş bir mekana kavuşturma çalışmaları 2001 yılının ilk aylarında tamamlanacak. Bütün altyapısı, çevre yolları ve kaldırımlarıyla birlikte tasarlanan pazar yeri inşaatı, tamamlandığı zaman cuma günleri semt pazarı olarak hizmet verirken, diğer günlerde de bir aktivite merkezi olarak da kullanılabilecek."

Kültür Merkezi İnşaatı
"Gazimağusa'da eksikliği en fazla hissedilen yapıların başında tam teşekkülü bir kültür merkezi yer almaktadır. Özel sektöre yap işlet devret modeli ile yaptırılacak bir sinema ve sosyal aktivite merkezi karşılığında Gazimağusalılar 2002 yılından itibaren kendi salonlarında kültürel etkinlikleri izlemeye başlayacaklar. Bütün teknik detayları tamamlanan ve uygulamaya geçilebilmesi için KKTC Bakanlar Kurulu'nun onayına sunulan proje, gerçekleştiği zaman, Gazimağusa Belediyesi kente sadece bir Kültür Merkezi kazandırmış olmayacak, ayrıca vade hitamında bir sinema salonuyla, bir de sosyal alan kazandırmış olacaktır. Kültür Merkezi, 2002 yılının Şubat ayında hizmete girecek."

Laguna Beach Sahil Yolu Düzenleme Projesi
"Laguna Beach bölgesinin hem turizme daha fazla katkı sağlayabilmesi, hem de kent halkının denizle çağdaş bir mekanda buluşabilmesi için tasarlanan Laguna Beach Sahil Yolu Düzenleme Projesi'nin uygulanmasına 2001 yılı içinde başlanacak. Bu proje kapsamında bölgenin bütünü ele alınacak ve adeta yeniden inşası gerçekleştirilecek. Tamamlandığı zaman, ülkemizin en çağdaş ve çekici aktivite merkezlerinin başında yer alacak olan bu proje aynı zamanda Gazimağusa'nın bir çekim merkezi olmasında da büyük rol oynayacak. Çağdaş bir marina niteliği kazanacak Laguna Beach bölgesinin daha şimdiden Girne Kordonboyu'na rakip olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Teknik şartnamesi hazır olan ve önümüzdeki günlerde ihalesi açılacak olan proje 2001 yılında Gazimağusa Belediyesi'nin üzerinde en büyük hassasiyeti göstereceği çalışma alanlarının başında yer alacak."

Suriçi Düzenleme Projesi
"Namık Kemal Meydanı Yayalaştırma Projesi ile başlayan Suriçi'ne dönük yatırımlarımız 2000 yılının sonlarında İstiklal Caddesi Düzenleme Projesi ile sürdürüldü. Bu proje 2001 yılının ilk yarısında tamamlanarak kullanıma açılacak. Bölge halkının büyük desteği ve inancıyla sürdürdüğümüz bu projenin tamamlanmasının ardından Suriçi'nin değişik noktalarında yeni projeleri uygulamaya sokarak, hem ticari yaşamın geliştirilmesini, hem de turistik değeri artırmayı hedeflemekteyiz."

Belediye Sarayı Düzenleme Projesi
"Gazimağusa'nın en büyük kamu kurumu durumundaki Gazimağusa Belediyesi'nin merkez binasını bir kompleks haline dönüştürerek, çok amaçlı bir aktivite merkezi olarak da hizmet vermesini sağlayacak çalışmalarımıza 2001 yılında da devam edeceğiz. Belediye Sarayı'nı adına yaraşır konuma getirebilmek için, iç düzenleme ve mefruşatta da yenileme çalışmalarımızı 2001 yılı içinde sürdüreceğiz."

Park Bahçeler
"Çiçek yetiştiriciliği ve yeşillendirme çalışmaları sürecek. Her yıl olduğu gibi bu yıl da, Gazimağusa Belediyesi kendi seralarında ürettiği 50 bin kök çiçeği hem kentin değişik noktalarına ekmeye, hem de halka ücretsiz olarak dağıtmaya devam edecek. 2000 yılında başlayan bu çalışmalarımızı 2001 yılında daha da geliştirerek sürdüreceğiz. Seralarımızın kapasitesini artırmaya dönük çalışmalar yanında fidan üretim tesisini bu yıl içinde gerçekleştireceğiz."

Her yıl 10,000 ağaç kampanyası
"Yılda 10 bin ağaç sloganıyla yürüttüğümüz yeşillendirme çalışmalarımızı 2001 yılı içinde de kentin farklı noktalarına yeni yeşil alanlar kazandırmak suretiyle sürdüreceğiz. Gazimağusa Belediyesi'nin bu çalışmalara verdiği önemden ötürü kentimiz, giderek daha yeşil ve daha temiz bir çevreye sahip oluyor.

Su İşleri
"Gazimağusa Belediyesi'nin üstesinden gelmekte en fazla zorlandığı konuların başında su yer almaktadır. Gazimağusa'ya merkezden gönderilen suyun kişi başına düşen miktar bakımından, diğer şehirlerden çok daha az olması çalışmalarımızda sıkıntıya yol açmaktadır. Gazimağusa Belediyesi'nde yürüttüğümüz çalışmalarımız, kenttaş duyarlılığıyla da birleşince, pratikte yaşanan sorunlar en aza indirgenebilmiştir. Merkezden gönderilen su, kent nüfusuna göre yetersiz olduğu halde, bizler dağıtımda eşitlik ilkesini gözetmeye ve sorunu asgari düzeyde tutmaya gayret edeceğiz."

Şebeke yatırımları
"Yetersiz olan su kaynaklarını en verimli bir biçimde kullanabilmek ve kayıpları en aza indirgeyebilmek için yürüttüğümüz çalışmalarımızı 2001 yılında yoğunluk kazandırarak sürdüreceğiz. Yeni şebeke inşası yanında mevcutların geliştirilmesi ve bakımı öncelikli çalışma alanlarımız arasında yer alacak."

Temizlik: Yeni araç alımları ve teknoloji kullanımı
"Gazimağusa ülkemizin en temiz kentidir. Bu iddialı söylemin doğruluğuna tanıklık etmek için kent dışına çıkarak diğer kentlerimize şöyle bir uğramak yeterlidir. Gazimağusa Belediyesi'nin üzerinde ciddiyetle durduğu, bu nedenle de en fazla yatırım yaptığı alanlardan biri de temizliktir. Gelişen şartlara en hızlı bir biçimde uyum sağlayabilmek ve ortaya çıkan gereksinimleri bütünüyle karşılayabilmek için 2001 yılında temizlik filomuzu günümüz teknolojisinin son ürünleriyle donatmaya devam edeceğiz. Daha önceki yıllarda olduğu gibi, temizlik filomuzu günün ihtiyaçlarına yanıt verebilecek konumda tutacağız. Geçtiğimiz yıl aldığımız iki adet "0" km. çöp toplama aracına ilave olarak, bu yıl iki aracın daha alımını gerçekleştireceğiz. Büyük verim aldığımız Çöp konteyneri kullanımını yaygınlaştırmak ve yeni çöp kutularının sayısını artırmak için, çalışmalarımız sürdüreceğiz. Gazimağusa 2001 yılında da ülkenin en temiz kenti olmaya devam edecek."

Yeni Çöp Toplama Merkezi
"Gazimağusa'nın en büyük problemlerinden birisi de çöplüktür. Kentin büyümesiyle birlikte yerleşim birimlerinin çok yakınında kalan çöp toplama merkezimizin hızla kapatılması gerekmektedir. Sağlık ve Çevre Bakanlığı'nın Gazimağusa Belediyesi ile birlikte bu soruna çözüm bulması şarttır. Diğer yerleşim birimlerinin de sorunu olan bu konunun, devletle yerel yönetim birimlerinin ortak girişimleriyle çözümlenebileceğini savunuyoruz. Bizler bu konuda hassasiyetimizi bir kez daha ortaya koyar, üzerimize düşenleri yapmaya hazır olduğumuzun altını çizeriz."

Önce İnsan
"Gazimağusa Belediyesi, ülkemizde gerçek anlamda Halkla İlişkiler Birimi bulunan tek yerel yönetim organıdır. Ayrıca Halkla İlişkiler uygulamalarını bilimsel anlamda gerçekleştiren, ileri teknoloji ürünlerini çalışmaları dahilinde kullanan ve bilimselliği ön planda tutarak etkinlik gösteren ender kurumlardan olma özelliğine da sahiptir. Gazimağusa Belediyesi'nin yayın organı olan "Önce İnsan" adlı gazetenin yayınına 2001 yılında da devam edeceğiz. Bu yıl gazetenin kullanımını iki yönlü çalışan bir haberleşme aracı olarak geliştirme kararlılığındayız. Belediyeden kenttaşa bilgi akışını sağlayan Önce İnsan, bundan böyle, Gazimağusalıların da aktif katılımıyla sayfalarında farklı bölümlere yer ayıracak."

Uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali
"Ülkemizin gerçek anlamda tek festivali durumuna gelen Uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali'ni 2001 yılında yine en düzeyli, en şaşırtıcı ve coşkulu biçimiyle yine gerçekleştireceğiz. Kentimize olduğu kadar, ülkemize de bir gurur vesilesi olan bu büyük projeyi gerçekleştirirken, yine farklı sanat dallarının dünya çapındaki ustalarını halkımızla buluşturmayı amaçlayacağız. Ayrıca, halkın beğenisini kazanan ve sanatsal nitelikleriyle öne çıkmış kişi veya grupları festival kapsamında yine kentimizde ağırlayacağız. 2001 yılında gerçekleşecek Uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali ile Akdeniz''in en önemli kültür sanat olayını gerçekleştirme iddiamızı daha da üst noktalara taşıyacağız."

Çocuk Festivali
"Gazimağusa'da gerçekleştirdiğimiz diğer bir geleneksel festival olan Çocuk Festivali'ni yine Mağusa Kültür Merkezi Çocuk Kulübü ile ortaklaşa düzenleyeceğiz. Çocukların her türden yaratısını yetişkinlerle paylaşmasına olanak yaratan Çocuk Festivali'nin daha da yetkin bir biçimde gerçekleştirebilmek için yeni arayışlarımızı 2001 yılı içinde hayata geçirmeye başlayacağız."

Halk Dansları Topluluğu
"Elde ettiği uluslararası başarılarla ünü ülke sınırlarını çoktan aşmış bulunan Halk Dansları Topluluğumuz, 2001 yılında da göz bebeğimiz olmayı sürdürecek. 400 kişilik çok büyük bir aile olan ve her yaş gurubundan üyeleri bulunan topluluğumuzun, uyumlu ve verimli bir biçimde çalışmalarına devam edebilmesi için, bu yıl da, tüm kaynaklarımızı seferber edeceğiz."

Türk Müziği Korosu
"Önceleri salt koro olarak faaliyetini başlattığımız, ancak giderek bir okul niteliği kazanmaya başlayan Türk Müziği Korosu'nun çalışmaları 2001 yılı içinde de artan bir tempoyla devam edecek. Bugüne kadar yılda tek konser veren koromuzun bu yıl en az iki konser vermesini planlamış bulunuyoruz. Nitekim, koro ilk konserlerini geçtiğimiz günlerde büyük beğeni kazanarak gerçekleştirdi. Konserler yanında, Türk müziği bağlamında diğer yan etkinliklerimiz de yıl içinde devam edecek."

Mağusa Söyleşileri
"Birçok farklı konunun ele alınarak, ayda bir kez o konunun uzmanlarıyla meraklıları arasında sohbet nitelikli bir ortamda gerçekleştirdiğimiz Mağusa Söyleşileri'ne 2001 yılında da birbirinden ilginç konu ve konuklarla devam edeceğiz."

Gazimağusa Sempozyumu
"Ülkemizde belediyelerce düzenlenen tek bilimsel organizasyon olan Gazimağusa Sempozyumu'nu 2001 yılında, 23 - 26 Ekim tarihlerinde gerçekleştirmeyi planlamış bulunuyoruz. Gazimağusa Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalara bilimsel bir zemin, veya kaynak olarak değerlendirilebilecek pek çok yararlı sonucun ortaya çıkarıldığı Gazimağusa Sempozyumu, aynı zamanda bilim adamlarının da ilgiyle katkı koyduğu bir organizasyon olarak çok değerli akademik çalışmaların yayınını sağlamak gibi bir sonucu da hayata geçirmektedir."

Ersoy Birkan Müesseseler arası Voleybol Turnuvası
"Merhum Belediye Müdürümüz Ersoy Birkan anısına her yıl düzenlediğimiz Voleybol Turnuvası bu yıl da gerçekleştireceğimiz spor etkinlikleri arasında yer alıyor. Geçtiğimiz yıllarda sürekli artan bir ilgi ile gerçekleşen turnuvanın, hem organizasyonunu hem de kalitesini artırmaya dönük çalışmalarımız bu yıl da devam edecek."

Beach Volley Turnuvası
"2000 yılının yaz aylarında ülke çapında en fazla ses getiren sportif etkinliklerin başında plaj voleybolu yer aldı. Ancak Plaj voleybolu organizasyonlarının hem en iyi organize edileni, hem de en fazla sporcu ile izleyicinin katılımıyla gerçekleşeni Gazimağusa Belediyesi'nin düzenlediği 1. Beach Volley Turnuvası oldu. 2001 yılında ikincisini düzenleyeceğimiz bu organizasyona, birçok yönden farklılık kazandırarak, Gazimağusa Belediyesi farkını spor alanında da, bir kez daha ortaya koyacağız."

Sağlık
"Düzenli ve sürekli denetim çalışmaları sürecek. Kentimizde pek çok alanda faaliyet gösteren iş yerlerinde ve genel anlamda çevre koşullarında sağlığa uygunluğun en önemli güvencesi durumundaki Sağlık İşleri Birimi'nin çalışmaları 2001 yılında da yoğun bir biçimde devam edecek."

Ekinokokla mücadele
"Ülkemizi bütünüyle tehdit altına alan ekinokokla mücadele çalışmalarımıza geçmişte olduğu gibi, bu yıl da büyük titizlikle devam edeceğiz. Gerek tarama, gerekse mezbaha kontrollerimize 2001 yılında yoğunluk kazandırarak devam edeceğiz."

Mezbaha modernizasyonu
"Et ve et ürünleri üzerindeki denetimi günümüz koşullarına uygun bir biçimde sağlayabilmek için UNOPS katkılarıyla yeni bir mezbahayı Gazimağusa'ya kazandırmak için 2001 yılında yoğun çaba sarf edeceğiz. Halkımıza ulaşacak et ve et ürünlerinin sağlıklı olmasını temin edebilmek için kaçak kesimlere engel olmanın yanı sıra, çağdaş bir mezbahanın da şart olduğu gerçeğinden hareketle yıl içinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz."


Mağusa Söyleşileri'nde Ülkemizdeki Kadının Emek Piyasasındaki Yeri İrdelendi...(5.02.2001)
Gazimağusa Belediyesi tarafından her ay düzenlenen Mağusa Söyleşileri'nde bu ay "Ülkemizdeki Kadının Emek Piyasasındaki Yeri" konusu işlendi. Konuşmacı olarak Fatma G. Lisaniler ile Sevin Uğural'ın katıldığı söyleşi, konuya ilgi duyan oldukça kalabalık bir kitlenin katılımıyla Gazimağusa Belediyesi Osman Gökçe Sanat Galerisi'nde gerçekleşti.

Söyleşiye katılan konuşmacılar, ülkemizde kadının genel olarak %34 oranında emek piyasasına katıldığının altını çizdikten sonra, bu oranın sektörlere ve iş kollarına göre dağılımını birçok örnekle açıkladılar. Kadınların emek piyasasına katılımlarının gelişmiş ülke standartlarının uzağında olduğunun da altını çizen Lisaniler ve Uğural, bu duruma karşın bazı iş kollarında bu ortalamalara yakın bir katılımın da gözlenebildiğine değindiler.

Dinleyicilerin sorularıyla daha da zengin bir içerik kazanan söyleşi, özellikle DAÜ Ekonomi Bölümü öğrencilerinin de yoğun katılımıyla gerçekleşti. Söyleşiye Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp  da katıldı.


Sezonun ilk konseri... (31.01.2001, KIBRIS Gazetesi'nden)
Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu 2001 yılının ilk konserini dün akşam Gazimağusa Galeria Sineması'nda gerçekleştirdi. Şef Ulus Yeşilada yönetiminde sahne alan ses ve saz heyeti kürdili hicazkar, suzinak, nihavend, kürdi ve muhayyer kürdi makamlarından derlenen Türkiyeli ve Kıbrıslı sanatçıların eserlerini icra etti. Sahnedeki yetersiz ışıklandırma sisteminin bir eksiklik olarak görüldüğü konser gecesinin sunuculuğunu Esma-Mustafa İlteralp çifti yaptı. 

Konseri Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, İskele Kaymakamı Mustafa Tamer, Gazimağusa Belediyesi'nin bazı meclis üyeleri, bazı dairelerin sorumluları ve saz ile ses heyeti elemanlarının aileleri izlediler.Konserin özel parçalarını Mehmet Erkol, İbrahim Özduran, Sait Batıbeniz, Nevber Kayacı, Ömer Ökçün, Ahmet Alihan ve Birsen Altıok seslendirirken, Tuncer Barkut, Dr. Aytekin Çolakoğlu, Birkan Bedensel ve Aziz Akış da kendi yaptıkları besteleri sazları ile seslendirdiler. Konserin açış konuşmasını yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp "Böylesine soğuk bir gecede dinleyeceğimiz eserlerle ısınacağımızı ümit ediyorum" derken, kentin ihtiyacı olan konser salonunun temelinin de bir aya kadar atılacağının ve bir yıl içerisinde bitirileceğinin müjdesini veriyordu Kayalp ayrıca şunları söylüyordu: "Kentimiz uluslararası festivalleri uluslararası boyuttaki salonda gerçekleştirerek Akdeniz'in incisi olacaktır. Bundan böyle daha kaliteli oyunları ve konserleri artık yakalayabileceğiz. Bestecilerimiz de bu gelişmeler sayesinde daha çok ilham alıp daha güzel ve daha kaliteli eserler üreteceklerdir." Konserin tamamında 22 eser seslendirilirken, ayakta alkışlanan koro ikinci kez sahne alarak 2 eser daha sundu. 

Lefkoşa Konseri 1 Şubat'ta YDÜ Atatürk Kongre Merkezi'nde: Bu arada Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu, 2001 yılı konserler dizisi 1 Şubat 2001, Perşembe akşamı saat 20:00'de, Lefkoşa'da YDÜ Atatürk Kongre Merkezi, Büyük Salonu'nda devam edecek. Lefkoşa konserine de müzikseverlerin büyük ilgi göstermesi bekleniyor.

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu 2001 Yılı Konserler Dizisine Başlıyor... (24.01.2001)
Koro ilk konserini 29 Ocak'ta Gazimağusa Galleria Sinemasında veriyor.

Giriş davetiyeleri, 1,000,000 TL karşılığında Gazimağusa Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi'nden temin edilebilecek.

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu, 2001 yılı konserler dizisine yepyeni bir repertuarla hazırlanıyor. Şef Ulus YEŞİLADA yönetiminde çalışmalarını sürdüren koro, ilk konserini 29 Ocak'ta Gazimağusa'da Galleria Sineması'nda veriyor. 30 Ocak'ta yinelenecek Gazimağusa Konseri'nin ardından koro, 1 Şubat'ta da Lefkoşa'da sahne alacak. 2001 yılı ilk konserine büyük bir titizlik ve heyecanla hazırlanan Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu elemanları konser hazırlıklarını sürdürüyor.

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu'nun 2001 yılı repertuarında toplam 22 eser yeralıyor. Dinleyenlere 2 bölümde sunulacak konserde, ilk bölümde Kürdüli Hicazkar makamında 8 seçkin eserine yer verildi. 2. bölümde, aralarında Kıbrıslı Türk bestecilerin eserlerinin de bulunduğu Suzinak, Nihavend, Kürdi ve Muhayyer Kürdi makamlarında 14 eser yeralıyor.

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu, 12'si müzisyen olmak üzere toplam 56 kişiden oluşuyor. 29 ve 30 Ocak'ta Gazimağusa'da yapılacak olan konserler, 1 Şubat'ta da Lefkoşa'da Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kongre Merkezi Büyük salonu'nda tekrarlanacak.

Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Belediye Başkanı Oktay KAYALP, "yerel yönetimler, beledi konularla birlikte, bulundukları bölgede yaşayanların her konulardaki gereksinimlerini gözeterek etkinlik göstermek durumundaki kurumlardır. Çağdaş yerel yönetim anlayışının günümüzde ulaştığı noktada; kültür, sanat, ekonomi, çevre, sağlık, eğitim ve diğer birçok konu, belediyelerin gündeminde bulundurup, üzerinde çalışma yapması gereken alanlardır" dedi. KAYALP ayrıca, Türk Müziği Korosu'nun, Gazimağusa Belediyesi'nin 400 kişilik kültür - sanat ailesinin en etkin kurumlarından birisi olduğuna da değinerek, "amatör bir ruhla çalışmalarını sürdüren elemanlarımıza özverili çalışmaları için sonsuz teşekkürlerimi sunarım" dedi.

 

Gazimağusa'da Temizlik Çalışmaları Hızlandırıldı... (16.01.2001)
Gazimağusa Belediyesi, temizlik çalışmalarını hızlandırdı. Büyük çaplı bölge temizlikleri yanında, kış aylarına özgü "ot temizliğine" de ağırlık veren Gazimağusa Belediyesi Temizlik Birimi, ağır makinelerin yanısıra motorize ekiplerle de temizlik çalışmalarını sürdürüyor.

Düzenli bir biçimde devam eden temizlik çalışmalarına öncelikle ana arterlerden başlanarak, yol kenarlarındaki ve yeşil alanlarda bulunan otların kesilmesiyle devam ediliyor. Yaz aylarına yönelik önemli bir önlem olarak değerlendirilen bu çalışma sayesinde, birçok bölgede yangın olasılığı en aza indirgenmiş oluyor. Kış ayları boyunca her yıl yinelenen bu çalışma, ilkbahar bitimine dek sürdürülecek.

Bu arada, özellikle boş arsalarda zamanla biriken atıkların ve inşaat artıklarının toplanması amacıyla büyük çaplı temizlik hizmetlerine de yoğunluk kazandıran Gazimağusa Belediyesi, bu çalışmalarını da kentin bütününde gerçekleştirecek.

Vatandaşlara yeşil alanları koruma ve boş arsalara çöp atılmasına engel olma çağrısı yapan Gazimağusa Belediyesi Temizlik Birim yetkilileri, kentin korunmasının temizlenmesinden daha önemli olduğuna dikkat çekti. Kendilerinin her an için görev başında olduklarını belirten yetkililer, büyük çaplı atıkların Gazimağusa Belediyesi'ne haber verilmesi durumunda hızla kaldırılabileceğini de vurguladılar.

 

İstiklal Caddesi'nde Yola Devam... (09.01.2001)
Gazimağusa Belediyesi'nin Suriçi'ni yeniden düzenlemek ve yaşayan bir mekan olarak korunabilmesini sağlamak amacıyla uyguladığı İstiklal Caddesi Düzenleme Projesi büyük bir hızla devam ediyor.

Suriçi sakinleriyle, kent halkının talepleri doğrultusunda başlatılan İstiklal Caddesi Düzenleme Projesi, yılbaşından önce tamamlanan ilk aşamanın ardından, planlandığı gibi, ikinci etapla devam ediyor.

Altyapı çalışmalarıyla birlikte yürütülen proje kapsamında, birinci etapta tüm kazı çalışmalarının ardından, elektrik ve telefon hatları yer altına indirilerek, su şebekesi kontrol edildi. Şebekede yenileme ve ileriye yönelik bağlantı hazırlıklarının yapılmasının ardından, parke taşı yol ve kaldırımlar yapılarak, işyerleriyle konutların girişlerinin düzenlenmesi gerçekleştirildi. Birinci etabın tamamlanmasıyla, proje uygulamasına bayram ve yeni yıl döneminde çarşı hareketliliği de dikkate alınarak ara verildi.

İkinci etap çalışmalara geçtiğimiz Pazartesi gününden itibaren ilk aşamanın bitiş noktası olan İstiklal Caddesi-Lala Mustafa Paşa Sokak kavşağından başlandı. Halen bu noktadan, Namık Kemal Meydanı girişine kadar uzanan şeritte, kazı çalışmalarına devam ediliyor. Kazı işlerinin tamamlanmasının ardından, altyapı çalışmaları, dolgu ve kaldırım inşaasına geçilecek. İstiklal Caddesi-Sinan Paşa Sokak arasındaki bölgede devam eden kazı ve altyapı çalışmalarının Ocak Ayı sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor. Bu noktadan sonra, yol ve kaldırımların inşaatıyla elektrifikasyon sisteminin yerleştirilmesine geçilecek.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, büyük önem verdikleri İstiklal Caddesi Düzenleme Projesi'ni bütük bir titizlikle sürdürdüklerine işaret ederek, çalışmaların planladıkları süreye uygun olarak devam ettiğine değindi.

İstiklal Caddesi'ni planladıklarından daha erken bir zamanda yeniden ve çok daha güzel biçimde kullanıma açmayı hedeflediklerini belirten KAYALP, bölgedeki zahmetli çalışmayı, yerel yönetimlerde en önemli çalışma prensiplerinden olan katılımcılık ilkesine bağlı kalarak, çevre sakinlerinin büyük desteği ve özverisiyle yürüttüklerini vurguladı. Belediye Başkanı Oktay KAYALP, çevre sakinlerinin işbirliği ve sabrının, kendilerine çok yardımcı olduğunu da söyleyerek, teşekkürlerini dile getirdi.

 

Gazimağusa'da Bozuk Yollar Tarihe Karışıyor... (08.01.2001)
Asfalt çalışmaları Dubleks Sosyal Konutlar Bölgesi'nde devam ediyor

Gazimağusa Belediyesi'nin altı aydır aralıksız yürüttüğü asfalt çalışmalarında bozuk yollar teker teker tarih oluyor. 2000 yılı içinde iki etap halinde planlanıp uygulanan asfalt çalışmaları dahilinde, yıllardır yol problemiyle boğuşan bölgeler pırıl pırıl yollara kavuşuyor. Gazimağusa Belediyesi 2001 yılında da asfalt çalışmalarını kesintisiz olarak sürdürme kararı alarak çalışmalarını planlamış bulunuyor.

Gazimağusa Belediyesi, 2000 yılında başlattığı yol yapım çalışmaları çerçevesinde bugüne kadar, Çanakkale Bölgesi'nin bütününü, Baykal Mahallesi'nin tüm sokaklarını, Veyselliler Caddesi'nin tamamını, Zafer Mahallesi - Anadolu Mahallesi bağlantı yolunu, Zafer Mahallesi - Piyale Paşa Mahallesi bağlantı yoluyla Kombos Meydanı'nı ve son olarak Sakarya Mahallesi'nin bütün ihtiyaçlı cadde ve sokaklarıyla, kentin en önemli arterlerinden Hasan Barbaçolli Yolu'nu asfaltlayarak ulaşıma açtı.

Yol yapımını büyük bir hızla, aralıksız olarak sürdüren Gazimağusa Belediyesi, geçtiğimiz hafta içinde Sakarya Mahallesi'ni Dubleks Sosyal Konutlar'a Bağlayan Hasan Barbaçolli Yolu'nun yapımını tamamlayarak, Dubleks Sosyal Konutlar bölgesinin bütün yollarını yenilemeye başladı. Sincan Sokak ile Konak Sokak'ın yollarını geçtiğimiz hafta içinde yenilediklerini belirten Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birimi, bu hafta içinde de Abant Sokak'ın yollarını yenileyerek, bölgedeki çalışmalarını tamamlayacaklar. Dubleks Sosyal Konutlar'daki yolların yenilenmesinin ardından asfalt çalışmaları, ihtiyaçlı diğer bölgelere kaydırılacak.

Yol yapım çalışmalarına ilişkin bir açıklama yapan Belediye Başkanı Oktay KAYALP, Gazimağusa'nın altyapısına yönelik çalışmaları büyük bir titizlikle sürdürdüklerini belirtti. Oktay KAYALP, asfaltlama çalışmalarıyla kentin ana ulaşım arterlerinin tamamına yakınının genişletilip, yeniden asfaltlandığını bildirdi. KAYALP, geçmiş yıllardan farklı olarak, bu yılki çalışmalarda ele alınan bölgelerin bütün yollarının asfaaltlandığını belirterek, yol yapımının yanısıra, kaldırım insaatının da eşzamanlı olarak sürdürüldüğünü söyledi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, kentte çok büyük ve kapsamlı projeleri teker teker hayata geçirdiklerine işaret etti. Gazimağusa'nın gelişim hızının ülke standartlarının çok üstünde olduğuna değinen Kayalp, Gazimağusa Belediyesi'nin de yine ülke standartlarının çok üstünde bir tempoyla, bu gelişim hızına yanıt verebilecek çalışmaları sürdürdüğünü açıkladı.

 

Cuma Pazarı İnşaatı Son Aşamaya Geldi...  (05.01.2001)
Gazimağusa Belediyesi Ülkemizin İlk Semt Pazarı Olan Cuma Pazarı İçin Çağdaş Bir Mekan İnşa Ediyor... 

Gazimağusa Belediyesi’nin inşaatını sürdürdüğü, ülkemizin ilk semt pazarı olan Cuma Pazarı’nda zemin çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi. Kurulduğu yeni yerinde önce zemin dolgusu, ardından da altyapı inşaatı bitirilen Cuma Pazarı’nda halen, stand yerlerinin inşasına ve çatı taşıyıcı elemanların montajına devam ediliyor. Önümüzdeki hafta içinde ise, çatı uygulamasına başlanarak ardından da ara yolların inşaatına geçilecek.

Gazimağusa ve bölge halkına ucuz ve kaliteli alışveriş olanağı yaratılması, üretici ile tüketicinin doğrudan buluşturularak maliyetlerin düşürülmesi amacıyla, 1995 yılında Gazimağusa Belediyesi tarafından faaliyete geçirilen Cuma Pazarı, altyapısı ve çevre düzenlemesiyle birlikte düşünülerek inşa ediliyor.

Kurulduğundan beri, Gazimağusa Otobüs Terminali içinde hizmet veren Cuma Pazarı, Otobüs Terminali bitişiğindeki araziye inşa ediliyor. Yeni yapılan tesis, toplam 8100 metrekarelik bir alana inşa ediliyor. Bünyesinde 550 metrekarelik bir çocuk parkı ve yeşil alan yanında, 90 araç kapasiteli 2500 metrekarelik bir de otopark bulunduran yeni Cuma Pazarı, elektrifikasyonu ve sıhhi tesisat altyapısıyla birlikte inşa ediliyor. 

Cuma Pazarı, gelişme olasılıkları da göz önünde bulundurularak, 150 standart stand yanında 4 balkıkcı standıyla birlikte toplam 154 adet stand içeriyor. Halen, Cuma Pazarı’nda ortalama 120 standla 2 balıkçı standı faaliyet gösteriyor. Tamamı asma çatı altında faaliyet gösterecek Pazar alanı, 7 arayol ve 11 sıradan oluşuyor. Çeşitli yerlerinde engelliler için rampaların da bulunacağı pazar alanı, merkezi sistemle aydınlatılacak. Ara yolları parke olan pazarın, iki yanında trafik akışını kolaylaştırmak amacıyla yeni bağlantı yolları kaldırımları ile birlikte da inşa ediliyor. İnşaatı bütünüyle Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birimi tarafından yürütülen Cuma Pazarı, 80 milyar liraya mal olacak.


ANASAYFA