2000 YILI HABER ARŞİVİ

Noel Babalar Gazimağusa'nın Dört Bir Yanında.. (30.12.2000)
Gazimağusa Belediyesi'nin çocuklar için hazırladığı hediye paketlerini dağıtan Noel Babalar dünden itibaren kentin dört bir yanında binlerce çocuğu sevindirmeye başladı. Çalınan kapılarını açanlar karşılarında kırmızı elbiseleri ve ak sakalıyla sırtında kocaman bir hediye çuvalı taşıyan Noel Babaları görünce önce gözlerine inanamadılar. İlk şaşkınlığın ardından Noel Baba'dan hediyesini alan çocuklar büyük sevinç yaşarken, bir çok evde de hatıra fotoğrafları, hatta video kayıtları çekildi.

Noel Babalar bugün ve 31 Aralık akşamı da Gazimağusa'nın dört bir yanında binlerce hediyeyi çocuklara dağıtacak. Gazimağusa Belediyesi'nin hazırladığı 5000 adet hediye paketinin içinde çeşitli kırtasiye malzemeleri, oyuncaklar, balonlar ve yemişlerin yanısıra, Belediye Başkanı Oktay Kayalp'ın da bir tebrik kartı bulunuyor.


Gazimağusa Yeni Yıla Işıl Işıl Giriyor.. (24.12.2000)
Gazimağusa Belediyesi her yıl olduğu gibi bu yıl da kenti ışıl ışıl süsleyerek yeni yıla hazırladı. Ana merkezlerde yapılan rengarenk süslemelerle adeta bir ışık cümbüşünün yaşandığı Gazimağusa'da, yeni yıl akşamı da muhteşem bir şölen gerçekleştirilecek. Yeni yıl, dünyada Latin Müziği'nin yaşayan tek efsanesi LOS PARAGUAYOS ve özel dans grubuyla birlikte Namık Kemal Meydanı'nda karşılanacak. Saatler tam onikiyi gösterdiğinde de her yıl olduğu gibi yüzlerce havai fişek Gazimağusa semalarına gönderilerek yeni yıla ışık sağanağı altında girilecek.

Bu arada 29 Aralık'tan itibaren Noel Babalar Gazimağusa'nın dört bir yanında binlerce hediyeyi çocuklara dağıtacak. Gazimağusa Belediyesi'nin hazırladığı 5000 adet hediye paketinin içinde çeşitli kırtasiye malzemeleri, oyuncaklar, balonlar ve yemişlerin yanısıra, Belediye Başkanı Oktay Kayalp'ın da bir tebrik kartı bulunuyor.

Belediye Meclisi'nin aldığı karar doğrultusunda Gazimağusa Belediyesi yeni yıl kutlamaları için bu yıl toplam 15 bin dolarlık bir bütçe ayırmış bulunuyor. Gazimağusa Belediyesi yetkilileri ayrılan bütçeyi en verimli biçimde kullanmak için detaylı bir program hazırladıklarına değinerek, Halkla İlişkiler Birimi ile Kültür Sanat Birimi'nin organize ettiği etkinliklerde her kesime ve her yaş grubuna hitap edecek özellikte bir kutlama programı oluşturulduğunu belirttiler.


Yılbaşı Akşamı Gazimağusa'da Yer Yerinden Oynayacak (22.12.2000)
Latin Müziği'nin Dünyada Yaşayan Tek Efsanesi Los Paraguayos 31 Aralık Akşamı Namık Kemal Meydanı'nda 

Gazimağusa Belediyesi geleneksel yılbaşı konserlerine bu yıl bir dünya devi ile devam ediyor. Latin Müziği'nin Dünyada Yaşayan Tek Efsanesi Los Paraguayos, 31 Aralık Akşamı Namık Kemal Meydanı'nda halka açık ücretsiz bir konser verecek. Gerçek milenyumu kıpır kıpır Latin ezgileri ve Samba Dansı eşliğinde ve benzersiz bir ışık cümbüşü altında karşılamaya hazırlanan Gazimağusa ve Namık Kemal Meydanı, öyle görülüyor ki bu yıl da tüm Kıbrıslılar'ın buluşma noktası olacak. Hatta dünya devi Los Paraguayos'u ağırlyacak Gazimağusa'ya yabancıların da akın edeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Kıbrıs'ta daha önce 3. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali kapsamında gelerek bir konser veren dünyanın bu en ünlü Latin grubu, tadına doyulmaz müziklerini bir kez daha müzikseverlere adeta bir ziyafet gibi sunacak. 

1997 yılındaki ilk konserden sonra ardı arkası kesilmeyen taleplere, yeni yıl akşamı gibi özel bir gecede yanıt verme kararı alan Gazimağusa Belediyesi, Los Paraguayos grubunu bu kez dansçıları ile birlikte Kıbrıs'a getiriyor. "Geçtiğimiz yıl yeni yıl konserini veren Türkiye'nin en ünlü gruplarından Yeni Türkü, alanı dolduran binlerce kişinin 2000'li yılları sarmaş dolaş karşılamasını sağlamıştı. Bu yıl ise gerçek milenyum, dünyanın en ünlü gruplarından Los Paraguayos, sıcak müziği ve cıvıl cıvıl Samba Dansı'yla karşılanacak" diyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, herkesten yeni yıl programını yaparken bir kez daha düşünmesini istedi. KAYALP, "1997 yılındaki konser sadece ülkemizde değil, dünyanın birçok yerinde de yankı uyandırmıştı. O günden beridir Los Paraguayos'u Kıbrıs'ta tekrar izlemek istediğini belirten yüzlerce mesaj aldık. İşte bu talepleri, 2001 yılının ilk saatlerinde büyük bir kutlama programıyla gerçeğe dönüştüreceğiz" dedi.


Tiyatro: “Küçük Sevinçler Bulmalıyım” (14.12.2000)
Mağusa’da önümüzdeki hafta yeni bir oyun sahneleniyor. Mehmet Ulubatlı ve Özlem Otur’un bir süreden beri birlikte sürdürdükleri çalışmanın ürünü olarak, Işıl Özgentürk’ün yazıp Mehmet Ulubatlı’nın yönettiği ve Özlem Otur’un sahnelediği “Küçük Savinçler Bulmalıyım” isimli tek kişilik ve tek perdelik oyun izleyici ile buluşuyor.

Şiir oyun, şiirli oyun ya da bir şiir oyun denemesi olarak adlandırılabilecek ilginç ve değişik bir metne sahip olan oyun, Ulubatlı tarafından bir epik perormans olarak sahneye konmuştur.

Devlet Tiyatroları müdürlüğünden ayrıldıktan sonra, bir süre DAÜ Tiyatro Kulübünün yönetmenliğini yapan Ulubatlı ile İzmir Devlet Tiyatroları deneyimi olan Özlem Otur’un bu ikinci çalışması. Daha önce Özlem Yula’nın “Ay Tedrirginliği” isimli oyununda birlikte oynayan ikili bu kez de tek kişilik bir oyunla seyirci ile buluşuyor.

İkili bu etkinlikle, hem Mağusa’daki bu anlamdaki boşluğu hem dekendi içlerindeki boşluğu doldurmayı amaçladıklarını belirtiyorlar.

Etkinlik 16, 17 ve 23 Aralık tarihlerinde Gazimağusa Belediye Sarayında halka sunulacaktır. Biletler, oyun gecesi gişeden temin edilebilir.


Gazimağusa'da Çiçekler Açacak...  (12.12.2000)
Gazimağusa Belediyesi Park ve Bahçeler Birimi çalışmalarını hızlandırdı. Kentin dört bir yanına çiçekler ekmeye başlayan görevliler, aynı zamanda Gazimağusa Belediyesi'ne Faturalarını ödemek için gelen vatandaşlara da ücretsiz çiçek fidanları dağıtıyor.

Park ve Bahçeler Birimi çalışanları tarafından, Belediyeye ait seralarda yetiştirilen çiçek fidanları, hem her yıl olduğu gibi, Belediyeyi ziyaret eden vatandaşalara evlerine-bahçelerine ekmeleri için ücretsiz olarak veriliyor, hem de kentin görünümüne güzellik katmak için yeşil alanlara, parklara ve refüjlere ekiliyor.

Gazimağusa Belediyesi'nin fidan dağıtımı stoklar el verdiğince devam edecek. Park ve Bahçeler Birim yetkilileri, bu yıl 40 bin kök fidanın dağıtımını gerçekleştirmeyi tasarladıklarını belirttiler.

Kentimizin, yaşayanlara mutluluk veren bir bir kent olması için durmaksızın çalışıyoruz diyen Belediye Başkanı Oktay Kayalp " kendi seralarımızda yetiştirdiğimiz ağaç ve çiçek fidanlarını, Gazimağusa'nın dört bir tarafına ekiyoruz. Bu konuda vatandaşlarımızın duyarlılığından hareketle, hem yeni yıl armağanı olarak, hem de Gazimağusa'nın yeşiline katkıda bulunabilmek ve çocuklarımızın çiçek sevgisini geliştirebilmek amacıyla için bu fidanları dağıtıyoruz" dedi.


Kentimize Su Verilemiyor... (23.11.2000)
Gazimağusa’ya Güzelyurt Kumköy tesislerinden gönderilen su, 19 Kasım Pazar akşamından beridir kesintilerle ve düzensiz olarak gönderiliyor. Pazar akşamı elektrik trafosunda çalışma yapılacağı gerekçesiyle kesilen ve 24 saat içinde tekrar düzenli gönderilmeye başlanacağı söylenen su, Gazimağusa’ya ancak 21 Kasım Salı akşamı verildi. İki günlük kesintinin ardından Gazimağusa’ya tekrardan verilmeye başlanan su, bugün (23 Kasım Perşembe) sabahtan itibaren önceden haber verilmeksizin yine kesildi. Devlet Su İşleri Dairesi’nden kaynaklanan bu gecikmenin, telafisine ilişkin herhangi bir çalışma yapılmması nedeniyle, Gazimağusa’nın büyük bir bölümünde su sıkıntısı baş gösterdi.

Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birimi yetkilileri, Devlet Su İşlerinden aldıkları bilginin bu akşam (23 Kasım Perşembe) yeniden su verilmeye başlanacağı yönünde olduğunu belirttiler. Yetkililer, kesintiler sonrasında yeniden su verilmesine, sürekli belirtilen zamandan daha geç başlandığını acak bu kez DSİ’ne güvenmek istediklerini söylediler. Su kesintilerinin kentin su dağıtım programını alt-üst ettiğine de işaret eden Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birim yetkilileri, bir günlük kesintinin telafisinin ancak 4 günde mümkün olduğuna işaret ederek, kesinti yapılacağında önceden haber verilmesinin şart olduğunu dile getirdiler.


Ülkemizin İlk Semt Pazarı Olan Cuma Pazarı İçin Çağdaş Bir Mekan Yaratıyoruz... (21.11.2000)
Gazimağusa Belediyesi ülkemizin ilk semt pazarı olan Cuma Pazarı İçin yeni ve çağdaş bir mekan inşa etmeye başladı. Gazimağusa ve bölge halkına ucuz ve kaliteli alışveriş olanağı yaratabilmek, üretici ile tüketicinin doğrudan buluşturularak maliyetlerin düşürülmesi amacıyla 1995 yılında Gazimağusa Belediyesi tarafından faaliyete geçirilen Cuma Pazarı, altyapısı ve çevre düzenlemesiyle birlikte düşünülerek inşa edilen yeni yerine, önümüzdeki günlerde taşınacak. Cuma Pazarı ilk açıldığı günden beridir, Gazimağusa Otobüs Terminali içinde hizmet veriyordu.

Yeni Cuma Pazarı, Otobüs Terminali bitişiğindeki araziye inşa ediliyor. Yeni yapılan tesis, toplam 8100 metrekarelik bir alana inşa ediliyor. Bünyesinde 550 metrekarelik bir çocuk parkı ve yeşil alan yanında, 90 araç kapasiteli 2500 metrekarelik bir de otopark bulunduran yeni Cuma Pazarı yerleşke alanı, elektrifikasyonu ve sıhhi tesisat altyapısıyla birlikte inşa ediliyor. Cuma Pazarı, gelişme olasılıkları da göz önünde bulundurularak, 150 standart stand yanında 4 balkıkcı standıyla birlikte toplam 153 adet stand içeriyor. Halen, Cuma Pazarı'nda ortalama 120 standla 2 balıkçı standı faaliyet gösteriyor. Tamamı asma çatı altında faaliyet gösterecek Pazar alanı, 7 arayol ve 11 sıradan oluşuyor. Çeşitli yerlerinde engelliler için rampaların da bulunacağı pazar alanı, merkezi sistemle aydınlatılacak. Ara yolları parke olan pazarın, iki yanında trafik akışını kolaylaştırmak amacıyla yeni bağlantı yolları da inşa edilecek. İnşaatı Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birim Personeli tarafından yürütülen Cuma Pazarı, 80 milyar liraya mal olacak.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Belediye Başkanı Oktay KAYALP, Cuma Pazarı'na halkın büyük değer verdiğine işaret ederek, mevcut durumun artık, gelişen Gazimağusa için bir çirkinlik haline geldiğini, bu nedenle yeni bir pazar yerini inşa etme kararı aldıklarını söyledi. Yeni alanın yine sadece Cuma günleri pazar yeri olarak kullanılacağını ancak, diğer günlerde de farklı amaçlarla kullanılabilecek şekilde tasarlandığını belirten KAYALP, Gazimağusa'ya sadece yeni bir Pazar yeri kazandırmadıklarını, aynı zamanda yeni bir sosyal aktivite alanı ve yeşil alanıyla birlikte yeni bir çocuk parkı da kazandırdıklarını söyledi. Cuma Pazarı inşaatının, bulunduğu bölgedeki genel imar ve düzenleme çalışmalarının bir uzantısı olduğuna da değinen Belediye Başkanı Oktay KAYALP, bölgeyi bir aktivite merkezi haline getirmek için, daha pek çok proje hazırladıklarını ve bunları yakında birer birer uygulamaya koyacaklarını da açıkladı.

Cuma Pazarı yılbaşından sonra yeni yerinde hizmet vermeye başlayacak.


İstiklal Caddesi Yeniden Yaratılıyor... (16.11.2000)
Gazimağusa Belediyesi'nin yürüttüğü İstiklal Caddesi Düzenleme Projesi büyük bir hızla devam ediyor.
Gazimağusa Belediyesi'nin Sur İçi'ni yeniden düzenlemek ve yaşayan bir mekan olarak korunabilmesini sağlamak amacıyla uyguladığı projelerden sonuncusu olan İstiklal Caddesi Düzenleme Projesi büyük bir hızla devam ediyor.

Başta Sur İçi sakinleri olmak üzere, kent halkından gelen talepler ve ortaya çıkan gereksinimler doğrultusunda, bölgenin ana ulaşım arteri olan İstiklal Caddesi için hazırlanan projede halen, kaldırım inşasına ve makanik çalışmaya devam ediliyor. Altyapı çalışmalarıyla birlikte yürütülen proje kapsamında, tüm elektrik ve telefon hatları yer altına indiriliyor ve su şebekesinin tamamı kontrol edilerek gerekli yenilemeler ve ileriye yönelik bağlantı hazırlıkları da yapılıyor.

Proje uygulaması, bayram ve yeni yıl dönemi ve çarşı hareketliliği de dikkate alınarak iki aşamada gerçekleştiriliyor. İlk aşamanın bitiş noktası olan İstiklal Caddesi-Lala Mustafa Paşa Sokak kavşağına kadar bütün kazı işleri, dolgu ve kaldırım inşaası tamamlandı. İçinde bulunduğumuz hafta içinde başlanacak olan parkeli yol inşaasının da tamamlanmasının ardından, dükkan girişleri düzenlenecek ve böylelikle ilk aşama tamamlanmış olacak.

İkinci aşama çalışmalarına ise bayram va yeni yıl tatillerinin hemen ardından başlanarak, İstiklal Caddesi-Sinan Paşa Sokak arasındaki bölgenin düzenlenmesine geçilecek.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, büyük önem verdikleri İstiklal Caddesi Düzenleme Projesi'ni bütük bir titizlikle sürdürdüklerine işaret ederek, çalışmalarının planladıkları süreye göre yaklaşık 10 gün önde gittiğine değindi. İstiklal Caddesi'ni planladıklarından daha erken bir zamanda yeniden ve çok daha güzel bir biçimde kullanıma açacaklarını belirten KAYALP, bölgedeki zahmetli çalışmayı, yerel yönetimlerde en önemli çalışma prensiplerinden olan katılımcılık ilkesine bağlı kalarak, çevre sakinlerinin büyük desteği ve özverisiyle yürüttüklerini vurguladı. Çevre sakinlerinin işbirliği ve sabrının kendilerine çok yardımcı olduğunu da söyleyerek teşekkürlerini dile getiren Belediye Başkanı Oktay KAYALP, Gazimağusa halkının kendileri için en iyinin ne olduğunu çok iyi bilen duyarlı bir halk olduğunu da sözlerine ekledi.


Gazimağusa Belediyesi'nin Düzenlediği Türk Müziği Beste Yarışması'nda Muhteşem Final... (10.11.2000)
Yusuf Tuncer BARKUT "Mahzun Gönlüm" adlı Suzinak Makamındaki Eseriyle Birinciliği Kazandı
Gazimağusa Belediyesi'nin düzenlediği Türk Müziği Beste Yarışması'nın finali ve ödül töreni dün akşam YDÜ Atatürk Kongre Merkezi büyük Salonu'nda yapıldı. Bayrak Radyo Televizyon Kurumu'ndan da naklen yayınlanan finalde, birinciliği "Mahzun Gönlüm" adlı Suzinak Makamı'ndaki eseriyle Yusuf Tuncer BARKUT, ikinciliği "Derdine Değmez" adlı Nihavend eseriyle Dr. Aytekin ÇOLAKOĞLU, üçüncülüğü de "Hangi Eylül" adlı Muhayyer eseriyle Dr. Arif ALBAYRAK kazandı.

Yarışma jürisinin karar vermede oldukça zorlandığını söyleyen jüri başkanı ünlü besteci Erol SAYAN, öncelikle tüm eser sahiplerini birinci kabul ederek kutladıklarını belirtti. Yarışmalarda ilk üç sıranın belirlenmesinin bir gelenek olduğuna işaret eden SAYAN, zorlanmalarına karşın ilk üç sırayı ikişer puan farkla paylaşan eserlerin hangilerinin olacağına jürinin oy birliğiyle karar verdiğini açıkladı. Erol SAYAN, Gazimağusa Belediyesi'nin ortaya koyduğu başarılı organizasyondan ötürü ayrıca kutlanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Yarışma sonucunda birinci gelen Yusuf Tuncer BARKUT'a anı plaketiyle 300 milyon liralık ödül çekini Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, ikinci Dr. Aytekin ÇOLAKOĞLU'na plaketiyle 200 milyon liralık ödül çekini Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Doç. Dr. Mehmet ALTINAY, üçüncü olan Dr. Arif ALBAYRAK'a da anı plaketiyle 100 milyonluk ödül çekini de Çalışma İskan ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet ALBAYRAK verdi.

Finalde yarışan 10 eserin teker teker seslendirildiği gece'de, jüri değerlendirmesini yaparken, Jüri Başkanı ünlü besteci ve İTÜ Türk Müziği Konservatuarı öğretim üyesi Erol Sayan'ın eserlerinden oluşan mini bir konser, yine Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu elemanları tarafından verildi. Salonu dolduran izleyicilerin de eşlik ettiği şarkıların okunmasının ardından, birinci gelen yusuf Tuncer BARKUT'un sözlerini Dr. Arif ALBAYRAK'ın yazdığı Suzinak Makamındaki Mahzun Gönlüm adlı eseri, bu kez Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu eşliğinde yeniden seslendirildi.


Mağusa'ya Çağdaş Özel Hastane: Mağusa Tıp Merkezi Hastanesi'nin Temeli Atıldı... (10.11.2000)
Mağusa Tıp Merkezi Özel Hastanesi'nin temel atma töreni 9 Kasım Perşembe günü yapıldı. Temel atma töreninde konuşan Başbakan Dr. Derviş Eroğlu, her temel atma töreninin KKTC'nin temeline atılan bir harç olduğunu kaydederek kolektif çalışma içine giren bir grup genç doktoru bu girişimlerinden dolayı kutladı. Eroğlu, "Doktor olarak bu gibi olaylar beni mutlu eder. Her şeyi devletten beklememek lazım. Hükümet olarak sağlık ve eğitime büyük önem veriyoruz. Bu girişimi başlatan genç doktorlara başarılar diliyorum" dedi.

2002 yılında bitmesi planlanan özel hastanenin temel atma törenine Başbakan Dr. Derviş Eroğlu'nun yanı sıra Sağlık ve Çevre Bakanı Dr. Gülsen Bozkurt, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa Polis Müdürü Hüseyin Erarslan,Gazimağusalı doktorlar ve kalabalık bir halk topluluğu katıldı.

Dr. Aykut Üretici: "Mutluyuz, Bir ilki-bir hayali gerçekleştiryoruz"
Temel atma töreninde ilk konuşmayı yapan hastane ortaklarından fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Dr. Aykut Üretici, 1995 yılında ortak bir poliklinik kurmak amacıyla başlattıkları girişimin beş yıllık bir sürede bir hastanenin temelini atacak noktaya ulaşmasından dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Kolektif çalışma ve konsültasyon mekanizmasının her zaman itici güçleri olduğunu dile getiren Üretici, bundan sonra da kapılarının kolektif çalışmaya açık tüm hekimlere açık olacağını bildirdi.

Üretici, hasta çıkarlarının kendileri için her zaman ön planda olduğunu da vurgulayarak, hekim-laboratuvar ilişkilerinde haksız kazanç olarak nitelendirdikleri prim usulüne şiddetle karşı olduklarını vurguladı.

Devlet yapılanması içinde olmadıkları halde, kamu görevi yürüttüklerine inandıklarını da kaydeden Dr. Aykut Üretici, kamu ve özel sağlık kuruluşlarının tek bir sistem içinde algılanması gerektiğine işaret etti.

Oktay Kayalp: "Çok özel bir gün"
Temel atma töreninde konuşan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, çok özel bir gün yaşandığını söyledi.

Kayalp, beş yıldır yatırımcıların gözdesi olan Gazimağusa'da ilk kez farklı bir yatırım yapılarak özel bir hastanenin temel atma töreninin yapıldığına dikkat çekti.

Oktay Kayalp, bu yatırımı yapma cesareti gösteren genç, dinamik ve inançlı doktorlara, bu onurlu ve zorlu çalışmalarında başarılar diledi.

Bozkurt: "Sağlığa teşvik artırıldı"
Sağlık ve Çevre Bakanı Dr. Gülsen Bozkurt da konuşmasında özel bir gün tanımlamasına yürekten katıldığını belirterek, bu yürekli girişime ortak olanları kutladı.

Sağlığın çok önemli olduğuna ve özel sağlık sektörünün bugüne kadar pek gelişmediğine dikkat çeken Bakan Bozkurt, hazırlanan projenin bakanlıkça onaylandığını hatırlattı.

Bozkurt, sağlıktaki teşviklerin artırıldığına da işaret ederek, tıp gereçlerindeki vergilerin yüzde 10'dan yüzde 3'e düşürüldüğünü kaydetti.

Hastane, 2002'de tamam
3.5 dönüm arazi üzerine kurulacak olan Mağusa Tıp Merkezi Hastanesi'nin 2002 yılında tamamlanması bekleniyor. Üç katlı ve 3 bin 100 metre kare kapalı alanı olacak olan hastanede aynı anda 18 doktor, poliklinik hizmeti verebilecek. Hastanede 20 yataklı bir servis, iki ameliyathane, bir doğumhane, bir yoğun bakım bir de acil servis olacak.

İhaleyi kazanan Emek İnşaat, ilk 9 ayda hastanenin sıva aşamasına kadar olan bölümünü tamamlayacak. İhaleye çıkılan noktaya kadar olan süreç, doktorların tamamen kendi öz kaynaklarından yapılacak.


Erol Sayan'dan Söyleşi: Türk Müziği ve Bestecilik... (6.11.2000)
Türkiye'nin ünlü Türk müziği bestecisi ve İTÜ Türk Müziği Konservatuarı öğretim üyesi Erol Sayan, Gazimağusa Belediyesi'nin düzenlediği Türk Müziği beste yarışması'nın jüri başkanlığını yapmak ve Türk Müziği ve Bestecilik adlı söyleşiyi gerçekleştirmek üzere bu akşam Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne geliyor. 9 Kasım Perşembe akşamı YDÜ Atatürk Kongre Merkezi'nde yapılacak final gecesinde Jüri Başkanlığı görevini üstlenecek Erol Sayan Mağusa Söyleşileri 2000 - 2001 sezonunun ilk etkinliğine de Türk Müziği ve Bestecilik adlı söyleşisiyle katılacak.

Söyleşi 8 Kasım Çarşamba akşamı saat 20:00'de Gazimağusa Belediyesi konferans Salonu'nda gerçekleşecek. Söyleşi halka açık olacak.


Erol SAYAN kimdir? 1935 yılında Araç'ta doğan SAYAN, tanburi ve bestecidir. İsmail Baha Sürelsan'dan musiki dersleri aldı. Ankara Türk Ocağı'nda Dr. Recai Özdil'in çok sesli müzik çalışmalarına katıldı. Kaval, divan sazı, lavta ve tanbur çalmasını öğrendi. Ankara ve İstanbul radyolarında memur olarak çalıştı. Çok sayıda bestesi olan Erol Sayan, eserleriyle Türkiye'de Eurovision yarışmalarına katılmıştır. "Ömrümüzün baharı birlikte geçsin", "Seni ne çok sevdiğimi söylesem de bilemezsin", "Dertli ne ağlayıp gezersin burda", "Bir dünya yarattım yalnız ikimiz için", "Bana bir aşk masalından şarkılar söyle", "Yıllar geçti gelmiyorsun, sevmek hayal midir nedir?" ve "Kalbe dolan o ilk bakış unutulmaz unutulmaz" diye başlayan şarkılar, ünlü bestecinin eserlerinden sadece birkaçıdır.


Gazimağusa Belediyesi'nin Düzenlediği Türk Müziği Beste Yarışması'nın Final Gecesi 9 Kasım'da YDÜ Kongre Salonu'nda... (6.11.2000)
Gazimağusa Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Türk Müziği beste Yarışması'nın finali ve ödül töreni 9 Kasım Perşembe akşamı saat 20:00'de YDÜ Atatürk Kongre Salonu'nda yapılıyor. Katılım başvurularının 9 Ekim'de tamamlanmasının ardından toplam 24 eseri değerlendiren jüri, 4 eseri batı tarzında yazılmış olması ve daha önce yayınlandığı gerekçesiyle diskalifiye etti. Geriye kalan 20 eser arasında yaptığı değerlendirmede 10 eseri ön elemede eleyen jüri kesin sonuçları 9 Kasım'daki final gecesinde açıklayacak.

Final gecesinde 10 eser teker teker seslendirilecek. Jüri değerlendirmesini yaparken Jüri Başkanı ünlü besteci ve İTÜ Türk Müziği Konservatuarı öğretim üyesi Sayın Erol Sayan'ın eserlerinden oluşan mini bir konser yine Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu elemanları tarafından verilecek. Daha sonra ise yarışma sonuçları açıklanarak ödül töreni gerçekleştirilecek.

Final gecesine katılım davetiyeli olup davetiyeler Gazimağusa Belediyesi Halkla ilişkiler Birimi'nden temin edilebilir.


Türksal İnce - Nilgün Güney Resim Sergisi Açıldı... (6.11.2000)
Ressam Türksal İnce ve Nilgün Güney'in Avusturya'da düzenledikleri ve konusunu şiirden alan atölye (workshop) çalışmaları Gazimağusa Belediyesi Osman Gökçe Sergi Salonu'nda sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

5 Kasım akşamı saat 18.00'de yer alan serginin açılışına, Meclis Başkanı Ertuğrul Hasipoğlu, 28. Tümen Komutanı Tümgeneral Bahtiyar Türker, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa Polis Müdürü Hüseyin Eraslan Kaymakam Muavini Mehmet Nurettin ve sanatseverler katıldı. Serginin açılışını yapan Meclis Başkanı Ertuğrul Hasipoğlu, Nilgün Güney ve Türksal İnce'nin Avusturyalı sanatçılarla bu ülkede yaptıkları atölye çalışmasının önemli bir olay olduğunu belirterek, "Sanatla, bilimle, ilimle KKTC'yi tüm dünyaya tanıtacağız" diye konuştu. Avusturyalı bir sanatçının kendisine gelerek KKTC'li sanatçılarla işbirliği yapmak istediğini belirttiğini, bunun üzerine Meclis olarak iki sanatçıyı Avusturya'ya gönderdiklerini ifade eden Hasipoğlu, Meclis'in imkanlar çerçevesinde sanatı ve sanatçıları desteklemeye devam edeceğini ifade etti. Atölye çalışmaları çerçevesinde Avusturya Kuzey Kıbrıs Türk Sanatçıları Derneği kurulduğunu da hatırlatan Hasipoğlu, KKTC'nin siyasal olarak tanınmamasına rağmen sanatçıları ve üniversiteleriyle tüm dünyada tanındığına dikkat çekti. Sanatçı Türksal İnce de konuşmasında önceki akşam üçüncüsü açılan serginin ilkinin Salzburg'da , ikincisinin Lefkoşa'da açıldığını söyleyerek, sergilenen resimlerin Avusturya'da konularını şiirden alan 15 günlük atölye çalışması sonucunda ortaya çıktığını kaydetti. Avrupa'da KKTC sanatçıları olarak bir ilke imza atmaktan gurur duyduklarını aktaran İnce, bu konuda kendilerine destek veren Meclis Başkanı Ertuğrul Hasipoğlu'na teşekkür etti.

Ünlü Türk ve Kıbrıslı Türk şairlerin şiirlerinden esinlenerek yapılan resimlerin şiirlerinin şair Ayşen Dağlı tarafından DAÜ Müzik Bölümü öğretim üyesi Alexandre Zabolotnov'un müziği eşliğinde okunduğu 20 resimden oluşan sergi, 11 Kasım'a kadar izlenebilecek.


Prof.Dr. Fevzi Çakmak Adı Ölümsüzleşti... (26.10.2000)
Gazimağusa Belediyesi Kıbrıslı Prof. Dr. Fevzi Çakmak'ın adını bugün düzenlenen ve ünlü bilim adamının yakınlarıyla tanıdıkları ve sevenlerinin katıldığı bir törenle kentin en yeni sokaklarından birine verdi.

Belediye Meclisi'nin 20/2000 sayılı kararıyla adının bir sokağa verilmesi kararlaştırılan Prof Dr. Fevzi Çakmak, kendisiyle ilgili yapılan törende oldukça duygulu anlar yaşadı. Törenin açılış konuşmasıyla sunuşunu gerçekleştiren ve aynı zamanda Prof. Çakmak'ın öğrencisi olan Op. Dr. Süleyman Uluçay, özgeçmişi okuduktan sonra sırasıyla konuşmacıları kürsüye çağırdı. İlk konuşmayı yapan Kemal Çobanoğlu, Fevzi Çakmak'ın Namık Kemal Lisesi'nden mezun olan sayısız başarılı şahsiyetlerin başında yer aldığına işaret etti. Daha sonra kürsüye gelen Mağusa Hekim ve Diş Hekimleri Birliği Başkanı Özkan Korun ise kendisinin de hocası olan Prof. Çakmak'ın Kıbrıslılar'ın tembel ve başarısız olduğuna ilişkin görüş belirtenlere verilecek en güzel yanıt olduğunu söyledi. İsmail Bozkurt ise yaptığı kısa konuşmada Fevzi Çakmak'la çocukluk yıllarına dayanan dostluklarından bazı anıları aktardı ve alınan karardan ötürü Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP ile Belediye Meclis Üyelerine teşekkür etti.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP ise yaptığı konuşmada Mağusa'nın yetiştirdiği değerlere sonuna kadar sahip çıkmaya va bu değerleri ölümsüz kılmaya kararlı olduklarını belirterek kendilerinden sonra da göreve geleceklerin bu eğilimi sürdürmelerini dilediğini söyledi.

Prof. Dr. Fevzi Çakmak da konuşmasında "bunca arkadaş ve dostun arasında sulu gözlülüğüm çok doğaldır, kendimi şairin dediği gibi üçyüz kilometre süratle giden bir teknede öpüşen çocuklar kadar mutlu hissediyorum" diyerek teşekkürlerini dile getirdi.

Törenin ardından verilen kokteylde sevenleriyle hasret giderip sohbet eden Prof. Dr. Fevzi Çakmak daha sonra adının verildiği Glapsides Bölgesi'ndeki sokağı ziyarat etti.

Prof. Dr. Fevzi Çakmak kimdir:
1940 yılında Baf Sarama'da doğdu. 1958 Yılında Namık Kemal Lisesi'nden, 1967 yılında İstanbul Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. 1964-66 yılları arasında Erenköy'de bulundu. 1967-71 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Üroloji Anabilimdalı'nda ihtisasını yaptı. Evli ve 2 kız babası olan Prof. Dr. Fevzi Çakmak, halen Hacettepe Üniversitesi Üroloji Anabilimdalı'nda görev yapıyor. Çakmak, aynı zamanda 1975-2000 yılları arasında Kıbrıs Türk Kültür Derneği'nde Genel Başkanlık dahil olmak üzere, çeşitli görevlerde bulundu.


Gazimağusa Belediyesi Yol Çalışmalarına Aralıksız Devam Ediyor... (24.10.2000)
Gazimağusa Belediyesi, asfalt çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. 2000 yılı ilk etap çalışmaları biter bitmez hiç ara vermeden ikinci etap çalışmalara başlanan Gazimağusa'da içinde bulunduğumuz günlerde Çanakkale Mahallesi'nin bütün cadde ve sokakları teker teker asfaltlanıyor. Hafta sonuna kadar tamamlanacak olan çalışmalarla Çanakkale kaldırımlarla ve yeni yollarla baştan başa örülmüş olacak.

Gazimağusa Belediyesi yol yapım çalışmaları çerçevesinde bugüne kadar Baykal Mahallesi'nin bütün sokaklarını , Veyselliler Caddesi'nin tamamını, Zafer Mahallesi - Anadolu Mahallesi bağlantı yolunu, Zafer Mahallesi - Piyale Paşa Mahallesi bağlantı yoluyla, Kombos Meydanı'nı tamamlanarak ulaşıma açmıştı.

Çanakkale Mahallesi'ndeki çalışmaların tamamlanmasının ardından Sakarya Mahallesi'ne geçilerek yol yapımına devam edilecek. Halen asfalta hazırlık çalışmalarını sürdüren Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birimi'ne bağlı ekipler, Sakarya Mahallesi'ni önümüzdeki hafta başında yol yapımına başlanacak şekilde hazır hale getirmek için çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor.

Sakarya Mahallesi'ndeki asfalt çalışmaları kapsamında Dubleks Sosyal Konutlar bölgesiyle Hasan Barbaçolli yolu da asfaltlanarak bölgenin ulaşımı büyük ölçüde rahatlatılmış olacak.

Yol yapım çalışmalarını yerinde inceleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Gazimağusa'nın altyapısına yönelik çalışmaları büyük bir titizlikle sürdürdüklerini belirtti. Oktay KAYALP, asfaltlama çalışmalarıyla kentin ana arterleri yanında gereksinim duyan bölgelerde de yolların yenilenmekte olduğunu, gerekli mekanik çalışmayla kaldırım insaatının da eşzamanlı olarak sürdürüldüğünü söyledi. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, kentte çok büyük ve kapsamlı projeleri teker teker hayata geçirdiklerine işaret ederek, Gazimağusa'nın her geçen günle birlikte biraz daha geliştiğini belirtti.


Aklı Evveller Bu Kez Gazimağusa'daydı..!!! (23.10.2000)
Geçtiğimiz hafta içinde Lefkoşa'da Küçükkaymaklı havuzuna deterjan döken bazı uyanık(!) aklı evvel vatandaşlar, bu hafta sonu da Gazimağusa'da faaliyetlerini sürdürdüler. Gazimağusa halkının gözbebeği durumundaki yeni havuzlu, fıskiyeli Sakarya Çemberi'ne kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından deterjan döküldü. Gazimağusa Belediyesi'nin titiz bir çalışmayla yeniden yarattığı ve yeşillendirme çalışmalarını sürdürdüğü çemberdeki fıskiye ve sulama sistemleri, havuza deterjan dökülmesi sonucu kullanılamaz hale geldi.

Polise bildirimde bulunan Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birimi yetkilileriyle Su İşleri Birimi, olayın farkedildiği 23 Ekim Pazartesi sabahı, duruma hemen müdahale ederek havuzu temizlemeye başladılar. Bol miktarda deterjanın köpürerek çimlendirilen alana taşması ve çiçek ekili alanları da etkilemesi, çemberdeki yeşillendirme çalışmalarını da sekteye uğrattı.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu tür davranışların belirli kimselerce yapıldığına inandıklarını söyledi. Kentin ortak malı olan bir çok unsura son dönemlerde kasıtlı olarak zarar verildiğine işaret eden Oktay KAYALP, yeni takılan çöp kutularının yerinden söküldüğünü, yeni otobüs duraklarının ve oturma gruplarının kırıldığını ve son olarak da havuza deterjan döküldüğünü belirtti. Sayılarının çok az olduğuna inandıkları bu toplum zararlılarının duyarlı kent halkının ortak çalışmasıyla deşifre edileceğine inandıklarını belirten Belediye Başkanı, Gazimağusalılar'ın kent sevgisinin her tür olumsuzluğu alt edebilecek güçte olduğunu da sözlerine ekledi.


DAÜ Denizden içme suyu sağlayacak... (23.10.2000)
Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), deniz suyundan içme suyu elde edecek. Deniz suyunun arıtılmasıyla elde edilecek günlük 1000 ton su, içme ve diğer ihtiyaçlar için kullanılacak.

Bünyesinde 13 binin üzerinde öğrenci ve yaklaşık 2 bin çalışanı barındıran DAÜ, üniversite yerleşke (kampus) alanı içinde ve dışında yer alan tesislerin ihtiyacı olan günlük suyun tamamını, kurulacak Ters Osmos (Reverse Osmosis) adı verilen sistem ile denizden elde etme hazırlığında.

Dünyanın birçok ülkesinin yıllardır kullandığı sistem ile denizden içilebilir ve kullanılabilir su elde etmeyi amaçlayan okul yönetiminin hedefi, 2001 yılının yaz ayları. İlk etapta günlük 1000 ton suyun arıtılması planlanıyor, ancak ileride ihtiyaca göre 3-4 bin ton su elde edilebilecek. Denizden elde edilecek su, içme ve temizlik ihtiyaçlarının yanı sıra kampustaki yeşil alanlarda da kullanılacak.

DAÜ Su İşleri Birimi Amiri Ramadan Görgü, son yıllarda dünyanın bir çok yerinde olduğu gibi KKTC'de de kuraklık yaşandığını ve yeraltı su kaynaklarının beslenemediği için tuzlanarak kuruma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu vurguladı. Denizden içme suyu elde etme düşüncesinin 5 yıldır var olduğunun da altını çizen Görgü, "5 yıl önce bu sistem ekonomik değildi. Ancak şimdi hem ekonomik şartlar değişti, hem de bu sistem zorunluluk oldu" diyerek, Reverse Osmosis sistemi için ihaleye çıkıldığını belirtti.

Ramadan Görgü, projenin amaçlarını, "üniversitenin ihtiyacı olan içme ve kullanma suyu kalitesini Dünya Sağlık Örgütü (WHO) standartlarına getirmek, yetersiz olan kullanma ve sulama su miktarını takviye etmek, halen kullanılan ve sulamaya da verilen aşırı tuzlu su kalitesini iyileştirmek ve çoraklaşma tehlikesini ortadan kaldırmak" diye açıkladı. Kampus bünyesinde kreşten üniversiteye kadar bütün okulları barındırdıklarını vurgulayan Görgü, tüm öğrenci ve çalışanların sağlıkları kadar, yeşil alanında düşünülmesi gerektiğini kaydetti. Görgü, kurulacak sistemle sağlıklı içme suyu elde edileceği gibi, kaliteli su ile çoraklaşmaya başlayan toprağın tuzlanma ve kireçlenmesini de önleyeceklerini belirtti. Bugüne kadar, atık suları arıtarak yeşil alanı sulamada kullandıklarını da belirten Ramadan Görgü, bunun çözüm olmadığını çünkü bitki örtüsünün belirli bir seviyeye geldikten sonra gelişiminin durduğunu söyledi. Denizden arıtılacak su ile bu sorunu da aşacaklarını vurgulayan Görgü, kurak bir adada yaşıyor olmanın dezavantajlarının yaşandığına işaret etti.

Adaya, balon, tanker, boru gibi yöntemlerle Türkiye'den su getirilebileceğini de ifade eden Ramadan Görgü, dünyanın deniz suyuna kaydığını ve daha ekonomik olduğunu öne sürdü. Hem ekonomik açıdan hem de kalite açısından deniz suyunu arıtmaktan başka çözüm bulamadıklarını da ifade eden Görgü, Reverse Osmosis sistemine okul yönetiminin de sıcak bakmasıyla ihaleye çıktıklarını vurguladı. Günümüzde teknolojinin ilerlediğini ve buna paralel olarak da fiyatların düştüğüne işaret eden Ramadan Görgü, Reverse Osmosis sisteminin Türkiye'de de kullanıldığını sözlerine ekledi. "Su enerji kaynağıdır" diyen Ramadan Görgü, teknolojiden faydalanılarak deniz suyunun içme suyu olarak kullanılabileceği gibi, elektrik üretiminde de kullanılabileceğini belirtti.

DAÜ'nün kendi elektriğini üretmek için projesi olduğunu ve bu projeyi daha sonraki yıllarda hayata geçirmeyi düşündüklerini de ifade eden Ramadan Görgü, elektrik üretirken buharlaşma nedeniyle oluşacak suyun da damıtılarak içme suyu olarak kullanılabileceğini kaydetti. DAÜ Su İşleri Birimi Amiri Ramadan Görgü, Reverse Osmosis sistemi ile elde edilecek suyun sadece okulun ihtiyaçları için kullanılacağını belirtti.


Tarihi Mağusa evleri tartışıldı... (21.10.2000)
Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından tarihi eser kapsamına alınarak listelenen Gazimağusa tarihi evlerinin restorasyonunda karşılaşılan sorunlar masaya yatırıldı.

Gazimağusayı Koruma ve Yaşatma Derneği tarafından önceki akşam Gazimağusa Anıt Gazinosu'nda düzenlenen toplantıda, tarihi evlerin restorasyonunda karşılaşılan sorunlara değinilerek, bu evlerin yıkılma aşamasında olduğu ifade edildi.

Özellikle Gazimağusa Suriçi'ndeki işyeri ve konutların ele alındığı toplantıya konuşmacı olarak Gazimağusayı Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Suna Atun, Ulusal Birlik Partisi'ni temsilen ressam Türksal İnce, Cumhuriyetçi Türk Partisi'ni temsilen mimar Çimen Varer, Anıtlar Yüksek Kurulu üyesi Doç. Dr. Alpay Özdural ve İsmet Kotak katılırken, konut sahipleri de toplantıyı izleyenler arasındaydı.
 

Toplantıda ilk sözü alan Suna Atun, benzeri bir toplantıyı geçtiğimiz yıl da gerçekleştirdiklerini ifade ederek, giderek artan sorunlara ilgililerin seyirci kaldığını ileri sürdü. Yasalar ve mevzuatlar gereğince, Gazimağusa'da 200'e yakın işyeri ve konutun yıkıma mahkum edildiğini iddia eden Atun, Gazimağusa'da Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından listelenen 250'ye yakın konut olduğunu, restorasyon sorunları nedeniyle Gazimağusa Suriçi'nde yaşayan nüfusun giderek azaldığını söyledi. Söz konusu evlerin restorasyonunda karşılaşılan sorunlar nedeniyle görsel kirlilik yaşandığını anlatan Atun, çözüm önerilerinde bulundu. Belediye, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi, KTMMOB ve DAÜ işbirliğinde bir komisyon oluşturulmasını öneren Atun, düşük faizli kredilerle suriçinde pansiyonculuğun geliştirilebileceğini söyledi. Bu evlerin DAÜ öğretim üyelerine yönelik lojman olarak da kullanılabileceğini kaydeden Atun, bu konutlara belirli bir süre vergi muafiyeti getirilmesini istedi.


Ayni zamansa Gazimağusa Belediyesi Meclis üyeliği de yapan mimar Çimen Varer ise, tarihi eser bilincinin, ilkokullardan itibaren çocuklara aşılanması üzerinde durarak, Gazimağusa'daki eski eserler hakkında yeterli kaynak bulunmadığını ileri sürdü. Anıtlar Yüksek Kurulu'nun aldığı kararlara da değinen Varer, listelenen konutların restorasyonları ile ilgili standartların ortaya konmadığını, restorasyon projelerinin sonuçlanmasının uzun süre aldığını, ayrıca Anıtlar Yüksek Kurulu'na ulaşmakta zorluk çektiklerini ifade etti.

İsmet Kotak da konuşmasında, İkinci Dünya Savaşı sonrasında inşa edilen birçok konutun 'Venedik Evi' diye listelendiğini ileri sürerek, bunun yanlış olduğunu, restorasyon çalışmalarının dünyadan örnek alınacak yasalarla gerçekleştirilebileceğini belirtti. Restorasyon çalışmalarının konut sahipleri ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilmesi gerektiğine de dikkat çeken Kotak, "Devletin bakmakla yükümlü olduğu Gazimağusa'daki mevcut Türk eserleri yıkıldı" diye konuştu. Kotak, Anıtlar Yüksek Kurulu'nun restorasyonlarla ilgili standartları da ortaya koyması gerektiğine işaret etti.

"Gazimağusa elden gitti gidiyor" diyen Türksal İnce de konuşmasında, KKTC'nin tanınmaması nedeniyle restorasyon için yardım alınamadığını, Türkiye üzerinden UNESCO'ya ulaşmanın yollarının aranması gerektiğini kaydetti. Gazimağusa'nın tarihi dokusunu koruyamamanın ezikliğini yaşadıklarını dile getiren İnce, tarihi eserler hakkında halkın yeterince bilgili olmaması nedeniyle yeterince korunamadığını, DAÜ'de tarihi eserleri araştıran bir merkez kurulması gerektiğini söyledi.

Anıtlar Yüksek Kurulu üyesi Doç. Dr. Alpay Özdural da konuşmasında, Gazimağusa'nın tarihi dokusunun çok belirgin olmadığını belirterek, burada yapılacak restorasyon çalışmalarında dikkatli davranılması gerektiğini kaydetti. Anıtlar Yüksek Kurulu'nun iyi niyetle ancak kısıtlı imkanlarla çalıştığını söyleyen Özdural, kurulun daha hızlı çalışması yönünde önerilerde bulunacağını ve toplantıda ele alınan sorunları kurula ileteceğini belirtti.

Toplantıda hazır bulunarak söz alan konut sahipleri de şikayetlerini belirttikleri konuşmalarında, söz konusu konutlar için restorasyon izni almakta yasa ve mevzuatlardan dolayı büyük zorluk yaşadıklarını, restorasyon iznini almanın en az 6 ay sürdüğünü ve restorasyon çalışmalarında ilkeleri belirleyen kıstasların bulunmadığını söylediler.


Gazimağusa İstiklal Caddesi Projesi Başladı... (18.10.2000)
KAYALP: “Düzenleme 6 Ayda Tamamlanmış Olacak"

Gazimağusa’daki İstiklal Caddesi’nde alışverişin ve yaya hareketinin daha rahat ve güvenli olmasını sağlamak amacıyla Gazimağusa Belediyesi ve Doğu Akdeniz Üniversitesi işbirliğinde hazırlanan proje uygulamaya konuldu.

İstiklal Caddesi Düzenleme ve Geliştirme Projesi’nin, Suriçi’nin düzenlenmesiyle ilgili hazırlanan genel planın 2000 yılındaki ayağı olduğunu belirten Belediye Başkanı Oktay Kayalp, caddenin “albenisini” artırmayı hedeflediklerini kaydeti. Yapılan düzenlemenin Namık Kemal Meydanı’na uyumlu olarak gerçekleştirileceğini ifade eden Kayalp, söz konusu caddenin işçiliğinin 28 milyar TL karşılığında ihale edildiğini, malzemenin belediye tarafından karşılanacağını, tamamı 90 milyar TL’ye malolacak projenin Nisan ayı ortalarında tamamlanacağını ifade etti.Proje kapsamında, caddenin parke taşlarıyla döşeneceğini ve caddenin her iki yanında kaldırımların yapılacağını söyleyen Kayalp, telefon ve elektrik kablolarının da yer altına indirilerek görsel kirliliğin ortadan kaldırılacağını ve kentin otantik yapısını ortaya çıkaracak aydınlatma sisteminin kurulacağını belirtti.

Gazimağusa Kapısı’ndan eski Türk Bankası önüne kadar olan alanın15 Aralık’a kadar tamamlanmış olacağını aktaran Kayalp, “15 Aralık- 5 Ocak arasında bayram ve yılbaşı alışverişini engellememek için projeye esnafı korumak amacıyla ara vereceğiz. 5 Ocak’tan itibaren Venedik Sarayı’na kadar olan bölge düzenlenecek” diye konuştu. Proje ile Suriçi’nin yer ve mekan olarak korunmasını ve geliştirilmesini, turizm ve ticaret alanında daha sağlıklı hizmet verilebilmesini sağlamayı amaçladıklarını kaydeden Kayalp, “Bizim açımızdan son derece önemli bir proje. Mağusa kentinin korunmasında önemli bir fonksiyon” ifadelerini kullandı.


Gazimağusa Belediyesi Kıbrıs'ta ilk kez bir "Türk Müziği Beste Yarışması" düzenledi... (14.10.2000)
15 Ekim Pazar günü saat 14.00'te toplanan ön jüri 28 eser arasından ilk 10 besteyi seçti. Bu 10 eser 9 Kasım 2000 tarihinde (Perşembe) YDÜ Kongre Salonunda yapılacak final gecesinde, halk önünde yarışacak ve 1., 2. Ve 3. Gelen esere ödüller verilecek. Jüri bakanlığını İTÜ Devlet Türk Müziği Konservatuarı hocalarından Sn. Erol Sayan yapacak.

Ön jüri Ulus Yeşilada, İhsan Gürel, Adil Sönmez, Aydın Hikmet, İlker Dölek ve Funda Aksoy eserleri değerlendirdiler. Finalde yarışacak 10 eser ve bestecileri aşağıdaki gibidir.

1.Hergünün Akşamında-Hüzzam-Dr. Pembe Debeş
2.Gün Batarken Hayal Kurmak-Nihavent-Yusuf Barkut
3.Kanatır Hatıralar-Nihavent-İlker Kaptanoğlu
4.Söyleyemem Sevdiğim-M. Kürdi-Erhan Alihan
5.Mahzun Gönlüm-Suzinak-Yusuf Barkut
6.Hangi Eylül-M. Kürdi-Dr. Arif Albayrak
7.Derdine Değmez-Nihavent-Dr. Aytekin Çolakoğlu
8.Ben Seni Kadere Vermeyecekmiyim?-M. Kurdi-Baysal R. Gülboy
9.Şen Baksalarda Yine-K. Hicazkar-Dr. Arif Albayrak
10.Güzellerden Güzel Yarim-Suzinak-Dr. Aytekin Çolakoğlu


Gazimağusa Belediyesi Sağlık Denetimlerine Düzenli Olarak devam Ediyor... (12.10.2000)
Gazimağusa Belediyesi Sağlık ve Zabıta Birimleri işyerlerinde sağlık denetimlerini ara vermeden sürdürüyor. Özellikle gıda satışı yapılan yerlerde yoğun olarak sürdürülen denetimlerde, genelde olumlu sonuçlar elde edilirken, sağlık bakımından bazı olumsuzlıklar içeren işyerleri de uyarılarak, bunları gidermeleri için bir haftalık süre tanındı.

Okulların açılmasının ardından kantin denetimlerini sıklaştıran Gazimağusa Belediyesi Sağlık ve Zabıta ekipleri, üniversitenin yeniden açılmasıyla da özellikle restoran ve kafeteryalarda meydana gelen yoğunuluğun, sağlık koşullarında herhangi bir olumsuzluğa yol açmaması için de önlem aldı. Programlı denetimlerini sıklaştıran ekipler, Gazimağusa dahilindeki tüm işyerlerinin ve özellikle de her tür gıda satışının yapıldığı işletmelerin kontrol ve denetimlerini düzenli olarak sürdürecekler.

Son denetimde ciddi bir olumsuzlukla karşılaşmayan ekipler, bazı işyerlerinde gözlemledikleri aksaklıkların giderilmesi için uyarılarda bulunarak, ileride bu aksaklıkların giderilmemesi durumunda yasal işlem yapmak zorunda kalacaklarını belirttiler.


Gazimağusa Belediyesi Sokak Tabelalarını Yenilemeye Başladı... (11.10.2000)
Gazimağusa Belediyesi kentin bütün sokaklarının isim levhalarını yenilemeye ve eksik olanları da tamamlamaya başladı.

Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birimi'nin yürüteceği çalışmaların bir haftalık bir süre boyunca devam edeceği ve kentin toplam 584 sokağının isim levhalarının takılmış olacağı bildirildi.

Sokak levhalarının takılması işlemine bugün Suriçi'nden başlandı. Öncelikle kentin kalbi olarak kabul edilen bu bölgede çalışmalar tamamlandıktan sonra, diğer bölgelere geçilerek, yaklaşık bir hafta içinde çalışmalar tamamlanacak.

Gazimağusa Belediyesi, sokak levhaları yenilendikten sonra, daha kapsamlı bir çalışma başlatarak, kentteki adres bilgilerinin güncellenmesini sağlamak amacıyla numaralama işlemini başlatacak.

Kentteki yeni imar bölgelerinin ve inşaat alanlarının adres bilgilerinde meydana gelen değişikliklerin düzenlenmesi amacıyla başlatılan bu çalışmaların yararına işaret eden yetkililer, hızla büyüyen ve yeni imar bölgeleri açılan Gazimağusa'da bu çalışmaların bir çok alanda yararlı sonuçlara yol açacağını belirtiyorlar.


Altın Portakal'da En İyi Yönetmen Ödülü Derviş Zaim’in... (06.10.2000)
37. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, En iyi yönetmen dalında “Filler ve Çimen” filmi ile Derviş Zaim, “en iyi yönetmen" ödülünü kazandı.

Mağusa'lı yönetmen Derviş Zaim’in yönettiği “Filler ve Çimen” filmi, "En iyi üçüncü Film" ödülünü de kazanırken, ayrıca birçok dalda daha ödüle layık görüldü. Toplam altı ödül alan bu filimde görev alan Eşref Kolçak ve Ali Sürmeli "En iyi yardımcı erkek oyuncular" ödülünü; Mustafa Preşeva "En iyi kurgu" ödülünü; Mustafa Ziya Ülkenciler ise "En iyi sanat yönetmeni" ödülünü kazandılar.

Kardeş kentimiz Antalya'da Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Türkiye'nin bu en önemli film festivali çerçevesinde yapılan yarışmada "En iyi film" ödülünü ise Zeki Ökten’in yönettiği “Güle Güle” filmi aldı.
Ayrıntılar ve Derviş Zaim ile yapılan söyleşi için tıklayın...


Kortta dev turnuva noktalandı... (03.10.2000)
Gazimağusa Belediyesi Tenis Kulübü'nün Kuzey Kıbrıs Tenis Federasyonu ile birlikte düzenledikleri Uluslararası Pantene Pro-V Tenis Turnuvası, geçtiğimiz akşam tek erkekler ve çift bayanlarda oynanan finallerle tamamlandı. Final karşılaşmalarını Gençlik ve Spor Bakanı, Ramadan Cemil İşletmeleri Direktörü Işın Ramadan Cemil, Türkiye'den gelen konuk sinema ve televizyon sanatçısı Levent Özdilek ve kalabalık bir tenissever kitlesi izledi.

Turnuvanın son gününde çift bayanlarda Vera Maziliu/Seden Soyalp çifti, Çise Çağın/İrem İlerici çifti karşı karşıya geldi. İlk sette rakibine oyun vermeyen Vera Maziliu/Seden Soyalp çifti bu seti 6-0 kazanırken ikinci sette rahat bir karşılaşma çıkararak 6-3'lük sonuçla birinci oldu.

Gecenin ikinci finalinde tek erkekler finali Can Akkoyun ile Haluk Akkoyun arasında oynandı. İlk sette üstün olan Haluk Akkoyun, 6-2'lik sonuçla 1-0 öne geçti. Çekişmeli geçen ikinci sette Can Akkoyun, Haluk Akkoyun'u zorlamasına rağmen rakibine 7-5'lik sonuçla boyun eğdi.

Turnuvada önceki gün oynanan finallerde tek bayanlarda Romen Vera Maziliu, çift erkeklerde Özkan Atmaca/Haluk Akkoyun çiftinin birinci olduklar.

Final maçlarının ardından düzenlenen ödül töreninde, başarılı olan sporculara ödüllerini Gençlik ve Spor Bakanı, Ramadan Cemil İşletmeleri Direktörü Işın Ramadan Cemil, konuk sanatçı Levent Özdilek ve Tenis Federasyonu Başkanı Saffet Barutçu verdiler. Gençlik ve Spor Bakanı Tansel Doratlı yaptığı konuşmada sporun önemine değinerek, sporda sponsörlerin de katkılarının büyüklüğünü dile getirdi ve Pantene Pro-V Tenis Turnuvası katkılarından dolayı Ramadan Cemil İşletmelerine teşekkür etti. Ramadan Cemil İşletmeleri Direktörü Işın Ramadan Cemil ise yaptığı konuşmada Merhum Hasan Ramadan Cemil'in turnuvaya verdiği önemi anımsattı ve bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiklerinden dolayı turnuvaya katkıda bulunanlara teşekkür etti.Tenis Federasyonu Başkanı Saffet Barutçu ise hedeflerinin daha da büyük olduğunu ancak, spor ambargosu nedeniyle bazı arzu edilenlerin bu yıl gerçekleştirilemediği ve geçen yılki "daha da büyük olacağız" sözünü tutamadıklarını dile getirdi.


3. Pantene Pro-V Uluslararası Tenis Turnuvası'nda Final Günü... (30.09.2000)
Gazimağusa Belediyesi Tenis Kulübü'nün Kuzey Kıbrıs Tenis Federasyonu ile birlikte düzenledikleri Uluslararası Pantene Pro-V Tenis Turnuvası'na son nokta bugün konuyor. Bir haftadır devam eden turnuva, bugün oynanacak tek erkekler ve çift bayanlar finalleri ile tamamlanacak.

Ramadan Cemil İşletmeleri Ltd. ile Procter & Gamble'ın birlikte finanse ettikleri 3. Pantene Pro-V Uluslararası Tenis Turnuvası, tek erkekler ve çift bayanlar finallerine sahne olacak. Çift bayanlar finalinde Çize Çağın/İrem İlerici çifti ile Vera Maziliu/Seden Soyalp çifti karşı karşıya gelirken; tek erkekler finalinde H. Akkoyun-E. Irgara karşılaşmasının galibi ile C. Akkoyun- Ö. Atmaca karşılaşmasının galibi karşı karşıya gelecekler.

Bu yıl merhum Ramadan Cemil'in anısını da yaşatan turnuvanın ödül töreni, finaller sonrası düzenlenecek. Mağusa Belediyesi Tenis Kortları'nda gerçekleşecek olan tek erkekler ve çift bayanlar finalleri saat 16.00'da başlayacak.


Pantene Pro-V'de yarı final heyecanı... (28.09.2000)
3. Pantene Pro-V Uluslararası Tenis Turnuvası'nın üçüncü gün karşılaşmaları dün yağan yoğun sağanak yağmura rağmen oynandı. Turnuvada bugün yarı final karşılaşmaları oynanacak. Ramadan Cemil İşletmeleri Ltd. ile Procter & Gamble'ın birlikte finanse ettikleri turnuvadaki dünkü tüm karşılaşmalar, yağmur nedeniyle Doğu Akdeniz Üniversitesi Tenis Kortları'nda oynandı.
 

Günün önemli karşılaşmalarından biri konuk raketlerden biri olan Bulgar sporcu Vera Maziliu ile Meryem Birkan arasında oynandı. Karşılaşmayı 6-1, 6-1 skorlarla kazanan konuk sporcu, Vera Maziliu, tek bayanlar kategorisinde yarı finale yükselen 4 sporcudan biri oldu. 32 erkek ve 18 bayan sporcunun mücadelesiyle başlayan 5 bin dolar para ödüllü Pantene Pro-V Uluslararası Tenis Turnuvası'nda tek erkekler, çift erkekler, tek bayanlar ve çift bayanlar maçlar oynanacak.
 

Tek erkekler, tek bayanlar, çift erkekler ve çift bayanlar olmak üzere 4 kategoride devam eden turnuvada tek bayanlar ve tek erkekler finalleri yarın; çift erkekler ve çift bayanlar finalleri ise 30 Eylül 2000 Cumartesi günü oynanacak.Dün oynanan maçlarda çift bayanlarda maçlarını kazanan Burcu Eyüpoğlu/Hayriye Sümer ikilisi yarı finalde -Vera Maziliu/Sedan Soyalp çifti ile karşılaşacak. Tek bayanlarda ise yarı finale yükselen ilk raket Vera Maziliu oldu.
 

Yarı final maçlarının programı:
Tek erkekler:
Can Akkoyun -Hasan Gazioğlu
Cem Özyürek -Haluk Akkoyun
Çift erkekler:
Mehmet Sonet/ Cem Özyürek-Haluk Akkoyun/Özkan Atmaca
Sercan Erzoan/Hasan Gazioğlu-Can Akkoyun/Enis IrgaraGazimağusa'da Gençlik Konseri... (24.09.2000)
Gazimağusa Belediyesi tarafından düzenlenen, Yaza Veda Gençlik Konseri, geçtiğimiz 22 Eylül cuma akşamı Namık Kemal Meydanı'nda yapıldı. Konsere yoğun olarak ilgi gösteren gençler, Fırat Derat ve Grup Sis'in şarkılarıyla, çoşup eğlendiler. Son zamanların gözde grubu, birbirinden güzel şarkılarını bu sefer de 2 Bini aşkın Mağusalı genç için söylerken, soğuk kış günlerine yaklaştığımız bu günlerde unutulmaz bir gece yaşattılar.

 

Her Yaz bitimi gençler için böyle bir etkinlik düzenlediklerini belirten Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp "Namık Kemal Meydanı'nda düzenlediğimiz yaz sonu etkinliğimizi, okulların açılması ile birlikte derslerine daha iyi motive olabilmeleri açısından gençlerimiz için yaptık. Bu vesile ile gençlerimize derslerinde başrılar dilerim" dedi


Taşınmaz Mal Vergisi İkinci Taksit Ödemelerinde Son Ödeme Tarihi 29 Eylül... (21.09.2000)
Gazimağusa Belediyesi, Taşınmaz Mal Vergisi'ne ilişkin 2000 yılı ikinci taksit bildirimlerinin mal sahiplerine gönderildiğini ve son ödeme tarihinin 29 Eylül olduğunu bir kez daha hatırlattı. Toplam 8,000 bildirimin, mal sahiplerine posta aracılığıyla gönderildiğini açıklayan yetkililer, bildirimleri ellerine ulaşmayan mal sahiplerinin, Taşınmaz Mal Birimi'ne başvurarak ödemelerini yapabileceklerini bildirdiler.

İlk taksidi Nisan ayı sonuna kadar ödenmiş olması gereken verginin, ikinci taksidinin de, herhangi bir gecikme zammına maruz kalmaması için, zamanında ödenmesi gerekiyor. İlk taksidini aksatan mal sahiplerinden gecikme cezası alınacağını hatırlatan yetkililer, ikinci taksit ödemelerinin de 29 Eylül'den sonra ödenmemiş olması durumunda ceza kapsamında olacağını belirtti. Ödemesi yapılmayan taksitler, ceza tutarlarıyla birlikte tahsil edilecek.

Gazimağusa Belediyesi, mal sahiplerinden herhangi bir ceza uygulamasına gerek kalmaması için, ödemelerini yasal sürenin dolmasından önce yapmalarını istedi.


Yeni Döneme Eğlenceli Başlangıç... (18.09.2000)
Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu yeni dönem başlangıcını geçtiğimiz perşembe akşamı yapılan yemekli bir partiyle kutladı. Gazimağusa Belediyesi Anıt Gazinosu'nda gereçekleşen geceye tüm koro elamanlarının yanısıra Belediye Başkanı Oktay Kayalp da katıldı. Gecenin geç saatlerine kadar süren gecede birbirinden güzel şarkılar çalan ve seslendiren koro elamnları, yeni döneme eğlenceli bir merhaba dediler.

Gecede birer konuşma yapan Dr. Arif Albayrak, Koro Şefi Ulus Yeşilada ve Belediye başkanı Oktay Kayalp, koronun bugüne kadar gösterdiği başarıları överken bu dönemde de ayni başarılarılarına yenilerini eklemeleri temennilerinde bulundular.

Gecede, ayni zamanda Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu elemanı olan ve sanat yaşamında 50. Yılını dolduran Hüseyin Garip, Belediye Başkanı Oktay Kayalp tarafından bir plaketle ödüllendirildi.

Yeni dönem çalışmalarına, yeni katılan üyelerle birlikte başlayan ekip, özellikle Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu tarafından organize edilen, Beste yarışması Finali'ne hazırlanıyor. İstanbu Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Besteci, Üstad Erol Sayan'ın Jüri Başkanı olduğu beste yarışması için eserlerin son teslim tarihi 9 Ekim. Jüri tarafından seçilecek on eser ise 9 Kasım akşamı Yakın Doğu Üniversitesi Kongre Salonu'nda düzenlenecek Final Gecesi'nde seslendirilip derecelendirilecek.


Gazimağusa çöplüğü çevre faciası... (18 Eylül tarihli KIBRIS Gazetesinden)
Atık suların, kokuşmuş hayvan leşlerinin ve kentin tüm çöplerinin toplandığı bir yer, Gazimağusa çöplüğü... Çöplüğün kent dışında olması kirliliği azaltmıyor. Dağ gibi biriken çöpler ve lağım sularının oluşturduğu göletler insan sağlığını tehdit ediyor.

Lefkoşa'daki "Dikmen Çöplüğü"nün bir benzeri de "öğrenci ve turizm kenti" Gazimağusa'da var. Hayvan leşleri, lağım suları, plastik ve her türlü metal çöpün çevreye saçtığı mikrop ve günden güne artan pis koku ile Gazimağusa tam bir "çevre faciası"nı bünyesinde barındırıyor.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, başka bir yer olmadığından tüm çöplerin buraya atıldığını ve çöplüğün insan sağlığını tehdit edecek boyutlara ulaştığını belirtti. Çöplüğün başka bir alana taşınması için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Oktay Kayalp, bir yer bulunamadığı için çöplüğün bu hale geldiğini dile getirdi. Oktay Kayalp, çöplüğü taşımak için başka bir yer tahsis edilmesi amacıyla bir yıl önce Çevre Dairesi'ne başvurduklarını fakat hiçbir şey yapılmadığını ifade etti. Yeni bir yer bulma konusunda Çevre Dairesi ile Maden ve Jeoloji Dairesi'nin birlikte yürüttüğü bir çalışmanın olduğunu ifade eden Kayalp, yeni bir yer gösterildiği takdirde belediyenin alet ve ekipmanları ile çağdaş bir çöplük oluşturulacağını açıkladı.

Kayalp, Mağusa'dan çıkan tüm çöplerin mecburen buraya döküldüğünü belirtirken, bu çöplüğü yakmanın yasak olduğunu ve çöplüğün ancak bir tesis yapılarak ortadan kaldırılabileceğini anımsattı. Kayalp, çöp sorunun sadece Gazimağusa Belediyesi'nin sorunu olmadığını tüm KKTC genelinde böyle bir sorun yaşandığını vurguladı. Kayalp, Gazimağusa çöplüğünün 1974 yılı ve öncesinden kullanıldığına dikkat çekerek şöyle konuştu:"Bu çöplük sadece Gazimağusa Belediyesi'nin kullandığı bir yerdir. Daha önceleri Yeni Boğaziçi Belediyesi de çöplerini buraya atıyordu, fakat yeni Gazimağusa- Lefkoşa anayolunun yapılması ile buraya ulaşamaz duruma geldiler. Çöplük, insan sağlığını tehdit ediyor, ayrıca sınırda olmasından kaynaklanan çirkin görüntülere sahne oluyor. Fakat, belediye olarak başka çaremiz olmadığından tüm çöp ve atık suları buraya atmak zorunda kalıyoruz. Temennim çok kısa zamanda gerekli önlemlerin alınması ve yeni bir yerin bulunmasıdır. Çevre Dairesi yeni bir yer bulmak için elinden geleni yapıyor. Amacımız insanlarımızın temiz bir çevrede ve sağlıklı yaşamasını sağlamak. Bunun için de elimizden geleni yapıyoruz."


Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu Dünya Üçüncüsü Olduğu Dijon'dan Döndü...(7.09.2000)
Fransa' nın Dijon kentinde 54 yıldan beridir her yıl çok sayıda ülkenin katılımıyla gerçekleşen Uluslararası Dijon Halk Dansları Yarışması'nda dünya üçüncüsü olan Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, dün akşam yurda döndü. Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, Ercan Havaalanı'nda Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP ve topluluk elamanlarının yakınlarından oluşan kalabalık bir grup tarafından karşılandı.

Dünyanın en büyük Halk Dansları Yarışması olarak kabul edilen Dijon'dan, dünya üçüncülüğü yanında, Dijon Sempati Ödülü'nü de kazanarak yurda dönen topluluk elemanlarının mutluluğu adeta gözlerinden okunuyordu. Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu'nun Dijon'da kazandığı dünya üçüncülüğünün disiplinli çalışma ve inancın eseri olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Oktay KAYALP, ortada uluslararsı üst düzey bir başarının bulunduğuna dikkat çekti. Elde edilen başarıyla büyük gurur duyduklarını da belirten KAYALP, "bu gururu bizlere yaşatan elemanlarımızı yürekten kutlarım" dedi.

Toplam 40 kişiden oluşan Gazimağusa Belediyesi Halkdansları Topluluğu, Yeni Kaledonya ve Makedonya'nın ardından dünya üçüncüsü olduğu 54. Dijon Uluslararası Halk Dansları Yarışması'nda 1994 yılında dünya dördüncülüğü ile en iyi kostüm birinciliği ve 1997 yılında da yine dünya üçüncülüğü kazanmıştı.


Gazimağusa Belediyesi'nden Uluslararası Bir Başarı Daha.
Mutlu Haber Fransa'dan Geldi

Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu Dijon'da Dünya Üçüncüsü Oldu... (4.09.2000)
Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, Fransa' nın Dijon kentinde 54 yıldan beridir her yıl çok sayıda ülkenin katılımıyla gerçekleşen Uluslararası Dijon Halk Dansları Yarışması'nda dünya üçüncüsü oldu. Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, dünyanın bu en büyük Halk Dansları Yarışması için gittiği Dijon'dan, dünya üçüncülüğü yanında, halk jürisinin oylarıyla en cana yakın ekip seçilerek, Dijon Sempati Ödülü'nü de kazanarak bu sabah ayrıldı. 28 Ağustos - 3 Eylül, tarihleri arasında yapılan yarışmada birinciliği Yeni Kaledonya, ikinciliği de Makedonya ekipleri kazandı.

Toplam 40 kişiden oluşan Gazimağusa Belediyesi Halkdansları Topluluğu, daha önce de katıldığı Dijon Uluslararası Halk Dansları Yarışması'nda 1994 yılında dünya dördüncülüğü ile en iyi kostüm birinciliği ve 1997 yılında da yine dünya üçüncülüğü kazanmıştı.

Dünyanın en büyük folklor olimpiyatı olarak da anılan 54. Uluslararası Dijon Halk Dansları Yarışması'nın 3 Eylül'de tamamlanmasının ardından Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu bu sabah İstanbul'a gitmek üzere Dijon'dan ayrılarak Paris'e geçti. Topluluk 6 Eylül Çarşamba akşamı yurda dönecek.

Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu'nun Dijon'da kazandığı dünya üçüncülüğünün bir rastlantı olmadığını söyleyen Belediye Başkanı Oktay KAYALP, 1994'te dördüncülük, 1997'de yine bir üçüncülük kazanan ekibin disiplinli bir tempoyla çalışmalarını ara vermeden sürdürdüğüne dikkat çekti. KAYALP, "400 kişilik kadroya sahip Halk Dansları Topluluğu'nun başarısı ülkemiz için bir gurur vesilesidir. Bu gururu bizlere yaşatan elemanlarımızı yürekten kutlarım. Gazimağusa Belediyesi olarak ekibimize bundan önce olduğumuz gibi, bundan sonra da her tür desteğimizi sürdüreceğiz" dedi.

Belediye Başkanı Oktay KAYALP, Gazimağusa'nın ülkemizin kültür başkenti olduğunun da altını çizerek, kültür sanatı yerel yönetimlerin asli görevleri arasında kabul ettiklerini belirtti.


Gazimağusa’da Çevre Temizliği... (7.09.2000)
Daha temiz bir çevre için Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı ile Gazimağusa Belediyesi işbirliğinde, Gazimağusa’da düzenlenen çevre temizliği kampanyası dün Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP ve Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı Köördinatörü Aşkan Cemal Efe’nin de katılımıyla başladı.

Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yanında, belediyeler, Çevre Dairesi ve oteller, kampanyanın yürütülmesinde bütün şehirlerde işbirliği halinde etkinlik gösteriyor. Gazimağusa’da tarihi hendekte başlatılan çalışmalar, daha sonra kentin diğer bölgelerine kaydırılarak ara vermeden sürdürülecek.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, bütün yerleşim birimlerini kapsayan temizlik kampanyasının yararına değinerek, temiz bir çevrenin sağlık bakımından olduğu kadar, ekonomik bakımdan da yararlı ve gerekli olduğunu belirtti. Merkezi düzeyde ele alınan ve planlanan kampanyanın, büytün bir yıla yayılarak, aralıksız sürdürülmesi gerektiğini söyleyen KAYALP, Gazimağusa Belediyesi’nin temizlik konusunu titizlikle ele aldığını ve bu konuda büyük mesafe katedildiğini vurguladı. Merkezi düzeyde ele alınacak bu gibi konulara elden geldiğince katkı koymaya hazır olduklarının altını çizen Belediye Başkanı Oktay KAYALP, ortaklığa dayalı çalışmalarda verim artışının mutlak olduğunu belirterek Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı’na girişimlerinden ötürü teşekkür etti.


Gazimağusa’da Asfalt Tam Gaz... (30.08.2000)
Gazimağusa Belediyesi, asfalt çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. 2000 yılı ilk etap çalışmalarda kentin en acil gereksinim duyan bölgeleri bir bir asfaltlanıyor. Yol yapım çalışmaları çerçevesinde bugüne kadar Baykal’ın tüm sokakları, Veyselliler Caddesi, Zafer Mahallesi – Anadolu Mahallesi bağlantısı, Zafer Mahallesi – Piyale Paşa Mahallesi bağlantı yolu ve Kombos Meydanı tamamlanarak ulaşıma açıldı.

Önümüzdeki günlerde Çanakkale Mahallesi’ne kaydırılacak olan asfalt çalışmaları altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından başlayacak. Çanakkale Mahallesi’nde halen sürdürülen kaldırım ve altyapı çalışmalarının tamamlanma noktasında olduğunu belirten Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birimi yetkilileri, bölgenin tamamının yol yapımına hazır hale getirilmek üzere olduğunu söylediler. Çanakkale Mahallesi’ndeki asfalt çalışmalarının tamamlanmasının ardından yol yapımına Tuzla, Sakarya Mahallesi, Dumlupınar Mahallesi ve Dupleks Sosyal Konutlar ölgesinde devam edilecek.

Yol yapım çalışmalarını yerinde inceleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Gazimağusa’nın altyapısına yönelik çalışmaları büyük bir titizlikle sürdürdüklerini belirtti. Oktay KAYALP, asfaltlama çalışmalarıyla kentin ana arterleri yanında gereksinim duyan bölgelerde de yolların yenilenmekte olduğunu, gerekli olan kaldırım ve mekanik çalışmanın da eşzamanlı olarak sürdürüldüğünü söyledi. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, asfalt çalışmaları çerçevesinde kentte en acil gereksinim duyulan bölgelerde yol probleminin giderileceğini de sözlerine ekleyerek, ilk etapta öngörülen çalışmaların tamamlanmasının ardından, yeni bir ihale ile, ikinci etap çalışmalara zaman yitirilmeden başlanacağını açıkladı.


Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu Dijon'a Hazır... (26.08.2000)
Fransa' nın Dijon kentinde 54 yıldan beridir her yıl çok sayıda ülkenin katılımıyla gerçekleşen Uluslararası Dijon Halk Dansları Yarışması'na katılacak Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, dünyanın bu en büyük Halkdansları Yarışması için sürdürdüğü hazırlık çalışmalarını tamamladı. Bu yıl 28 Ağustos - 3 Eylül, 2000 tarihleri arasında yapılacak yarışmaya katılmak üzere topluluk, 27 Ağustos Pazar sabahı Kıbrıs'tan ayrılıyor.

Toplam 40 kişiden oluşan Gazimağusa Belediyesi Halkdansları Topluluğu Kafilesi'nde Belediye Meclis Üyeleri Çimen Varer ÖZTÜRK, Nazif ÖZÜAK, Kültür Şubesi sorumlusu Asım AKANSOY, 2 eğitmen, 1 tercüman, 26 dansçı ve 8 müzisyen bulunuyor. 41 ülkenin katılımıyla gerçekleşecek olan ve dünyanın en büyük folklor olimpiyatı olarak anılan 54. Uluslararası Dijon Halk Dansları Yarışması, otantik ve stilize olmak üzere iki kategoride düzenleniyor. Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, bu yılki yarışmaya stilize ve otantik dallarda katılacak.


Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, ülkemizin tanıtımı açısından büyük önem taşıyan yarışmada geçmiş yıllardaki başarılarına bir yenisini eklemek için yoğun bir çalışma dönemi geçirdi. Topluluk, daha önce iki kez katıldığı yarışmada 1994 yılında en iyi kostüm dalında birincilik, otantik dalda da dördüncülük ödülünü, 1997 yılında ise otantik dalda dünya üçüncülüğü kazanmıştı.

"400 kişilik kültür-sanat ailemizin en değerli ekiplerinden olan Halk Dansları ekibimizi canı gönülden destekliyoruz" diyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, "arkadaşlarımız çalışmalarına yoğun olarak devam ediyorlar. Geçmiş yıllardaki başarılarına bir yenisini ekleyeceklerine inancım sonsuzdur. Ülkemizin tanıtımı ve gençlerimizin farklı kültürlerle kaynaşması için çalışmalarımız ve desteğimiz artarak devam edecektir" dedi.


Gazimağusa'da Kaldırım Seferberliği Devam Ediyor... (22.08.2000)
Gazimağusa Belediyesi imar çalışmalarına ara vermeksizin devam ediyor. Kentin bir çok noktasında çalışmalarını kesintisiz olarak sürdüren Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık ve İmar Birimi kaldırım inşaatlarına da ara vermeden devam ediyor.

Öncelikle asfaltlanacak yollardaki kaldırımların yapımını yürüten ekipler, hem yeni kaldırımlar inşa ediyor, hem de mevcutların bakımını gerçekleştiriyor. Belediye'ye bağlı ekiplerin yanı sıra özel sektöre de yaptırılan kaldırımlar, kentin bütününde yaya ulaşımının da daha kolay ve güvenli olarak gerçekleştirilebilmesine olanak sağlıyor.

Çalışmaları değerlendiren Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, kaldırım inşasına büyük önem verdiklerini belirterek, Gazimağusa'nın her geçen gün kaldırım bakımından daha da zenginleştiğini söyledi. 1994 yılından beridir üzerinde titizlikle durdukları konuların başında kaldırım inşasının geldiğini belirten Belediye Başkanı KAYALP, altı yılda yaklaşık olarak 25 bin metrekare kaldırım yaptıklarını, 2000 yılında ise şu anakadar inşa ettikleri toplan kaldırım miktarının 3500 metrekare olduğunu söyledi. Oktay KAYALP, 'bir kentte insana verilen değer, o kentteki kaldırım miktarıyla ölçülür' şeklindeki yaklaşımı kendilerine ilke edindiklerini söyleyerek Gazimağusa'da ana arterlerde kentin bir ucundan diğerine hiç kaldırımdan inmeden ulaşımın mümkün olduğuna dikkat çekti. Yılların birikmiş problemlerini birer birer çözümlediklerini de sözlerine ekleyen KAYALP, her alanda yürüttükleri çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerini söyledi.


Ersoy Birkan Tenis Turnuvası Başladı... (21.08.2000)
Gazimağusa Beldiyesi Tenis Kulubü tarafından organize edilen ve Gazimağusa Belediyesi'nin merhum müdürü Ersoy Birkan anısına yapılan Tenis Turnuvası Bu akşam oynanan karşılaşmalarla başladı. Yanlızca Gazimağusa bölgesi tenisçilerinin katılabildiği Ersoy Birkan Tenis Turnuvası'na 70 tenisçi katılıyor.

Gazimağusa Belediyesi Tenis Kulubü kortlarında yapılan turnuvada sporcular 5 kategoride şampiyonluk arayacaklar. Kategoriler sırasıyla; Büyük Erkekler (Tekler ve Çiftler), Büyük Bayanlar, 14 yaş altı erkekler 14 yaş altı bayanlar ve Veteranlar (çift erkekler)

Hayli çekişmeli geçmesi beklenen karşılaşmalarda, geçtiğimiz günlerde yapılan turnuvalarda finallere kalan, Kuzey Kıbrıs'ın en iyi tenisçileri yer alıyor. ersoy Birkan Tenis Turnuvası'nda Şampiyon olan ve finale kalan tenişçiler, kupa ve çeşitli hediyelerle ödüllendirilecekler.


Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Ekibi Dijon Yolcusu... (18.08.2000)
Fransa'nın Dijon kentinde 54 yıldan beridir her yıl çok sayıda ülkenin katılımıyla gerçekleşen Uluslararası Dijon Halk Dansları Yarışması, bu yıl da 28 Ağustos - 3 Eylül, 2000 tarihleri arasında yapılıyor.

41 ülkenin katılımıyla gerçekleşecek olan ve dünyanın en büyük folklor olimpiyatı olarak anılan 54. Uluslararası Dijon Halk Dansları Yarışması, otantik ve stilize olmak üzere iki kategoride düzenleniyor. Bu yıl ülkemizi temsilen Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Ekibi, Stilize ve otantik dalda yarışmacı olarak katılıyor.

Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Ekibi, 1997'de "Uluslararası Dijon Halk Dansları Yarışması"nda Dünya Üçüncülüğü Kazanmıştı
Halk Dansları Ekibi, ülkemizin tanıtımı açısından büyük önem taşıyan yarışmada geçmiş yıllardaki başarılarına bir yenisini eklemek için çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor. Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Ekibi, daha önce iki kez katıldığı yarışmada 1994 yılında en iyi kostüm dalında birincilik ödülü ve otantik dalda da dördüncülük ödülünü, 1997 yılında ise otantik kostüm dalında üçüncülük ödüllerini kazanmıştı.

"400 kişilik kültür-sanat ailemizin en değerli ekiplerinden olan Halk Dansları ekibimizi canı gönülden destekliyoruz" diyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, "Arkadaşlarımız çalışmalarına yoğun olarak devam ediyorlar. Geçmiş yıllardaki başarılarına bir yenisini ekleyeceklerine inancım sonsuzdur. Ülkemizin tanıtımı ve gençlerimizin farklı kültürlerle
kaynaşması için çalışmalarımız ve desteğimiz artarak devam edecektir"
dedi.


Gazimağusa Belediyesi Kentin Su Şebekesinde Yenileme Çalışmalarını Sürdürüyor... (17.08.2000)
Gazimağusa Belediyesi büyük sıkıntılar yaşanan su konusunda kentin bütününü etkileyecek iyileştirme ve yenileme çalışmalarına büyük bir hızla devam ediyor.

Kente gelen su miktarının yeterli olmaması nedeniyle susuzluk sorunuyla yıllardır birlikte yaşamak zorunda olan bölgelere, şebekelerinin farklı bölgelere bağlanması ve motorlarla takviye edilmesi suretiyle su ulaştırılıyor. Son olarak bu çalışmaların olumlu sonuç verdiği "Kaymakamlık arkası" diye bilinen bölgenin de merkezi bağlantı bölgesi değiştirilerek su sorunu çözümlendi

.

Belediye Başkanı Oktay KAYALP, çalışmaları yerinde inceleyerek alınan olumlu sonucu bizzat gözlemledi. Bölge sakinlerinin büyük sevinciyle karşılanan KAYALP, 20 yılı aşkın bir süredir su alamayan bölgelerin lokal sorunlarının birer birer çözümlendiğini, ancak esas yapılması gerekenin, kente verilen su miktarının artırılması olduğunu söyledi.

Tuzla ve Sakarya bölgelerinde de benzer çalışmaları yürüttüklerine işaret eden Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, alınan olumlu sonuçların ilgili bölgelerde büyük bir rahatlama sağladığını söyledikten sonra, yine de tam randımanın ancak Gazimağusa'ya Güzelyurt'tan gelen su miktarının artırılmasıyla elede edilebileceğinin altını çizdi.


Gazimağusa Belediyesi Araç Filosu'na "0 km" lik Dev Katkı... (15.08.2000)
Gazimağusa Belediyesi, araç filosuna 100 bin dolarlık yatırımla iki tane yeni çöp kamyonu ilave etti. Kentin ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanabilmesini sağlamak amacıyla, araç filosunu güçlendirme çalışmalarını bir süreden beridir sürdüren Gazimağusa Belediyesi, son olarak iki yeni çöp toplama aracını daha araç filosuna kattı.

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, üzerinde önemle durdukları konunun, Gazimağusa'daki yaşam kalitesinin her anlamda artırılması olduğunu belirterek "bunu yaparken, belediyemizin ürettiği hizmetlerin kalitesinin artırılmasını en önemli unsur olarak değerlendirmekteyiz" dedi. Çöp toplamanın, belediyelerin temel görevlerinden ibrisi olarak kabul edildiğini de söyleyen Oktay KAYALP, amaçlarının bu temel görevi en etkin ve verimli bir biçimde yerine getirmeye çalışmak olduğunu belirtti. Gazimağusa kentinin ülkemizin en hızlı gelişen kenti olduğuna dikkat çekerek, bu gelişmeye paralel olarak, kentte yeni yeni gereksinimlerin ortaya çıktığına işaret eden KAYALP, bu gereksinimlerin hızla karşılanabilmesi için, Gazimağusa Belediyesi'nin kentin gelişiminden daha hızlı bir biçimde kendini geliştirmek zorunda olduğunu sözlerine ekledi. KAYALP, amaçlarının Gazimağusa Belediyesi'nin ürettiği hizmet kalitesinin sürekli geliştirilmesi ve bu arada da personel verimliliğinin artırılması olduğunu söyledi.

Ülkemizin en büyük araç filosuna sahip belediyesi konumundaki Gazimağusa Belediyesi'nin, kentte ortaya çıkabilecek gereksinimleri anında karşılayabilmek amacıyla bir süreden beridir sürdürdüğü yeni araç alımlarına, gereksinimleri göz önünde bulundurarak, devam edeceğini de belirten Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, Gazimağusalılar'ın yaşam kalitesinin artmaya devam edeceğinin de müjdesini verdi.

Gazimağusa Belediyesi, son bir yılda araç filosuna su tankeri, dozer, zincirli dozer, vidanjör, çöp kamyonu, kamyon, minibüs, iki adet kabinli kamyonet ve üç adet binek araç katarak hizmete soktu.


Londra Mağusalılar Derneği Başkanı Dr. Teoman SIRRI Gazimağusa Belediyesi'ni Ziyaret Etti... (10.08.2000)
Londra Mağusalılar Derneği Başkanı Dr. Teoman SIRRI Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP'ı ziyaret etti. Gazimağusa Belediyesi'nin web sitesi ve diğer çalışmaları hakkında bilgi alan SIRRI, dernekle Gazimağusa Belediyesi'nin bağlarının güçlendirilmesi ve iletişimin geliştirilmesine ilişkin yeni projeler gerçekleştirmek istediklerini belirtti.

Belediye Başkanı Oktay KAYALP ise ziyarette yaptığı konuşmada bir Mağusa aşığı olan Teoman SIRRI'nın ve Londra Mağusalılar Derneği'nin çalışmalarını takdirle izlediklerini belirterek, aralarındaki işbirliğinin geliştirilmesinden mutluluk duyacağını söyledi.

Ziyaret sırasında 1500 paundluk bir de bağış çekini Belediye Başkanı Oktay KAYALP'a takdim eden SIRRI, Gazimağusa Belediyesi aracılığıyla hemşehrilerine daha önce de yardımlarda bulunduklarını hatırlatarak bu yıl Yaşlılar Evi ve depremzedelere yardım yaptıklarını, önümüzdeki yıl Gazimağusa Belediyesi'ne daha büyük katkılarda bulunmayı tasarladıklarını bekirtti.

Londra Mağusalılar Derneği daha önce de Gazimağusa Belediyesi'ne bir adet çöp aracı bağışlamıştı.


Gazimağusa Belediyesi'nden Suriçi'ne Yeni Bir Hizmet Daha: Gazimağusa'da Otoparklar Bundan Böyle Ücretsiz... (09.08.2000)
Gazimağusa Belediyesi, Suriçi'nin Canlılığının Artırılması ve Araç Trafiğinin Rahatlatılabilmesi İçin, İki otoparkı Ücretsiz Olarak Kent Halkının Kullanımına Bıraktı

Gazimağusa Belediyesi, aldığı bir kararla suriçindeki otoparklarından bundan böyle park ücreti almayacak. Suriçinin kalkınmasına ve canlılığını korumasına katkıda bulunabilmek amacıyla alınan karar doğrultusunda; oto park olarak kullanılan ve daha önce araç parkı ücrete tabi olan Venedik Sarayı ile Akkule Açık Oto Parkları, bundan böyle ücretsiz olacak. Gazimağusa Suriçi'nde daha önce söz konusu parklar ücretliyken, İkiz kiliseler, Altın Tabya ve Deniz Kapısı oto parkları ücretsiz olarak hizmet veriyordu. Son kararla birlikte halen kullanımda olan beş adet otopark, bundan böyle ücretsiz olarak hizmet vermeye devam edecek.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, Suriçi'nin kentin kalbi olmayı sürdürebilmesini canı gönülden arzuladuklarını ve yeni projelerini bu doğrultuda hazırladıklarını söyledi. Yeni otoparklarla ilgili projelerinin de tamamlanma aşamasına geldiğini belirten KAYALP, Suriçi Otopark sayısının artırılmasının yararlı olacağını çeşitli kesimlerden gelen telkinlerden anladıklarını ve çalışmalarını bu yönde hızlandırdıklarını sözlerine ekledi. Günlük ortalama 2,500 aracın Suriçi'nde park ettiğini söyleyen Belediye Başkanı Oktay KAYALP, ortalama 4,000 aracın da kısa süreli duraklamalarla trafiğe engel olduğunu, ücretsiz otoparkların bu duraklamaları azaltacağını ve trafiği rahatlatabileceğini yaptıkları pilot uygulamalarla saptadıklarını belirtti.

Gazimağusa Belediyesi, Beste Yarışması Düzenledi... (08.08.2000)
Gazimağusa Belediyesi, ülkede Türk müziği beste üretimini teşvik etmek amacıyla beste yarışması düzenledi.KKTC vatandaşlarının katılabileceği yarışma için 9 Ekim'e kadar Gazimağusa Belediyesi'nde eser kabulü yapılacak. 11 Ekim'de toplanacak jüri ön elemeyi yapacak ve belirlenecek 10 eser için 9 Kasım akşamı YDÜ Büyük Salon'da halka açık final yapılacak. Finalde eserler canlı saz heyeti eşliğinde seslendirilecek. Finale kalacak besteci, eserini istediği soliste okutabilecek.Yarışma sonunda birinciye 300 milyon, ikinci ve üçüncüye 200'er milyon TL para ödülü ve plaket verilecek. Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Beste Yarışması'nın şartnamesi belediyeden alınabilecek. Yarışmaya en çok üç eserle katılım olabilecek. Türk müziği kural ve kalıplarına uygun olarak yazılması ve noktalandırılması gereken eserlerin notalarının da 8'er kopya olarak hazırlanması şart. Eserlerin amatörce (evde tek enstrümanla) veya herhangi bir stüdyoda doldurulup bantla ve okunmuş olarak teslim edilmesi gerekiyor.

Süre kısıtlaması olmayan yarışmanın diğer şartları ise, eserlerin orijinal olması, başka bir yarışmaya katılmamış olması ve başka bir yerde dinlenmemiş olması. Eserler İTÜ Türk Müziği Konservatuvarı öğretim görevlisi ve besteci Erol Sayan'ın başkanlığını yapacağı jüri tarafından değerlendirilecek. Jüride Ulus Yeşilada, Funda Aksoy, Ayşe Aydın, İhsan Gürel, Aydın Hikmet, İlker Dölek ve Ekrem Yeşilada yer alacak.


Gazimağusa'da Voleybol Tutkusu... (08.08.2000)
Gazimağusa'da aralıksız devam eden voleybol organizasyonları geniş potansiyeli devamlı harekete geçiriyor. Voleybol liglerinde Doğu Akdeniz Üniversitesi ve yıldızlar liginde Dumlupınar'ın başarılı sonuçlar alması okullar arası müsabakalarda Gazimağusa okullarının birincilikleri, istikrarlı bir grafik olduğunu ispatlıyor. Voleybol liglerine yeni katılacak olan Boraspor da bu yıl genç sporcularla mücadele verecek. Altyapıda sistemli çalışan, okullarda deneyimli öğretmenlerle işlenen genç yetenekler voleybol sporuna kazandırılıyor.Yaz sezonu boyunca Gazimağusa'da voleybola ilgi devam ediyor. Plaj voleybol turnuvalarında verilen mücadeleler yanında müesseseler arasında düzenlenen turnuvalarla da her kesimden sporseverler bu dalda mücadele ediyor. Yaz sezonunun ilk organizasyonu Gazimağusa Belediyesi tarafından Ersoy Birkan anısına düzenlendi. Yaklaşık bir ay süren Ersoy Birkan Turnuvası'nda Gazimağusa Polis Müdürlüğü şampiyon olmuştu.

Mağusa Türk Gücü'nün merhum sporcularından Erkan Hekimoğlu anısına da dördüncüsü düzenlenen müesseseler arası voleybol turnuvası geçtiğimiz hafta sona erdi. Mağusa Türk Gücü'nde yaşanan yönetim krizi nedeniyle sponsorluğunu Mehmet Özarman'ın, organizasyonunu Mehmet Erdinç Güney'in büyük bir özveriyle yaptığı turnuvayı Erkan Hekimoğlu'nun ailesi baştan sona izledi. Kalabalık bir seyirci kitlesinin de büyük bir ilgi gösterdiği müesseseler arası voleybol turnuvasında birbirinden çekişmeli ve kaliteli maçlar oynandı. Ersoy Birkan Turnuvası'nı finalde kaybeden Liman Çalışanları takımı, Erkan Hekimoğlu Turnuvası'nda şampiyonluğa ulaştı.Turnuvanın ardından yapılan ödül töreninde ödülleri Erkan Hekimoğlu'nun eşi Tansel Hekimoğlu ile oğlu, kızı ve kızkardeşi verdi.


Devletten Teşvik Yasası İle Birlikte Belediyelere Ağır Bir Darbe Daha... (01.08.2000)
KKTC Cumhuriyet Meclisi 31 Temmuz Pazartesi günkü oturumunda ivedilikle görüşerek oy çokluğuyla kabul ettiği Teşvik Yasası ile yerel yönetim organlarına ağır bir darbe daha indirdi. Yeni yasayla birlikte öngörülen teşvikler arasında, yeni inşa edilecek binaların teşvik kapsamında bulunması halinde, inşaat ruhsatı ve ilgili diğer resim ve harçlardan muafiyetini içeren madeeler bulunuyor. Devletin kendi uhtesinde bulunan fon ve vergilerden muaf tutmak suretiyle yeni yatırımları teşvik etmesi için yapılan yasa, aynı zamanda yerel yönetimlerin ana gelir kaynaklarından biri olan inşaatlarla ilgili resim ve harçları da muafiyet kapsamına alarak, belediyelerin mali bünyelerinin çökertilmesi için yeni bir araç olarak değerlendiriliyor.


Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, yeni yasayla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, yerel yönetim organlarına en azından danışılmaksızın hazırlanan yasanın, kendileri için çok ağır koşullar içerdiğini belirterek, devlet politikası olarak teşviklerin ele alınmış olmasının vatandaşları doğrudan ilgilendiren konulara olumsuz etki yapmasının kabul edilemeyeceğini söyledi. Devletin, teşvik yapacağum diyerek, yerel yönetim organlarının gelir kaynaklarına müdahale etmesinin kabul edilebilir bir davranış olmadığını vurgulayan KAYALP, "devlet eğer teşvik yapma kararı almışsa bunu yerel yönetim organlarının mali kaynaklarıyla değil, kendi kaynaklarıyla yapmalıdır" dedi.


Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, açıklamasında belediyelerde yıl sonu itibarıyla büyük mali krizlerin yaşanmasının kesin olduğunu da söyleyerek, "devlet, belediyelerle ilgili yasalarda iyileştirmeler yapıp, yerel yönetim organlarının mali bünyelerini rahatlatacağı yerde, gelirlerini azaltacak uygulamaları, sözde teşvik adı altında yürürlüğe sokmaktadır" dedi.

Belediyeler Birliği'nin suskunluğunun da akıllara durgunluk veren garip bir tavır olduğunu vurgulayan Oktay KAYALP, yerel yönetim organlarının çıkarlarını temsil etmesi gereken bir kurumun, temsil ettiği kuruluşlara büyük bir darbe vurulurken sessizliğini koruyabilmesinin düşündürücü olduğuna işaret etti.

Belediyeler Birliği'nin Belediye Yasaları'nın günün koşullarına uyarlanması için çalışma ve baskı yapması gerekirken, sessiz kalmasını kabul edemeyeceklerini vurgulayan Oktay KAYALP, devletin de, belediyelerin yeni yasayla birlikte ortaya çıkan mağduriyetini nasıl gidereceğini açıklaması gerektiğini belirtti. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, "Belediyelerin resim ve harçlarına müdahale ediyorsunuz. Peki ortaya çıkan maduriyet mali açığı daha da büyütmeyecek mi? Bu açığı kapatmak için ne gibi tedbirler aldınız? Herhangi bir tedbir almayı düşünüyor musunuz? Belediyelerle istişare olanakları mevcutken, apar topar teşvik yasası hazırlamak doğru bir tavır olmadı. Peki bundan sonra, belediyelerin mağduriyetinin giderilmesi için istişare yoluna gitmeyi düşünüyor musunuz?" diye sordu.


Gazimağusa'da Sokak Aydınlatma Sistemi Yenileniyor... (30.07.2000)
Gazimağusa Belediyesi, kentin ana arterlerindeki sokak aydınlatmalarının tamamını yenilemeye başladı. Oldukça eski olan metal armatürlerin artık aydınlatma işlevini yitirmesi üzerine yenileriyle değiştirilmesi işlemine dün Liman Yolu'ndan başlandı. Tüm elektrik direkleriyle armatürlerinin yenilendiği Liman Yolu'ndaki çalışmaların bugün tamamlanacağını belirten yetkililer, daha sonra Polatpaşa Bulvarı, Ziya Gökalp Caddesi, İsmet İnönü Bulvarı ve Erdoğan Acar Caddesi'ndeki sokak aydınlatma sisteminin de sırayla yenileneceğini bildirdiler. Planlanan çalışmaların tamamlanmasının ardından da Gazimağusa - Lefkoşa anayolu üzerinde yeni bir aydınlatma sisteminin inşasına başlanacak.

Çalışmalarla ilgili bir açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, 1974 sonrasında Gazimağusa'da hiç ellenmemiş pek çok konuya el atarak, bir çok icraat yaptıklarını söyleyerek, son olarak kentin aydınlatma sistemini yenilemeye başladıklarını ve bu konunun da daha önce hiç ele alınmadığını belirtti. Lefkoşa ve Girne'nin ana girişlerinin devlet tarafından yapılan projelerle aydınlatıldığını da söyleyen KAYALP, Gazimağusa için henüz böyle bir çalışmanın devletin ve ilgili bakanlığın gündeminde bulunmadığını açıkladı. Kendilerinin Gazimağusa'yı her yönüyle kucaklayan bir yöneyim anlayışını benimsediklerini de vurgulayan Belediye Başkanı Oktay KAYALP, yeni Gazimağusa - Lefkoşa anayolunun yapım çalışmalarının tamamlanmasının ardından, Gazimağusa kent girişinin aydınlatma sistemini projelendirip hayata geçireceklerini de sözlerine ekledi.


Gazimağusa'nın Yollarında Çağdaş Çizgiler... (28.07.2000)
Gazimağusa Belediyesi, kentin bütün yollarında, uluslararası trafik kurallarına uygun olarak çizim çalışmalarını başlattı. Termo - plastik boya ile yapılan çizimlerin tüm dünyada kullanılan en modern yöntemle yapıldığını belirten yetkililer, hem zamandan kazanç sağladıklarını, hem de daha ekonmik olduğunu belirttiler.

Trafik kurallarının gerektirdiği tüm standartlara uygun olarak çalışmalarını gerçekleştirdiklerini belirten Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, kentin bütün yollarında uygun renklerin uygun ölçülerde kullanılarak çizimlerin yapıldığını söyledi. Termo - plastiğin son derece dayanıklı bir malzeme olduğuna da değinen KAYALP, yılda en az üç kez kent yollarında trafiği düzenleyen çizgileri yenilediklerini ancak yine de arzu ettikleri verimi elde edemediklerini söyleyerek, yeni çizimlerin minimum 3 yıllık ömürünün garanti edildiğini sözlerine ekledi.

Termo - plastik boya 200 derece santigrata kadar ısıtıldıktan sonra sıcak olarak yola uygulanıyor. Uygulamanın hemen ardından fosfor malzemesi ile kaplanan boya çok kısa bir sürede soğuyarak sertleşiyor. Yoldan silinmesi ya da kazınması çok güç olan bu malzemenin bir diğer avantajı da suyla temizlenerek yenilenebilmesi.

Asfalt ve kaldırım çalışmalarını da sürdürdüklerini hatırlatan Belediye Başkanı Oktay KAYALP, ülkemizin en yoğun trafiğine maruz kalan kenti olan Gazimağusa'nın trafiğini rahatlatacak çalışmalarını yoğun bir biçimde sürdüreceklerini de sözlerine ekledi. Baykal bölgesinin tüm yollarının geçtiğimiz hafta içinde yenilendiğini söyleyen KAYALP, asfalt çalışmalarının önümüzdeki hafta, altyapı çalışmaları tamamlanan Veyselliler bölgesi ve civarında sürdürüleceğini söyledi.


Gazimağusa Belediyesi'nden Tuzla'nın Su Sorununa Neşter... (26.07.2000)
Gazimağusa Belediyesi, Tuzla'nın Su Sorununu Çözümleyebilmek İçin Yaklaşık İki Kilometrelik Yeni Bir Hattın İnşasına Başladı...

Gazimağusa Belediyesi, KKTC'deki dört büyük kent içerisinde, kişi başına en az su alabilen kent olan Gazimağusa'da, mevcut suyu en adil ve dengeli biçimde kent halkına dağıtabilmek için büyük bir proje daha başlattı.Toplam maliyetinin yaklaşık 12 milyar lira olacağı tahmin edilen proje tamamlandığı zaman, su dağıtımında çok önemli güçlükler yaşanan Tuzla köyünün su sorununda büyük bir rahatlama sağlanmış olacak.

Tuzla'da yaşanan su sıkıntısının ortadan kaldırılabilmesi için inşa edilecek projeyle köye, Kumköy Tesisleri'nden pompalanan ve DSİ ana deposunda toplanan sudan verilebilecek. Normalde bu bölgenin Çayönü'nden gelen ve Tuzla'nın yanısıra Yeniboğaziçi ve Mutluyaka köylerini de besleyen şebekeden su alması gerektiğini belirten Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birim yetkilileri, ilgili şebeke suyunun adil bir biçimde dağıtılmamasından dolayı Tuzla'da ortaya çıkan maduriyeti gidermek için ellerinden gelen her tür çalışmayı yapacaklarını belirttiler. Yeni boru hattının köyün bütününü kapsayacak şekilde tasarlendığına da değinen yetkililer, ilk etapta 200 hanenin yeni şebekeye bağlanacağını, ileride gereksinim duyulması halinde proje kapsamının daha da genişletilebileceğini belirttiler.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Tuzla için inşa etmeye başladığımız yeni boru hattı ve şebeke çerçevesinde, 1,700 metre uzunluğunda, 110 mm çapında yeni bir ana su dağıtım hattı döşenmesiyle, son yıllarda su dağıtımında çok önemli güçlükler yaşadığımız bölgede, su sorunu büyük ölçüde giderilecektir. Tamamıyla Gazimağusa Belediyesi'nin mali kaynaklarından yararlanılarak hayata geçirilecek proje tamamlandığında, kentimize gereksinimin çok altında su ulaşmasına rağmen, büyük bir rahatlama sağlanacaktır" dedi.

Gazimağusa'da yaşanan su sıkıntısının büyük ölçüde Devlet Su İşleri'nin Kumköy Tesisleri'nden Gazimağusa ve Lefkoşa'ya dağıtılmak üzere pompaladığı suyun nüfusa göre orantılı bir biçimde dağıtılmamasından kaynaklandığına da değinen Belediye Başkanı KAYALP, bu dengesizliğin ortadan kaldırılması halinde, Gazimağusa'nın su sorununda çözüme daha fazla yaklaşılmış olunacağını sözlerine ekledi.

Projeyle ilgili özet bilgiler aşağıdaki gibidir:
Kazı mesafesi : 1,700 metre
Kazı derinliği : 100 cm
Döşenecek boru uzunluğu : 1,700 metre
Döşenecek boru tipi : PVC
Döşenecek boru çapı : 110 mm
Toplam Maliyet : 12 Milyar TL.


3. Ersoy Birkan Müesseselerarası Voleybol Turnuvası'nda, Polis Şampiyon... (14.07.2000)
Gazimağusa Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve 13 takımın katılımıyla gerçekleşen Ersoy Birkan Müesseselerarası Voleybol Turnuvası'nın bu yılki şampiyonu Mağusa Polis Müdürlüğü Takımı oldu.

13 Temmuz, perşembe akşamı oynanan finalde Liman Çalışanları Takımı'yla karşılaşan Mağusa Polis Müdürlüğü Takımı, 2 - 0 yenik duruma düşmüş olmasına karşın, çok çekişmeli geçen setlerin sonucunda karşılaşmadan 3 - 2 galip ayrılmasını bilerek şampiyonluğa ulaştı. Geçmiş yıllarda da hep finalde mücadele eden şampiyon takım, en nihayet bu yıl özlediği şampiyonluğa ulaşmış oldu.

Final öncesinde yapılan üçüncülük karşılaşmasında da KTOEÖS ile Marvel takımları karşı karşıya geldi. KTOEÖS'ün 3 - 1 kazandığı karşılaşma final gibi yine tıklım tıklım dolu tribünler önünde oynandı.

Şampiyonluk karşılaşmasının ardından yapılan ödül ve kupa seremonisinde bir konuşma yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, Gazimağusa'da yıllardır en üst düzeyde olan voleybol tutkusunun yaşatılması için Gazimağusa Belediyesi olarak ellerinden gelen her türlü katkıyı yapmaya hazır olduklarını belirterek, şampiyon takımı kutladı ve turnuvanın gerçekleşmesine katkı koyan herkese teşekkür etti.

Turnuva şampiyonu olan Mağusa Polis Müdürlüğü Takımı, şampiyonluk kupasını Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP'ın elinden alırken, Voleybol Federasyonu'nun birincilik kupasını başkan Salih TARCAN'ın, Aile Özel Ödülü olan kupayı da Merhum Ersoy Birkan'ın kardeşi Yaşar BİRKAN'ın elinden aldı. İkinci gelen Liman Gücü'ne kupasını yine Oktay KAYALP verirken üçüncü olan KTOEÖS'e kupasını Ersoy BİRKAN'ın kızı Esra BİRKAN, turnuva dördüncüsü olan Marvel takımının kupasını da Federasyon Başkanı Salih Tarcan verdi. Seremonide ayrıca ilk üçe giren takımların oyuncularına madalyaları ve hakemlere de anı plaketleri takdim edildi.


Gazimağusa Belediyesi 2000 Yılı Asfalt Çalışmalarını Başlattı... (10.07.2000)
Gazimağusa Belediyesi'nin 2000 yılı ilk etap asfalt çalışmaları başlatıldı. Yol yapım çalışmaları çerçevesinde toplam 4000 tonluk asfaltın kentin acil gereksinim duyan bölgelerinde kullanılması tasarlanıyor.

İlk olarak Baykal bölgesinde başlatılan çalışmalar dah sonra Veyselliler bölgesine kaydırılacak. Buradaki çalışmaların da tamamlanmasının ardından çalışmalar sırasıyla diğer bölgelere kaydırılacak.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bir yandan ülkenin bütününe hitap eden 5. Uluslararası Mağusa Kültür sanat ve Turizm Festivali'ni yürütürken, öte yandan da kentin altyapısına yönelik çalışmaları sürdürdüklerini belirtti. Oktay KAYALP, asfaltlama çalışmalarıyla kentin ana arterleri yanında gereksinim duyan bölgelerde de yolların yenileneceğini söyleyerek, gerekli olan kaldırım ve mekanik çalışmanın da halen sürdürüldüğünü söyledi. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, asfalt çalışmaları çerçevesinde kentte en acil gereksinim duyulan bölgelerde yol probleminin giderileceğini de sözlerine ekledi.


Gazimağusa Belediyesi Çevre Düzenleme Çalışmalarına Hız Verdi...
Gazimağusa Belediyesi kentin değişik yerlerindeki çevre düzenleme çalışmalarına hız verdi. Gazimağusa Belediyesi, altyapıya yönelik yatırımların yanısıra çember, kavşak ve park düzenlemelerini de titizlikle yürütüyor. Son olarak Sakarya Çemberi olarak bilinen ve Eşref Bitlis Caddesi ile İsmet İnönü Bulvarı'nın kesiştiği noktada bulunan çemberde havuzlu - fıskıyeli ve modern armatürlerle aydınlatılacak bir düzenleme çalışması son hızla yürütülüyor.

Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık birimi'nden alınan bilgiye göre, bütünüyle belediye elemanları tarafından projelendirilerek uygulanan çember düzenlemesinde iki ayrı fıskıye grubu ve çok sayıda aydınlarma elemanı bulunacak. 24 saat çalışabilecek şekilde tasarlanan proje, geceleyin de renkli armatürlerle aydınlatılacak.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bir yandan ülkenin bütününe hitap eden 5. Uluslararası Mağusa Kültür sanat ve Turizm Festivali'ni yürütürken, öte yandan da kentin altyapısına yönelik çalışmaları sürdürdüklerini belirtti. Oktay KAYALP, çember projesi ile Kuzey Kıbrıs'ın en yoğun trafiğine maruz kalan İsmet İnönü Bulvarı'nı renklendirmeyi amaçladıklarına işaret ederek, bulvardaki trafiğin rahatlatılmasına yönelik olarak da sinyalizasyon sisteminin projelendirildiğini söyledi. Bu arada asfaltlama çalışmalarının da önümüzdeki hafta başlayacağını söyleyen KAYALP, asfalt için gerekli olan kaldırım ve mekanik çalışmanın halen sürdürüldüğünü söyledi. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, asfalt çalışmaları çerçevesinde kentte en acil gereksinim duyulan bölgelerde yol probleminin giderileceğini de sözlerine ekledi.


Gazimağusa Belediyesi Yaz Okulu Kayıtları Başladı...
Gazimağusa Belediyesi yaz okulu kayıtları başladı. 30 Haziran'a kadar devam edecek kayıtlarda, 6 - 11 yaş grubundaki tüm çocuklar yaz okuluna katılabilecek.

Gazimağusa Belediyesi Kreşinde açılan yaz okulu 3 Temmuz - 1 Eylül tarihleri arasında eğitim verecek. Çocukların yaz tatili boyunca eğlenceli bir yöntemle eğitimlerini sürdürmelerini amaçlayan yaz okulunda basketbol, voleybol, sinema, tenis, ingilizce dersleri, bilgisayar ve müzük gibi konularda eğitim verilecek ve çeşitli geziler düzenlenecek. Belediye Kreşi'nin deneyimli personelinin yanısıra uzman eğitimcilerin ve psikolojik danışmanın da görev alacağı yaz okulunda çocukları sıkmadan yaz tatili boyunca akademik gelişimlerini sürdürebilmeleri amaçlanıyor.

Toplam 9 hafta devam edecek yaz okulu, mesai saatleri dahilinde eğitim verecek. Pazartesi günleri öğleden sonra 14:30 - 17:00 saatleri arasında DAÜ Lala Mustafa Paşa Spor Salonu'nda basketbol ve voleybol dersleri gerçekleştirilecek. Diğer dersler kreş dersliklerinde yapılırken, sinema saatinde vizyondaki çocuk filmleri topluca izlenecek.

Aylık 70,000,000TL olan yaz okulu ücretine yemek ve ulaşım dahil. Yaz okuluna katılan çocukların evlerinden kreşe ve kreşten evlerine ulaşımları özel servis araçlarıyla sağlanacak.


Gazimağusa Belediyesi 1. Güfte Yarışması Ödül Töreni Yapıldı...
Gazimağusa Belediyesi'nin düzenlediği 1. Güfte Yarışması ödül töreni 7 Haziran 2000 akşamı DAÜ Mavi Salon'da yapıldı. Toplam 23 kişinin 43 eserinin değerlendirildiği yarışma sonucunda, birinciliği Dr. Arif Ali ALBAYRAK "Korkmazdım Sevginden" adlı eseri alırken, ikinciliği Mehmet Doluner "Şu Gurub Vakti", üçüncülüğü de Dr. Aytekin Çolakoğlu "Hüzün Doldu İçime" adlı eserleriyle kazandı. Yarışma sonucunda ayrıca, Sadi Erdendoğ "Acımasız Hayat", Yusuf Barkut "Yaralıyım" ve Erhan Alihan da "Yazık Olur" adlı eserleriyle mansiyona layık görüldü. Yarışmada dereceye girenlere plaket ve katılım belgeleriyle birlikte, birinciye 125 milyon, ikinciye 100 milyon, üçüncüye de 75 milyon liralık ödül çekleri verildi. Mansiyon'a layık görülen eserlerin sahiplerine de 10'ar milyonluk ödül verildi. Ayrıca bütün katılımcılara katılım ve onur belgeleri takdim edildi.

Yarışmacıların rumuzlarıyla katıldıkları yarışmada jüri üyeliklerini; Ulus Yeşilada, Oğuz Yorgancıoğlu,Yrd. Doç. Dr. Birsen Oruç, Bülent Fevzioğlu, Doç. Dr. Nurettin Demir, Osman Güvenir, ve Öğr. Gör. Taçgey Debeş yaptı. Ödül töreninde bir konuşma yapan Belediye Başkanı Oktay KAYALP, Gazimağusa Belediyesi'nin kültür sanat çalışmalarıyla Kıbrıs'ta bu alanın öncüsü durumunda olduğunu belirterek, geleneksel hale getirecekleri Güfte Yarışması'nın gerçekleştirdikleri birçok ilkten birisi olduğunu söyledi.